kurifilter - en to sv translation catalogue (45 entries)

[ctx: @title:column Name label from web shortcuts column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: @title:column]
en: Preferred
sv: Föredragen

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web shortcut as preferred.<nl/>Preferred web shortcuts are used in places where only a few select shortcuts can be shown at one time.
sv: Markera rutan för att välja den markerade webbgenvägen som föredragen.<nl/>Föredragna webbgenvägar används på platser där bara några få utvalda genvägar kan visas på en gång.

[ctx: @item:inlistbox No default web shortcut]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web shortcuts feature. Web shortcuts allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
sv: <para>I den här modulen kan du anpassa webbgenvägar. Webbgenvägar låter dig snabbt söka eller slå upp ord på Internet. Om du till exempel söker efter information om KDE-projektet med söktjänsten Google, skriver du helt enkelt <emphasis>gg:KDE</emphasis> eller <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>Om du väljer en förvald söktjänst, kan du söka efter normala ord eller meningar genom att helt enkelt skriva in dem den grafiska indatakomponenten i program som har inbyggt stöd för funktionen, t.ex. Konqueror.</para>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: <html><head/><body><p>Enable or disable web shortcuts. </p><p>Web shortcuts allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined Web shortcuts. One such Web shortcut is the Google (TM) search shortcut. To use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Aktivera eller inaktivera webbgenvägar.</p><p>Webbgenvägar låter dig snabbt komma åt eller söka efter information på nätet eller på hårddisken.</p><p>KDE levereras med många fördefinierade webbgenvägar. EN sådan webbgenväg är genvägen till söktjänsten Google™. Skriv helt enkelt nyckelordet 'gg' följt av nyckelordsavgränsaren och sökbegreppet, t.ex. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web shortcuts
sv: Aktivera &webbgenvägar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred shortcuts only
sv: &Använd bara föredragna genvägar

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for shortcut
sv: Sök efter genväg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web shortcut
sv: Lägg till en ny webbgenväg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
sv: &Ny...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbChange)
en: Modify the highlighted Web shortcut
sv: Ändra den markerade webbgenvägen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
sv: Än&dra...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete the highlighted Web shortcut
sv: Ta bort den markerade webbgenvägen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
sv: <qt>
    Välj en söktjänst som ska användas för att slå upp normala ord eller meningar när de skrivs in i program som har inbyggt stöd för den här funktionen. För att inaktivera den här funktionen, välj <b>Ingen</b> i listan.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: Default Web &shortcut:
sv: Förvald &webbgenväg:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbDefaultEngine)
en: <html><head/><body><p>Select a default web shortcut. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web shortcut queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Välj en förvald webbgenväg.</p><p>Detta låter program automatiskt konvertera det inskrivna ordet eller meningen till förfrågningar med webbgenvägar när de inte kan filtreras till en riktig webbadress.</p><p>Välj <span style=" font-weight:600;">Ingen</span> i listan för att inaktivera funktionen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
sv: Välj avgränsning som skiljer nyckelordet från meningen eller ordet som ska sökas efter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
sv: Nyc&kelordsavgränsning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Choose a delimiter to mark the Web shortcut keyword.
sv: Välj en avgränsare för att markera webbgenvägens nyckelord.

[ctx: Colon as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Colon
sv: Kolon

[ctx: Space as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Space
sv: Mellanslag

en: No preferred search providers were found.
sv: Ingen föredragen söktjänst hittades.

en: No search providers were found.
sv: Inga söktjänster hittades.

en: Search F&ilters
sv: Sökfi&lter

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
sv: Förval

en: Modify Web Shortcut
sv: Ändra webbgenväg

en: New Web Shortcut
sv: Ny webbgenväg

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
sv: Genvägen "%1" är redan tilldelad till "%2". Använd en annan.

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
sv: Följande genvägar är redan tilldelade. Välj andra.
    %1

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
sv: Genvägens webbadress innehåller inte markören \{...} för användarens söktext.
    Det här betyder att samma sida kommer att visas varje gång, oavsett vilken text som skrivs in med genvägen.

en: Keep It
sv: Behåll det

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
sv: Här anger du det namn som du vill kalla söktjänsten för.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
sv: Genvägens &namn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbQuery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leQuery) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leQuery)
en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
sv: <qt>
    Skriv in webbadressen som används för att göra en sökning med söktjänsten här.<br/>Hela texten som ska sökas efter kan anges som \{@} eller \{0}.<br/>
    Rekommenderat är \{@}, eftersom det tar bort alla frågevariabler (namn=värde) från resultatsträngen, medan \{0} ersätts med den oförändrade frågesträngen.<br/>Du kan använda \{1} ... \{n} för att ange vissa ord från frågan och \{namn} för att ange ett värde som anges med "namn=värde" i användarens fråga.<br/>Dessutom är det möjligt att ange flera referenser (namn, nummer och strängar) på en gång (\{namn1,namn2,...,"sträng"}).<br/>Det värde som först matchar (från vänster) används som ersättningsvärde i webbadressen som blir resultatet.<br/>En sträng inom citationstecken kan användas som standardvärde om ingenting matchar från vänster i referenslistan.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
sv: Genvägens &webbadress:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
sv: Välj teckenuppsättningen som ska användas för att koda sökningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
sv: <qt>
    Förkortningarna som du anger här kan användas som låtsaswebbadresser i KDE. Till exempel kan förkortningen <b>av</b> användas som <b>av</b>:<b>min sökning</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leName)
en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ange det läsbara namnet på webbgenvägen här</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
sv: &Genvägar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
sv: Välj teckenuppsättningen som ska användas för att koda sökningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
sv: &Teckenuppsättning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbPaste)
en: Insert query placeholder
sv: Infoga frågemarkör
