kdelibs4 - en to sv translation catalogue (368 entries)

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
sv: Ogiltig kalendertyp

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
sv: Gregoriansk

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
sv: Koptisk

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
sv: Etiopisk

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian (Proleptic)
sv: Gregoriansk (retroaktiv)

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
sv: Hebreisk

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
sv: Islamsk/Hijri (civil)

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
sv: Indisk nationalkalender

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
sv: Japansk

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
sv: Juliansk

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
sv: Taiwanesisk

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
sv: Thailändska

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, LongFormat]
en: Anno Martyrum
sv: Martyrernas era

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, ShortFormat]
en: AM
sv: ME

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
sv: Tho

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
sv: Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
sv: Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
sv: Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
sv: Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
sv: Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
sv: Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
sv: Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
sv: Pas

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
sv: Pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
sv: Epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
sv: Meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
sv: Kou

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
sv: Thoout

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
sv: Paope

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
sv: Hathor

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
sv: Kiahk

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
sv: Tobe

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
sv: Meshir

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
sv: Paremhotep

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
sv: Parmoute

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
sv: Pashons

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
sv: Paone

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
sv: Epep

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
sv: Mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
sv: Kouji nabot

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
sv: Mes

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
sv: Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
sv: Hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
sv: Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
sv: Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
sv: Yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
sv: Mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
sv: Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
sv: Gen

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
sv: Sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
sv: Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
sv: Neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
sv: Pag

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
sv: Meskerem

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
sv: Tequemt

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
sv: Hedar

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
sv: Tahsas

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
sv: Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
sv: Yakatit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
sv: Magabit

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
sv: Miyazya

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
sv: Genbot

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
sv: Sene

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
sv: Hamle

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
sv: Nehase

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
sv: Pagumen

[ctx: Ethiopian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: M
sv: AM

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
sv: Före vår tideräkning

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
sv: f.v.t.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
sv: Före Kristus

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
sv: f. Kr.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
sv: Vår tideräkning

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
sv: v.t.

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
sv: Efter Kristus

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
sv: e. Kr.

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
sv: jan

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
sv: feb

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
sv: mar

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
sv: apr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
sv: maj

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
sv: jun

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
sv: jul

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
sv: aug

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
sv: sep

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
sv: okt

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
sv: nov

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
sv: dec

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
sv: jan

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
sv: feb

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
sv: mar

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
sv: apr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
sv: maj

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
sv: jun

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
sv: jul

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
sv: aug

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
sv: sep

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
sv: okt

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
sv: nov

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
sv: dec

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
sv: januari

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
sv: februari

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
sv: mars

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
sv: april

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
sv: maj

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
sv: juni

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
sv: juli

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
sv: augusti

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
sv: september

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
sv: oktober

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
sv: november

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
sv: december

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
sv: januari

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
sv: februari

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
sv: mars

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
sv: april

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
sv: maj

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
sv: juni

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
sv: juli

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
sv: augusti

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
sv: september

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
sv: oktober

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
sv: november

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
sv: december

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
sv: O

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
sv: L

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
sv: mån

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
sv: tis

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
sv: ons

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
sv: tor

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
sv: fre

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
sv: lör

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
sv: sön

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
sv: måndag

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
sv: tisdag

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
sv: onsdag

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
sv: torsdag

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
sv: fredag

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
sv: lördag

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
sv: söndag

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
sv: Tir

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
sv: Mes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
sv: Kia

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
sv: Tevet

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
sv: Shevat

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
sv: Adar

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
sv: Nisan

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
sv: Iyyar

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
sv: Sivan

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
sv: Tammuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
sv: Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
sv: Elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
sv: Adar

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
sv: Adar

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName]
en: Tis
sv: Tir

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName]
en: Hes
sv: Mes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName]
en: Kis
sv: Kislev

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName]
en: Tev
sv: Tevet

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName]
en: Shv
sv: Shevat

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName]
en: Ada
sv: Adar

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName]
en: Nis
sv: Nisan

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName]
en: Iya
sv: Iyyar

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName]
en: Siv
sv: Sivan

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName]
en: Tam
sv: Tammuz

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName]
en: Elu
sv: Elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName]
en: Ad1
sv: Ahd

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName]
en: Ad2
sv: Ahd

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
sv: Tishri

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
sv: Heshvan

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
sv: Kislev

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
sv: Tevet

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
sv: Shevat

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
sv: Adar

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
sv: Nisan

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
sv: Iyyar

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
sv: Sivan

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
sv: Tammuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
sv: Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
sv: Elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
sv: Adar 1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
sv: Adar 2

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName]
en: Tishrey
sv: Tishri

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName]
en: Shvat
sv: Shevat

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName]
en: Iyar
sv: Iyyar

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName]
en: Tamuz
sv: Tammuz

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName]
en: Adar I
sv: Adar 1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName]
en: Adar II
sv: Adar 2

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::NarrowName]
en: Ā
sv: Āsh

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::NarrowName]
en: Ā
sv: Āsh

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
sv: Cha

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
sv: Vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
sv: Jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
sv: Āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
sv: Shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
sv: Bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
sv: Āsv

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
sv: Kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
sv: Mār

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
sv: Pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
sv: Māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
sv: Phā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName]
en: Āsw
sv: Āsv

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName]
en: Agr
sv: Mār

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
sv: Chaitra

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
sv: Vaishākha

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
sv: Jyaishtha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
sv: Āshādha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
sv: Shrāvana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
sv: Bhādrapada

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
sv: Āshvayuja

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
sv: Kārtika

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
sv: Mārgashiirsha

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
sv: Pausha

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
sv: Māgha

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
sv: Phālguna

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName]
en: Vaishākh
sv: Vaishākha

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName]
en: Bhādrapad
sv: Bhādrapada

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName]
en: Āshwin
sv: Āshvayuja

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName]
en: Kārtik
sv: Kārtika

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName]
en: Agrahayana
sv: Mārgashiirsha

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName]
en: Paush
sv: Pausha

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName]
en: Māgh
sv: Māgha

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName]
en: Phālgun
sv: Phālguna

[ctx: Calendar Era: Hijri Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Hegirae
sv: Anno hegiræ

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
sv: Meh

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
sv: Safar

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
sv: R. Awwal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
sv: R. Akhir

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
sv: J. Awwal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
sv: J. Akhirah

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
sv: Rajab

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
sv: Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
sv: Pam

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
sv: Sha

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
sv: Qa`dah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
sv: Hijjah

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName]
en: Muh
sv: Meh

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName]
en: Saf
sv: Safar

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName]
en: R.A
sv: R. Awwal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName]
en: R.T
sv: R. Akhir

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName]
en: J.A
sv: J. Awwal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName]
en: J.T
sv: J. Akhirah

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName]
en: Raj
sv: Rajab

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName]
en: Ram
sv: Pam

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName]
en: Shw
sv: Sha

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName]
en: Qid
sv: Qa`dah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName]
en: Hij
sv: Hijri

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
sv: Muharram

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
sv: Safar

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
sv: Rabi` al-Awwal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
sv: Rabi` al-Akhir

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
sv: Jumada al-Awwal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
sv: Jumada al-Akhirah

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
sv: Rajab

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
sv: Sha`ban

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
sv: Ramadan

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
sv: Shawwal

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
sv: Dhu-l-Qa`dah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
sv: Dhu-l-Hijjah

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Awal
sv: Rabi` al-Awwal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Thaani
sv: Rabi` al-Akhir

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Awal
sv: Jumada-l-Awwal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Thaani
sv: Jumada-l-Akhirah

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Qi`dah
sv: Dhu-l-Qa`dah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Hijjah
sv: Dhu-l-Hijjah

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
sv: Far

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
sv: Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
sv: Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
sv: Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
sv: Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
sv: Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
sv: Meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
sv: Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
sv: Aza

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
sv: Dey

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
sv: Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
sv: Esf

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName]
en: Dei
sv: Dey

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
sv: Farvardin

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
sv: Ordibehesht

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
sv: Khordad

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
sv: Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
sv: Mordad

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
sv: Shahrivar

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
sv: Mehr

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
sv: Aban

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
sv: Azar

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
sv: Dey

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
sv: Bahman

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
sv: Esfand

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName]
en: Dei
sv: Dey

[ctx: Jalali weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Shn
sv: Shanbe

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
sv: Före vår tideräkning

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
sv: f.v.t.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
sv: Före Kristus

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
sv: f. Kr.

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
sv: Vår tideräkning

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
sv: v.t.

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
sv: Efter Kristus

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
sv: e. Kr.

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
sv: jan

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
sv: feb

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
sv: mar

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
sv: apr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
sv: maj

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
sv: jun

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
sv: jul

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
sv: aug

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
sv: sep

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
sv: okt

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
sv: nov

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
sv: dec

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
sv: jan

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
sv: feb

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
sv: mar

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
sv: apr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
sv: maj

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
sv: jun

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
sv: jul

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
sv: aug

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
sv: sep

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
sv: okt

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
sv: nov

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
sv: dec

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
sv: januari

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
sv: februari

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
sv: mars

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
sv: april

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
sv: maj

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
sv: juni

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
sv: juli

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
sv: augusti

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
sv: september

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
sv: oktober

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
sv: november

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
sv: december

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
sv: januari

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
sv: februari

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
sv: mars

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
sv: april

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
sv: maj

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
sv: juni

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
sv: juli

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
sv: augusti

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
sv: september

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
sv: oktober

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
sv: november

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
sv: december

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
sv: O

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
sv: L

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
sv: mån

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
sv: tis

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
sv: ons

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
sv: tor

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
sv: fre

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
sv: lör

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
sv: sön

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
sv: måndag

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
sv: tisdag

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
sv: onsdag

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
sv: torsdag

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
sv: fredag

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
sv: lördag

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
sv: söndag

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
sv: Republiken Kina

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, ShortFormat]
en: ROC
sv: RK

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
sv: Buddhistisk era
