kcmicons - en to sv translation catalogue (55 entries)

en: Use of Icon
sv: Ikonanvändning

[ctx: @label The icon rendered by default]
en: Default
sv: Förval

[ctx: @label The icon rendered as active]
en: Active
sv: Aktiv

[ctx: @label The icon rendered as disabled]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Size:
sv: Storlek:

en: Animate icons
sv: Animera ikoner

en: Set Effect...
sv: Ange effekt...

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Small Icons
sv: Små ikoner

en: Dialogs
sv: Dialogrutor

en: All Icons
sv: Alla ikoner

en: Setup Default Icon Effect
sv: Ställ in förvald ikoneffekt

en: Setup Active Icon Effect
sv: Ställ in aktiv ikoneffekt

en: Setup Disabled Icon Effect
sv: Ställ in inaktiverad ikoneffekt

en: &Effect:
sv: &Effekt:

en: No Effect
sv: Ingen effekt

en: To Gray
sv: Till grå

en: Colorize
sv: Färglägg

en: Desaturate
sv: Minska färgmättnad

en: To Monochrome
sv: Till svartvit

en: &Semi-transparent
sv: &Semitransparent

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Effect Parameters
sv: Effektparametrar

en: &Amount:
sv: M&ängd:

en: Co&lor:
sv: Fä&rg:

en: &Second color:
sv: &Andra färg:

en: Name
sv: Namn

en: Description
sv: Beskrivning

en: Install Theme File...
sv: Installera temafil...

en: Install a theme archive file you already have locally
sv: Installera en arkivfil med ett tema som du redan har lokalt

en: If you already have a theme archive locally, this button will unpack it and make it available for KDE applications
sv: Om du redan har ett arkiv med ett tema lokalt, packar den här knappen upp det och gör det tillgängligt för KDE-program

en: Get New Themes...
sv: Hämta nya teman...

en: Get new themes from the Internet
sv: Hämta nya teman från Internet

en: You need to be connected to the Internet to use this action. A dialog will display a list of themes from the http://www.kde.org website. Clicking the Install button associated with a theme will install this theme locally.
sv: Du måste vara ansluten till Internet för att utnyttja åtgärden. En dialogruta visar en lista med teman från webbplatsen http://www.kde.org. Genom att klicka på knappen Installera som hör ihop med ett tema, installeras temat lokalt.

en: Remove Theme
sv: Ta bort tema

en: Remove the selected theme from your disk
sv: Ta bort markerat tema från hårddisken

en: This will remove the selected theme from your disk.
sv: Det här tar bort det markerade temat från hårddisken.

en: Select the icon theme you want to use:
sv: Välj ikontemat du vill använda:

en: Drag or Type Theme URL
sv: Dra eller skriv in temats webbadress

en: Unable to find the icon theme archive %1.
sv: Arkivet för ikonteman %1 kunde inte hittas.

en: Unable to download the icon theme archive;
    please check that address %1 is correct.
sv: Arkivet för ikonteman kunde inte laddas ner.
    Kontrollera att adressen %1 är korrekt.

en: The file is not a valid icon theme archive.
sv: Filen är inte ett giltigt arkiv för ikonteman.

en: A problem occurred during the installation process; however, most of the themes in the archive have been installed
sv: Ett problem uppstod under installationen. De flesta teman i arkivet har ändå installerats.

en: Installing icon themes
sv: Installerar ikonteman

en: <qt>Installing <strong>%1</strong> theme</qt>
sv: <qt>Installerar temat <strong>%1</strong></qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the <strong>%1</strong> icon theme?<br /><br />This will delete the files installed by this theme.</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort ikontemat <strong>%1</strong>?<br /><br />Det kommer att ta bort filerna som installerats av det här temat.</qt>

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: &Theme
sv: &Tema

en: Ad&vanced
sv: Ava&ncerat

en: Icons
sv: Ikoner

en: Icons Control Panel Module
sv: Inställningsmodul för ikoner

en: (c) 2000-2003 Geert Jansen
sv: © 2000-2003 Geert Jansen

en: <h1>Icons</h1>This module allows you to choose the icons for your desktop.<p>To choose an icon theme, click on its name and apply your choice by pressing the "Apply" button below. If you do not want to apply your choice you can press the "Reset" button to discard your changes.</p><p>By pressing the "Install Theme File..." button you can install your new icon theme by writing its location in the box or browsing to the location. Press the "OK" button to finish the installation.</p><p>The "Remove Theme" button will only be activated if you select a theme that you installed using this module. You are not able to remove globally installed themes here.</p><p>You can also specify effects that should be applied to the icons.</p>
sv: <h1>Ikoner</h1> Den här modulen låter dig välja ikoner för skrivbordet.<p>För att välja ett ikontema, klicka på dess namn och verkställ valet genom att klicka på knappen "Verkställ" nedanför. Om du inte vill använda ändringen kan du klicka på knappen "Återställ" för att ångra ändringarna.</p><p>Genom att klicka på knappen "Installera nytt tema", kan du installera nya ikonteman genom att skriva in var det finns i rutan, eller bläddra till platsen. Klicka på knappen "OK" för att utföra installationen.</p><p>Knappen "Ta bort tema" aktiveras bara om du väljer ett tema som du installerat med modulen. Du kan inte ta bort globalt installerade teman här.</p><p>Du kan också ange effekter som ska användas för ikonerna.</p>
