timezones4 - en to sv translation catalogue (696 entries)

en: Africa/Abidjan
sv: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
sv: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
sv: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
sv: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmara
sv: Afrika/Asmera

en: Africa/Asmera
sv: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
sv: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
sv: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
sv: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
sv: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
sv: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
sv: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
sv: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
sv: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
sv: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
sv: Afrika/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
sv: Ceuta och Melilla

en: Africa/Conakry
sv: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
sv: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
sv: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
sv: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
sv: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
sv: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
sv: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
sv: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
sv: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
sv: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Juba
sv: Afrika/Juba

en: Africa/Kampala
sv: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
sv: Afrika/Kartoum

en: Africa/Kigali
sv: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
sv: Afrika/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
sv: Kongo-Brazzaville

en: Africa/Lagos
sv: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
sv: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
sv: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
sv: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
sv: Afrika/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
sv: Demokratiska republiken Kongo

en: Africa/Lusaka
sv: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
sv: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
sv: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
sv: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
sv: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
sv: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
sv: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
sv: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
sv: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
sv: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
sv: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
sv: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
sv: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
sv: Afrika/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
sv: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
sv: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
sv: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
sv: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
sv: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
sv: Amerika/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
sv: Aleuterna

en: America/Anchorage
sv: Amerika/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
sv: Alaskatid

en: America/Anguilla
sv: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
sv: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
sv: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
sv: Amerika/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
sv: Amerika/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
sv: Amerika/Argentina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
sv: Amerika/Argentina/Cordoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
sv: större delen (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
sv: större delen (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
sv: Amerika/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
sv: Amerika/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
sv: Amerika/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
sv: Amerika/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
sv: Amerika/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
sv: Amerika/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
sv: Amerika/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
sv: Amerika/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
sv: Amerika/Argentina/Ushuaia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
sv: Eldslandet (TF)

en: America/Aruba
sv: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
sv: Amerika/Asunçion

en: America/Atikokan
sv: Amerika/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
sv: Normal östkusttid - Atikokan, Ontario och Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
sv: Amerika/Atka

en: America/Bahia
sv: Amerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
sv: Amerika/Bahia Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
sv: Mexikansk centraltid - Bahía de Banderas

en: America/Barbados
sv: Amerika/Barbados

en: America/Belem
sv: Amerika/Belem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
sv: Amapá, Ö Pará

en: America/Belize
sv: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
sv: Amerika/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
sv: Normal Atlanttid - Quebec - Lower North Shore

en: America/Boa_Vista
sv: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
sv: Amerika/Bogota

en: America/Boise
sv: Amerika/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
sv: Bergstid - södra Idaho och östra Oregon

en: America/Buenos_Aires
sv: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Calgary
sv: Amerika/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
sv: Bergstid - Alberta, östra British Columbia och västra Saskatchewan

en: America/Cambridge_Bay
sv: Amerika/Cambridge_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
sv: Bergstid - västra Nunavut

en: America/Campo_Grande
sv: Amerika/Campo Grande

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso do Sul
sv: Södra Mato Grosso

en: America/Cancun
sv: Amerika/Cancun

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
sv: Centraltid - Quintana Roo

en: America/Caracas
sv: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
sv: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
sv: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
sv: Amerika/Kaymanöarna

en: America/Chicago
sv: Amerika/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
sv: Centraltid

en: America/Chihuahua
sv: Amerika/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
sv: Bergstid - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
sv: Mexikansk bergstid - Chihuahua borta från Förenta staternas gräns

en: America/Coral_Harbour
sv: Amerika/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
sv: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
sv: Amerika/Costa_Rica

en: America/Creston
sv: Amerika/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
sv: Normal bergstid - Creston, British Columbia

en: America/Cuiaba
sv: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
sv: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
sv: Amerika/Danmarkshamn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
sv: östkust, norr om Scoresbysund

en: America/Dawson
sv: Amerika/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
sv: Stillahavstid - norra Yukon

en: America/Dawson_Creek
sv: Amerika/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
sv: Normal bergstid - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia

en: America/Denver
sv: Amerika/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
sv: Bergstid

en: America/Detroit
sv: Amerika/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
sv: Östkusttid - Michigan - större delen

en: America/Dominica
sv: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
sv: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
sv: Amerika/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
sv: V Amazonas

en: America/El_Salvador
sv: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
sv: Amerika/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
sv: Stillahavstid

en: America/Fort_Wayne
sv: Amerika/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
sv: Östkusttid - Indiana - större delen

en: America/Fortaleza
sv: Amerika/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
sv: NÖ Brasilien (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
sv: Afrika/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
sv: Atlanttid - Nova Scotia (större delen), PEI

en: America/Glace_Bay
sv: Amerika/Glace_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
sv: Atlanttid - Nova Scotia - orter som inte hade sommartid 1966-1971

en: America/Godthab
sv: Amerika/Godthåb

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
sv: större delen

en: America/Goose_Bay
sv: Amerika/Goose_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
sv: Atlanttid - Labrador - större delen

en: America/Grand_Turk
sv: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
sv: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
sv: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
sv: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
sv: Amerika/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
sv: fastland

en: America/Guyana
sv: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
sv: Amerika/Halifax

en: America/Havana
sv: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
sv: Amerika/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
sv: Normal bergstid - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
sv: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
sv: Amerika/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
sv: Östkusttid - Indiana - Starke County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
sv: Centraltid - Indiana - Starke County

en: America/Indiana/Marengo
sv: Amerika/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
sv: Östkusttid - Indiana - Crawford County

en: America/Indiana/Petersburg
sv: Amerika/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
sv: Centraltid - Indiana - Pike County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
sv: Östkusttid - Indiana - Pike County

en: America/Indiana/Tell_City
sv: Amerika/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
sv: Centraltid - Indiana - Perry County

en: America/Indiana/Vevay
sv: Amerika/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
sv: Östkusttid - Indiana - Switzerland County

en: America/Indiana/Vincennes
sv: Amerika/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
sv: Östkusttid - Indiana - Daviess County, Dubois County, Knox County och Martin County

en: America/Indiana/Winamac
sv: Amerika/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
sv: Östkusttid - Indiana - Pulaski County

en: America/Indianapolis
sv: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
sv: Amerika/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
sv: Bergstid - västra Nordvästterritorierna

en: America/Iqaluit
sv: Amerika/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
sv: Östkusttid - östra Nunavut - större delen

en: America/Jamaica
sv: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
sv: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
sv: Amerika/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
sv: Alaskatid - Alaska-utlöparen

en: America/Kentucky/Louisville
sv: Amerika/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
sv: Östkusttid - Kentucky - Louisville området

en: America/Kentucky/Monticello
sv: Amerika/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
sv: Östkusttid - Kentucky - Wayne County

en: America/Knox_IN
sv: Amerika/Knox_In

en: America/Kralendijk
sv: Amerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
sv: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
sv: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
sv: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
sv: Amerika/Louisville

en: America/Lower_Princes
sv: Amerika/Lower Princes

en: America/Maceio
sv: Amerika/Maceio

en: America/Managua
sv: Amerika/Managua

en: America/Manaus
sv: Amerika/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
sv: Ö Amazonas

en: America/Marigot
sv: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
sv: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
sv: Amerika/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
sv: Förenta staternas centraltid - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas nära gränsen

en: America/Mazatlan
sv: Amerika/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
sv: Bergstid - S Baja, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
sv: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
sv: Amerika/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
sv: Centraltid - Michigan - Dickinson County, Gogebic County, Iron County och Menominee County

en: America/Merida
sv: Amerika/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
sv: Centraltid - Campeche, Yucatan

en: America/Metlakatla
sv: Amerika/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
sv: Metlakatla-tid - Annetteön

en: America/Mexico_City
sv: Amerika/Mexico_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
sv: Centraltid - större delen

en: America/Miquelon
sv: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
sv: Amerika/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
sv: Atlanttid - New Brunswick

en: America/Monterrey
sv: Amerika/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
sv: Centraltid - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
sv: Mexikansk centraltid - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas borta från Förenta staternas gräns

en: America/Montevideo
sv: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
sv: Amerika/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
sv: Östkusttid - Quebec - större delen

en: America/Montserrat
sv: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
sv: Amerika/Nassau

en: America/New_York
sv: Amerika/New_York

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
sv: Östkusttid

en: America/Nipigon
sv: Amerika/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
sv: Östkusttid - Ontario och Quebec - orter som inte hade sommartid 1967-1973

en: America/Nome
sv: Amerika/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
sv: Alaskatid - västra Alaska

en: America/Noronha
sv: Amerika/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
sv: Atlantöarna

en: America/North_Dakota/Beulah
sv: Amerika/North_Dakota/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
sv: Centraltid - North Dakota - Mercer County

en: America/North_Dakota/Center
sv: Amerika/North_Dakota/Centrum

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
sv: Centraltid - North Dakota - Oliver County

en: America/North_Dakota/New_Salem
sv: Amerika/North_Dakota/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
sv: Centraltid - North Dakota - Morton County (utom Mandan-området)

en: America/Ojinaga
sv: Amerika/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
sv: Förenta staternas bergstid - Chihuahua nära gränsen

en: America/Ontario
sv: Amerika/Ontario

en: America/Panama
sv: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
sv: Amerika/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
sv: Östkusttid - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
sv: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
sv: Amerika/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
sv: Normal bergstid - Arizona

en: America/Port-au-Prince
sv: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
sv: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
sv: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
sv: Amerika/Porto_Velho

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rondonia
sv: Rondônia

en: America/Puerto_Rico
sv: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
sv: Amerika/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
sv: Centraltid - Rainy River och Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
sv: Amerika/Rankin_Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
sv: Centraltid - mellersta Nunavut

en: America/Recife
sv: Amerika/Recife

en: America/Regina
sv: Amerika/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
sv: Normal centraltid - Saskatchewan - större delen

en: America/Resolute
sv: Amerika/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
sv: Östkusttid - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
sv: Normal centraltid - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
sv: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
sv: Amerika/Rosario

en: America/Santa_Isabel
sv: Amerika/Santa Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
sv: Mexikansk stillahavstid - Baja California borta från Förenta staternas gräns

en: America/Santarem
sv: Amerika/Santarem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
sv: V Pará

en: America/Santiago
sv: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
sv: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
sv: Amerika/Sao_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
sv: S och SÖ Brasilien (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
sv: Amerika/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
sv: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
sv: Amerika/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
sv: Bergstid - Navajo

en: America/Sitka
sv: Amerika/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
sv: Alaskatid - sydöstra Alaska-utlöparen

en: America/St_Barthelemy
sv: Amerika/Saint_Barthélemy

en: America/St_Johns
sv: Amerika/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
sv: Newfoundlandtid, inklusive SÖ Labrador

en: America/St_Kitts
sv: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
sv: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
sv: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
sv: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
sv: Amerika/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
sv: Normal centraltid - Saskatchewan - mellanvästern

en: America/Tegucigalpa
sv: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
sv: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
sv: Amerika/Thunder_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
sv: Östkusttid - Thunder Bay, Ontario

en: America/Tijuana
sv: Amerika/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
sv: Förenta staternas stillahavstid - Baja California nära gränsen

en: America/Toronto
sv: Amerika/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
sv: Östkusttid - Ontario - större delen

en: America/Tortola
sv: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
sv: Amerika/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
sv: Stillahavstid - västra British Columbia

en: America/Virgin
sv: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
sv: Amerika/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
sv: Stillahavstid - södra Yukon

en: America/Winnipeg
sv: Amerika/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
sv: Centraltid - Manitoba och västra Ontario

en: America/Yakutat
sv: Amerika/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
sv: Alaskatid - Alaska-utlöparens krok

en: America/Yellowknife
sv: Amerika/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
sv: Bergstid - mellersta Nordvästterritorierna

en: Antarctica/Casey
sv: Antarktis/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
sv: Casey-stationen, Bailey-halvön

en: Antarctica/Davis
sv: Antarktis/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
sv: Davis-stationen, Vestfoldkullarna

en: Antarctica/DumontDUrville
sv: Antarktis/DumontDUrville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
sv: Dumont-d'Urville-stationen, Adélieland

en: Antarctica/Macquarie
sv: Antarktis/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
sv: Macquarieöstationen, Macquarieön

en: Antarctica/Mawson
sv: Antarktis/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
sv: Mawson-stationen, Holmebukten

en: Antarctica/McMurdo
sv: Antarktis/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
sv: McMurdo-stationen, Rossön

en: Antarctica/Palmer
sv: Antarktis/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
sv: Palmer-stationen, Anversön

en: Antarctica/Rothera
sv: Antarktis/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
sv: Rothera-stationen, Adelaideön

en: Antarctica/South_Pole
sv: Antarktis/Sydpolen

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
sv: Amundsen-Scott-stationen, Sydpolen

en: Antarctica/Syowa
sv: Antarktis/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
sv: Syowa-stationen, Ö Ongulön

en: Antarctica/Vostok
sv: Antarktis/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
sv: Vostok-stationen, Magnetiska sydpolen

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
sv: Vostok-stationen, Vostoksjön

en: Arctic/Longyearbyen
sv: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
sv: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
sv: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
sv: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
sv: Asien/Anadyr

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
sv: Moskva+10 - Berings hav

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
sv: Moskva+08 - Berings hav

en: Asia/Aqtau
sv: Asien/Aqtau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
sv: Atyraw (Atyrau, Gur'yev), Mangghystaw (Mangghystau)

en: Asia/Aqtobe
sv: Asien/Aqtobe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe (Aktobe)
sv: Aqtöbe (Aktobe)

en: Asia/Ashgabat
sv: Asien/Asjchabad

en: Asia/Ashkhabad
sv: Asien/Asjchabad

en: Asia/Baghdad
sv: Asien/Bagdad

en: Asia/Bahrain
sv: Asien/Bahrein

en: Asia/Baku
sv: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
sv: Asien/Bangkok

en: Asia/Beijing
sv: Asien/Peking

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
sv: östra Kina - Peking, Guangdong, Shanghai, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
sv: Kinesisk normaltid

en: Asia/Beirut
sv: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
sv: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
sv: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
sv: Asien/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
sv: Asien/Choibalsan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dornod, Sukhbaatar
sv: Dornod, Süchbaatar

en: Asia/Chongqing
sv: Asien/Chongqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
sv: mellersta Kina - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
sv: Kinesisk bergstid

en: Asia/Chungking
sv: Asien/Chongqing

en: Asia/Colombo
sv: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
sv: Asien/Dhaka

en: Asia/Damascus
sv: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
sv: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
sv: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
sv: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
sv: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
sv: Asien/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
sv: Gazaremsan

en: Asia/Harbin
sv: Asien/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
sv: Heilongjiang (utom Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
sv: Norra Kina

en: Asia/Hebron
sv: Asien/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
sv: Västbanken

en: Asia/Ho_Chi_Minh
sv: Asien/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
sv: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
sv: Asien/Chovd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
sv: Bajan-Ölgij, Gobi-Altaj, Chovd, Uvs, Dzavchan

en: Asia/Irkutsk
sv: Asien/Irkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
sv: Moskva+05 - Bajkalsjön

en: Asia/Jakarta
sv: Asien/Jakarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
sv: Java och Sumatra

en: Asia/Jayapura
sv: Asien/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
sv: Irian Jaya och Moluckerna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
sv: västra Nya Guinea (Irian Jaya) och Maluku (Moluckerna)

en: Asia/Jerusalem
sv: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
sv: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
sv: Asien/Kamtjatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
sv: Moskva+09 - Kamtjatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
sv: Moskva+08 - Kamtjatka

en: Asia/Karachi
sv: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
sv: Asien/Kashgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
sv: västra Tibet och Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
sv: västra Kina Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
sv: Asien/Katmandu

en: Asia/Katmandu
sv: Asien/Katmandu

en: Asia/Kolkata
sv: Asien/Calcutta

en: Asia/Krasnoyarsk
sv: Asien/Krasnoyarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
sv: Moskva+04 - Jenisej

en: Asia/Kuala_Lumpur
sv: Asien/Kuala_Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
sv: Malackahalvön

en: Asia/Kuching
sv: Asien/Kuching

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
sv: Sabah och Sarawak

en: Asia/Kuwait
sv: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
sv: Asien/Macao

en: Asia/Macau
sv: Asien/Macau

en: Asia/Magadan
sv: Asien/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
sv: Moskva+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
sv: Asien/Makassar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
sv: östra och södra Borneo, Sulawesi, Bali, Små Sundaöarna, Västtimor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
sv: östra och södra Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Små Sundaöarna, Västtimor

en: Asia/Manila
sv: Asien/Manilla

en: Asia/Muscat
sv: Asien/Muskat

en: Asia/Nicosia
sv: Asien/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
sv: Asien/Novokusnetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
sv: Moskva+03 - Novokusnetsk

en: Asia/Novosibirsk
sv: Asien/Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
sv: Moskva+03 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
sv: Asien/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
sv: Moskva+03 - Västsibirien

en: Asia/Oral
sv: Asien/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
sv: Västkazakstan

en: Asia/Phnom_Penh
sv: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
sv: Asien/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
sv: Västra och Mellersta Borneo

en: Asia/Pyongyang
sv: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
sv: Asien/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
sv: Asien/Qyzylorda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
sv: Qyzylorda (Kyzylorda, Kyzyl-Orda)

en: Asia/Rangoon
sv: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
sv: Asien/Riyadh

en: Asia/Saigon
sv: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
sv: Asien/Sachalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
sv: Moskva+07 - Sachalin

en: Asia/Samarkand
sv: Asien/Samarkand

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
sv: västra Uzbekistan

en: Asia/Seoul
sv: Asien/Söul

en: Asia/Shanghai
sv: Asien/Shanghai

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
sv: östra Kina

en: Asia/Singapore
sv: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
sv: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
sv: Asien/Tashkent

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
sv: östra Uzbekistan

en: Asia/Tbilisi
sv: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
sv: Asien/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
sv: Asien/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
sv: Asien/Thimphu

en: Asia/Thimphu
sv: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
sv: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
sv: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
sv: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
sv: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
sv: Asien/Ürümqi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
sv: större delen av Tibet och Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
sv: Kina Xinjiang-Tibet

en: Asia/Vientiane
sv: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
sv: Asien/Vladivostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
sv: Moskva+07 - Amur

en: Asia/Yakutsk
sv: Asien/Jakutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
sv: Moskva+06 - Lena

en: Asia/Yekaterinburg
sv: Asien/Jekaterinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
sv: Moskva+02 - Uralbergen

en: Asia/Yerevan
sv: Asien/Jerevan

en: Atlantic/Azores
sv: Atlanten/Azorerna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
sv: Azorerna

en: Atlantic/Bermuda
sv: Atlanten/Bermudas

en: Atlantic/Canary
sv: Atlanten/Kanarieöarna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
sv: Kanarieöarna

en: Atlantic/Cape_Verde
sv: Atlanten/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
sv: Atlanten/Färöarna

en: Atlantic/Faroe
sv: Atlanten/Färöarna

en: Atlantic/Jan_Mayen
sv: Atlanten/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
sv: Atlanten/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
sv: Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
sv: Atlanten/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
sv: Atlanten/Sydgeorgien

en: Atlantic/St_Helena
sv: Atlanten/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
sv: Atlanten/Stanley

en: Australia/ACT
sv: Australien/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
sv: Nya Sydwales - större delen

en: Australia/Adelaide
sv: Australien/Adelaide

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
sv: Södra Australien

en: Australia/Brisbane
sv: Australien/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
sv: Queensland - större delen

en: Australia/Broken_Hill
sv: Australien/Broken_Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
sv: Nya Sydwales - Yancowinna

en: Australia/Canberra
sv: Australien/Canberra

en: Australia/Currie
sv: Australien/Currie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
sv: Tasmanien - King Island

en: Australia/Darwin
sv: Australien/Darwin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
sv: Nordterritoriet

en: Australia/Eucla
sv: Australien/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
sv: Västra Australien - Eucla området

en: Australia/Hobart
sv: Australien/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
sv: Tasmanien - större delen

en: Australia/LHI
sv: Australien/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
sv: Lord Howeön

en: Australia/Lindeman
sv: Australien/Lindeman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
sv: Queensland - Semesteröarna

en: Australia/Lord_Howe
sv: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
sv: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
sv: Australien/NSW

en: Australia/North
sv: Australien/Norra

en: Australia/Perth
sv: Australien/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
sv: Västra Australien - större delen

en: Australia/Queensland
sv: Australien/Queensland

en: Australia/South
sv: Australien/Södra

en: Australia/Sydney
sv: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
sv: Australien/Tasmanien

en: Australia/Victoria
sv: Australien/Victoria

en: Australia/West
sv: Australien/Västra

en: Australia/Yancowinna
sv: Australien/Yancowinna

en: Brazil/Acre
sv: Brasilien/Acre

en: Brazil/DeNoronha
sv: Brasilien/De_Noronha

en: Brazil/East
sv: Brasilien/Östra

en: Brazil/West
sv: Brasilien/Västra

en: Canada/Atlantic
sv: Kanada/Atlanten

en: Canada/Central
sv: Kanada/Mellersta

en: Canada/East-Saskatchewan
sv: Kanada/Östra_Saskatchewan

en: Canada/Eastern
sv: Kanada/Östra

en: Canada/Mountain
sv: Kanada/Bergstid

en: Canada/Newfoundland
sv: Kanada/Newfoundland

en: Canada/Pacific
sv: Kanada/Stilla_Havet

en: Canada/Saskatchewan
sv: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
sv: Kanada/Yukon

en: Chile/Continental
sv: Chile/Fastland

en: Chile/EasterIsland
sv: Chile/Påskön

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
sv: Påskön och Sala y Gómez

en: Cuba
sv: Kuba

en: Egypt
sv: Egypten

en: Eire
sv: Irland

en: Europe/Amsterdam
sv: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
sv: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
sv: Europa/Aten

en: Europe/Belfast
sv: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
sv: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
sv: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
sv: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
sv: Europa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
sv: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
sv: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
sv: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
sv: Europa/Köpenhamn

en: Europe/Dublin
sv: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
sv: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
sv: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
sv: Europa/Helsingfors

en: Europe/Isle_of_Man
sv: Europa/Isle_of_Man

en: Europe/Istanbul
sv: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
sv: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
sv: Europa/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
sv: Moskva-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
sv: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
sv: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
sv: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
sv: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
sv: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
sv: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
sv: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
sv: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
sv: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
sv: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
sv: Europa/Moskva

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
sv: Moskva+00 - västra Ryssland

en: Europe/Oslo
sv: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
sv: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
sv: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
sv: Europa/Prag

en: Europe/Riga
sv: Europa/Riga

en: Europe/Rome
sv: Europa/Rom

en: Europe/Samara
sv: Europa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
sv: Moskva+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
sv: Moskva+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
sv: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
sv: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
sv: Europa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
sv: Mellersta Krim

en: Europe/Skopje
sv: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
sv: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
sv: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
sv: Europa/Tallin

en: Europe/Tirane
sv: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
sv: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
sv: Europa/Uzgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
sv: Rutenien

en: Europe/Vaduz
sv: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
sv: Europa/Vatikanen

en: Europe/Vienna
sv: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
sv: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
sv: Europa/Volgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
sv: Moskva+00 - Kaspiska havet

en: Europe/Warsaw
sv: Europa/Warsawa

en: Europe/Zagreb
sv: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
sv: Europa/Zaporizjzja

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
sv: Zaporizjzja, Ö Lugansk / Zaporozje, Ö Luhansk

en: Europe/Zurich
sv: Europa/Zürich

en: GB
sv: SB

en: GB-Eire
sv: SB-Irland

en: Iceland
sv: Island

en: Indian/Antananarivo
sv: Indiska_Oceanen/Antananarivo

en: Indian/Chagos
sv: Indiska_Oceanen/Chagos

en: Indian/Christmas
sv: Indiska_Oceanen/Julön

en: Indian/Cocos
sv: Indiska_Oceanen/Cocos

en: Indian/Comoro
sv: Indiska_Oceanen/Comoro

en: Indian/Kerguelen
sv: Indiska_Oceanen/Kerguelen

en: Indian/Mahe
sv: Indiska_Oceanen/Mahe

en: Indian/Maldives
sv: Indiska_Oceanen/Maldiverna

en: Indian/Mauritius
sv: Indiska_Oceanen/Mauritius

en: Indian/Mayotte
sv: Indiska_Oceanen/Mayotte

en: Indian/Reunion
sv: Indiska_Oceanen/Reunion

en: Libya
sv: Libyen

en: Mexico/BajaNorte
sv: Mexico/Norra_Baja

en: Mexico/BajaSur
sv: Mexico/Södra_Baja

en: Mexico/General
sv: Mexico/Allmän

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
sv: Chathamöarna

en: PRC
sv: FRK

en: Pacific/Apia
sv: Stilla_Havet/Apia

en: Pacific/Auckland
sv: Stilla_Havet/Auckland

en: Pacific/Chatham
sv: Stilla_Havet/Chatham

en: Pacific/Chuuk
sv: Stilla_Havet/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
sv: Chuuk (Truk) och Yap

en: Pacific/Easter
sv: Stilla_Havet/Påskön

en: Pacific/Efate
sv: Stilla_Havet/Efate

en: Pacific/Enderbury
sv: Stilla_Havet/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
sv: Phoenixöarna

en: Pacific/Fakaofo
sv: Stilla_Havet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
sv: Stilla_Havet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
sv: Stilla_Havet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
sv: Stilla_Havet/Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
sv: Galapagosöarna

en: Pacific/Gambier
sv: Stilla_Havet/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
sv: Gambieröarna

en: Pacific/Guadalcanal
sv: Stilla_Havet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
sv: Stilla_Havet/Guam

en: Pacific/Honolulu
sv: Stilla_Havet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
sv: Stilla_Havet/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
sv: Johnstonatollen

en: Pacific/Kiritimati
sv: Stilla_Havet/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
sv: Linjeöarna

en: Pacific/Kosrae
sv: Stilla_Havet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
sv: Stilla_Havet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
sv: Stilla_Havet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
sv: Stilla_Havet/Marqueserna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
sv: Marquesasöarna

en: Pacific/Midway
sv: Stilla_Havet/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
sv: Midwayöarna

en: Pacific/Nauru
sv: Stilla_Havet/Nauru

en: Pacific/Niue
sv: Stilla_Havet/Niue

en: Pacific/Norfolk
sv: Stilla_Havet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
sv: Stilla_Havet/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
sv: Stilla_Havet/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
sv: Stilla_Havet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
sv: Stilla_Havet/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
sv: Stilla_Havet/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
sv: Stilla_Havet/Pohnpei

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ponape (Pohnpei)
sv: Pohnpei (Ponape)

en: Pacific/Port_Moresby
sv: Stilla_Havet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
sv: Stilla_Havet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
sv: Stilla_Havet/Saipan

en: Pacific/Samoa
sv: Stilla_Havet/Samoa

en: Pacific/Tahiti
sv: Stilla_Havet/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
sv: Societetsöarna

en: Pacific/Tarawa
sv: Stilla_Havet/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
sv: Gilbertöarna

en: Pacific/Tongatapu
sv: Stilla_Havet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
sv: Stilla_Havet/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
sv: Chuuk (Truk) och Yap

en: Pacific/Wake
sv: Stilla_Havet/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
sv: Wakeöarna

en: Pacific/Wallis
sv: Stilla_Havet/Wallis

en: Pacific/Yap
sv: Stilla_Havet/Yap

en: Poland
sv: Polen

en: ROC
sv: RKT

en: ROK
sv: SK

en: Turkey
sv: Turkiet

en: US/Alaska
sv: Förenta_staterna/Alaska

en: US/Aleutian
sv: Förenta_staterna/Aleutiska_bergskedjan

en: US/Arizona
sv: Förenta_staterna/Arizona

en: US/Central
sv: Förenta_staterna/Mellersta

en: US/East-Indiana
sv: Förenta_staterna/Östra-Indiana

en: US/Eastern
sv: Förenta_staterna/Östra

en: US/Hawaii
sv: Förenta_staterna/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
sv: Förenta_staterna/Indiana-Starke

en: US/Michigan
sv: Förenta_staterna/Michigan

en: US/Mountain
sv: Förenta_staterna/Bergstid

en: US/Pacific
sv: Förenta_staterna/Stilla_Havet

en: US/Samoa
sv: Förenta_staterna/Samoa

en: W-SU
sv: V_SU
