kio_man - en to sv translation catalogue (28 entries)

en: No man page matching to %1 found.<br /><br />Check that you have not mistyped the name of the page that you want.<br />Check that you have typed the name using the correct upper and lower case characters.<br />If everything looks correct, then you may need to improve the search path for man pages; either using the environment variable MANPATH or using a matching file in the /etc directory.
sv: Någon manualsida som matchar %1 hittades inte. <br /><br />Kontrollera att du inte har skrivit in namnet på sidan du vill ha felaktigt.<br />Kontrollera att du har skrivit in namnet med riktiga små och stora bokstäver.<br />Om allting ser riktigt ut, kanske du måste förbättra sökvägen för manualsidor, antingen genom att använda miljövariabeln MANPATH eller motsvarande fil i katalogen /etc.

en: Open of %1 failed.
sv: Öppnandet av %1 misslyckades.

en: Man output
sv: Utskrift från man

en: <h1>KDE Man Viewer Error</h1>
sv: <h1>Felmeddelande i KDE:s manualvisare</h1>

en: There is more than one matching man page.
sv: Det finns fler än en manualsida som matchar.

en: Note: if you read a man page in your language, be aware it can contain some mistakes or be obsolete. In case of doubt, you should have a look at the English version.
sv: Observera att om du läser en manualsida på ditt språk, var då medveten om att den kan innehålla vissa misstag eller vara föråldrad. Om du är tveksam, bör du ta en titt på den engelska versionen.

en: Header files
sv: Deklarationsfiler

en: Header files (POSIX)
sv: Deklarationsfiler (POSIX)

en: User Commands
sv: Användarkommandon

en: User Commands (POSIX)
sv: Användarkommandon (POSIX)

en: System Calls
sv: Systemanrop

en: Subroutines
sv: Subrutiner

en: Perl Modules
sv: Perl-moduler

en: Network Functions
sv: Nätverksfunktioner

en: Devices
sv: Enheter

en: File Formats
sv: Filformat

en: Games
sv: Spel

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: System Administration
sv: Systemadministration

en: Kernel
sv: Kärna

en: Local Documentation
sv: Lokal dokumentation

en: New
sv: Nya

en: UNIX Manual Index
sv: Unix-manualindex

en: Section %1
sv: Sektion %1

en: Index for Section %1: %2
sv: Index för avsnitt %1: %2

en: Generating Index
sv: Genererar index

en: Could not find the sgml2roff program on your system. Please install it, if necessary, and extend the search path by adjusting the environment variable PATH before starting KDE.
sv: Kunde inte hitta programmet sgml2roff i systemet. Installera det, om nödvändigt, och utöka sökvägen genom att ändra miljövariabeln PATH innan du startar KDE.

en: KMan
sv: Kman
