khelpcenter - en to sv translation catalogue (124 entries)

en: KDE Help Center
sv: KDE:s hjälpcentral

en: The KDE Help Center
sv: KDE:s hjälpsystem

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
sv: ©1999-2011, Hjälpcentralens utvecklare

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Info page support
sv: Stöd för info-sidor

en: URL to display
sv: Webbadress att visa

en: Top-Level Documentation
sv: Toppnivå-dokumentation

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
sv: Engelska

en: Font Configuration
sv: Teckensnittsinställning

en: Sizes
sv: Storlekar

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
sv: M&inimal teckenstorlek:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
sv: &Normal teckenstorlek:

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: S&tandard font:
sv: No&rmalt teckensnitt:

en: F&ixed font:
sv: Teckensn&itt med fast breddsteg:

en: S&erif font:
sv: S&erif-teckensnitt:

en: S&ans serif font:
sv: S&ans serif-teckensnitt:

en: &Italic font:
sv: &Kursivt teckensnitt:

en: &Fantasy font:
sv: &Fantasiteckensnitt:

en: Encoding
sv: Kodning

en: &Default encoding:
sv: &Standardkodning:

en: Use Language Encoding
sv: Använd språkets kodning

en: &Font size adjustment:
sv: &Justering av teckenstorlek:

en: By Topic
sv: Efter ämne

en: Alphabetically
sv: Alfabetiskt

en: Rebuilding glossary cache...
sv: Skapar om ordförklaringscache...

en: Rebuilding cache... done.
sv: Skapar om cache... klar.

en: Error
sv: Fel

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
sv: Kan inte visa markerad ordförklaring. Filen "glossary.html.in" kunde inte öppnas.

en: See also:
sv: Se också:

en: KDE Glossary
sv: KDE-ordförklaringar

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
sv: Fullständig textsökning använder sig av ht://dig HTML-sökmotorn.

en: Information about where to get the ht://dig package.
sv: Information om var man skaffar ht://dig-paketet.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
sv: Du kan skaffa ht://dig på hemsidan för ht://dig

en: Program Locations
sv: Programplatser

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
sv: Ange webbadressen för htsearch-CGI-programmet.

en: Indexer:
sv: Indexering:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
sv: Här anger du sökvägen till htdig-indexeringsprogrammet.

en: htdig database:
sv: htdig-databas:

en: Enter the path to the htdig database folder.
sv: Ange sökvägen till htdig-databaskatalogen.

en: By Category
sv: Efter kategori

en: Change Index Folder
sv: Ändra indexeringskatalog

en: Index folder:
sv: Indexeringskatalog:

en: Build Search Indices
sv: Skapa sökindex

en: Index creation log:
sv: Logg från skapa index:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
sv: Stäng

en: Index creation finished.
sv: Skapa index klar.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
sv: Stoppa

en: Details &lt;&lt;
sv: Detaljer &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
sv: Detaljer &gt;&gt;

en: Build Search Index
sv: Skapa sökindex

en: Build Index
sv: Skapa index

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
sv: För att kunna söka i ett dokument måste ett sökindex finnas.
    Statuskolumnen i listan nedan visar om ett index finns för
    ett dokument.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
sv: För att skapa ett index, markera rutan i listan och tryck på
    knappen "Skapa index".

en: Search Scope
sv: Sökområde

en: Change...
sv: Ändra...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
sv: <qt>Katalogen <b>%1</b> finns inte. Kan inte skapa index.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
sv: Ok

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
sv: Saknas

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
sv: Dokument '%1' (%2):

en: No document type.
sv: Ingen dokumenttyp.

en: No search handler available for document type '%1'.
sv: Ingen sökhanterare tillgänglig för dokumenttypen '%1'.

en: No indexing command specified for document type '%1'.
sv: Inget indexeringskommando angivet för dokumenttypen '%1'.

en: Failed to build index.
sv: Misslyckades med att skapa index.

en: Error executing indexing build command:
    %1
sv: Fel vid körning av kommandot för att skapa index:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
sv: Kunde inte starta kommandot '%1'.

en: KHelpCenter Index Builder
sv: Hjälpcentralens indexskapare

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
sv: © 2003, Hjälpcentralens utvecklare

en: Document to be indexed
sv: Dokument att indexera

en: Index directory
sv: Indexeringskatalog

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
sv: Sökväg till indexeringskatalog.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
sv: Sökväg till katalog som innehåller sökindex.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
sv: För närvarande synlig navigeringsflik

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sv: &Gå

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Search Error Log
sv: Logg av sökfel

en: Preparing Index
sv: Förbereder index

en: Ready
sv: Klar

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Moves to the previous page of the document
sv: Går till föregående sida i dokumentet

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Moves to the next page of the document
sv: Går till nästa sida i dokumentet

en: Table of &Contents
sv: &Innehållsförteckning

en: Table of contents
sv: Innehållsförteckning

en: Go back to the table of contents
sv: Gå tillbaka till innehållsförteckningen

en: &Last Search Result
sv: &Senaste sökresultat

en: Configure Fonts...
sv: Anpassa teckensnitt...

en: Increase Font Sizes
sv: Öka teckenstorlekar

en: Decrease Font Sizes
sv: Minska teckenstorlekar

en: &Search
sv: &Sök

en: &Contents
sv: &Innehåll

en: Search Options
sv: Sökalternativ

en: G&lossary
sv: Ordförk&laringar

en: Start Page
sv: Startsida

en: Unable to run search program.
sv: Kan inte köra sökprogrammet.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
sv: Det finns inget sökindex ännu. Vill du skapa ett index nu?

en: Create
sv: Skapa

en: Do Not Create
sv: Skapa inte

en: Error: No document type specified.
sv: Fel: Ingen dokumenttyp angiven.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
sv: Fel: Ingen sökhanterare för dokumenttypen '%1'.

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
sv: Kan inte initiera sökhanterare från filen '%1'.

en: No valid search handler found.
sv: Ingen giltig sökhanterare hittades.

en: Search Results for '%1':
sv: Sökresultat för '%1'

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Error executing search command '%1'.
sv: Fel vid körning av sökkommandot '%1'.

en: Error: %1
sv: Fel: %1

en: '%1' not found, check your installation
sv: '%1' hittades inte, kontrollera installationen

en: '%1' not found, install the package containing it
sv: '%1' hittades inte, installera paketet som innehåller det

en: No search command or URL specified.
sv: Sökkommando eller webbadress inte angiven.

en: and
sv: och

en: or
sv: eller

en: &Method:
sv: &Metod:

en: Max. &results:
sv: Max. &resultat:

en: &Scope selection:
sv: &Val av omfattning:

en: Scope
sv: Omfattning

en: Build Search &Index...
sv: Skapa sök&index...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
sv: Förval

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
sv: Alla

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
sv: Inga

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
sv: okänt

en: Copy Link Address
sv: Kopiera länkadress
