kcmkded - en to sv translation catalogue (20 entries)

en: kcmkded
sv: IM KDED

en: KDE Service Manager
sv: KDE:s tjänsthanterare

en: (c) 2002 Daniel Molkentin
sv: © 2002 Daniel Molkentin

en: <h1>Service Manager</h1><p>This module allows you to have an overview of all plugins of the KDE Daemon, also referred to as KDE Services. Generally, there are two types of service:</p><ul><li>Services invoked at startup</li><li>Services called on demand</li></ul><p>The latter are only listed for convenience. The startup services can be started and stopped. In Administrator mode, you can also define whether services should be loaded at startup.</p><p><b> Use this with care: some services are vital for KDE; do not deactivate services if you do not know what you are doing.</b></p>
sv: <h1>Tjänsthantering</h1><p>Den här modulen låter dig få en överblick över alla insticksprogram i KDE:s demon, som också kallas KDE-tjänster. I allmänhet finns det två sorters tjänster:</p><ul><li>Tjänster som aktiveras vid start</li><li>Tjänster som anropas vid behov</li></ul><p>De senare listas bara av bekvämlighetsskäl. Starttjänster kan startas och stoppas. I administratörsläge kan du också ange om de ska laddas vid start.</p><p><b>Använd det här med försiktighet. Vissa tjänster är vitala för KDE. Inaktivera inte tjänster om du inte vet vad du gör.</b></p>

en: Running
sv: Startad

en: Not running
sv: Inte startad

en: Load-on-Demand Services
sv: Ladda vid behov-tjänster

en: This is a list of available KDE services which will be started on demand. They are only listed for convenience, as you cannot manipulate these services.
sv: Det här är en lista över tillgängliga KDE-tjänster som startas vid behov. De listas bara av bekvämlighetsskäl, eftersom du inte kan förändra dessa tjänster.

en: Service
sv: Tjänst

en: Description
sv: Beskrivning

en: Startup Services
sv: Starttjänster

en: This shows all KDE services that can be loaded on KDE startup. Checked services will be invoked on next startup. Be careful with deactivation of unknown services.
sv: Det här visar alla KDE-tjänster som kan laddas när KDE startar. Markerade tjänster aktiveras vid nästa start. Var försiktig med att inaktivera okända tjänster.

en: Use
sv: Använd

en: Start
sv: Starta

en: Stop
sv: Stoppa

en: Unable to contact KDED.
sv: Kunde inte kontakta KDED.

en: Unable to start server <em>%1</em>.
sv: Kan inte starta servern <em>%1</em>.

en: Unable to start service <em>%1</em>.<br /><br /><i>Error: %2</i>
sv: Kan inte starta tjänsten <em>%1</em>.<br /><br /><i>Fel: %2</i>

en: Unable to stop server <em>%1</em>.
sv: Kan inte stoppa servern <em>%1</em>.

en: Unable to stop service <em>%1</em>.<br /><br /><i>Error: %2</i>
sv: Kan inte stoppa tjänsten <em>%1</em>.<br /><br /><i>Fel: %2</i>
