kde-menu - en to sv translation catalogue (15 entries)

en: Menu item '%1' could not be highlighted.
sv: Menyalternativet '%1' kunde inte markeras.

en: KDE Menu query tool.
    This tool can be used to find in which menu a specific application is shown.
    The --highlight option can be used to visually indicate to the user where
    in the KDE menu a specific application is located.
sv: KDE:s förfrågningsverktyg för menyer.
    Det här verktyget kan användas för att hitta i vilken meny ett visst program visas.
    Väljaren --highlight kan användas för att ge användaren en synlig
    indikation var ett visst program finns i KDE-menyn.

en: kde-menu
sv: KDE-meny

en: (c) 2003 Waldo Bastian
sv: © 2003 Waldo Bastian

en: Author
sv: Upphovsman

en: Output data in UTF-8 instead of local encoding
sv: Mata ut data med UTF-8 istället för lokal kodning

en: Print menu-id of the menu that contains
    the application
sv: Skriv ut menyidentifikation för menyn som
    innehåller programmet

en: Print menu name (caption) of the menu that
    contains the application
sv: Skriv ut menynamnet (rubriken) för menyn som
    innehåller programmet

en: Highlight the entry in the menu
sv: Markera alternativet i menyn

en: Do not check if sycoca database is up to date
sv: Kontrollera inte om sycoca-databasen är uppdaterad

en: The id of the menu entry to locate
sv: Identifikation för menyalternativet som ska hittas

en: You must specify an application-id such as 'kde4-konsole.desktop'
sv: Du måste ange en programidentifikation, som 'kde4-konsole.desktop'

en: You must specify at least one of --print-menu-id, --print-menu-name or --highlight
sv: Du måste ange minst ett av --print-menu-id, --print-menu-name eller --highlight

en: No menu item '%1'.
sv: Inget menyobjekt "%1".

en: Menu item '%1' not found in menu.
sv: Menyobjektet "%1" hittades inte i menyn.
