kget - en to sv translation catalogue (757 entries)

en: Pattern
sv: Mönster

en: Escape sequences
sv: Escape-sekvenser

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSystemTray)
en: Enable system tray icon
sv: Aktivera ikon i systembrickan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AfterFinishActionEnabled)
en: Execute action after all downloads have been finished:
sv: Utför åtgärd när alla nerladdningar är klara:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
sv: Avsluta KGet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At startup:
sv: Vid start:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Restore Download State
sv: Återställ nerladdningstillstånd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Start All Downloads
sv: Starta alla nerladdningar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Stop All Downloads
sv: Stoppa alla nerladdningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: History backend:
sv: Historikgränssnitt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_EnableKUIServerIntegration)
en: Enable KDE Global Progress Tracking
sv: Aktivera global förloppsföljning i KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportSingleTransfer)
en: Show every single download
sv: Visa varje enskild nerladdning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportGlobalJob)
en: Show overall progress
sv: Visa övergripande förlopp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Handle existing Files/Transfers
sv: Hantera befintliga filer och överföringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAlwaysAsk)
en: Always ask
sv: Fråga alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAutomaticRename)
en: Automatic rename
sv: Automatiskt namnbyte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesOverwrite)
en: Overwrite
sv: Skriv över

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowDropTarget)
en: Use Drop Target
sv: Använd släppyta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateDropTarget)
en: Enable animations
sv: Använd animering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DirectoriesAsSuggestion)
en: Use default folders for groups as suggestion
sv: Använd standardkataloger för grupper som förslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AskForDestination)
en: Ask for destination if there are no default folders
sv: Fråga efter mål om det inte finns några standardkataloger

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, rename)
en: Rename
sv: Byt namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (KIconButton, selectIcon)
en: Select Icon...
sv: Välj ikon...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KonquerorIntegration)
en: Use as download manager for Konqueror
sv: Använd som nerladdningshanterare i Konqueror

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoPaste)
en: Monitor Clipboard for Files to Download
sv: Bevaka klippbordet efter filer att ladda ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Case sensitive:
sv: Skiftlägeskänslig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, increase)
en: &Increase Priority
sv: Öka pr&ioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, decrease)
en: &Decrease Priority
sv: &Minska prioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_maxnum)
en: Maximum downloads per group:
sv: Maximalt antal nerladdningar per grupp:

[ctx: no limit for maximum downloads has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_MaxConnections)
en: No limit
sv: Obegränsat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SpeedLimit)
en: Speed Limit
sv: Hastighetsgräns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dllimitlb)
en: Global &download limit:
sv: Global nerla&ddningsgräns:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_GlobalDownloadLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_GlobalUploadLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_TransferSpeedLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: prop
en:  KiB/s
sv:  Kibyte/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Global &upload limit:
sv: Global &uppladdningsgräns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_per_transfer)
en: Per transfer:
sv: Per överföring:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ReconnectOnBroken)
en: Reconnect on Broken Connection
sv: Återanslut vid bruten anslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
sv: Antal försök:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
sv: Försök igen efter:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectDelay)
en:  sec
sv:  sek

en: Could not open KWallet
sv: Kunde inte öppna plånboken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_WebinterfaceEnabled)
en: Enable Web Interface
sv: Aktivera webbgränssnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLabel)
en: User:
sv: Användare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
sv: Lösenord:

en: Include
sv: Inkludera

en: Exclude
sv: Undanta

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryColumnWidths), group (Geometry)
en: The width of the columns in the history view
sv: Bredden på kolumnerna i historikvyn

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Xml
sv: XML

en: Turn Off Computer
sv: Stäng av datorn

en: Hibernate Computer
sv: Placera datorn i dvala

en: Suspend Computer
sv: Placera datorn i viloläge

en: Appearance
sv: Utseende

en: Change appearance settings
sv: Ändra inställningar av utseende

en: Groups
sv: Grupper

en: Manage the groups
sv: Hantera grupper

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
sv: Nätverk

en: Network and Downloads
sv: Nätverk och nerladdningar

en: Web Interface
sv: Webbgränssnitt

en: Control KGet over a Network or the Internet
sv: Styr Kget via nätverk eller Internet

en: Verification
sv: Verifikation

[ctx: integration of KGet with other applications]
en: Integration
sv: Integrering

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Options
sv: Avancerade inställningar

en: Transfer Plugins
sv: Överföringsinsticksprogram

en: New Group
sv: Ny grupp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ChecksumAutomaticVerification)
en: Automatic checksums verification
sv: Automatisk verifikation av checksummor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Used checksum:
sv: Använd checksumma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Weak (fastest)
sv: Svag (snabbast)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Strong (recommended)
sv: Stark (rekommenderad)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Strongest (slowest)
sv: Starkast (långsammast)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, signatureGroup) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, signature) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sigGroup)
en: Signature
sv: Signatur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticVerification)
en: Automatic verification
sv: Automatisk verifikation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticDownloading)
en: Automatic downloading of missing keys
sv: Automatisk nerladdning av saknade nycklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keyservers:
sv: Nyckelservrar:

en: Error
sv: Fel

en: Filesize is larger than maximum file size supported by VFAT.
sv: Filstorleken är större än den maximala filstorleken som stöds av VFAT.

[ctx: A mirror is removed when the file has the wrong download size]
en: %1 removed as it did report a wrong file size.
sv: %1 borttagen eftersom den rapporterade en felaktig filstorlek.

[ctx: file in a filesystem]
en: File
sv: Fil

[ctx: size of the download]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: checksum of a file]
en: Checksum
sv: Checksumma

[ctx: signature of a file]
en: Signature
sv: Signatur

en: No server for downloading keys is specified in settings. Downloading aborted.
sv: Ingen server för att ladda ner nycklar är angiven i inställningarna. Nerladdning avbruten.

en: No key server
sv: Ingen nyckelserver

en: No useful key server found, key not downloaded. Add more servers to the settings or restart KGet and retry downloading.
sv: Ingen användbar nyckelserver hittades, nyckel ej nerladdad. Lägg till flera servrar i inställningarna, eller starta om Kget och försök ladda ner igen.

en: Are you sure that you want to remove the group named %1?
sv: Är du säker på att du vill ta bort gruppen som heter %1?

en: Remove Group
sv: Ta bort grupp

en: Are you sure that you want to remove the following groups?
sv: Är du säker på att du vill ta bort följande grupper?

en: Remove groups
sv: Ta bort grupper

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
sv: <p>Följande överföring har lagts till i nerladdningslistan:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download added
sv: Nerladdning tillagd

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p>
sv: <p>Följande överföring har lagts till i nerladdningslistan:</p>

en: <p>The following transfers have been added to the download list:</p>
sv: <p>Följande överföring har lagts till i nerladdningslistan:</p>

en: My Downloads
sv: Nerladdningar

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
sv: Filen %1 finns redan.
    Skriv över?

en: Overwrite existing file?
sv: Skriv över befintlig fil?

en: Unable to save to: %1
sv: Kan inte spara i: %1

en: <p>The following URL cannot be downloaded, its protocol is not supported by KGet:</p> | <p>The following URLs cannot be downloaded, their protocols are not supported by KGet:</p>
sv[0]: <p>Följande webbadress kan inte laddas ner. Dess protokoll stöds inte av Kget:</p>
sv[1]: <p>Följande webbadress kan inte laddas ner. Dess protokoll stöds inte av Kget:</p>

en: Protocol unsupported
sv: Protokollet stöds inte

en: New Download
sv: Ny nerladdning

en: Enter URL:
sv: Ange webbadress:

en: Save As
sv: Spara som

en: Malformed URL:
    %1
sv: Felaktig webbadress:
    %1

en: Malformed URL, protocol missing:
    %1
sv: Felaktig webbadress, saknar protokoll:
    %1

en: You have already completed a download from the location: 
    
    %1
    
    Download it again?
sv: Du har redan gjort färdig en nerladdning från platsen:
    
    %1
    
    Ladda ner den igen?

en: Download it again?
sv: Ladda ner den igen?

en: You have a download in progress from the location: 
    
    %1
    
    Delete it and download again?
sv: Du har en nerladdning som pågår från platsen:
    
    %1
    
    Ta bort den och ladda ner igen?

en: Delete it and download again?
sv: Ta bort och ladda ner igen?

en: Directory is not writable
sv: Katalogen är inte skrivbar

en: You have already downloaded that file from another location.
    
    Download and delete the previous one?
sv: Du har redan laddat ner filen från en annan plats
    
    Ladda ner och ta bort den tidigare?

en: File already downloaded. Download anyway?
sv: Filen redan nerladdad. Ladda ner ändå?

en: You are already downloading the same file
sv: Du laddar redan ner samma fil

en: File already exists
sv: Filen finns redan

en: Internet connection established, resuming transfers.
sv: Internetanslutning upprättad, återupptar överföringar.

en: No internet connection, stopping transfers.
sv: Ingen Internetanslutning, stoppar överföringar.

en: Plugin loader could not load the plugin: %1.
sv: Laddaren av insticksprogram kunde inte ladda insticksprogrammet: %1

en: Not deleting
    %1
    as it is a directory.
sv: Tar inte bort
    %1
    eftersom den är en katalog.

en: Not deleting
    %1
    as it is not a local file.
sv: Tar inte bort
    %1
    eftersom den inte är en lokal fil.

en: <p>The following file has finished downloading:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
sv: <p>Nerladdning av följande fil är klar:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download completed
sv: Nerladdning klar

en: <p>The following transfer has been started:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
sv: <p>Följande överföring har startats:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download started
sv: Nerladdning startad

en: <p>There has been an error in the following transfer:</p><p style="font-size: small;">%1</p><p>The error message is:</p><p style="font-size: small;">%2</p>
sv: <p>Ett fel har uppstått i följande överföring:</p><p style="font-size: small;">%1</p><p>Felmeddelandet är:</p><p style="font-size: small;">%2</p>

en: Resolve
sv: Lös upp

en: KGet is now closing, as all downloads have completed.
sv: Kget avslutas nu, eftersom alla nerladdningar är klara.

en: The computer will now turn off, as all downloads have completed.
sv: Datorn stängs nu av, eftersom alla nerladdningar är klara.

[ctx: Shutting down computer]
en: Shutdown
sv: Avstängning

en: The computer will now suspend to disk, as all downloads have completed.
sv: Datorn går nu till viloläge på disk, eftersom alla nerladdningar är klara.

[ctx: Hibernating computer]
en: Hibernating
sv: Dvala

en: The computer will now suspend to RAM, as all downloads have completed.
sv: Datorn går nu till viloläge i minne, eftersom alla nerladdningar är klara.

[ctx: Suspending computer]
en: Suspending
sv: Viloläge

[ctx: abort the proposed action]
en: Abort
sv: Avbryt

en: <p>All transfers have been finished.</p>
sv: <p>Alla överföringar är färdiga.</p>

en: Downloads completed
sv: Nerladdning klar

en: KGet is downloading %1 file | KGet is downloading %1 files
sv[0]: KGet laddar ner %1 fil
sv[1]: KGet laddar ner %1 filer

en: KGet Transfer
sv: Kget överföring

en: Error trying to get %1
sv: Fel vid försök att hämta %1

en: The key to verify the signature is missing, do you want to download it?
sv: Nyckeln för att verifiera signaturen saknas. Vill du ladda ner den?

en: The signature could not be verified for %1. See transfer settings for more information.
sv: Signaturen för %1 kunde inte verifieras. Se överföringsinställningarna för mer information.

en: Signature not verified
sv: Signatur inte verifierad

en: Downloading....
sv: Laddar ner...

[ctx: transfer state: delayed]
en: Delayed
sv: Fördröjd

[ctx: transfer state: stopped]
en: Stopped
sv: Stoppad

[ctx: transfer state: aborted]
en: Aborted
sv: Avbruten

[ctx: transfer state: finished]
en: Finished
sv: Klar

[ctx: changing the destination of the file]
en: Changing destination
sv: Ändrar mål

en: 1 Item | %1 Items
sv[0]: 1 objekt
sv[1]: %1 objekt

[ctx: start transfergroup downloads]
en: Start
sv: Starta

[ctx: stop transfergroup downloads]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: not available]
en: n/a
sv: ej tillgänglig

en: Stalled
sv: Avstannad

[ctx: name of download]
en: Name
sv: Namn

[ctx: size of download]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: progress of download]
en: Progress
sv: Förlopp

[ctx: speed of download]
en: Speed
sv: Hastighet

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
sv: Återstående tid

en: Question
sv: Fråga

en: Appl&y to all
sv: &Verkställ för alla

en: No download directory specified.
sv: Ingen nerladdningskatalog angiven.

en: Invalid download directory specified.
sv: Ogiltig nerladdningskatalog angiven.

en: Download directory is not writeable.
sv: Nerladdningskatalogen är inte skrivbar.

en: No download destination specified.
sv: Inget nerladdningsmål angivet.

en: Invalid download destination specified.
sv: Ogiltigt nerladdningsmål angivet.

en: Download destination is not writeable.
sv: Nerladdningsmålet är inte skrivbart.

en: No URL specified.
sv: Ingen webbadress angiven.

en: Malformed URL.
sv: Felaktig webbadress.

en: Malformed URL, protocol missing.
sv: Felaktig webbadress, saknar protokoll.

en: Malformed URL, host missing.
sv: Felaktig webbadress, saknar värddator.

en: Invalid download directory specified:
    %1
sv: Ogiltig nerladdningskatalog angiven:
    %1

en: Download directory is not writeable:
    %1
sv: Nerladdningskatalogen är inte skrivbar:
    %1

en: Invalid download destination specified:
    %1
sv: Ogiltigt nerladdningsmål angivet:
    %1

en: Download destination is not writeable:
    %1
sv: Nerladdningsmålet är inte skrivbart:
    %1

en: Malformed URL, host missing:
    %1
sv: Felaktig webbadress, saknar värddator:
    %1

en: File already exists. Overwrite it?
sv: Filen finns redan. Skriv över den?

en: You have already downloaded that file from another location.
    Download and delete the previous one?
sv: Du har redan laddat ner filen från en annan plats.
    
    Ladda ner och ta bort den tidigare?

en: You are already downloading that file from another location.
    Download and delete the previous one?
sv: Nerladdning av filen från en annan plats pågår redan.
    
    Ladda ner och ta bort den tidigare?

en: You have already completed a download from that location. Download it again?
sv: Du har redan gjort färdig en nerladdning från platsen. Ladda ner den igen?

en: You have a download in progress from that location.
    Delete it and download again?
sv: Du har en nerladdning som pågår från platsen.
    Ta bort den och ladda ner igen?

en: File already exists:
    %1
    Overwrite it?
sv: Filen finns redan:
    %1
    Skriv över?

en: Malformed URLs.
sv: Felaktiga webbadresser.

en: Malformed URLs, protocol missing.
sv: Felaktiga webbadresser, saknar protokoll.

en: Malformed URLs, host missing.
sv: Felaktiga webbadresser, saknar värddator.

en: Malformed URLs:
    %1
sv: Felaktiga webbadresser:
    %1

en: Malformed URLs, protocol missing:
    %1
sv: Felaktiga webbadresser, saknar protokoll:
    %1

en: Malformed URLs, host missing:
    %1
sv: Felaktiga webbadresser, saknar värddator:
    %1

en: Destinations are not writable:
    %1
sv: Mål är inte skrivbara:
    %1

en: Files exist already. Overwrite them?
sv: Filerna finns redan. Skriv över dem?

en: You have already completed downloads at those destinations. Download them again?
sv: Du har redan gjort färdig nerladdningar från dessa platser. Ladda ner dem igen?

en: You have downloads in progress to these destinations.
    Delete them and download again?
sv: Du har nerladdningar som pågår från dessa platser. Ta bort dem och ladda ner igen?

en: You have already completed downloads from these locations. Download them again?
sv: Du har redan gjort färdig nerladdningar från dessa platser. Ladda ner dem igen?

en: You have downloads in progress from these locations.
    Delete them and download again?
sv: Du har nerladdningar som pågår från dessa platser.
    Ta bort dem och ladda ner igen?

en: Files exist already:
    %1
    Overwrite them?
sv: Filerna finns redan:
    %1
    Skriv över dem?

en: You have already completed downloads at those destinations: 
    
    %1
    
     Download them again?
sv: Du har redan gjort färdig nerladdningar från dessa platser:
    
    %1
    
    Ladda ner dem igen?

en: You have downloads in progress to these destinations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
sv: Du har nerladdningar som pågår från dessa platser:
    
    %1
    
    Ta bort dem och ladda ner igen?

en: You have already completed downloads from these locations: 
    
    %1
    
    Download them again?
sv: Du har redan gjort färdig nerladdningar från dessa platser:
    
    %1
    
    Ladda ner dem igen?

en: You have downloads in progress from these locations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
sv: Du har nerladdningar som pågår från dessa platser:
    
    %1
    
    Ta bort dem och ladda ner igen?

[ctx: the type of the hash, e.g. MD5]
en: Type
sv: Typ

[ctx: the used hash for verification]
en: Hash
sv: Checksumma

[ctx: verification-result of a file, can be true/false]
en: Verified
sv: Verifierad

en: Unable to start WebInterface: Could not open KWallet
sv: Kan inte starta webbgränssnitt: Kunde inte öppna plånboken

[ctx: @info]
en: Unable to start WebInterface: %1
sv: Kan inte starta webbgränssnitt: %1

[ctx: @label]
en: KGet Web Interface
sv: Kget webbgränssnitt

[ctx: @label]
en: File name
sv: Filnamn

[ctx: @label Progress of transfer]
en: Finished
sv: Klar

[ctx: @label Speed of transfer]
en: Speed
sv: Hastighet

[ctx: @action:button start a transfer]
en: Start
sv: Starta

[ctx: @action:button]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: @action:button]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @label Download from]
en: Source:
sv: Källa:

[ctx: @label Save download to]
en: Saving to:
sv: Sparar i:

[ctx: @label Title in header]
en: Web Interface
sv: Webbgränssnitt

[ctx: @action]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @action]
en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: @action]
en: Enter URL:
sv: Ange webbadress:

[ctx: @action:button]
en: OK
sv: Ok

[ctx: @action Refresh download list every x (seconds)]
en: Refresh download list every
sv: Uppdatera nerladdad lista var

[ctx: @action (Refresh very x )seconds]
en: seconds
sv: sekunder

[ctx: @action:button]
en: Save Settings
sv: Spara inställningar

[ctx: @title]
en: Downloads
sv: Nerladdningar

[ctx: @label text in footer]
en: KGet Web Interface | Valid XHTML 1.0 Strict &amp; CSS
sv: Kget webbgränssnitt | Giltig XHTML 1.0 strikt &amp; CSS

en: An advanced download manager by KDE
sv: En avancerad nerladdningshanterare av KDE

en: (C) 2005 - 2012, The KGet developers
    (C) 2001 - 2002, Patrick Charbonnier
    (C) 2002, Carsten Pfeiffer
    (C) 1998 - 2000, Matej Koss
sv: © 2005 - 2012, KGet-utvecklarna
    © 2001 - 2002, Patrick Charbonnier
    © 2002, Carsten Pfeiffer
    © 1998 - 2000, Matej Koss

en: Maintainer, Core Developer, Torrent Plugin Author
sv: Underhåll, huvudutvecklare, upphovsman till insticksprogram för dataflöden

en: Core Developer
sv: Huvudsaklig utvecklare

en: Core Developer, Multithreaded Plugin Author
sv: Kärnutvecklare, upphovsman till insticksprogram med flera trådar

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Google Summer of Code Student
sv: Google Summer of Code-student

en: Mms Plugin Author
sv: MMS-insticksprogrammets upphovsman

en: Former Developer
sv: Tidigare utvecklare

en: BTCore (KTorrent) Developer
sv: Utvecklare av BTCore (Ktorrent)

en: Design of Web Interface
sv: Konstruktion av webbgränssnitt

en: Start KGet with drop target
sv: Starta Kget med släppyta

en: Start KGet with hidden main window
sv: Starta Kget med dolt huvudfönster

en: Start KGet without drop target animation
sv: Starta Kget utan animation av släppyta

en: Execute Unit Testing
sv: Kör enhetstester

en: URL(s) to download
sv: Webbadress(er) att ladda ner

en: &New Download...
sv: &Ny nerladdning...

en: Opens a dialog to add a transfer to the list
sv: Öppnar en dialogruta för att lägga till en överföring i listan

en: &Import Transfers...
sv: &Importera överföringar...

en: Imports a list of transfers
sv: Importerar en lista med överföringar

en: &Export Transfers List...
sv: &Exportera överföringslista...

en: Exports the current transfers into a file
sv: Exporterar nuvarande överföringar till en fil

en: &Create a Metalink...
sv: S&kapa en metalänk...

en: Creates or modifies a metalink and saves it on disk
sv: Skapar eller ändrar en metalänk och sparar den på disk

en: Top Priority
sv: Högsta prioritet

en: Download selected transfer first
sv: Ladda ner markerad överföring först

en: Least Priority
sv: Lägsta prioritet

en: Download selected transfer last
sv: Ladda ner markerad överföring sist

en: Increase Priority
sv: Öka prioritet

en: Increase priority for selected transfer
sv: Öka prioritet för markerad överföring

en: Decrease Priority
sv: Minska prioritet

en: Decrease priority for selected transfer
sv: Minska prioritet för markerad överföring

en: Delete Group | Delete Groups
sv[0]: Ta bort grupp
sv[1]: Ta bort grupper

en: Delete selected group
sv: Ta bort markera grupp

en: Rename Group... | Rename Groups...
sv[0]: Byt namn på grupp
sv[1]: Byt namn på grupper

en: Set Icon...
sv: Ange ikon...

en: Select a custom icon for the selected group
sv: Välj en egen ikon för den markerade gruppen

en: Auto-Paste Mode
sv: Klistra in automatiskt

en: <b>Auto paste</b> button toggles the auto-paste mode on and off.
    When set, KGet will periodically scan the clipboard for URLs and paste them automatically.
sv: <b>Klistra in automatiskt</b> sätter på eller stänger av läget för automatisk inklistring.
    När det är aktivt söker Kget periodiskt av klippbordet efter webbadresser och klistrar automatiskt in dem.

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
sv: Använd Kget som nerladdningshanterare i Konqueror

[ctx: delete selected transfer item]
en: Remove Selected
sv: Ta bort markerade

en: Removes selected transfer and deletes files from disk if it's not finished
sv: Tar bort markerad överföring och tar bort filer på disk om den inte är klar

[ctx: delete all finished transfers]
en: Remove All Finished
sv: Ta bort alla färdiga

en: Removes all finished transfers and leaves all files on disk
sv: Tar bort alla avslutade överföringar och lämnar alla filer på disk

[ctx: delete selected transfer item and files]
en: Remove Selected and Delete Files
sv: Ta bort markerade och ta bort filer

en: Removes selected transfer and deletes files from disk in any case
sv: Tar bort markerad överföring och tar bort filer på disk i vilket fall som helst

[ctx: redownload selected transfer item]
en: Redownload Selected
sv: Ladda ner markerade igen

en: Start All
sv: Starta alla

en: Starts / resumes all transfers
sv: Startar eller återupptar alla överföringar

en: Start Selected
sv: Starta markerade

en: Starts / resumes selected transfer
sv: Startar eller återupptar markerade överföringar

en: Pause All
sv: Paus för alla

en: Pauses all transfers
sv: Paus för alla överföringar

en: Stop Selected
sv: Stoppa markerade

en: Pauses selected transfer
sv: Paus för markerade överföringar

en: Start
sv: Starta

en: Pause
sv: Paus

en: Open Destination
sv: Öppna mål

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Show Details
sv: Visa detaljinformation

en: Copy URL to Clipboard
sv: Kopiera webbadress till klippbordet

en: &Transfer History
sv: Över&föringshistorik

en: &Group Settings
sv: &Gruppinställningar

en: &Transfer Settings
sv: Över&föringsinställningar

en: Import &Links...
sv: Importera &länkar...

en: After downloads finished action
sv: Åtgärd efter nerladdningar är klara

en: Choose an action that is executed after all downloads have been finished.
sv: Välj en åtgärd som utförs efter alla nerladdningar är klara.

en: No Action
sv: Ingen åtgärd

en: This is the first time you have run KGet.
    Would you like to enable KGet as the download manager for Konqueror?
sv: Det här är första gången du kör Kget.
    Vill du använda Kget som nerladdningshanterare i Konqueror?

en: Konqueror Integration
sv: Integrering med Konqueror

en: Enable
sv: Aktivera

en: Do Not Enable
sv: Aktivera inte

en: All Openable Files
sv: Alla öppningsbara filer

[ctx: window title including overall download progress in percent]
en: KGet - %1%
sv: Kget - %1 %

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
sv: Vissa överföringar kör fortfarande.
    Är du säker på att du vill avsluta Kget?

en: Confirm Quit
sv: Bekräfta avslutning

en: KGet Transfer List
sv: Kget överföringslista

en: Text File
sv: Textfil

en: Export Transfers
sv: Exportera överföringar

en: Enter Group Name
sv: Ange gruppens namn

en: Group name:
sv: Gruppnamn:

en: Are you sure you want to delete the selected transfer? | Are you sure you want to delete the selected transfers?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort den markerade överföringen?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort de markerade överföringarna?

en: Confirm transfer delete
sv: Bekräfta borttagning av överföringar

en: Are you sure you want to delete the selected transfer including files? | Are you sure you want to delete the selected transfers including files?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort den markerade överföringen inklusive filer?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort de markerade överföringarna inklusive filer?

en: KGet has been temporarily disabled as download manager for Konqueror. If you want to disable it forever, go to Settings->Advanced and disable "Use as download manager for Konqueror".
sv: Kget har tillfälligt inaktiverats som nerladdningshanterare i Konqueror. Om du vill inaktivera det permanent, gå till Inställningar -> Avancerat och inaktivera "Använd som nerladdningshanterare i Konqueror".

en: The dropped file is a KGet Transfer List
sv: Den släppta filen är en överföringslista för Kget

en: &Download
sv: Ladda &ner

en: &Load transfer list
sv: &Ladda överföringslista

en: Advanced Details for %1
sv: Avancerad detaljinformation om %1

en: Files
sv: Filer

en: Trackers
sv: Spårare

en: Webseeds
sv: Webberbjudanden

en: Chunk
sv: Del

en: Progress
sv: Förlopp

en: Peer
sv: Deltagare

en: Down Speed
sv: Hastighet ner

en: Number of the chunk
sv: Delens nummer

en: Download progress of the chunk
sv: Delens nerladdningsförlopp

en: Which peer we are downloading it from
sv: Vilken deltagare vi laddar ner den från

en: Download speed of the chunk
sv: Delens nerladdningshastighet

en: Which files the chunk is located in
sv: Vilka filer delen finns i

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chunks
sv: Delar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
sv: Totalt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
sv: Nuvarande nerladdningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Downloaded:
sv: Nerladdat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Excluded:
sv: Undantagna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
sv: Kvar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
sv: Storlek:

[ctx: Open file]
en: Open
sv: Öppna

en: Download first
sv: Ladda ner först

en: Download normally
sv: Ladda ner normalt

en: Download last
sv: Ladda ner sist

en: Do Not Download
sv: Ladda inte ner

en: Delete File(s)
sv: Ta bort fil(er)

en: Move File
sv: Flytta fil

en: Collapse Folder Tree
sv: Fäll ihop katalogträd

en: Expand Folder Tree
sv: Expandera katalogträd

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
sv[0]: Du kommer att förlora all data i filen. Är du säker på att du vill göra det?
sv[1]: Du kommer att förlora all data i dessa filer. Är du säker på att du vill göra det?

en: Select a directory to move the data to.
sv: Välj en katalog att flytta data till.

en: Priority
sv: Prioritet

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
sv: % klar

[ctx: Download first]
en: First
sv: Först

[ctx: Download last]
en: Last
sv: Sist

[ctx: Preview available]
en: Available
sv: Tillgänglig

[ctx: Preview pending]
en: Pending
sv: Vilande

[ctx: No preview available]
en: No
sv: Nej

[ctx: preview available]
en: Available
sv: Tillgänglig

en: Kick Peer
sv: Kasta ut deltagare

en: Ban Peer
sv: Förbjud deltagare

[ctx: Choked]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Not choked]
en: No
sv: Nej

[ctx: Snubbed]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Not snubbed]
en: No
sv: Nej

[ctx: Interested]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Not Interested]
en: No
sv: Nej

[ctx: Interesting]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Not Interesting]
en: No
sv: Nej

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Client
sv: Klient

en: Up Speed
sv: Hastighet upp

en: Choked
sv: Strypt

en: Snubbed
sv: Avsnäst

en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Score
sv: Poäng

en: Upload Slot
sv: Uppladdningsnisch

en: Requests
sv: Begäran

en: Downloaded
sv: Nerladdat

en: Uploaded
sv: Uppladdat

en: Interested
sv: Intresserad

en: Interesting
sv: Intressant

en: IP address of the peer
sv: Deltagarens IP-adress

en: Which client the peer is using
sv: Vilken klient deltagaren använder

en: Download speed
sv: Nerladdningshastighet

en: Upload speed
sv: Uppladdningshastighet

en: Whether or not the peer has choked us. If we are choked, the peer will not send us any data.
sv: Om deltagaren har strypt oss eller inte. När vi är strypta skickar inte deltagaren någon data till oss.

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
sv: Avsnäst betyder att deltagaren inte har skickat oss någon data under de senaste två minuterna

en: How much of the torrent's data the peer has
sv: Hur mycket av dataflödets data som deltagaren har

en: Whether or not the peer has DHT enabled
sv: Om deltagaren har aktiverat DHT eller inte

en: The score of the peer. KTorrent uses this to determine who to upload to.
sv: Deltagarens poäng. Ktorrent använder för att bestämma till vem uppladdning ska göras.

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
sv: Bara deltagare som har en uppladdningsnisch kommer att få data från oss

en: The number of download and upload requests
sv: Antal begäran om nerladdning och uppladdning

en: How much data we have downloaded from this peer
sv: Hur mycket data vi laddat ner från den här deltagaren

en: How much data we have uploaded to this peer
sv: Hur mycket data vi laddat upp till den här deltagaren

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
sv: Om deltagaren är intresserad av att ladda ner data från oss

en: Whether we are interested in downloading from this peer
sv: Om vi är intresserade att ladda ner från den här deltagaren

en: File
sv: Fil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
sv: Storlek

en: Url
sv: Webbadress

en: Seeders
sv: Med hela flödet

en: Leechers
sv: Med delar av flödet

en: Times Downloaded
sv: Tider för nerladdning

en: Next Update
sv: Nästa uppdatering

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_add_tracker)
en: Add Tracker
sv: Lägg till spårare

en: Enter the URL of the tracker:
sv: Ange spårarens webbadress:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
sv: Det finns redan en spårare som heter <b>%1</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
sv: Ta bort spårare

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_change_tracker)
en: Change Tracker
sv: Ändra spårare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
sv: Uppdatera spårare

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
sv: Återställ förval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: URL
sv: Webbadress

en: Speed
sv: Hastighet

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
sv: Kan inte lägga till webberbjudandet %1, det ingår redan i listan med webberbjudanden.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
sv: Kan inte ta bort webberbjudandet %1, det är en del av dataflödet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_webseed)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webberbjudande att lägga till i dataflödet.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Observera: </span>Bara HTTP-webberbjudanden stöds.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
sv: Lägg till webberbjudande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
sv: Ta bort webberbjudande

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Stats
sv: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Seeders:
sv: Med hela flödet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Download speed:
sv: Nerladdningshastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Leechers:
sv: Med delar av flödet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Upload speed:
sv: Uppladdningshastighet:

[ctx: chunks left]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
sv: Kvar:

[ctx: all chunks]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: All:
sv: Alla:

[ctx: source-file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Source:
sv: Källa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
sv: Sparar i:

en: Select a default torrent folder
sv: Välj en standardkatalog för dataflöden

en: Select a default temporary folder
sv: Välj en standardkatalog för tillfälliga filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadLimitLabel)
en: Upload limit per transfer:
sv: Uppladdningsbegränsning per överföring:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
sv: Obegränsad

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: KiB
sv: Kibyte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, downloadLabel)
en: Download limit per transfer:
sv: Nerladdningsbegränsning per överföring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utpBox)
en: Enable UTP protocol
sv: Aktivera UTP-protokoll

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
sv: Kataloger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrentFolderLabel)
en: Default torrent folder:
sv: Standardkatalog för dataflöden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tempFolderLabel)
en: Default temporary folder:
sv: Standardkatalog för tillfälliga filer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preallocBox)
en: Pre-allocate disk space
sv: Reservera diskutrymme i förväg

en: Downloading Torrent File....
sv: Laddar ner dataflödesfil...

[ctx: transfer state: downloading]
en: Downloading....
sv: Laddar ner...

en: Cannot add a tracker to a private torrent.
sv: Kan inte lägga till spårare för ett privat flöde.

en: Torrent file does not exist
sv: Dataflödesfilen finns inte

en: Analyzing torrent....
sv: Analyserar dataflöde...

en: Cannot initialize port...
sv: Kan inte initiera porten...

[ctx: Transfer status: seeding]
en: Seeding....
sv: Erbjuder flödet...

en: Cannot initialize libktorrent. Torrent support might not work.
sv: Kan inte initiera libktorrent. Stöd för dataflöden kanske inte fungerar.

en: &Advanced Details
sv: &Avancerad detaljinformation

en: &Scan Files
sv: &Sök filer

en: Error scanning data: %1
sv: Fel vid sökning av data: %1

en: Scanning data of <b>%1</b> :
sv: Söker i data från <b>%1</b>:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrent_label)
en: Scanning data of torrent:
sv: Genomsöker data från dataflödet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of chunks found:
sv: Antal hittade delar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Number of chunks failed:
sv: Antal misslyckade delar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of chunks not downloaded:
sv: Antal inte nerladdade delar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of chunks downloaded:
sv: Antal nerladdade delar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cancel)
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Append
sv: Lägg till sist

en: Replace file
sv: Ersätt fil

en: Replace file-ending
sv: Ersätt filslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Change string:
sv: Ändra sträng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mode:
sv: Läge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Checksum type:
sv: Typ av checksumma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Result:
sv: Resultat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: label
sv: etikett

en: Add item
sv: Lägg till objekt

en: %1 would become %2
sv: %1 skulle bli %2

[ctx: the string that is used to modify an url]
en: Change string
sv: Ändra sträng

[ctx: the mode defines how the url should be changed]
en: Change mode
sv: Ändra läge

[ctx: the type of the checksum e.g. md5]
en: Checksum type
sv: Typ av checksumma

note: i18n: ectx: label, entry (SearchStrings), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesNameList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engines
sv: Lista med tillgängliga söktjänster

note: i18n: ectx: label, entry (UrlChangeModeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (ChecksumTypeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (PathList), group (UserScripts) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesUrlList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engine URLs
sv: Lista med tillgängliga webbadresser till söktjänster

[ctx: Transfer state: processing script]
en: Processing script....
sv: Behandlar skript...

[ctx: Transfer State: Finished]
en: Finished
sv: Klar

[ctx: Transfer State: Aborted]
en: Aborted
sv: Avbruten

[ctx: Configure script]
en: Configure script
sv: Anpassa skript

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: User Scripts
sv: Användarskript

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, scriptTreeWidget)
en: Path
sv: Sökväg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, scriptTreeWidget)
en: RegExp
sv: Reguljärt uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, scriptTreeWidget)
en: Description
sv: Beskrivning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newScriptButton)
en: New Script....
sv: Nytt skript...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeScriptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEngineBt)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editScriptButton)
en: Edit....
sv: Redigera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureScriptButton)
en: Configure....
sv: Anpassa...

en: Add New Script
sv: Lägg till nytt skript

en: Edit Script
sv: Redigera skript

en: Set Script File
sv: Ange skriptfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptUrlRegexpLabel)
en: Regexp:
sv: Reguljärt uttryck:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptPathLabel)
en: Path:
sv: Sökväg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptDescriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Description:
sv: Beskrivning:

note: i18n: ectx: label, entry (UrlRegexpList), group (UserScripts)
en: List of the Regexp to match input URL
sv: Lista med de reguljära uttrycken för att matcha inmatade webbadresser

note: i18n: ectx: label, entry (DescriptionList), group (UserScripts)
en: List of descriptions for user scripts
sv: Lista med beskrivningar av användarskript

note: i18n: ectx: label, entry (EnableList), group (UserScripts)
en: List of whether the script is enabled
sv: Lista med information om skriptet är aktiverat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileSettingGroupBox)
en: File Settings
sv: Filinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Filename:
sv: Filnamn:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, fileNameComboBox)
en: Use Normalized Name
sv: Använd normaliserat namn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, fileNameComboBox)
en: Use Literal Name
sv: Använd bokstavligt namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Quality:
sv: Kvalitet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Best Quality (.mp4)
sv: Bästa kvalitet (.mp4)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Normal Quality (.flv)
sv: Normalkvalitet (.flv)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Provide login info of your YouTube account in order to access restricted media.
sv: Tillhandahåll inloggningsinformation till ditt konto på YouTube för att kunna komma åt begränsad media.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Login Info
sv: Inloggningsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
sv: Användarnamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useNetrcCheck)
en: .netrc must have a hostname called 'youtube'.
sv: .netrc måste ha ett värddatornamn som kallas 'youtube'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNetrcCheck)
en: User .netrc file
sv: Användarens .netrc-fil

[ctx: transfer state: connecting]
en: Connecting....
sv: Ansluter...

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to repair it?
sv: Nerladdningen (%1) kunde inte verifieras. Vill du reparera den?

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to redownload it?
sv: Nerladdningen (%1) kunde inte verifieras. Vill du ladda ner den igen?

en: Verification failed.
sv: Verifikation misslyckades.

en: The download could not be verified, do you want to repair (if repairing does not work the download would be restarted) it?
sv: Nerladdningen kunde inte verifieras. Vill du reparera den (om det inte går att reparera den, kommer nerladdningen att startas om)?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of simultaneous file downloads:
sv: Antal samtidigt nerladdade filer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of mirrors per file:
sv: Antal spegelplatser per fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of connections per URL:
sv: Antal anslutningar per webbadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Select the files you want to be downloaded.
sv: Välj filerna du vill ska laddas ner.

en: File Selection
sv: Filval

en: Downloading Metalink File....
sv: Laddar ner metalänkfil...

en: A newer version of this Metalink might exist, do you want to download it?
sv: Det kan finnas en nyare version av den här metalänken. Vill du ladda ner den?

en: Redownload Metalink
sv: Ladda ner metalänk igen

en: Download failed, no working URLs were found.
sv: Nerladdning misslyckades, inga fungerade webbadresser hittades.

en: The download could not be verified, try to repair it?
sv: Nerladdningen kunde inte verifieras. Försök reparera den?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineNameLabel)
en: Engine name:
sv: Tjänstnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: URL:
sv: Webbadress:

en: Insert Engine
sv: Infoga tjänst

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Search Engines
sv: Söktjänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: Engine Name
sv: Tjänstnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newEngineBt)
en: New Engine...
sv: Ny tjänst...

[ctx: transfer state: running]
en: Running....
sv: Kör...

[ctx: Transfer State:Finished]
en: Finished
sv: Klar

en: Download failed, could not access this URL.
sv: Nerladdning misslyckades, kunde inte komma åt webbadressen.

en: This URL does not allow multiple connections,
    the download will take longer.
sv: Webbadressen tillåter inte flera anslutningar,
    nerladdningen kommer ta längre tid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enginesCheckBox)
en: Use search engines
sv: Använd söktjänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verificationCheckBox)
en: Search for verification information
sv: Sök efter verifikationsinformation

en: Failed to write to the file.
sv: Misslyckades skriva i filen.

en: Semantic Desktop
sv: Semantiskt skrivbord

[ctx: fix position for droptarget]
en: Sticky
sv: Klistrig

en: Show Main Window
sv: Visa huvudfönster

en: Hide Main Window
sv: Dölj huvudfönster

en: Drop Target
sv: Släppyta

en: You can drag download links into the drop target.
sv: Du kan dra nerladdningslänkar till släppytan.

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size]
en: %1(%2% %3/%4) Speed:%5/s
sv: %1(%2 % %3/%4) Hastighet:%5/s

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size, %5 status]
en: %1(%2% %3/%4) %5
sv: %1(%2 % %3/%4) %5

en: Ready
sv: Klar

en: Group Settings for %1
sv: Gruppinställningar för %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Group Settings
sv: Gruppinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default &folder:
sv: Standard&katalog:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Moves all transfers with the regular expression to this group
sv: Flyttar alla överföringar med det reguljära uttrycket till gruppen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Regular &expression:
sv: R&eguljärt uttryck:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, regExpEdit)
en: *movies*
sv: *filmer*

[ctx: No value has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadSpin) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadSpin) i18n: ectx: pr
en: Not set
sv: Inte angivet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum &download speed:
sv: Maximal nerla&ddningshastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum &upload speed:
sv: Maximal &uppladdningshastighet:

en: Transfer History
sv: Överföringshistorik

en: &Open File
sv: Ö&ppna fil

[ctx: The transfer is running]
en: Running
sv: Kör

[ctx: The transfer is stopped]
en: Stopped
sv: Stoppad

[ctx: The transfer is aborted]
en: Aborted
sv: Avbruten

[ctx: The transfer is finished]
en: Finished
sv: Klar

en: Source File
sv: Källfil

en: Destination
sv: Mål

en: Time
sv: Tid

en: File Size
sv: Filstorlek

en: Less than 1MiB
sv: Mindre än 1 Mibyte

en: Between 1MiB-10MiB
sv: Mellan 1 Mibyte och 10 Mibyte

en: Between 10MiB-100MiB
sv: Mellan 10 Mibyte och 100 Mibyte

en: Between 100MiB-1GiB
sv: Mellan 100 Mibyte och 1 Gibyte

en: More than 1GiB
sv: Mer än 1 Gibyte

en: Today
sv: Idag

en: Last week
sv: Förra veckan

en: Last month
sv: Förra månaden

en: A long time ago
sv: För länge sedan

[ctx: the transfer has been finished]
en: Finished
sv: Klar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear History
sv: Rensa historik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: View Modes:
sv: Vylägen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select Ranges:
sv: Markera intervall:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Date
sv: Datum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Host
sv: Värddator

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Filter history
sv: Filterhistorik

[ctx: delete selected transfer]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Delete Selected
sv: Ta bort markerade

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Download
sv: Ladda ner

en: Last Month
sv: Förra månaden

en: Under 10MiB
sv: Mindre än 10 Mibyte

en: Between 10MiB and 50MiB
sv: Mellan 10 Mibyte och 50 Mibyte

en: Between 50MiB and 100MiB
sv: Mellan 50 Mibyte och 100 Mibyte

en: More than 100MiB
sv: Mer än 100 Mibyte

en: Download again
sv: Ladda ner igen

[ctx: Delete selected history-item]
en: Delete selected
sv: Ta bort markerade

en: Open file
sv: Öppna fil

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (Downloads)
en: &Downloads
sv: &Nerladdningar

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &File with links to import:
sv: &Fil med länkar att importera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, importLinks)
en: &Import Links
sv: &Importera länkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
sv: Visa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWebContent)
en: Show &web content
sv: Visa &webbinnehåll

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, textFilter)
en: You can use wildcards for filtering.
sv: Du kan använda jokertecken vid filtrering.

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, textFilter)
en: Filter files here....
sv: Filtrera filer här...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, selectAll)
en: &Select All
sv: &Markera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deselectAll)
en: D&eselect All
sv: Avmark&era alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, invertSelection)
en: Inver&t Selection
sv: Inver&tera markering

en: Import Links
sv: Importera länkar

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does Not Contain
sv: Innehåller inte

en: All
sv: Alla

en: Videos
sv: Videor

en: Images
sv: Bilder

en: Audio
sv: Ljud

en: Archives
sv: Arkiv

[ctx: of a filter, e.g. RegExp or Wildcard]
en: Pattern Syntax
sv: Mönstersyntax

en: Escape Sequences
sv: Escape-sekvenser

en: Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck

[ctx: name of a file]
en: Name
sv: Namn

[ctx: Download the items which have been selected]
en: &Download
sv: Ladda &ner

en: Auxiliary header
sv: Hjälprubrik

en: File Name
sv: Filnamn

[ctx: list header: type of file]
en: File Type
sv: Filtyp

en: Location (URL)
sv: Plats (webbadress)

en: Links in: %1 - KGet
sv: Länkar i: %1 - KGet

en: &Select All Filtered
sv: &Markera alla filtrerade

en: D&eselect All Filtered
sv: Avmark&era alla filtrerade

en: Filter Column
sv: Filtrera kolumn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identity
sv: Identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Logo:
sv: Logotyp:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, logo)
en: URL to the logo
sv: Webbadress för logotyp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The language of the file
sv: Filens språk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Language:
sv: Språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Operating systems:
sv: Operativsystem:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, os)
en: Supported OSes, separated with commas
sv: Operativsystem som stöds, åtskilda med kommatecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Publisher:
sv: Utgivare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_name) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_url)
en: publisher
sv: utgivare

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, pub_name)
en: Name of the publisher
sv: Utgivarens namn

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, pub_url)
en: URL to the publisher
sv: Webbadress till utgivare

en: Import dropped files
sv: Import släppte filer

[ctx: General options.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, partialChecksums)
en: Create partial checksums
sv: Skapa delchecksummor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General URL:
sv: Allmän webbadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Automatically create checksums for the selected types. Keep in mind that this might take a while.
sv: Skapa automatiskt checksummor för valda typer. Var medveten om att det kan ta en stund.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Enter URLs here if all the dropped files are on that server and in the same directory. For each dropped file the URL would consist of the entered part and the filename.
sv: Ange webbadresser här om alla släppta filer finns på en server och i samma katalog. För varje släppt fil skulle webbadressen bestå av den angivna delen och filnamnet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Types of the checksums:
sv: Checksummornas typer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Create checksums:
sv: Skapa checksummor:

[ctx: These entries are optional.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite_2)
en: Optional
sv: Valfri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Optional data:
sv: Valfri data:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enter information that all chosen files share.
sv: Ange information som alla valda filer delar.

en: File Properties
sv: Filegenskaper

en: Enter a filename.
sv: Ange ett filnamn

en: The filename exists already, choose a different one.
sv: Filnamnet finns redan, välj ett annat.

en: Enter at least one URL.
sv: Ange minst en webbadress.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Required
sv: Krävs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Used Mirrors:
sv: Använda spegelplatser:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Recommended
sv: Rekommenderad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: File size (in bytes):
sv: Filstorlek (i byte):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Verification:
sv: Verifikation:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: Optional
sv: Valfri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, add_local_file)
en: Adds local files adding a lot information automatically.
sv: Lägger till lokala filer, med automatiskt tillägg av en hel del information.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, add_local_file)
en: Add local files
sv: Lägg till lokala filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Adding local files...
sv: Lägger till lokala filer...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: General information:
sv: Allmän information:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Here you can enter optional general information on the metalink.
sv: Här kan du skriva in allmän valfri information om metalänken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Origin:
sv: Ursprung:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, origin)
en: Web URL to the metalink
sv: Webbadress till metalänk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic means that updated metalinks can be found at "Origin".
sv: Dynamisk betyder att uppdaterade metalänkar kan hittas i "Ursprung".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic:
sv: Dynamisk:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, publishedGroupBox)
en: Metalink published
sv: Metalänk publicerad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Date and time:
sv: Datum och tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_publishedtimeoffset) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_updatedtimeoffset)
en: Timezone offset:
sv: Skillnad i tidszon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Negative offset:
sv: Negativ skillnad:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, updatedGroupBox)
en: Metalink updated
sv: Metalänk uppdaterad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: This assistant allows you to create metalinks from scratch or base them on existing metalinks. A lot of the fields are optional or recommended, so enter them if desired. The minimum is a save location, at least one file and one URL.
sv: Guiden låter dig skapa metalänkar från början, eller basera dem på befintliga metalänkar. Många av fälten är valfria eller rekommenderade, så skriv in dem om du vill. Det minsta är en plats att spara, minst en fil och en webbadress.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save created Metalink at:
sv: Spara skapad metalänk som:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: Create new Metalink
sv: Skapa ny metalänk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadButton)
en: Load existing Metalink:
sv: Ladda befintlig metalänk:

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, load)
en: *.metalink *.meta4|Metalink file (*.metalink *.meta4)
sv: *.metalink *.meta4|Metalänkfil (*.metalink *.meta4)

en: Create a Metalink
sv: Skapa en metalänk

en: Add at least one file.
sv: Lägg till minst en fil.

en: You need to set mirrors for the entries with an icon.
sv: Du måste ange spegelplatser för posterna med en ikon.

en: General optional information for the metalink.
sv: Allmän valfri information för metalänk.

en: Unable to load: %1
sv: Kan inte ladda: %1

en: Metalink Version 4.0 file (*.meta4)
sv: Metalänkfil version 4.0 (*.meta4)

en: Metalink Version 3.0 file (*.metalink)
sv: Metalänkfil version 3.0 (*.metalink)

en: Define the saving location.
sv: Definiera plats att spara.

[ctx: file as in file on hard drive]
en: Files
sv: Filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMirror)
en: Mirror:
sv: Spegelplats:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConnections)
en: Number of connections:
sv: Antal anslutningar:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, url)
en: Enter a URL
sv: Ange webbadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPriority)
en: Priority:
sv: Prioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, priority)
en: Optional: The priority of the mirror, 1 highest 999999 lowest.
sv: Valfri: Spegelplatsens prioritet,, 1 är högst och 999999 lägst.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KIntNumInput, priority)
en: not specified
sv: inte specificerad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLocation)
en: Location:
sv: Plats:

[ctx: Mirror as in server, in url]
en: Mirror
sv: Spegelplats

[ctx: The priority of the mirror]
en: Priority
sv: Prioritet

[ctx: Number of paralell connections to the mirror]
en: Connections
sv: Anslutningar

[ctx: Location = country]
en: Location
sv: Plats

en: Add mirror
sv: Lägg till spegelplats

en: Modify the used mirrors
sv: Ändra använda spegelplatser

en: Select at least one source url.
sv: Välj minst en källkodswebbadress.

en: Files that exist already in the current folder have been marked.
sv: Filer som redan finns i arbetskatalogen har markerats.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
sv: Mål:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Transfer group:
sv: Överföringsgrupp:

en: Rename File
sv: Byt namn på fil

en: Rename %1 to:
sv: Byt namn på %1 till:

en: &Rename
sv: &Byt namn

[ctx: trust level]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: trust level]
en: Undefined
sv: Odefinierad

[ctx: trust level]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: trust level]
en: Marginal
sv: Begränsad

[ctx: trust level]
en: Full
sv: Pålitlig

[ctx: trust level]
en: Ultimate
sv: Fullständig

[ctx: Signature here is meant in cryptographic terms, so the signature of a file.]
en: Signature of %1.
sv: Signatur för %1.

en: This option is not supported for the current transfer.
sv: Alternativet stöds inte för den pågående överföringen.

en: Detached OpenPGP ASCII signature (*.asc)
sv: Fristående OpenPGP ASCII-signatur (*.asc)

en: Detached OpenPGP binary signature (*.sig)
sv: Fristående OpenPGP binär signatur (*.sig)

en: Load Signature File
sv: Läs in signatur

en: You need to define a signature.
sv: Du måste definiera en signatur.

en: No fingerprint could be found, check if the signature is correct or verify the download.
sv: Inget fingeravtryck kunde hittas. Kontrollera om signaturen är riktig eller verifiera nerladdningen.

en: The key has been revoked.
sv: Nyckeln har återkallats.

en: The key is disabled.
sv: Nyckeln är inaktiverad.

en: The key is invalid.
sv: Nyckeln är ogiltig.

en: The key is expired.
sv: Nyckeln har gått ut.

en: The key is not to be trusted.
sv: Nyckeln är inte pålitlig.

en: The key is to be trusted marginally.
sv: Nyckeln har begränsad pålitlighet.

en: Trust level of the key is unclear.
sv: Nyckelns pålitlighetsnivå är oklar.

en: Unlimited
sv: Obegränsad

[ctx: pgp signature is verified]
en: Verified
sv: Verifierad

[ctx: pgp signature is not verified]
en: Failed
sv: Misslyckades

en: Caution: Verification failed. Either you entered the wrong signature, or the data has been modified.
sv: Varning: Verifikation misslyckades. Antingen skrev du in fel signatur, eller har data ändrats.

en: Verification not possible. Check the entered data, whether gpg-agent is running, or whether you have an Internet connection (for retrieving keys.)
sv: Verifikation inte möjlig. Kontrollera inmatad data, om gpg-agent kör, eller om du har en Internet-anslutning (för att hämta nycklar).

en: Feature is not supported, as KGet is not compiled with QPGME support.
sv: Funktionen stöds inte, eftersom Kget inte är kompilerat med stöd för QPGME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binaryLabel)
en: Has binary PGP signature.
sv: Har binär PGP-signatur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, asciiLabel)
en: Ascii PGP signature:
sv: ASCII PGP-signatur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadSignature)
en: Load Signature
sv: Läs in signatur

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, verify)
en: Verify
sv: Verifiera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyGroup)
en: Key
sv: Nyckel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Issuer:
sv: Utfärdare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-Mail:
sv: E-post:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Comment:
sv: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Creation:
sv: Skapades:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Expiration:
sv: Utgångstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Trust:
sv: Pålitlighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

en: Average speed: %1/s
sv: Medelhastighet: %1/s

en: %1 of %2
sv: %1 av %2

[ctx: @label transfer source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: Source:
sv: Källa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remaining Time:
sv: Återstående tid:

en: Transfer Settings for %1
sv: Överföringsinställningar för %1

en: Changing the destination did not work, the destination stays unmodified.
sv: Det fungerade inte att ändra mål, målet förblir oförändrat.

en: Destination unmodified
sv: Mål oförändrat

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Transfer Settings
sv: Överföringsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Download des&tination:
sv: &Nerladdningsmål:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUpload)
en: &Upload limit:
sv: &Uppladdningsgräns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDownload)
en: &Download limit:
sv: Nerla&ddningsgräns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelShareRatio)
en: Maximum &share ratio:
sv: Maximalt delning&sförhållande:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, mirrors)
en: Modify the mirrors used for downloading.
sv: Ändra spegelplatser använda för nerladdning.

[ctx: The available mirrors (servers) for downloading]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, mirrors)
en: Mirrors
sv: Spegelplatser

[ctx: verification of the download (e.g. by using MD5)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, verification)
en: Verification
sv: Verifikation

en: Select columns
sv: Välj kolumner

en: Transfer Details
sv: Överföringsinformation

en: Download Manager
sv: Nerladdningshantering

[ctx: hash type as in md5t, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hash type:
sv: Typ av checksumma:

[ctx: hash as a hash of type md5, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hash:
sv: Checksumma:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, newHash)
en: Enter a hash key
sv: Ange en nyckel för checksumman

en: Add checksum
sv: Lägg till checksumma

en: Transfer Verification for %1
sv: Överföringsverifikation för %1

en: %1 was successfully verified.
sv: %1 verifierades med lyckat resultat.

en: Verification successful
sv: Verifikation lyckades

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, verify)
en: Verify the finished download with the selected checksum.
sv: Verifiera den avslutade nerladdningen med vald checksumma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, verify)
en: &Verify
sv: &Verifiera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Verifying:
sv: Verifierar:
