nepomuk - en to sv translation catalogue (9 entries)

en: Parsing of file %1 failed (%2)
sv: Tolkning av filen %1 misslyckades (%2)

en: Invalid desktop query: '%1'
sv: Ogiltig skrivbordsförfrågan: '%1'

en: Invalid SPARQL query: '%1'
sv: Ogiltig SPARQL-förfrågan: '%1'

[ctx: @info - notification message]
en: Nepomuk Semantic Desktop needs the Virtuoso RDF server to store its data. Installing the Virtuoso Soprano plugin is mandatory for using Nepomuk.
sv: Nepomuks semantiska skrivbord behöver Virtuosos RDF-server för att lagra data. Att installera Virtuoso Soprano-insticksprogram krävs för att använda Nepomuk.

[ctx: @info - notification message]
en: Nepomuk Semantic Desktop needs the Virtuoso RDF server to store its data. Installing the Virtuoso server and ODBC driver is mandatory for using Nepomuk.
sv: Nepomuks semantiska skrivbord behöver Virtuosos RDF-server för att lagra data. Att installera Virtuoso-servern och ODBC-drivrutin krävs för att använda Nepomuk.

en: Nepomuk Storage
sv: Nepomuk-lagring

en: (c) 2008-2013, Sebastian Trüg
sv: © 2008-2013, Sebastian Trüg

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Maintainer
sv: Underhåll
