solid_qt - en to sv translation catalogue (187 entries)

en: Network Shares
sv: Delade nätverkskataloger

en: NFS and SMB shares declared in your system
sv: Delade NFS- och SMB-kataloger deklarerade på systemet

en: %1 TiB
sv: %1 TiByte

en: %1 GiB
sv: %1 GiByte

en: %1 MiB
sv: %1 MiByte

en: %1 KiB
sv: %1 KiByte

en: %1 B
sv: %1 Byte

en: 0 B
sv: 0 Byte

en: WLAN Interface
sv: WLAN-gränssnitt

en: Networking Interface
sv: Nätverksgränssnitt

[ctx: First item of %1%2 Drive sentence]
en: CD-ROM
sv: Cd-rom

[ctx: First item of %1%2 Drive sentence]
en: CD-R
sv: Cd-r

[ctx: First item of %1%2 Drive sentence]
en: CD-RW
sv: Cd-rw

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /DVD-ROM
sv: /Dvd-rom

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /DVD+R
sv: /Dvd+r

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /DVD+RW
sv: /Dvd+rw

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /DVD-R
sv: /Dvd-r

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /DVD-RW
sv: /Dvd-rw

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /DVD-RAM
sv: /Dvd-ram

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /DVD±R DL
sv: /Dvd±r dl

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /DVD±R
sv: /Dvd±r

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /DVD±RW DL
sv: /Dvd±rw dl

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /DVD±RW
sv: /Dvd±rw

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /BD-ROM
sv: /Bd-rom

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /BD-R
sv: /Bd-r

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /BD-RE
sv: /Bd-re

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /HD DVD-ROM
sv: /Hd dvd-rom

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /HD DVD-R
sv: /Hd dvd-r

[ctx: Second item of %1%2 Drive sentence]
en: /HD DVD-RW
sv: /Hd dvd-rw

[ctx: %1 is CD-ROM/CD-R/etc; %2 is '/DVD-ROM'/'/DVD-R'/etc (with leading slash)]
en: External %1%2 Drive
sv: Extern %1%2 enhet

[ctx: %1 is CD-ROM/CD-R/etc; %2 is '/DVD-ROM'/'/DVD-R'/etc (with leading slash)]
en: %1%2 Drive
sv: %1%2 enhet

en: External Floppy Drive
sv: Extern diskettenhet

en: Floppy Drive
sv: Diskettenhet

[ctx: %1 is the size]
en: %1 External Hard Drive
sv: %1 extern hårddisk

[ctx: %1 is the size]
en: %1 Hard Drive
sv: %1 hårddisk

en: External Hard Drive
sv: Extern hårddisk

en: Hard Drive
sv: Hårddisk

en: Drive
sv: Enhet

en: CD-ROM
sv: Cd-rom

en: Blank CD-R
sv: Tom cd-r

en: CD-R
sv: Cd-r

en: Blank CD-RW
sv: Tom cd-rw

en: CD-RW
sv: Cd-rw

en: DVD-ROM
sv: Dvd-rom

en: Blank DVD-RAM
sv: Tom dvd-rom

en: DVD-RAM
sv: Dvd-ram

en: Blank DVD-R
sv: Tom dvd-r

en: DVD-R
sv: Dvd-r

en: Blank DVD+R Dual-Layer
sv: Tom dvd+rw dubbellager

en: DVD+R Dual-Layer
sv: Dvd+r dubbellager

en: Blank DVD-RW
sv: Tom dvd-rw

en: DVD-RW
sv: Dvd-rw

en: Blank DVD+R
sv: Tom dvd+r

en: DVD+R
sv: Dvd+r

en: Blank DVD+RW
sv: Tom dvd+rw

en: DVD+RW
sv: Dvd+rw

en: Blank DVD+RW Dual-Layer
sv: Tom dvd+rw dubbellager

en: DVD+RW Dual-Layer
sv: Dvd+rw dubbellager

en: BD-ROM
sv: Bd-rom

en: Blank BD-R
sv: Tom bd-r

en: BD-R
sv: Bd-r

en: Blank BD-RE
sv: Tom bd-re

en: BD-RE
sv: Bd-re

en: HD DVD-ROM
sv: Hd dvd-rom

en: Blank HD DVD-R
sv: Tom hd dvd-r

en: HD DVD-R
sv: Hd dvd-r

en: Blank HD DVD-RW
sv: Tom hd dvd-rw

en: HD DVD-RW
sv: Hd dvd-rw

en: Audio CD
sv: Ljud-cd

[ctx: %1 is the size]
en: %1 Encrypted Container
sv: %1 krypterad behållare

en: Encrypted Container
sv: Krypterad behållare

[ctx: %1 is the size]
en: %1 Removable Media
sv: %1 flyttbart medium

[ctx: %1 is the size]
en: %1 Media
sv: %1 medium

en: UPnP Internet Gateway Device
sv: UPnP Internet förmedlingsenhet

en: UPnP devices
sv: UPnP-enheter

en: UPnP Media Server v1
sv: UPnP mediaserver v1

en: UPnP Media Server v2
sv: UPnP mediaserver v2

en: UPnP Media Server v3
sv: UPnP mediaserver v3

en: Computer
sv: Dator

en: Portable Media Player
sv: Portabel mediaspelare

en: Camera
sv: Kamera

en: Devices
sv: Enheter

en: Devices declared in your system
sv: Enheter deklarerade på systemet

en: You are not authorized to perform this operation.
sv: Du har inte behörighet att utföra åtgärden.

en: The device is currently busy.
sv: Enheten är för närvarande upptagen.

en: The requested operation has failed.
sv: Den begärda åtgärden har misslyckats.

en: The requested operation has been canceled.
sv: Den begärda åtgärden har avbrutits.

en: An invalid or malformed option has been given.
sv: En ogiltig eller felaktig väljare har angivits.

en: The kernel driver for this filesystem type is not available.
sv: Kärnans drivrutin för filsystemtypen är inte tillgänglig.

en: An unspecified error has occurred.
sv: Ett ospecifikt fel har inträffat.

en: Storage
sv: Lagring

en: Storage devices
sv: Lagringsenheter

en: %1 TiB
sv: %1 TiByte

en: %1 GiB
sv: %1 GiByte

en: %1 MiB
sv: %1 MiByte

en: %1 KiB
sv: %1 KiByte

en: %1 B
sv: %1 Byte

en: 0 B
sv: 0 Byte

en: Loop Device
sv: Återkopplingsenhet

en: Swap Space
sv: Växlingsutrymme

en: External Floppy Drive
sv: Extern diskettenhet

en: Floppy Drive
sv: Diskettenhet

en: External Hard Drive
sv: Extern hårddisk

en: Hard Drive
sv: Hårddisk

en: Drive
sv: Enhet

en: CD-ROM
sv: Cd-rom

en: Blank CD-R
sv: Tom cd-r

en: CD-R
sv: Cd-r

en: Blank CD-RW
sv: Tom cd-rw

en: CD-RW
sv: Cd-rw

en: DVD-ROM
sv: Dvd-rom

en: Blank DVD-RAM
sv: Tom dvd-rom

en: DVD-RAM
sv: Dvd-ram

en: Blank DVD-R
sv: Tom dvd-r

en: DVD-R
sv: Dvd-r

en: Blank DVD+R Dual-Layer
sv: Tom dvd+rw dubbellager

en: DVD+R Dual-Layer
sv: Dvd+r dubbellager

en: Blank DVD-RW
sv: Tom dvd-rw

en: DVD-RW
sv: Dvd-rw

en: Blank DVD+R
sv: Tom dvd+r

en: DVD+R
sv: Dvd+r

en: Blank DVD+RW
sv: Tom dvd+rw

en: DVD+RW
sv: Dvd+rw

en: Blank DVD+RW Dual-Layer
sv: Tom dvd+rw dubbellager

en: DVD+RW Dual-Layer
sv: Dvd+rw dubbellager

en: BD-ROM
sv: Bd-rom

en: Blank BD-R
sv: Tom bd-r

en: BD-R
sv: Bd-r

en: Blank BD-RE
sv: Tom bd-re

en: BD-RE
sv: Bd-re

en: HD DVD-ROM
sv: Hd dvd-rom

en: Blank HD DVD-R
sv: Tom hd dvd-r

en: HD DVD-R
sv: Hd dvd-r

en: Blank HD DVD-RW
sv: Tom hd dvd-rw

en: HD DVD-RW
sv: Hd dvd-rw

en: Audio CD
sv: Ljud-cd

[ctx: %1 is the size]
en: %1 Encrypted Drive
sv: %1 krypterad enhet

en: Encrypted Drive
sv: Krypterad enhet

en: You are not authorized to perform this operation
sv: Du har inte behörighet att utföra åtgärden

en: The device is currently busy
sv: Enheten är för närvarande upptagen

en: The requested operation has failed
sv: Den begärda åtgärden har misslyckats

en: The requested operation has been canceled
sv: Den begärda åtgärden har avbrutits

en: An invalid or malformed option has been given
sv: En ogiltig eller felaktig väljare har angivits

en: The kernel driver for this filesystem type is not available
sv: Kärnans drivrutin för filsystemtypen är inte tillgänglig

en: The device is already mounted
sv: Enheten är redan monterad

en: The device is not mounted
sv: Enheten är inte monterad

en: The device is mounted by another user
sv: Enheten är monterad av en annan användare

en: The device is already unmounting
sv: Enheten håller redan på att avmonteras

en: The operation timed out
sv: Tidsgräns för åtgärden har utgått

en: The operation would wake up a disk that is in a deep-sleep state
sv: Åtgärden skulle väcka en hårddisk som är i djupt viloläge

en: The operation has already been canceled
sv: Åtgärden har redan avbrutits

en: An unspecified error has occurred
sv: Ett ospecifikt fel har inträffat

en: Storage
sv: Lagring

en: Storage devices
sv: Lagringsenheter

en: UPnP Devices
sv: UPnP-enheter

en: UPnP devices detected on your network
sv: UPnP-enheter detekterade i nätverket

en: A/C Adapter
sv: Nätadapter

[ctx: %1 is battery technology]
en: %1 Battery
sv: %1 batteri

[ctx: battery technology]
en: Lithium Ion
sv: Litiumjon

[ctx: battery technology]
en: Lithium Polymer
sv: Litium-polymer

[ctx: battery technology]
en: Lithium Iron Phosphate
sv: Litium-järnfosfat

[ctx: battery technology]
en: Lead Acid
sv: Bly

[ctx: battery technology]
en: Nickel Cadmium
sv: Nickel-kadmium

[ctx: battery technology]
en: Nickel Metal Hydride
sv: Nickel-metallhydrid

[ctx: battery technology]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Power Management
sv: Strömsparhantering

en: Batteries and other sources of power
sv: Batterier och andra kraftkällor

[ctx: battery technology]
en: Nickel  Zinc
sv: Nickel-zink

[ctx: Unknown device type]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: Generic Interface device type]
en: Generic Interface
sv: Generellt gränssnitt

[ctx: Storage Access device type]
en: Storage Access
sv: Lagringsåtkomst

[ctx: Storage Drive device type]
en: Storage Drive
sv: Lagringsenhet

[ctx: Optical Drive device type]
en: Optical Drive
sv: Optisk enhet

[ctx: Storage Volume device type]
en: Storage Volume
sv: Lagringsvolym

[ctx: Optical Disc device type]
en: Optical Disc
sv: Optisk skiva

[ctx: Camera device type]
en: Camera
sv: Kamera

[ctx: Portable Media Player device type]
en: Portable Media Player
sv: Portabel mediaspelare

[ctx: Network Interface device type]
en: Network Interface
sv: Nätverksgränssnitt

[ctx: Ac Adapter device type]
en: Ac Adapter
sv: Nätadapter

[ctx: Battery device type]
en: Battery
sv: Batteri

[ctx: Button device type]
en: Button
sv: Knapp

[ctx: Audio Interface device type]
en: Audio Interface
sv: Ljudgränssnitt

[ctx: Dvb Interface device type]
en: Dvb Interface
sv: Digital-tvgränssnitt

[ctx: Serial Interface device type]
en: Serial Interface
sv: Seriegränssnitt

[ctx: Smart Card Reader device type]
en: Smart Card Reader
sv: Smartkortsläsare

[ctx: Internet Gateway device type]
en: Internet Gateway Device
sv: Internet förmedlingsnod

[ctx: Network Share device type]
en: Network Share
sv: Delade nätverkskataloger
