kcmcrypto - en to sv translation catalogue (165 entries)

en: X509 Certificate Export
sv: Export av X509-certifikat

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: &Export
sv: &Exportera

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Internal error. Please report to kfm-devel@kde.org.
sv: Internt fel. Rapportera till kfm-devel@kde.org.

en: Error converting the certificate into the requested format.
sv: Fel vid konvertering av certifikatet till det begärda formatet.

en: Error opening file for output.
sv: Fel vid öppning av fil för utmatning.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, D_GenCert)
en: Certificate Creation Wizard
sv: Guide för att skapa certifikatet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, T_CertType)
en: Certificate type:
sv: Certifikattyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Passphrase:
sv: Lösenordsfras:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Passphrase (verify):
sv: Lösenordsfras (verifikation):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Country code:
sv: Landskod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: State or province (in full):
sv: Stat eller provins (fullständigt namn):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: City:
sv: Stad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Organization name:
sv: Organisationsnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Organizational unit/group:
sv: Enhet eller grupp i organisation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: Full hostname of the server:
sv: Serverns fullständiga värddatornamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9)
en: Email address:
sv: E-postadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10)
en: Days valid:
sv: Giltighetstid i dagar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckBox1)
en: Self sign
sv: Självsignerad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11)
en: Digest:
sv: Checksumma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckBox2)
en: Use DSA instead of RSA
sv: Använd DSA istället för RSA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel13)
en: Bit strength:
sv: Bitstyrka:

en: %1 (%2 of %3 bits)
sv: %1 (%2 av %3 bitar)

en: <h1>Crypto</h1> This module allows you to configure SSL for use with most KDE applications, as well as manage your personal certificates and the known certificate authorities.
sv: <h1>Krypto</h1> Den här modulen låter dig anpassa SSL för användning med de flesta KDE-program, här kan du också hantera personliga certifikat och de kända certifikatmyndigheterna.

en: KDE Crypto Control Module
sv: Inställningsmodul för krypto

en: (c) 2000 - 2001 George Staikos
sv: © 2000-2001 George Staikos

en: SSL Ciphers to Use
sv: SSL-krypton att använda

en: Select the ciphers you wish to enable when using the SSL protocol. The actual protocol used will be negotiated with the server at connection time.
sv: Välj de krypton du vill tillåta när du använder protokollet SSL. Det protokoll som faktiskt används kommer att förhandlas fram under anslutningen mot servern.

en: Cipher Wizard
sv: Kryptoguide

en: Strong Ciphers Only
sv: Endast starka krypton

en: Export Ciphers Only
sv: Endast exportkrypton

en: Enable All
sv: Aktivera alla

en: <qt>Use these preconfigurations to more easily configure the SSL encryption settings. You can choose among the following modes:<ul><li><b>Strong Ciphers Only:</b> Select only the strong (&gt;= 128 bit) encryption ciphers.</li><li><b>Export Ciphers Only:</b> Select only the weak ciphers (&lt;= 56 bit).</li><li><b>Enable All:</b> Select all SSL ciphers and methods.</li></ul></qt>
sv: <qt>Använd de förinställda värdena för enklare inställning av SSL-kryptering. Du kan välja bland följande alternativ:<ul><li><b>Endast starka krypton:</b> Välj bara starka krypteringsmetoder (≥ 128 bitar)</li><li><b>Endast exportkrypton:</b> Välj bara svaga krypteringsmetoder (≤ 56 bitar)</li><li><b>Aktivera alla:</b> Välj alla SSL-krypton och metoder.</li></ul></qt>

en: Warn on &entering SSL mode
sv: Varna &när SSL-läge aktiveras

en: If selected, you will be notified when entering an SSL enabled site
sv: Om det här alternativet är markerat kommer du att varnas när du besöker en webbplats som är SSL-baserad.

en: Warn on &leaving SSL mode
sv: Varna när du &lämnar SSL-läget

en: If selected, you will be notified when leaving an SSL based site.
sv: Om det här alternativet är markerat kommer du att varnas när du lämnar en SSL-baserad webbplats.

en: Warn on sending &unencrypted data
sv: Varna när okr&ypterad data skickas

en: If selected, you will be notified before sending unencrypted data via a web browser.
sv: Om valt kommer du att bli meddelad innan okrypterad data sänds via en webbläsare.

en: Warn on &mixed SSL/non-SSL pages
sv: Varna för sidor med &blandad SSL/icke-SSL

en: If selected, you will be notified if you view a page that has both encrypted and non-encrypted parts.
sv: Om det här alternativet är markerat kommer du att varnas när du besöker en webbsida som använder både krypterade och okrypterade delar.

en: Path to OpenSSL Shared Libraries
sv: Sökväg till OpenSSL-delade bibliotek

en: &Test
sv: &Testa

en: Use EGD
sv: Använd EGD

en: Use entropy file
sv: Använd entropifil

en: Path to EGD:
sv: Sökväg till EGD:

en: If selected, OpenSSL will be asked to use the entropy gathering daemon (EGD) for initializing the pseudo-random number generator.
sv: Om vald kommer OpenSSL begäras använda entropi-insamlingsdemonen (EGD) för att initiera pseudo-slumptalsgeneratorn.

en: If selected, OpenSSL will be asked to use the given file as entropy for initializing the pseudo-random number generator.
sv: Om vald kommer OpenSSL begäras använda den angivna filen som entropi för att initiera pseudo-slumptalsgeneratorn.

en: Enter the path to the socket created by the entropy gathering daemon (or the entropy file) here.
sv: Här anger du sökvägen till uttaget (socket) som skapats av entropi-insamlingsdemonen (eller entropifilen).

en: Click here to browse for the EGD socket file.
sv: Klicka här för att bläddra efter EGD-uttagsfilen.

en: This list box shows which certificates of yours KDE knows about. You can easily manage them from here.
sv: Den här listrutan visar vilka av dina certifikat som KDE känner till. Du kan enkelt hantera dem härifrån.

en: Common Name
sv: Vanligt namn

en: Email Address
sv: E-postadress

en: I&mport...
sv: I&mportera...

en: &Export...
sv: E&xportera...

en: Remo&ve
sv: &Ta bort

en: &Unlock
sv: Lås &upp

en: Verif&y
sv: Ve&rifiera

en: Chan&ge Password...
sv: &Ändra lösenord...

en: This is the information known about the owner of the certificate.
sv: Det här är känd information om certifikatets ägare.

en: This is the information known about the issuer of the certificate.
sv: Det här är känd information om certifikatets utgivare.

en: Valid from:
sv: Giltig från:

en: Valid until:
sv: Giltig till:

en: The certificate is valid starting at this date.
sv: Certifikatet är giltigt med början på detta datum.

en: The certificate is valid until this date.
sv: Certifikatet är giltigt till detta datum.

en: MD5 digest:
sv: MD5-checksumma:

en: A hash of the certificate used to identify it quickly.
sv: En checksumma för certifikatet som används för att snabbt identifiera det.

en: On SSL Connection...
sv: Vid SSL-anslutning...

en: &Use default certificate
sv: &Använd förinställt certifikat

en: &List upon connection
sv: &Lista vid anslutning

en: &Do not use certificates
sv: Använ&d inte certifikat

en: SSL certificates cannot be managed because this module was not linked with OpenSSL.
sv: SSL-certifikat kan inte hanteras eftersom den här modulen inte är länkad mot OpenSSL.

note: i18n("Default Authentication Certificate"), tabAuth), 0, 0, 0, 3 );
en: Default Action
sv: Förvald åtgärd

en: &Send
sv: &Skicka

en: &Prompt
sv: Frå&ga

en: Do &not send
sv: Skicka i&nte

en: Default certificate:
sv: Förinställt certifikat:

en: Host authentication:
sv: Värddatorautentisering:

en: Host
sv: Värddator

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Policy
sv: Princip

en: Host:
sv: Värddator:

en: Certificate:
sv: Certifikat:

en: Action
sv: Åtgärd

en: Send
sv: Skicka

en: Prompt
sv: Fråga

en: Do not send
sv: Skicka inte

en: Ne&w
sv: N&ytt

en: This list box shows which site and person certificates KDE knows about. You can easily manage them from here.
sv: Den här listrutan visar vilka webbplats- och personcertifikat KDE känner till. Du kan enkelt hantera dem härifrån.

en: Organization
sv: Organisation

en: This button allows you to export the selected certificate to a file of various formats.
sv: Den här knappen tillåter dig att exportera det valda certifikatet till en fil med olika format.

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: This button removes the selected certificate from the certificate cache.
sv: Den här knappen tar bort det valda certifikatet från certifikatcachen.

en: &Verify
sv: Ve&rifiera

en: This button tests the selected certificate for validity.
sv: Den här knappen provar det valda certifikatets giltighet.

en: Permanentl&y
sv: Permane&nt

en: &Until
sv: &Till

en: Select here to make the cache entry permanent.
sv: Markera här för att göra cacheposten permanent.

en: Select here to make the cache entry temporary.
sv: Markera här för att göra cacheposten temporär.

en: The date and time until the certificate cache entry should expire.
sv: Datum och tid till certifikatets cachepost ska gå ut.

en: Accep&t
sv: A&cceptera

en: Re&ject
sv: V&ägra

en: Select this to always accept this certificate.
sv: Markera det här för att alltid acceptera detta certifikat.

en: Select this to always reject this certificate.
sv: Markera det här för att alltid vägra detta certifikat.

en: Select this if you wish to be prompted for action when receiving this certificate.
sv: Markera det här om du vill bli tillfrågad efter åtgärd när detta certifikat tas emot.

en: This list box shows which certificate authorities KDE knows about. You can easily manage them from here.
sv: Den här listrutan visar vilka certifikatsmyndigheter KDE känner till. Du kan enkelt hantera dem härifrån.

en: Organizational Unit
sv: Enhet i organisation

en: Res&tore
sv: Åte&rställ

en: Accept for site signing
sv: Acceptera för platssignering

en: Accept for email signing
sv: Acceptera för e-postsignering

en: Accept for code signing
sv: Acceptera för kodsignering

en: Warn on &self-signed certificates or unknown CA's
sv: Varna för &självsignerade certifikat och okända myndigheter

en: Warn on &expired certificates
sv: Varna vid utgångna c&ertifikat

en: Warn on re&voked certificates
sv: Varna &vid återkallade certifikat

en: This list box shows which sites you have decided to accept a certificate from even though the certificate might fail the validation procedure.
sv: Den här listan visar vilka webbplatser som du har bestämt dig för att acceptera certifikat från, även om certifikatet inte går igenom valideringsproceduren.

en: &Add
sv: &Lägg till

en: These options are not configurable because this module was not linked with OpenSSL.
sv: De här alternativen kan inte ställas in eftersom den här modulen inte är länkad mot OpenSSL.

en: Your Certificates
sv: Dina certifikat

en: Authentication
sv: Identifiering

en: Peer SSL Certificates
sv: Motpartens SSL-certifikat

en: SSL Signers
sv: SSL-signerare

en: Validation Options
sv: Valideringsinställningar

en: If you do not select at least one cipher, SSL will not work.
sv: Om du inte väljer åtminstone ett krypto, kommer SSL inte att fungera.

en: SSL Ciphers
sv: SSL-krypton

en: Could not open the certificate.
sv: Kunde inte öppna certifikatet.

en: Error obtaining the certificate.
sv: Fel vid försök att hämta certifikatet.

en: This certificate passed the verification tests successfully.
sv: Detta certifikat klarade verifikationsproven.

en: This certificate has failed the tests and should be considered invalid.
sv: Detta certifikat klarade inte proven och bör anses ogiltigt.

en: Certificate Password
sv: Certifikatets lösenord

en: Certificate password
sv: Certifikatets lösenord

en: The certificate file could not be loaded. Try a different password?
sv: Certifikatsfilen kunde inte laddas. Försöka med ett annat lösenord?

en: Try
sv: Försök

en: Do Not Try
sv: Försök inte

en: A certificate with that name already exists. Are you sure that you wish to replace it?
sv: Ett certifikat med det namnet finns redan. Är du säker på att du vill ersätta det?

en: Replace
sv: Ersätt

en: Enter the certificate password:
sv: Ange certifikatets lösenord:

en: Password For '%1'
sv: Lösenord för '%1'

en: Decoding failed. Please try again:
sv: Avkodning misslyckades. Försök igen:

en: Export failed.
sv: Export misslyckades.

en: Enter the OLD password for the certificate:
sv: Ange det GAMLA lösenordet för certifikatet:

en: Enter the new certificate password
sv: Ange det nya lösenordet för certifikatet

en: This is not a signer certificate.
sv: Det här är inte ett signeringscertifikat.

en: You already have this signer certificate installed.
sv: Du har redan det här signeringscertifikatet installerat.

en: The certificate file could not be loaded.
sv: Certifikatsfilen kunde inte laddas.

en: Do you want to make this certificate available to KMail as well?
sv: Vill du också göra det här certifikatet tillgängligt för Kmail?

en: Make Available
sv: Gör tillgänglig

en: Do Not Make Available
sv: Gör inte tillgänglig

en: Could not execute Kleopatra. You might have to install or update the kdepim package.
sv: Kunde inte köra Kleopatra. Du kan behöva installera eller uppdatera kdepim-paketet.

en: This will revert your certificate signers database to the KDE default.
    This operation cannot be undone.
    Are you sure you wish to continue?
sv: Det här kommer att återställa databasen över certifikatsignerare till KDE-standard.
    Den här operationen kan inte ångras.
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Revert
sv: Återställ

en: Failed to load OpenSSL.
sv: Laddning av OpenSSL misslyckades.

en: libssl was not found or successfully loaded.
sv: libssl hittades inte eller laddning misslyckades.

en: libcrypto was not found or successfully loaded.
sv: libcrypto hittades inte eller laddning misslyckades.

en: OpenSSL was successfully loaded.
sv: Laddning av OpenSSL lyckades.

en: Path to entropy file:
sv: Sökväg till entropifilen:

en: Personal SSL
sv: Personlig SSL

en: SSL Personal Request
sv: SSL personlig begäran

en: SSL Server Request
sv: SSL serverbegäran

[ctx: No Certificates on List]
en: None
sv: Inga

en: Don't Send
sv: Skicka inte

[ctx: Select Time and Date]
en: Date & Time Selector
sv: Val av datum och tid

[ctx: Set Hours of Time]
en: Hour:
sv: Timme:

[ctx: Set Minutes of Time]
en: Minute:
sv: Minut:

[ctx: Set Seconds of Time]
en: Second:
sv: Sekund:
