kdelibs_colors4 - en to sv translation catalogue (445 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
sv: Aliceblå

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
sv: Antikvit

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
sv: Antikvit 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
sv: Antikvit 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
sv: Antikvit 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
sv: Antikvit 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
sv: Blek mandel

[ctx: color]
en: BlueViolet
sv: Blåviolett

[ctx: color]
en: CadetBlue
sv: Kadettblå

[ctx: color]
en: CadetBlue1
sv: Kadettblå 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
sv: Kadettblå 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
sv: Kadettblå 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
sv: Kadettblå 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
sv: Blåklintsblå

[ctx: color]
en: DarkBlue
sv: Mörkblå

[ctx: color]
en: DarkCyan
sv: Mörk cyanblå

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
sv: Mörk gullris

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
sv: Mörk gullris 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
sv: Mörk gullris 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
sv: Mörk gullris 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
sv: Mörk gullris 4

[ctx: color]
en: DarkGray
sv: Mörkgrå

[ctx: color]
en: DarkGreen
sv: Mörkgrön

[ctx: color]
en: DarkGrey
sv: Mörkgrå

[ctx: color]
en: DarkKhaki
sv: Mörk kaki

[ctx: color]
en: DarkMagenta
sv: Mörk magentafärgad

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
sv: Mörk olivgrön

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
sv: Mörk olivgrön 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
sv: Mörk olivgrön 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
sv: Mörk olivgrön 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
sv: Mörk olivgrön 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
sv: Mörk orange

[ctx: color]
en: DarkOrange1
sv: Mörk orange 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
sv: Mörk orange 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
sv: Mörk orange 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
sv: Mörk orange 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
sv: Mörk orkidé

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
sv: Mörk orkidé 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
sv: Mörk orkidé 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
sv: Mörk orkidé 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
sv: Mörk orkidé 4

[ctx: color]
en: DarkRed
sv: Mörkröd

[ctx: color]
en: DarkSalmon
sv: Mörk laxrosa

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
sv: Mörk havsgrön

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
sv: Mörk havsgrön 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
sv: Mörk havsgrön 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
sv: Mörk havsgrön 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
sv: Mörk havsgrön 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
sv: Mörk skifferblå

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
sv: Mörk skiffergrå

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
sv: Mörk skiffergrå 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
sv: Mörk skiffergrå 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
sv: Mörk skiffergrå 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
sv: Mörk skiffergrå 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
sv: Mörk skiffergrå

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
sv: Mörk turkos

[ctx: color]
en: DarkViolet
sv: Mörk violett

[ctx: color]
en: DeepPink
sv: Djuprosa

[ctx: color]
en: DeepPink1
sv: Djuprosa 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
sv: Djuprosa 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
sv: Djuprosa 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
sv: Djuprosa 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
sv: Djup himmelsblå

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
sv: Djup himmelsblå 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
sv: Djup himmelsblå 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
sv: Djup himmelsblå 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
sv: Djup himmelsblå 4

[ctx: color]
en: DimGray
sv: Dunkelgrå

[ctx: color]
en: DimGrey
sv: Dunkelgrå

[ctx: color]
en: DodgerBlue
sv: Dodgerblå

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
sv: Dodgerblå 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
sv: Dodgerblå 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
sv: Dodgerblå 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
sv: Dodgerblå 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
sv: Blomstervit

[ctx: color]
en: ForestGreen
sv: Skogsgrön

[ctx: color]
en: GhostWhite
sv: Spökvit

[ctx: color]
en: GreenYellow
sv: Gröngul

[ctx: color]
en: HotPink
sv: Het rosa

[ctx: color]
en: HotPink1
sv: Het rosa 1

[ctx: color]
en: HotPink2
sv: Het rosa 2

[ctx: color]
en: HotPink3
sv: Het rosa 3

[ctx: color]
en: HotPink4
sv: Het rosa 4

[ctx: color]
en: IndianRed
sv: Indianröd

[ctx: color]
en: IndianRed1
sv: Indianröd

[ctx: color]
en: IndianRed2
sv: Indianröd 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
sv: Indianröd 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
sv: Indianröd 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
sv: Lavendelskimrande

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
sv: Lavendelskimrande 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
sv: Lavendelskimrande 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
sv: Lavendelskimrande 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
sv: Lavendelskimrande 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
sv: Gräsgrön

[ctx: color]
en: LemonChiffon
sv: Citronchiffong

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
sv: Citronchiffong 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
sv: Citronchiffong 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
sv: Citronchiffong 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
sv: Citronchiffong 4

[ctx: color]
en: LightBlue
sv: Ljusblå

[ctx: color]
en: LightBlue1
sv: Ljusblå 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
sv: Ljusblå 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
sv: Ljusblå 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
sv: Ljusblå 4

[ctx: color]
en: LightCoral
sv: Ljus korall

[ctx: color]
en: LightCyan
sv: Ljus cyanblå

[ctx: color]
en: LightCyan1
sv: Ljus cyanblå 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
sv: Ljus cyanblå 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
sv: Ljus cyanblå 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
sv: Ljus cyanblå 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
sv: Ljus gullris

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
sv: Ljus gullris 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
sv: Ljus gullris 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
sv: Ljus gullris 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
sv: Ljus gullris 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
sv: Ljus gullrisgul

[ctx: color]
en: LightGray
sv: Ljusgrå

[ctx: color]
en: LightGreen
sv: Ljusgrön

[ctx: color]
en: LightGrey
sv: Ljusgrå

[ctx: color]
en: LightPink
sv: Ljusrosa

[ctx: color]
en: LightPink1
sv: Ljusrosa 1

[ctx: color]
en: LightPink2
sv: Ljusrosa 2

[ctx: color]
en: LightPink3
sv: Ljusrosa 3

[ctx: color]
en: LightPink4
sv: Ljusrosa 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
sv: Ljus laxrosa

[ctx: color]
en: LightSalmon1
sv: Ljus laxrosa 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
sv: Ljus laxrosa 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
sv: Ljus laxrosa 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
sv: Ljus laxrosa 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
sv: Ljus havsgrön

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
sv: Ljus himmelsblå

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
sv: Ljus himmelsblå 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
sv: Ljus himmelsblå 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
sv: Ljus himmelsblå 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
sv: Ljus himmelsblå 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
sv: Ljus skifferblå

[ctx: color]
en: LightSlateGray
sv: Ljus skiffergrå

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
sv: Ljus skiffergrå

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
sv: Ljus stålblå

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
sv: Ljus stålblå 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
sv: Ljus stålblå 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
sv: Ljus stålblå 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
sv: Ljus stålblå 4

[ctx: color]
en: LightYellow
sv: Ljusgul

[ctx: color]
en: LightYellow1
sv: Ljusgul 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
sv: Ljusgul 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
sv: Ljusgul 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
sv: Ljusgul 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
sv: Limegrön

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
sv: Mellanakvamarin

[ctx: color]
en: MediumBlue
sv: Mellanblå

[ctx: color]
en: MediumOrchid
sv: Mellanorkidé

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
sv: Mellanorkidé 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
sv: Mellanorkidé 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
sv: Mellanorkidé 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
sv: Mellanorkidé 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
sv: Mellanpurpur

[ctx: color]
en: MediumPurple1
sv: Mellanpurpur 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
sv: Mellanpurpur 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
sv: Mellanpurpur 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
sv: Mellanpurpur 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
sv: Mellanhavsgrön

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
sv: Mellanskifferblå

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
sv: Mellanvårgrön

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
sv: Mellanturkos

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
sv: Mellanviolettröd

[ctx: color]
en: MidnightBlue
sv: Midnattsblå

[ctx: color]
en: MintCream
sv: Mintvit

[ctx: color]
en: MistyRose
sv: Blekrosa

[ctx: color]
en: MistyRose1
sv: Blekrosa 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
sv: Blekrosa 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
sv: Blekrosa 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
sv: Blekrosa 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
sv: Navajovit

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
sv: Navajovit 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
sv: Navajovit 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
sv: Navajovit 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
sv: Navajovit 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
sv: Marinblå

[ctx: color]
en: OldLace
sv: Gammal spets

[ctx: color]
en: OliveDrab
sv: Gråoliv

[ctx: color]
en: OliveDrab1
sv: Gråoliv 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
sv: Gråoliv 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
sv: Gråoliv 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
sv: Gråoliv 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
sv: Orangeröd

[ctx: color]
en: OrangeRed1
sv: Orangeröd 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
sv: Orangeröd 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
sv: Orangeröd 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
sv: Orangeröd 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
sv: Blek gullris

[ctx: color]
en: PaleGreen
sv: Blekgrön

[ctx: color]
en: PaleGreen1
sv: Blekgrön 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
sv: Blekgrön 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
sv: Blekgrön 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
sv: Blekgrön 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
sv: Blekturkos

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
sv: Blekturkos 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
sv: Blekturkos 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
sv: Blekturkos 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
sv: Blekturkos 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
sv: Blek violettröd

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
sv: Blek violettröd 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
sv: Blek violettröd 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
sv: Blek violettröd 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
sv: Blek violettröd 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
sv: Papaya

[ctx: color]
en: PeachPuff
sv: Persikopuff

[ctx: color]
en: PeachPuff1
sv: Persikopuff 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
sv: Persikopuff 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
sv: Persikopuff 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
sv: Persikopuff 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
sv: Pulverblå

[ctx: color]
en: RosyBrown
sv: Rödbrun

[ctx: color]
en: RosyBrown1
sv: Rödbrun 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
sv: Rödbrun 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
sv: Rödbrun 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
sv: Rödbrun 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
sv: Kungsblå

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
sv: Kungsblå 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
sv: Kungsblå 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
sv: Kungsblå 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
sv: Kungsblå 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
sv: Sadelbrun

[ctx: color]
en: SandyBrown
sv: Sandbrun

[ctx: color]
en: SeaGreen
sv: Havsgrön

[ctx: color]
en: SeaGreen1
sv: Havsgrön 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
sv: Havsgrön 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
sv: Havsgrön 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
sv: Havsgrön 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
sv: Himmelsblå

[ctx: color]
en: SkyBlue1
sv: Himmelsblå 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
sv: Himmelsblå 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
sv: Himmelsblå 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
sv: Himmelsblå 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
sv: Skifferblå

[ctx: color]
en: SlateBlue1
sv: Skifferblå 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
sv: Skifferblå 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
sv: Skifferblå 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
sv: Skifferblå 4

[ctx: color]
en: SlateGray
sv: Skiffergrå

[ctx: color]
en: SlateGray1
sv: Skiffergrå 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
sv: Skiffergrå 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
sv: Skiffergrå 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
sv: Skiffergrå 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
sv: Skiffergrå

[ctx: color]
en: SpringGreen
sv: Vårgrön

[ctx: color]
en: SpringGreen1
sv: Vårgrön 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
sv: Vårgrön 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
sv: Vårgrön 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
sv: Vårgrön 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
sv: Stålblå

[ctx: color]
en: SteelBlue1
sv: Stålblå 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
sv: Stålblå 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
sv: Stålblå 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
sv: Stålblå 4

[ctx: color]
en: VioletRed
sv: Violettröd

[ctx: color]
en: VioletRed1
sv: Violettröd 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
sv: Violettröd 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
sv: Violettröd 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
sv: Violettröd 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
sv: Vit rök

[ctx: color]
en: YellowGreen
sv: Gulgrön

[ctx: color]
en: aquamarine
sv: akvamarin

[ctx: color]
en: aquamarine1
sv: akvamarin 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
sv: akvamarin 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
sv: akvamarin 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
sv: akvamarin 4

[ctx: color]
en: azure
sv: azurblå

[ctx: color]
en: azure1
sv: azurblå 1

[ctx: color]
en: azure2
sv: azurblå 2

[ctx: color]
en: azure3
sv: azurblå 3

[ctx: color]
en: azure4
sv: azurblå 4

[ctx: color]
en: bisque1
sv: bisque 1

[ctx: color]
en: bisque2
sv: bisque 2

[ctx: color]
en: bisque3
sv: bisque 3

[ctx: color]
en: bisque4
sv: bisque 4

[ctx: color]
en: black
sv: svart

[ctx: color]
en: blue
sv: blå

[ctx: color]
en: blue1
sv: blå 1

[ctx: color]
en: blue2
sv: blå 2

[ctx: color]
en: blue3
sv: blå 3

[ctx: color]
en: blue4
sv: blå 4

[ctx: color]
en: brown
sv: brun

[ctx: color]
en: brown1
sv: brun 1

[ctx: color]
en: brown2
sv: brun 2

[ctx: color]
en: brown3
sv: brun 3

[ctx: color]
en: brown4
sv: brun 4

[ctx: color]
en: burlywood
sv: kvistigt trä

[ctx: color]
en: burlywood1
sv: kvistigt trä 1

[ctx: color]
en: burlywood2
sv: kvistigt trä 2

[ctx: color]
en: burlywood3
sv: kvistigt trä 3

[ctx: color]
en: burlywood4
sv: kvistigt trä 4

[ctx: color]
en: chartreuse1
sv: chartreuse 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
sv: chartreuse 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
sv: chartreuse 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
sv: chartreuse 4

[ctx: color]
en: chocolate
sv: chokladfärgad

[ctx: color]
en: chocolate1
sv: chokladfärgad 1

[ctx: color]
en: chocolate2
sv: chokladfärgad 2

[ctx: color]
en: chocolate3
sv: chokladfärgad 3

[ctx: color]
en: chocolate4
sv: chokladfärgad 4

[ctx: color]
en: coral
sv: korall

[ctx: color]
en: coral1
sv: korall 1

[ctx: color]
en: coral2
sv: korall 2

[ctx: color]
en: coral3
sv: korall 3

[ctx: color]
en: coral4
sv: korall 4

[ctx: color]
en: cornsilk1
sv: cornsilk 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
sv: cornsilk 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
sv: cornsilk 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
sv: cornsilk 4

[ctx: color]
en: cyan
sv: cyanblå

[ctx: color]
en: cyan1
sv: cyanblå 1

[ctx: color]
en: cyan2
sv: cyanblå 2

[ctx: color]
en: cyan3
sv: cyanblå 3

[ctx: color]
en: cyan4
sv: cyanblå 4

[ctx: color]
en: firebrick
sv: tegel

[ctx: color]
en: firebrick1
sv: tegel 1

[ctx: color]
en: firebrick2
sv: tegel 2

[ctx: color]
en: firebrick3
sv: tegel 3

[ctx: color]
en: firebrick4
sv: tegel 4

[ctx: color]
en: gold
sv: guldfärgad

[ctx: color]
en: gold1
sv: guldfärgad 1

[ctx: color]
en: gold2
sv: guldfärgad 2

[ctx: color]
en: gold3
sv: guldfärgad 3

[ctx: color]
en: gold4
sv: guldfärgad 4

[ctx: color]
en: goldenrod
sv: gullris

[ctx: color]
en: goldenrod1
sv: gullris 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
sv: gullris 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
sv: gullris 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
sv: gullris 4

[ctx: color]
en: green
sv: grön

[ctx: color]
en: green1
sv: grön 1

[ctx: color]
en: green2
sv: grön 2

[ctx: color]
en: green3
sv: grön 3

[ctx: color]
en: green4
sv: grön 4

[ctx: color]
en: honeydew
sv: honungsdagg

[ctx: color]
en: honeydew1
sv: honungsdagg 1

[ctx: color]
en: honeydew2
sv: honungsdagg 2

[ctx: color]
en: honeydew3
sv: honungsdagg 3

[ctx: color]
en: honeydew4
sv: honungsdagg 4

[ctx: color]
en: ivory
sv: elfenbensvit

[ctx: color]
en: ivory1
sv: elfenbensvit 1

[ctx: color]
en: ivory2
sv: elfenbensvit 2

[ctx: color]
en: ivory3
sv: elfenbensvit 3

[ctx: color]
en: ivory4
sv: elfenbensvit 4

[ctx: color]
en: khaki
sv: kaki

[ctx: color]
en: khaki1
sv: kaki 1

[ctx: color]
en: khaki2
sv: kaki 2

[ctx: color]
en: khaki3
sv: kaki 3

[ctx: color]
en: khaki4
sv: kaki 4

[ctx: color]
en: lavender
sv: lavendel

[ctx: color]
en: linen
sv: linne

[ctx: color]
en: magenta
sv: magentafärgad

[ctx: color]
en: magenta1
sv: magentafärgad 1

[ctx: color]
en: magenta2
sv: magentafärgad 2

[ctx: color]
en: magenta3
sv: magentafärgad 3

[ctx: color]
en: magenta4
sv: magentafärgad 4

[ctx: color]
en: maroon
sv: mörkbrun

[ctx: color]
en: maroon1
sv: mörkbrun 1

[ctx: color]
en: maroon2
sv: mörkbrun 2

[ctx: color]
en: maroon3
sv: mörkbrun 3

[ctx: color]
en: maroon4
sv: mörkbrun 4

[ctx: color]
en: moccasin
sv: mockasin

[ctx: color]
en: navy
sv: marin

[ctx: color]
en: orange1
sv: orange 1

[ctx: color]
en: orange2
sv: orange 2

[ctx: color]
en: orange3
sv: orange 3

[ctx: color]
en: orange4
sv: orange 4

[ctx: color]
en: orchid
sv: orkidé

[ctx: color]
en: orchid1
sv: orkidé 1

[ctx: color]
en: orchid2
sv: orkidé 2

[ctx: color]
en: orchid3
sv: orkidé 3

[ctx: color]
en: orchid4
sv: orkidé 4

[ctx: color]
en: pink
sv: rosa

[ctx: color]
en: pink1
sv: rosa 1

[ctx: color]
en: pink2
sv: rosa 2

[ctx: color]
en: pink3
sv: rosa 3

[ctx: color]
en: pink4
sv: rosa 4

[ctx: color]
en: plum
sv: plommon

[ctx: color]
en: plum1
sv: plommon 1

[ctx: color]
en: plum2
sv: plommon 2

[ctx: color]
en: plum3
sv: plommon 3

[ctx: color]
en: plum4
sv: plommon 4

[ctx: color]
en: purple
sv: violett

[ctx: color]
en: purple1
sv: violett 1

[ctx: color]
en: purple2
sv: violett 2

[ctx: color]
en: purple3
sv: violett 3

[ctx: color]
en: purple4
sv: violett 4

[ctx: color]
en: red
sv: röd

[ctx: color]
en: red1
sv: röd 1

[ctx: color]
en: red2
sv: röd 2

[ctx: color]
en: red3
sv: röd 3

[ctx: color]
en: red4
sv: röd 4

[ctx: color]
en: salmon
sv: laxrosa

[ctx: color]
en: salmon1
sv: laxrosa 1

[ctx: color]
en: salmon2
sv: laxrosa 2

[ctx: color]
en: salmon3
sv: laxrosa 3

[ctx: color]
en: salmon4
sv: laxrosa 4

[ctx: color]
en: seashell
sv: snäckskal

[ctx: color]
en: seashell1
sv: snäckskal 1

[ctx: color]
en: seashell2
sv: snäckskal 2

[ctx: color]
en: seashell3
sv: snäckskal 3

[ctx: color]
en: seashell4
sv: snäckskal 4

[ctx: color]
en: sienna1
sv: sienna 1

[ctx: color]
en: sienna2
sv: sienna 2

[ctx: color]
en: sienna3
sv: sienna 3

[ctx: color]
en: sienna4
sv: sienna 4

[ctx: color]
en: snow
sv: snövit

[ctx: color]
en: snow1
sv: snövit 1

[ctx: color]
en: snow2
sv: snövit 2

[ctx: color]
en: snow3
sv: snövit 3

[ctx: color]
en: snow4
sv: snövit 4

[ctx: color]
en: tan
sv: mellanbrun

[ctx: color]
en: tan1
sv: mellanbrun 1

[ctx: color]
en: tan2
sv: mellanbrun 2

[ctx: color]
en: tan3
sv: mellanbrun 3

[ctx: color]
en: tan4
sv: mellanbrun 4

[ctx: color]
en: thistle
sv: tistel

[ctx: color]
en: thistle1
sv: tistel 1

[ctx: color]
en: thistle2
sv: tistel 2

[ctx: color]
en: thistle3
sv: tistel 3

[ctx: color]
en: thistle4
sv: tistel 4

[ctx: color]
en: tomato
sv: tomatröd

[ctx: color]
en: tomato1
sv: tomatröd 1

[ctx: color]
en: tomato2
sv: tomatröd 2

[ctx: color]
en: tomato3
sv: tomatröd 3

[ctx: color]
en: tomato4
sv: tomatröd 4

[ctx: color]
en: turquoise
sv: turkos

[ctx: color]
en: turquoise1
sv: turkos 1

[ctx: color]
en: turquoise2
sv: turkos 2

[ctx: color]
en: turquoise3
sv: turkos 3

[ctx: color]
en: turquoise4
sv: turkos 4

[ctx: color]
en: violet
sv: violett

[ctx: color]
en: wheat
sv: vete

[ctx: color]
en: wheat1
sv: vete 1

[ctx: color]
en: wheat2
sv: vete 2

[ctx: color]
en: wheat3
sv: vete 3

[ctx: color]
en: wheat4
sv: vete 4

[ctx: color]
en: white
sv: vit

[ctx: color]
en: yellow
sv: gul

[ctx: color]
en: yellow1
sv: gul 1

[ctx: color]
en: yellow2
sv: gul 2

[ctx: color]
en: yellow3
sv: gul 3

[ctx: color]
en: yellow4
sv: gul 4
