plasmapkg - en to sv translation catalogue (50 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
sv: Installera, lista eller ta bort paket för Plasma

en: Addon Name
sv: Tilläggets namn

en: Service Type
sv: Tjänsttyp

en: Path
sv: Sökväg

en: Package types that are installable with this tool:
sv: Typer av paket som kan installeras med det här verkyget:

en: Built in:
sv: Inbyggda:

en: DataEngine
sv: datagränssnitt

en: Layout Template
sv: layout-mall

en: Plasmoid
sv: plasmoid

en: Runner
sv: körningsprogram

en: Theme
sv: tema

en: Wallpaper Images
sv: skrivbordsunderlägg

en: Wallpaper Plugin
sv: insticksprogram för skrivbordsunderlägg

en: KWin Effect
sv: Kwin-effekt

en: KWin Window Switcher
sv: Kwin-fönsterbyte

en: KWin Script
sv: Kwin-skript

en: Provided by plugins:
sv: Tillhandahållna av insticksprogram:

en: Provided by .desktop files:
sv: Tillhandahållna av skrivbordsfiler:

en: Plasma Package Manager
sv: Pakethantering för Plasma

en: (C) 2008, Aaron Seigo
sv: © 2008, Aaron Seigo

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
sv: Skapa ett SHA1-kondensat för paketet på <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
sv: Installation eller borttagning utförs med paket installerade för alla användare.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
sv: Pakettypen, t.ex. tema, skrivbordsunderlägg, plasmoid, datagränssnitt, körningsprogram, layoutmall, etc.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
sv: Installera paketet på <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
sv: Uppgradera paketet på <path>

en: List installed packages
sv: Lista installerade paket

en: lists all known Package types that can be installed
sv: listar alla kända pakettyper som kan installeras

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
sv: Ta bort paketet som heter <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
sv: Absolut sökväg till paketroten. Om den inte anges, används standarddatakatalogerna för KDE-sessionen istället.

en: Failed to generate a Package hash for %1
sv: Misslyckades skapa ett paketkondensat för %1

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
sv: SHA1-kondensat för paket på %1: '%2'

[ctx: package type]
en: wallpaper
sv: skrivbordsunderlägg

[ctx: package type]
en: theme
sv: tema

[ctx: package type]
en: dataengine
sv: datagränssnitt

[ctx: package type]
en: runner
sv: körningsprogram

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
sv: insticksprogram för skrivbordsunderlägg

[ctx: package type]
en: layout-template
sv: layout-mall

[ctx: package type]
en: kwineffect
sv: Kwin-effekt

[ctx: package type]
en: windowswitcher
sv: fönsterbytare

[ctx: package type]
en: kwinscript
sv: Kwin-skript

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
sv: Kunde inte hitta lämpligt installationsprogram för paket av typ %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
sv: Kunde inte ladda installationsprogram för paket av typ %1. Felrapport: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
sv: Paketroten och globala alternativ står i konflikt med varandra, välj bara en.

en: Successfully removed %1
sv: Tog bort %1 med lyckat resultat

en: Removal of %1 failed.
sv: Borttagning av %1 misslyckades.

en: Plugin %1 is not installed now.
sv: Insticksprogrammet %1 är för närvarande inte installerat.

en: Successfully installed %1
sv: Installerade %1 med lyckat resultat

en: Installation of %1 failed.
sv: Installation av %1 misslyckades.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
sv: Antingen install, remove, upgrade eller list krävs.
