kreadconfig - en to sv translation catalogue (8 entries)

en: KReadConfig
sv: Inställningsläsare

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
sv: Läs poster från KConfig, för användning i skalskript

en: (c) 2001 Red Hat, Inc.
sv: © 2001 Red Hat, Inc.

en: Use <file> instead of global config
sv: Använd <fil> istället för allmäna inställningar

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
sv: Grupp att titta i. Använd upprepade gånger för nästlade grupper.

en: Key to look for
sv: Nyckel att söka efter

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Type of variable
sv: Typ av variabel
