kio4 - en to sv translation catalogue (1206 entries)

en: A file or folder named %1 already exists.
sv: En fil eller katalog med namn %1 finns redan.

en: You do not have permission to create that folder.
sv: Du har inte behörighet att skapa den där katalogen.

en: You did not select a file to delete.
sv: Du valde inte någon fil att ta bort.

en: Nothing to Delete
sv: Ingenting att ta bort

en: <qt>Do you really want to delete
     <b>'%1'</b>?</qt>
sv: <qt>Vill du verkligen ta bort
     <b>"%1"</b>?</qt>

en: Delete File
sv: Ta bort fil

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort detta objekt?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort dessa %1 objekt?

en: Delete Files
sv: Ta bort filer

en: You did not select a file to trash.
sv: Du valde inte någon fil att flytta till papperskorgen.

en: Nothing to Trash
sv: Ingenting att flytta till papperskorgen

en: <qt>Do you really want to trash
     <b>'%1'</b>?</qt>
sv: <qt>Vill du verkligen flytta
     <b>"%1"</b> till papperskorgen?</qt>

en: Trash File
sv: Flytta filen till papperskorgen

[ctx: to trash]
en: &Trash
sv: &Flytta till papperskorg

en: translators: not called for n == 1 | Do you really want to trash these %1 items?
sv[0]: Vill du verkligen flytta detta objekt till papperskorgen?
sv[1]: Vill du verkligen flytta dessa %1 objekt till papperskorgen?

en: Trash Files
sv: Flytta filerna till papperskorgen

en: The specified folder does not exist or was not readable.
sv: Den angivna katalogen finns inte eller var oläsbar.

en: Menu
sv: Meny

en: Parent Folder
sv: Överliggande katalog

en: Home Folder
sv: Hemkatalog

en: Reload
sv: Uppdatera

en: New Folder...
sv: Ny katalog...

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorg

en: Delete
sv: Ta bort

en: Sorting
sv: Sortering

en: By Name
sv: Enligt namn

en: By Size
sv: Enligt storlek

en: By Date
sv: Enligt datum

en: By Type
sv: Enligt typ

en: Descending
sv: Fallande

en: Folders First
sv: Kataloger först

en: Icon Position
sv: Ikonposition

en: Next to File Name
sv: Intill filnamnet

en: Above File Name
sv: Ovanför filnamnet

en: Short View
sv: Kort format

en: Detailed View
sv: Detaljerat format

en: Tree View
sv: Trädformat

en: Detailed Tree View
sv: Detaljerat trädformat

en: Show Hidden Files
sv: Visa dolda filer

en: Show Aside Preview
sv: Visa förhandsgranskning vid sidan om

en: Show Preview
sv: Visa förhandsgranskning

en: Open File Manager
sv: Öppna filhanterare

en: Properties
sv: Egenskaper

en: &View
sv: &Visa

[ctx: folder name]
en: New Folder
sv: Ny katalog

[ctx: @title:window]
en: New Folder
sv: Ny katalog

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
sv: Skapa ny katalog i:
    %1

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
sv: Välj katalog

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
sv: Ny katalog...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
sv: Ny katalog...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorg

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
sv: Visa dolda kataloger

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
sv: Egenskaper

en: *|All Files
sv: *|Alla filer

en: All Supported Files
sv: Alla filer som stöds

en: All Files
sv: Alla filer

en: Add Places Entry
sv: Lägg till platspost

en: Edit Places Entry
sv: Redigera platspost

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
sv: <qt>Det här är texten som syns i panelen med platser.<br /><br />Beskrivningen bör bestå av ett till två ord som hjälper dig komma ihåg vad posten gäller. Om du inte skriver in en beskrivning, skapas den från platsens webbadress.</qt>

en: L&abel:
sv: &Beskrivning:

en: Enter descriptive label here
sv: Ange en beskrivande beteckning här

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
sv: <qt>Det här är platsen som hör ihop med en knapp. Alla giltiga webbadresser kan användas. Till exempel:<br /><br />%1<br />http://kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />Genom att klicka på knappen intill textrutan kan du bläddra till en lämplig webbadress.</qt>

en: &Location:
sv: &Plats:

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
sv: <qt>Det här är ikonen som visas i panelen med platser.<br /><br />Klicka på knappen för att välja en annan ikon.</qt>

en: Choose an &icon:
sv: Välj en &ikon:

en: &Only show when using this application (%1)
sv: &Visa endast för det här programmet (%1)

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
sv: <qt>Välj den här inställningen om du vill att posten enbart ska visas för det aktuella programmet (%1).<br /><br />Om det här alternativet inte markeras, kommer posten att vara tillgänglig i alla program.</qt>

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
sv: Hem

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
sv: Nätverk

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Root
sv: Rot

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
sv: Papperskorg

en: &Release '%1'
sv: &Frigör '%1'

en: &Safely Remove '%1'
sv: &Säker urkoppling av '%1'

en: &Unmount '%1'
sv: A&vmontera '%1'

en: &Eject '%1'
sv: &Mata ut '%1'

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
sv: Enheten '%1' är inte en skiva, och kan inte matas ut.

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
sv: Ett fel uppstod under åtkomst av '%1'. Systemet meddelade: %2

en: An error occurred while accessing '%1'
sv: Ett fel uppstod under åtkomst av '%1'.

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
sv: Töm papperskorg

en: Add Entry...
sv: Lägg till post...

en: &Edit Entry '%1'...
sv: &Redigera post '%1'...

en: &Hide Entry '%1'
sv: &Dölj post '%1'

en: &Show All Entries
sv: &Visa alla poster

en: &Remove Entry '%1'
sv: &Ta bort post '%1'

[ctx: @info]
en: Do you really want to empty the Trash? All items will be deleted.
sv: Vill du verkligen tömma papperskorgen? Alla objekt kommer att tas bort.

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
sv: Töm papperskorg

en: Show Hidden Folders
sv: Visa dolda kataloger

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
sv: <qt>Medan du skriver i textrutan kan du erbjudas möjliga matchningar. Den här funktionen kan anpassas genom att klicka med höger musknapp och välja det läge som föredras i menyn <b>Textkomplettering</b>.</qt>

en: Drive: %1
sv: Enhet: %1

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</qt>
sv: <qt>Klicka på den här knappen för att gå till överliggande katalog.<br /><br />Om den aktuella platsen till exempel är file:/home/%1, så kommer du till file:/home när du klickar på knappen.</qt>

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
sv: Klicka på den här knappen för att gå bakåt ett steg i bläddringshistoriken.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
sv: Klicka på den här knappen för att gå framåt ett steg i bläddringshistoriken.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
sv: Klicka på den här knappen för att ladda om innehållet på den aktuella platsen.

en: Click this button to create a new folder.
sv: Klicka på den här knappen för att skapa en ny katalog.

en: Show Places Navigation Panel
sv: Visa navigeringspanel med platser

en: Show Bookmarks
sv: Visa bokmärken

en: Options
sv: Alternativ

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places navigation panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
sv: <qt>Det här är inställningsmenyn för fildialogrutan. Diverse alternativ kan kommas åt från menyn, inklusive: <ul><li>hur filer sorteras i listan</li><li>typ av visning, inklusive ikon eller lista</li><li>visning av dolda filer</li><li>navigeringspanelen med platser</li><li>förhandsgranskning av filer</li><li>skilja kataloger från filer</li></ul></qt>

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Zoom in
sv: Zooma in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
sv: &Namn:

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
sv: <qt>Det här är filtret som används för listan med filer. Filnamn som inte matchar filtret visas inte.<p>Du kan välja bland förinställda filter i kombinationsrutan eller skriva in ett eget filter direkt i textrutan.</p><p>Jokertecken som * och ? tillåts.</p></qt>

en: You can only select one file
sv: Du kan endast välja en fil

en: More than one file provided
sv: Mer än en fil tillhandahålls

en: You can only select local files
sv: Du kan endast välja lokala filer

en: Remote files not accepted
sv: Fjärrfiler accepteras inte

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
sv: Mer än en katalog har markerats, och dialogrutan accepterar inte kataloger, alltså är det inte möjligt att bestämma vilken som ska öppnas. Välj bara en katalog för att lista den.

en: More than one folder provided
sv: Mer än en katalog tillhandahålls

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
sv: Åtminstone en katalog och en fil har markerats. Markerade filer kommer att ignoreras, och den markerade katalogen kommer att listas.

en: Files and folders selected
sv: Filer och kataloger markerade

en: The file "%1" could not be found
sv: Filen "%1" kunde inte hittas

en: Cannot open file
sv: Kan inte öppna fil

en: This is the name to save the file as.
sv: Det här är namnet som filen sparas med.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
sv: Det här är listan med filer som ska öppnas. Mer än en fil kan anges genom att lista flera filer åtskilda med mellanslag.

en: This is the name of the file to open.
sv: Det här är namnet på filen som ska öppnas.

[ctx: @title:window]
en: Places
sv: Platser

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
sv: Filen "%1" finns redan. Vill du skriva över den?

en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
sv: De valda filnamnen verkar
    inte vara giltiga.

en: Invalid Filenames
sv: Ogiltiga filnamn

en: You can only select local files.
sv: Du kan endast välja lokala filer.

en: Remote Files Not Accepted
sv: Fjärrfiler accepteras inte

en: *|All Folders
sv: *|Alla kataloger

en: &Open
sv: Ö&ppna

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
sv: Ikonstorlek: %1 bildpunkter (standardstorlek)

en: Icon size: %1 pixels
sv: Ikonstorlek: %1 bildpunkter

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
sv: Välj fil&ändelse automatiskt (%1)

en: the extension <b>%1</b>
sv: filändelsen <b>%1</b>

en: Automatically select filename e&xtension
sv: Välj fil&ändelse automatiskt

en: a suitable extension
sv: en lämplig filändelse

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
sv: Det här alternativet aktiverar några bekväma funktioner för att spara filer med filändelser:<br /><ol><li>Alla filändelser angivna i textområdet <b>%1</b> kommer att uppdateras om du ändrar filtyp att spara till.<br /><br /></li><li>Om ingen filändelse anges i textområdet <b>%2</b> när du klickar på <b>Spara</b>, kommer %3 läggas till i slutet på filnamnet (om filnamnet inte redan finns). Den här filändelsen baseras på filtypen som du har valt att spara till.<br /><br />Om du inte vill att KDE ska tillhandahålla en filändelse, kan du antingen stänga av det här alternativet, eller undertrycka det genom att lägga till en punkt (.) i slutet på filnamnet (punkten tas automatiskt bort).</li></ol>Om du är osäker, behåll alternativet aktiverat, eftersom det gör dina filer mer lätthanterliga.

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
sv: <qt>Den här knappen låter dig spara ett bokmärke för särskilda platser. Klicka på den för att visa bokmärkesmenyn, där du kan lägga till, redigera eller välja ett bokmärke.<br /><br />Bokmärkena är specifika för fildialogrutan, men fungerar annars på samma sätt som bokmärken på andra ställen i KDE.</qt>

en: Sorry
sv: Tyvärr

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
sv: <qt>Mallfilen <b>%1</b> finns inte.</qt>

[ctx: @action:button]
en: Create directory
sv: Skapa katalog

[ctx: @action:button]
en: Enter a different name
sv: Ange ett annat namn

en: Create hidden directory?
sv: Skapa dold katalog?

en: The name "%1" starts with a dot, so the directory will be hidden by default.
sv: Namnet "%1" börjar med en punkt, och därför kommer katalogen normalt att vara dold.

en: Do not ask again
sv: Fråga inte igen

en: File name:
sv: Filnamn:

en: Create Symlink
sv: Skapa symbolisk länk

en: Create link to URL
sv: Skapa länk till webbadress

en: Basic links can only point to local files or directories.
    Please use "Link to Location" for remote URLs.
sv: Grundlänkar kan bara peka på lokala filer eller kataloger.
    Använd "Länk till plats" för fjärrwebbadresser.

en: Create New
sv: Skapa ny

en: Link to Device
sv: Länk till enhet

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
sv: Ny katalog

en: Create new folder in:
    %1
sv: Skapa ny katalog i:
    %1

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Edit
sv: Redigera

en: Navigate
sv: Navigera

en: Show Full Path
sv: Visa fullständig sökväg

en: Custom Path
sv: Egen sökväg

[ctx: @action:inmenu]
en: More
sv: Mer

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
sv: Enheter

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
sv: Övriga

en: Click for Location Navigation
sv: Klicka för platsnavigering

en: Click to Edit Location
sv: Klicka för att redigera plats

en: Setting ACL for %1
sv: Ställer in ACL för %1

en: Could not change permissions for
    %1
sv: Kunde inte ändra filskydd för
    %1

en: No Media inserted or Media not recognized.
sv: Inget medium inmatat eller medium känns inte igen.

en: "vold" is not running.
sv: "vold" kör inte.

en: Could not find program "mount"
sv: Kunde inte hitta programmet "mount"

en: mounting is not supported by wince.
sv: montering stöds inte av wince.

en: Could not find program "umount"
sv: Kunde inte hitta programmet "umount"

en: unmounting is not supported by wince.
sv: avmontering stöds inte av wince.

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
sv: Kan inte kopiera fil från %1 till %2. (Felnummer: %3)

en: No media in device for %1
sv: Inget medium i enheten för %1

en: Could not get user id for given user name %1
sv: Kunde inte hämta användaridentifikation för angivet användarnamn %1

en: Could not get group id for given group name %1
sv: Kunde inte hämta gruppidentifikation för angivet gruppnamn %1

en: Opening connection to host %1
sv: Öppnar förbindelse med värddatorn %1

en: Connected to host %1
sv: Ansluten till värddatorn %1

en: %1.
    
    Reason: %2
sv: %1.
    
    Orsak: %2

en: Sending login information
sv: Skickar inloggningsinformation

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
sv: Meddelande skickat:
    Logga in med användarnamn: %1 och lösenord: [dolt]
    
    Servern svarade:
    %2

en: You need to supply a username and a password to access this site.
sv: Du måste ange ett användarnamn och lösenord för att komma åt den här platsen.

en: Site:
sv: Plats:

en: Login OK
sv: Inloggning OK

en: Could not login to %1.
sv: Kunde inte logga in på %1.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
sv: Du måste ange ett användarnamn och ett lösenord för proxyservern som anges nedan innan du tillåts komma åt några webbplatser.

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
sv: <b>%1</b> på <b>%2</b>

en: Proxy Authentication Failed.
sv: Behörighetskontroll till proxy misslyckades.

en: No host specified.
sv: Ingen värddator specificerad.

en: Otherwise, the request would have succeeded.
sv: Annars skulle begäran ha lyckats.

[ctx: request type]
en: retrieve property values
sv: hämta egenskapsvärden

[ctx: request type]
en: set property values
sv: ange egenskapsvärden

[ctx: request type]
en: create the requested folder
sv: skapa den begärda katalogen

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
sv: kopiera den angivna filen eller katalogen

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
sv: flytta den angivna filen eller katalogen

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
sv: söka i den angivna katalogen

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
sv: låsa den angivna filen eller katalogen

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
sv: låsa upp den angivna filen eller katalogen

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
sv: ta bort den angivna filen eller katalogen

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
sv: fråga om serverns funktioner

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
sv: hämta innehållet i angiven fil eller katalog

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
sv: skapa en rapport i den angivna katalogen

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
sv: Ett oväntat fel (%1) uppstod vid försök att %2.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
sv: Servern stöder inte Webdav-protokollet.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
sv: Ett fel uppstod vid försök att %1, %2. En sammanfattning av orsakerna anges nedan.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
sv: Åtkomst nekades vid försök att %1.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
sv: En resurs kan inte skapas på destinationen innan en eller flera mellanliggande samlingar (kataloger) har skapats.

en: The server was unable to maintain the liveness of the properties listed in the propertybehavior XML element or you attempted to overwrite a file while requesting that files are not overwritten. %1
sv: Servern kunde inte hålla egenskaperna som listas i XML-elementet "propertybehavior" vid liv, eller så försökte du skriva över en fil medan du begärde att filer inte ska skrivas över. %1

en: The requested lock could not be granted. %1
sv: Den begärda låsningen kunde inte erhållas. %1

en: The server does not support the request type of the body.
sv: Servern stödjer inte typen av begäran i meddelandet.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
sv: Kan inte %1 eftersom resursen är låst.

en: This action was prevented by another error.
sv: Åtgärden förhindrades av ett annat fel.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
sv: Kan inte %1 eftersom målservern vägrar att acceptera filen eller katalogen.

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
sv: Målresursen har inte tillräckligt med utrymme för att registrera resursens tillstånd efter den här metoden har körts.

en: The resource cannot be deleted.
sv: Resursen kan inte tas bort.

[ctx: request type]
en: upload %1
sv: ladda upp %1

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
sv: Ett oväntat fel (%1) uppstod vid försök att %2.

en: %1 contacted. Waiting for reply...
sv: %1 kontaktad. Väntar på svar...

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
sv: <p>Du ska just logga in på platsen "%1" med användarnamn "%2", men webbplatsen kräver inte behörighetskontroll. Det kan vara ett försök att lura dig.</p><p>Är "%1" platsen du vill besöka?</p>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
sv: Bekräfta åtkomst av webbplats

en: Server processing request, please wait...
sv: Servern behandlar begäran, vänta...

en: Sending data to %1
sv: Skickar data till %1

en: Retrieving %1 from %2...
sv: Hämtar %1 från %2...

en: Authentication Failed.
sv: Behörighetskontroll misslyckades.

en: Authorization failed.
sv: Behörighetskontroll misslyckades.

en: Unknown Authorization method.
sv: Okänd behörighetskontrollmetod.

en: KDE HTTP cache maintenance tool
sv: KDE-verktyg för underhåll av HTTP-cache

en: Empty the cache
sv: Töm cachen

en: Display information about cache file
sv: Visa information om cachefil

en: Cookie Alert
sv: Kakvarning

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
sv[0]: <p>Du tog emot en kaka från<br/><b>%2%3</b><br/>Vill du acceptera eller avslå kakan?</p>
sv[1]: <p>Du tog emot %1 kakor från<br/><b>%2%3</b><br/>Vill du acceptera eller avslå kakorna?</p>

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
sv:  [Över domängräns]

en: Apply Choice To
sv: Använd på

en: &Only this cookie
sv: &Endast den här kakan

en: &Only these cookies
sv: Endast dessa kak&or

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
sv: Välj det här alternativet för att endast acceptera eller avslå den här kakan. Du kommer att tillfrågas om en annan kaka tas emot.

en: All cookies from this do&main
sv: Alla kakor från den här do&mänen

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
sv: Välj det här alternativet för att acceptera eller avslå alla kakor från den här platsen. Genom att välja det här alternativet kommer en ny princip att läggas till för den platsen som kakan ursprungligen kom ifrån. Den här principen kommer att vara permanent tills du manuellt ändrar den i Inställningscentralen.

en: All &cookies
sv: Alla &kakor

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
sv: Välj det här alternativet för att acceptera eller avslå alla kakor från alla platser. Genom att välja det här alternativet kommer den globala kakprincipen ändras för alla kakor tills du ändrar den manuellt i systeminställningarna.

en: &Accept
sv: &Acceptera

en: Accept for this &session
sv: Acceptera för den här &sessionen

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
sv: Acceptera kakor till den aktuella sessionen avslutas

en: &Reject
sv: A&vslå

en: See or modify the cookie information
sv: Visa eller ändra kakinformationen

en: Cookie Details
sv: Kakdetaljer

en: Name:
sv: Namn:

en: Value:
sv: Värde:

en: Expires:
sv: Utgår:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Domain:
sv: Domän:

en: Exposure:
sv: Exponering:

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
sv: &Nästa >>

en: Show details of the next cookie
sv: Visar detaljer för den nästa kakan

en: Not specified
sv: Inte specificerad

en: End of Session
sv: Slut på session

en: Secure servers only
sv: Endast säkra servrar

en: Secure servers, page scripts
sv: Säkra servrar, sidskript

en: Servers
sv: Servrar

en: Servers, page scripts
sv: Servrar, sidskript

en: HTTP Cookie Daemon
sv: HTTP-kakdemon

en: HTTP cookie daemon
sv: HTTP-kakdemon

en: Shut down cookie jar
sv: Stäng kakburken

en: Remove cookies for domain
sv: Ta bort kakor för domän

en: Remove all cookies
sv: Ta bort alla kakor

en: Reload configuration file
sv: Ladda om inställningsfil

en: No metainfo for %1
sv: Ingen metainformation för %1.

en: --- separator ---
sv: --- avskiljare ---

[ctx: @action:button]
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: @title:window]
en: Bookmark Properties
sv: Egenskaper för bokmärke

[ctx: @action:button]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

[ctx: @action:button]
en: &New Folder...
sv: &Ny katalog...

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmarks
sv: Lägg till bokmärken

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
sv: Plats:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
sv: Kommentar:

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
sv: Skapa ny bokmärkeskatalog

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
sv: Skapa ny bokmärkeskatalog i %1

[ctx: @label:textbox]
en: New folder:
sv: Ny katalog:

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: *.html|HTML Files (*.html)
sv: *.html|HTML-filer (*.html)

en: <!-- This file was generated by Konqueror -->
sv: <!-- Den här filen genererades av Konqueror -->

en: *.adr|Opera Bookmark Files (*.adr)
sv: *.adr|Opera bokmärkesfiler (*.adr)

en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
sv: Kan inte spara bokmärken i %1. Det rapporterade felet var: %2. Felmeddelandet visas bara en gång. Orsaken till felet, som troligen är att hårddisken är full, bör korrigeras så snart som möjligt.

en: Add Bookmark Here
sv: Lägg till bokmärke

en: Open Folder in Bookmark Editor
sv: Öppna katalog i bokmärkeseditor

en: Delete Folder
sv: Ta bort katalog

en: Copy Link Address
sv: Kopiera länkadress

en: Delete Bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Open Folder in Tabs
sv: Öppna katalog under flikar

en: Cannot add bookmark with empty URL.
sv: Kan inte lägga till bokmärke med tom webbadress.

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort bokmärkeskatalogen
    "%1"?

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort bokmärket
    "%1"?

en: Bookmark Folder Deletion
sv: Borttag av bokmärkeskatalog

en: Bookmark Deletion
sv: Borttag av bokmärke

en: Open all bookmarks in this folder as a new tab.
sv: Öppna alla bokmärken i katalogen som en ny flik.

en: Bookmark Tabs as Folder...
sv: Bokmärkesflikar som katalog...

en: Add a folder of bookmarks for all open tabs.
sv: Lägg till en katalog med bokmärken för alla öppna flikar.

en: Edit your bookmark collection in a separate window
sv: Redigera bokmärkessamling i ett separat fönster

en: New Bookmark Folder...
sv: Ny bokmärkeskatalog...

en: Create a new bookmark folder in this menu
sv: Skapa en ny bokmärkeskatalog i den här menyn

en: Hide in toolbar
sv: Dölj i verktygsrad

en: Show in toolbar
sv: Visa i verktygsrad

en: Open in New Window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open in New Tab
sv: Öppna under ny flik

en: Receiving corrupt data.
sv: Tar emot korrupt data.

en: Owner
sv: Ägare

en: Owning Group
sv: Ägande grupp

en: Others
sv: Övriga

en: Named User
sv: Namngiven användare

en: Named Group
sv: Namngiven grupp

en: Edit Entry...
sv: Redigera post...

en: Delete Entry
sv: Ta bort post

en:  (Default)
sv:  (förval)

en: Edit ACL Entry
sv: Redigera ACL-post

en: Entry Type
sv: Posttyp

en: Default for new files in this folder
sv: Förval för nya filer i katalogen

en: Named user
sv: Namngiven användare

en: Named group
sv: Namngiven grupp

en: User:
sv: Användare:

en: Group:
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Name
sv: Namn

[ctx: read permission]
en: r
sv: l

[ctx: write permission]
en: w
sv: s

[ctx: execute permission]
en: x
sv: k

en: Effective
sv: Verklig

[ctx: @label]
en: Add Comment...
sv: Lägg till kommentar...

[ctx: @label]
en: Change...
sv: Ändra...

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
sv: Ändra kommentar

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
sv: Lägg till kommentar

en: Device name
sv: Enhetsnamn

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: Open
sv: Öppna

en: Save As
sv: Spara som

en: *|All files
sv: *|Alla filer

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
sv[0]: %1 objekt
sv[1]: %1 objekt

[ctx: @label]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: @label]
en: Modified
sv: Ändrad

[ctx: @label]
en: Owner
sv: Ägare

[ctx: @label]
en: Permissions
sv: Skydd

[ctx: @label]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: @label]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @label]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: @label]
en: Total Size
sv: Total storlek

[ctx: @label]
en: Type
sv: Typ

en: KFileMetaDataReader
sv: Kfilemetadatareader

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
sv: Kfilemetadatareader kan användas för att läsa metadata från en fil

en: (C) 2011, Peter Penz
sv: © 2011, Peter Penz

en: Current maintainer
sv: Nuvarande underhåll

en: Only the meta data that is part of the file is read
sv: Bara metadata som ingår i filen läses

en: List of URLs where the meta-data should be read from
sv: Lista med webbadresser som metadata ska läsas från

en: <Error>
sv: <Fel>

en: &Share
sv: &Dela ut

en: Only folders in your home folder can be shared.
sv: Endast kataloger i din hemkatalog kan delas ut.

en: Not shared
sv: Inte utdelad

en: Shared
sv: Utdelad

en: Sharing this folder makes it available under Linux/UNIX (NFS) and Windows (Samba).
sv: Att dela ut den här katalogen gör den tillgänglig med Linux/Unix (NFS) och Windows (Samba).

en: You can also reconfigure file sharing authorization.
sv: Du kan också ändra inställningar för filutdelningsbehörighet.

en: Configure File Sharing...
sv: Anpassa filutdelning...

en: Error running 'filesharelist'. Check if installed and in $PATH or /usr/sbin.
sv: Fel vid körning av "filesharelist". Kontrollera om den är installerad och finns i $PATH eller i /usr/sbin.

en: You need to be authorized to share folders.
sv: Du måste ha behörighet för att dela ut kataloger.

en: File sharing is disabled.
sv: Filutdelning är inaktiverat.

en: Sharing folder '%1' failed.
sv: Misslyckades med att dela ut katalogen "%1".

en: An error occurred while trying to share folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
sv: Ett fel uppstod vid försök att dela ut katalogen "%1". Försäkra dig om att Perl-skriptet "fileshareset" är suid root.

en: Unsharing folder '%1' failed.
sv: Misslyckades med att avsluta utdelning av katalogen "%1".

en: An error occurred while trying to unshare folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
sv: Ett fel uppstod vid försök att avsluta utdelning av katalogen "%1". Försäkra dig om att Perl-skriptet "fileshareset" är suid root.

en: Select Icon
sv: Välj ikon

en: Icon Source
sv: Ikonkälla

en: S&ystem icons:
sv: S&ystemikoner:

en: O&ther icons:
sv: &Övriga ikoner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: &Browse...
sv: B&läddra...

en: &Search:
sv: &Sök:

en: Search interactively for icon names (e.g. folder).
sv: Sök interaktivt efter ikonnamn (t.ex. folder).

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Animations
sv: Animeringar

en: Applications
sv: Program

en: Categories
sv: Kategorier

en: Devices
sv: Enheter

en: Emblems
sv: Emblem

en: Emotes
sv: Smilisar

en: Filesystems
sv: Filsystem

en: International
sv: Internationella

en: Mimetypes
sv: Mime-typer

en: Places
sv: Platser

en: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Icon Files (*.png *.xpm *.svg *.svgz)
sv: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Icon-filer (*.png *.xpm *.svg *.svgz)

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
sv: Anpassa visad information

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
sv: Välj vilken information som ska visas:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
sv: Anpassa...

[ctx: @label creation date]
en: Created
sv: Skapad

[ctx: @label file content size]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
sv: Beroende

[ctx: @label]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
sv: Generering

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
sv: Har del

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
sv: Har logikdel

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
sv: Del av

[ctx: @label]
en: Keyword
sv: Nyckelord

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
sv: Ändrad

[ctx: @label]
en: MIME Type
sv: Mime-typ

[ctx: @label]
en: Content
sv: Innehåll

[ctx: @label]
en: Related To
sv: Relaterad till

[ctx: @label]
en: Subject
sv: Rubrik

[ctx: @label music title]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @label file URL]
en: Location
sv: Plats

[ctx: @label]
en: Creator
sv: Skapare

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
sv: Medelbithastighet

[ctx: @label]
en: Channels
sv: Kanaler

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
sv: Tecken

[ctx: @label]
en: Codec
sv: Avkodare

[ctx: @label]
en: Color Depth
sv: Färgdjup

[ctx: @label]
en: Duration
sv: Längd

[ctx: @label]
en: Filename
sv: Filnamn

[ctx: @label]
en: Hash
sv: Checksumma

[ctx: @label]
en: Height
sv: Höjd

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
sv: Inflätningsläge

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
sv: Rader

[ctx: @label]
en: Programming Language
sv: Programspråk

[ctx: @label]
en: Sample Rate
sv: Samplingsfrekvens

[ctx: @label]
en: Width
sv: Bredd

[ctx: @label number of words]
en: Words
sv: Ord

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
sv: Bländare

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
sv: Exponeringsavvikelse

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
sv: Exponeringstid

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
sv: Blixt

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
sv: Brännvidd

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
sv: Brännvidd (35 mm)

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
sv: ISO-känsligheter

[ctx: @label EXIF]
en: Make
sv: Märke

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
sv: Mätarläge

[ctx: @label EXIF]
en: Model
sv: Modell

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
sv: Orientering

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
sv: Vitbalans

[ctx: @label video director]
en: Director
sv: Regissör

[ctx: @label]
en: Performer
sv: Artist

[ctx: @label]
en: Release Date
sv: Utgivningsdatum

[ctx: @label music track number]
en: Track
sv: Spår

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
sv: Resurs skapad

[ctx: @label]
en: Sub Resource
sv: Delresurs

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
sv: Resurs ändrad

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
sv: Numeriskt betyg

[ctx: @label]
en: Copied From
sv: Kopierad från

[ctx: @label]
en: First Usage
sv: Första användning

[ctx: @label]
en: Last Usage
sv: Senaste användning

[ctx: @label]
en: Usage Count
sv: Antal användningar

[ctx: @label]
en: Unix File Group
sv: Unix filgrupp

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
sv: Unix filläge

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
sv: Unix filägare

[ctx: @label file type]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
sv: Inexakta översättningar

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
sv: Senaste översättare

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
sv: Föråldrade översättningar

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
sv: Översättningens källdatum

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
sv: Totalt antal översättningar

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
sv: Översatta

[ctx: @label]
en: Translation Date
sv: Översättningsdatum

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
sv: Oöversatta

en: Known Applications
sv: Kända program

en: Open With
sv: Öppna med

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
sv: <qt>Välj programmet som ska användas för att öppna <b>%1</b>. Om programmet inte finns med i listan, ange programmets namn eller klicka på bläddra-knappen.</qt>

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
sv: Välj namnet på programmet som de markerade filerna ska öppnas med.

en: Choose Application for %1
sv: Välj program för %1

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
sv: <qt>Välj programmet som ska läggas till för filtypen: <b>%1</b>. Om programmet inte finns med i listan, ange programmets namn eller klicka på bläddra-knappen.</qt>

en: Choose Application
sv: Välj program

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
sv: <qt>Välj ett program. Om programmet inte finns med i listan, ange namnet eller klicka på bläddra-knappen.</qt>

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
sv: Efter kommandot kan flera platsmarkörer läggas till, som kommer att ersättas med verkliga värden när programmet körs:
    %f - ett ensamt filnamn
    %F - en lista med filer, används för program som kan öppna flera lokala filer på en gång
    %u - en ensam webbadress
    %U - en lista med webbadresser
    %d - ketelogen för filen som ska öppnas
    %D - en lista med kataloger
    %i - ikonen
    %m - mini-ikonen
    %c - kommentaren

en: Run in &terminal
sv: Kör i &terminal

en: &Do not close when command exits
sv: Stäng inte när &kommandot avslutas

en: &Remember application association for this type of file
sv: Kom ihåg prog&rambindningen för den här filtypen

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
sv: Kunde inte extrahera körbart namn från '%1'. Skriv in ett giltigt programnamn.

en: '%1' not found, please type a valid program name.
sv: '%1' hittades inte. Skriv in ett giltigt programnamn.

en: P&review
sv: G&ranskning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, terminalCheck)
en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
sv: Markera det här alternativet om programmet du vill köra är ett textprogram, eller om du vill se informationen som tillhandahålls i terminalfönstret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCheck)
en: &Run in terminal
sv: Kö&r i terminal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalEditLabel)
en: &Terminal options:
sv: &Terminalinställningar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, terminalCloseCheck)
en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
sv: Markera det här alternativet om textprogrammet tillhandahåller meningsfull information vid avslutning. Genom att behålla terminalfönstret öppet blir det möjligt att se denna information.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCloseCheck)
en: Do not &close when command exits
sv: Stäng inte när &kommandot avslutas

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2_2)
en: User
sv: Användare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, suidCheck)
en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
sv: Markera det här alternativet om du vill köra programmet med en annan användaridentifikation. Varje process har en tillhörande användaridentifikation. Identifikationskoden avgör filåtkomst och andra behörigheter. Användarens lösenord krävs för att använda alternativet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, suidCheck)
en: Ru&n as a different user
sv: Kör som en annan a&nvändare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: Enter the user name you want to run the application as.
sv: Ange användarnamnet du vill köra programmet som.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: &Username:
sv: An&vändarnamn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, suidEdit)
en: Enter the user name you want to run the application as here.
sv: Här anger du användarnamnet du vill köra programmet som.

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regargin program startup]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Startup
sv: Start

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, startupInfoCheck)
en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
sv: Markera det här alternativet om du vill klargöra att programmet har startat. Den här synliga återmatningen kan visas som en upptagen markör, eller i aktivitetsfältet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startupInfoCheck)
en: Enable &launch feedback
sv: Aktivera &startgensvar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, systrayCheck)
en: Check this option if you want to have a system tray handle for your application.
sv: Markera alternativet om du vill ha en ikon i systembrickan för programmet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, systrayCheck)
en: &Place in system tray
sv: &Placera i systembrickan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: &D-Bus registration:
sv: &D-Bus registrering:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: Multiple Instances
sv: Flera instanser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: Single Instance
sv: Enstaka instans

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: Run Until Finished
sv: Kör till klart

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameEdit)
en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
sv: Ange namnet du vill ge till programmet här. Programmet visas med det här namnet i programmenyn och i panelen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, genNameEdit)
en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
sv: Ange beskrivningen för programmet här, baserat på användning. Till exempel skulle ett program för uppringd förbindelse (Kppp) kunna vara "Uppringningsverktyg".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
sv: &Beskrivning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, commentEdit)
en: Type any comment you think is useful here.
sv: Ange en kommentar som du finner användbar här.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comm&ent:
sv: Komm&entar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, commandEdit)
en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
sv: Ange kommandot för att starta programmet här.
    
    Efter kommandot kan flera platsmarkörer läggas till, som kommer att ersättas med verkliga värden när programmet körs:
    %f - ett ensamt filnamn
    %F - en lista med filer, används för program som kan öppna flera lokala filer på en gång
    %u - en ensam webbadress
    %U - en lista med webbadresser
    %d - katalogen för filen som ska öppnas
    %D - en lista med kataloger
    %i - ikonen
    %m - mini-ikonen
    %c - rubriken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Co&mmand:
sv: Ko&mmando:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, browseButton)
en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
sv: Klicka här för att bläddra i filsystemet för att hitta önskat körbart program.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, pathEdit)
en: Sets the working directory for your application.
sv: Anger arbetskatalogen för programmet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Work path:
sv: Ar&betskatalog:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
sv: <qt><p>Den här listan ska visa typer av filer som programmet kan hantera. Listan är organiserad enligt <u>Mime-typ</u>.</p> 
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, är ett standardprotokoll för att identifiera typ av data baserat på filnamnsändelser och motsvarande <u>Mime-typer</u>. Till exempel anger ändelsen "bmp" som följer efter punkten i blomma.bmp, att det är en viss typ av bild. <u>image/x-bmp</u>. För att veta vilket program som ska öppna varje sorts fil, måste systemet informeras om möjligheten hos varje program att hantera filändelserna och Mime-typerna.</p>
    <p>Om du vill att programmet ska höra ihop med en eller flera Mime-typer som inte finns i listan, klicka på <b>Lägg till</b> nedanför. Om det finns en eller flera Mime-typer som programmet inte kan hantera, kanske du vill ta bort dem från listan genom att klicka på <b>Ta bort</b> nedanför.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Supported file types:
sv: Filtyper &som stöds:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Mimetype
sv: Mime-typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Description
sv: Beskrivning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
sv: Klicka på knappen om du vill lägga till en filtyp (Mime-typ) som programmet kan hantera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, add) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Add...
sv: Lägg till...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, delFiletypeButton)
en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
sv: Om du vill ta bort en filtyp (Mime-typ) som programmet inte kan hantera, markera Mime-typen i listan ovanför och klicka på knappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delFiletypeButton)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
sv: Klicka här för att ändra sättet som programmet körs, återmatning vid start, D-Bus alternativ eller för att köra det som en annan användare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Ad&vanced Options
sv: A&vancerade alternativ

en: Properties for %1
sv: Egenskaper för %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
sv[0]: Egenskaper för 1 objekt
sv[1]: Egenskaper för %1 markerade objekt

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
sv: A&llmänt

en: Type:
sv: Typ:

en: Create New File Type
sv: Skapa ny filtyp

en: File Type Options
sv: Alternativ för filtyp

en: Contents:
sv: Innehåll:

en: Location:
sv: Plats:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Calculate
sv: Beräkna

en: Stop
sv: Stoppa

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Points to:
sv: Pekar på:

en: Created:
sv: Skapad:

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Accessed:
sv: Använd:

en: Mounted on:
sv: Monteringspunkt:

en: Device usage:
sv: Enhetsanvändning:

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
sv: %1 ledigt av %2 (%3 % använt)

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
sv: Beräknar... %1 (%2)
    %3, %4

en: 1 file | %1 files
sv[0]: 1 fil
sv[1]: %1 filer

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
sv[0]: 1 underkatalog
sv[1]: %1 underkataloger

en: Calculating...
sv: Beräknar...

en: At least %1
sv: Åtminstone %1

en: The new file name is empty.
sv: Det nya filnamnet är tomt.

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
sv: <qt>Kunde inte spara egenskaper. Du har inte tillräcklig behörighet för att skriva till <b>%1</b>.</qt>

en: Forbidden
sv: Förbjuden

en: Can Read
sv: Kan läsa

en: Can Read & Write
sv: Kan läsa och skriva

en: Can View Content
sv: Kan visa innehåll

en: Can View & Modify Content
sv: Kan läsa och ändra innehåll

en: Can View Content & Read
sv: Kan visa innehåll och läsa

en: Can View/Read & Modify/Write
sv: Kan visa/läsa och ändra/skriva

en: &Permissions
sv: &Skydd

en: Access Permissions
sv: Åtkomstskydd

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
sv[0]: Denna fil är en länk, och har inte åtkomstskydd.
sv[1]: Dessa filer är länkar, och har inte åtkomstskydd.

en: Only the owner can change permissions.
sv: Bara ägaren kan ändra filskydd.

en: O&wner:
sv: Ä&gare:

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
sv: Anger åtgärder som ägaren tillåts utföra.

en: Gro&up:
sv: Gr&upp:

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
sv: Anger åtgärder som medlemmar i gruppen tillåts utföra.

en: O&thers:
sv: Ö&vriga

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
sv: Anger åtgärder som alla användare, förutom ägaren eller medlemmarna i gruppen, tillåts utföra.

en: Only own&er can rename and delete folder content
sv: &Endast ägaren kan byta namn och ta bort innehåll i katalogen

en: Is &executable
sv: &Körbar

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
sv: Aktivera det här alternativet för att bara tillåta att katalogens ägare får ta bort eller byta namn på ingående filer och kataloger. Övriga användare kan bara lägga till nya filer, som kräver åtkomstskyddet "Innehåll kan ändras".

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
sv: Aktivera det här alternativet för att markera filen som körbar. Det är bara meningsfullt för program och skript, och krävs om de ska kunna köras.

en: A&dvanced Permissions
sv: Avan&cerat åtkomstskydd

en: Ownership
sv: Ägare

en: User:
sv: Användare:

en: Group:
sv: Grupp:

en: Apply changes to all subfolders and their contents
sv: Verkställ ändringar för alla underkataloger och deras innehåll

en: Advanced Permissions
sv: Avancerat åtkomstskydd

en: Class
sv: Klass

en: Show
    Entries
sv: Visa
    poster

en: Read
sv: Läs

en: This flag allows viewing the content of the folder.
sv: Den här rutan tillåter att innehållet i katalogen visas.

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
sv: Läsrutan tillåter att innehållet i filen kan visas.

en: Write
    Entries
sv: Skriv
    poster

en: Write
sv: Skriv

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
sv: Den här rutan tillåter att filer kan läggas till, byta namn och tas bort. Observera att ta bort eller byta namn kan begränsas med rutan Klistrigt.

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
sv: Skriv-rutan tillåter att innehållet i filen kan ändras.

[ctx: Enter folder]
en: Enter
sv: Gå in i

en: Enable this flag to allow entering the folder.
sv: Aktivera den här rutan för att göra det möjligt att gå in i katalogen.

en: Exec
sv: Kör

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
sv: Aktivera den här rutan för att tillåta att filen körs som ett program.

en: Special
sv: Speciell fil

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
sv: Specialruta. Gäller hela katalogen, och den exakta betydelsen syns i högerkolumnen.

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
sv: Specialruta. Den exakta betydelsen syns i högerkolumnen.

en: User
sv: Användare

en: Group
sv: Grupp

en: Set UID
sv: Sätt UID

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
sv: Om rutan är markerad, blir ägaren av katalogen ägare av alla nya filer.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
sv: Om filen är körbar och rutan är markerad, körs den med ägarens behörigheter.

en: Set GID
sv: Sätt GID

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
sv: Om rutan är markerad, sätts katalogens grupp för alla nya filer.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
sv: Om filen är körbar och rutan är markerad, körs den med gruppens behörigheter.

[ctx: File permission]
en: Sticky
sv: Klistrig

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
sv: Om klistrig är markerad för en katalog, kan bara ägaren och systemadministratören ta bort eller byta namn på filer. Annars kan alla med skrivbehörighet göra detta.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
sv: Klistrig för en fil ignoreras på Linux, men kan användas i vissa andra system.

en: Link
sv: Länk

en: Varying (No Change)
sv: Varierar (ingen ändring)

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
sv[0]: Denna fil använder avancerat åtkomstskydd.
sv[1]: Dessa filer använder avancerat åtkomstskydd.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
sv[0]: Denna katalog använder avancerat åtkomstskydd.
sv[1]: Dessa kataloger använder avancerat åtkomstskydd.

en: These files use advanced permissions.
sv: Dessa filer använder avancerat åtkomstskydd.

en: U&RL
sv: &Webbadress

en: URL:
sv: Webbadress:

en: De&vice
sv: &Enhet

en: Device (/dev/fd0):
sv: Enhet (/dev/fd0):

en: Device:
sv: Enhet:

en: Read only
sv: Skrivskyddad

en: File system:
sv: Filsystem:

en: Mount point (/mnt/floppy):
sv: Monteringspunkt (/mnt/floppy):

en: Mount point:
sv: Monteringspunkt:

en: &Application
sv: &Program

en: Add File Type for %1
sv: Lägg till en filtyp för %1

en: Select one or more file types to add:
sv: Välj en eller flera filtyper att lägga till:

en: Only executables on local file systems are supported.
sv: Endast körbara filer från de lokala filsystemen stöds.

en: Advanced Options for %1
sv: Avancerade alternativ för %1

en: Open file dialog
sv: Öppna fildialog

en: Blocked request.
sv: Blockerad begäran.

en: Unknown HTTP verb.
sv: Okänt HTTP-verb.

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
sv: <qt>Kunde inte ändra ägare av filen <b>%1</b>. Du har otillräcklig behörighet för att kunna genomföra ändringen.</qt>

en: &Skip File
sv: &Hoppa över fil

en: Unable to create io-slave: %1
sv: Kunde inte skapa I/O-slav: %1

en: Folder Already Exists
sv: Katalogen finns redan

en: File Already Exists
sv: Filen finns redan

en: Already Exists as Folder
sv: Existerar redan som katalog

en: Creating directory
sv: Skapar katalog

en: Directory
sv: Katalog

en: Moving
sv: Flyttar

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
sv: Källa

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
sv: Mål

en: Deleting
sv: Tar bort

en: File
sv: Fil

en: Und&o
sv: Å&ngra

en: Und&o: Copy
sv: Å&ngra: Kopiera

en: Und&o: Link
sv: Å&ngra: Skapa länk

en: Und&o: Move
sv: Å&ngra: Flytta

en: Und&o: Rename
sv: Å&ngra: Byt namn

en: Und&o: Trash
sv: Å&ngra: Flytta till papperskorg

en: Und&o: Create Folder
sv: Å&ngra: Skapa katalog

en: Und&o: Create File
sv: Å&ngra: Skapa katalog

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
sv: Filen %1 kopierades från %2, men därefter har den uppenbarligen ändrats på %3.
    Att ångra kopieringen kommer att ta bort filen, och alla ändringar kommer att gå förlorade.
    Är du säker på att du vill ta bort %4?

en: Undo File Copy Confirmation
sv: Bekräftelse av ångra filkopiering

en: 1 day %2 | %1 days %2
sv[0]: 1 dag %2
sv[1]: %1 dagar %2

en: %1 Item | %1 Items
sv[0]: %1 objekt
sv[1]: %1 objekt

en: 1 Folder | %1 Folders
sv[0]: 1 katalog
sv[1]: %1 kataloger

en: 1 File | %1 Files
sv[0]: 1 fil
sv[1]: %1 filer

en: Could not read %1.
sv: Kunde inte läsa %1.

en: Could not write to %1.
sv: Kunde inte skriva till %1.

en: Could not start process %1.
sv: Kunde inte starta processen %1.

en: Internal Error
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org
    %1
sv: Internt fel.
    Skicka in en fullständig felrapport på http://bugs.kde.org
    %1

en: Malformed URL %1.
sv: Felaktig webbadress %1.

en: The protocol %1 is not supported.
sv: Protokollet %1 stöds inte.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
sv: Protokollet %1 är bara ett filterprotokoll.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
sv: %1 är en katalog, men en fil förväntades.

en: %1 is a file, but a folder was expected.
sv: %1 är en fil, men en katalog förväntades.

en: The file or folder %1 does not exist.
sv: Filen eller katalogen %1 finns inte.

en: A file named %1 already exists.
sv: En fil med namn %1 finns redan.

en: A folder named %1 already exists.
sv: En katalog med namn %1 finns redan.

en: No hostname specified.
sv: Inget värddatornamn specificerad.

en: Unknown host %1
sv: Okänd värddator %1

en: Access denied to %1.
sv: Åtkomst nekades till %1.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
sv: Åtkomst nekades.
    Kunde inte skriva till %1.

en: Could not enter folder %1.
sv: Kunde inte gå in i katalogen %1.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
sv: Protokollet %1 har inte någon katalogfunktion.

en: Found a cyclic link in %1.
sv: Hittade en cyklisk länk i %1.

en: Found a cyclic link while copying %1.
sv: Hittade en cyklisk under kopieringen av %1.

en: Could not create socket for accessing %1.
sv: Kunde inte skapa uttag (socket) för att komma åt %1.

en: Could not connect to host %1.
sv: Kunde inte skapa förbindelse med värddatorn %1.

en: Connection to host %1 is broken.
sv: Anslutning till värddatorn %1 är bruten.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
sv: Protokollet %1 är inte något filterprotokoll.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
sv: Kunde inte montera enheten.
    Felet som rapporterades var:
    %1

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
sv: Kunde inte avmontera enheten.
    Felet som rapporterades var:
    %1

en: Could not read file %1.
sv: Kunde inte läsa fil %1.

en: Could not write to file %1.
sv: Kunde inte skriva till fil %1.

en: Could not bind %1.
sv: Kunde inte binda %1.

en: Could not listen %1.
sv: Kunde inte lyssna %1.

en: Could not accept %1.
sv: Kunde inte acceptera %1.

en: Could not access %1.
sv: Kunde inte komma åt %1.

en: Could not terminate listing %1.
sv: Kunde inte avbryta listningen %1.

en: Could not make folder %1.
sv: Kunde inte skapa katalogen %1.

en: Could not remove folder %1.
sv: Kunde inte ta bort katalog %1.

en: Could not resume file %1.
sv: Kunde inte återuppta fil %1.

en: Could not rename file %1.
sv: Kunde inte byta namn på fil %1.

en: Could not change permissions for %1.
sv: Kunde inte ändra filskydd för %1.

en: Could not change ownership for %1.
sv: Kunde inte ändra ägare av %1.

en: Could not delete file %1.
sv: Kunde inte ta bort filen %1.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
sv: Processen för protokollet %1 dog oväntat.

en: Error. Out of memory.
    %1
sv: Fel. Slut på minnet.
    %1

en: Unknown proxy host
    %1
sv: Okänd Internetadress för proxyservern
    %1

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
sv: Behörighetskontrollen misslyckades, %1 behörighetskontroll stöds inte

en: User canceled action
    %1
sv: Användaren avbröt åtgärd
    %1

en: Internal error in server
    %1
sv: Internt fel i server
    %1

en: Timeout on server
    %1
sv: Timeout på server
    %1

en: Unknown error
    %1
sv: Okänt fel
    %1

en: Unknown interrupt
    %1
sv: Okänt avbrott
    %1

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
sv: Kunde inte bort originalfilen %1.
    Kontrollera filskyddet.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
sv: Kunde inte ta bort den delvisa filen %1.
    Kontrollera filskyddet.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
sv: Kunde inte byta namn på originalfilen %1.
    Kontrollera filskyddet.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
sv: Kunde inte byta namn på den delvisa filen %1.
    Kontrollera filskyddet.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
sv: Kunde inte skapa symbolisk länk %1.
    Kontrollera filskyddet.

en: Could not write file %1.
    Disk full.
sv: Kunde inte skriva fil %1.
    Disken är full.

en: The source and destination are the same file.
    %1
sv: Källan och målet är samma fil.
    %1

en: %1 is required by the server, but is not available.
sv: %1 krävs av servern, men är inte tillgänglig.

en: Access to restricted port in POST denied.
sv: Tillgång till skyddad port för POST nekad.

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
sv: Den nödvändiga informationen om innehållets storlek tillhandahölls inte för en POST-åtgärd.

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org.
sv: Okänd felkod %1
    %2
    Skicka in en fullständig felrapport på http://bugs.kde.org.

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
sv: Att öppna anslutningar stöds inte med protokollet %1.

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
sv: Att stänga anslutningar stöds inte med protokollet %1.

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
sv: Att komma åt filer stöds inte med protokollet %1.

en: Writing to %1 is not supported.
sv: Skrivning till %1 stöds inte.

en: There are no special actions available for protocol %1.
sv: Det finns inga speciella åtgärder tillgängliga för protokollet %1.

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
sv: Att lista kataloger stöds inte för protokollet %1.

en: Retrieving data from %1 is not supported.
sv: Att ta emot data från %1 stöds inte.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
sv: Att ta emot Mime-typinformation från %1 stöds inte.

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
sv: Att byta namn på eller flytta filer inom %1 stöds inte.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
sv: Att skapa symboliska länkar stöds inte med protokollet %1.

en: Copying files within %1 is not supported.
sv: Att kopiera filer inom %1 stöds inte.

en: Deleting files from %1 is not supported.
sv: Att ta bort filer från %1 stöds inte.

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
sv: Att skapa kataloger stöds inte med protokollet %1.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
sv: Att ändra attributet på filer stöds inte med protokollet %1.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
sv: Att ändra ägare av filer stöds inte med protokollet %1.

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
sv: Att använda underwebbadresser stöds inte med %1.

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
sv: Flera "get" stöds inte med protokollet %1.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
sv: Att öppna filer stöds inte med protokollet %1.

en: Protocol %1 does not support action %2.
sv: Protokollet %1 stöder inte åtgärden %2.

[ctx: @info url]
en: (unknown)
sv: (okänd)

en: <b>Technical reason</b>:
sv: <b>Teknisk orsak</b>:

en: <b>Details of the request</b>:
sv: <b>Information om begäran</b>:

en: <li>URL: %1</li>
sv: <li>Webbadress: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
sv: <li>Protokoll: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
sv: <li>Datum och tid: %1</li>

en: <li>Additional information: %1</li>
sv: <li>Ytterligare information: %1</li>

en: <b>Possible causes</b>:
sv: <b>Möjliga orsaker</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
sv: <b>Möjliga lösningar</b>:

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
sv: (okänt)

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
sv: Kontakta en lämplig tillgänglig datorunderstödsfunktion, som t ex systemadministratören eller den tekniska stödgruppen för ytterligare hjälp.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
sv: Kontakta serveradministratören för ytterligare hjälp.

en: Check your access permissions on this resource.
sv: Kontrollera din åtkomstbehörighet för den här resursen.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
sv: Din åtkomstbehörighet för den här resursen kanske inte är tillräcklig för att utföra den begärda åtgärden för resursen.

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
sv: Filen kan vara i användning (och därför låst) av en annan användare eller ett annat program.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
sv: Kontrollera att ingen annan användare eller annat program använder filen eller har låst filen.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
sv: Även om det inte är troligt, kan ett hårdvarufel ha inträffat.

en: You may have encountered a bug in the program.
sv: Du kan ha påträffat ett fel i programmet.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
sv: Det orsakas troligen av ett fel i programmet. Överväg att skicka in en fullständig felrapport enligt beskrivningen nedan.

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
sv: Uppdatera din programvara till den senaste versionen. Din leverantör bör tillhandahålla verktyg för att uppdatera programvaran.

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="http://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
sv: Om ingenting annat återstår, hjälp gärna KDE-gruppen eller tredjepartsutvecklaren av den här programvaran genom att skicka in en felrapport av hög kvalitet. Om programvaran tillhandahålls av tredjepart, kontakta dem direkt. Annars, titta först om samma fel redan har rapporterats av någon annan genom att leta på <a href="http://bugs.kde.org/">KDE:s webbplats för felrapportering</a>. Om inte, notera informationen som anges ovan och ta med den i felrapporten, tillsammans med så mycket övrig information som du tror kan vara till hjälp.

en: There may have been a problem with your network connection.
sv: Det kan ha varit ett problem med din nätverksanslutning.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
sv: Det kan ha varit ett problem med din nätverksinställning. Om du har kommit åt Internet nyligen utan problem, är detta inte troligt.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
sv: Det kan ha varit ett problem på nätverket längs vägen mellan servern och den här datorn.

en: Try again, either now or at a later time.
sv: Försök igen, antingen nu eller senare.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
sv: Ett protokollfel eller inkompatibilitet kan ha inträffat.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
sv: Försäkra dig om att resursen finns, och försök igen.

en: The specified resource may not exist.
sv: Den angivna resursen kanske inte finns.

en: You may have incorrectly typed the location.
sv: Du kan ha skrivit in platsen på ett felaktigt sätt.

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
sv: Kontrollera en gång till att du har angett den korrekta platsen och försök igen.

en: Check your network connection status.
sv: Kontrollera status för nätverksanslutningen.

en: Cannot Open Resource For Reading
sv: Kan inte öppna resurs för läsning

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
sv: Det betyder att innehållet i filen eller katalogen <strong>%1</strong> som begärts inte kunde levereras, eftersom läsåtkomst inte kunde erhållas.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
sv: Du kanske inte har behörighet att läsa filen eller öppna katalogen.

en: Cannot Open Resource For Writing
sv: Kan inte öppna resurs för skrivning

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
sv: Det betyder att innehållet i filen, <strong>%1</strong>, inte kunde skrivas som begärts, eftersom åtkomst med skrivbehörighet inte kunde erhållas.

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
sv: Kan inte starta protokollet %1

en: Unable to Launch Process
sv: Kunde inte starta processen

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
sv: Programmet på din dator som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> kunde inte startas. Det beror oftast på tekniska orsaker.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
sv: Programmet som tillhandahåller möjlighet att använda det här protokollet kanske inte har uppdaterats med den senaste uppdateringen av KDE. Det kan orsaka att programmet inte fungerar tillsammans med den aktuella versionen, och därför inte startar.

en: Internal Error
sv: Internt fel

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
sv: Programmet på din dator som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> rapporterade ett internt fel.

en: Improperly Formatted URL
sv: Felaktigt formaterad webbadress

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
sv: Webbadressen (URL) som du angav var inte korrekt formaterad. Formatet för en webbadress är i allmänhet följande:<blockquote><strong>protokoll://användare@lösenord:www.exempel.org:port/katalog/filnamn.filändelse?fråga=värde</strong></blockquote>

en: Unsupported Protocol %1
sv: Protokollet %1 stöds inte

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
sv: Protokollet <strong>%1</strong> stöds inte av KDE-programmen som för närvarande är installerade på den här datorn.

en: The requested protocol may not be supported.
sv: Det begärda protokollet kanske inte stöds.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
sv: Versionerna av protokollet %1 som stöds av den här datorn och servern kan vara inkompatibla.

en: You may perform a search on the Internet for a KDE program (called a kioslave or ioslave) which supports this protocol. Places to search include <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> and <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.
sv: Du kan söka på Internet efter KDE-program (som kallas kioslave eller ioslave) som stödjer det här protokollet. Platser att leta på omfattar <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> och <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.

en: URL Does Not Refer to a Resource.
sv: Webbadressen anger inte en resurs.

en: Protocol is a Filter Protocol
sv: Protokollet är ett filterprotokoll

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
sv: Webbadressen (URL) som du skrev in anger inte en särskild resurs.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
sv: KDE kan kommunicera med ett protokoll inne i ett annat protokoll, och det angivna protokollet används bara i sådana situationer. Det är dock inte en av dessa situationer. Det är en sällsynt händelse, och anger troligen ett programmeringsfel.

en: Unsupported Action: %1
sv: Åtgärden %1 stöds inte

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
sv: Den begärda åtgärden stöds inte av KDE-programmet som implementerar protokollet <strong>%1</strong>.

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
sv: Det här felet beror nästan helt på KDE-programmet. Den ytterligare informationen bör ge dig mer information än som är tillgänglig för KDE:s in- och utmatningsarkitektur.

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
sv: Försöker att hitta ett annat sätt att åstadkomma samma slutresultat.

en: File Expected
sv: Fil förväntades

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
sv: Begäran förväntade en fil, men katalogen <strong>%1</strong> hittades istället.

en: This may be an error on the server side.
sv: Det kan vara ett fel på serversidan.

en: Folder Expected
sv: Katalog förväntades

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
sv: Begäran förväntade en katalog, men filen <strong>%1</strong> hittades istället.

en: File or Folder Does Not Exist
sv: Filen eller katalogen finns inte.

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
sv: Den specificerade filen eller katalogen <strong>%1</strong> finns inte.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
sv: Den begärda filen kunde inte skapas, eftersom en fil med samma namn redan finns.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
sv: Försök att flytta undan den aktuella filen och försök sedan igen.

en: Delete the current file and try again.
sv: Ta bort den aktuella filen och försök igen.

en: Choose an alternate filename for the new file.
sv: Välj ett annat filnamn för den nya filen.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
sv: Den begärda katalogen kunde inte skapas, eftersom en katalog med samma namn redan finns.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
sv: Försök att flytta undan den aktuella katalogen och försök sedan igen.

en: Delete the current folder and try again.
sv: Ta bort den aktuella katalogen och försök igen.

en: Choose an alternate name for the new folder.
sv: Välj ett annat filnamn för den nya katalogen.

en: Unknown Host
sv: Okänd värddator

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
sv: Felet okänd värddator anger att servern med det begärda namnet <strong>%1</strong>, inte kunde hittas på Internet.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
sv: Namnet som du skrev in, %1, kanske inte finns: det kan vara felaktigt inskrivet.

en: Access Denied
sv: Åtkomst nekades

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
sv: Åtkomst nekades till den angivna resursen, <strong>%1</strong>.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
sv: Du kanske har angivit felaktig behörighetsinformation eller ingen alls.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
sv: Ditt konto kanske inte har behörighet att komma åt den angivna resursen.

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
sv: Gör om förfrågningen och försäkra dig om att behörighetsinformationen som är inskriven är korrekt.

en: Write Access Denied
sv: Skrivåtkomst nekades

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
sv: Det betyder att ett försök att skriva till filen <strong>%1</strong> avslogs.

en: Unable to Enter Folder
sv: Kan inte gå in i katalog

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
sv: Det betyder att ett försök att gå in i (med andra ord, öppna) den begärda katalogen <strong>%1</strong> avslogs.

en: Folder Listing Unavailable
sv: Kataloglistning inte tillgänglig

en: Protocol %1 is not a Filesystem
sv: Protokollet %1 är inte ett filsystem

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
sv: Det betyder att en begäran gjordes som kräver att innehållet i katalogen kan avgöras, och att KDE-programmet som stödjer det här protokollet inte kan göra detta.

en: Cyclic Link Detected
sv: Cyklisk länk upptäckt

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
sv: Unix-miljöer kan vanligtvis länka en fil eller katalog till ett annat namn och/eller plats. KDE upptäckte en länk eller serie med länkar som gav upphov till en oändlig snurra, dvs. filen var (kanske på ett indirekt sätt) länkad till sig själv.

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
sv: Ta bort någon del av snurran, så att en oändlig snurra inte existerar längre, och försök igen.

en: Request Aborted By User
sv: Begäran avbruten av användaren

en: The request was not completed because it was aborted.
sv: Begäran gjordes inte klar eftersom den avbröts.

en: Retry the request.
sv: Försök göra om begäran.

en: Cyclic Link Detected During Copy
sv: Cyklisk länk upptäckt under kopiering

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
sv: Unix-miljöer kan vanligtvis länka en fil eller katalog till ett annat namn och/eller plats. Under den begärda kopieringen, upptäckte KDE en länk eller serie med länkar som gav upphov till en oändlig snurra, dvs. filen var (kanske på ett indirekt sätt) länkad till sig själv.

en: Could Not Create Network Connection
sv: Kunde inte skapa nätverksanslutning

en: Could Not Create Socket
sv: Kunde inte skapa uttag (socket)

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
sv: Det är ett ganska tekniskt fel, där en enhet som krävs för nätverkskommunikation (ett uttag) inte kunde skapas.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
sv: Nätverksanslutningen kan vara felaktigt inställd, eller så är inte nätverksenheten aktiverad.

en: Connection to Server Refused
sv: Anslutning till server vägrades

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
sv: Servern <strong>%1</strong> vägrade den här datorn att göra en anslutning.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
sv: Servern, även om den för närvarande är ansluten till Internet, kanske inte är inställd att tillåta någon begäran.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
sv: Servern, även om den för närvarande är ansluten till Internet, kanske inte kör den begärda tjänsten (%1).

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
sv: En brandvägg (en enhet som begränsar åtkomst till Internet), som antingen skyddar ditt nätverk eller serverns nätverk, kan ha ingripit och förhindrat denna begäran.

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
sv: Anslutning till server stängdes oväntat

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
sv: Även om en anslutning upprättades till <strong>%1</strong>, stängdes anslutningen på ett oväntat ställe under kommunikationen.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
sv: Ett protokollfel kan ha inträffat och orsakat att servern stängde anslutningen som ett svar på felet.

en: URL Resource Invalid
sv: Ogiltig webbadressresurs

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
sv: Protokollet %1 är inte ett filterprotokoll

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
sv: Webbadressen (URL) som du skrev in anger inte ett giltigt sätt att komma åt den särskilda resursen, <strong>%1%2</strong>.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
sv: KDE kan kommunicera med ett protokoll inne i ett annat protokoll. Den här begäran anger ett protokollet som ska användas på detta sätt, men  protokollet klarar inte en sådan användning. Det är en sällsynt händelse, och anger troligen ett programmeringsfel.

en: Unable to Initialize Input/Output Device
sv: Kan inte initiera in/ut-enhet

en: Could Not Mount Device
sv: Kunde inte montera enhet

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
sv: Den begärda enheten kunde inte initieras ("monteras"). Det rapporterade felet var: <strong>%1</strong>

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
sv: Enheten kanske inte är klar, det finns till exempel kanske inga medier i enheter med flyttbara medier (dvs. ingen skiva i en cd-enhet), eller så är enheten kanske inte riktigt ansluten om den är en periferienhet eller en bärbar enhet.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
sv: Du kanske inte har behörighet att initiera ("montera") enheten. På Unix-system krävs ofta administratörsbehörighet för att få initiera en enhet.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
sv: Kontrollera att enheten är klar. Flyttbara enheter måste innehålla medier, och bärbara enheter måste vara anslutna och påslagna. Försök därefter igen.

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
sv: Kan inte avinitiera in/ut-enhet

en: Could Not Unmount Device
sv: Kunde inte avmontera enhet

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
sv: Den begärda enheten kunde inte avinitieras ("avmonteras"). Det rapporterade felet var: <strong>%1</strong>

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
sv: Enheten kan vara upptagen, dvs fortfarande i användning av ett annat program eller användare. Till och med något sådant som att ha ett öppet filhanteringsfönster som visar någon plats på enheten kan göra att den förblir upptagen.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
sv: Du kanske inte har behörighet att avinitiera ("avmontera") enheten. På Unix-system krävs ofta administratörsbehörighet för att få avinitiera en enhet.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
sv: Kontrollera att inga program använder enheten, och försök igen.

en: Cannot Read From Resource
sv: Kan inte läsa från resurs

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
sv: Det betyder att även om resursen <strong>%1</strong> kunde öppnas, uppstod ett fel när resursens innehåll skulle läsas.

en: You may not have permissions to read from the resource.
sv: Du kanske inte har behörighet att läsa från resursen.

en: Cannot Write to Resource
sv: Kan inte skriva till resurs

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
sv: Det betyder att även om resursen <strong>%1</strong> kunde öppnas, uppstod ett fel när skrivning till resursen skulle ske.

en: You may not have permissions to write to the resource.
sv: Du kanske inte har behörighet att skriva till resursen.

en: Could Not Listen for Network Connections
sv: Kunde inte lyssna efter nätverksanslutningar

en: Could Not Bind
sv: Kunde inte binda

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
sv: Det är ett ganska tekniskt fel, där en enhet som krävs för nätverkskommunikation (ett uttag) inte kunde upprättas för att lyssna efter inkommande nätverksanslutningar.

en: Could Not Listen
sv: Kunde inte lyssna

en: Could Not Accept Network Connection
sv: Kunde inte acceptera nätverksanslutning

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
sv: Det är ett ganska tekniskt fel, där ett fel uppstod vid ett försök att acceptera en inkommande nätverksanslutning.

en: You may not have permissions to accept the connection.
sv: Du kanske inte har behörighet att acceptera anslutningen.

en: Could Not Login: %1
sv: Kunde inte logga in: %1

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
sv: Ett försök att logga in eller utföra den begärda åtgärden misslyckades.

en: Could Not Determine Resource Status
sv: Kunde inte avgöra resursstatus

en: Could Not Stat Resource
sv: Kunde inte hämta resursens status

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
sv: Ett försök att avgöra information om status för resursen, <strong>%1</strong>, som dess namn, typ, storlek etc. misslyckades.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
sv: Den angivna resursen kanske inte fanns eller kunde inte kommas åt.

note: i18n( "Could not terminate listing %1" ).arg( errorText );
en: Could Not Cancel Listing
sv: Kunde inte avbryta listning

en: FIXME: Document this
sv: ATT GÖRA: Dokumentera det här

en: Could Not Create Folder
sv: Kunde inte skapa katalog

en: An attempt to create the requested folder failed.
sv: Ett försök att skapa den begärda katalogen misslyckades.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
sv: Platsen där katalogen skulle skapas kanske inte finns.

en: Could Not Remove Folder
sv: Kunde inte ta bort katalog

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
sv: Ett försök att ta bort den angivna katalogen <strong>%1</strong>, misslyckades.

en: The specified folder may not exist.
sv: Den angivna katalogen kanske inte finns.

en: The specified folder may not be empty.
sv: Den angivna katalogen kanske inte är tom.

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
sv: Försäkra dig om att katalogen finns och är tom, och försök igen.

en: Could Not Resume File Transfer
sv: Kunde inte återuppta filöverföring

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
sv: Den angivna begäran angav att överföringen av filen <strong>%1</strong> skulle återupptas vid en viss punkt i överföringen. Detta var inte möjligt.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
sv: Protokollet, eller servern, kanske inte stödjer att filöverföring återupptas.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
sv: Försök begära igen utan att ange att överföringen ska återupptas.

en: Could Not Rename Resource
sv: Kunde inte byta namn på resurs

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
sv: Ett försök att byta namn på den angivna resursen <strong>%1</strong> misslyckades.

en: Could Not Alter Permissions of Resource
sv: Kunde inte ändra skydd för resurs

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
sv: Ett försök att ändra skydd för den angivna resursen <strong>%1</strong> misslyckades.

en: Could Not Change Ownership of Resource
sv: Kunde inte ändra ägare av resurs

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
sv: Ett försök att ändra ägare av den angivna resursen <strong>%1</strong> misslyckades.

en: Could Not Delete Resource
sv: Kunde inte ta bort resurs

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
sv: Ett försök att ta bort den angivna resursen <strong>%1</strong> misslyckades.

en: Unexpected Program Termination
sv: Oväntad avslutning av program

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
sv: Programmet på din dator som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> avslutades oväntat.

en: Out of Memory
sv: Slut på minnet

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
sv: Programmet på din dator som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> kunde inte erhålla minne som krävs för att fortsätta.

en: Unknown Proxy Host
sv: Okänd proxyvärddator

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
sv: När information hämtades om den angivna proxyvärddatorn <strong>%1</strong>, inträffade felet okänd proxyvärddator. Okänd proxyvärddator anger att det angivna namnet inte kunde hittas på Internet.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
sv: Det kan ha varit ett problem med din nätverksinställning, närmare bestämt proxyvärddatorns namn. Om du har kommit åt Internet nyligen utan problem, är detta inte troligt.

en: Double-check your proxy settings and try again.
sv: Kontrollera proxyinställningarna en gång till och försök igen.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
sv: Behörighetskontrollen misslyckades: metoden %1 stöds inte

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
sv: Även om du kan ha angivit korrekt behörighetsinformation kan behörighetskontrollen misslyckas, eftersom metoden som servern använder inte stöds av KDE-programmet som implementerar protokollet %1.

en: Please file a bug at <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
sv: Skicka gärna en felrapport till <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a>, för att informera KDE-gruppen om metoden för behörighetskontroll som inte stöds.

en: Request Aborted
sv: Begäran avbröts

en: Internal Error in Server
sv: Internt fel i server

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
sv: Programmet på servern som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> rapporterade ett internt fel: %2.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
sv: Det orsakas troligen av ett fel i serverprogrammet. Överväg att skicka in en fullständig felrapport enligt beskrivningen nedan.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
sv: Kontakta administratören av servern för att göra dem uppmärksamma på problemet.

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
sv: Om du känner till upphovsmännen för serverns programvara, skicka då felrapporten direkt till dem.

en: Timeout Error
sv: Överskriden tidsgräns

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
sv: Även om servern kontaktades, så togs inte ett svar emot inom den tidsgräns som hade tilldelats begäran, enligt följande:<ul><li>Tidsgräns för att upprätta en förbindelse: %1 sekunder</li><li>Tidsgräns för att ta emot ett svar: %2 sekunder</li><li>Tidsgräns för åtkomst av proxyservrar: %3 sekunder</li></ul>Observera att du kan ändra inställningen av tidsgränserna i KDE:s systeminställningar, genom att välja Nätverkinställningar -> Anslutningsinställningar.

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
sv: Servern var för upptagen för att svara på andra begäran för att svara.

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
sv: Programmet på din dator som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> rapporterade ett okänt fel: %2.

en: Unknown Interruption
sv: Okänt avbrott

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
sv: Programmet på din dator som ger tillgång till protokollet <strong>%1</strong> rapporterade ett avbrott av okänd typ: %2.

en: Could Not Delete Original File
sv: Kunde inte ta bort ursprunglig fil

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
sv: Den begärda åtgärden krävde att den ursprungliga filen skulle tas bort, troligen vid slutet av en filflyttningsåtgärd. Den ursprungliga filen <strong>%1</strong>, kunde inte tas bort.

en: Could Not Delete Temporary File
sv: Kunde inte ta bort tillfällig fil

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
sv: Den begärda åtgärden krävde att en tillfällig fil skapades där den nya filen sparades medan den laddades ner. Den här tillfälliga filen <strong>%1</strong>, kunde inte tas bort.

en: Could Not Rename Original File
sv: Kunde inte byta namn på ursprunglig fil

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
sv: Den begärda åtgärden krävde att den ursprungliga filen, <strong>%1</strong>, skulle döpas om, men detta kunde inte utföras.

en: Could Not Rename Temporary File
sv: Kunde inte byta namn på tillfällig fil

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
sv: Den begärda åtgärden krävde att en tillfällig fil, <strong>%1</strong>, skapades, men den kunde inte skapas.

en: Could Not Create Link
sv: Kunde inte skapa länk

en: Could Not Create Symbolic Link
sv: Kunde inte skapa symbolisk länk

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
sv: Den begärda symboliska länken %1 kunde inte skapas.

en: No Content
sv: Inget innehåll

en: Disk Full
sv: Disken är full

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
sv: Den begärda filen <strong>%1</strong> kunde inte skrivas på grund av otillräckligt diskutrymme.

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
sv: Frigör tillräckligt med diskutrymme genom att 1) ta bort onödiga och tillfälliga filer, 2) arkivera filer på flyttbara medier som inspelningsbara cd-skivor, eller 3) skaffa ytterligare lagringskapacitet.

en: Source and Destination Files Identical
sv: Den ursprungliga och nya filen är identiska

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
sv: Åtgärden kunde inte utföras eftersom den ursprungliga och den nya filen är samma fil.

en: Choose a different filename for the destination file.
sv: Välj ett annat filnamn för den nya filen.

en: Undocumented Error
sv: Odokumenterat fel

[ctx: @title job]
en: Moving
sv: Flyttar

[ctx: @title job]
en: Copying
sv: Kopierar

[ctx: @title job]
en: Creating directory
sv: Skapar katalog

[ctx: @title job]
en: Deleting
sv: Tar bort

[ctx: @title job]
en: Examining
sv: Undersöker

[ctx: @title job]
en: Transferring
sv: Överför

[ctx: @title job]
en: Mounting
sv: Monterar

en: Device
sv: Enhet

en: Mountpoint
sv: Monteringsplats

[ctx: @title job]
en: Unmounting
sv: Avmonterar

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from Trash? This action cannot be undone.
sv: Vill du ta bort alla objekt permanent från papperskorgen? Åtgärden kan inte ångras.

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
sv[0]: Vill du verkligen flytta detta objekt till papperskorgen?
sv[1]: Vill du verkligen flytta dessa %1 objekt till papperskorgen?

[ctx: Verb]
en: &Trash
sv: &Flytta till papperskorg

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
sv: Motpartens SSL-certifikatkedja verkar vara förvanskad.

en: Updating System Configuration
sv: Uppdaterar systeminställning.

en: Updating system configuration.
sv: Uppdaterar systeminställning.

en: No service implementing %1
sv: Ingen tjänst som implementerar %1

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
sv: Skrivbordspostfilen %1 har inte posten Type=...

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
sv: Skrivbordsposten av typ
    %1
    är okänd.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
sv: Skrivbordspostfilen
    %1
    är av typ FSDevice men har inte posten Dev=...

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
sv: Skrivbordspostfilen
    %1
    är av typ Link men har inte posten URL=...

en: Mount
sv: Montera

en: Eject
sv: Mata ut

en: Unmount
sv: Avmontera

en: Malformed URL
    %1
sv: Felaktig webbadress
    %1

en: URL cannot be listed
    %1
sv: Webbadress kan inte listas
    %1

[ctx: @title:column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @title:column]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @title:column]
en: Permissions
sv: Skydd

[ctx: @title:column]
en: Owner
sv: Ägare

[ctx: @title:column]
en: Group
sv: Grupp

[ctx: @title:column]
en: Type
sv: Typ

en: Default
sv: Förval

en: (Symbolic Link to %1)
sv: (Symbolisk länk till %1)

en: (%1, Link to %2)
sv: (%1, Länk till %2)

en:  (Points to %1)
sv:  (Pekar på %1)

en: Link to %1 (%2)
sv: Länk till %1 (%2)

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Permissions:
sv: Skydd:

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
sv: Å&tgärder

en: &Open with %1
sv: Ö&ppna med %1

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
sv: Öppna &med

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
sv: &Annat...

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
sv: Öppna &med...

en: Open &with %1
sv: Öppna &med %1

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
sv[0]: 1 objekt
sv[1]: %1 objekt

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
sv: Okänd

en: All Pictures
sv: Alla bilder

en: Mime Type
sv: Mime-typ

en: Comment
sv: Kommentar

en: Patterns
sv: Mönster

en: &Edit...
sv: R&edigera...

en: Click this button to display the familiar KDE mime type editor.
sv: Klicka på den här knappen för att visa  KDE:s välkända editor av Mime-typer.

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
sv: <qt>Kunde inte gå in i <b>%1</b>.
    Du har ingen behörighet till den här platsen.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
sv: <qt>Filen <b>%1</b> är ett körbart program. Av säkerhetsskäl kommer det inte att startas.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
sv: <qt>Du har inte behörighet att köra <b>%1</b>.</qt>

en: You are not authorized to select an application to open this file.
sv: Du har inte behörighet att välja ett program för att öppna den här filen.

en: Open with:
sv: Öppna med:

en: You are not authorized to execute this file.
sv: Du har inte behörighet att köra den här filen.

en: Launching %1
sv: Startar %1

en: Error processing Exec field in %1
sv: Fel vid behandling av körfältet i %1

en: You are not authorized to execute this service.
sv: Du har inte behörighet att köra den här tjänsten.

[ctx: Warning about executing unknown .desktop file]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
sv: Detta startar programmet:

en: If you do not trust this program, click Cancel
sv: Om du inte litar på programmet, klicka på Avbryt

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution
sv: Kunde inte göra tjänsten %1 körbar. Avbryter körning.

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
sv: <qt>Kunde inte köra angivet kommando. Filen eller katalogen <b>%1</b> existerar inte.</qt>

en: Could not find the program '%1'
sv: Kunde inte hitta programmet "%1"

en: Acquire Image
sv: Infånga bild

en: OCR Image
sv: OCR-bild

en: The desktop is offline
sv: Skrivbordet är nerkopplat.

en: File '%1' is not readable
sv: Filen '%1' är inte läsbar

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
sv: Fel: Okänt protokoll '%1'

en: Authorization Dialog
sv: Behörighetskontroll

en: Filename for clipboard content:
sv: Filnamn för klippbordets innehåll:

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
sv: Klippbordet har ändrats sedan du använde 'klistra in'. Det valda dataformatet är inte giltigt längre. Kopiera det du vill klistra in igen.

en: The clipboard is empty
sv: Klippbordet är tomt

en: &Paste File | &Paste %1 Files
sv[0]: K&listra in fil
sv[1]: K&listra in %1 filer

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
sv[0]: &Klistra in webbadress
sv[1]: &Klistra in %1 webbadresser

en: &Paste Clipboard Contents
sv: K&listra in klippbordets innehåll

en: Data format:
sv: Dataformat:

en: Appl&y to All
sv: Ver&kställ för alla

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
sv: När det här är markerat, gäller knappen som klickas alla efterföljande katalogkonflikter så länge det aktuella jobbet pågår.
    Om du inte klickar på Hoppa över, blir du fortfarande tillfrågad vid konflikt med en befintlig fil i katalogen.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
sv: När det här är markerat, gäller knappen som klickas alla efterföljande konflikter så länge det aktuella jobbet pågår.

en: &Rename
sv: &Byt namn

en: Suggest New &Name
sv: Föreslå nytt &namn

en: &Skip
sv: &Hoppa över

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
sv: Kopiera eller flytta inte den här katalogen, gå till nästa objekt istället

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
sv: Kopiera eller flytta inte den här filen, gå till nästa objekt istället

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
sv: S&kriv till

en: &Overwrite
sv: Skriv ö&ver

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
sv: Filer och kataloger kommer att kopieras till den befintliga katalogen, vid sidan om dess befintliga innehåll.
    Du kommer att bli tillfrågad igen vid konflikt med en befintlig fil i katalogen.

en: &Resume
sv: Åte&ruppta

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
sv: Den här åtgärden skulle skriva över "%1" med sig själv.
    Ange ett nytt filnamn:

en: C&ontinue
sv: F&ortsätt

en: This action will overwrite the destination.
sv: Den här åtgärden kommer att skriva över målet.

en: Source
sv: Källa

en: Destination
sv: Mål

en: Warning, the destination is more recent.
sv: Varning, målet är nyare.

en: An older item named '%1' already exists.
sv: Ett äldre objekt med namn "%1" existerar redan.

en: A similar file named '%1' already exists.
sv: En liknande fil med namn "%1" finns redan.

en: A more recent item named '%1' already exists.
sv: Ett senare objekt vid namn '%1' finns redan.

en: Rename:
sv: Byt namn:

en: Skip
sv: Hoppa över

en: AutoSkip
sv: Hoppa över automatiskt

en: Unknown protocol '%1'.
sv: Okänt protokoll "%1".

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
sv: Kunde inte hitta I/O-slav för protokollet "%1".

en: Cannot talk to klauncher: %1
sv: Kan inte prata med Klauncher: %1

en: Unable to create io-slave:
    klauncher said: %1
sv: Kunde inte skapa I/O-slav:
    Klauncher sa: %1

en: &Yes
sv: &Ja

en: &No
sv: &Nej

en: &Details
sv: &Detaljer

en: &Forever
sv: &För alltid

en: Co&ntinue
sv: Forts&ätt

en: &Current Session only
sv: &Endast aktuell session

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
sv: Du är på väg att lämna det säkra läget. Överföringar kommer inte längre att krypteras.
    Det innebär att en tredje part kan läsa dina data under överföringen.

en: Security Information
sv: Säkerhetsinformation

en: C&ontinue Loading
sv: &Fortsätt laddning

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
sv: %1: SSL-förhandling misslyckades

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
sv: Du är på väg att gå in i det säkra läget. Överföringar kommer att krypteras såvida inget annat meddelas.
    Det innebär att det blir svårt för en tredje part att läsa dina data under överföringen.

en: Display SSL &Information
sv: &Visa SSL-information

en: C&onnect
sv: &Anslut

en: Enter the certificate password:
sv: Ange certifikatets lösenord:

en: SSL Certificate Password
sv: Lösenord för SSL-certifikat

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
sv: Kunde inte öppna certifikatet. Prova med ett nytt lösenord?

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
sv: Proceduren som anger klientcertifikatet för sessionen misslyckades.

en: The server failed the authenticity check (%1).
sv: Behörighetkontrollen misslyckades för servern (%1).

en: Server Authentication
sv: Serverbehörighetskontroll

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
sv: Vill du acceptera det här certifikatet för alltid utan att bli tillfrågad?

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
sv: Du har angett att du vill acceptera det här certifikatet, men det är inte utfärdat till servern som presenterar det. Vill du fortsätta laddningen?

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
sv: SSL-certifikatet avslås på begäran. Du kan inaktivera detta i KDE:s systeminställningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commonNameTag)
en: Common name:
sv: Vanligt namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commonName)
en: Acme Co.
sv: Företaget AB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationTag)
en: Organization:
sv: Organisation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organization)
en: Acme Sundry Products Company
sv: Företaget Detaljister AB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnitTag)
en: Organizational unit:
sv: Organisationsenhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnit)
en: Fraud Department
sv: Bedrägeriavdelningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countryTag)
en: Country:
sv: Land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, country)
en: Canada
sv: Sverige

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateTag)
en: State:
sv: Stat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cityTag)
en: City:
sv: Stad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, city)
en: Lakeridge Meadows
sv: Göteborg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
sv: Organisation eller enkelt namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
sv: Organisationsenhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
sv: Visning...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, disableSelection)
en: Disable
sv: Inaktivera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
sv: Aktivera

en: System certificates
sv: Systemcertifikat

en: User-added certificates
sv: Användartillagda certifikat

en: Pick Certificates
sv: Välj certifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
sv: <b>Rubrikinformation</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
sv:  <b>Utfärdarinformation</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
sv: <b>Annan</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
sv: Giltighetsperiod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
sv: Serienummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
sv: MD5-checksumma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
sv: SHA1-checksumma

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
sv: %1 till %2

en: SSL Configuration Module
sv: SSL-inställningsmodul

en: SSL Signers
sv: SSL-signerare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: You have indicated that you wish to obtain or purchase a secure certificate. This wizard is intended to guide you through the procedure. You may cancel at any time, and this will abort the transaction.
sv: Du har angett att du vill skaffa eller köpa ett säkert certifikat. Den här guiden är till för att hjälpa dig igenom proceduren. Du kan avbryta när som helst, och då avbryts transaktionen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: You must now provide a password for the certificate request. Please choose a very secure password as this will be used to encrypt your private key.
sv: Nu måste du ange ett lösenord för begäran om certifikat. Välj ett mycket säkert lösenord, eftersom det kommer att användas för att kryptera din privata nyckel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: &Repeat password:
sv: Upp&repa lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: &Choose password:
sv: &Ange lösenord:

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Save selection for this host.
sv: Spara val för den här värddatorn.

en: Send certificate
sv: Skicka certifikat

en: Do not send a certificate
sv: Skicka inte ett certifikat

en: KDE SSL Certificate Dialog
sv: KDE:s dialogruta för SSL-certifikat

en: The server <b>%1</b> requests a certificate.<br /><br />Select a certificate to use from the list below:
sv: Servern <b>%1</b> begär ett certifikat.<br /><br />Välj ett certifikat att använda från listan nedan:

en: Signature Algorithm:
sv: Signaturalgoritm:

en: Unknown
sv: Okänd

en: Signature Contents:
sv: Signaturinnehåll:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
sv: Okänd nyckelalgoritm

en: Key type: RSA (%1 bit)
sv: Nyckeltyp: RSA (%1 bit)

en: Modulus:
sv: Modulo:

en: Key type: DSA (%1 bit)
sv: Nyckeltyp: DSA (%1 bit)

en: Prime:
sv: Prim:

en: 160 bit prime factor:
sv: 160 bit primfaktor:

en: Public key:
sv: Öppen nyckel:

en: The certificate is valid.
sv: Certifikatet är giltigt.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
sv: Misslyckades hämta utfärdarens certifikat. Det betyder att certifikatutfärdarens (CA) certifikat inte kan hittas.

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
sv: Misslyckades hämta CRL (certifikatåterkallningslistan). Det betyder att certifikatutfärdarens (CA) CRL inte kan hittas.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
sv: Avkodning av certifikatets signatur misslyckades. Det betyder att den inte ens kunde beräknas, i motsats till att den inte stämmer med förväntat resultat.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
sv: Avkodning av certifikatåterkallningslistans (CRL) signatur misslyckades. Det betyder att den inte ens kunde beräknas, i motsats till att den inte stämmer med förväntat resultat.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
sv: Avkodning av utfärdarens öppna nyckel misslyckades. Det betyder att certifikatutfärdarens (CA) certifikat inte kan användas för att verifiera certifikatet du ville använda.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
sv: Certifikatets signatur är ogiltig. Det betyder att certifikatet inte kan verifieras.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
sv: Certifikatåterkallningslistans (CRL) signatur är ogiltig. Det betyder att certifikatåterkallningslistan inte kan verifieras.

en: The certificate is not valid, yet.
sv: Certifikatet är inte ännu giltigt.

en: The certificate is not valid, any more.
sv: Certifikatet är inte längre giltigt.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
sv: Certifikatåterkallningslistan (CRL) är ännu inte giltig.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
sv: Certifikatets tidformatet i fältet 'notBefore' är ogiltigt.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
sv: Certifikatets tidformatet i fältet 'notAfter' är ogiltigt.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
sv: Certifikatåterkallningslistans (CRL) tidformat i fältet 'lastUpdate' är ogiltigt.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
sv: Certifikatåterkallningslistans (CRL) tidformat i fältet 'nextUpdate' är ogiltigt.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
sv: Minnet tog slut för OpenSSL-processen.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
sv: Certifikatet är självsignerat och finns inte i listan med pålitliga certifikat. Om du vill acceptera certifikatet, importera det till listan med pålitliga certifikat.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
sv: Certifikatet är självsignerat. Även om en kedja av pålitliga certifikat skulle kunna skapas, kan inte rotcertifikatutfärdarens (CA) certifikat hittas.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
sv: Certifikatutfärdarens (CA) certifikat kan inte hittas. Troligen är kedjan av pålitliga certifikat bruten.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
sv: Certifikatet kan inte verifieras, eftersom det är det enda certifikatet i kedjan av pålitliga certifikat och inte självsignerat. Om du självsignerar certifikatet, försäkra dig om att du importerar det till listan med pålitliga certifikat.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
sv: Kedjan av pålitliga certifikat är längre än det maximala specificerade djupet.

en: The certificate has been revoked.
sv: Certifikatet har återkallats.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
sv: Certifikatets certifikatutfärdare (CA) är ogiltig.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
sv: Längden på kedjan av pålitliga certifikat överskrider en av certifikatutfärdarnas (CA) parameter 'pathlength', vilket gör alla efterföljande signaturer ogiltiga.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
sv: Certifikatet har inte signerats för det syfte du försöker använda det. Det betyder att certifikatutfärdaren (CA) inte tillåter denna användning.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
sv: Rotcertifikatutfärdaren (CA) är inte pålitlig för syftet du försökte använda certifikatet till.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
sv: Rotcertifikatutfärdaren (CA) har markerats att avvisas för syftet du försökte använda den till.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
sv: Certifikatets CA (certifikatutfärdare) stämmer inte med certifikatets CA-namn.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
sv: Nyckelidentifikation i certifikatutfärdares (CA) certifikat stämmer inte med nyckelidentifikation i sektionen 'Issuer' för certifikatet du försöker använda.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
sv: Nyckelidentifikation i certifikatutfärdares (CA) certifikat stämmer inte med nyckelidentifikation och namn i sektionen 'Issuer' för certifikatet du försöker använda.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
sv: Certifikatets certifikatutfärdare (CA) har inte tillåtelse att signera certifikat.

en: OpenSSL could not be verified.
sv: OpenSSL kunde inte verifieras.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
sv: Kontrollen av certifikatets signatur misslyckades. Det kan betyda att certifikatets signatur eller någon signatur i kedjan av pålitliga certifikat är ogiltig, inte kan avkodas eller att certifikatåterkallningslistan (CRL) inte kan verifieras. Om du ser det här meddelandet, låt upphovsmannen till programvaran du använder få reda på att han ska använda de nya, mer specifika, felmeddelandena.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
sv: Det här certifikatet, något certifikat i kedjan av pålitliga certifikat eller certifikatutfärdarens (CA) certifikatåterkallningslista (CRL) är inte giltig. Vilket som helst av dem skulle kunna vara ännu inte giltigt, eller inte längre giltigt. Om du ser det här meddelandet, låt upphovsmannen till programvaran du använder få reda på att han ska använda de nya, mer specifika, felmeddelandena.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
sv: Kunde inte verifiera certifikatet eftersom rotfilerna för myndigheten som signerat certifikatet inte kunde hittas.

en: SSL support was not found.
sv: Stöd för SSL hittades inte.

en: Private key test failed.
sv: Test av privat nyckel misslyckades.

en: The certificate has not been issued for this host.
sv: Certifikatet har inte utfärdats för den här värddatorn.

en: This certificate is not relevant.
sv: Certifikatet är inte relevant.

en: The certificate is invalid.
sv: Certifikatet är ogiltigt.

en: KDE SSL Information
sv: KDE SSL-information

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
sv: Rubrik

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
sv: Utfärdare

en: Current connection is secured with SSL.
sv: Den aktuella anslutningen är säkrad med SSL.

en: Current connection is not secured with SSL.
sv: Aktuell anslutning är inte säkrad med SSL.

en: SSL support is not available in this build of KDE.
sv: SSL-stöd är inte tillgängligt i den här versionen av KDE.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
sv: Huvuddelen av det här dokumentet är säkrat med SSL, men vissa delar är det inte.

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
sv: Vissa delar av det här dokumentet är säkrade med SSL, men huvuddelen är det inte.

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
sv[0]: använder %1 bit
sv[1]: använder %1 bitar

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
sv[0]: av en %1-bitars nyckel
sv[1]: av en %1-bitars nyckel

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
sv: Nej, det finns fel:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
sv: Ja

en: KDE Certificate Request
sv: KDE begäran av certifikat

en: KDE Certificate Request - Password
sv: KDE begäran av certifikat - Lösenord

en: Unsupported key size.
sv: Nyckelstorleken stöds inte.

en: Please wait while the encryption keys are generated...
sv: Vänta medan krypteringsnycklarna skapas...

en: Do you wish to store the passphrase in your wallet file?
sv: Vill du lagra lösenordsfrasen i din plånboksfil?

en: Store
sv: Lagra

en: Do Not Store
sv: Lagra inte

en: 2048 (High Grade)
sv: 2048 (Hög nivå)

en: 1024 (Medium Grade)
sv: 1024 (Medium nivå)

en: 768  (Low Grade)
sv: 768  (Låg nivå)

en: 512  (Low Grade)
sv: 512  (Låg nivå)

en: No SSL support.
sv: Inget SSL-stöd.

en: Certificate password
sv: Lösenord för certifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encryptionIndicator)
en: [padlock]
sv: [hänglås]

[ctx: Web page address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressTag)
en: Address:
sv: Adress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ipTag)
en: IP address:
sv: IP-adress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encryptionTag)
en: Encryption:
sv: Kryptering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, detailsTag)
en: Details:
sv: Detaljer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sslVersionTag)
en: SSL version:
sv: SSL-version:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, certSelectorTag)
en: Certificate chain:
sv: Certifikatkedja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trustedTag)
en: Trusted:
sv: Pålitlig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodTag)
en: Validity period:
sv: Giltighetsperiod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialTag)
en: Serial number:
sv: Serienummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, digestTag)
en: MD5 digest:
sv: MD5-samling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestTag)
en: SHA1 digest:
sv: SHA1-samling:

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
sv: Fjärrvärddatorn skickade inte några SSL-certifikat.
    Avbryter eftersom värddatorns identitet inte kan avgöras.

en: KMailService
sv: Kmail-tjänst

en: Mail service
sv: E-posttjänst

en: Could not find a usable proxy configuration script
sv: Kunde inte hitta ett användbart proxyinställningsskript.

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
sv: Kunde inte ladda ner proxyinställningsskriptet.
    %1

en: Could not download the proxy configuration script
sv: Kunde inte ladda ner proxyinställningsskriptet.

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
sv: Proxyinställningsskriptet är ogiltigt:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
sv: Proxyinställningsskriptet returnerade ett fel.
    %1

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
sv: Kunde inte hitta 'FindProxyForURL' eller 'FindProxyForURLEx'

en: Got an invalid reply when calling %1
sv: Tog emot ett felaktigt svar vid anrop av %1

en: Error connecting to server.
sv: Fel vid uppkoppling mot server.

en: Not connected.
sv: Inte ansluten.

en: Connection timed out.
sv: Uppkopplingen överskred tidsgräns.

en: Time out waiting for server interaction.
sv: För lång tid utan svar från server.

en: Server said: "%1"
sv: Servern svarade: "%1"

en: KSendBugMail
sv: Kskickafelrapportsepost

en: Sends a bug report by email
sv: Skickar en felrapport via e-post

en: (c) 2000 Stephan Kulow
sv: © 2000 Stephan Kulow

en: Author
sv: Upphovsman

en: Subject line
sv: Ämnesrad

en: Recipient
sv: Mottagare

en: telnet service
sv: Telnet-tjänst

en: telnet protocol handler
sv: protokollhanterare för Telnet

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
sv: Du har inte behörighet att använda protokollet %1.
