palapeli - en to sv translation catalogue (169 entries)

en: Piece count
sv: Antal bitar

en: Piece aspect ratio
sv: Bitarnas proportion

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
sv: Fördefinierade inställningar

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
sv: Kairo-rutnät (pentagoniskt)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
sv: Hexagonalt rutnät

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
sv: Rektangulärt rutnät

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
sv: Rotrex-rutnät (romb-trihexagonal)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
sv: Oregelbundet rutnät

en: Approx. piece count
sv: Ungefärligt antal bitar

en: Quick preset
sv: Snabb förinställning

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Ordinary
sv: Vanlig

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very regular
sv: Mycket regelbunden

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very diverse
sv: Mycket olika

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Large plugs
sv: Stora pluggar

en: Flipped edge percentage
sv: Procent vända kanter

en: Edge curviness
sv: Kanternas kurvighet

en: Plug size
sv: Pluggstorlek

en: Diversity of curviness
sv: Kurvighetens variation

en: Diversity of plug position
sv: Pluggpositionens variation

en: Diversity of plugs
sv: Pluggarnas variation

en: Diversity of piece size
sv: Bitstorlekarnas variation

en: Dump grid image
sv: Lagra rutnätsbild

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Mouse interaction
sv: Interaktion med musen

en: Center
sv: I mitten

en: None
sv: Ingen

en: Top Left
sv: Uppe till vänster

en: Top Right
sv: Uppe till höger

en: Bottom Left
sv: Nere till vänster

en: Bottom Right
sv: Nere till höger

en: Remove this trigger
sv: Ta bort utlösaren

en: Input here...
sv: Skriv in här...

en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
sv: Håll nere väljartangenterna du vill, klicka därefter här på en musknapp eller rör ett mushjul

[ctx: This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
sv: Ingen

en: Click to change how an action is triggered
sv: Klicka för att ändra hur en åtgärd utlöses

en: Mouse buttons
sv: Musknappar

en: Mouse wheel
sv: Mushjul

en: Interaction with pieces
sv: Interaktion med bitar

en: Interaction with the puzzle table
sv: Interaktion med pusselbordet

en: Interaction with the viewport
sv: Interaktion med visningsområdet

[ctx: @title:window]
en: Create new puzzle
sv: Skapa nytt pussel

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
sv: Bildfil:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
sv: Beskriv bilden du har valt nedan.

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
sv: Bildnamn:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
sv: Valfri kommentar:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
sv: Namn på bildens upphovsman:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
sv: Välj bild

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
sv: Ange källbilden som ska delas i bitar

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
sv: Välj delningsprogram

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
sv: Välj en delningsmetod

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
sv: Anpassa delning

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
sv: Finjustera parametrar för den valda delningsmetoden

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
sv: Pusslet kan inte skapas. Insticksprogrammet för delning kunde inte läsas in.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
sv: Pusslet kan inte skapas. Filen du valde är inte en bild.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
sv: Pusslet kan inte skapas. Delning misslyckades på grund av obestämda problem.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
sv: Ändra storlek på pusselbordets yta genom att dra dess kanter

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
sv: Du har lagt färdigt pusslet. Vill du börja om nu?

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
sv: Följande pussel kommer att tas bort. Åtgärden går inte att ångra.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: *.puzzle|Palapeli puzzles (*.puzzle)
sv: *.puzzle|Palapeli-pussel(*.puzzle)

en: Create a piece holder
sv: Skapa en bitbehållare

en: Enter a short name (optional):
sv: Ange ett kort namn (valfritt):

en: You need to click on a piece holder to select it before you can delete it, or you can just click on its Close button.
sv: Du måste klicka på en bitbehållare för att markera den innan du kan ta bort den, eller också bara klicka på stängningsknappen.

en: The selected piece holder must be empty before you can delete it.
sv: Den markerade bitbehållaren måste vara tom innan du kan ta bort den.

en: The selected piece holder must contain some pieces for 'Select all' to use.
sv: Den markerade bitbehållaren måste innehålla några bitar för att kunna använda 'Markera alla'.

en: You need to click on a piece holder to select it before you can select all the pieces in it.
sv: Du måste klicka på en bitbehållare för att markera den innan du kan markera alla bitar i den.

en: To rearrange pieces, either the puzzle table must have some selected pieces or there must be a selected holder with some selected pieces in it.
sv: För att arrangera om bitar måste antingen pusselbordet ha några markerade bitar, eller måste det finnas en markerad behållare med några markerade bitar.

en: You need to have a piece holder and click it to select it before you can transfer pieces into or out of it.
sv: Det måste finnas en bitbehållare och du måste klicka på den för att markera den innan du kan flytta bitar till eller ifrån den.

en: You have selected to transfer a large piece containing more than six small pieces to a holder. Do you really wish to do that?
sv: Du har valt att flytta en stor del som innehåller mer än sex småbitar till en behållare. Vill du verkligen göra det?

en: You need to select one or more pieces to be transferred out of the selected holder or select pieces from the puzzle table to be transferred into it.
sv: Du måste markera en eller flera bitar att flytta från den markerade behållaren, eller markera bitar från pusselbordet att flyttas till den.

en: You need to select one or more pieces to be transferred from the previous holder into the newly selected holder.
sv: Du måste markera en eller flera bitar att flytta från den föregående behållaren till den nya markerade behållaren.

en: You need to have at least two holders, one of them selected and with selected pieces inside it, before you can transfer pieces to a second holder.
sv: Du måste ha minst två behållare, en av dem markerad och med markerade bitar inuti, innan du kan flytta bitar till en annan behållare.

[ctx: Hints for solving large puzzles]
en: You have just created a large puzzle: Palapeli has several features to help you solve it within the limited space on the desktop. They are described in detail in the Palapeli Handbook (on the Help menu). Here are just a few quick tips.
    
    Before beginning, it may be best not to use bevels or shadowing with large puzzles (see the Settings dialog), because they make loading slower and highlighting harder to see when the pieces in the view are very small.
    
    The first feature is the puzzle Preview (a picture of the completed puzzle) and a toolbar button to turn it on or off. If you hover over it with the mouse, it magnifies parts of the picture, so the window size you choose for the Preview can be quite small.
    
    Next, there are close-up and distant views of the puzzle table, which you can switch quickly by using a mouse button (default Middle-Click). In close-up view, use the empty space in the scroll bars to search through the puzzle pieces a 'page' at a time. You can adjust the two views by zooming in or out and your changes will be remembered.
    
    Then there is a space on the puzzle table reserved for building up the solution.
    
    Last but not least, there are small windows called 'holders'. They are for sorting pieces into groups such as edges, sky or white house on left. You can have as many holders as you like and can give them names. You should already have one named 'Hand', for carrying pieces from wherever you find them to the solution area.
    
    You use a special mouse click to transfer pieces into or out of a holder (default Shift Left-Click). First make sure the holder you want to use is active: it should have a blue outline. If not, click on it. To transfer pieces into the holder, select them on the puzzle table then do the special click to 'teleport' them into the holder. Or you can just do the special click on one piece at a time.
    
    To transfer pieces out of a holder, make sure no pieces are selected on the puzzle table, go into the holder window and select some pieces, using normal Palapeli mouse operations, then go back to the puzzle table and do the special click on an empty space where you want the pieces to arrive. Transfer no more than a few pieces at a time, to avoid collisions of pieces on the puzzle table.
    
    By the way, holders can do almost all the things the puzzle table and its window can do, including joining pieces to build up a part of the solution.
sv: Du har just skapat ett stort pussel: Palapeli har flera funktioner för att hjälpa dig lägga det inom skrivbordets begränsade storlek. De beskrivs detaljerat i Palapelis handbok (via hjälpmenyn). Här finns enbart några snabbtips.
    
    Innan du börjar kan det vara bra att inte använda fasade kanter eller skuggor med stora pussel (se inställningsdialogrutan), eftersom de gör inläsning långsammare och gör det svårare att se markeringar när bitarna i vyn är mycket små.
    
    Den första funktionen är pusslets förhandsgranskning (en bild av hela pusslet) och en verktygsknapp för att visa eller dölja den. Om du håller musen över den förstoras delar av bilden, så att fönsterstorleken du väljer för förhandsgranskningen kan vara ganska liten.
    
    Sedan finns en närbild och översikt av pusselbordet, som du snabbt kan byta mellan genom att använda en musknapp (normalt mittenklick). Med närbild kan den tomma delen av rullningslisterna användas för att söka igenom pusslet en 'sida' åt gången. Det går att justera de två vyerna genom att zooma in eller ut, och Palapeli kommer ihåg dina ändringar.
    
    Därefter finns ett utrymme på pusselbordet reserverat för att bygga upp lösningen.
    
    Sist men inte minst finns små fönster som kallas 'behållare'. De är avsedda för att sortera bitar i grupper, såsom kanter, himmel eller det vita huset till vänster. Du kan använda så många behållare som du vill och du kan ge dem namn. Det ska redan finnas en som kallas 'Hand', för att flytta bitar från var du än hittar dem till läggningsområdet.
    
    Ett särskilt musklick används för att flytta bitar till eller från en behållare (normalt skift-vänsterklick). Försäkra dig först om att behållaren som ska användas är aktiv: den ska ha en blå kontur. Om inte, klicka på den. Markera bitar på pusselbordet för att flytta dem till behållaren, och använd därefter det särskilda klicket för att 'teleportera' dem till behållaren. Annars kan du använda det särskilda klicket på en bit i taget.
    
    Försäkra dig om att inga bitar är markerade på pusselbordet för att flytta bitar från en behållare, gå till behållarens fönster och markera några bitar med Palapelis vanliga musanvändning, gå därefter tillbaka till pusselbordet och använd det särskilda klicket på ett tomt ställe där du vill att bitarna ska hamna. Överför inte mer än några få bitar åt gången för att undvika kollisioner mellan bitar på pusselbordet.
    
    Behållare kan förresten användas för att göra nästan allt som går att göra i pusselbordets fönster, inklusive att sammanfoga bitar för att bygga upp en del av lösningen.

[ctx: Caption for hints]
en: Solving Large Puzzles
sv: Lägga stora pussel

en: Great! You have finished the puzzle.
sv: Fantastiskt! Du har lagt färdigt pusslet.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
sv: Flytta bitar genom att dra

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
sv: Välj bitar genom att klicka

[ctx: Works instantly, without dragging]
en: Teleport pieces to or from a holder
sv: Teleportera bitar till eller från en behållare

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
sv: Flytta visningsområdet genom att dra

[ctx: As in a movie scene]
en: Switch to close-up or distant view
sv: Byt mellan närbild och översikt

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
sv: Zooma visningsområdet

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
sv: Rulla visningsområdet horisontellt

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
sv: Rulla visningsområdet vertikalt

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
sv: Välj flera bitar samtidigt

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
sv: Ändra låstillstånd för pusselbordets område

[ctx: Window title]
en: Preview of completed puzzle
sv: Förhandsgranskning av färdigt pussel

[ctx: text in preview window]
en: Image is not available.
sv: Bild är inte tillgänglig.

en: %1 - Preview
sv: %1 - Förhandsgranskning

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
sv: Enkel färg

[ctx: a keyboard modifier]
en: Shift
sv: Skift

[ctx: a special keyboard modifier]
en: GroupSwitch
sv: Gruppväljare

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
sv: Ingen knapp

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
sv: Vänsterknapp

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
sv: Högerknapp

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
sv: Mittenknapp

[ctx: a special mouse button]
en: XButton1
sv: X-knapp 1

[ctx: a special mouse button]
en: XButton2
sv: X-knapp 2

en: Horizontal-Scroll
sv: Horisontell rullning

en: Vertical-Scroll
sv: Vertikal rullning

en: Your progress is saved automatically while you play.
sv: Dina framsteg sparas automatiskt medan du lägger.

[ctx: used as caption for a dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic saving
sv: Spara automatiskt

en: Lock the puzzle table area
sv: Lås pusselbordets område

en: [No name]
sv: [Namnlös]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
sv[0]: %2 (%1 bit)
sv[1]: %2 (%1 bitar)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
sv: av %1

[ctx: @action:button that pops up sorting strategy selection menu]
en: Sort list...
sv: Sortera lista...

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By title
sv: Enligt rubrik

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By piece count
sv: Enligt antal bitar

en: Loading puzzle...
sv: Läser in pussel...

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
sv: Fel: Ingen pusselfil angiven.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
sv: Importerar pusslet "%1" till samlingen

en: KDE Jigsaw Puzzle Game
sv: Ett pusselspel för KDE

en: The option to preview the completed puzzle
sv: Alternativet för att förhandsgranska det färdiga pusslet

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
sv: Sökväg till pusselfil (öppnas om -i inte anges)

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given)
sv: Importera angiven pusselfil till lokal samling (gör ingenting om ingen pusselfil anges)

en: If the -i/--import option is specified, the main window will not be shown after importing the given puzzle.
sv: Om väljaren -i eller --import anges, visas inte huvudfönstret efter att det angivna pusslet har importerats.

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
sv: Precision i läggningen (i procent av bitstorleken).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackground), group (Appearance)
en: The filename of the background image to use for the View, or "__color__" if a solid color should be used (see key "ViewBackgroundColor").
sv: Filnamn på bakgrundsbilden att använda i vyn, eller "__color__" om en enkelt färg ska användas (se nyckeln "ViewBackgroundColor").

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackgroundColor), group (Appearance)
en: The background color to use for the View (if the key "ViewBackground" is set to "__color__").
sv: Bakgrundsfärgen att använda för vyn (om nyckeln  "ViewBackground" är inställd till "__color__").

note: i18n: ectx: label, entry (ViewHighlightColor), group (Appearance)
en: The highlighting color to use for selecting pieces in the View.
sv: Markeringsfärg att användas för att markera bitar i vyn.

note: i18n: ectx: label, entry (SolutionArea), group (Appearance)
en: Where to reserve space on the puzzle table for the solution, when shuffling or re-shuffling the pieces.
sv: Var på pusselbordet utrymme ska reserveras för lösningen, när bitarna blandas eller blandas om.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceSpacing), group (Appearance)
en: Spacing of pieces in puzzle grids relative to the size of the largest piece (spacing factor is 1.0 + 0.05 * value).
sv: Mellanrum mellan bitar i pusslets rutnät i förhållande till den största bitens storlek (mellanrumsfaktorn är 1,0 + 0,05 * värde).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
sv: Om statusraden ska visas för pusselbordet (det är inte en riktig statusrad, men position och funktioner som tillhandahålls är liknande).

note: i18n: ectx: label, entry (PieceShadowsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render shadows below the puzzle pieces. Turning this off might improve rendering performance.
sv: Om skuggor ska återges på pusselbitarna. Att stänga av det kan hjälpa till att förbättra återgivningsprestanda.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceBevelsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render bevels on the puzzle pieces. Turning this off might improve puzzle loading performance.
sv: Om fasade kanter ska återges på pusselbitarna. Att stänga av det kan hjälpa till att förbättra pusslets inläsningshastighet.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewVisible), group (PuzzlePreview)
en: Whether the preview window was switched on last time Palapeli was run.
sv: Om förhandsgranskningsfönstret var aktivt senaste gången Palapeli kördes.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewGeometry), group (PuzzlePreview)
en: Last position and size of puzzle preview.
sv: Senaste position och storlek för pusselförhandsgranskningen.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
sv: Pusselbord

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
sv: Bakgrund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color for highlighting selected pieces:
sv: Färg för att färglägga markerade bitar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Space for solution:
sv: Utrymme för lösning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: No space is provided with puzzles of less than 20 pieces. Changes will take effect when a puzzle is created or re-started.
sv: Inget utrymme tillhandahålls för pussel med färre än 20 bitar. Ändringar får effekt när ett pussel skapas eller börjas om.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Spacing of pieces in puzzle grids (1.0-1.5):
sv: Mellanrum mellan bitar i pusslets rutnät (1,0 - 1,5):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
sv: Bitarnas utseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
sv: Rita fasade kanter för att skapa ett tredimensionellt utseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
sv: Rita skuggor under bitar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
sv: Alternativen kan bli inaktiverade när Palapeli körs mycket långsamt. Ändringar får bara effekt när ett nytt pussel påbörjas.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
sv: Bitarnas beteende

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
sv: Läggprecision:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
sv: Mycket precist (svårare)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
sv: Mindre precist (enklare)

en: Show statusbar of puzzle table
sv: Visa pusselbordets statusrad

en: Back to &collection
sv: Tillbaka till &samling

en: Go back to the collection to choose another puzzle
sv: Gå tillbaka till samlingen och välj ett nytt pussel

en: Create &new puzzle...
sv: Skapa &nytt pussel...

en: Create a new puzzle using an image file from your disk
sv: Skapa ett nytt pussel med en bildfil från disken

en: &Delete puzzle
sv: &Ta bort pussel

en: Delete the selected puzzle from your collection
sv: Ta bort markerat pussel från samlingen

en: &Import from file...
sv: &Importera från fil...

en: Import a new puzzle from a file into your collection
sv: Importera ett nytt pussel från en fil till samlingen

en: &Export to file...
sv: &Exportera till fil...

en: Export the selected puzzle from your collection into a file
sv: Exportera markerat pussel från samlingen till en fil

en: &Restart puzzle...
sv: Bö&rja om pussel...

en: Delete the saved progress and reshuffle the pieces
sv: Ta bort sparad läggning och blanda om bitarna

en: &Create piece holder...
sv: S&kapa en bitbehållare...

en: Create a temporary holder for sorting pieces
sv: Skapa en tillfällig behållare för att sortera bitar

en: &Delete piece holder
sv: &Ta bort bitbehållare

en: Delete a selected temporary holder when it is empty
sv: Ta bort en tillfällig behållare när den är tom

en: &Select all in holder
sv: &Markera alla i bitbehållare

en: Select all pieces in a selected piece holder
sv: Markera alla bitar i en markerad bitbehållare

en: &Rearrange pieces
sv: A&rrangera om bitar

en: Rearrange all pieces in a selected piece holder or selected pieces in any window
sv: Arrangera om alla bitar in en markerad bitbehållare eller markerade bitar i vilket fönster som helst

[ctx: Preview is a noun here]
en: &Preview
sv: &Förhandsgranskning

[ctx: Preview is a noun here]
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Show or hide the image of the completed puzzle
sv: Visar eller döljer bilden av det färdiga pusslet

en: Enable all messages
sv: Aktivera alla meddelanden

en: No puzzle loaded
sv: Inget pussel inläst

en: You finished the puzzle.
sv: Du har lagt färdigt pusslet.

[ctx: Progress display]
en: %1% finished
sv: %1 % färdigt
