libplasma - en to sv translation catalogue (156 entries)

en: animation() takes one argument
sv: animation() kräver ett argument

en: %1 is not a known animation type
sv: %1 är inte en känd typ av animering

en: Script initialization failed
sv: Initiering av skript misslyckades

en: Unable to load the widget
sv: Kunde inte ladda den grafiska komponenten

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Widget
sv: Okänd grafisk komponent

[ctx: misc category]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: &OK
sv: &Ok

en: &Yes
sv: &Ja

en: &No
sv: &Nej

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: OK
sv: Ok

en: Activate %1 Widget
sv: Aktivera komponenten %1

en: Widget Settings
sv: Inställningar av grafiska komponenter

en: Remove this Widget
sv: Ta bort den här grafiska komponenten

en: Run the Associated Application
sv: Kör tillhörande program

en: Settings
sv: Inställningar

en: %1 Settings
sv: Inställning av %1

[ctx: @title:window]
en: %1 Settings
sv: Inställning av %1

en: Accessibility
sv: Handikappstöd

en: Application Launchers
sv: Programstartverktyg

en: Astronomy
sv: Astronomi

en: Date and Time
sv: Datum och tid

en: Development Tools
sv: Utvecklingsverktyg

en: Education
sv: Utbildning

en: Environment and Weather
sv: Omgivning och väder

en: Examples
sv: Exempel

en: File System
sv: Filsystem

en: Fun and Games
sv: Spel och annat kul

en: Graphics
sv: Grafik

en: Language
sv: Språk

en: Mapping
sv: Kartor

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Online Services
sv: Nättjänster

en: Productivity
sv: Produktivitet

en: System Information
sv: Systeminformation

en: Utilities
sv: Verktyg

en: Windows and Tasks
sv: Fönster och aktiviteter

en: Keyboard Shortcut
sv: Snabbtangent

[ctx: %1 is the name of a plasmoid, %2 the name of the machine that plasmoid is published on]
en: %1 on %2
sv: %1 på %2

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: Remove this %1
sv: Ta bort %1

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: %1 Settings
sv: Inställningar av %1

[ctx: API or programming language the widget was written in, name of the widget]
en: Could not create a %1 ScriptEngine for the %2 widget.
sv: Kunde inte skapa skriptgränssnittet %1 för den grafiska komponenten %2.

[ctx: Package file, name of the widget]
en: Could not open the %1 package required for the %2 widget.
sv: Kunde inte öppna paketet %1 som krävs för den grafiska komponenten %2.

en: This object could not be created.
sv: Objektet kunde inte skapas.

en: This object could not be created for the following reason:<p><b>%1</b></p>
sv: Objektet kunde inte skapas av följande orsak:<p><b>%1</b></p>

en: Remove this Panel
sv: Ta bort panelen

en: Remove this Activity
sv: Ta bort aktiviteten

en: Activity Settings
sv: Inställningar av aktiviteter

en: Add Widgets...
sv: Lägg till grafiska komponenter...

en: Next Widget
sv: Nästa grafiska komponent

en: Previous Widget
sv: Föregående grafiska komponent

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: %1 Options
sv: Inställning av %1

en: Fetching file type...
sv: Hämtar filtyp...

en: Widgets
sv: Grafiska komponenter

en: Icon
sv: Ikon

en: Wallpaper
sv: Skrivbordsunderlägg

[ctx: @title:window %1 is the name of the containment]
en: Remove %1
sv: Ta bort %1

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: Do you really want to remove this %1?
sv: Vill du verkligen ta bort %1?

en: Could not find requested component: %1
sv: Kunde inte hitta begärd komponent: %1

en: This plugin needs to be configured
sv: Insticksprogrammet behöver anpassas

en: Unknown ContainmentActions
sv: Okända omgivningsåtgärder

en: Lock Widgets
sv: Lås grafiska komponenter

en: Unlock Widgets
sv: Lås upp grafiska komponenter

en: Shortcut Settings
sv: Inställningar av genvägar

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Show this group.
sv: Visa denna grupp.

en: Hide this group.
sv: Dölj denna grupp.

en: Expand this widget
sv: Expandera grafisk komponent

en: Collapse this widget
sv: Dra ihop grafisk komponent

en: Reattach
sv: Anslut igen

en: Close
sv: Stäng

en: This system does not support OpenGL widgets.
sv: Systemet stöder inte grafiska OpenGL-komponenter.

en: Your machine does not support OpenGL widgets.
sv: Din dator stöder inte grafiska OpenGL-komponenter.

[ctx: A non-functional package]
en: Invalid
sv: Ogiltigt

en: There was an error attempting to exec the associated application with this widget.
sv: Ett fel uppstod vid försök att köra det tillhörande programmet med den här grafiska komponenten.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Invalid token.
sv: Ogiltig symbol.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Matching password required.
sv: Matchande lösenord krävs.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Access denied.
sv: Åtkomst nekades.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Images
sv: Bilder

en: Themed Images
sv: Bilder med teman

en: Configuration Definitions
sv: Inställningsdefinitioner

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: Data Files
sv: Datafiler

en: Executable Scripts
sv: Körbara skript

en: Translations
sv: Översättningar

en: Main Config UI File
sv: Huvudinställningsfil för grafiskt gränssnitt

en: Configuration XML file
sv: XML-inställningsfil

en: Main Script File
sv: Huvudskriptfil

en: Default configuration
sv: Förvald inställning

en: Animation scripts
sv: Animeringsskript

en: Service Descriptions
sv: Tjänstbeskrivningar

en: Images for dialogs
sv: Bilder för dialogrutor

en: Generic dialog background
sv: Generell bakgrund för dialogrutor

en: Theme for the logout dialog
sv: Tema för utloggningsdialogrutan

en: Wallpaper packages
sv: Paket med skrivbordsunderlägg

en: Images for widgets
sv: Bilder för grafiska komponenter

en: Background image for widgets
sv: Bakgrundsbild för grafiska komponenter

en: Analog clock face
sv: Urtavla för analog klocka

en: Background image for panels
sv: Bakgrundsbild för paneler

en: Background for graphing widgets
sv: Bakgrund för diagramkomponenter

en: Background image for tooltips
sv: Bakgrundsbild för verktygstips

en: Opaque images for dialogs
sv: Ogenomskinliga bilder för dialogrutor

en: Opaque generic dialog background
sv: Ogenomskinlig generell bakgrund för dialogrutor

en: Opaque theme for the logout dialog
sv: Ogenomskinligt tema för utloggningsdialogrutan

en: Opaque images for widgets
sv: Ogenomskinliga bilder för grafiska komponenter

en: Opaque background image for panels
sv: Ogenomskinlig bakgrundsbild för paneler

en: Opaque background image for tooltips
sv: Ogenomskinlig bakgrundsbild för verktygstips

en: Low color images for dialogs
sv: Färgfattiga bilder för dialogrutor

en: Low color generic dialog background
sv: Färgfattig generell bakgrund för dialogrutor

en: Low color theme for the logout dialog
sv: Färgfattigt tema för utloggningsdialogrutan

en: Low color background image for widgets
sv: Färgfattig bakgrundsbild för grafiska komponenter

en: Low color analog clock face
sv: Färgfattig urtavla för analog klocka

en: Low color background image for panels
sv: Färgfattig bakgrundsbild för paneler

en: Low color background for graphing widgets
sv: Färgfattig bakgrund för diagramkomponenter

en: Low color background image for tooltips
sv: Färgfattig bakgrundsbild för verktygstips

en: KColorScheme configuration file
sv: Inställningsfil för färgschema

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Recommended wallpaper file
sv: Rekommenderat skrivbordsunderlägg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter a password below. Enter the same password on the device to which you are trying to connect.
sv: Ange ett lösenord nedan. Ange samma lösenord på enheten du försöker ansluta till.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allServicesCheckbox)
en: Allow this user access to any service
sv: Tillåt användaren åtkomst till alla tjänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentCheckbox)
en: Remember this user
sv: Kom ihåg användaren

en: Incoming connection request
sv: Inkommande anslutningsbegäran

en: Connect with remote widget
sv: Anslut med grafisk fjärrkomponent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sharing a widget on the network allows you to access this widget from another computer as a remote control.
sv: Att dela en grafisk komponent på nätverket låter dig komma åt komponenten från en annan dator som en fjärrkomponent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishCheckbox)
en: Share this widget on the network
sv: Dela grafisk komponent på nätverket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsersCheckbox)
en: Allow everybody to freely access this widget
sv: Tillåt alla att fritt komma åt grafisk komponent

en: Job no longer valid, operation is not enabled.
sv: Jobbet är inte längre giltigt, åtgärden är inte aktiverad.

en: Job no longer valid, invalid parameters.
sv: Jobbet är inte längre giltigt, felaktiga parametrar.

en: Timeout.
sv: Tidsgräns

[ctx: Error message, tried to start an invalid service]
en: Invalid (null) service, can not perform any operations.
sv: Ogiltig (tom) tjänst, kan inte utföra några åtgärder.

en: The "%1" widget is not installed.
sv: Den grafiska komponenten "%1" är inte installerad.

en: Server sent an invalid plasmoid package.
sv: Servern skickade ett ogiltigt Plasmoid-paket.

en: You are about to open a remote widget on your system.<br>
sv: Du ska just öppna en fjärrkomponent på systemet.<br>

en: <tr><td align="right"><b>Name:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
sv: <tr><td align="right"><b>Namn:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Description:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
sv: <tr><td align="right"><b>Beskrivning:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Author:</b></td><td>&nbsp; %1 &lt;%2&gt;</td></tr>
sv: <tr><td align="right"><b>Upphovsman:</b></td><td>&nbsp; %1 &lt;%2&gt;</td></tr>

en: <br><br>Are you sure you want to open this widget on your system?
sv: <br><br>Är du säker på att du vill öppna denna komponent på systemet?

en: Remote Widget
sv: Fjärrkomponent

en: Open Widget
sv: Öppna komponent

en: Reject Widget
sv: Avslå komponent

en: User rejected
sv: Avslagen av användare

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Your system does not provide support for the 'remote widgets' feature. Access Failed.
sv: Systemet tillhandahåller inte stöd för funktionen 'grafiska fjärrkomponenter'. Åtkomst misslyckades.

en: Allow everybody access to %1.
sv: Tillåt alla åtkomst till %1.

en: Deny everybody access to %1
sv: Neka alla åtkomst till %1

en: Allow %1 access to all services.
sv: Tillåt %1 åtkomst till alla tjänster.

en: Deny %1 access to all services.
sv: Neka %1 åtkomst till alla tjänster.

en: Allow access to %1, by %2.
sv: Tillåt åtkomst till %1 av %2.

en: Deny access to %1, by %2.
sv: Neka åtkomst till %1 av %2.

en: Allow access to %1, by %2?
sv: Tillåt åtkomst till %1 av %2?

en: You have requested access to the %1 hosted at %2.
sv: Du har begärt åtkomst till %1 på värddatorn %2.

en: search term
sv: sökbegrepp

en: Unknown Wallpaper
sv: Okänt skrivbordsunderlägg
