kopete - en to sv translation catalogue (3634 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fastLearner)
en: I am a fast learner
sv: Jag lär mig snabbt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices) i1
en: Name
sv: Namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, listServers)
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: 1st message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Welcome to Kopete</h2><p>Which messaging service do you want to connect to?</p>
sv: <h2>Välkommen till Kopete</h2><p>Vilken meddelandetjänst vill du ansluta till?</p>

en: Step Two: Account Information
sv: Steg två: Kontoinformation

[ctx: 2nd message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Congratulations</h2><p>You have finished configuring the account. You can add more accounts with <i>Settings->Configure</i>.  Please click the "Finish" button.</p>
sv: <h2>Gratulerar</h2><p>Du är klar med inställningen av kontot. Du kan lägga till fler konton med <i>Inställningar -> Anpassa</i>. Klicka på knappen "Slutför".</p>

en: Cannot load the %1 protocol plugin.
sv: Kan inte ladda protokollinsticksprogrammet %1.

en: Error While Adding Account
sv: Fel vid tillägg av konto

en: This protocol does not currently support adding accounts.
sv: Protokollet stöder för närvarande inte tillägg av konton.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage1)
en: Step One: Select Messaging Service
sv: Steg ett: Välj meddelandetjänst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Welcome to the Add Account Wizard</h2>
    <p>Select the messaging service from the list below.</p>
sv: <h2>Välkommen till guiden för att lägga till konto.</h2>
    <p>Välj meddelandetjänsten i listan nedan.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage2)
en: Finished
sv: Klar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Congratulations</h2>
    <p>You have finished configuring the account. Please click the "Finish" button.</p>
sv: <h2>Gratulerar</h2> 
    <p>Du är klar med inställningen av kontot. Klicka på knappen "Slutför".</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use a custom color for this account
sv: Använd egna färger för det här kontot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Account are often differentiated by the protocol icon. But if you have severals accounts of the same protocol, you may apply a color filter to that icon to differentiate accounts from the same protocols.
sv: Konton skiljs ofta åt av protokollikonen, men om du har flera konton med samma protokoll, kan du använda ett färgfilter för ikonen för att skilja på konton från samma protokoll.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use &custom color
    for account:
sv: Använd e&gna färger
    för konto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, mColorButton)
en: Account custom color selector
sv: Val av egna färger för konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Connect right after Finish is pressed
sv: Ansluta direkt efter Slutför klickats

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: If this is checked, the account will be connected right after you clicked on <i>Finished</i>.
sv: Om den här rutan är markerad, ansluts kontot precis efter du har klickat på <i>Slutför</i>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Co&nnect now
sv: A&nslut nu

en: Copy Link Address
sv: Kopiera länkadress

en: Save Conversation
sv: Spara samtal

en: <qt>Could not open <b>%1</b> for writing.</qt>
sv: <qt>Kunde inte öppna <b>%1</b> för skrivning.</qt>

en: Error While Saving
sv: Fel vid spara

en: User Has Left
sv: Användaren har lämnat chatten

en: Chat style could not be found, or is invalid.
sv: Chattstilen hittades inte eller är ogiltig.

en: Save File as
sv: Spara fil som

en: Wav file (*.wav)
sv: Wav-fil (*.wav)

en: Chat Text Edit Part
sv: Textredigeringsdel för chatt

en: A simple rich text editor part
sv: Enkelt redigeringsdelprogram för formaterad text

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to clear this chat?</qt>
sv: <qt>Du har fått ett meddelande från <b>%1</b> under den senaste sekunden. Är du säker på att du vill rensa chatten?</qt>

en: Unread Message
sv: Oläst meddelande

[ctx: @action:button]
en: Clear Chat
sv: Rensa chatt

en: <qt>You are about to leave the groupchat session <b>%1</b>.<br />You will not receive future messages from this conversation.</qt>
sv: <qt>Du är på väg att lämna gruppchattsessionen <b>%1</b>.<br />Du kommer inte att få framtida meddelanden från konversationen.</qt>

en: Closing Group Chat
sv: Stänger gruppchatt

[ctx: @action:button]
en: Close Chat
sv: Stäng chatt

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to close this chat?</qt>
sv: <qt>Du har fått ett meddelande från <b>%1</b> under den senaste sekunden. Är du säker på att du vill stänga chatten?</qt>

en: You have a message send in progress, which will be aborted if this chat is closed. Are you sure you want to close this chat?
sv: Du har ett meddelande som håller på att skickas, som kommer att avbrytas om chatten stängs. Är du säker på att du vill stänga chatten?

en: Message in Transit
sv: Meddelande på väg

en: One other person in the chat | %1 other people in the chat
sv[0]: En annan person i chatten
sv[1]: %1 andra personer i chatten

en: %1 is typing a message
sv: %1 skriver ett meddelande

[ctx: %1 is a list of names]
en: %1 are typing a message
sv: %1 skriver meddelanden

en: %1 is now known as %2
sv: %1 är nu känd som %2

[ctx: %1 is a contact's name]
en: %1 deleted status message
sv: %1 borttaget statusmeddelande

[ctx: %1 is a contact's name]
en: %1 changed status message: %2
sv: %1 ändrat statusmeddelande: %2

en: %1 has joined the chat.
sv: %1 har gått med i chatten.

en: %1 status message is %2
sv: %1 statusmeddelande är %2

en: %1 has left the chat.
sv: %1 har lämnat chatten.

en: %1 has left the chat (%2).
sv: %1 har lämnat chatten (%2).

en: You are now marked as %1.
sv: Du är nu markerad som %1.

en: %2 is now %1.
sv: %2 är nu %1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Participants
sv: Deltagare

[ctx: @action:button]
en: Send
sv: Skicka

[ctx: @info:status]
en: Ready.
sv: Klar.

en: &Send Message
sv: &Skicka meddelande

en: Send File...
sv: Skicka fil...

en: Close All Chats
sv: Stäng alla chattar

en: &Activate Next Active Tab
sv: &Aktivera nästa aktiva flik

en: &Activate Next Tab
sv: &Aktivera nästa flik

en: &Activate Previous Tab
sv: &Aktivera föregående flik

en: Nic&k Completion
sv: Komplettering av sme&knamn

en: &Detach Chat
sv: &Koppla från chatt

en: Close &All But This Tab
sv: Stäng &alla andra flikar

en: &Move Tab to Window
sv: &Flytta flik till fönster

en: &Tab Placement
sv: &Flikplacering

en: Previous History
sv: Föregående i historik

en: Next History
sv: Nästa i historik

en: Automatic Spell Checking
sv: Automatisk stavningskontroll

en: Show Participants
sv: Visa deltagare

en: Co&ntacts
sv: Ko&ntakter

en: Toolbar Animation
sv: Animering av verktygsrad

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
sv: Stäng aktuell flik

en: More...
sv: Mer...

en: Top
sv: Överst

en: Bottom
sv: Underst

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Chat
sv: &Chatt

note: i18n: ectx: Menu (tabs)
en: &Tabs
sv: F&likar

note: i18n: ectx: Menu (settings) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (chatToolBar)
en: Chat Toolbar
sv: Chattverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
sv: Formatverktygsrad

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the font and colors settings have changed.
sv: Skickas när teckensnitts- och färginställningar har ändrats.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the message overrides settings have changed.
sv: Skickas när överskridningsinställningar för meddelanden har ändrats.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the chat window style has changed.
sv: Skickas när chattfönstrets stil har ändrats.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when ChatWindowStyle variant has changed.
sv: Skickas när variant av chattfönstrets stil har ändrats.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Name of a Adium/Kopete chat window style.
sv: Namn på en Adium eller Kopete chattfönsterstil.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Relative path to a CSS variant for the current style.
sv: Relativ sökväg till en CSS-variant av den aktuella stilen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Group consecutive messages from the same user as one block.
sv: Gruppera meddelanden i följd från samma användare som ett block.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Use a compact variant of the chat style for chatrooms.
sv: Använd en kompakt variant av chattstilen för chattrum.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Text color used when highlighting.
sv: Textfärg använd vid markering.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Background color used when highlighting.
sv: Bakgrundsfärg använd för markering.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Disable custom formatting set by users.
sv: Inaktivera egen formatering inställd av användare.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat text color.
sv: Chatt textfärg.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat background color.
sv: Chatt bakgrundsfärg.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat link color.
sv: Chatt länkfärg.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat font.
sv: Chatt teckensnitt.

en: Download
sv: Ladda ner

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Play
sv: Spela

en: Save as
sv: Spara som

en: << Prev
sv: << Föregående

en: (0) Next >>
sv: (0) Nästa >>

en: &Set Font...
sv: Ange tecken&snitt...

en: Set Text &Color...
sv: Ange text&färg...

en: Set &Background Color...
sv: Ange &bakgrundsfärg...

en: Spacer for Animation
sv: Mellanrum för animering

en: (%1) Next >>
sv: (%1) Nästa >>

en: Cl&ose Chat
sv: Stän&g chatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, send_btn)
en: Send
sv: Skicka

en: Reply
sv: Svara

en: Add Smiley
sv: Lägg till smilis

note: i18n: ectx: Menu (alignment)
en: &Alignment
sv: &Justering

en: Input auto-resize
sv: Automatiskt storleksändring enligt indata

en: Enable &Rich Text
sv: Aktivera fo&rmaterad text

en: Reset Font And Color
sv: Återställ teckensnitt och färg

en: Modify Account
sv: Ändra konto

en: Are you sure you want to remove the account "%1"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontot "%1"?

en: Remove Account
sv: Ta bort konto

en: Are you sure you want to remove the identity "%1"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort identiteten "%1"?

en: Remove Identity
sv: Ta bort identitet

en: Before removing the identity %1, the following accounts must be assigned to another identity:
sv: Innan identiteten %1 tas bort, måste följande konton tilldelas en annan identitet:

en: Select an identity for the account:
sv: Välj en identitet för kontot:

en: New Identity
sv: Ny identitet

[ctx: String used for creating first copy of a named item]
en: Copy of %1
sv: Kopia av %1

[ctx: String used for creating second and subsequent copies of a named item]
en: Copy %1 of %2
sv: Kopia %1 av %2

en: &Add Account...
sv: &Lägg till konto...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: &Modify Account...
sv: Ä&ndra konto...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: &Remove Account
sv: &Ta bort konto

en: &Switch Identity...
sv: &Byt identitet...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set C&olor...
sv: Ange &färg...

en: Add &Identity...
sv: Lägg till &identitet...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: &Copy Identity...
sv: K&opiera identitet...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: M&odify Identity...
sv: Ä&ndra identitet...

en: R&emove Identity
sv: Ta &bort identitet

en: Set &Default
sv: Använd som &förval

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KopeteAccountConfigBase)
en: Manage Accounts
sv: Hantera konton

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: This widget shows your identities and accounts in a hierarchical view. Each configured identity shows its associated accounts.
sv: Den här grafiska komponenten visar dina identiteter och konton i en hierarkisk vy. Varje inställd identitet visar sina tillhörande konton.

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: Account ID
sv: Kontoidentifikation

[ctx: second-person command]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <span style=" font-style:italic;">Check to Include in Global Connection</span>
sv: <span style=" font-style:italic;">Markera för att inkludera i global anslutning</span>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Use drag & drop to increase or decrease the priority of accounts, accounts at the top of the list have highest priority.
    
    The priority is used to determine which contact to use when you click on a metacontact: Kopete will use the contact of the account with the greatest priority (if all contacts have the same online status).
sv: Använd drag och släpp för att öka eller minska prioritet för konton. Konton längst upp i listan har högst prioritet.
    
    Prioriteten används för att avgöra vilken kontakt som ska användas när du klickar på en metakontakt: Kopete använder kontakten med kontot av högst prioritet (om alla kontakter har samma uppkopplingsstatus).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <span style=" font-style:italic;">Accounts at the top of the list have highest priority</span>
sv: <span style=" font-style:italic;">Konton längst upp i listan har högst prioritet</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxAccounts)
en: Accounts
sv: Konton

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add a new account
sv: Lägg till ett nytt konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add Account
    KAction replaces
    these labels!
sv: Lägg till konto
    Kaction ersätter
    dessa etiketter.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: Remove selected account
sv: Ta bort markerat konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Modify selected account
sv: Ändra markerat konto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Lets you edit the account's properties.
sv: Låter dig redigera kontaktens egenskaper.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Associate the selected account with another identity
sv: Koppla ihop markerat konto med en annan identitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Each account is associated with exactly one identity. You can use this button to change the association and switch an account to a different identity
sv: Varje konto hör ihop med exakt en identitet. Du kan använda den här knappen för att ändra kopplingen och byta ett konto till en annan identitet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Switch &Identity...
sv: Byt &identitet...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set a custom color for this account
sv: Ange en egen färg för det här kontot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxIdentities)
en: Identities
sv: Identiteter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: Add a new identity
sv: Lägg till en ny identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: A&dd Identity...
sv: &Lägg till identitet...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: Create a new identity based on an existing one
sv: Skapa en ny identitet baserat på en befintlig

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: Remove selected identity
sv: Ta bort markerad identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: R&emove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Modify selected identity
sv: Ändra markerad identitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Let you edit the account's properties.
sv: Låter dig redigera kontaktens egenskaper.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: Set the selected identity as default identity
sv: Använd den markerade identiteten som förval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: &Set Default
sv: Använd som &förval

en: Contact List
sv: Kontaktlista

en: Colors && Fonts
sv: Färger och teckensnitt

en: Advanced
sv: Avancerat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_Advanced)
en: Contact List Advanced
sv: Kontaktlistan avancerat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact List Animations
sv: Animering av kontaktlistan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAnimateChange)
en: A&nimate changes to contact list items
sv: Animera än&dringar av poster i kontaktlista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFading)
en: Fade in / out contacts as the&y appear / disappear
sv: &Tona fram eller bort kontakter när de tillkommer eller försvinner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFolding)
en: Fo&ld in / out contacts as they appear / disappear
sv: &Vik in eller ut kontakter när de tillkommer eller försvinner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Contact List Auto-Hide
sv: Dölj kontaktlista automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHide)
en: A&uto-hide contact list
sv: Dölj kontaktlista a&utomatiskt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Since vertical scrollbars occupy space, we introduced this auto-hide feature. The vertical scrollbar will not be available until you move your mouse over the contact list.<br>
    (<b>Disabled</b> if "<b>Hide vertical scrollbar</b>" option is selected above.)
sv: Eftersom vertikala rullningslister upptar utrymme, har den här funktionen för att dölja dem automatisk lagts till. Den vertikala rullningslisten är inte tillgänglig förrän du flyttar musen över kontaktlistan.<br>
    (<b>Inaktiverat</b> om alternativet "<b>Dölj vertikal rullningslist</b>" ovan är markerat.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Auto-hide vertical &scrollbar
sv: Dölj vertikal &rullningslist automatiskt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en: The timeout value for both contact list and scrollbar auto-hiding.
sv: Tidsgräns för dölj automatiskt både för kontaktlista och rullningslist.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en:  Sec
sv:  sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: after the cursor leaves the window
sv: efter markören lämnar fönstret

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_contactListResizeAnchor)
en: &Automatically resize contact list window to fit number of contacts onscreen
sv: Ändra &automatiskt storlek på kontaktlistans fönster så att det motsvarar antal kontakter på skärmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Anchor resizing at &top
sv: Förankra storleksändringar längst &upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Anchor resizing at &bottom
sv: Förankra storleksändringar längst &ner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_contactListUseCustomFont)
en: C&ustom Fonts
sv: &Egna teckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mNormalFontLabel)
en: Base font:
sv: Basteckensnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSmallFontLabel)
en: Small font:
sv: Litet teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Colors
sv: Färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_greyIdleMetaContacts)
en: Tint &idle contacts:
sv: Färga o&verksamma kontakter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Group names:
sv: &Gruppnamn:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_ContactList)
en: Contact List Appearance
sv: Kontaktlistans utseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Group sorting:
sv: Gruppsortering:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting)
en: Manual
sv: Manuell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact sorting:
sv: Kontaktsortering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconMode)
en: Use contact photos &when available
sv: Använd kontaktfoton &om tillgängliga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconBorders)
en: Borders
sv: Kanter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconRounded)
en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupContactByGroup)
en: Arrange metacontacts by &group
sv: Ordna metakontakter enligt &grupp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showOfflineGrouped)
en: Show offline contacts in a &separate group
sv: Visa nerkopplade kontakter i en &separat grupp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListTreeView)
en: Show tree &branch lines
sv: Visa t&rädens grenlinjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIndentContact)
en: In&dent contacts
sv: In&dentera kontakter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: <b>Always</b> disables the vertical scrollbar
sv: Inaktiverar <b>alltid</b> den vertikala rullningslisten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: &Hide vertical scrollbar
sv: Dölj &vertikal rullningslist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showIdentityIcons)
en: Show identities in status bar instead of accounts
sv: Visa identiteter i statusraden istället för konton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mEditTooltips)
en: Change &Tooltip Contents...
sv: Ändra innehåll i verktygs&tips...

en: Show Icon
sv: Visa ikon

en: Unsaved data?
sv: Osparad data?

en: Reserved Layout Name
sv: Reserverat layoutnamn

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be overwritten. Please select a different name.
sv: Layouten '%1' är en standardlayout och kan inte skrivas över. Välj ett annat namn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Layout name:
sv: Layoutnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, visibleRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Optimal width
sv: Optimal bredd

en: Small
sv: Liten

en: Bold
sv: Fetstil

en: Italic
sv: Kursiv

en: Center
sv: Centrera

en: Alignment
sv: Justering

en: Width
sv: Bredd

en: Tooltip Editor
sv: Editor för verktygstips

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbDown)
en: Use this arrow to reorder the items in the list.
sv: Använd pilen för att ordna om objekt i listan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbAdd)
en: Use this arrows to add or remove items to your contact tooltips.
sv: Använd pilarna för att lägga till eller ta bort objekt i dina kontaktverktygstips.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Using the arrow buttons, put on the right the items you want to see in the contact tooltips. You can then sort them.
sv: Lägg objekten du vill se i kontaktverktygstips till höger genom att använda pilknapparna. Därefter kan du sortera dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <b>Here you can customize the contact tooltips</b>
sv: <b>Här kan du anpassa kontaktverktygstips</b>

en: Reset sliders & options to default values
sv: Återställ skjutreglage och alternativ till förvalda värden

en: Execute
sv: Kör

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, deviceTab)
en: Device
sv: Enhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Device:
sv: Enhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
sv: Inmatning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mDeviceKComboBox)
en: Select the device to take video input from
sv: Välj enhet som video ska komma från

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mInputKComboBox)
en: Select from multiple inputs provided by some devices
sv: Välj bland flera ingångar som tillhandahålls av vissa enheter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mStandardKComboBox)
en: Select the video standard to use
sv: Välj videostandard att använda

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, controlsTab)
en: Sliders
sv: Skjutreglage

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Optio&ns
sv: Alter&nativ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, actionsTab)
en: Actions
sv: Åtgärder

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
sv: A&llmänt

en: &Events
sv: Händ&elser

en: A&way Settings
sv: &Frånvaroinställningar

en: Cha&t
sv: &Chatt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Auto Away
sv: Automatisk frånvaro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useAutoAway)
en: &Use auto away
sv: An&vänd automatisk frånvaro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Become away after
sv: Anses som borta efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: minutes of inactivity
sv: minuter utan aktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayGoAvailable)
en: Become available when detecting activity again
sv: Bli tillgänglig när aktivitet identifieras igen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayAskAvailable)
en: Confirm before becoming available
sv: Bekräfta innan tillgänglig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Auto Away Message
sv: Automatiskt frånvaromeddelande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useLastAwayMessage)
en: Display the &last away message used
sv: Visa det &senast använda frånvaromeddelandet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomAwayMessage)
en: Display the &following away message:
sv: Visa &följande frånvaromeddelande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
sv: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatusMessage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Message:
sv: Meddelande:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Chat) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Chat
sv: Chatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEvents)
en: Show events in chat &window
sv: Vi&sa händelser i chattfönstret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightEnabled)
en: High&light messages containing your nickname
sv: Markera meddelanden som innehåller ditt smek&namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_spellCheck)
en: E&nable automatic spell checking by default
sv: Aktivera &normalt automatisk stavningskontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_richTextByDefault)
en: E&nable rich text by default
sv: Aktivera &normalt formaterad text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabs)
en: &Always show tabs
sv: Visa &alltid flikar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, interfaceGroup)
en: &Interface Preference
sv: &Gränssnittsinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, chatWindowGroup)
en: Chat Window Grouping &Policy
sv: Grupperings&policy för chattfönster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Every chat will have its own window.
sv: Varje chatt har sitt eget fönster.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Open All Messages in New Chat Window
sv: Öppna alla meddelanden i nytt chattfönster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Account in Same Chat Window
sv: Gruppera meddelanden från samma konto i samma chattfönster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group All Messages in Same Chat Window
sv: Gruppera alla meddelanden i samma chattfönster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Contacts in Same Group in Same Chat Window
sv: Gruppera meddelanden från kontakter i samma grupp i samma chattfönster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Metacontact in Same Chat Window
sv: Gruppera meddelanden från samma metakontakt i samma chattfönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showDates)
en: Show message dates
sv: Visa datum för meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_truncateContactName)
en: &Truncate contact name with more characters than:
sv: Avko&rta kontaktnamn med fler tecken än:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Limit the maximum number of lines visible in a chat window to improve speed for complex layouts.
sv: Begränsa maximalt antal rader som syns i ett chattfönster för att förbättra hastigheten för komplexa layouter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Ma&ximum number of chat window lines:
sv: Ma&ximalt antal rader i chattfönster:

en: Animation is not possible as your Qt version does not support the mng video format.
sv: Animering är inte möjlig, eftersom Qt-versionen inte stöder videoformatet mng.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Events)
en: Events
sv: Händelser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, notifyGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Notifications
sv: Underrättelser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon on an incoming message
sv: Animera systembrickan vid ett inkommande meddelande

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon whenever a message comes in.
sv: Animera systembrickan så fort ett meddelande kommer in.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate s&ystem tray icon
sv: Animera ikon i s&ystembrickan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: Left mouse click on flashing system tray opens message instead of restoring/minimizing contact list
sv: Vänster musklick på en blinkande systembricka öppnar meddelandet istället för att återställa eller minimera kontaktlistan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: A left mouse click on the flashing system tray icon opens the incoming message instead of restoring/minimizing the contact list (e.g. to check who is sending messages). A middle click always opens this message.
sv: Ett klick med vänster musknapp på en blinkande systembricka öppnar det inkommande meddelandet istället för att återställa eller minimera kontaktlistan (t.ex. för att kontrollera vem som skickar meddelanden). Ett klick med mittenknappen öppnar alltid meddelandet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: &Left mouse click opens message
sv: &Vänster musklick öppnar meddelande

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate the contact list or the system tray icon on an incoming message with open chat
sv: Animera kontaktlistan eller systembrickan vid ett inkommande meddelande med öppen chatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate on message with open chat
sv: Animera meddelande med öppen chatt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender)
en: Use a single notification for messages from the same sender
sv: Använd en enda underrättelse för meddelanden från samma avsändare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender)
en: When a message arrives from a user who already has a message for which a notification is still active, then that notification is updated to indicate a new message has arrived, instead of creating a new notification.
sv: När ett meddelande anländer från en användare som redan har ett meddelande med en aktiv underrättelse, uppdateras den underrättelsen för att ange att ett nytt meddelande har anlänt, istället för att skapa en ny underrättelse.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: The "Ignore" button of the new message popup closes the chat window for the sender
sv: Knappen "Ignorera" i bubblan med det nya meddelandet stänger chattfönstret för avsändaren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: If there is already a chat window opened for the sender of the message displayed in the new message popup the "Ignore" button will close this chat window.
sv: Om ett chattfönster redan är öppet för meddelandets avsändare som visas i bubblan med det nya meddelandet, stänger knappen "Ignorera" detta chattfönster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: Button "I&gnore" in new message popups closes chat
sv: Knappen "I&gnorera" i nya meddelanden stänger chatten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: Notify only highlighted messages in group chats
sv: Underrätta bara om markerade meddelanden i gruppchatter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: In very active group chats, important messages can be singled out by preventing notifications for non-highlighted messages.
sv: I mycket aktiva gruppchatter kan viktiga meddelanden framhävas genom att förhindra underrättelser för omarkerade meddelanden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: Exclude non-&highlighted messages in group chats
sv: Undanta o&markerade meddelanden i gruppchatter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: Use the same notifications for events in the active chat window and other chat windows on the current desktop (usually less intrusive)
sv: Använd samma meddelanden för händelser i det aktiva chattfönstret och i andra chattfönster på det aktuella skrivbordet (oftast mindre störande)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: If activated, events for chat windows that are on the current desktop will be handled like events in the active chat window: The system tray icon and the sender icon in the contact list are not animated and the "Incoming Message for Active Chat" event is used for the notification. Chat windows on other desktops will trigger notifications.
    If not activated, all chat windows except the active one will notify you that an event has occurred using animations (if activated) and the "Incoming Message" event.
sv: Om aktiverad, hanteras händelser för chattfönster som finns på aktuellt skrivbord som händelser i det aktiva chattfönstret: Systembrickans ikon och sändningsikonen i kontaktlistan animeras inte och händelsen "Inkommande meddelande för aktiv chatt" används för underrättelsen. Chattfönster på andra skrivbord utlöser underrättelser.
    Om inte aktiverad, ger alla chattfönster utom det aktiva underrättelser om att en händelse har inträffat med animeringar (om de är aktiverade) och händelsen "Inkommande meddelande".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: Treat all chats on the current des&ktop like active chats
sv: Behandla alla chatter på aktuellt s&krivbord som aktiva chatter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Miscellaneous
sv: Diverse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable events if your account status is "Away"
sv: Aktivera händelser om kontots status är "Frånvaro"

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable notification events even if your account status is "Away" or less available, e.g. "Not Available" or "Do not Disturb". Note: This does not affect the flashing of the system tray icon.
sv: Aktivera underrättelsehändelser även om kontots status är "Frånvaro" eller mindre tillgänglig, t.ex. "Inte tillgänglig" eller "Stör inte". Observera: Detta påverkar inte den blinkande ikonen i systembrickan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: E&nable events while away
sv: Aktivera händelser vid &frånvaro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch to the desktop which contains the chat window for the sender when opening his/her message
sv: Byt till skrivbordet som innehåller chattfönstret för avsändaren när hans eller hennes meddelande öppnas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: If there is already a chat window open for the sender of the message, opening his/her message will cause a switch to the desktop which contains this chat window.
sv: Om ett chattfönster redan är öppnat för meddelandets avsändare, sker ett byte till skrivbordet som innehåller chattfönstret när hans eller hennes meddelande öppnas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch &to desktop containing chat on opening message
sv: Byt &till skrivbord med chatten när meddelandet öppnas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: Raise the chat window/tab on an incoming message
sv: Höj chattfönstret eller fliken vid ett inkommande meddelande

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: If there is already a chat window opened for the sender of an incoming message this window will be put on the current desktop and in front of all other windows.
sv: Om ett chattfönster redan är öppnat för ett inkommande meddelandes avsändare, placeras det på aktuellt skrivbord framför alla andra fönster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: &Raise window on incoming message
sv: &Höj fönster vid inkommande meddelande

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_General) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: System Tray
sv: Systembricka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show the icon in the system tray
sv: Visa ikonen i systembrickan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: By default, the system tray icon indicates new incoming messages using an animation. A left or middle mouse click on the icon will open the message in a new chat window. Pressing the "View" button in the notification popup has the same effect.
sv: Normalt anger ikonen i systembrickan nya inkommande meddelanden med en animering. Ett klick med musens vänster- eller mittenknapp på ikonen öppnar meddelandet i ett nytt chattfönster. Att klicka på knappen "Visa" i underrättelsemeddelandet ger samma effekt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show system &tray icon
sv: Visa &ikon i systembrickan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window minimized to the system tray
sv: Starta med huvudfönstret minimerat i systembrickan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window hidden. The only visible item is the system tray icon.
sv: Starta med huvudfönstret dolt. Det enda som syns är ikonen i systembrickan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start &with hidden main window
sv: Starta med dolt &huvudfönster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Message Handling
sv: Meddelandehantering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Instantly open incoming messages
sv: Öppna omedelbart inkommande meddelanden

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: If there is no chat window open, a new message arriving will cause a new window to open. If there is already a chat window opened for that sender, the message will immediately be displayed there.
sv: Om det inte finns ett chattfönster, öppnas ett nytt fönster när ett nytt meddelande ankommer. Om ett chattfönster redan är öppet för meddelandets avsändare visas det omedelbart där.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Open messages instantl&y
sv: Öppna meddelande &omedelbart

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use a message queue to store incoming messages
sv: Använd en meddelandekö för att lagra inkommande meddelanden

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Store new incoming messages in a message queue. New messages are messages that cannot be displayed in an already open chat window. Only queued messages trigger notification via chat window and system tray icon animations.
sv: Lagra nya inkommande meddelanden i en meddelandekö. Nya meddelanden är de som inte kan visas i ett chattfönster som redan är öppet. Bara köade meddelanden utlöser underrättelser via animeringar i chattfönster och i systembrickan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use message &queue
sv: Använd meddelande&kö

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Also add unread messages to queue
sv: Lägg också till olästa meddelanden i kön

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Unread messages are messages that will be displayed in an already opened but inactive chat window. Only incoming queued messages trigger notification via chat window and system tray icon animations. With this option disabled only new incoming messages are queued, i.e. messages that cannot be displayed in an already open chat window.
sv: Olästa meddelanden är de som visas i ett chattfönster som redan är öppet men inaktivt. Bara inkommande köade meddelanden utlöser underrättelser via animeringar i chattfönster och i systembrickan. Med det här alternativet inaktiverat, köas bara nya inkommande meddelanden, dvs. meddelanden som inte kan visas i ett chattfönster som redan är öppet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Queue unrea&d messages
sv: Köa &olästa meddelanden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, initialStatusGroup) i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Initial Status
sv: Initial status

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Set the initial status
sv: Ställ in initial status

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: When starting Kopete, and whenever your computer is online, all your accounts will go into the status selected here. You can exclude accounts individually in their properties.
sv: När Kopete startas, och så fort datorn är uppkopplad, går alla dina konton till den status som väljes här. Du kan undanta enskilda konto individuellt i deras egenskaper.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Offline
sv: Nerkopplad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Online
sv: Ansluten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Away
sv: Borta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Busy
sv: Upptagen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, invisibleTab)
en: Invisible
sv: Osynlig

en: &Style
sv: &Stil

en: &Emoticons
sv: &Smilisar

en: (No Variant)
sv: (Ingen variant)

en: Choose Chat Window Style to Install
sv: Välj en chattfönsterstil att installera

en: The specified archive cannot be opened.
    Make sure that the archive is a valid ZIP or TAR archive.
sv: Det angivna arkivet kan inte öppnas.
    Försäkra dig om att arkivet är ett giltigt ZIP- eller TAR-arkiv.

en: Cannot Open Archive
sv: Kan inte öppna arkiv

en: Could not find a suitable place to install the chat window style.
sv: Kunde inte hitta en lämplig plats att installera chattfönsterstilen.

en: Cannot Find Styles Directory
sv: Kan inte hitta stilkatalog

en: The specified archive does not contain a valid chat window style.
sv: Det angivna arkivet innehåller inte en giltig chattfönsterstil.

en: Invalid Style
sv: Ogiltig stil

en: The chat window style was successfully installed.
sv: Chattfönsterstilen installerades med lyckat resultat.

en: Install Successful
sv: Installation lyckades

en: An unknown error occurred while trying to install the chat window style.
sv: Ett okänt fel uppstod vid försök att installera chattfönsterstilen.

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

[ctx: @info]
en: The Chat Window Style <resource>%1</resource> was successfully deleted.
sv: Chattfönsterstilen <resource>%1</resource> togs bort med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: An error occurred while trying to delete the <resource>%1</resource> Chat Window Style. Your account might not have permission to remove it.
sv: Ett fel uppstod vid försök att ta bort chattfönsterstilen <resource>%1</resource>. Ditt konto kanske inte har rättighet att ta bort den.

[ctx: @title:window]
en: Chat Window Style <resource>%1</resource> installation
sv: Installation av chattfönsterstilen <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: The specified archive <filename>%1</filename> cannot be opened.
    Make sure that the archive is a valid ZIP or TAR archive.
sv: Det angivna arkivet <filename>%1</filename> kan inte öppnas.
    Försäkra dig om att arkivet är ett giltigt ZIP- eller TAR-arkiv.

[ctx: @info]
en: Could not find a suitable place to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
sv: Kunde inte hitta en lämplig plats att installera chattfönsterstilen <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: The specified archive <filename>%1</filename> does not contain a valid Chat Window Style.
sv: Det angivna arkivet <filename>%1</filename> innehåller inte en giltig chattfönsterstil.

[ctx: @info]
en: An unknown error occurred while trying to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
sv: Ett okänt fel uppstod vid försök att installera chattfönsterstilen <resource>%1</resource>.

en: One Chat Window Style package has been installed. | %1 Chat Window Style packages have been installed.
sv[0]: Ett paket med en chattfönsterstil har installerats.
sv[1]: %1 paket med chattfönsterstilar har installerats.

[ctx: This is the myself preview contact id]
en: myself@preview
sv: jag@förhandsgranskning

[ctx: This is the myself preview contact nickname]
en: Myself
sv: Jag

[ctx: This is the other preview contact id]
en: jack@preview
sv: andra@förhandsgranskning

[ctx: This is the other preview contact nickname]
en: Jack
sv: Andra

[ctx: preview of a chat session]
en: Preview Session
sv: Förhandsgranska session

en: Hello, this is an incoming message :-)
sv: Hej, det här är ett inkommande meddelande

en: Hello, this is an incoming consecutive message.
sv: Hej, det här är ett inkommande meddelande i en följd.

en: Ok, this is an outgoing message
sv: OK, här är ett utgående meddelade

en: Ok, an outgoing consecutive message.
sv: Ok, ett utgående meddelade i en följd.

en: Message that is being sent.
sv: Meddelande som håller på att skickas.

en: Delivered message.
sv: Levererat meddelande.

en: Message that cannot be delivered.
sv: Meddelande som inte kan levereras.

en: Here is an incoming colored message.
sv: Här är ett inkommande färglagt meddelande

en: This is an internal message
sv: Det här är ett internt meddelande

en: performed an action
sv: utförde en åtgärd

en: This is a highlighted message
sv: Det här är ett markerat meddelande

en: Hello, this is an incoming file transfer request
sv: Hej, det här är en inkommande filöverföringsbegäran

en: Hello, this is a disabled incoming file transfer request
sv: Hej, det här är en inaktiverad inkommande filöverföringsbegäran

en: Bye
sv: Hej då

en: Configure Emoticon Themes
sv: Anpassa smilis-teman

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_chatFontSelection)
en: Fonts
sv: Teckensnitt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_chatFont)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base font in the chat window</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Basteckensnitt i chattfönstret</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Base &font:
sv: Bas&teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use normal screen font
sv: Använd normalt skärmteckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use system font
sv: Använd systemteckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Use custom font:
sv: Använd eget teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatTextColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatTextColor)
en: The color of normal text
sv: Färgen på normal text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Highlight foreground:
sv: &Markerad förgrund:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor)
en: Foreground color for highlighted messages
sv: Förgrundsfärg för markerade meddelanden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor)
en: Color for the background of the chat window
sv: Färg på bakgrunden i chattfönstret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Background color:
sv: &Bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor)
en: Background color for highlighted messages
sv: Bakgrundsfärg för markerade meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Highlight bac&kground:
sv: Markerad ba&kgrund:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor)
en: Color used for links in chats
sv: Färg använd för länkar i en chatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Link color:
sv: &Länkfärg:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Formatting Overrides
sv: Formatering överskrider

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_chatFmtOverride) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_chatFmtOverride)
en: Disregard the colors (background and foreground), and font (size and typeface) of incoming messages
sv: Ignorera inkommande meddelandens färger (bakgrund och förgrund) och teckensnitt (storlek och stilsort).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_chatFmtOverride)
en: Ignore peer's formatting
sv: Ignorera motpartens formatering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: If this is checked, the text representation of emoticons in messages will be replaced by an image
sv: Om det här är markerat, ersätts textrepresentationen av smilisen i meddelanden med en bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: U&se the following emoticon theme:
sv: An&vänd följande smilistema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnManageThemes)
en: &Manage Emoticons...
sv: Hantera s&milisar...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChatWindowConfig_Style)
en: Chat Window Appearance
sv: Utseende hos chattfönster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
sv: Visa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupConsecutiveMessages)
en: Group consecuti&ve messages
sv: Gruppera meddelanden i en &följd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompact)
en: Co&mpact style in chatrooms
sv: Ko&mpakt stil i chattrum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stylesGroupBox)
en: Styles
sv: Stilar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style variant:
sv: Stilvariant:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: Get new Chat Window styles over the Internet
sv: Hämta nya stilar för chattfönster via Internet

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: &Get New...
sv: &Hämta ny...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: &Install...
sv: &Installera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: For each tab
sv: För varje flik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowContactName)
en: Show contact name
sv: Visa kontaktnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HoverClose)
en: Show close button
sv: Visa stängningsknapp

en: General Plugins
sv: Allmänna insticksprogram

en: &Manager
sv: &Hantering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Online Status Menu
sv: Uppkopplad statusmeny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Protocol's online status menu:
sv: Protokollets uppkopplade statusmeny:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: As Global Status Menu
sv: Som allmän statusmeny

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: Only Statuses With Matching Category
sv: Bara status med motsvarande kategori

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: All Statuses With Parent Category
sv: All status med överliggande kategori

en: Free For Chat
sv: Ledig för chatt

en: Extended Away
sv: Borta en längre tid

en: Idle
sv: Overksam

en: Do Not Change
sv: Ändra inte

en: New Status
sv: Ny status

en: New Group
sv: Ny grupp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCustomAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButt
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddGroup)
en: Add Group
sv: Lägg till grupp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Category:
sv: Kategori:

en: Title
sv: Titel

en: Placeholder
sv: Platsmarkör

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Display Name
sv: Namn som visas

en: Status Title
sv: Statusmeddelande

en: Status Message
sv: Statusmeddelande

en: Contact Icons
sv: Kontaktikoner

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
sv: Layouten '%1' är en standardlayout och kan inte tas bort.

en: Cannot Delete Default Layouts
sv: Kan inte ta bort standardlayout

en: <qt>This contact is already on your contact list. It is a child contact of <b>%1</b></qt>
sv: <qt>Kontakten finns redan i kontaktlistan. Den är en underkontakt till <b>%1</b></qt>

en: <qt>Are you sure you want to merge meta contacts?
    <b>%1</b>
sv: <qt>Är du säker på att du vill sammanfoga metakontakter?
    <b>%1</b></qt>

en: Meta Contact Merge
sv: Sammanfoga metakontakter

en: Select Address Book
sv: Välj adressbok

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MetaContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookSelectorWidget_Base)
en: Select Contact
sv: Välj kontakt

en: No writeable address book resource found.
sv: Ingen skrivbar adressboksresurs hittades.

en: Add or enable one using the KDE System Settings.
sv: Lägg till eller aktivera en med KDE:s systeminställningar.

en:  (already in address book)
sv:  (redan i adressboken)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: This wizard helps you export instant messaging contacts to the KDE address book.
sv: Den här guiden hjälper dig att exportera direktmeddelandekontakter till KDE:s adressbok.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Select Address Book
sv: &Välj adressbok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Selected contacts will be added to the KDE address book.
sv: Markerade kontakter kommer att läggas till i KDE:s adressbok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAll)
en: Select &All
sv: Markera &alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDeselectAll)
en: &Deselect All
sv: A&vmarkera alla

en: <Not Set>
sv: <Inte angivet>

en: Export to Address Book
sv: Exportera till adressboken

en: Export
sv: Exportera

en: Set address book fields using the selected data from Kopete
sv: Ange adressbokens fält med markerad data från Kopete

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookExportUI)
en: Merge with Address Book
sv: Sammanfoga med adressboken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblFirstName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: First name:
sv: Förnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblHomePhone)
en: Home phone:
sv: Hemtelefon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblWorkPhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Work phone:
sv: Arbetstelefon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mobileLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblMobilePhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Mobile phone:
sv: Mobiltelefon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblUrl)
en: URL:
sv: Webbadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblLastName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Last name:
sv: Efternamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail_2)
en: Email:
sv: E-post:

en: Create New Group...
sv: Skapa ny grupp...

en: &Move To
sv: Flytta &ner

en: &Copy To
sv: &Kopia till

en: Merge Meta Contacts
sv: Sammanfoga metakontakter

en: Send Email...
sv: Skicka e-post...

[ctx: verb, rename a contact]
en: Rename
sv: Byt namn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Add Contact
sv: &Lägg till kontakt

en: Select Account
sv: Välj konto

en: Add to Your Contact List
sv: Lägg till i kontaktlistan

en: &Properties
sv: Egenska&per

en: Please enter the name for the new group:
sv: Ange namnet på den nya gruppen:

en: <qt>Are you sure you want to remove the contact <b>%1</b> from your contact list?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort kontakten <b>%1</b> från kontaktlistan?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the group <b>%1</b> and all contacts that are contained within it?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort gruppen <b>%1</b> och alla kontakter som finns i den?</qt>

en: Are you sure you want to remove these contacts from your contact list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa kontakter från kontaktlistan?

en: Are you sure you want to remove these groups and contacts from your contact list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa grupper och kontakter från kontaktlistan?

en: Account %1 is offline. Do you really want to move this metacontact?
sv: Kontot %1 är nerkopplat. Vill du verkligen flytta den här metakontakten?

en: Move contact
sv: Flytta kontakt

en: There is no email address set for this contact in the KDE address book.
sv: Det finns ingen e-postadress angiven för kontakten i KDE:s adressbok.

en: No Email Address in Address Book
sv: Ingen e-postadress i adressbok

en: This contact was not found in the KDE address book. Check that a contact is selected in the properties dialog.
sv: Kontakten hittades inte i KDE:s adressbok. Kontrollera att en kontakt är vald i egenskapsdialogrutan.

en: Not Found in Address Book
sv: Hittades inte i adressboken

en: Rename Contact
sv: Byt namn på kontakt

en: Remove Contact
sv: Ta bort kontakt

en: Send Single Message...
sv: Skicka enstaka meddelande...

en: &Add Subcontact
sv: &Lägg till underkontakt

en: Rename Group
sv: Byt namn på grupp

en: Remove Group
sv: Ta bort grupp

en: Send Message to Group
sv: Skicka meddelande till grupp

en: &Add Contact to Group
sv: &Lägg till kontakt i grupp

en: Rename
sv: Byt namn

en: Make Meta Contact
sv: Skapa metakontakt

en: Add Contact
sv: Lägg till kontakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDisplayName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
sv: &Namn:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpIcons)
en: Icons
sv: Ikoner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom &icons
sv: Använd egna &ikoner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOpen)
en: O&pen:
sv: Ö&ppen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClosed)
en: C&losed:
sv: St&ängd:

en: Properties of Group %1
sv: Egenskaper för gruppen %1

en: Custom &Notifications
sv: Egna u&nderrättelser

en: Properties of Meta Contact %1
sv: Egenskaper för metakontakten %1

en: Sync KABC...
sv: Synkronisera med adressboken...

en: (custom name)
sv: (eget namn)

en: (nick name)
sv: (smeknamn)

en: (formatted name)
sv: (formaterat namn)

en: (contact id)
sv: (kontaktidentifikation)

en: No Contacts with Photo Support
sv: Inga kontakter med stöd för foton

en: No contacts were imported from the address book.
sv: Inga kontakter importerades från adressboken.

en: No Change
sv: Ingen ändring

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAddressbook)
en: Address Book Link
sv: Länk till adressboken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: Export contact's details to the KDE Address Book
sv: Exportera kontaktens information till KDE:s adressbok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: E&xport Details...
sv: &Exportera information...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: Import contacts from the KDE Address Book
sv: Importera kontakter från KDE:s adressbok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: &Import Contacts
sv: &Importera kontakter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Display Name Source
sv: Källa för namn som visas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameKABC)
en: Use address book &name (needs address book link)
sv: Använd adressbokens &namn (kräver länk till adressboken)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameContact) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoContact)
en: From contact:
sv: Från kontakt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAccountName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAccountPhoto)
en: Contact with which to synchronize the displayname.
sv: Kontakt att synkronisera namnet som visas med.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameCustom)
en: Cus&tom:
sv: &Egen:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Photo Source
sv: Fotokälla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoKABC)
en: U&se address book photo (needs address book link)
sv: Använd adressbokens &foto (kräver länk till adressboken)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Photo
sv: Foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoCustom)
en: Custom:
sv: Egen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChoosePhoto)
en: Choose...
sv: Välj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSyncPhoto)
en: S&ync photo to address book
sv: S&ynkronisera foto med adressboken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Ad&vanced
sv: A&vancerat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Check to set custom icons for this contact
sv: Markera för att ange egna ikoner för den här kontakten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom status &icons
sv: Använd egna status&ikoner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnline)
en: &Online:
sv: A&nsluten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOffline)
en: O&ffline:
sv: Ner&kopplad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAway)
en: Awa&y:
sv: &Borta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUnknown)
en: Un&known:
sv: O&känd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: &Group:
sv: &Grupp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kabcLabel)
en: Address book entry:
sv: Post i adressboken:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountIdentityBase) i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, title)
en: Account Identity
sv: Kontoidentitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectText)
en: Select the identity to be used by the accounts:
sv: Ange identiteten som ska användas av kontona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accounts)
en: <img name=foobar> My Account
sv: <img name=foobar> Mitt konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, identityList)
en: Identity
sv: Identitet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityDetailed)
en: Detailed Info
sv: Detaljerad information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E-mail:
sv: E-post:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, phoneLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Private phone:
sv: Hemtelefon:

en: Identity Information
sv: Identitetsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photo)
en: No Photo
sv: Inget foto

en: General Information
sv: Allmän information

en: Detailed Information
sv: Detaljerad information

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityGeneral)
en: General Info
sv: Allmän information

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectPhoto)
en: Select Photo
sv: Välj foto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, clearPhoto)
en: Clear Photo
sv: Rensa foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Show as:
sv: Visa som:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNickName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNick)
en: Nickname:
sv: Smeknamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identityName)
en: Identity Name
sv: Identitetsnamn

[ctx: Button to open account configuration widget]
en: Click to add an account
sv: Klicka för att lägga till ett konto

en: View
sv: Visa

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnEdit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: ToolBar (quickSearchBar)
en: Quick Search Bar
sv: Snabbsökrad

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_actions)
en: &Other Actions
sv: &Övriga åtgärder

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_groups)
en: &Groups
sv: &Grupper

en: Global status message
sv: Allmänt statusmeddelande

en: Service messages
sv: Tjänstmeddelanden

en: &Export Contacts...
sv: &Exportera kontakter...

en: &Away
sv: &Borta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: &Busy
sv: &Upptagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: &Invisible
sv: Osynl&ig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnline)
en: &Online
sv: A&nsluten

en: &Set Status
sv: Ange &status

en: Configure &Global Shortcuts...
sv: Anpassa &globala genvägar...

en: Show &All
sv: Visa &alla

en: Show Offline &Users
sv: Visa nerkopplade an&vändare

en: Show Empty &Groups
sv: Visa &tomma grupper

en: Read Message
sv: Läs meddelande

en: Read the next pending message
sv: Läs nästa väntande meddelande

en: Show/Hide Contact List
sv: Visa/dölj kontaktlista

en: Show or hide the contact list
sv: Visa eller dölj kontaktlistan

en: Set Away/Back
sv: Ange borta eller tillbaka

en: <qt>Closing the main window will keep Kopete running in the system tray. Use 'Quit' from the 'File' menu to quit the application.</qt>
sv: <qt>Stängs huvudfönstret fortsätter Kopete att köras i systembrickan. Använd "Avsluta" i menyn "Arkiv" för att avsluta programmet.</qt>

en: Docking in System Tray
sv: Dockning i systembrickan

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
sv: <b>Statustitel:</b>&nbsp;%1

[ctx: @label:textbox formatted status message]
en: <br /><b>Status&nbsp;Message:</b>&nbsp;%1
sv: <br /><b>Statusmeddelande:</b>&nbsp;%1

en: Kopete, the KDE Instant Messenger
sv: Kopete, KDE:s meddelandeklient

en: (c) 2001-2004, Duncan Mac-Vicar Prett
    (c) 2002-2016, Kopete Development Team
sv: © 2001-2004, Duncan Mac-Vicar Prett
    © 2002-2016, Kopete-utvecklingsgruppen

en: Developer and maintainer
sv: Utvecklare och underhåll

en: Developer and Project founder
sv: Utvecklare och projektets grundare

en: Developer, Yahoo plugin maintainer
sv: Utvecklare, underhåll av Yahoo-insticksprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_lastName)
en: Developer
sv: Utvecklare

en: Developer, Connection status plugin author
sv: Utvecklare, upphovsman till insticksprogram för anslutningsstatus

en: Developer, Video device support
sv: Utvecklare, stöd för videoenhet

en: Developer, MSN
sv: Utvecklare, MSN

en: Developer, Gadu plugin maintainer
sv: Utvecklare, underhåll av Gadu-insticksprogram

en: Lead Developer, AIM and ICQ plugin maintainer
sv: Huvudutvecklare, underhåll av AIM- och ICQ-insticksprogram

en: IRC plugin maintainer
sv: Underhåll av IRC-insticksprogram

en: Lead Developer, Telepathy and Messenger plugin maintainer
sv: Huvudutvecklare, underhåll av Telepathy- och Messenger-insticksprogram

en: Lead Developer, MSN plugin maintainer
sv: Huvudutvecklare, underhåll av MSN-insticksprogram

en: Artist / Developer, Artwork maintainer
sv: Artist och utvecklare, underhåll av grafik

en: Developer, UI maintainer
sv: Utvecklare, underhåll av grafiskt gränssnitt

en: Developer, WLM plugin maintainer
sv: Utvecklare, underhåll av WLM-insticksprogram

en: Developer, Jabber plugin maintainer
sv: Utvecklare, underhåll av Jabber-insticksprogram

en: Lead Developer, GroupWise maintainer
sv: Huvudutvecklare, underhåll av GroupWise

en: Developer, AIM and ICQ
sv: Utvecklare, AIM och ICQ

en: Developer, Bonjour Plugin Maintainer
sv: Utvecklare, underhåll av Bonjour-insticksprogram

en: Konki style author
sv: Upphovsman till Konki-stilen

en: Hacker style author
sv: Upphovsman till Hacker-stilen

en: Kopete's icon author
sv: Upphovsman till Kopetes ikon

en: Sounds
sv: Ljud

en: Kopete Docugoddess, Bug and Patch Testing.
sv: Kopetes dokumentationsgudinna, testning av fel och programfixar.

en: Iris Jabber Backend Library
sv: Iris Jabber-gränssnittsbibliotek

en: OscarSocket author
sv: Upphovsman till Oscar-uttag

en: Kmerlin MSN code
sv: Kmerlin MSN-kod

en: Former developer
sv: Tidigare utvecklare

en: Former developer, project co-founder
sv: Tidigare utvecklare, en av projektets grundare

en: Misc bugfixes and enhancements
sv: Diverse felrättningar och förbättringar

en: Former developer, original Gadu plugin author
sv: Tidigare utvecklare, ursprunglig upphovsman till Gadu-insticksprogram

en: Former developer, Jabber plugin author
sv: Tidigare utvecklare, upphovsman till Jabber-insticksprogram

en: Former developer, Oscar plugin
sv: Tidigare utvecklare, Oscar-insticksprogram

en: Former developer and WinPopup maintainer
sv: Tidigare utvecklare och underhåll av Winpopup

en: Do not load plugins. This option overrides all other options.
sv: Ladda inte insticksprogram. Detta alternativ överskrider alla andra.

en: Disable auto-connection
sv: Inaktivera automatisk anslutning

en: Auto-connect the specified accounts. Use a comma-separated list
    to auto-connect multiple accounts.
sv: Anslut automatiskt för angivna konton. Använd en lista åtskild av
    kommatecken för att automatiskt ansluta flera konton.

en: Do not load the specified plugin. Use a comma-separated list
    to disable multiple plugins.
sv: Ladda inte angivet insticksprogram. Använd en lista åtskild av
    kommatecken för att inaktivera flera insticksprogram.

en: Load only the specified plugins. Use a comma-separated list
    to load multiple plugins. This option has no effect when
    --noplugins is set and overrides all other plugin related
    command line options.
sv: Ladda bara angivet insticksprogram. Använd en lista åtskild av
    kommatecken för att ladda flera insticksprogram. Det här
    alternativet har ingen effekt när --noplugins anges och överskrider
    alla andra kommandoradsväljare för insticksprogram.

en: URLs to pass to kopete / emoticon themes to install
sv: Webbadresser att skicka till Kopete, eller smilisteman att installera

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: C&lear
sv: &Rensa

en: Edit Message
sv: Redigera meddelande

en: Edit Message...
sv: Redigera meddelande...

en: Edit Statuses...
sv: Redigera status...

en: Configure Statuses
sv: Anpassa status

note: i18n: Target Size (KB) (=> KB = kilobyte)
en: Target KB
sv: Mål Kbyte

note: i18n: General Purpose In/Out
en: GPIO
sv: Generell in- och utmatning

en: Flicker Reduction
sv: Flimmerreducering

en: Framerate
sv: Bildfrekvens

note: i18n: USB Isochronous Interface
en: USB Alternate
sv: Alternativ USB

note: i18n: Selection of combinations of light sources
en: Lights
sv: Ljus

en: Reset Camera
sv: Återställ kamera

note: i18n: Chroma Auto Gain Control
en: chroma agc
sv: kroma AGC

note: i18n: Combfilter
en: combfilter
sv: kamfilter

note: i18n: Automute
en: automute
sv: tysta automatiskt

note: i18n: Luminance Decimation Filter
en: luma decimation filter
sv: luma-decimeringsfilter

note: i18n: Analog/Digital Conversion Crush (!!! aGc is a typo !!! => aDc)
en: agc crush
sv: AGC undertryckning

note: i18n: Video Cassette Recorder Hack (improves sync on poor VCR tapes)
en: vcr hack
sv: videoinspelningsfix

note: i18n: Whitecrush Upper (whitecrush => adaptive auto gain control to prevent "blooming" of the video signal due to very high Luminance levels; upper threshold)
en: whitecrush upper
sv: övre vitundertryckning

note: i18n: Whitecrush Lower (whitecrush => adaptive auto gain control to prevent "blooming" of the video signal due to very high Luminance levels; lower threshold)
en: whitecrush lower
sv: lägre vitundertryckning

note: i18n: U-V Gain Ratio (NOT Ultra Violet !)
en: uv ratio
sv: UV-förhållande

note: i18n: Full Luminance Range
en: full luma range
sv: fullständigt luma-intervall

note: i18n: Luminance Coring Level (=> Improves SNR (Signat-to-Noise-Ratio) by HF filtering)
en: coring
sv: hopläggning

en: Invert
sv: Invertera

note: i18n: Y Offset Odd Field
en: y offset odd field
sv: Y-förskjutning udda fält

note: i18n: Y Offset Even Field
en: y offset even field
sv: Y-förskjutning jämnt fält

note: i18n: Green Balance
en: green balance
sv: grönbalans

note: i18n: Digital/Analog Converter Magnitude
en: DAC magnitude
sv: DAC magnitud

note: i18n: Band Filter
en: band filter
sv: bandfilter

note: i18n: RGB Gamma
en: rgb gamma
sv: RGB gamma

note: i18n: Reset Level
en: reset level
sv: återställ nivå

note: i18n: Pixel Bias Voltage
en: pixel bias voltage
sv: bildpunktsförspänning

note: i18n: Noise Suppression (Smoothing)
en: Noise suppression (smoothing)
sv: Brusreducering (utjämning)

en: Minimum Clock Divider
sv: Minimal klockdivision

en: Webcam Effects
sv: Webbkameraeffekter

en: Infrared
sv: Infraröd

note: i18n: Black/White
en: B/W
sv: Svartvitt

en: Auto Luminance Control
sv: Automatisk luminanskontroll

en: Horizontal Edge Enhancement
sv: Förbättring av horisontella kanter

en: Vertical Edge Enhancement
sv: Förbättring av vertikala kanter

en: Lens Shading Compensation
sv: Kompensation för linsskuggning

en: Maximum Exposure Time
sv: Maximal exponeringstid

en: Red Saturation
sv: Röd färgmättnad

en: Blue Saturation
sv: Blå färgmättnad

en: Luminance Bandpass
sv: Luminansbandpass

en: Luminance Bandpass Weight
sv: Luminans bandpassvikt

note: i18n: High Frequency Luminance Coring
en: HF Luminance Coring
sv: Högfrekvent luminanshopläggning

en: Force Color ON
sv: Tvinga färg PÅ

note: i18n: Chrominance Gain
en: Chrominance Gain Control
sv: Förstärkningskontroll av krominans

note: i18n: Video Tape Recorder Time Constant
en: VTR Time Constant
sv: TIdskonstant för videokassettspelare

en: Luminance Delay Compensation
sv: Fördröjningskompensering av luminans

en: Vertical Noise Reduction
sv: Vertikalbrusreducering

en: Save User Settings
sv: Spara användarinställningar

en: Restore User Settings
sv: Återställ användarinställningar

en: Restore Factory Settings
sv: Återställ fabriksinställningar

note: i18n: Color Mode
en: Colour mode
sv: Färgläge

note: i18n: Auto Contour
en: Auto contour
sv: Automatiska konturer

en: Contour
sv: Kontur

note: i18n: Backlight Compensation
en: Backlight compensation
sv: Kompensation för bakgrundsbelysning

note: i18n: Flicker Suppression
en: Flickerless
sv: Flimmerreducering

note: i18n: Noise Reduction
en: Noise reduction
sv: Brusreducering

en: Compression Target
sv: Komprimeringsmål

en: Color Filter
sv: Färgfilter

note: i18n: Transaction Time (msec)
en: Transaction time (msec)
sv: Transaktionstid (ms)

note: i18n: "Buffers per Transaction"
en: Buffers per transaction
sv: Buffrar per transaktion

note: i18n: off / disable flicker compensation
en: NoFliker
sv: Inget flimmer

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Off
sv: Av

en: Both
sv: Båda

en: On
sv: På

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Hue
sv: Färgton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color_btn)
en: Color
sv: Färg

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Whiteness
sv: Vitvärde

en: Automatic Brightness/Contrast Correction
sv: Automatisk justering av ljusstyrka och kontrast

en: Automatic Color Correction
sv: Automatisk färgkorrektion

en: Vertical Flip
sv: Vänd vertikalt

en: Horizontal Flip
sv: Vänd horisontellt

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: Volume
sv: Volym

en: Balance
sv: Balans

en: Bass
sv: Bas

en: Treble
sv: Diskant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, muteButton)
en: Mute
sv: Tyst

en: Black Level
sv: Svartnivå

en: Automatic White Balance
sv: Automatisk vitbalans

en: Do White Balance
sv: Justera vitbalans

en: Red Balance
sv: Rödbalans

en: Blue Balance
sv: Blåbalans

en: Exposure
sv: Exponering

en: Automatic Gain
sv: Automatisk förstärkning

en: Gain
sv: Förstärkning

en: Horizontal Center
sv: Centrera horisontellt

en: Vertical Center
sv: Centrera vertikalt

en: Power Line Frequency
sv: Elnätets frekvens

en: Automatic Hue
sv: Automatisk färgton

en: White Balance Temperature
sv: Vitbalansens färgtemperatur

en: Sharpness
sv: Skärpa

en: Backlight Compensation
sv: Kompensation för bakgrundsbelysning

en: Chroma AGC
sv: Kroma AGC

en: Color Killer
sv: Färgeliminering

en: Color Effects
sv: Färgeffekter

en: Rotate
sv: Rotera

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Chroma Gain
sv: Kromaförstärkning

en: A network connection was disconnected.  The application is now in offline mode.  Do you want the application to resume network operations when the network is available again?
sv: En nätverksanslutning kopplades ner. Programmet är nu i nerkopplat läge. Vill du att programmet ska återuppta nätverksåtgärder när nätverket är tillgängligt igen?

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect?
sv: Programmet är nu i nerkopplat läge. Vill du ansluta?

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect in order to carry out this operation?
sv: Programmet är nu i nerkopplat läge. Vill du ansluta för att utföra den här åtgärden?

en: Leave Offline Mode?
sv: Lämna nerkopplat läge?

en: Connect
sv: Anslut

en: Stay Offline
sv: Förbli nerkopplad

en: Could not find contactlist.xml in Kopete application data.
sv: Kunde inte hitta contactlist.xml i Kopetes programdata.

en: Could not open contact list file.
sv: Kunde inte öppna filen med kontaktlistan.

en: Could not write contact list to a file.
sv: Kunde inte skriva kontaktlistan till en fil.

en: <qt>"%1" is not supported by Kopete.</qt>
sv: <qt>"%1" stöds inte av Kopete.</qt>

en: Could Not Sync with KDE Address Book
sv: Kunde inte synkronisera med KDE:s adressbok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Do Not Use
sv: Använd inte

en: <qt>An address was added to this contact by another application.<br />Would you like to use it in Kopete?<br /><b>Protocol:</b> %1<br /><b>Address:</b> %2</qt>
sv: <qt>En adress har lagts till för den här kontakten av ett annat program.<br />Vill du använda den i Kopete?<br /><b>Protokoll:</b> %1<br /><b>Adress:</b> %2</qt>

en: Import Address From Address Book
sv: Importera adress från adressboken

en: Use
sv: Använd

en: <qt>One or more of your accounts using %1 are offline.  Most systems have to be connected to add contacts.  Please connect these accounts and try again.</qt>
sv: <qt>Ett eller flera av dina konton som använder %1 är nerkopplade. De flesta system måste vara anslutna för att lägga till kontakter. Anslut dessa konton och försök igen.</qt>

en: Not Connected
sv: Inte ansluten

en: Choose Account
sv: Välj konto

en: <qt>You do not have an account configured for <b>%1</b> yet.  Please create an account, connect it, and try again.</qt>
sv: <qt>Du har inte ställt in ett konto för <b>%1</b> ännu. Skapa ett konto, anslut det och försök igen.</qt>

en: No Account Found
sv: Konto hittades inte

en: <qt>It was not possible to add the contact.</qt>
sv: <qt>Det var inte möjligt att lägga till kontakten.</qt>

en: Could Not Add Contact
sv: Kunde inte lägga till kontakt

en: You have been disconnected
sv: Du har kopplats ner

en: You have connected from another client or computer to the account '%1'
sv: Du har anslutit från en annan klient eller dator till kontot '%1'.

en: Most proprietary Instant Messaging services do not allow you to connect from more than one location. Check that nobody is using your account without your permission. If you need a service that supports connection from various locations at the same time, use the Jabber protocol.
sv: De flesta privatägda direktmeddelandetjänster tillåter inte att du ansluter från mer än en plats. Kontrollera att någon inte använder ditt konto utan din tillåtelse. Om du behöver en tjänst som tillåter anslutning från diverse platser samtidigt, använd protokollet Jabber.

en: You are not allowed to add yourself to the contact list. The addition of "%1" to account "%2" will not take place.
sv: Du tillåts inte att lägga till dig själv i kontaktlistan. Tillägg av "%1" i kontot "%2" kommer inte att utföras.

en: Error Creating Contact
sv: Fel när kontakt skulle skapas

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Edit Account
sv: Redigera konto

en: You have been added
sv: Du har lagts till

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_add)
en: Add...
sv: Lägg till...

en: Authorize
sv: Ge behörighet

en: Block
sv: Blockera

en: Info...
sv: Information...

en: The contact <b>%1</b> has added you to his/her contact list.
sv: Kontakten <b>%1</b> har lagt till dig i sin egen kontaktlista

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the contact list appearance has changed.
sv: Skickas när kontaktlistans utseende har ändrats.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Enable emoticon support in Kopete.
sv: Aktivera stöd för smilisar i Kopete.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Whether using the system font for the chat window.
sv: Om systemets teckensnitt ska användas i chattfönstret.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Color used to identify idle contacts.
sv: Färg använd för att identifiera overksamma kontakter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Whether to use a different color for idle contacts.
sv: Om en annan färg ska användas för overksamma kontakter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Contact properties that contact tooltip will show.
sv: Kontaktegenskaper som kontaktens verktygstips visar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Contact list group sorting
sv: Sortera kontaktlista enligt grupper

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Contact list icon display mode. Either the protocol icon or the contact photo.
sv: Visningsläge för ikoner i kontaktlista. Antingen protokollikon eller kontaktfoto.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Enable borders on the contact's photo.
sv: Aktivera kanter på kontaktfoto.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Round contact photo corners.
sv: Rundade hörn på kontaktfoto.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show contact list as a tree view.
sv: Visa kontaktlista som en trädvy.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Indent contacts if you do not show tree lines.
sv: Indenterar kontakter om trädlinjer inte visas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Hide the vertical scroll bar.
sv: Dölj den vertikala rullningslisten.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Group contacts by group.
sv: Ordna kontakter enligt grupp.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Use custom fonts for contact list.
sv: Använd eget teckensnitt för kontaktlistan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Automatically resize the main window.
sv: Ändra automatiskt storlek på huvudfönstret.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Corner at which to anchor main window when auto-resizing.
sv: Hörn som huvudfönstret ankras vid automatisk storleksändring.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Normal font for contact list
sv: Normalt teckensnitt för kontaktlista

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Small font for contact list (for status message)
sv: Litet teckensnitt för kontaktlista (för statusmeddelanden)

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Color for group name.
sv: Färg på gruppnamn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Animate contact list on contact list changes.
sv: Animera kontaktlistan då den ändras.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Fade-in/Fade-out on contact status changes.
sv: Tona in och tona ut vid ändring av kontaktstatus.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Fold-in/Fold-out on contact status changes.
sv: Vik in och vik ut vid ändring av kontaktstatus.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide contact list after a while.
sv: Dölj kontaktlista automatiskt efter en stund.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide vertical scrollbar in contact list after a while.
sv: Dölj vertikal rullningslist automatiskt i kontaktlistan efter en stund.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide timeout
sv: Tidsgräns för dölj automatiskt

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show offline users in contact list.
sv: Visa nerkopplade användare i kontaktlista.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show empty groups in contact list.
sv: Visa tomma grupper i kontaktlista.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show identities in status bar instead of accounts.
sv: Visa identiteter i statusraden istället för konton.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show offline users in a separate group.
sv: Visa nerkopplade användare i en separat grupp.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Start Kopete docked.
sv: Starta Kopete i systembrickan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show Kopete in system tray.
sv: Visa Kopete i systembrickan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use message queue.
sv: Använd meddelandekö.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue unread messages.
sv: Köa olästa meddelanden.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use mouse navigation only in contact list.
sv: Använd bara musnavigering i kontaktlistan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Reconnect on disconnect.
sv: Anslut igen vid nerkoppling.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Raise message view on new messages.
sv: Höj meddelandevy vid nya meddelanden.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show events in chat window.
sv: Visa händelser i chattfönstret.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue only highlighted messages in group chats
sv: Köa bara markerade meddelanden i gruppchatter

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue Only Messages On Another Desktop
sv: Köa bara meddelanden på ett annat skrivbord

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Single notification for messages from the same sender.
sv: En enda underrättelse för meddelanden från samma avsändare.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Balloon Notification Ignore Closes Chat View
sv: Att ignorera meddelanderutor med underrättelser stänger chattvy

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification
sv: Underrättelse med blinkande systembricka

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification Left Click Opens Message.
sv: Vänsterklick vid underrättelse med blinkande systembricka öppnar meddelande.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Animate on message with open chat.
sv: Animera vid meddelande med öppen chatt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification Set Current Desktop To Chat View
sv: Underrättelse med blinkande systembricka byter aktuellt skrivbort till chattvy

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable events while away.
sv: Aktivera händelser vid frånvaro.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Chat window grouping policy.
sv: Grupperingspolicy för chattfönster.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable spell checking by default.
sv: Aktivera normalt stavningskontroll.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable rich text by default.
sv: Aktivera normalt formaterad text.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show send button in Chat Window.
sv: Visa knappen Skicka i chattfönster.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show message dates.
sv: Visa datum för meddelanden.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Truncate contact name.
sv: Avkorta kontaktnamn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Truncate contact name max length.
sv: Avkorta kontaktnamn maximal längd.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Maximum number of messages to show in a chat window.
sv: Maximalt antal meddelanden att visa i ett chattfönster.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Hightlight messages containing your nickname.
sv: Markera meddelanden som innehåller ditt smeknamn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Selected view plugin for Chat Window.
sv: Valt vyinsticksprogram för chattfönster.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Use auto away.
sv: Använd automatisk frånvaro.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Auto away timeout.
sv: Tidsgräns för automatisk frånvaro.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Go available after detecting an activity.
sv: Bli tillgänglig när aktivitet identifieras.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Confirm Before Coming Back from Auto Away
sv: Bekräfta innan återkomst från automatisk frånvaro

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: When setting the auto away message, use the latest away message.
sv: När automatiskt frånvaromeddelande ställs in, använd det senaste frånvaromeddelandet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: When setting the auto away message, use a custom away message.
sv: När automatiskt frånvaromeddelande ställs in, använd ett eget frånvaromeddelande.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: The custom auto away title.
sv: Rubriken för det egna automatiska frånvaromeddelandet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: The custom auto away message.
sv: Det egna automatiska frånvaromeddelandet.

en: I am gone right now, but I will be back later
sv: Jag är borta just nu, men kommer tillbaka senare

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Enable smooth scrolling in contact list.
sv: Aktivera jämn panorering i kontaktlistan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Always show tabs.
sv: Visa alltid flikar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Show contact name for each tab.
sv: Visa kontaktnamn på varje flik.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Show close button for each tab.
sv: Visa stängningsknapp på varje flik.

en: Outgoing Message Sent
sv: Skickade meddeladen

en: A contact sent you a buzz/nudge.
sv: En kontakt ringer eller knuffar dig.

en: User <i>%1</i> is typing a message
sv: Användaren <i>%1</i> skriver ett meddelande

[ctx: @action]
en: Chat
sv: Chatta

en: <qt>An error has occurred while creating a new chat window. The chat window has not been created.</qt>
sv: <qt>Ett fel uppstod när ett nytt chattfönster skulle skapas. Chattfönstret har inte skapats.</qt>

en: Error While Creating Chat Window
sv: Fel när chattfönster skulle skapas

en: Enter Arguments
sv: Ange argument

en: Enter the arguments to %1:
sv: Ange argument för %1:

en: Alias "%1" expands to itself.
sv: Alias "%1" expanderas till sig självt.

en: "%2" requires at least %1 argument. | "%2" requires at least %1 arguments.
sv[0]: "%2" kräver åtminstone %1 argument.
sv[1]: "%2" kräver åtminstone %1 argument.

en: "%2" has a maximum of %1 argument. | "%2" has a maximum of %1 arguments.
sv[0]: "%2" har maximalt %1 argument.
sv[1]: "%2" har maximalt %1 argument.

en: You are not authorized to perform the command "%1".
sv: Du har inte behörighet att utföra kommandot "%1".

en: Command Error
sv: Kommandofel

en: USAGE: /help [<command>] - Used to list available commands, or show help for a specified command.
sv: Användning: /help [<kommando>] - används för att ge en lista av tillgängliga kommandon, eller visa hjälp för ett angivet kommando.

en: USAGE: /url - Opens last URL for current chat in default browser.
sv: Användning: /url - Öppnar senaste webbadress i aktuell chatt med standardwebbläsaren.

en: USAGE: /close - Closes the current view.
sv: Användning: /close - stänger aktuell vy.

en: USAGE: /part - Closes the current view.
sv: Användning: /part - stänger aktuell vy.

en: USAGE: /clear - Clears the active view's chat buffer.
sv: Användning: /clear - rensar aktiva vyns chattbuffert.

en: USAGE: /away [<reason>] - Marks you as away/back for the current account only.
sv: Användning: /away [<orsak>] - anger att du är borta eller tillbaka men bara för aktuellt konto.

en: USAGE: /awayall [<reason>] - Marks you as away/back for all accounts.
sv: Användning: /awayall [<orsak>] - anger att du är borta eller tillbaka i alla konton.

en: USAGE: /say <text> - Say text in this chat. This is the same as just typing a message, but is very useful for scripts.
sv: Användning: /say <text> - säg texten i den här chatten. Det här är samma sak som att bara skriva ett meddelande, men är mycket användbart för skript.

en: USAGE: /exec [-o] <command> - Executes the specified command and displays the output in the chat buffer. If -o is specified, the output is sent to all members of the chat.
sv: Användning: /exec [-o] <kommando> - kör angivet kommando och visar utmatningen i chattbufferten. Om -o anges, skickas resultatet till alla chattens medlemmar.

en: Available Commands:
sv: Tillgängliga kommandon:

en: 
    Type /help <command> for more information.
sv: 
    Skriv /help <kommando> för mer information.

en: There is no help available for '%1'.
sv: Det finns ingen hjälp tillgänglig för "%1".

en: ERROR: Shell access has been restricted on your system. The /exec command will not function.
sv: Fel: Skalåtkomst är begränsad på systemet. Kommandot /exec kommer inte att fungera.

en: ERROR: Failed to start process from /exec command.
sv: FEL: Misslyckades starta process from kommandot /exec.

note: i18n: ectx: Menu (commandmenu)
en: Commands
sv: Kommandon

en: &Add to Your Contact List
sv: &Lägg till i kontaktlistan

en: Visible when offline
sv: Synlig när nerkopplad

en: Move Contact
sv: Flytta kontakt

en: Select the meta contact to which you want to move this contact:
sv: Välj metakontakt som du vill flytta den här kontakten till:

en: Create a new metacontact for this contact
sv: Skapa en ny metakontakt för den här kontakten

en: If you select this option, a new metacontact will be created in the top-level group with the name of this contact and the contact will be moved to it.
sv: Om du väljer det här alternativet, skapas en ny metakontakt på toppnivå, med namnet på kontakten, och kontakten flyttas till den.

en: This user is not reachable at the moment. Please try a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
sv: Den här användaren kan inte nås för ögonblicket. Försök med ett protokoll som stöder att skicka i nerkopplat läge, eller vänta tills användaren kopplar upp.

en: User is Not Reachable
sv: Användaren kan inte nås

en: Are you sure you want to remove the contact  '%1' from your contact list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontakten "%1" från kontaktlistan?

[ctx: @label:textbox formatted name]
en: <br /><b>Full Name:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
sv: <br /><b>Fullständigt namn:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted idle time]
en: <br /><b>Idle:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
sv: <br /><b>Overksam:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted url]
en: <br /><b>Home Page:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>
sv: <br /><b>Hemsida:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <br /><b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
sv: <br /><b>Statusmeddelande:</b>&nbsp;%1

[ctx: <days>d <hours>h <minutes>m <seconds>s]
en: %4d %3h %2m %1s
sv: %4 d %3 t %2 m %1 s

[ctx: <hours>h <minutes>m <seconds>s]
en: %3h %2m %1s
sv: %3 t %2 m %1 s

[ctx: <minutes>m <seconds>s]
en: %2m %1s
sv: %2 m %1 s

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Idle Time
sv: Tid utan aktivitet

en: Online Since
sv: Ansluten sedan

en: Last Seen
sv: Senast sedd

en: First Name
sv: Förnamn

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Private Phone
sv: Privat telefon

en: Private Mobile Phone
sv: Privat mobiltelefon

en: Work Phone
sv: Arbetstelefon

en: Work Mobile Phone
sv: Arbetsmobiltelefon

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Nick Name
sv: Smeknamn

en: Custom Name
sv: Eget namn

en: Shown even if offline
sv: Visa även om nerkopplad

en: Top Level
sv: Toppnivå

en: Not in your contact list
sv: Inte i kontaktlista

en: Offline Users
sv: Nerkopplade användare

[ctx: Label for the default identity, used by users to group their instant messaging accounts]
en: Default Identity
sv: Förvald identitet

en: This user is not reachable at the moment. Please make sure you are connected and using a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
sv: Den här användaren kan inte nås för ögonblicket. Försäkra dig om att du är uppkopplad med ett protokoll som stöder att skicka i nerkopplat läge, eller vänta tills användaren kopplar upp.

en: Status not available
sv: Status inte tillgänglig

en: <qt><i>%1</i> is now %2.</qt>
sv: <qt><i>%1</i> är nu %2.</qt>

en: Unable to find the file %1.
sv: Kan inte hitta filen %1.

en: <qt>Unable to download the requested file;<br />please check that address %1 is correct.</qt>
sv: <qt>Kan inte ladda ner den begärda filen.<br />Kontrollera att adressen %1 är riktig.</qt>

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Unknown
sv: Okänd

en: Password Required
sv: Lösenord krävs

en: <qt>Kopete is unable to save your password securely in your wallet;<br />do you want to save the password in the <b>unsafe</b> configuration file instead?</qt>
sv: <qt>Kopete kan inte spara lösenordet på ett säkert sätt i din plånbok.<br />Vill du spara lösenordet <b>utan skydd</b> i inställningsfilen istället?</qt>

en: Unable to Store Secure Password
sv: Kan inte spara lösenord säkert

en: Store &Unsafe
sv: Spara &utan skydd

en: <qt><b>The password was wrong.</b> Please re-enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
sv: <qt><b>Felaktigt lösenord.</b> Ange lösenordet för kontot %1 igen <b>%2</b></qt>

en: <qt>Please enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
sv: <qt>Ange lösenord för kontot %1 <b>%2</b></qt>

en: Account Offline
sv: Nerkopplat konto

en: Sorry, I am busy right now
sv: Tyvärr, jag är upptagen just nu

en: Going Online - Kopete
sv: Ansluter - Kopete

en: Do You Want to Change Status to Available?
sv: Vill du ändra status till tillgänglig?

note: i18n: ectx: label, entry, group (Status)
en: Protocol's status menu type.
sv: Protokollets statusmenytyp.

en: Copying
sv: Kopierar

en: Source
sv: Källa

en: Destination
sv: Mål

en: File transfer %1 completed.
sv: Filöverföring %1 färdig.

en: File transfer %1 failed.
sv: Filöverföring %1 misslyckades.

en: You cancelled file transfer %1
sv: Du avbröt filöverföringen %1

en: File transfer %1 cancelled.
sv: Filöverföring %1 avbruten.

en: Kopete File Transfer
sv: Kopete-filöverföring

en: Sorry, sending files which are not stored locally is not yet supported by this protocol.
    Please copy this file to your computer and try again.
sv: Tyvärr stöder inte protokollet ännu att skicka filer som inte lagras lokalt.
    Kopiera filen till din dator och försök igen.

en: File Transfer
sv: Filöverföring

en: You must provide a valid local filename
sv: Du måste ange ett giltigt lokalt filnamn

en: You do not have permission to write to selected file
sv: Du har inte rättighet att skriva till markerad fil

en: The file '%1' already exists.
    Do you want to overwrite it ?
sv: Filen "%1" finns redan.
    Vill du skriva över den?

en: Overwrite File
sv: Skriv över fil

en: The directory %1 does not exist
sv: Katalogen %1 finns inte

en: You do not have permission to write to selected directory
sv: Du har inte rättighet att skriva i markerad katalog

en: You must provide a valid local directory
sv: Du måste ange en giltig lokal katalog

en: You have been disconnected.
sv: Du har kopplats ner.

en: Connection Lost.
sv: Anslutningen förlorad.

en: Kopete lost the channel used to talk to the instant messaging system.
    This can be because either your internet access went down, the service is experiencing problems, or the service disconnected you because you tried to connect with the same account from another location. Try connecting again later.
sv: Kopete förlorade kanalen som används för att tala med direktmeddelandesystemet.
    Det kan antingen bero på att anslutningen till Internet kopplades ner, att tjänsten råkat ut för problem, eller att tjänsten kopplade ner dig eftersom du försökte ansluta med samma konto från en annan plats. Försök att ansluta igen senare.

en: Cannot connect with the instant messaging server or peers.
sv: Kan inte ansluta till direktmeddelandeserver eller motparter.

en: Cannot connect.
sv: Kan inte ansluta.

en: This means Kopete cannot reach the instant messaging server or peers.
    This can be because either your internet access is down or the server is experiencing problems. Try connecting again later.
sv: Det betyder att Kopete inte kan nå direktmeddelandeservern eller motparter.
    Det kan antingen bero på att anslutningen till Internet kopplades ner eller att servern råkat ut för problem. Försök att ansluta igen senare.

en: More Information...
sv: Mer information...

en: + %1 more message | + %1 more messages
sv[0]: + %1 ytterligare meddelande
sv[1]: + %1 ytterligare meddelanden

[ctx: @title %1 is contact's name]
en: Incoming file transfer request from <i>%1</i>
sv: Inkommande filöverföringsbegäran från <i>%1</i>

[ctx: @info]
en: A user is trying to send you a file <filename>%1</filename>
sv: En användare försöker skicka filen <filename>%1</filename> till dig

[ctx: @info %2 is message]
en: A user is trying to send you a file <filename>%1</filename> with the message:<nl/>"%2"
sv: En användare försöker skicka filen <filename>%1</filename> till dig med meddelandet:<nl/>"%2"

en: Incoming message from <i>%1</i>
sv: Inkommande meddelande från <i>%1</i>

en: A highlighted message arrived from <i>%1</i>
sv: Ett markerat meddelande anlände från <i>%1</i>

[ctx: @action]
en: View
sv: Visa

[ctx: @action]
en: Close
sv: Stäng

en: Choose the corresponding entry for '%1'
sv: Välj motsvarande post för '%1'

en: Choose the corresponding entry in the address book
sv: Välj motsvarande post i adressboken

en: Address Book Association
sv: Koppling till adressboken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, edtAddressee)
en: The KDE Address Book entry associated with this Kopete Contact
sv: Posten i KDE:s adressbok som hör ihop med Kopetes kontakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_btn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearBlackList) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearWhiteList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnClear)
en: Clear
sv: Rensa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: Select an address book entry
sv: Välj en post i adressboken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: C&hange...
sv: Ä&ndra...

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Email
sv: E-post

en: New Address Book Entry
sv: Ny post i adressboken

en: Name the new entry:
sv: Namnge den nya posten:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create a new entry in your address book
sv: Skapa en ny post i adressboken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create New Entr&y...
sv: Skapa ny &post...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Select the contact you want to communicate with via Instant Messaging
sv: Välj kontakten som du vill kommunicera med via direktmeddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSearch)
en: S&earch:
sv: &Sök:

en: Select Avatar
sv: Markera avatar

en: No Avatar
sv: Ingen avatar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAddAvatar)
en: Add Avatar...
sv: Lägg till avatar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemoveAvatar)
en: Remove Avatar
sv: Ta bort avatar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFromWebcam)
en: From Webcam
sv: Från webbkamera

en: Take a photo
sv: Ta ett foto

en: Someone Has Added You
sv: Någon har lagt till dig

en: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" /> The contact <b>%2</b> has added you to his/her contact list. (Account %3)</qt>
sv: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" /> Kontakten <b>%2</b> har lagt till dig i sin kontaktlista. (Konto %3)</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: The contact XXX has added you to his/her contactlist
sv: Kontakten XXX har lagt till dig i sin egen kontaktlista

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_infoButton)
en: Read More Info About This Contact
sv: Läs mer information om kontakten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_authorizeCb)
en: Authorize this contact to see my status
sv: Tillåt kontakten att se min status

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_addCb)
en: Add this contact in my contactlist
sv: Lägg till kontakten i min kontaktlista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_displayNameEdit)
en: The display name of the contact.  Leave it empty to use the contact's nickname.
sv: Kontaktens namn som visas. Lämna det tomt för att använda kontaktens smeknamn.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_displayNameEdit)
en: Enter the contact's display name. This is how the contact will appear in the contact list.
    Leave it empty if you want to see the contact's nickname as their display name.
sv: Ange namn som visas för kontakten. Så här ser kontakten ut i kontaktlistan.
    Lämna tomt om du vill se kontaktens smeknamn som det namn som visas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Display name:
sv: Namn som visas:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it in the top level group.
sv: Lägg till gruppen där kontakten ska läggas till. Lämna tomt för att lägga till den i toppnivågruppen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: In the group:
sv: I gruppen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_groupList)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it to the top level group.
sv: Lägg till gruppen där kontakten ska läggas till. Lämna tomt för att lägga till den i toppnivågruppen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Address book link:
sv: Länk till adressboken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please specify an away message, or choose a predefined one.
sv: Ange antingen ett frånvaromeddelande, eller välj ett fördefinierat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Check this and enter your password below if you would like your password to be stored in your wallet, so Kopete does not have to ask you for it each time it is needed.
sv: Markera det här och ange ditt lösenord nedan om du vill att lösenordet ska lagras i din plånbok, så att Kopete inte behöver fråga dig om det varje gång det behövs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Remember password
sv: Kom ihåg lösenord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Password:
sv: Lösenord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here.
sv: Ange lösenord här.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here. If you would rather not save your password, uncheck the Remember password checkbox above; you will then be prompted for your password whenever it is needed.
sv: Ange ditt lösenord här. Om du helst inte vill spara lösenordet, avmarkera kryssrutan Kom ihåg lösenord ovan. Därefter blir du tillfrågad om ditt lösenord så fort det behövs.

en: Start &Chat...
sv: Börja &chatta...

en: &Send Single Message...
sv: &Skicka enstaka meddelande...

en: User &Info
sv: Användar&information

en: Send &File...
sv: S&kicka fil...

en: View &History...
sv: Visa &historik...

en: &Create Group...
sv: S&kapa grupp...

en: Cha&nge Meta Contact...
sv: Ä&ndra metakontakt...

en: &Delete Contact
sv: &Ta bort kontakt

en: Change A&lias...
sv: Ändra a&lias...

en: &Block Contact
sv: &Blockera kontakt

en: Un&block Contact
sv: &Tillåt kontakt

en: Contacts
sv: Kontakter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Use Subfolder for Each Contact
sv: Använd underkatalog för varje kontakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yesButton)
en: Always
sv: Alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noButton)
en: Never
sv: Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlySelectedButton)
en: Only the selected contacts
sv: Bara markerade kontakter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlyNotSelectedButton)
en: Not the selected contacts
sv: Inte markerat kontakter

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AliasDialog)
en: Add New Alias
sv: Lägg till nytt alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Command:
sv: Kommando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, command)
en: This is the command that you want to run when you execute this alias.
sv: Det här är kommandot som du vill köra när detta alias ska utföras.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, command)
en: <qt>This is the command that you want to run when you execute this alias.
    
    You can use the variables <b>%1, %2 ... %9</b> in your command, and they will be replaced with the arguments of the alias. The variable <b>%s</b> will be replaced with all arguments. <b>%n</b> expands to your nickname.
    
    Do not include the '/' in the command (if you do it will be stripped off anyway).</qt>
sv: <qt>Det här är kommandot som du vill köra när det här aliaset utförs.
    
    Du kan använda variablerna <b>%1, %2, ... %9</b> i kommandot, och de ersätts med aliasets argument. Variabeln <b>%s</b> ersätts med alla argument. <b>%n</b> ersätts med ditt smeknamn.
    
    Inkludera inte "/" i kommandot (om du gör det tas det bort ändå).</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/').
sv: Det här är aliaset du lägger till (vad du skriver efter kommandotecknet, "/").

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/'). Do not include the '/' (it will be stripped off if you do anyway).
sv: Det här är aliaset du lägger till (vad du skriver efter kommandotecknet, "/"). Inkludera inte tecknet "/" (det tas bort ändå om du gör det).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_saveButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Save
sv: &Spara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kPushButton3)
en: &Cancel
sv: &Avbryt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, protocolList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, protocolList)
en: If you want this alias to only be active for certain protocols, select those protocols here.
sv: Om du vill att det här aliaset bara ska vara aktivt för vissa protokoll, välj protokollen här.

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, protocolList)
en: Protocols
sv: Protokoll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: For protocols:
sv: För protokoll:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, aliasList)
en: This is the list of custom aliases and the commands that you have already added
sv: Det här är listan med egna alias och kommandon som du redan har lagt till

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Command
sv: Kommando

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add New Alias...
sv: Lägg till nytt &alias...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete Selected
sv: &Ta bort markerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: Edit Alias...
sv: Redigera alias...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &Add
sv: &Lägg till

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. An alias name cannot contain the characters "_" or "=".</qt>
sv: <qt>Kunde inte lägga till alias <b>%1</b>. Ett aliasnamn får inte innehålla tecknen "_" eller "=".</qt>

en: Invalid Alias Name
sv: Ogiltigt aliasnamn

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled either by another alias or Kopete itself.</qt>
sv: <qt>Kunde inte lägga till alias <b>%1</b>. Kommandot hanteras redan av ytterligare ett alias eller av Kopete själv.</qt>

en: Could Not Add Alias
sv: Kunde inte lägga till alias

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled by either another alias or Kopete itself.</qt>
sv: <qt>Kunde inte lägga till alias <b>%1</b>. Kommandot hanteras redan av ytterligare ett alias eller av Kopete själv.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
sv: Ta bort

en: Are you sure you want to delete the selected aliases?
sv: Är du säker på att du vill ta bort markerade alias?

en: Delete Aliases
sv: Ta bort alias

[ctx: list_of_words_to_replace]
en: ur,your,r,are,u,you,theres,there is,arent,are not,dont,do not
sv: ä,är

en: Replacement
sv: Ersättning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Sentence Options
sv: Meningsalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DotEndSentence)
en: Add a dot at the end of each sent line
sv: Lägg till en punkt sist på varje rad som skickas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CapitalizeBeginningSentence)
en: Start each sent line with a capital letter
sv: Börja varje rad som skickas med stor bokstav

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Replacements List
sv: Ersättningslista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeHost) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mC
en: &Remove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Re&placement:
sv: E&rsättning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_options)
en: Replacement Options
sv: Ersättningsalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceIncoming)
en: Auto replace on incoming messages
sv: Ersätt automatiskt på inkommande meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceOutgoing)
en: Auto replace on outgoing messages
sv: Ersätt automatiskt på utgående meddeladen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Contact Notes
sv: Kontaktanteckningar

en: Notes about %1:
sv: Anteckningar om %1:

en: &Notes
sv: A&nteckningar

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: ToolBar (cryptographyToolBar)
en: Cryptography Toolbar
sv: Krypteringsverktygsrad

en: Cryptography
sv: Kryptering

[ctx: @action toggle action]
en: Encrypt Messages
sv: Kryptera meddelanden

[ctx: @action toggle action]
en: Sign Messages
sv: Signera meddelanden

[ctx: @action toggle action]
en: Export Contacts' Keys to Address Book
sv: Exportera kontakternas nycklar till adressboken

[ctx: @info]
en: You have not selected a private key for yourself, so signing is not possible. Please select a private key in the Cryptography preferences dialog.
sv: Du har inte valt en egen privat nyckel, alltså är inte signering möjlig. Välj en privat nyckel i dialogrutan för inställning av kryptering.

en: No Private Key
sv: Ingen privat nyckel

[ctx: @info]
en: This protocol may not work with messages that are encrypted. This is because encrypted messages are very long, and the server or peer may reject them due to their length. To avoid being signed off or your account being warned or temporarily suspended, turn off encryption.
sv: Protokollet kanske inte fungerar med meddelanden som är krypterade. Det beror på att krypterade meddelanden är mycket långa, och servern eller motparten avslår dem på grund av deras längd. Stäng av kryptering för att undvika nerkoppling eller att ditt konto får en varning eller blir avstängt.

en: Cryptography Unsupported Protocol
sv: Protokollet stöder inte kryptering

[ctx: @info]
en: You need to select a public key for %2 to send encrypted messages to that contact. | You need to select a public key for the following meta-contacts to send encrypted messages to them:
    %2
sv[0]: Du måste välja en öppen nyckel för %2 för att skicka krypterade meddelanden till kontakten.
sv[1]: Du måste välja en öppen nyckel för följande metakontakter för att skicka krypterade meddelanden till dem:
    %2

en: Missing public key | Missing public keys
sv[0]: Saknar öppen nyckel
sv[1]: Saknar öppna nycklar

[ctx: @action]
en: &Select Public Key...
sv: &Välj öppen nyckel...

[ctx: @action]
en: &Export Public Keys To Address Book...
sv: &Exportera öppna nycklar till adressboken...

[ctx: @info]
en: This protocol %1 may not work with messages that are encrypted. This is because encrypted messages are very long, and the server or peer may reject them due to their length. To avoid being signed off or your account being warned or temporarily suspended, turn off encryption.
sv: Protokollet %1 kanske inte fungerar med meddelanden som är krypterade. Det beror på att krypterade meddelanden är mycket långa, och servern eller motparten avslår dem på grund av deras längd. Stäng av kryptering för att undvika nerkoppling eller att ditt konto får en varning eller blir avstängt.

en: Cryptography Unsupported Protocol %1
sv: Protokollet %1 stöder inte kryptering

[ctx: @info]
en: Cryptography plugin has found an encryption key for %1 (%2) in your KDE address book. Do you want to use key %3 as this contact's public key?
sv: Krypteringsinsticksprogrammet har hittat en krypteringsnyckel för %1 (%2) i KDE:s adressbok. Vill du använda nyckeln %3 som kontaktens öppna nyckel?

en: Public Key Found
sv: Öppen nyckel hittades

en: Public Keys Found
sv: Öppna nycklar hittades

[ctx: @info]
en: Cryptography plugin has found multiple encryption keys for %1 (%2) in your KDE address book. To use one of these keys, select it and choose OK.
sv: Krypteringsinsticksprogrammet har hittat flera krypteringsnycklar för %1 (%2) i KDE:s adressbok. Markera en nyckel och klicka på Ok för att använda en av nycklarna.

en: Private Key:
sv: Privat nyckel:

[ctx: @label:chooser]
en: Select the key you want to use to sign and encrypt messages
sv: Välj nyckeln du vill använda för att signera och kryptera meddelanden

en: Select the key you want to use to sign and encrypt messages
sv: Välj nyckeln du vill använda för att signera och kryptera meddelanden

[ctx: @info:tooltip]
en: The private key used for decryption and signing
sv: Den privata nyckeln använd för avkodning och signering

[ctx: @info:whatsthis]
en: View and change the private key used for signing and encrypting messages using the Cryptography plugin
sv: Visa och ändra den privata nyckeln som används för signering och kryptering av meddelanden med krypteringsinsticksprogrammet

[ctx: @info]
en: <para>Before you can sign messages or receive encrypted ones, you must select a private key for yourself.</para><para>Before you can send encrypted messages to someone, you must select their public key by right-clicking on their name in your contact list and choosing "Select Public Key".</para>
sv: <para>Innan du kan signera meddelanden eller ta emot krypterade meddelanden måste du välja din egna privata nyckel.</para><para>Innan du kan skicka krypterade meddelanden till någon måste du välja deras öppna nyckel genom att högerklicka på deras namn i din kontaktlista och klicka på "Välj öppen nyckel".</para>

en: Sign messages in clearsign mode
sv: Signera meddelanden i klartextläge

en: Select Contact's Public Key
sv: Välj kontaktens öppna nyckel

[ctx: @label:chooser]
en: Select the key you want to use encrypt messages to the recipient
sv: Välj nyckeln du vill använda för att kryptera meddelanden till mottagaren

en: Select public key
sv: Välj öppen nyckel

[ctx: @label:chooser]
en: Select public key for %1
sv: Välj öppen nyckel för %1

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cryptography Plugin)
en: User's private key fingerprint.
sv: Användarens privata nyckels fingeravtryck.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cryptography Plugin)
en: Sign messages in clearsign mode.
sv: Signera meddelanden i klartextläge.

en: Export Public Keys
sv: Exportera öppna nycklar

[ctx: @action:button]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: @info:tooltip]
en: Export checked keys to address book
sv: Exportera markerade nycklar till adressboken

[ctx: @item:inlistbox]
en: &lt;No metacontacts with keys to export&gt;
sv: &lt;Inga metakontakter med nycklar att exportera&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cryptography plugin will export keys for the chosen metacontacts. If no address book entry has been linked to each metacontact, one will be created.
sv: Krypteringsinsticksprogrammet kommer att exportera nycklar för de valda metakontakterna. Om ingen post i adressboken har länkats till någon metakontakt, kommer en att skapas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KListWidget, keyList)
en: Select Keys to Export
sv: Välj nycklar att exportera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KListWidget, keyList)
en: Check the box next to the name and key of each user that you want to export to the address book.
sv: Markera rutan intill namnet och nyckeln för varje användare som du vill exportera till adressboken.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KListWidget, keyList)
en: Select Keys to Use
sv: Välj nycklar att använda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KListWidget, keyList)
en: Select the key you want to use for to encrypt to the metacontact
sv: Välj nyckeln du vill använda för att kryptera meddelanden till metakontakten

en: -New filter-
sv: -Nytt filter-

en: Rename Filter
sv: Byt namn på filter

en: Please enter the new name for the filter:
sv: Ange det nya namnet för filtret:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Filters
sv: Tillgängliga filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename)
en: Rename...
sv: Byt namn...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Criteria
sv: Villkor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: If the message contains:
sv: Om meddelandet innehåller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexp)
en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editregexp)
en: Edit...
sv: Redigera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_case)
en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Action
sv: Åtgärd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setImportance)
en: Set the message importance to:
sv: Ställ in meddelandets viktighet till:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Low
sv: Låg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Highlight
sv: Markerad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setBG)
en: Change the background color to:
sv: Ändra bakgrundsfärg till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setFG)
en: Change the foreground color to:
sv: Ändra förgrundsfärg till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_raise)
en: Raise window
sv: Höj fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_notifications)
en: Configure Notifications...
sv: Anpassa underrättelser...

en: Keep
sv: Behåll

en: Would you like to remove the old history files?
sv: Vill du ta bort gamla historikfiler?

en: History Converter
sv: Konvertering av historik

en: History converter
sv: Konvertering av historik

en: Parsing the old history in %1
sv: Tolkar gammal historik i %1

en: Parsing the old history in %1:
    %2
sv: Tolkar gammal historik i %1:
    %2

note: i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Show previous messages in new chats.
sv: Visa tidigare meddelanden i nya chattfönster.

note: i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages to show.
sv: Antal meddelanden att visa.

note: i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages per page
sv: Antal meddelanden per sida

note: i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History2 Plugin)
en: Color of messages
sv: Färg på meddelanden

note: i18n: ectx: label, entry (BrowserStyle), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (BrowserStyle), group (History2 Plugin)
en: Style to use in history-browser.
sv: Stil att använda i historikbläddraren.

en: History for %1
sv: Historik för %1

en: All
sv: Alla

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Searching...
sv: Söker...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, searchButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_search) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: &Search
sv: &Sök

en: History for All Contacts
sv: Historik för alla kontakter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Ready
sv: Klar

en: Latest History
sv: Senaste historik

en: View &History
sv: Visa &historik

en: Quote Last Message
sv: Citera senaste meddelandet

en: Import History
sv: Importera historik

en: Import Listed Logs
sv: Importera listade loggar

en: Get History From &Pidgin...
sv: Hämta historik från &Pidgin...

en: Select log directory by hand
sv: Välj loggkatalog för hand

en: Parsed History
sv: Tolkade historik

en: Saving logs to disk ...
sv: Sparar loggar på disk...

en: Abort Saving
sv: Avbryt spara

en: Saving
sv: Sparar

en: Are You Sure?
sv: Är du säker?

en: You already imported logs from pidgin. If you do it twice, each message is imported twice.
    Are you sure you want to continue?
sv: Du har redan importerat loggar från Pidgin. Om du gör det två gånger, importeras varje meddelande två gånger.
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Select Log Directory
sv: Välj loggkatalog

en: Parsing history from pidgin ...
sv: Tolkar historik från Pidgin...

en: Abort parsing
sv: Avbryt tolkning

en: Parsing history
sv: Tolkar historik

en: WARNING: There is no equivalent for protocol %1 in kopete.
sv: Varning: Det finns ingen motsvarighet till protokollet %1 i Kopete.

en: WARNING: Cannot find matching account for %1 (%2).
sv: Varning: Kan inte hitta motsvarande konto för %1 (%2).

en: WARNING: Cannot find %1 (%2) in your contact list. Found logs will not be imported.
sv: Varning: Kan inte hitta %1 (%2) i din kontaktlista. Hittade loggar kommer inte att importeras.

en: WARNING: Cannot open file %1. Skipping.
sv: Varning: Kan inte öppna filen %1. Hoppar över den.

en: WARNING: Cannot parse date "%1". You may want to edit the file containing this date manually. (Example recognized date strings: "%2".)
sv: Varning: Kan inte tolka datumet "%1". Du skulle kunna redigera filen som innehåller datumet för hand (exempel på en datumsträng som känns igen: "%2").

en: INFORMATION: Guessed %1 to be one of your nicks.
sv: Information: Gissade att %1 är ett av dina smeknamn.

en: INFORMATION: Guessed %1 to be one of your buddys nicks.
sv: Information: Gissade att %1 är en av dina kompisars smeknamn.

en: Cannot map Nickname to Account
sv: Kan inte avbilda smeknamn till konto

en: Did you ever use "%1" as nickname in your history?
sv: Använde du någonsin "%1" som smeknamn i historiken?

en: WARNING: XML parser error in %1 at line %2, character %3: %4
sv: Varning: XML-tolkningsfel i %1 på rad %2, tecken %3: %4

en: History
sv: Historik

en: Old history files from Kopete 0.6.x or older has been detected.
    Do you want to import and convert them to the new history format?
sv: Gamla historikfiler från Kopete 0.6.x eller tidigare har hittats.
    Vill du importera och konvertera dem till det nya historikformatet?

en: History Plugin
sv: Insticksprogram för historik

en: Import && Convert
sv: Importera och konvertera

en: Do Not Import
sv: Importera inte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chat History
sv: Chatthistorik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: The number of messages that are shown when browsing history in the chat window
sv: Antal meddelanden som visas vid bläddring i chattfönstrets historik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: Number of messages per page:
sv: Antal meddelanden att visa per sida:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, colorLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, History_color)
en: Color of history messages in the chat window
sv: Färg på historikmeddelanden i chattfönstret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color of messages:
sv: Färg på meddelanden:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numberLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_Auto_chatwindow)
en: This is the number of messages that will be added automatically in the chat window when opening a new chat.
sv: Det här är antalet meddelanden som automatiskt läggs till i fönstret när en ny chatt öppnas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number of messages to show:
sv: Antal meddelanden att visa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_ChatWindow)
en: The number of message that are shown when borwsing history in the chat window
sv: Antal meddelanden som visas vid bläddring i chattfönstrets historik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: When a new chat is opened, automatically add the last few messages between you and that contact.
sv: När en ny chatt öppnas, läggs automatiskt några av de senaste meddelanden du utbytte med kontakten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: Show chat history in new chats
sv: Visa chatthistorik i nya chattfönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Contact:
sv: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory2)
en: Import History...
sv: Importera historik...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Message filter:
sv: Meddelandefilter:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: All Messages
sv: Alla meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Incoming
sv: Bara inkommande

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Outgoing
sv: Bara utgående

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Date
sv: Datum

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Contact
sv: Kontakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
sv: Sök:

en: Get History From &Kopete...
sv: Hämta historik från &Kopete...

en: Parsing history from kopete ...
sv: Tolkar historik från kopete...

en: History2
sv: Historik 2

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, import2)
en: Import history from other kopete history plugin, pidgin,..
sv: Importera historik från andra historikinsticksprogram för Kopete, pidgin, ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, import2)
en: Import history
sv: Importera historik

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalDPI), group (Latex Plugin)
en: Horizontal Rendering Resolution (DPI).
sv: Horisontell uppritningsupplösning (punkter per tum).

note: i18n: ectx: label, entry (VerticalDPI), group (Latex Plugin)
en: Vertical Rendering Resolution (DPI).
sv: Vertikal uppritningsupplösning (punkter per tum).

note: i18n: ectx: label, entry (LatexIncludeFile), group (Latex Plugin)
en: Latex Include File.
sv: Latex-deklarationsfil.

en: Preview Latex Images
sv: Förhandsgranska Latex-bilder

en: The message you are typing does not contain any LaTeX.  A LaTeX formula must be enclosed within two pairs of dollar signs: $$formula$$
sv: Meddelandet du skriver innehåller inte någon Latex. En Latex-formel måste omges av två par dollartecken: $$formel$$

en: No LaTeX Formula
sv: Ingen Latex-formel

en: <b>Preview of the LaTeX message :</b> <br />%1
sv: <b>Förhandsgranskning av Latex-meddelande: </b> <br />%1

en: Cannot find the Magick 'convert' program.
    convert is required to render the LaTeX formulae.
    Please get the software from www.imagemagick.org or from your distribution's package manager.
sv: Programmet 'convert' i ImageMagick hittas inte.
    Convert krävs för att återge Latex-formlerna.
    Hämta programvaran från www.imagemagick.org eller från din distributions pakethanterare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The KopeteTeX plugin allows Kopete to render LaTeX formulas in the chat window. The sender must enclose the formula between two pairs of $ signs. ie: $$formula$$
    This plugin requires that the ImageMagick convert program be installed in order to work.
sv: Insticksprogrammet KopeteTex gör det möjligt för Kopete att rita Latex-formler i chattfönstret. Avsändaren måste omge formeln med två par av dollartecken, dvs: $$formel$$
    Insticksprogrammet kräver att programmet convert som ingår i ImageMagick är installerat för att fungera.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: LaTeX include file:
sv: Latex-deklarationsfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Rendering resolution (DPI):
sv: Uppritningsupplösning (punkter per tum):

en: Unknown artist
sv: Okänd artist

en: Unknown album
sv: Okänt album

en: Unknown track
sv: Okänt spår

note: i18n: ectx: label, entry (Header), group (Now Listening Plugin)
en: Header of the message advertised.
sv: Rubriken för annonserat meddelande.

en: Now listening to:
sv: Lyssnar nu på:

note: i18n: ectx: label, entry (PerTrack), group (Now Listening Plugin)
en: Core of the message advertised.
sv: Texten för annonserat meddelande.

en: %track( by %artist)( on %album)
sv: %track (av %artist)(på %album)

note: i18n: ectx: label, entry (Conjunction), group (Now Listening Plugin)
en: Conjunction when multiple track are playing.
sv: Konjunktion när flera spår spelas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Conjunction)
en: , and
sv: , och

note: i18n: ectx: label, entry (ExplicitAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show explicitly the current music listened via a menu or /media command.
sv: Visa musik du lyssnar på explicit via en meny eller kommandot /media.

note: i18n: ectx: label, entry (ChatAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened in chat window.
sv: Visa musik du lyssnar på i chattfönster.

note: i18n: ectx: label, entry (StatusAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened in place of your status message.
sv: Visa musik du lyssnar på istället för ditt statusmeddelande.

note: i18n: ectx: label, entry (AppendStatusAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened appended to your status message.
sv: Visa musik du lyssnar på tillagd sist i ditt statusmeddelande.

note: i18n: ectx: label, entry (UseSpecifiedMediaPlayer), group (Now Listening Plugin)
en: Use the specified media player.
sv: Använd angiven mediaspelare.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedMediaPlayer), group (Now Listening Plugin)
en: Selected Media Player for source of listening advertising.
sv: Välj mediaspelare för annonserad källa du lyssnar på.

en: Send Media Info
sv: Skicka mediainformation

en: None of the supported media players (Amarok, KsCD, JuK, Kaffeine, Quod Libet, or Qmmp) are playing anything.
sv: Ingen av mediaspelarna som stöds (Amarok, KsCD, JuK, Kaffeine, Quod Libet eller Qmmp) spelar någonting.

en: Nothing to Send
sv: Ingenting att skicka

en: USAGE: /media - Displays information on current song
sv: Användning: /media - visar information om nuvarande sång.

[ctx: Message from Kopete user to another user; used when sending media information even though there are no songs playing or no media players running]
en: Now Listening for Kopete - it would tell you what I am listening to, if I was listening to something on a supported media player.
sv: Lyssnar nu för Kopete: Här skulle du få reda på vad jag lyssnar på nu, om jag lyssnade på någonting med en mediaspelare som stöds.

en: Unknown player
sv: Okänd spelare

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NowListeningPrefsUI)
en: Now Listening
sv: Lyssnar nu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, advertiseNewMediaToBuddiesLabel)
en: <b>Share Your Musical Taste</b>
sv: <b>Dela din musiksmak</b>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Messa&ge
sv: Me&ddelande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useThisMessageLabel)
en: Use this message when advertising:
sv: Använd det här meddelandet vid publicering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helperLabel)
en: %track, %artist, %album, %player will be substituted if known.
    Expressions in brackets depend on a substitution being made.
sv: %track, %artist, %album, %player ersätts om de är tillgängliga.
    Uttryck i hakparenteser beror på om en ersättning utförs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headerLabel)
en: Start with:
sv: Starta med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Header)
en: Now Listening To:
sv: Lyssnar nu på:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_perTrackLabel)
en: For each track:
sv: För varje spår:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_PerTrack)
en: %track (by %artist)(on %album)
sv: %track (av %artist)(på %album)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_conjunctionLabel)
en: Conjunction (if >1 track):
sv: Sammansättning (vid mer än ett spår):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvertising Mode
sv: Ut&delningsläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExplicitAdvertising)
en: Explicit &via "Tools->Send Media Info",
    or by typing "/media" in the chat
    window edit area.
sv: Uttryckligen &via "Verktyg -> Skicka mediainformation",
    eller genom att skriva "/media" i chattfönstrets
    redigeringsområde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ChatAdvertising)
en: &Show in chat window (automatic)
sv: Vi&sa i chattfönster (automatisk)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_StatusAdvertising)
en: Show &the music you are listening to 
    in place of your status message.
sv: Visa &musik du lyssnar på
    istället för ditt statusmeddelande.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AppendStatusAdvertising)
en: Appe&nd to your status message
sv: Lägg till i status&meddelande

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Media Pla&yer
sv: &Mediaspelare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSpecifiedMediaPlayer)
en: Use &specified media player
sv: Använd angiven media&spelare

en: Waiting for %1...
sv: Väntar på %1...

en: Checking if answers match...
sv: Kontrollerar om svaren stämmer...

en: Incoming authentication request from %1
sv: Inkommande begäran om behörighetskontroll från %1

en: Close
sv: Stäng

[ctx: @title]
en: Select authentication method
sv: Ange metod för behörighetskontroll

en: Question and Answer
sv: Fråga och svar

en: Shared Secret
sv: Delad hemlighet

en: Manual fingerprint verification
sv: Manuell verifikation med fingeravtyck

[ctx: @title]
en: Question and Answer
sv: Fråga och svar

[ctx: @info]
en: Enter a question that only %1 is able to answer:
sv: Ange en fråga som bara %1 kan svara på:

[ctx: @info]
en: Enter the answer to your question:
sv: Ange svaret på din fråga:

[ctx: @info]
en: Authentication with %1
sv: Behörighetskontroll med %1

[ctx: @info]
en: %1 would like to verify your authentication. Please answer the following question in the field below:
sv: %1 vill kontrollera din behörighet. Svara på följande fråga i fältet nedan:

[ctx: @title]
en: Shared Secret
sv: Delad hemlighet

[ctx: @info]
en: Enter a secret passphrase known only to you and %1:
sv: Ange en hemlig lösenordsfras bara känd av dig och %1:

[ctx: @title]
en: Authentication with %1
sv: Behörighetskontroll med %1

[ctx: @info]
en: Enter the secret passphrase known only to you and %1:
sv: Ange den hemliga lösenordsfrasen bara känd av dig och %1:

[ctx: @title]
en: Manual Verification
sv: Manuell verifikation

[ctx: @info]
en: Contact %1 via another secure channel and verify that the following fingerprint is correct:
sv: Kontakta %1 på ett annan säkert sätt och verifiera att följande fingeravtryck är riktigt:

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have not
sv: Jag har inte

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have
sv: Jag har

[ctx: @info:label I have...]
en: verified that this is in fact the correct fingerprint for %1
sv: verifierat att detta verkligen är det riktiga fingeravtrycket för %1

en: Authentication successful
sv: Behörighetskontroll lyckades

en: The authentication with %1 was completed successfully. The conversation is now secure.
sv: Behörighetskontroll med %1 lyckades. Konversationen är nu säker.

en: <b>%1</b> has successfully authenticated you. You may want to authenticate this contact as well by asking your own question.
sv: <b>%1</b> har kontrollerat din behörighet med lyckat resultat. Du kanske också bör kontrollera kontaktens behörighet genom att ställa din egen fråga.

en: Authentication failed
sv: Behörighetskontroll misslyckades

en: The authentication with %1 failed. To make sure you are not talking to an imposter, try again using the manual fingerprint verification method. Note that the conversation is now insecure.
sv: Behörighetskontroll med %1 misslyckades. För att försäkra dig om att du inte talar med en bedragare, försök använda berhörighetskontrollmetoden med manuellt fingeravtryck igen. Konversationen är nu inte säker.

en: Authentication aborted
sv: Behörighetskontroll avbruten

en: %1 has aborted the authentication process. To make sure you are not talking to an imposter, try again using the manual fingerprint verification method.
sv: Behörighetskontroll har avbrutits av %1. För att försäkra dig om att du inte talar med en bedragare, försök använda berhörighetskontrollmetoden med manuellt fingeravtryck igen.

en: Ask %1 a question, the answer to which is known only to you and them. If the answer does not match, you may be talking to an imposter.
sv: Ställ en fråga till %1 vars svar bara är känt av dig och honom/henne. Om svaret inte stämmer, kanske du talar med en bedragare.

en: Pick a secret known only to you and %1. If the secret does not match, you may be talking to an imposter. Do not send the secret through the chat window, or this authentication method could be compromised with ease.
sv: Välj en hemlighet som bara är känd av dig och %1. Om hemligheten inte stämmer, kanske du talar med en bedragare. Skicka inte hemligheten via chattfönstret, annars kan behörighetskontrollmetoden enkelt äventyras.

en: Verify %1's fingerprint manually. For example via a phone call or signed (and verified) email.
sv: Verifiera fingeravtryck för %1 manuellt, till exempel via ett telefonsamtal eller signerad (och verifierad) e-post.

[ctx: @title]
en: Authenticating contact...
sv: Kontrollerar kontaktens behörighet...

note: i18n: ectx: label, entry (rbAlways), group (Policy)
en: Always encrypt outgoing messages
sv: Kryptera alltid utskickade meddelanden

note: i18n: ectx: label, entry (rbOpportunistic), group (Policy)
en: Automatically encrypt messages if the other side supports OTR
sv: Kryptera meddelanden automatiskt om den andra sidan stöder OTR

note: i18n: ectx: label, entry (rbManual), group (Policy) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: Encrypt messages if the other side requests an OTR connection
sv: Kryptera meddelanden om den andra sidan begär en OTR-anslutning

note: i18n: ectx: label, entry (rbNever), group (Policy)
en: Never encrypt outgoing messages
sv: Kryptera aldrig utskickade meddelanden

note: i18n: ectx: Menu (otr_menu)
en: OTR Settings
sv: OTR-inställningar

en: OTR Encryption
sv: OTR-kryptering

en: Start OTR Session
sv: Starta OTR-session

en: End OTR Session
sv: Avsluta OTR-session

en: Authenticate Contact
sv: Kontrollera kontaktens behörighet

en: Refresh OTR Session
sv: Uppdatera OTR-session

en: <b>Received a new fingerprint from <a>%1</a>. You should authenticate this contact.</b>
sv: <b>Tog emot ett nytt fingeravtryck från <a>%1</a>. Du bör kontrollera kontaktens behörighet.</b>

en: <b>Private OTR session started.</b>
sv: <b>Privat OTR-session startad.</b>

en: <b>Unverified OTR session started.</b>
sv: <b>Overifierad OTR-session startad.</b>

en: <b>OTR Session ended. Note that the conversation is now insecure.</b>
sv: <b>OTR-session avslutad. Konversationen är nu inte längre säker.</b>

en: <b>OTR connection refreshed successfully.</b>
sv: <b>OTR-anslutning uppdaterad med lyckat resultat.</b>

en: Error occurred encrypting message.
sv: Ett fel uppstod vid kryptering av meddelandet.

en: You sent encrypted data to %1, who wasn't expecting it.
sv: Du skickade krypterad data till %1, som inte förväntade det.

en: You transmitted an unreadable encrypted message.
sv: Du skickade ett oläsbart krypterat meddelande.

en: You transmitted a malformed data message.
sv: Du skickade ett datameddelande med felaktigt format.

en: [resent]
sv: [omskickat]

en: Authentication with <b>%1</b> successful. The conversation is now secure.
sv: Behörighetskontroll med <b>%1</b> lyckades. Konversationen är nu säker.

en: Authentication with <b>%1</b> failed. The conversation is now insecure.
sv: Behörighetskontroll med <b>%1</b> misslyckades. Konversationen är nu osäker.

en: You attempted to send an unencrypted message to %1.
sv: Du försökte skicka ett okrypterat meddelande till %1.

en: An error occurred when encrypting your message. The message was not sent.
sv: Ett fel uppstod vid kryptering av meddelandet. Brevet skickades inte.

en: %1 has already closed his/her private connection to you. Your message was not sent. Either end your private conversation, or restart it.
sv: %1 har redan stängt sin privata anslutning till dig. Meddelandet skickades inte. Antingen avsluta eller starta om den privata konversationen.

en: OTR error
sv: QTR-fel

en: We are receiving our own OTR messages. You are either trying to talk to yourself, or someone is reflecting your messages back at you.
sv: Dina egna OTR-meddelanden tas emot. Du försöker antingen kommunicera med dig själv, eller så reflekterar någon annan dina meddelanden tillbaka till dig.

en: <b>The last message to %1 was resent.</b>
sv: <b>Det senaste meddelandet till %1 skickades om.</b>

en: <b>The encrypted message received from %1 is unreadable, as you are not currently communicating privately.</b>
sv: <b>Det krypterade meddelandet som togs emot från %1 är oläsbart, eftersom du för närvarande inte kommunicerar privat.</b>

en: We received an unreadable encrypted message from %1.
sv: Ett oläsbart krypterat meddelande togs emot från %1.

en: We received a malformed data message from %1.
sv: Ett datameddelande med felaktigt format togs emot från %1.

en: <b>The following message received from %1 was <i>not</i> encrypted: [</b>%2<b>]</b>
sv: <b>Följande meddelande som togs emot från %1 var <i>inte</i> krypterat. [</b>%2<b>]</b>

en: %1 has sent an encrypted message intended for a different session. If you are logged in multiple times, another session may have received the message.
sv: %1 har skickat ett krypterat meddelande avsett för en annan session. Om du är inloggad flera gånger, kan en annan session ha tagit emot meddelandet.

en: <b>%1</b> has ended the OTR session. You should do the same.
sv: <b>%1</b> har avslutat OTR-sessionen. Du bör göra samma sak.

en: An error occurred while encrypting the message.
sv: Ett fel uppstod medan meddelandet krypterades.

en: Terminating OTR session.
sv: Avslutar OTR-session.

en: <b>Authentication aborted. Note that the conversation is now insecure.</b>
sv: <b>Behörighetskontroll avbruten. Konversationen är nu osäker.</b>

en: <b>Authenticating contact...</b>
sv: <b>Kontrollerar kontaktens behörighet...</b>

[ctx: @info]
en: No fingerprint present.
sv: Inget fingeravtryck tillgängligt.

[ctx: @item:intable Fingerprint was never used]
en: Unused
sv: Oanvänt

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in a private conversation]
en: Private
sv: Privat

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in an unverified conversation]
en: Unverified
sv: Overifierat

[ctx: @item:intable Private conversation finished]
en: Finished
sv: Klar

[ctx: @item:intable Conversation is not private]
en: Not Private
sv: Ej privat

[ctx: @item:intable The fingerprint is trusted]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @item:intable The fingerprint is not trusted]
en: No
sv: Nej

[ctx: @item:inmenu]
en: &OTR Policy
sv: &OTR-policy

[ctx: @item:inmenu Use the default encryption mode specified in settings dialog]
en: &Default
sv: &Förval

[ctx: @item:inmenu Always encrypt messages]
en: Al&ways
sv: All&tid

[ctx: @item:inmenu Use the opportunistic encryption mode]
en: &Opportunistic
sv: &Om möjligt

[ctx: @item:inmenu Use the manual encryption mode]
en: &Manual
sv: &Manuell

[ctx: @item:inmenu Never encrypt messages]
en: Ne&ver
sv: Al&drig

[ctx: @info:status]
en: Your policy settings do not allow encrypted sessions to this contact.
sv: Dina policyinställningar tillåter inte krypterade sessioner till kontakten.

[ctx: @info:status]
en: Attempting to refresh the OTR session with <b>%1</b>...
sv: Försöker uppdatera OTR-session med <b>%1</b>...

[ctx: @info:status]
en: Attempting to start a private OTR session with <b>%1</b>...
sv: Försöker starta en privat OTR-session med <b>%1</b>...

en: Selected account already has a key. Do you want to create a new one?
sv: Valt konto har redan en nyckel. Vill du skapa en ny?

en: Overwrite key?
sv: Skriv över nyckel?

en: Please contact %1 via another secure way and verify that the following fingerprint is correct:
sv: Kontakta %1 på ett annan säkert sätt och verifiera att följande fingeravtryck är riktigt:

en: Are you sure you want to trust this fingerprint?
sv: Är du säker på att du vill lita på fingeravtrycket?

en: Verify fingerprint
sv: Kontrollera fingeravtryck

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OTRPrefsUI)
en: OTR Plugin Preferences
sv: Inställningar av OTR-insticksprogram

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Private Keys
sv: Privata nycklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Account:
sv: Konto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btGenFingerprint)
en: &Generate
sv: &Skapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlFingerprint)
en: No Fingerprint
sv: Inget fingeravtryck

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPolicy)
en: Default OTR Policy
sv: Standardpolicy för OTR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Always encrypt messages
sv: Kryptera alltid meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Al&ways
sv: All&tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: &Manual
sv: &Manuell

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbOpportunistic)
en: Encrypt messages automatically if the other side supports OTR
sv: Kryptera meddelanden automatiskt om den andra sidan stöder OTR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbOpportunistic)
en: &Opportunistic
sv: &Om möjligt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Never encrypt messages
sv: Kryptera aldrig meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Ne&ver
sv: Al&drig

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, fingerprints)
en: K&nown Fingerprints
sv: Kä&nda fingeravtryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Contact ID
sv: Kontaktidentifikation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Verified
sv: Verifierat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Protocol
sv: Protokoll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btVerify)
en: &Verify Fingerprint
sv: &Verifiera fingeravtryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btForget)
en: F&orget Fingerprint
sv: &Glöm fingeravtryck

en: Please wait
sv: Vänta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivKeyPopup)
en: Please Wait
sv: Vänta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please wait while generating the private key
sv: Vänta medan den privata nyckeln skapas

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Inbound
sv: Inkommande

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Outbound
sv: Utgående

[ctx: adjective decribing instant message directions inbound and outbound]
en: Both Directions
sv: Båda riktningar

en: HTML Message Body
sv: HTML-meddelandetext

en: Plain Text Message Body
sv: Enkel meddelandetext

en: Kopete Message XML
sv: Kopete XML-meddelande

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Inbound
sv: Inkommande

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Outbound
sv: Utgående

en: Path
sv: Sökväg

en: Direction
sv: Riktning

en: Pipe Contents
sv: Skicka innehållet

en: The pipe %1 returned malformed XML to the Pipes plugin.The error is:
    
    %2
    
    Located at line %3 and column %4
sv: Rörledningen %1 returnerade felaktig XML till insticksprogrammet Skicka genom. Felet är:
    
    %2
    
    Uppstod på rad %3 och kolumn %4

en: Select Program or Script to Pipe Messages Through
sv: Välj ett program eller skript att skicka meddelanden igenom

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add...
sv: &Lägg till...

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAddExistingMetaContact)
en: Add an existing metacontact:
sv: Lägg till en befintlig metakontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAnotherContact)
en: Specify another contact:
sv: Ange en annan kontakt:

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowAll), group (Privacy Plugin)
en: Allow everyone to send you messages.
sv: Tillåt alla att skicka meddelanden till dig.

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowNoneButWhiteList), group (Privacy Plugin)
en: Allow nobody to send you messages, except the contacts on the whitelist.
sv: Tillåt ingen att skicka meddelanden till dig, utom vitlistade kontakter.

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowAllButBlackList), group (Privacy Plugin) i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowNoneButContactList), group (Privacy Plugin)
en: Allow everyone to send you messages, except the contacts on the blacklist.
sv: Tillåt alla att skicka meddelanden till dig, utom svartlistade kontakter.

note: i18n: ectx: label, entry (WhiteList), group (Privacy Plugin)
en: Contacts on the whitelist.
sv: Kontakter i vitlistan.

note: i18n: ectx: label, entry (BlackList), group (Privacy Plugin)
en: Contacts on the blacklist.
sv: Kontakter i svartlistan.

note: i18n: ectx: label, entry (Content_DropIfAny), group (Privacy Plugin)
en: Drop messages that contain at least one of the following words.
sv: Kasta meddelanden som innehåller minst ett av följande ord.

note: i18n: ectx: label, entry (DropIfAny), group (Privacy Plugin) i18n: ectx: label, entry (DropIfAll), group (Privacy Plugin)
en: Words to look for.
sv: Ord att leta efter.

note: i18n: ectx: label, entry (Content_DropIfAll), group (Privacy Plugin)
en: Drop messages that contain all of the following words.
sv: Kasta meddelanden som innehåller alla följande ord.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Filter by Sender
sv: Filtrera enligt avsändare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyWhiteList)
en: Allow messages only from contacts on the whitelist
sv: Tillåt bara meddelanden från vitlistade kontakter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blacklist:
sv: Svartlista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllowAll)
en: Allow all messages
sv: Tillåt alla meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyContactList)
en: Allow messages only from contacts on my contact list
sv: Tillåt bara meddelanden från kontakter i min kontaktlista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllButBlackList)
en: Allow all messages but messages from contacts on the blacklist
sv: Tillåt alla meddelanden utom de från svartlistade kontakter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Whitelist:
sv: Vitlista:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter by Content (separate multiple words by commas)
sv: Filtrera enligt innehåll (skilj flera ord åt med kommatecken)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAll)
en: Drop messages that contain all of the following words:
sv: Kasta meddelanden som innehåller alla följande ord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAtLeastOne)
en: Drop messages that contain at least one of the following words:
sv: Kasta meddelanden som innehåller minst ett av följande ord:

en: Add to WhiteList
sv: Vitlista

en: Add to BlackList
sv: Svartlista

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your whitelist.
sv: Ett meddelande från %1 kastades eftersom kontakten inte är vitlistad av dig.

en: A message from %1 was dropped, because this contact is on your blacklist.
sv: Ett meddelande från %1 kastades eftersom kontakten är svartlistad av dig.

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your contact list.
sv: Ett meddelande från %1 kastades eftersom kontakten inte finns i din kontaktlista.

en: A message from %1 was dropped, because it contained a blacklisted word.
sv: Ett meddelande från %1 kastades efter som det innehöll ett svartlistat ord.

en: A message from %1 was dropped, because it contained blacklisted words.
sv: Ett meddelande från %1 kastades efter som det innehöll svartlistade ord.

en: Add Contact to Whitelist
sv: Vitlista kontakt

en: Add Contact to Blacklist
sv: Svartlista kontakt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: Menu (privacyMenu)
en: Privacy
sv: Integritet

en: Statistics for %1
sv: Statistik för %1

en: Key:  <font color="%1">Online</font>  <font color="%2">Away</font>  <font color="%3">Offline</font>
sv: Förklaring:  <font color="%1">Uppkopplad</font>  <font color="%2">Borta</font>  <font color="%3">Nerkopplad</font>

en: <h1>Statistics for %1</h1>
sv: <h1>Statistik för %1</h1>

en: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">General</a></b><br><span title="Select the day or month for which you want to view statistics"><b>Days: </b><a href="dayofweek:1">Monday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Tuesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Wednesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Thursday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">Friday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Saturday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Sunday</a><br><b>Months: </b><a href="monthofyear:1">January</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">February</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">March</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">April</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">May</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">June</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">July</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">August</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">September</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">October</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">November</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">December</a>&nbsp;</span></div><br>
sv: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">Allmänt</a></b><br><span title="Välj en dag eller en månad att visa statistik för"><b>Dagar: </b><a href="dayofweek:1">Måndag</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Tisdag</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Onsdag</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Torsdag</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">Fredag</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Lördag</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Söndag</a><br><b>Månader: </b><a href="monthofyear:1">Januari</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">Februari</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">Mars</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">April</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">Maj</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">Juni</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">Juli</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">Augusti</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">September</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">Oktober</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">November</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">December</a>&nbsp;</span></div><br>

en: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>Today</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
sv: <div class="statgroup" title="Kontaktens statushistorig idag"><h2>Idag</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>Från</td><td>Till</td></tr>

en: <b title="The total time %1 was visible">Total visible time :</b> %2<br>
sv: <b title="Totala tiden %1 var synlig">Total synlig tid:</b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was online">Total online time :</b> %2<br>
sv: <b title="Totala tiden %1 var ansluten">Total ansluten tid:</b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was away">Total busy time :</b> %2<br>
sv: <b title="Totala tiden %1 var frånvarande">Total upptagen tid:</b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was offline">Total offline time :</b> %2
sv: <b title="Totala tiden %1 var nerkopplad">Total nerkopplad tid:</b> %2

en: General information
sv: Allmän information

en: <b>Average message length:</b> %1 character<br> | <b>Average message length:</b> %1 characters<br>
sv[0]: <b>Meddelandelängdens medelvärde:</b> %1 tecken<br>
sv[1]: <b>Meddelandelängdens medelvärde:</b> %1 tecken<br>

en: <b>Time between two messages:</b> %1 second | <b>Time between two messages:</b> %1 seconds
sv[0]: <b>Tid mellan två meddelanden: </b> %1 sekund
sv[1]: <b>Tid mellan två meddelanden: </b> %1 sekunder

en: <b title="The last time you talked with %1">Last talk :</b> %2<br>
sv: <b title="Senaste tid jag pratade med %1">Senaste samtal: </b> %2<br>

en: <b title="The last time %1 was online or away">Last time present :</b> %2
sv: <b title="Senaste tid %1 var ansluten eller frånvarande">Senaste närvarotid: </b> %2

note: i18n("<b title=\"%1 uses to set his status online at these hours (EXPERIMENTAL)\">Main online events :</b><br>").arg(m_contact->metaContact()->displayName())); QValueList<QTime> mainEvents = m_contact->mainEvents(Kopete::OnlineStatus::Online); for (uint i=0; i<mainEvents.count(); i++) QString("%1<br
en: Current status
sv: Aktuell status

en: Is <b>%1</b> since <b>%2</b>
sv: Är <b>%1</b> sedan <b>%2</b>

[ctx: TRANSLATOR: please reverse 'left' and 'right' as appropriate for your language]
en: When was this contact visible?<br />All charts are in 24 blocks, one per hour, encompassing one day. %1 is on the left, and %2 is on the right.
sv: När var kontakten synlig?<br />Alla diagram är indelade i 24 delar, en per timme, och omfattar ett dygn. %1 är till vänster och %2 är till höger.

en: Between %1 and %2, %3 was visible for %4% of the hour.
sv: Mellan %1 och %2, var %3 synlig under %4 % av timmen.

en: Online time
sv: Ansluten sedan

en: Away time
sv: Frånvarande sedan

en: Offline time
sv: Nerkopplad sedan

en: online
sv: ansluten

en: away
sv: frånvarande

en: offline
sv: nerkopplad

en: Between %1 and %2, %3 was %4% %5.
sv: Mellan %1 och %2, var %3 %4 % %5.

en: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
sv: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>Från</td><td>Till</td></tr>

en: View &Statistics
sv: Visa &statistik

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Calendar View
sv: &Kalendervy

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Colors
sv: Fä&rger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsAdd)
en: &Add...
sv: &Lägg till...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsUp)
en: Move &Up
sv: Flytta &upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsDown)
en: Move &Down
sv: Flytta &ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_colorRandom)
en: Random order
sv: Slumpmässig ordning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_fg)
en: Change global text foreground color
sv: Ändra allmän förgrundsfärg för text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_char)
en: Change color every letter
sv: Ändra färg för varje bokstav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_words)
en: Change color every word
sv: Ändra färg för varje ord

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Effects
sv: Effekter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_casewaves)
en: CasE wAVes
sv: StOrA oCh sMå BoKsTäVeR

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLanguage), group (Translator plugin)
en: Default native language
sv: Förvalt modersmål

note: i18n: ectx: label, entry (Service), group (Translator plugin)
en: Translation service
sv: Översättningstjänst

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingDontTranslate), group (Translator plugin)
en: Do not translate incoming messages
sv: Översätt inte inkommande meddelanden

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingShowOriginal), group (Translator plugin)
en: Show the original incoming message
sv: Visa det anlända originalmeddelandet

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingTranslate), group (Translator plugin)
en: Translate incoming message directly
sv: Översätt det anlända meddelandet direkt

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingDontTranslate), group (Translator plugin)
en: Do not translate outgoing messages
sv: Översätt inte utgående meddeladen

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingShowOriginal), group (Translator plugin)
en: Show the original outgoing message
sv: Visa ursprungligt utgående meddelandet

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingTranslate), group (Translator plugin)
en: Translate outgoing message directly
sv: Översätt utgående meddelande direkt

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingAsk), group (Translator plugin)
en: Show dialog before sending message
sv: Visa dialogruta innan meddelande skickas

en: Translator Plugin
sv: Insticksprogram för översättning

en: Translate
sv: Översättning

en: Detect language
sv: Detektera språk

en: Albanian
sv: Albanska

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Azerbaijani
sv: Azeriska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Chinese (Simplified)
sv: Kinesiska (förenklad)

en: Chinese (Traditional)
sv: Kinesiska (traditionell)

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Holländska

en: English
sv: Engelska

en: Estonian
sv: Estniska

en: Filipino
sv: Filippinska

en: Finnish
sv: Finska

en: French
sv: Franska

en: Galician
sv: Galiciska

en: Georgian
sv: Georgiska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Haitian Creole
sv: Haitisk kreol

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Irish
sv: Irländska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Latvian
sv: Lettländska

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Macedonian
sv: Makedoniska

en: Malay
sv: Malajiska

en: Maltese
sv: Maltesiska

en: Norwegian
sv: Norska

en: Persian
sv: Persiska

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Thai
sv: Thailändska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Welsh
sv: Walesiska

en: Set &Language
sv: Ange &språk

en: %2 
    Auto Translated: 
    %1
sv: %2
    Automatiskt översatt:
    %1

en: %2 <br/>Auto Translated: <br/>%1
sv: %2<br/>Automatiskt översatt: <br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Translation service:
sv: Översättningstjänst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Default native language:
sv: Förvalt modersmål:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, IncomingMessages)
en: Incoming Messages
sv: Inkommande meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingDontTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingDontTranslate)
en: Do not translate
sv: Översätt inte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingShowOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingShowOriginal)
en: Show the original message
sv: Visa originalmeddelandet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingTranslate)
en: Translate directly
sv: Översätt direkt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutgoingTranslate)
en: Outgoing Messages
sv: Skickade meddeladen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingAsk)
en: Show dialog before sending
sv: Visa en dialogruta innan utskick

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewAmount), group (URLPicPreview Plugin)
en: Maximum number of Previews
sv: Maximalt antal förhandsgranskningar

note: i18n: ectx: label, entry (Scaling), group (URLPicPreview Plugin)
en: Should the image be scaled
sv: Ska bilden skalas

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewRestriction), group (URLPicPreview Plugin)
en: Should the number of previews be restricted?
sv: Ska antalet förhandsgranskningar vara begränsat?

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewScaleWidth), group (URLPicPreview Plugin)
en: Scale images to the width
sv: Skala bilder till bredden

en: Preview of:
sv: Förhandsgranskning av:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, URLPicPreviewPrefsUI)
en: Picture Preview Preferences
sv: Inställningar av bildförhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, restrictPreviews)
en: If checked, only the selected number of pictures are downloaded and displayed as previews.
    Otherwise, an unlimited number of previews are generated.
sv: Om markerat, laddas bara valt antal bilder ner och visas som förhandsgranskningar.
    Om det inte är markerat, skapas ett obegränsat antal förhandsgranskningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restrictPreviews)
en: &Restrict number of previews:
sv: Beg&ränsa antalet förhandsgranskningar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, previewAmount)
en: The maximum number of pictures to download and preview.
sv: Maximalt antal bilder att ladda ner och förhandsgranska.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Scaling
sv: Skalning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableScaling)
en: If checked, preview images get scaled down to the width specified.
    Otherwise, the images are not scaled at all and appear in their original size.
sv: Om markerat, skalas förhandsgranskningsbilder till angiven bredd.
    Annars skalas inte bilderna alls utan visas med originalstorlek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableScaling)
en: Scale &to:
sv: Skala &till:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en: The width to which images should be scaled down. Smaller images will appear in their original size.
sv: Bredden som bilder ska skalas till. Mindre bilder skalas inte utan visas med originalstorlek.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en:  pixel
sv:  bildpunkt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linkPreviewGroup)
en: Link Preview
sv: Förhandsgranskning av länk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableLinkPreview)
en: Creates a preview picture of the link.
sv: Skapar en förhandsgranskningsbild av länken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableLinkPreview)
en: Enable lin&k preview
sv: Aktivera förhandsgranskning av &länk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Abort creating previe&w after
sv: Avbryt skapa förhands&granskning efter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en: After the specified number of seconds the creation of the preview is aborted automatically.
    Use 0 seconds to never abort the creation.
sv: Skapa förhandsgranskningen avbryts automatiskt efter angivet antal sekunder.
    Använd 0 sekunder för att aldrig avbryta.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en:  seconds
sv:  sekunder

note: i18n: ectx: label, entry (UploadFrequency), group (Web Presence Plugin)
en: Delay in seconds before updating the file
sv: Fördröjning i sekunder innan filen uppdateras

note: i18n: ectx: label, entry (uploadURL), group (Web Presence Plugin)
en: The URL where the file should be uploaded to
sv: Webbadressen som filen ska laddas upp till

note: i18n: ectx: label, entry (formatHTML), group (Web Presence Plugin)
en: HTML formatting
sv: HTML-formatering

note: i18n: ectx: label, entry (formatXHTML), group (Web Presence Plugin)
en: XHTML formatting
sv: XHTML-formatering

note: i18n: ectx: label, entry (formatXML), group (Web Presence Plugin)
en: XML formatting
sv: XML-formatering

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheet), group (Web Presence Plugin)
en: XML transformation with a XSLT sheet
sv: XML-transformering med en XSLT-mall

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheetURL), group (Web Presence Plugin)
en: XSLT sheet
sv: XSLT-blad

note: i18n: ectx: label, entry (useImagesHTML), group (Web Presence Plugin)
en: Replace protocol text with images in (X)HTML
sv: Ersätt protokolltext med bilder i (X)HTML

note: i18n: ectx: label, entry (showName), group (Web Presence Plugin)
en: Use one of your IM names as display name
sv: Använd ett av dina direktmeddelandenamn som namn att visa

note: i18n: ectx: label, entry (showAnotherName), group (Web Presence Plugin)
en: Use another name as display name
sv: Använd annat namn som namn att visa

note: i18n: ectx: label, entry (showThisName), group (Web Presence Plugin)
en: Desired display name
sv: Önskat namn att visa

note: i18n: ectx: label, entry (includeIMAddress), group (Web Presence Plugin)
en: Include IM addresses
sv: Infoga direktmeddelandeadresser

en: An error occurred when uploading your presence page.
    Check the path and write permissions of the destination.
sv: Ett fel uppstod när din närvarosida skulle laddas upp.
    Kontrollera sökvägen och skrivrättigheter för målet.

en: Not yet known
sv: Ännu inte känt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Uploading
sv: Laddar upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Uplo&ad to:
sv: Ladda upp &till:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatHTML)
en: Formatting
sv: Formatering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML 4.01 Transitional using the ISO-8859-1 (aka. Latin 1) character set encoding.
sv: HTML 4.01 Transitional med användning av teckenkodningen ISO-8859-1 (kallas också Latin 1).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML 4.01 Transitional formatting using ISO-8859-1 (aka. Latin 1) character set encoding.
    
    This version should be easily opened by most web browsers.
sv: HTML 4.01 Transitional formatering med användning av teckenkodningen ISO-8859-1 (kallas också Latin 1).
    
    Versionen ska enkelt kunna öppnas av de flesta webbläsare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML (simple loo&k)
sv: HTML (en&kelt utseende)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: The resulting page will be formatted using the XHTML 1.0 Strict W3C Recommendation. The character set encoding is UTF-8.
    
    Note that some web browsers do not support XHTML. You should also make sure your web server serves it out with the correct mime type, such as application/xhtml+xml.
sv: Resultatsidan formateras enligt W3C-rekommendationen XHTML 1.0 Strict. Teckenkodningen är UTF-8.
    
    Observera att vissa webbläsare inte stöder XHTML. Du bör också försäkra dig om att din webbserver levererar sidan med riktig MIME-typ, såsom application/xhtml+xml.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: XHTML (simple look)
sv: XHTML (enkelt utseende)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using UTF-8 character set.
sv: Spara utmatning med XML-format och teckenuppsättningen UTF-8.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using the UTF-8 encoding.
sv: Spara utmatning med XML-format och teckenuppsättningen UTF-8.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatStylesheet)
en: XML transformation &using this XSLT sheet:
sv: XML-transformering med den här XSLT-&mallen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Replaces the protocol names, such as MSN and IRC, with images.
sv: Ersätter protokollnamn, såsom MSN och IRC med bilder.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Replaces the protocol names, such as MSN and IRC, with images.
    
    Note that you have to manually copy the PNG files into place.
    
    The following files are used by default:
    
    images/msn_protocol.png
    images/icq_protocol.png
    images/jabber_protocol.png
    images/yahoo_protocol.png
    images/aim_protocol.png
    images/irc_protocol.png
    images/sms_protocol.png
    images/gadu_protocol.png
    images/winpopup_protocol.png
sv: Ersätter protokollnamn, såsom MSN och IRC med bilder.
    
    Observera att du måste kopiera PNG-filerna till rätt plats för hand.
    
    Följande filer används som standard:
    
    images/msn_protocol.png
    images/icq_protocol.png
    images/jabber_protocol.png
    images/yahoo_protocol.png
    images/aim_protocol.png
    images/irc_protocol.png
    images/sms_protocol.png
    images/gadu_protocol.png
    images/winpopup_protocol.png

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Repla&ce protocol text with images in (X)HTML
sv: &Ersätt protokolltext med bilder i (X)HTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showName)
en: Use one of &your IM names
sv: A&nvänd ett av dina direktmeddelandenamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_includeIMAddress)
en: Include &IM addresses
sv: Infoga &direktmeddelandeadresser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showAnotherName)
en: Use another &name:
sv: Använd annat &namn:

en: Unable to publish Bonjour service. Currently the Bonjour plugin only works with Avahi.
sv: Kunde inte publicera Bonjour-tjänst. För närvarande fungerar bara insticksprogrammet Bonjour med Avahi.

en: Unable to connect to the local mDNS server. Please ensure the Avahi daemon is running.
sv: Kan inte ansluta till den lokala mDNS-servern. Kontrollera att Avahi-demonen kör.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BonjourAccountPreferences)
en: Account Preferences - Bonjour
sv: Kontoinställningar - Bonjour

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: B&asic Setup
sv: &Grundläggande inställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox53) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mAccountInfo) i18n: ec
en: Account Information
sv: Kontoinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Email address:
sv: E-postadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_emailAddress)
en: kde@example.com
sv: kde@exempel.se

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: The Bonjour protocol needs you to at least specify a name. The name can be of form 'Full Name@Hostname'
sv: Bonjour-protokollet kräver att du åtminstone anger ett namn. Namnet kan vara på formen `fullständigt name@värddatornamn`

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">The Bonjour protocol does not allow you to add contacts. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Contacts will appear as they come online.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">If you expect to see a contact, but they are not appearing</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">1) Please ensure that your local mDNS server (avahi-daemon) is running properly.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">2) Run "<span style=" font-style:italic;">avahi-browse _presence._tcp -t"</span> in konsole and ensure you see the contact there.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">3) Ensure that ports 5353/UDP and 5298/TCP are open in your firewall</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Bonjour-protokollet tillåter inte att du lägger till kontakter. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Kontakter visas när de kopplas upp.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Om du förväntar dig att se en kontakt, men den visas inte</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">1) Försäkra dig om att din lokala mDNS-server (Avahi-demon) kör som den ska.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">2) Kör "<span style=" font-style:italic;">avahi-browse _presence._tcp -t"</span> i en terminal och försäkra dig om att du ser kontakten där.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Försäkra dig om att port 5353/UDP och 5298/TCP är öppna i brandväggen</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: O&nline
sv: A&nsluten

[ctx: This Means the User is Away]
en: Away
sv: Borta

[ctx: This Means the User is Away]
en: &Away
sv: &Borta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: O&ffline
sv: Ner&kopplad

en: &Search for Friends
sv: &Sök efter vänner

en: Export Contacts to Server
sv: Exportera kontakter till server

en: Import Contacts from Server
sv: Importera kontakter från server

en: Delete Contacts from Server
sv: Ta bort kontakter från server

en: Export Contacts to File...
sv: Exportera kontakter till fil...

en: Import Contacts from File...
sv: Importera kontakter från fil...

en: Only for Friends
sv: Bara för vänner

en: Go O&nline
sv: Koppla &upp

en: Set &Busy
sv: Ange &upptagen

en: Set &Invisible
sv: Ange osynl&ig

en: Go &Offline
sv: K&oppla ner

en: Set &Description...
sv: Ange &beskrivning...

en: Export Contacts on change
sv: Exportera kontakter vid ändring

en: connection using SSL was not possible, retrying without.
sv: Anslutning med SSL var inte möjlig. Försöker utan.

en: unable to connect to the Gadu-Gadu server("%1").
sv: Kunde inte ansluta till Gadu-Gadu-servern ("%1").

en: Connection Error
sv: Anslutningsfel

en: Imported contacts list is empty.
sv: Importerad kontaktlista är tom.

en: Contacts imported.
sv: Kontakter importerade.

en: Contacts exported.
sv: Kontakter exporterade.

en: Contacts deleted from the server.
sv: Kontakter borttagna från servern.

en: Save Contacts List for Account %1 As
sv: Spara kontaktlistan för kontot %1 som

en: Unable to create temporary file.
sv: Kan inte skapa tillfällig fil.

en: Save Contacts List Failed
sv: Spara kontaktlista misslyckades

en: Load Contacts List for Account %1 As
sv: Ladda kontaktlistan för kontot %1 som

en: Contacts List Load Has Failed
sv: Ladda kontaktlista misslyckades

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAwayUI)
en: Away Dialog
sv: Frånvarodialogruta

en: Unable to retrieve token.
sv: kan inte hämta information.

en: Registration FAILED
sv: Registrering misslyckades.

en: Unknown connection error while retrieving token.
sv: Okänt anslutningsfel när information hämtades.

en: Token retrieving status: %1
sv: Mottagningsstatus för information: %1

en: Gadu-Gadu token retrieve problem
sv: Problem med att hämta Gadu-Gadu information

en: Unknown connection error while registering.
sv: Okänt anslutningsfel under registrering.

en: Registration status: %1
sv: Registreringsstatus: %1

en: Gadu-Gadu Registration Error
sv: Gadu-Gadu registreringsfel

en: Registration Finished
sv: Registrering klar

en: Registration has been completed successfully.
sv: Registrering har utförts med lyckat resultat.

en: Registration Error
sv: Registreringsfel

en: Incorrect data sent to server.
sv: Felaktig data skickat till server.

en: Password reminding finished prematurely due to a connection error.
sv: Påminn om lösenord avslutades i förtid på grund av ett anslutningsfel.

en: Success
sv: Lyckades

en: Unsuccessful. Please retry.
sv: Misslyckades. Försök igen.

en: Remind Password
sv: Påminn om lösenord

en: Remind password finished:
sv: Påminn om lösenord klar:

en: Password changing finished prematurely due to a connection error.
sv: Byte av lösenord avslutades i förtid på grund av ett anslutningsfel.

en: State Error
sv: Tillståndsfel

en: Password changing finished prematurely due to a session related problem (try again later).
sv: Byte av lösenord avslutades i förtid på grund av ett sessionsrelaterat fel (försök igen senare).

en: Changed Password
sv: Ändrade lösenord

en: Your password has been changed.
sv: Ditt lösenord har ändrats.

en: Show Profile
sv: Visa profil

en: <qt>You need to go online to remove a contact from your contact list.</qt>
sv: <qt>Du måste koppla upp för att ta bort en kontakt från din kontaktlista.</qt>

en: Gadu-Gadu Plugin
sv: Gadu-Gadu insticksprogram

en: &Resume
sv: Åte&ruppta

en: Over&write
sv: Skriv ö&ver

en: The file %1 already exists, do you want to resume or overwrite it?
sv: Filen %1 finns redan. Vill du återuppta eller skriva över den?

en: File Exists: %1
sv: Filen %1 finns

en: Connection to peer was refused; it possibly does not listen for incoming connections.
sv: Anslutningen till motparten vägrades. Möjligen lyssnar den inte på inkommande anslutningar.

en: File transfer transaction was not agreed by peer.
sv: Motparten gick inte med på transaktionen för filöverföring.

en: File-transfer handshake failure.
sv: Handskakning vid filöverföring misslyckades.

en: File transfer had problems with the file.
sv: Filöverföring hade problem med filen.

en: There was network error during file transfer.
sv: Det uppstod ett nätverksfel under filöverföringen.

en: Unknown File-Transfer error.
sv: Okänt filöverföringsfel.

[ctx: personal information being fetched from server]
en: <p align="center">Fetching from server</p>
sv: <p align="center">Hämtar från server</p>

en: <b>Registration FAILED.</b>
sv: <b>Registrering misslyckades.</b>

en: <b>Enter UIN please.</b>
sv: <b>Ange UIN.</b>

en: <b>UIN should be a positive number.</b>
sv: <b>UIN måste vara ett positivt tal.</b>

en: <b>Enter password please.</b>
sv: <b>Ange lösenord.</b>

en: <b>Starting DCC listening socket failed; dcc is not working now.</b>
sv: <b>Start av uttag för att lyssna för DCC misslyckades. DCC fungerar inte nu.</b>

en: Edit Contact's Properties
sv: Redigera kontaktens egenskaper

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Blocked
sv: Blockerad

en: A&way
sv: &Borta

en: B&usy
sv: &Upptagen

en: I&nvisible
sv: &Osynlig

en: Search &More...
sv: Sök &mer...

en: Gadu-Gadu Public Directory
sv: Gadu-Gadu öppen katalog

en: &New Search
sv: &Ny sökning

en: S&earch
sv: S&ök

en: &Add User...
sv: Lägg till &användare...

en: &Close
sv: Stän&g

en: Register New Account
sv: Registrera ett nytt konto

en: &Register
sv: &Registrera

en: Retrieving token
sv: Hämtar information

en: Please enter a valid E-Mail Address.
sv: Ange en giltig e-postadress.

en: Please enter the same password twice.
sv: Ange samma lösenord två gånger.

en: Password entries do not match.
sv: Inmatade lösenord matchar inte.

en: Please enter the verification sequence.
sv: Ange verifikationssekvensen.

en: Account created; your new UIN is %1.
sv: Konto skapat. Ditt nya UIN är %1.

en: Registration failed: %1
sv: Registrering misslyckades: %1

en: Registration was unsucessful, please try again.
sv: Registrering misslyckades. Försök igen.

en: You are not connected to the server.
sv: Du är inte ansluten till servern.

en: You have to be connected to the server to change your status.
sv: Du måste vara ansluten till servern för att kunna ändra status.

en: idle
sv: overksam

en: resolving host
sv: upplösning av värddator

en: connecting
sv: ansluter

en: reading data
sv: läser data

en: error
sv: fel

en: connecting to hub
sv: ansluter till nätnav

en: connecting to server
sv: ansluter till server

en: retrieving key
sv: hämtar nyckel

en: waiting for reply
sv: väntar på svar

en: connected
sv: ansluten

en: sending query
sv: skickar förfrågan

en: reading header
sv: läser huvud

en: parsing data
sv: tolkar data

en: done
sv: klar

en: TLS connection negotiation
sv: TLS-anslutningsförhandling

en: unknown
sv: okänd

en: Resolving error.
sv: Upplösning av fel.

en: Connecting error.
sv: Anslutningsfel.

en: Reading error.
sv: Läsfel.

en: Writing error.
sv: Skrivfel.

en: Unknown error number %1.
sv: Okänt felnummer %1.

en: Unable to resolve server address. DNS failure.
sv: Kan inte lösa upp serveradress. DNS-fel.

en: Unable to connect to server.
sv: Kan inte ansluta till server.

en: Server sent incorrect data. Protocol error.
sv: Server skickade felaktig data. Protokollfel.

en: Problem reading data from server.
sv: Problem med att läsa data från server.

en: Problem sending data to server.
sv: Problem med att skicka data till server.

en: Incorrect password.
sv: Felaktigt lösenord.

en: Unable to connect over an encrypted channel.
    Try to turn off encryption support in the Gadu account settings, then reconnect.
sv: Kan inte ansluta via en krypterad kanal.
    Försök stänga av stöd för kryptering i Gadu-Gadu-kontoinställningarna och anslut igen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.
sv: Användar-ID för Gadu-Gadu kontot du vill lägga till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).  This field is mandatory.
sv: Användar-ID för Gadu-Gadu kontot du vill lägga till. Detta ska vara i form av ett nummer (inga decimaler, inga mellanslag). Fältet krävs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: 1234567)</i>
sv: <i>(till exempel: 1234567)</i>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename of the contact you wish to add.
sv: Förnamn för kontakten du vill lägga till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename (first name) of the contact you wish to add.  Optionally this may include a middle name.
sv: Förnamn (första namn) för kontakten du vill lägga till. Detta kan innehålla ett valfritt mellannamn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Forename:
sv: &Förnamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname of the contact you wish to add.
sv: Efternamn för kontakten du vill lägga till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname (last name) of the contact you wish to add.
sv: Efternamn (sista namn) för kontakten du vill lägga till.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Surname:
sv: &Efternamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickEdit_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickEdit_)
en: A nickname for the contact you wish to add.
sv: Ett smeknamn för kontakten du vill lägga till.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: N&ickname:
sv: &Smeknamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLin
en: E-Mail address for this contact.
sv: Kontaktens e-postadress.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: &Email address:
sv: &E-postadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2)
en: &Telephone number:
sv: &Telefonnummer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notAFriend_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Check if you want to exclude this contact from the "Just for friends" status mode.
sv: Markera om du vill undanta den här kontakten från statusläget "Bara för vänner".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Offline to contact when you set "&Just for friends"
sv: Koppla ner kontakten vid "&Bara för vänner"

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, groups) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Group
sv: Grupp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, statusGroup_)
en: Choose a status; by default Online status is selected. 
    So all you need to do is just to type in your description. 
    Choosing Offline status will disconnect you, with given description.
sv: Välj status. Normalt är status inställd som närvarande.
    Allt du behöver göra är att skriva in din beskrivning.
    Väljer du nerkopplad, kopplas du ner med den givna beskrivningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online.
sv: Anger din status som ansluten.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online, indicating that you are available to chat with anyone who wishes.
sv: Anger din status som ansluten, vilket betyder att du är tillgänglig för att chatta med vem som helst som så önskar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy.
sv: Anger din status som upptagen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy, indicating that you should not be bothered with trivial chat, and may not be able to reply immediately.
sv: Anger din status som upptagen, vilket betyder att du inte vill besväras med trivialt chattande, och kanske inte kan svara omedelbart.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users.
sv: Anger din status som osynlig, vilket döljer din närvaro för andra användare.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users (who will see you as offline).  However you may still chat, and see the online presence of others.
sv: Anger din status som osynlig, vilket döljer din närvaro för andra användare (som ser dig som nerkopplad). Du kan dock fortfarande chatta, och se anslutningsstatus för andra.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, offlineButton_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: Choose this status to disconnect with the description entered below.
sv: Anger din status som nerkopplad, med beskrivningen som skrivs in nedanför.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status.
sv: Beskrivning av din status.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status (up to 70 characters).
sv: Beskrivning av din status (upp till 70 tecken).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Message:
sv: &Meddelande:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAccountEditUI)
en: Account Preferences - Gadu-Gadu
sv: Kontoinställningar - Gadu Gadu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.
sv: Användar-ID för ditt Gadu-Gadu konto.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
sv: Användar-ID för ditt Gadu-Gadu konto. Detta ska vara i form av ett nummer (inga decimaler, inga mellanslag).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_)
en: Check to disable automatic connection. When checked, you may connect to this account manually via the icon in the bottom of the main Kopete window.
sv: Markera för att inaktivera automatisk anslutning. Om markerat, kan du ansluta till kontot manuellt med ikonen längst ner i Kopetes huvudfönster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_a
en: E&xclude from connect all
sv: &Undanta från anslut alla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, registrationGroupBox)
en: Registration
sv: Registrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Gadu-Gadu network, you will need a Gadu-Gadu account.<br><br>
    If you do not currently have an account, please click the button to create one.
sv: För att ansluta till Gadu-Gadu nätverket, behöver du ett Gadu-Gadu konto.<br><br>
    Om du för närvarande inte har ett konto, klicka på knappen för att skapa ett.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (tool
en: Register a new account on this network.
sv: Registrera ett nytt konto på det här nätverket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: Re&gister New Account
sv: Reg&istrera ett nytt konto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&ccount Preferences
sv: &Kontoinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox54) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBo
en: Connection Preferences
sv: Anslutningsinställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: Cache connection information for each server connected to in case the main load-balancing server fails.
sv: Lagra anslutningsinformation för varje server i en cache, om den huvudsakliga lastbalanseringsservern slutar fungera.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: This option is used whenever the primary Gadu-Gadu load-balancing server fails.  If this is checked, Kopete will try to connect to the actual servers directly using cached information about them.  This prevents connection errors when the main load-balancing server does not answer. In practice it only helps very rarely.
sv: Det här alternativet används så fort den primära Gadu-Gadu lastbalanseringsservern slutar fungera. Om det är markerat, försöker Kopete ansluta till de verkliga servrarna direkt med användning av information om dem lagrade i cachen. Det förhindrar anslutningsfel när den huvudsakliga lastbalanseringsservern inte svarar. I praktiken hjälper det bara mycket sällan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: C&ache server information
sv: L&agra serverinformation i cache

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dccCheck_)
en: &Use direct connections (DCC)
sv: An&vänd direktanslutningar (DCC)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, exportCheck_)
en: Keep your local and server side contact list in sync. Any change in local list will result in exporting your list to server.
sv: Håll din lokala kontaktlista synkroniserad med den på servern. Alla ändringar i den lokala listan orsakar att den exporteras till servern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportCheck_)
en: &Export contact list on change
sv: &Exportera kontaktlista vid ändring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, importCheck_)
en: On each connection Kopete will import your list
sv: Vid varje anslutning importerar Kopete listan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importCheck_)
en: I&mport contact list on startup
sv: I&mportera kontaktlista vid start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreCheck_)
en: &Ignore people not on your contact list
sv: &Ignorera personer utanför din kontaktlista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.
sv: Om du vill aktivera SSL-krypterad kommunikation med servern eller inte.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.  Note that this is not end-to-end encryption, but rather encrypted communication with the server.
sv: Om du vill aktivera SSL-krypterad kommunikation med servern eller inte. Observera att det här är inte en kryptering hela vägen, utan bara krypterad kommunikation med servern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Use protocol encr&yption (SSL):
sv: Använd protokollkr&yptering (SSL):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: If Available
sv: Om tillgänglig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Required
sv: Krävs

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: U&ser Information
sv: A&nvändarinformation

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, userInformation)
en: User Information
sv: Användarinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectLabel)
en: <p align="center">You must be connected to change your Personal Information.</p>
sv: <p align="center">Du måste vara ansluten för att ändra din personliga information.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4)
en: Maiden name:
sv: Flicknamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_3)
en: City of origin:
sv: Födelsestad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_2)
en: The values below will be used in the search, but will not appear in the results.
sv: Värden nedan används vid sökning, men visas inte i resultaten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Forename:
sv: Förnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uiSurnamea)
en: Surname:
sv: Efternamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3)
en: Your nickname:
sv: Ditt smeknamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblGender)
en: Gender:
sv: Kön:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_2)
en: Year of birth:
sv: Födelseår:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCity) i18
en: City:
sv: Stad:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Female
sv: Kvinnligt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Male
sv: Manligt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &File Transfer
sv: &Filöverföring

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dcc)
en: Global DCC Options
sv: Allmänna alternativ för direktanslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">These options affect <b>all</b> Gadu-Gadu accounts.</font></p></qt>
sv: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">Dessa alternativ påverkar <b>alla</b> Gadu-Gadu-konton.</font></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideDCC)
en: &Override default configuration
sv: Överskrid &förvald inställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Local &IP address /
sv: Lokal &IP-adress: /

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduRegisterAccountUI)
en: Register Account - Gadu-Gadu
sv: Registrera konto - Gadu Gadu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use.
sv: En bekräftelse av lösenordet du vill använda.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use for this account.
sv: En bekräftelse av lösenordet du vill använda för det här kontot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPasswordVerify)
en: Repeat pass&word:
sv: Upprepa &lösenord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use.
sv: Lösenordet du vill använda.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use for this account.
sv: Lösenordet du vill använda för det här kontot.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: Your E-mail address.
sv: Din e-postadress.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: The E-mail address you would like to use to register this account.
sv: E-postadressen som du vill använda för att registrera kontot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: &E-Mail address:
sv: &E-postadress:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.
sv: Texten från bilden nedanför.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.  This is used to prevent abusive automated registration scripts.
sv: Texten från bilden nedanför. Detta används för att förhindra missbruk av automatiska registreringsskript.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelVerificationSequence)
en: &Verification sequence:
sv: &Verifikationssekvens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
sv: &Lösenord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, pixmapToken)
en: Gadu-Gadu registration token.
sv: Gadu-Gadu registreringsinformation.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, pixmapToken)
en: This field contains an image showing a number that you need to type into the <b>Verification Sequence</b> field above.
sv: Det här fältet innehåller en bild som visar ett nummer du måste skriva in i fältet <b>Verifikationssekvens</b> ovanför.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInstructions)
en: <i>Type the letters and numbers shown in the image above into the <b>Verification Sequence</b> field.  This is used to prevent automated registration abuse.</i>
sv: <i>Ange bokstäverna och siffrorna som syns på bilden ovan i fältet <b>Verifikationssekvens</b>. Detta används för att förhindra missbruk av automatiserad registrering.</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByData)
en: Search by specified data:
sv: Sök med angiven data:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nick:
sv: Smeknamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2a)
en: Age from:
sv: Ålder från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_4)
en: to:
sv: till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByUin)
en: Request information about user:
sv: Begär information om användare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uin_static)
en: User number:
sv: Användarnummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Lookup only those that are currently online
sv: Slå endast upp dem som är anslutna för närvarande

en: &Set Auto-Reply...
sv: Aktivera automatiskt &svar...

en: &Join Channel...
sv: &Gå med kanal...

en: &Manage Privacy...
sv: &Hantera integritet...

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because the QCA TLS plugin is not installed on your system.
sv: SSL-stöd kunde inte initieras för kontot %1. Det beror troligen på att QCA TLS-insticksprogrammet inte är installerat på systemet.

en: GroupWise SSL Error
sv: GroupWise SSL-fel

[ctx: Message Sending Failed using the named local account]
en: Kopete was not able to send the last message sent on account '%1'.
    If possible, please send the console output from Kopete to <wstephenson@novell.com> for analysis.
sv: Kopete kunde inte skicka det senaste meddelandet skickat med kontot '%1'.
    Om möjligt, skicka terminalutmatning från Kopete till <wstephenson@novell.com> för analys.

[ctx: message sending failed using the named local account]
en: Unable to Send Message on Account '%1'
sv: Kan inte skicka meddelande med kontot '%1'

en: Kopete: Conflicting Changes Made Offline
sv: Kopete: Ändringar med konflikter gjorda i nerkopplat läge

en: A change happened to your GroupWise contact list while you were offline which was impossible to reconcile.
sv: En ändring inträffade i din kontaktlista för GroupWise medan du var nerkopplad, som är omöjlig att göra förenlig.

[ctx: Error shown when connecting failed]
en: Kopete was not able to connect to the GroupWise Messenger server for account '%1'.
    Please check your server and port settings and try again.
sv: Kopete kunde inte ansluta till GroupWise-meddelandeservern för kontot "%1"
    Kontrollera dina server- och portinställningar och försök igen.

en: Unable to Connect '%1'
sv: Kan inte ansluta "%1"

en: The host name does not match the one in the certificate.
sv: Värddatornamnet stämmer inte med det i certifikatet.

en: The certificate is invalid.
sv: Certifikatet är ogiltigt.

en: No certificate was presented.
sv: Inget certifikat överlämnades.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
sv: Certifikatutfärdaren avslog certifikatet.

en: The certificate is not trusted.
sv: Certifikatet är opålitligt.

en: The signature is invalid.
sv: Signaturen är ogiltig.

en: The Certificate Authority is invalid.
sv: Certifikatutfärdaren är ogiltig.

en: Invalid certificate purpose.
sv: Felaktigt certifikatsyfte.

en: The certificate is self-signed.
sv: Certifikatet är självsignerat.

en: The certificate has been revoked.
sv: Certifikatet har återkallats.

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
sv: Maximal längd för certifikatkedja överskreds.

en: The certificate has expired.
sv: Certifikatet är utgånget.

en: The Certificate Authority has expired.
sv: Certifikatutfärdaren har gått ut.

en: Validity is unknown.
sv: Giltigheten är okänd.

en: <qt><p>The identity and the certificate of server %1 could not be validated for account %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
sv: <qt><p>Identiteten och certifikatet för servern %1 kunde inte bekräftas för kontot %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Vill du fortsätta?</p></qt>

en: <qt><p>The certificate of server %1 could not be validated for account %2: %3</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
sv: <qt><p>Certifikat för servern %1 kunde inte bekräftas för kontot %2: %3</p><p>Vill du fortsätta?</p></qt>

en: GroupWise Connection Certificate Problem
sv: Problem med GroupWise-anslutningens certifikat

[ctx: Prefix used for automatically generated auto-reply messages when the contact is Away, contains contact's name]
en: Auto reply from %1:
sv: Automatiskt svar från %1:

[ctx: Prefix used for broadcast messages]
en: Broadcast message from %1:
sv: Utsändningsmeddelande från %1:

[ctx: Prefix used for system broadcast messages]
en: System Broadcast message from %1:
sv: Systemutsändningsmeddelande från %1:

en: The contact %1 could not be added to the contact list, with error message: %2
sv: Kontakten %1 kunde inte läggas till i kontaktlistan, med felmeddelandet: %2

en: Error Adding Contact
sv: Fel när kontakt skulle läggas till

en: Kopete: Signed in as %1 Elsewhere
sv: Kopete: Inloggad som %1 någon annanstans

[ctx: The parameter is the user's own account id for this protocol]
en: You have been disconnected from GroupWise Messenger because you signed in as %1 elsewhere
sv: Du har blivit nerkopplad från GroupWise-meddelandehantering eftersom du loggade in som %1 någon annanstans

en: %1 has been invited to join this conversation.
sv: %1 har bjudits in att delta i konversationen.

en: Enter Auto-Reply Message
sv: Skriv in automatiskt svarsmeddelande

en: Please enter an Auto-Reply message that will be shown to users who message you while Away or Busy
sv: Skriv in ett automatiskt svarsmeddelande som kommer att visas för användare som skickar meddelanden till dig medan du är borta eller upptagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &Account name:
sv: K&ontonamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineE
en: The account name of the account you would like to add.
sv: Kontonamnet för kontot som du vill lägga till.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QButtonGroup)
en: Contact Type
sv: Kontakttyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: &Echo
sv: &Eko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton)
en: Hey look!  Only one option.  Could you please make this a dropdown and add Null?
sv: Ser man på! Bara ett alternativ. Skulle du kunna göra om det till en kombinationsruta och lägga till en tom rad?

en: Unblock User
sv: Ta bort blockering för användare

en: Block User
sv: Blockera användare

en: %1|Blocked
sv: %1|Blockerad

en: &Invite
sv: Bjud &in

en: Security Status
sv: Säkerhetsstatus

en: Conversation is secure
sv: Konversationen är säker

en: Archiving Status
sv: Arkiveringsstatus

en: An error occurred when trying to start a chat: %1
sv: Ett fel uppstod vid försök att starta en chatt: %1

en: Your message could not be sent. You cannot send messages while your status is Appear Offline.
sv: Ditt meddelande kunde inte skickas. Du kan inte skicka meddelanden medan din status är Verka nerkopplad.

en: &Other...
sv: Ö&vriga...

en: Enter Invitation Message
sv: Skriv in inbjudan

en: Enter the reason for the invitation, or leave blank for no reason:
sv: Skriv in orsaken till inbjudan, eller lämna tom vid ingen orsak

en: Search for Contact to Invite
sv: Sök efter kontakt att bjuda in

[ctx: label attached to contacts who have been invited but are yet to join a chat]
en: (pending)
sv: (vilande)

en: All the other participants have left, and other invitations are still pending. Your messages will not be delivered until someone else joins the chat.
sv: Alla andra deltagare har slutat, och andra inbjudningar är fortfarande vilande. Dina meddelanden kommer inte att levereras förrän någon annan går med i chatten.

en: %1 has rejected an invitation to join this conversation.
sv: %1 har nekat till en inbjudan att gå med i konversationen.

en: Conversation is being administratively logged
sv: Konversationen loggas av administratören

en: Conversation is not being administratively logged
sv: Konversationen loggas inte av administratören

en: This conversation is secured with SSL security.
sv: Den här konversationen är säkrad med SSL-säkerhet.

en: This conversation is being logged administratively.
sv: Den här konversationen loggas av administratören.

en: A&vailable
sv: Till&gänglig

en: Appear Offline
sv: Verka nerkopplad

en: A&ppear Offline
sv: &Verka nerkopplad

en: Invalid Status
sv: Ogiltig status

en: Auto Reply Message
sv: Automatiskt svarsmeddelande

en: Common Name
sv: Vanligt namn

en: Access denied
sv: Åtkomst nekades

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Password expired
sv: Lösenord utgånget

en: Invalid password
sv: Ogiltig lösenord

en: User not found
sv: Användare hittades inte

en: Attribute not found
sv: Egenskap hittades inte

en: User not enabled
sv: Användare inte aktiverad

en: Directory failure
sv: Katalogfel

en: Host not found
sv: Värddator hittades inte

en: Locked by admin
sv: Låst av administratör

en: Duplicate participant
sv: Duplicerad deltagare

en: Server busy
sv: Server upptagen

en: Object not found
sv: Objekt hittades inte

en: Directory update
sv: Kataloguppdatering

en: Duplicate folder
sv: Duplicerad katalog

en: Contact list entry already exists
sv: Post finns redan i kontaktlistan

en: User not allowed
sv: Användare tillåts inte

en: Too many contacts
sv: För många kontakter

en: Conference not found
sv: Konferens hittades inte

en: Too many folders
sv: För många korgar

en: Server protocol error
sv: Fel i serverprotokoll

en: Conversation invitation error
sv: Fel vid inbjudan till konversation

en: User is blocked
sv: Användare är blockerad

en: Master archive is missing
sv: Huvudarkiv saknas

en: Expired password in use
sv: Utgånget lösenord används

en: Credentials missing
sv: Identifieringsinformation saknas

en: Eval connection limit
sv: Utvärdera anslutningsgräns

en: Unsupported client version
sv: Klientversion stöds inte

en: A duplicate chat was found
sv: En duplicerad chatt hittades

en: Chat not found
sv: Chatt hittades inte

en: Invalid chat name
sv: Ogiltigt chattnamn

en: The chat is active
sv: Chatten är aktiv

en: Chat is busy; try again
sv: Chatten är upptagen, försök igen

en: Tried request too soon after another; try again
sv: Försökte med en begäran för snart efter föregående, försök igen

en: Server's chat subsystem is not active
sv: Serverns chatt-delsystem är inte aktivt

en: The chat update request is invalid
sv: Begäran om chattuppdatering är ogiltig

en: Write failed due to directory mismatch
sv: Skrivning misslyckades på grund av att kataloger inte passar ihop

en: Recipient's client version is too old
sv: Mottagarens klientversion är för gammal

en: Chat has been removed from server
sv: Chatten har tagits bort från servern

en: Unrecognized error code: %1
sv: Okänd felkod: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseAccountPreferences)
en: Account Preferences - Groupwise
sv: Kontoinställningar - Groupwise

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel
en: The account name of your account.
sv: Kontonamnet för ditt konto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &User ID:
sv: An&vändar-id:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you may connect to this account manually using the icon in the bottom of the main Kopete window
sv: Markera för att inaktivera automatisk anslutning. Om markerat, kan du ansluta till kontot manuellt med ikonen längst ner i Kopetes huvudfönster.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to.
sv: IP-adress eller värddatornamn för servern som du vill ansluta till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example im.yourcorp.com).
sv: IP-adress eller värddatornamn för servern som du vill ansluta till (exempelvis ditt_bolag.com).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to.
sv: Porten på servern som du vill ansluta till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to (default is 5222).
sv: Porten på servern som du vill ansluta till (standardvärdet är 5222).

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Advanced &Options
sv: &Avancerade alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDontShowAgain) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysAccept)
en: A&lways accept invitations
sv: Acceptera a&lltid inbjudningar

en: You need to be connected to be able to add contacts.
sv: Du måste vara ansluten för att kunna lägga till kontakter.

en: Connect to GroupWise Messenger and try again.
sv: Anslut till GroupWise-meddelanden och försök igen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic
sv: &Grundläggande

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bg_addMethod)
en: Add Using
sv: Lägg till med användning av

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userName)
en: A full or partial name. Asterisks are ignored
sv: Ett fullständigt eller partiellt namn. Asterisker ignoreras.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userName)
en: Type some or all of the contact's name.  Matches will be shown below
sv: Skriv in en del av eller hela kontaktens namn. Träffar visas nedan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userId)
en: User &ID:
sv: Användar-&id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userName)
en: Userna&me:
sv: Användarna&mn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userId)
en: A correct User ID
sv: Ett riktigt användar-id

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userId)
en: Use this field to add a contact if you already know the user's exact User ID
sv: Använd det här fältet för att lägga till en kontakt om du redan känner till användarens exakta användar-id

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseChatProps)
en: GroupWise Chat Properties
sv: Groupwise chattegenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displayName)
en: DISPLAY NAME
sv: NAMN ATT VISA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, creator)
en: The user who created the chatroom
sv: Användaren som skapade chattrummet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: Query:
sv: Förfrågan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTopic)
en: Topic:
sv: Ämne:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, disclaimer)
en: A disclaimer for users entering the chatroom
sv: En friskrivning för användare som går in i chattrummet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2)
en: Owner:
sv: Ägare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, topic)
en: The current topic of the discussion
sv: Ämnet som för närvarande diskuteras

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, query)
en: UNKNOWN
sv: OKÄNT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11_2_2)
en: Maximum users:
sv: Maximalt antal användare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2_2)
en: Created on:
sv: Skapad den:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_displayName_2)
en: Disclaimer:
sv: Friskrivning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, description)
en: General description of the chatroom
sv: Allmän beskrivning av chattrummet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxUsers)
en: Maximum number of simultaneous users allowed in the chatroom
sv: Maximalt antal samtidiga användare som tillåts i chattrummet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Creator:
sv: Skapare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Description:
sv: Beskrivning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, createdOn)
en: Date and time the chatroom was created
sv: Datum och tid då chattrummet skapades

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, archive)
en: Indicates if the chatroom is being archived on the server
sv: Anger om chattrummet arkiveras på servern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, archive)
en: Archived
sv: Arkiveras

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, owner)
en: The user who owns this chatroom
sv: Användaren som äger chattrummet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Default Access
sv: Standardåtkomst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRead)
en: General permission to read messages in the chatroom
sv: Allmän tillåtelse att läsa meddelanden i chattrummet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRead)
en: Read message
sv: Läsa meddelande

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: General permission to write messages in the chatroom
sv: Allmän tillåtelse att skriva meddelanden i chattrummet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: Write message
sv: Skriva meddelande

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkModify)
en: General permission to modify the chatroom's access control list
sv: Allmän tillåtelse att ändra chattrummets åtkomstkontrollista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkModify)
en: Modify access
sv: Ändra åtkomst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Access Control List
sv: Åtkomstkontrollista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, acl)
en: Access permissions for specific users
sv: Åtkomsträttigheter för specifika användare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, addAcl)
en: Add a new ACL entry
sv: Lägg till en ny post i åtkomstkontrollistan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, editAcl)
en: Edit an existing ACL entry
sv: Redigera en befintlig post i åtkomstkontrollistan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, deleteAcl)
en: Delete an ACL entry
sv: Ta bort en post i åtkomstkontrollistan

en: Chatroom properties
sv: Chattrumegenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: &Refresh
sv: Uppdate&ra

en: Search Chatrooms
sv: Sök i chattrum

en: Updating chatroom list...
sv: Uppdaterar chattrumslista...

en: Contact Properties
sv: Kontaktegenskaper

en: Telephone Number
sv: Telefonnummer

en: Department
sv: Avdelning

en: Location
sv: Plats

en: Mailstop
sv: Brevfack

en: Personal Title
sv: Personlig titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userId)
en: USER_ID
sv: ANVÄNDARE_ID

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lastName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, displayName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, firstName)
en: Change the display name used for this contact
sv: Ändra namn som visas för den här kontakten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, status)
en: USER_STATUS
sv: ANVÄNDARE_STATUS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbldisplayName)
en: &Display name:
sv: Namn som &visas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Additional properties:
sv: Ytterligare egenskaper:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, propsView)
en: New Column
sv: Ny kolumn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseContactSearchWidget)
en: Search GroupWise Messenger
sv: Sök i GroupWise meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &First name
sv: &Förnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &User ID
sv: An&vändar-id

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Title
sv: &Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Department
sv: Av&delning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: contains
sv: innehåller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: begins with
sv: börjar med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: equals
sv: är lika med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Last &name
sv: &Efternamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Cl&ear
sv: &Rensa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: &Results:
sv: &Resultat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_details)
en: Detai&ls
sv: &Information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_matchCount)
en: 0 matching users found
sv: 0 användare som matchar hittades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Awa&y message:
sv: &Frånvaromeddelande:

en: The changes you just made will take effect next time you log in with GroupWise.
sv: Ändringarna du just gjort får effekt nästa gång du loggar in med GroupWise.

en: GroupWise Settings Changed While Signed In
sv: Inställningarna för GroupWise ändrades medan inloggad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Users who can see my online status and send me messages:
sv: Användare som kan se min uppkopplingsstatus och skicka meddelanden till mig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: A&llowed
sv: Ti&llåten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnBlock)
en: &Block >>
sv: &Blockera >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAllow)
en: << Allo&w
sv: << &Tillåt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: A&dd...
sv: &Lägg till...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bloc&ked
sv: Bloc&kerad

[ctx: Account specific privacy settings]
en: Manage Privacy for %1
sv: Hantera integritet för %1

en: Privacy settings have been administratively locked
sv: Integritetsinställningar har låsts av administratören

en: <Everyone Else>
sv: <Alla andra>

en: Search for Contact to Block
sv: Sök efter kontakt att blockera

en: You can only change privacy settings while you are logged in to the GroupWise Messenger server.
sv: Du kan bara ändra integritetsinställningar medan du är inloggad på GroupWise-meddelandeserver.

en: '%1' Not Logged In
sv: "%1" inte inloggad

en: Invitation to Conversation
sv: Inbjudan till konversation

en: User ID
sv: Användar-id

en: Searching
sv: Söker

en: 1 matching user found | %1 matching users found
sv[0]: 1 motsvarande användare hittades
sv[1]: %1 motsvarande användare hittades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">From:</p>
sv: <p align="right">Från:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Sent:</p>
sv: <p align="right">Skickad:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateTime)
en: Invitation Date
sv: Inbjudningsdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contactName)
en: Contact Name
sv: Kontaktnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtInvMsg) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, message)
en: Invitation Message
sv: Inbjudningsmeddelande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Would you like to join the conversation?
sv: Vill du delta i konversationen?

en: Temporary Network - %1
sv: Tillfälligt nätverk - %1

en: Network imported from previous version of Kopete, or an IRC URI
sv: Nätverk importerat från tidigare version av Kopete, eller en IRC webbadress

en: Join Channel...
sv: Gå med kanal...

en: Search Channels...
sv: Sök i kanaler...

en: <qt>The network associated with this account has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
sv: <qt>Nätverket som hör ihop med det här kontot har inga giltiga värddatorer. Försäkra dig om att kontot har ett giltigt nätverk.</qt>

en: Network is Empty
sv: Nätverket är tomt

en: <qt>The network associated with this account, <b>%1</b>, has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
sv: <qt>Nätverket som hör ihop med det här kontot, <b>%1</b>, har inga giltiga värddatorer. Försäkra dig om att kontot har ett giltigt nätverk.</qt>

en: <qt>Kopete could not connect to any of the servers in the network associated with this account (<b>%1</b>). Please try again later.</qt>
sv: <qt>Kopete kunde inte ansluta till någon av servrarna i nätverket som hör ihop med kontot (<b>%1</b>). Försök igen senare.</qt>

en: Network is Unavailable
sv: Nätverk inte tillgänglig

en: Join Channel
sv: Gå med i kanal

en: Please enter the name of the channel you want to join:
sv: Ange namnet på kanalen du vill gå med i:

note: i18n: ectx: Menu (irc)
en: IRC
sv: &IRC

en: Password Incorect
sv: Felaktigt lösenord

en: There is 1 operator online. | There are %1 operators online.
sv[0]: Det finns 1 administratör uppkopplad.
sv[1]: Det finns %1 administratörer uppkopplade.

en: There is 1 unknown connection. | There are %1 unknown connections.
sv[0]: Det finns 1 okänd anslutning.
sv[1]: Det finns %1 okända anslutningar.

en: There has been 1 channel formed. | There have been %1 channels formed.
sv[0]: 1 kanal har skapats.
sv[1]: %1 kanaler har skapats.

en: Server was too busy to execute %1.
sv: Servern var för upptagen för att köra %1.

en: You have been marked as being away.
sv: Du är nu markerad som frånvarande.

en: %1 is a registered nick.
sv: %1 är ett registrerat smeknamn.

en: %1 is an IRC operator.
sv: %1 är en IRC-administratör

en: You cannot send messages to channel %1.
sv: Du kan inte skicka meddelanden till kanal %1.

en: Nickname %1 is already in use.
sv: Smeknamnet %1 används redan.

en: You are not on channel %1.
sv: Du är inte med i kanal %1.

en: Cannot join %1, channel is full.
sv: Kan inte gå med i %1. Kanalen är full.

en: Cannot join %1, channel is invite only.
sv: Kan inte gå med i %1. Kanalen är bara för inbjudna.

en: Cannot join %1, you are banned from that channel.
sv: Kan inte gå med i %1. Du är bannlyst från kanalen.

en: Cannot join %1, wrong channel key was given.
sv: Kan inte gå med i %1. Fel kanalnyckel angavs.

en: There is one operator online. | There are %1 operators online.
sv[0]: Det finns en operatör uppkopplad.
sv[1]: Det finns %1 operatörer uppkopplade.

en: There is one unknown connection. | There are %1 unknown connections.
sv[0]: Det finns en okänd anslutning.
sv[1]: Det finns %1 okända anslutningar.

en: One channel has been formed. | %1 channels have been formed.
sv[0]: En kanal har skapats.
sv[1]: %1 kanaler har skapats.

en: Acknowledge size is greater than the expected file size
sv: Storlek på bekräftelse större än förväntad filstorlek

en:  members
sv:  medlemmar

en: Channel
sv: Kanal

en: Users
sv: Användare

en: Topic
sv: Ämne

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: You may search for channels on the IRC server, using a text string entered here.
sv: Du kan söka efter kanaler på IRC-servern med en textsträng som skrivs in här.

en: Channels returned must have at least this many members.
sv: Kanaler som returneras måste åtminstone ha så här många medlemmar.

en: You may search for channels on the IRC server, using a text string entered here.  For instance, you may type 'linux' to find channels that have something to do with Linux.
sv: Du kan söka efter kanaler på IRC-servern med en textsträng som skrivs in här. Du kan till exempel skriva 'linux' för att hitta kanaler som har något att göra med Linux.

en: You may search for channels on the IRC server for a text string entered here.
sv: Du kan söka efter kanaler på IRC-servern med en textsträng som skrivs in här.

en: Perform a channel search.
sv: Utför en kanalsökning.

en: Perform a channel search.  Please be patient, as this can be slow, depending on the total number of channels on the server.
sv: Utför en kanalsökning. Ha tålamod, eftersom detta kan vara långsamt beroende på det totala antalet kanaler på servern.

en: Double click on a channel to select it.
sv: Dubbelklicka på en kanal för att välja den.

en: You must be connected to the IRC server to perform a channel listing.
sv: Du måste vara ansluten till IRC-servern för att utföra en kanallistning.

en: You have been disconnected from the IRC server.
sv: Du har kopplats ner från IRC-servern.

en: Disconnected
sv: Nerkopplad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, addID)
en: The name of the IRC contact or channel you would like to add.
sv: Namnet på IRC-kontakten eller kanalen som du vill lägga till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, addID)
en: The name of the IRC contact or channel you would like to add.  You can type a person's nickname, or a channel name, preceded by a pound sign ('#').
sv: Namnet på IRC-kontakten eller kanalen som du vill lägga till. Du kan skriva in personens smeknamn, eller ett kanalnamn som inleds med ett nummertecken ('#').

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: N&ickname/channel to add:
sv: Smeknamn/kanal att lägga t&ill:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i>(for example: joe_bob or #somechannel)</i>
sv: <i>(till exempel: lars_olof eller #en_kanal)</i>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Search Channels
sv: &Sök i kanaler

en: <qt>You need to specify a channel to join, or a query to open.</qt>
sv: <qt>Du måste ange en kanal att gå med i, eller förfrågan att öppna.</qt>

en: You Must Specify a Channel
sv: Du måste ange en kanal

en: The nickname %1 is already in use
sv: Smeknamnet %1 används redan

en: IRC Plugin
sv: IRC-insticksprogram

en: The nickname %1 is already in use. Please enter an alternative nickname:
sv: Smeknamnet %1 används redan. Ange ett alternativt smeknamn:

en: "%1" is an invalid channel name. Channels must start with '#', '!', '+', or '&'.
sv: "%1" är ett ogiltigt kanalnamn. Kanaler måste börja med '#', '!', '+' eller '&'.

en: Channel List for %1
sv: Kanallista för %1

en: The IRC server is currently too busy to respond to this request.
sv: IRC-servern är för närvarande för upptagen för att svara på denna begäran.

en: Server is Busy
sv: Servern är upptagen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_nickNamesLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickNames)
en: This is the name that everyone will see every time you say something
sv: Det här är namnet som alla ser så fort du säger någonting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nickNamesLabel)
en: N&icknames:
sv: &Smeknamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_realNameLabel)
en: &Real name:
sv: &Riktigt namn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.  Leave blank to use your system account name.
sv: Användarnamnet du föredrar att använda på IRC, om systemet inte har stöd för identd. Lämna tomt för att använda ditt användarnamn i systemet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Username:
sv: Anv&ändarnamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.
sv: Användarnamnet du föredrar att använda på IRC, om systemet inte har stöd för identd.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickNames)
en: The alias you would like to use on IRC.  Once you are online, you can change it with the /nick command.
sv: Alias som du vill använda på IRC. Du kan ändra det när du väl är uppkopplad med kommandot /nick.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Network:
sv: Nätverk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
sv: &Redigera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p><b>Note:</b> most IRC servers do not require a password to connect, only a nickname.</p>
sv: <p><b>Observera:</b> De flesta IRC-servrar kräver inte ett lösenord för att ansluta, bara ett smeknamn.</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, connectionTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: C&onnection
sv: Ansl&utning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Default &charset:
sv: &Standardteckensnitt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: If you enable this option, this account will not be connected when you press the "Connect All" button, nor at startup even if you have enabled automatic connection at startup.
sv: Om du aktiverar alternativet, ansluts inte kontot när du trycker på knappen "Anslut alla", eller vid start även om du har aktiverat automatisk anslutning vid start.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preferSSL)
en: &Prefer SSL-based connections
sv: &Föredra SSL-baserade anslutningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox60)
en: Run the Following Commands on Connect
sv: Kör följande kommandon vid anslutning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, commandList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, commandList)
en: Any commands added here will be run as soon as you are connected to the IRC server.
sv: Alla kommandon som skrivs in här utförs så fort du är ansluten till IRC-servern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Co&mmand
sv: Lägg till ko&mmando

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvanced Configuration
sv: Avancera&de inställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Custom CTCP Replies
sv: Egna CTCP-svar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, ctcpList)
en: You can use this dialog to add custom replies for when people send you CTCP requests. You can also use this dialog to override the built-in replies for VERSION, USERINFO, and CLIENTINFO.
sv: Du kan använda den här dialogrutan för att lägga till egna svar när andra skickar en CTCP-begäran till dig. Du kan också använda dialogrutan för att överskrida inbyggda svar för VERSION, USERINFO och CLIENTINFO.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Reply:
sv: Sva&ra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addReply)
en: Add Repl&y
sv: Lägg till &svar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Default Messages
sv: Standardmeddeladen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, quitMessage) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, quitMessage)
en: The message you want people to see when you disconnect from IRC without giving a reason. Leave this field blank to use the Kopete default message.
sv: Meddelandet som du vill att andra ska se när du avslutar IRC utan att ge en orsak. Lämna fältet tomt för att använda Kopetes standardmeddelande.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, partMessage) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, partMessage)
en: The message you want people to see when you part a channel without giving a reason. Leave this field blank to use the Kopete default message.
sv: Meddelandet som du vill att andra ska se om du lämnar en kanal utan att ge en orsak. Lämna fältet tomt för att använda Kopetes standardmeddelande.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: &Quit message:
sv: A&vslutningsmeddelande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Part message:
sv: &Lämningsmeddelande:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Windows
sv: Fönster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox7)
en: Message Destinations
sv: Destinationer för meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowAnonWindows)
en: Auto-show anonymous windows
sv: Visa anonyma fönster automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowServerWindow)
en: Auto-show the server window
sv: Visa serverfönster automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Server messages:
sv: Servermeddelanden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3_2)
en: Server notices:
sv: Servertillkännagivanden:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Active Window
sv: Aktivt fönster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Server Window
sv: Serverfönster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Anonymous Window
sv: Anonymt fönster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: KNotify
sv: Knotify

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Ignore
sv: Ignorera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3_2)
en: Error messages:
sv: Felmeddelanden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Information replies:
sv: Informationssvar:

en: <qt>You must enter a nickname.</qt>
sv: <qt>Du måste ange ett smeknamn.</qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkConfig)
en: Network Configuration
sv: Nätverksinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Host Con&figurations
sv: &Värddatorinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newHost)
en: &New...
sv: &Nytt...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network
sv: IRC-servrarna som hör ihop med nätverket

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network. Use the up and down buttons to alter the order in which connections are attempted.
sv: IRC-servrarna som hör ihop med nätverket. Använd upp- och nerknapparna för att ändra ordning som anslutningsförsök görs.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move this server down
sv: Flytta ner servern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, downButton)
en: Decrease connection-attempt priority for this server
sv: Minska prioritet för anslutningsförsök till den här servern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_down) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Down
sv: Ner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move this server up
sv: Flytta upp servern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, upButton)
en: Increase connection-attempt priority for this server
sv: Öka prioritet för anslutningsförsök till den här servern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_up) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: Up
sv: Upp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Check this to enable SSL for this connection
sv: Markera det här för att aktivera SSL för anslutningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Use SS&L
sv: Använd &SSL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostLabel)
en: &Host:
sv: &Värddator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: &Description:
sv: &Beskrivning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newNetworkButton)
en: Ne&w
sv: N&y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameNetworkButton)
en: Rena&me...
sv: Byt na&mn...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNetworkButton)
en: Remo&ve
sv: &Ta bort

en: <qt>Are you sure you want to delete the network <b>%1</b>?<br>Any accounts which use this network will have to be modified.</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort nätverket <b>%1</b>?<br>Alla konton som använder nätverket måste ändras.</qt>

en: Deleting Network
sv: Tar bort nätverk

en: &Delete Network
sv: &Ta bort nätverk

en: <qt>Are you sure you want to delete the host <b>%1</b>?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort värddatorn <b>%1</b>?</qt>

en: Deleting Host
sv: Tar bort värddator

en: &Delete Host
sv: &Ta bort värddator

en: New Host
sv: Ny värddator

en: Enter the hostname of the new server:
sv: Ange värddatornamnet på den nya servern:

en: A host already exists with that name
sv: En värddator med det namnet finns redan

en: Rename Network
sv: Byt namn på nätverk

en: Enter the new name for this network:
sv: Ange det nya namnet för nätverket:

en: A network already exists with that name
sv: Ett nätverk med det namnet finns redan

en: Could not bind the Jabber file transfer manager to a local port. Please check if the file transfer port is already in use, or choose another port in the account settings.
sv: Kunde inte binda Jabbers filöverföringshantering till lokal port. Kontrollera om filöverföringsporten redan används eller välj en annan port i kontoinställningarna.

en: Failed to start Jabber File Transfer Manager
sv: Misslyckades starta Jabbers filöverföringshantering

en: Join Groupchat...
sv: Gå med i gruppchatt...

en: Services...
sv: Tjänster...

en: XML Console
sv: XML-terminal

en: Edit User Info...
sv: Redigera användarinformation...

en: Set Mood
sv: Ange humör

en: Jabber Error
sv: Jabber-fel

en: Please connect first.
sv: Anslut först.

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because TLS support for QCA is not available.
sv: SSL-stöd kunde inte initieras för kontot %1. Det beror troligen på att TLS-stöd för QCA inte är tillgängligt.

en: Jabber SSL Error
sv: Jabber SSL-fel

en: Jabber Connection Certificate Problem
sv: Problem med Jabber-anslutningens certifikat

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
sv: En krypterad anslutning till Jabber-servern kunde inte upprättas.

en: Jabber Connection Error
sv: Jabber anslutningsfel

en: Malformed packet received.
sv: Felaktigt format paket mottaget.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
sv: Ett fel som inte går att återhämta uppstod i protokollet.

en: Generic stream error.
sv: Generellt strömfel.

en: There was a conflict in the information received.
sv: En konflikt uppstod i mottagen information.

en: The stream timed out.
sv: Ström överskred tidsgräns.

en: Internal server error.
sv: Internt serverfel.

en: Stream packet received from an invalid address.
sv: Strömmat paket mottaget från en ogiltig adress.

en: Malformed stream packet received.
sv: Felaktigt format strömmat paket mottaget.

en: Policy violation in the protocol stream.
sv: Brott mot policy i protokollströmmen.

en: Resource constraint.
sv: Resursbegränsning.

en: System shutdown.
sv: Systemet stängs av.

en: Unknown reason.
sv: Okänd orsak.

en: There was an error in the protocol stream: %1
sv: Det uppstod ett fel i protokollströmmen: %1

en: Host not found.
sv: Värddator hittades inte.

en: Address is already in use.
sv: Adressen används redan.

en: Connection refused.
sv: Anslutningen vägrades.

en: Connection attempt already in progress.
sv: Anslutningsförsök pågår redan.

en: Network failure.
sv: Nätverksfel.

en: Socket timed out.
sv: Uttaget överskred tidsgräns.

en: Remote closed connection.
sv: Motparten stängde anslutningen.

en: Unexpected error condition (%1).
sv: Okänt feltillstånd (%1).

en: There was a connection error: %1
sv: Ett anslutningsfel uppstod: %1

en: Unknown host.
sv: Okänd värddator.

en: Could not connect to a required remote resource.
sv: Kunde inte ansluta till en nödvändig fjärresurs.

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
sv: Det verkar som om omdirigering till en annan server har skett. Detta kan inte hanteras.

en: Unsupported protocol version.
sv: Protokollversion som inte stöds.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: There was a negotiation error: %1
sv: Ett förhandlingsfel uppstod: %1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
sv: Servern avslog begäran att inleda TLS-handskakning.

en: Failed to establish a secure connection.
sv: Misslyckades upprätta säker förbindelse.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
sv: Det uppstod ett fel i Transport Layer Security (TLS): %1

en: Login failed with unknown reason.
sv: Inloggning misslyckades utan känd orsak.

en: No appropriate authentication mechanism available.
sv: Ingen passande mekanism för behörighetskontroll tillgänglig.

en: Bad SASL authentication protocol.
sv: Felaktigt SASL-behörighetskontrollprotokoll.

en: Server failed mutual authentication.
sv: Servern misslyckades med ömsesidig behörighetskontroll.

en: Encryption is required but not present.
sv: Kryptering krävs men är inte tillgänglig.

en: Invalid user ID.
sv: Ogiltigt användar-id.

en: Invalid mechanism.
sv: Ogiltig mekanism.

en: Invalid realm.
sv: Ogiltigt område.

en: Mechanism too weak.
sv: Mekanismen är för svag.

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
sv: Fel identifieringsinformation angiven (kontrollera användar-id och lösenord).

en: Temporary failure, please try again later.
sv: Tillfälligt fel. Försök igen senare.

en: There was an error authenticating with the server: %1
sv: Ett fel uppstod vid behörighetskontroll hos servern. %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
sv: Problem med Transport Layer Security (TLS).

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
sv: Problem med Simple Authentication and Security Layer (SASL).

en: There was an error in the security layer: %1
sv: Det uppstod ett fel i säkerhetslagret: %1

en: No permission to bind the resource.
sv: Ingen rättighet att knyta resursen.

en: The resource is already in use.
sv: Resursen används redan.

en: Could not bind a resource: %1
sv: Kunde inte knyta en resurs: %1

en: Kopete: Connection problem with Jabber server %1
sv: Kopete: Fel vid anslutning till Jabber-servern %1

en: The Jabber user %1 removed %2's subscription to him/her. This account will no longer be able to view his/her online/offline status. Do you want to delete the contact?
sv: Jabber-användaren %1 tog bort prenumeration för %2 till honom eller henne. Kontot kommer inte längre att kunna se hans eller hennes anslutningsstatus. Vill du ta bort kontakten?

en: Notification
sv: Underrättelse

en: Waiting for authorization
sv: Väntar på behörighetskontroll

en: A password is required to join the room %1.
sv: Ett lösenord krävs för att gå med i rummet %1.

en: Error trying to join %1 : nickname %2 is already in use
sv: Fel vid försök att gå med i %1: smeknamnet %2 används redan

en: Provide your nickname
sv: Ange ditt smeknamn

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
sv: Du kan inte gå med i rummet %1 eftersom du har blivit förbjuden

en: Jabber Group Chat
sv: Jabber-gruppchatt

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
sv: Du kan inte gå med i rummet %1 eftersom maximalt antal användare har uppnåtts

en: No reason given by the server
sv: Ingen anledning angiven av servern

en: There was an error processing your request for groupchat %1. (Reason: %2, Code %3)
sv: Ett fel uppstod vid behandling av din begäran om gruppchatt %1 (orsak: %2, kod: %3)

en: Do you want to also unregister "%1" from the Jabber server ?
    If you unregister, your whole contact list may be removed from the server, and you will never be able to connect to this account with any client
sv: Vill du också avregistrera "%1" från Jabber-servern?
    Om du avregistrerar, kan alla dina kontaktlistor tas bort från servern, och du kommer aldrig att kunna ansluta till kontot med någon klient.

en: Unregister
sv: Avregistrera

en: Remove and Unregister
sv: Ta bort och avregistrera

en: Remove only from Kopete
sv: Ta bara bort från Kopete

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
sv: Ett fel uppstod vid försök att ta bort kontot:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
sv: Avregistrering av Jabber-konto

en: You cannot see each others' status.
sv: Ni kan inte se varandras status.

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
sv: Du kan se den här kontaktens status, men han eller hon kan inte se din status.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
sv: Den här kontakten kan se din status, men du kan inte se hans eller hennes status.

en: You can see each others' status.
sv: Ni kan se varandras status.

en: Client
sv: Klient

en: User Mood
sv: Ange humör

en: Groupchat
sv: Gruppchatt

en: Rich text messages
sv: Meddelanden med formaterad text

en: Data Forms
sv: Dataformulär

en: Message Events
sv: Meddelandehändelser

en: Message Delivery Receipts
sv: Bekräftelser på brevleverans

en: File transfers
sv: Filöverföringar

en: Service Discovery
sv: Tjänstupptäckt

en: Supported Features
sv: Funktioner som stöds

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Message
sv: Meddelande

en: Failed to download Jabber contact photo.
sv: Nerladdning av Jabber kontaktfoto misslyckades.

en: Edit Bookmarks...
sv: Redigera bokmärken...

en: Groupchat Bookmark
sv: Bokmärke för gruppchatt

en: Show audio calls
sv: Visa röstsamtal

en: Start audio call
sv: Starta röstsamtal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Authorization
sv: Behörighet

en: (Re)send Authorization To
sv: Skicka behörighet (igen) till

en: (Re)request Authorization From
sv: Begär behörighet (igen) från

en: Remove Authorization From
sv: Ta bort behörighet från

en: Call contact
sv: Ring kontakt

en: Set Availability
sv: Ange tillgänglighet

en: Free to Chat
sv: Ledig för chatt

en: Do Not Disturb
sv: Stör inte

en: Select Resource
sv: Välj resurs

en: Automatic (best/default resource)
sv: Automatisk (bästa/förvalda resurs)

en: Test action
sv: Teståtgärd

en: Jingle Audio call
sv: Jingle röstsamtal

en: Jingle Video call
sv: Jingle videosamtal

en: The original message is : <i>" %1 "</i><br />
sv: Det ursprungliga meddelandet är: <i>" %1 "</i><br />

en: <qt><i>%1</i> has invited you to join the conference <b>%2</b><br />%3<br />If you want to accept and join, just <b>enter your nickname</b> and press OK.<br />If you want to decline, press Cancel.</qt>
sv: <qt><i>%1</i> bjöd in dig att delta i konferensen <b>%2</b><br />%3<br />Om du vill acceptera och delta, <b>skriv bara in ditt smeknamn</b> och klicka på Ok.<br />Om du vill neka, klicka på Avbryt.</qt>

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
sv: Inbjudan till konferens - Jabber-insticksprogram

en: Message has been displayed
sv: Meddelande har visats

en: Message has been delivered
sv: Meddelande har levererats

en: Message stored on the server, contact offline
sv: Meddelande lagrat på server, kontakten nerkopplad

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
sv: %1 har avslutat sitt deltagande i chattsessionen.

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
sv: Dina meddelanden kunde inte skickas: "%1", orsak "%2"

en: Do you also want to remove user %1's authorization to see your status?
sv: Vill du också ta bort rättigheten för användaren %1 att se din status?

en: You have preselected a resource for contact %1, but you still have open chat windows for this contact. The preselected resource will only apply to newly opened chat windows.
sv: Du har valt en resurs för kontakten %1 i förväg, men du har fortfarande öppna chattfönster med kontakten. Den förvalda resursen gäller bara nyöppnade chattfönster.

en: Jabber Resource Selector
sv: Jabber-resursväljare

en: You have been invited to %1
sv: Du har blivit inbjuden till %1

en: Change nickname
sv: Ändra smeknamn

en: Change nickname - Jabber Plugin
sv: Ändra smeknamn - Jabber-insticksprogram

en: Please enter the new nickname you want to have in the room <i>%1</i>
sv: Ange det nya smeknamnet som du vill ha i rummet <i>%1</i>

en: Free for Chat
sv: Ledig för chatt

en: Do not Disturb
sv: Stör inte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Subscription
sv: Prenumeration

en: Authorization Status
sv: Behörighetsstatus

en: Available Resources
sv: Tillgängliga resurser

en: vCard Cache Timestamp
sv: Tidsstämpel för vCard-cache

en: Jabber ID
sv: Jabber-id:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Company name
sv: Företagsnamn

en: Company Departement
sv: Företagsavdelning

en: Company Position
sv: Företagsbefattning

en: Company Role
sv: Företagsroll

en: Work Street
sv: Gata arbete

en: Work Extra Address
sv: Extra arbetsadress

en: Work PO Box
sv: Postbox arbete

en: Work City
sv: Stad arbete

en: Work Postal Code
sv: Postnummer arbete

en: Work Country
sv: Land arbete

en: Work Email Address
sv: E-postadress arbete

en: Home Street
sv: Hemgata

en: Home Extra Address
sv: Hem extraadress

en: Home PO Box
sv: Hem postbox

en: Home City
sv: Stad hem

en: Home Postal Code
sv: Postnummer hem

en: Home Country
sv: Land hem

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_9)
en: About
sv: Om

en: Choose an account to handle the URL %1
sv: Välj ett konto för att hantera webbadressen %1

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
sv: Vill du lägga till "%1" i din kontaktlista?

en: Do Not Add
sv: Lägg inte till

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
sv: Vill du ta bort '%1' från din kontaktlista?

en: Do Not Remove
sv: Ta inte bort

en: Please enter your nickname for the room %1
sv: Ange ditt smeknamn för rummet %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, jingleCallsGui)
en: Main Window
sv: Huvudfönster

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, toolBar)
en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Audio
sv: Ljud

en: Choose the contents you want to accept:
sv: Välj innehåll du vill acceptera:

en: New Jingle session from %1
sv: Ny Jingle-session från %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, jingleContentDialog)
en: Dialog
sv: Dialogruta

en: Cannot start process %1. Check your installation of Kopete.
sv: Kan inte starta process %1. Kontrollera installationen av Kopete.

en: Answer for incoming call
sv: Svar på inkommande samtal

en: Accepted
sv: Accepterat

en: Calling...
sv: Ringer...

en: Rejected
sv: Avslaget

en: Call in progress
sv: Samtal pågår

en: Other side hung up
sv: Andra sidan har lagt på

en: Waiting...
sv: Väntar...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LibjingleCallDialog)
en: Libjingle Voice Call
sv: Libjingle videosamtal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Calling with:
sv: Ringer med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Call Status:
sv: Samtailsstatus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AcceptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
sv: Acceptera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
sv: Avslå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hangupButton)
en: Hang up
sv: Lägg på

en: None
sv: Inget

en: Afraid
sv: Rädd

en: Amazed
sv: Förbluffad

en: Angry
sv: Arg

en: Annoyed
sv: Förargad

en: Anxious
sv: Ängslig

en: Aroused
sv: Upphetsad

en: Ashamed
sv: Skamsen

en: Bored
sv: Uttråkad

en: Brave
sv: Modig

en: Calm
sv: Lugn

en: Cold
sv: Kall

en: Confused
sv: Förvirrad

en: Contented
sv: Nöjd

en: Cranky
sv: Retlig

en: Curious
sv: Nyfiken

en: Depressed
sv: Deprimerad

en: Disappointed
sv: Besviken

en: Disgusted
sv: Äcklad

en: Distracted
sv: Tankspridd

en: Embarrassed
sv: Förlägen

en: Excited
sv: Begeistrad

en: Flirtatious
sv: Flörtig

en: Frustrated
sv: Frustrerad

en: Grumpy
sv: Sur

en: Guilty
sv: Skyldig

en: Happy
sv: Lycklig

en: Hot
sv: Het

en: Humbled
sv: Ödmjuk

en: Humiliated
sv: Förödmjukad

en: Hungry
sv: Hungrig

en: Hurt
sv: Sårad

en: Impressed
sv: Imponerad

en: In awe
sv: Respektfylld

en: In love
sv: Förälskad

en: Indignant
sv: Upprörd

en: Interested
sv: Intresserad

en: Intoxicated
sv: Berusad

en: Invincible
sv: Oövervinnlig

en: Jealous
sv: Svartsjuk

en: Lonely
sv: Ensam

en: Mean
sv: Elak

en: Moody
sv: Vresig

en: Nervous
sv: Nervös

en: Offended
sv: Förnärmad

en: Playful
sv: Lekfull

en: Proud
sv: Stolt

en: Relieved
sv: Lättad

en: Remorseful
sv: Ångerfull

en: Restless
sv: Rastlös

en: Sad
sv: Ledsen

en: Sarcastic
sv: Sarkastisk

en: Serious
sv: Allvarlig

en: Shocked
sv: Chockad

en: Shy
sv: Blyg

en: Sick
sv: Sjuk

en: Sleepy
sv: Sömnig

en: Stressed
sv: Stressad

en: Surprised
sv: Förvånad

en: Thirsty
sv: Törstig

en: Worried
sv: Bekymrad

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, dlgAddContact)
en: Add Contacts
sv: Lägg till kontakter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.
sv: Jabber-id för kontot som du vill lägga till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
sv: Jabber-id för kontot som du vill lägga till. Observera att detta måste innehålla användarnamn och domän (som en e-postadress), eftersom det finns många Jabber-servrar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblID)
en: &Jabber ID:
sv: &Jabber-id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <i>(for example: joe@jabber.org)</i>
sv: <i>(till exempel: anna@jabber.org)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRefresh)
en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Execute command
sv: Kör kommando

en: Command executing
sv: Kommando kör

en: Finish
sv: Slutför

en: Next
sv: Nästa

en: Previous
sv: Föregående

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current password:
sv: Nuvarande lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New password:
sv: Nytt lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
sv: Ange först ditt nuvarande lösenord,
    och därefter ditt nya lösenord två gånger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuery)
en: &Query
sv: &Förfrågan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Name
sv: Namn på chattrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Description
sv: Beskrivning av chattrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Room:
sv: Rum:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, dlgRegister)
en: Register with Jabber Service
sv: Registrera med Jabber-tjänst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpForm)
en: Registration Form
sv: Registreringsformulär

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWait)
en: Please wait while querying the server...
sv: Vänta medan förfrågan skickas till servern...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: &Execute
sv: &Kör

en: Group Chat Name
sv: Gruppchattens namn

en: Enter a name for the group chat:
sv: Ange namnet på gruppchatten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autoJoinButton)
en: Toggle Auto Join
sv: Växla gå med automatiskt

en: Change Jabber Password
sv: Ändra Jabber-lösenord

en: You entered your current password incorrectly.
sv: Du angav ditt nuvarande lösenord felaktigt.

en: Password Incorrect
sv: Felaktigt lösenord

en: Your new passwords do not match. Please enter them again.
sv: Dina nya lösenord matchar inte. Skriv in dem igen.

en: For security reasons, you are not allowed to set an empty password.
sv: Av säkerhetsskäl tillåts du inte att ange ett tomt lösenord.

en: Your account needs to be connected before the password can be changed. Do you want to try to connect now?
sv: Ditt konto måste vara anslutet innan lösenordet kan ändras. Vill du försöka ansluta nu?

en: Jabber Password Change
sv: Ändra Jabber lösenord

en: Your password has been changed successfully. Please note that the change may not be instantaneous. If you have problems logging in with your new password, please contact the administrator.
sv: Ditt lösenord har ändrats med lyckat resultat. Observera att ändringen kanske inte är omedelbar. Om du har problem med att logga in med ditt nya lösenord, kontakta administratören.

en: Your password could not be changed. Either your server does not support this feature or the administrator does not allow you to change your password.
sv: Ditt lösenord kunde inte ändras. Antingen stöder inte din server funktionen, eller tillåter inte administratören att du ändrar ditt lösenord.

en: Join Jabber Groupchat
sv: Gå med i Jabber-gruppchatt

en: Join
sv: Gå med

en: Unable to retrieve the list of chat rooms.
sv: Kan inte hämta listan över chattrum.

en: List Chatrooms
sv: Lista chattrum

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberChooseServer)
en: Choose Server - Jabber
sv: Välj server - Jabber

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberEditAccountWidget)
en: Account Preferences - Jabber
sv: Kontoinställningar - Jabber

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicSetupTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_connection)
en: &Basic Setup
sv: &Grundläggande inställning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.
sv: Jabber-id för kontot som du vill använda.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
sv: Jabber-id för kontot som du vill använda. Observera att detta måste innehålla användarnamn och domän (som en e-postadress), eftersom det finns många Jabber-servrar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (for example, joe@jabber.org), as there are many Jabber servers.
sv: Jabber-id för kontot som du vill använda. Observera att detta måste innehålla användarnamn och domän (till exempel anna@jabber.org), eftersom det finns många Jabber-servrar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAutoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you can connect manually to this account, using the icon at the bottom of the main Kopete window
sv: Markera för att inaktivera automatisk anslutning. Om markerat, kan du ansluta till kontot manuellt med ikonen längst ner i Kopetes huvudfönster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRegistration)
en: To connect to the Jabber network, you will need an account on a Jabber server.  If you do not yet have an account, please click the button to create one.
sv: För att ansluta till Jabber-nätverket, behöver du ett konto på en Jabber-server. Om du inte ännu har ett konto, klicka på knappen för att skapa ett.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change Password
sv: Ändra lösenord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChangePassword)
en: Change &Your Password...
sv: Ändra &ditt lösenord...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlChangePwSuccess)
en: If you have an existing Jabber account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
sv: Om du har ett befintligt Jabber-konto och vill ändra lösenord, kan du använda knappen för att ange ett nytt lösenord.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Co&nnection
sv: A&nslutning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbUseSSL) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbUseSSL)
en: Check this box to enable legacy SSL encrypted communication with the server. This is needed only for old servers.
sv: Markera rutan för att aktivera SSL-krypterad kommunikation med servern. Det behövs bara för gamla servrar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSSL)
en: Use legacy SSL encr&yption
sv: Använd gammal SSL-kr&yptering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowPlainTextPassword)
en: Allow plain-te&xt password authentication
sv: Tillåt behörighetskontroll med lösenord i &klartext

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCustomServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOverrideHost)
en: &Override default server information
sv: Överskrid &förvald serverinformation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServer)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example jabber.org).
sv: IP-adress eller värddatornamn för IRC-servern som du vill ansluta till (exempelvis jabber.org).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseXOAuth2)
en: Use X-OAuth2 authentication
sv: Använd behörighetskontroll med X-OAuth2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgXOAuth2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnXOAuth2)
en: Manage X-OAuth2 tokens
sv: Hantera information för X-OAuth2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Location Settings
sv: Platsinställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.
sv: Resursnamnet som du vill använda på Jabber-nätverket.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.  Jabber allows you to sign on with the same account from multiple locations with different resource names, so you may wish to enter 'Home' or 'Work' here, for example.
sv: Resursnamnet som du vill använda på Jabber-nätverket. Jabber låter dig logga in med samma konto från flera platser med olika resursnamn, så du kan till exempel vilja skriva "Hemma" eller "Arbetet" här.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: R&esource:
sv: R&esurs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: P&riority:
sv: P&rioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPriority) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPriority)
en: <qt>Each resource can have different <b>priority </b> levels. The messages will be sent to the resource which has the highest priority level.
    
    If two resources have the same priority, the messages will be sent to the one most recently connected.</qt>
sv: <qt>Varje resurs kan ha olika <b>prioritetsnivåer</b>. Meddelanden skickas till resursen som har högst prioritetsnivå.
    
    Om två resurser har samma prioritet, skickas meddelandet till den som senast kopplades upp.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAdjustPriority)
en: When absent, adjust priority to:
sv: När saknad, justera prioritet till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeMessages)
en: Merge all messages from all resources to one window/tab
sv: Sammanfoga alla meddelanden från alla resurser till ett fönster eller flik

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Fi&le Transfer
sv: Fi&löverföring

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: File Transfer Settings
sv: Filöverföringsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Pro&xy JID:
sv: Pro&xy-JID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Public &IP address:
sv: Öppen &IP-adress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i><ul><li>The information in the "public IP address" and "port" fields applies to all Jabber accounts.</li>
    <li>You can leave the "public IP address" empty if your computer is directly connected to the internet.</li>
    <li>A hostname is also valid.</li>
    <li>Changes to these fields will only take effect the next time you start Kopete.</li>
    <li>The "Proxy JID" can be configured per account.</li></ul></i>
sv: <i><ul><li>Informationen i fälten "öppen IP-adress" och "port" gäller alla Jabber-konton.</li>
    <li>Du kan lämna den "öppna IP-adressen" tom om datorn är direktansluten till Internet.</li>
    <li>Ett värddatornamn är också giltigt.</li>
    <li>Ändring av dessa fält får ingen effekt förrän nästa gång du startar Kopete.</li><li>"Proxy-JID" kan ställas in för varje konto.</li></ul></i>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Network
sv: Nätverk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDetectIPBox)
en: Auto-detect external IP address
sv: Detektera extern IP-adress automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First port to use:
sv: Första port att använda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firstPortEdit)
en: Set the first incoming port to use for Jingle sessions.
    One media type uses 2 ports and each new Jingle session will use the next 2 available ports.
sv: Ställ in första inkommande port att använda för Jingle-sessioner.
    En mediatyp använder två portar och varje ny Jingle-session kommer att använda de två följande tillgängliga portarna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Microphone to use:
sv: Mikrofon att använda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Audio output:
sv: Ljudutmatning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_17)
en: Libjingle settings
sv: Inställningar av Libjingle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, Libjingle)
en: This enable libjingle voice call
sv: Aktiverar Libjingle röstsamtal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Libjingle)
en: Enable libjingle support
sv: Aktivera stöd för Libjingle

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, privacyTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Pri&vacy
sv: Inte&gritet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: General Privacy
sv: Allmän integritet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: By default, Kopete gives the other users some info about your system and the client. Checking this box will hide that information.
sv: Normalt ger Kopete andra användare viss information om ditt system och klienten. Du kan markera den här rutan för att dölja denna information.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: &Hide system and client info
sv: &Dölj system- och klientinformation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Check this box if you always want to send notifications to your contacts.
sv: Markera rutan om du alltid vill skicka underrättelser till dina kontakter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Always send not&ifications
sv: &Skicka alltid underrättelser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Delivered notification</b> to your contacts : when a message is delivered to Kopete, Kopete can notify your contact that it has received the message.</qt>
sv: <qt>Markera rutan för att skicka <b>underrättelse om leverans</b> till dina kontakter när ett meddelande levereras till Kopete. Kopete kan underrätta din kontakt att meddelandet har mottagits.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: Alwa&ys send delivered notifications
sv: S&kicka alltid underrättelser om leveranser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Displayed notification</b> to your contacts : when a message is displayed in Kopete, Kopete can notify your contact that it has displayed the message.</qt>
sv: <qt>Markera rutan för att skicka <b>underrättelse om visning</b> till dina kontakter. När ett meddelande visas i Kopete, kan Kopete underrätta din kontakt om att meddelandet har visats.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: Al&ways send displayed notifications
sv: Sk&icka alltid underrättelser om visning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Typing notification</b> to your contacts : when you are composing a message, you might want your contact to know that you are typing so that he/she knows you are answering.</qt>
sv: <qt>Markera rutan för att skicka <b>underrättelse om skrivning</b> till dina kontakter. När du skriver in ett meddelande, kan du vilja att din kontakt vet att du håller på att skriva, så att han eller hon vet att du svarar.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: Always send &typing notifications
sv: Ski&cka alltid underrättelser om skrivning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendGoneEvent)
en: Always send &gone notifications (closing the window)
sv: Ski&cka alltid underrättelser om bortovaro (fönstret stängs)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, privacyListsButton)
en: Privacy Lists
sv: Integritetslistor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, oldEncrypted)
en: When recipient does not support OpenPGP XEP-0027 wrap PGP block to message body
sv: Foga ihop PGP-blocket med meddelandetexten när mottagaren inte stöder OpenPGP XEP-0027

en: Unable to retrieve registration form.
    Reason: "%1"
sv: Kan inte hämta registreringsformulär.
    Orsak: "%1"

en: Registration sent successfully.
sv: Registrering skickades med lyckat resultat.

en: Jabber Registration
sv: Jabber-registrering

en: The server rejected the registration form.
    Reason: "%1"
sv: Servern accepterade inte registreringsformuläret.
    Orsak: "%1"

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberRegisterAccount)
en: Register Account - Jabber
sv: Registrera konto - Jabber

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnChooseServer)
en: C&hoose...
sv: &Välj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Desired Jabber &ID:
sv: Önskat Jabber-&id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPassword)
en: Pass&word:
sv: L&ösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPasswordVerify)
en: &Repeat password:
sv: Upprepa &lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: &Port:
sv: Po&rt:

en: Services
sv: Tjänster

en: Register...
sv: Registrera...

en: Search...
sv: Sök...

en: Execute...
sv: Kör...

en: &Save User Info
sv: &Spara användarinformation

en: Fetch vCard
sv: Hämta vCard

en: Saving vCard to server...
sv: Sparar vCard på servern...

en: vCard successfully saved.
sv: Sparade vCard med lyckat resultat.

en: Error: Unable to save vCard.
sv: Fel: Kan inte spara vCard.

en: Fetching contact vCard...
sv: Hämtar kontaktens vCard...

en: vCard successfully retrieved.
sv: Hämtade vCard med lyckat resultat.

en: No vCard available.
sv: Inget vCard tillgängligt.

en: Error: vCard could not be fetched correctly.
    Check connectivity with the Jabber server.
sv: Fel: vCard kunde inte hämtas på ett riktigt sätt.
    Kontrollera anslutningen till Jabber-servern.

en: <qt>An error occurred when trying to change the photo.<br />Make sure that you have selected a valid image file</qt>
sv: <qt>Ett fel uppstod vid försök att ändra foto.<br />Försäkra dig om att du har valt en giltig bildfil.</qt>

en: Register
sv: Registrera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Search
sv: Sök

en: Please wait while retrieving search form...
sv: Vänta medan sökformuläret hämtas...

en: Unable to retrieve search form.
sv: Kan inte hämta sökformulär.

en: The Jabber server rejected the search.
sv: Jabber-servern nekade till att göra sökningen.

en: Jabber Search
sv: Jabber-sökning

en: Nickname
sv: Smeknamn

[ctx: First name]
en: First
sv: Förnamn

[ctx: Last name]
en: Last
sv: Efternamn

en: e-mail
sv: E-post

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dynamicForm)
en: Search For
sv: Sök efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Node:
sv: Nod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnQuery)
en: &Query Server
sv: &Fråga server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices)
en: Node
sv: Nod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Full name:
sv: Fullständigt namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Jabber ID:
sv: Jabber-id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHomepage)
en: Homepage:
sv: Hemsida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBirthday)
en: Birthday:
sv: Födelsedag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimezone)
en: Timezone:
sv: Tidszon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectPhoto)
en: &Select Photo...
sv: &Välj foto...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearPhoto)
en: Clear Pho&to
sv: Rensa fo&to

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Home Address
sv: &Hemadress

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet_2)
en: Street:
sv: Gata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox_2)
en: PO box:
sv: Postbox:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState_2)
en: Postal code:
sv: Postnummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry_2)
en: Country:
sv: Land:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Work Address
sv: Ar&betsadress

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Wor&k Information
sv: Arbetsin&formation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompany)
en: Company:
sv: Företag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDepartment)
en: Department:
sv: Avdelning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPosition)
en: Position:
sv: Plats:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRole)
en: Role:
sv: Roll:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Phone &Numbers
sv: Telefon&nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Home:
sv: Hem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Work:
sv: Arbete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneCell)
en: Cell:
sv: Mobil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&bout
sv: &Om

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseAccessToken)
en: Authenticate directly with Access Token
sv: Direkt behörighetskontroll med åtkomstinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAccessToken)
en: Access Token
sv: Åtkomstinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRequetUrl)
en: Request URL
sv: Begär webbadress

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelClientId)
en: Client ID
sv: Klientidentifierare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelClientSecretKey)
en: Client Secret Key
sv: Klientens hemliga nyckel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRefreshToken)
en: Refresh Token
sv: Uppdatera information

en: Loading instructions from gateway...
sv: Laddar instruktioner från förmedlingsnod...

en: Connect to the Jabber network and try again.
sv: Anslut till Jabber-nätverket och försök igen.

en: An error occurred while loading instructions from the gateway.
sv: Ett fel uppstod vid laddning av instruktioner från förmedlingsnoden.

en: Choose Jabber Server
sv: Välj Jabber-server

en: Retrieving server list...
sv: Hämtar serverlista...

en: Could not retrieve server list.
sv: Kunde inte hämta serverlista.

en: Could not parse the server list.
sv: Kunde inte tolka serverlista.

en: The changes you just made will take effect next time you log in with Jabber.
sv: Ändringarna du just gjort får effekt nästa gång du loggar in med Jabber.

en: Jabber Changes During Online Jabber Session
sv: Ändringar av Jabber under uppkopplad Jabber-session

en: The Jabber ID you have chosen is invalid. Please make sure it is in the form user@server.com, like an email address.
sv: Det Jabber-id som du valt är ogiltigt. Försäkra dig om att det ser ut som användare@jabber.org, som en e-postadress.

en: Invalid Jabber ID
sv: Ogiltigt Jabber-id

en: Register New Jabber Account
sv: Registrera nytt Jabber-konto

en: Please enter a server name.
sv: Ange ett servernamn.

en: Please enter a valid Jabber ID or click Choose.
sv: Ange ett giltigt Jabber-id eller klicka på Välj.

en: Unless you know what you are doing, your JID should be of the form "username@server.com".  In your case for example "username@%1".
sv: Om du inte vet vad du gör, ska din JID vara på formen "användarnamn@server.com". I ditt fall till exempel "användarnamn@%1".

en: Connecting to server...
sv: Ansluter till server...

en: Protocol error.
sv: Protokollfel.

en: Connected successfully, registering new account...
sv: Anslutning lyckades. Registrerar nytt konto...

en: Registration successful.
sv: Registrering lyckades.

en: Registration failed.
sv: Registrering misslyckades.

en: Unable to create an account on the server. The Jabber ID is probably already in use.
sv: Kontot kunde inte skapas på servern. Jabber-ID används förmodligen redan.

en: Jabber Account Registration
sv: Registrering av Jabber-konto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_settings)
en: Settings
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default list (all sessions):
sv: Standardlista (alla sessioner):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active list (current session):
sv: Aktiv lista (aktuell session):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_listSettings)
en: List Editor
sv: Listeditor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: List:
sv: Lista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_newList)
en: New List...
sv: Ny lista...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_deleteList)
en: Delete List
sv: Ta bort lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_autoActivate)
en: Automatically activate this list on connect
sv: Aktivera automatiskt den här listan vid anslutning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_rules)
en: Rules
sv: Regler

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_apply)
en: Apply
sv: Verkställ

en: %1: Privacy Lists
sv: %1: Integritetslistor

en: <None>
sv: <Ingen>

en: There was an error changing the list.
sv: Det uppstod ett fel vid byte av lista.

en: Error
sv: Fel

en: There was an error processing your request.
sv: Ett fel uppstod vid behandling av din begäran.

en: New List
sv: Ny lista

en: Enter the name of the new list:
sv: Ange namnet på den nya listan:

en: A list with this name already exists.
sv: En lista med det namnet finns redan.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivacyRule)
en: Edit Privacy Rule
sv: Redigera integritetsregel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Then:
sv: Därefter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_messages)
en: Messages
sv: Meddelanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_queries)
en: Queries
sv: Frågor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_presenceOut)
en: Outgoing presence
sv: Utgående närvaro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_presenceIn)
en: Incoming presence
sv: Inkommande närvaro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Deny
sv: Neka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Allow
sv: Tillåt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If:
sv: Om:

en: Edit Privacy List Rule
sv: Redigera regel i integritetslistan

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: &Change Status Message
sv: Ändra &statusmeddelande

en: Meanwhile Plugin: Message from server
sv: Meanwhile-insticksprogram: Meddelande från server

en: <qt>You must enter a valid screen name.</qt>
sv: <qt>Du måste ange ett giltigt namn att visa.</qt>

en: Meanwhile Plugin
sv: Meanwhile-insticksprogram

en: <qt>You must deselect password remembering or enter a valid password.</qt>
sv: <qt>Du måste avmarkera att komma ihåg lösenord, eller ange ett giltigt lösenord.</qt>

en: <qt>You must enter the server's hostname/ip address.</qt>
sv: <qt>Du måste ange serverns värddatornamn eller IP-adress.</qt>

en: <qt>0 is not a valid port number.</qt>
sv: <qt>Värdet 0 är inte ett giltigt portnummer.</qt>

en: Could not connect to server
sv: Kunde inte ansluta till servern

en: Could not connect to redirected server
sv: Kunde inte ansluta till omdirigerad server

en: Meanwhile Plugin: Conference invitation
sv: Meanwhile-insticksprogram: Inbjudan till konferens

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileAddUI)
en: Add Sametime Contact
sv: Lägg till Sametime-kontakt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The user ID of the contact you would like to add.
sv: Användar-ID för kontakten du vill lägga till.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnFindUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: Find User ID
sv: Sök användar-id

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: &Find
sv: &Sök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: johndoe)</i>
sv: <i>(till exempel: annajohansson)</i>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileEditAccount)
en: Edit Meanwhile Account
sv: Redigera Meanwhile-konto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: Your Sametime user ID
sv: Ditt användar-id i Sametime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Meanwhile &username:
sv: &Meanwhile-användarnamn:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Connection
sv: Anslutning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServerName)
en: The IP address or hostname of the Sametime server you wish to connect to.
sv: IP-adress eller värddatormask för Sametime-servern du vill ansluta till.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.
sv: Porten på Sametime-servern som du vill ansluta till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.  Usually this is 1533.
sv: Porten på Sametime-servern som du vill ansluta till. Normalt är detta 1533.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Client Identifier
sv: Klientidentifierare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCustomClientID)
en: Use custom client identifier
sv: Använd egen klientidentifierare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientIdentifier)
en: Client identifier:
sv: Klientidentifierare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientVersion)
en: Client version (major.minor):
sv: Klientversion (huvudversion, delversion):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnServerDefaults) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore the server and port values to their defaults.
sv: Återställ server- och portvärden till förval.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore &Defaults
sv: Återställ &förval

en: Visit the Kopete website at <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>
sv: Besök Kopetes hemsida på <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>

en: Join Chat...
sv: Gå med i chatt...

en: In&visible
sv: Os&ynlig

en: Editing your user info is not possible because you are not connected.
sv: Det är inte möjligt att redigera din användarinformation eftersom du inte är ansluten.

en: Unable to edit user info
sv: Kan inte redigera användarinformation

en: Joining an AIM chat room is not possible because you are not connected.
sv: Det är inte möjligt att gå med i ett AIM-chattrum eftersom du inte är ansluten.

en: Unable to Join AIM Chat Room
sv: Kunde inte gå med i AIM-chattrum

en: &Warn User
sv: &Varna användare

en: Always &Visible To
sv: Alltid s&ynlig för

en: Always &Invisible To
sv: Alltid &osynlig för

en: <qt>Would you like to warn %1 anonymously or with your name?<br>(Warning a user on AIM will result in a "Warning Level" increasing for the user you warn. Once this level has reached a certain point, they will not be able to sign on. Please do not abuse this function, it is meant for legitimate practices.)</qt>
sv: <qt>Skulle du vilja varna %1 anonymt eller med ditt namn?<br><br>(Varnas en användare på AIM, så ökas "varningsnivån" för användaren du varnar. När den här nivån har nått ett visst värde, kan de inte logga in. Missbruka inte den här funktionen, den är avsedd för tillfällen då den behövs.)</qt>

en: Warn User %1?
sv: Varna användare %1?

en: Warn Anonymously
sv: Varna anonymt

en: Warn
sv: Varna

en: Join AIM Chat Room
sv: Gå med i AIM-chattrum

en: Unable to connect to the chat room %1 because the account for %2 is not connected.
sv: Kan inte ansluta till chattrummet %1 eftersom kontot för %2 inte är anslutet.

en: User Profile
sv: Användarprofil

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Waiting for Authorization
sv: Väntar på behörighet

en: &Do Not Disturb
sv: &Stör inte

en: O&ccupied
sv: &Upptagen

en: Occupied
sv: Upptagen

en: Not Available
sv: Inte tillgänglig

en: Not A&vailable
sv: Inte &tillgänglig

en: &Free for Chat
sv: &Ledig för chatt

en: Mobile
sv: Mobil

en: User Information on %1
sv: Användarinformation för %1

en: &Save Profile
sv: &Spara profil

en: Requesting User Profile, please wait...
sv: Begär användarprofil, vänta...

en: <html><body><I>No user information provided</I></body></html>
sv: <html><body><I>Ingen användarinformation angiven</I></body></html>

en: You need to be connected to be able to add contacts.
    Connect to the AIM network and try again.
sv: Du måste vara ansluten för att kunna lägga till kontakter.
    Anslut till AIM-nätverket och försök igen.

en: ICQ Plugin
sv: ICQ-insticksprogram

en: You must enter a valid ICQ number.
sv: Du måste ange ett giltigt ICQ-nummer.

en: You must enter a valid AOL screen name.
sv: Du måste ange ett giltigt AOL namn att visa.

en: No Screen Name
sv: Inget namn att visa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, aimRadioButton)
en: AOL screen name:
sv: AOL-namn som visas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, icqRadioButton)
en: ICQ number:
sv: ICQ-nummer:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, aimEditAccountUI)
en: Account Preferences - AIM
sv: Kontoinställningar - AIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the AOL Instant Messaging network, you will need to use a screen name from AIM, AOL, or .Mac.<br><br>If you do not currently have an AIM screen name, please click the button to create one.
sv: För att ansluta till AOL-meddelandetjänstens nätverk, behöver du ett namn att visa från AIM, AOL eller .Mac.<br><br>Om du för närvarande inte har ett AIM-namn att visa, klicka på knappen för att skapa ett.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.
sv: Namnet som visas för ditt AIM-konto.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.  This should be in the form of an alphanumeric string (spaces allowed, not case sensitive).
sv: Namnet som visas för ditt AIM-konto. Detta ska anges i form av en alfanumerisk sträng (mellanslag tillåts, skiftlägesokänsligt).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountId)
en: AIM &screen name:
sv: Namn som vi&sas för AIM:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountPreferencesTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accou&nt Preferences
sv: Ko&ntoinställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.
sv: IP-adress eller värddatormask för AIM-servern du vill ansluta till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.  Normally you will want the default (login.oscar.aol.com).
sv: IP-adress eller värddatormask för AIM-servern du vill ansluta till. Normalt ska du använda standardvärdet (login.oscar.aol.com).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.
sv: Porten på AIM-servern du vill ansluta till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.  Normally this is 5190.
sv: Porten på AIM-servern du vill ansluta till. Normalt är detta 5190.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Direct Connect Options
sv: Alternativ för direktanslutning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use for direct connections.
sv: Portar att använda för direktanslutningar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use when listening for direct connections. These must not be blocked by a firewall or router.
sv: Portar att använda för att lyssna efter direktanslutningar. De får inte blockeras av en brandvägg eller router.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: Po&rt range:
sv: Po&rtintervall:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range.
sv: Portintervallets start.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range. Normally this is 5190.
sv: Portintervallets start. Normalt är det 5190.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range.
sv: Portintervallets slut.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range. Normally this is 5199.
sv: Portintervallets slut. Normalt är det 5199.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: Use AOL proxy server instead of direct connections. If you are behind a router that you do not control, you will probably want this.
sv: Använd AOL:s proxyserver istället för direktanslutningar. Om du är bakom en router som du inte kan kontrollera, ska du troligtvis välja det.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: Use the AOL proxy server for things that would normally need a direct connection, like file transfers. You will want this if there is a firewall or router that blocks connections to your computer and you cannot get unblocked. If a direct connection fails, a proxy connection will be tried regardless of this setting.
sv: Använd AOL:s proxyserver för saker som normalt skulle kräva en direktanslutning, som filöverföringar. Du behöver det om det finns en brandvägg eller router som blockerar anslutningar till datorn, och du inte kan ta bort blockeringen. Om en direktanslutning misslyckas, provas en proxyanslutning oberoende av den här inställningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: &Use proxy instead
sv: An&vänd proxy istället

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: Timeout for direct connections.
sv: Tidsgräns för direktanslutningar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: The number of seconds to wait for a connection to succeed before trying a different method.
sv: Antal sekunder att vänta på att en anslutning ska lyckas innan ett annat sätt provas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimeout)
en: T&imeout (secs):
sv: T&idsgräns (sek):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default to the following &encoding for messages:
sv: Använd följande förvalda kodning av m&eddelanden:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Visibility Settings
sv: Synlighetsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowPerimtList)
en: Allow only from visible list
sv: Tillåt bara från lista över synliga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowMyContacts)
en: Allow only contact list's users
sv: Tillåt bara användare i kontaktlista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowAll)
en: Allow all users
sv: Tillåt alla användare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAll)
en: Block all users
sv: Blockera alla användare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAIM)
en: Block AIM users
sv: Blockera AIM-användare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockDenyList)
en: Block only from invisible list
sv: Blockera bara från lista över osynliga

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visibleTab)
en: Visible
sv: Synlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Always visible:
sv: Alltid synlig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Contact to add:
sv: Kontakt att lägga till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Always invisible:
sv: Alltid osynlig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblScreenName)
en: Screen name:
sv: Namn att visa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWarnLevel)
en: Warning level:
sv: Varningsnivå:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIdleTime)
en: Idle minutes:
sv: Minuter utan aktivitet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnlineSince)
en: Online since:
sv: Ansluten sedan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAwayMessage)
en: Away message:
sv: Frånvaromeddelande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Profile:
sv: Profil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Please enter the name of the chat room you wish to join.
sv: Ange namnet på chattrummet du vill gå med i.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Room &name:
sv: Rums&namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: E&xchange:
sv: Ansl&utning:

en: &Ignore
sv: &Ignorera

en: Select Encoding...
sv: Välj kodning...

note: i18n( "Send &SMS..." ), 0, 0, this, SLOT(slotSendSMS()), this, "ICQAccount::mActionSendSMS") );
en: Set Xtraz Status
sv: Ställ in extrastatus (Xtraz)

en: Set Status...
sv: Ange status...

en: User %1 is reading your status message
sv: Användare %1 läser ditt statusmeddelande

en: Request Authorization
sv: Kräv behörighet

en: Reason for requesting authorization:
sv: Orsak för att begära behörighet:

en: Please authorize me so I can add you to my contact list
sv: Ge mig behörighet så att jag kan lägga till dig i min kontaktlista

en: User %1 has granted your authorization request.
    Reason: %2
sv: Användaren %1 har bifallit din behörighetsbegäran.
    Orsak: %2

en: User %1 has rejected the authorization request.
    Reason: %2
sv: Användaren %1 har avslagit din behörighetsbegäran.
    Orsak: %2

en: RTF-Messages
sv: RTF-meddelanden

en: <qt>You must be logged on to ICQ before you can send a message to a user.</qt>
sv: <qt>Du måste logga in på ICQ innan du kan skicka ett meddelande till en användare.</qt>

en: Not Signed On
sv: Inte inloggad

en: &Request Authorization
sv: K&räv behörighet

en: &Grant Authorization
sv: &Ge behörighet

en: You must be online to add a contact.
sv: Du måste vara uppkopplad för att kunna lägga till en kontakt.

en: '%1'
sv: "%1"

en: '%1' (%2)
sv: "%1" (%2)

en: Do you want to add %1 to your contact list?
sv: Vill du lägga till %1 i din kontaktlista?

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Ascension Island
sv: Ascensionön

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska jungfruöarna

en: Canary Islands
sv: Kanarieöarna

en: Cocos-Keeling Islands
sv: Kokosöarna

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: French Antilles
sv: Franska Antillerna

en: Antilles
sv: Antillerna

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: Mayotte Island
sv: Mayotte

en: Reunion Island
sv: Reunionön

en: Rota Island
sv: Rotaön

en: Saipan Island
sv: Saipanön

en: St. Kitts
sv: Saint Kitts

en: Tinian Island
sv: Tinianön

en: Scotland
sv: Skottland

en: Yugoslavia - Serbia
sv: Jugoslavien - Serbien

en: Yugoslavia - Montenegro
sv: Jugoslavien - Montenegro

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: Congo, Democratic Republic of (Zaire)
sv: Kongo (demokratiska republiken)

note: i18n("Bulgarian") i18n("Burmese")
en: Cantonese
sv: Kantonesiska

en: Taiwanese
sv: Taiwanesiska

note: i18n("Macedonian") i18n("Sindhi") i18n("Welsh") i18n("Azerbaijani") i18n("Kurdish") i18n("Gujarati") i18n("Tamil")
en: Belorussian
sv: Vitryska

en: euc-JP Japanese
sv: euc-JP Japanska

en: euc-KR Korean
sv: euc-KR Koreanska

en: GB-2312 Chinese
sv: GB-2312 Kinesiska

en: GBK Chinese
sv: GBK Kinesiska

en: GB18030 Chinese
sv: GB 18030 Kinesiska

en: JIS Japanese
sv: JIS Japanska

en: Shift-JIS Japanese
sv: Skift-JIS Japanska

en: KOI8-R Russian
sv: KOI8-R Ryska

en: KOI8-U Ukrainian
sv: KOI8-U Ukrainska

en: ISO-8859-1 Western
sv: ISO-8859-1 Västliga

en: ISO-8859-2 Central European
sv: ISO-8859-2 Centraleuropeiska

en: ISO-8859-3 Central European
sv: ISO-8859-3 Centraleuropeiska

en: ISO-8859-4 Baltic
sv: ISO-8859-4 Baltiska

en: ISO-8859-5 Cyrillic
sv: ISO-8859-5 Kyrilliska

en: ISO-8859-6 Arabic
sv: ISO-8859-6 Arabiska

en: ISO-8859-7 Greek
sv: ISO-8859-7 Grekiska

en: ISO-8859-8 Hebrew, visually ordered
sv: ISO-8859-8 Hebreiska, ordnade efter utseende

en: ISO-8859-8-I Hebrew, logically ordered
sv: ISO-8859-8-I Hebreiska, logiskt ordnade

en: ISO-8859-9 Turkish
sv: ISO-8859-9 Turkiska

en: ISO-8859-15 Western
sv: ISO-8859-15 Västliga

en: Windows-1250 Central European
sv: Windows-1250 Centraleuropeiska

en: Windows-1251 Cyrillic
sv: Windows-1251 Kyrilliska

en: Windows-1252 Western
sv: Windows-1252 Västliga

en: Windows-1253 Greek
sv: Windows-1253 Grekiska

en: Windows-1254 Turkish
sv: Windows-1254 Turkiska

en: Windows-1255 Hebrew
sv: Windows-1255 Hebreiska

en: Windows-1256 Arabic
sv: Windows-1256 Arabiska

en: Windows-1257 Baltic
sv: Windows-1257 Baltiska

en: Windows-1258 Viet Nam
sv: Windows-1258 Vietnam

en: TIS-620 Thai
sv: TIS-620 Thailändska

en: Single
sv: Ensamstående

en: Long term relationship
sv: Långvarigt förhållande

en: Engaged
sv: Förlovad

en: Married
sv: Gift

en: Divorced
sv: Skild

en: Separated
sv: Separerad

en: Widowed
sv: Änka eller änkling

en: Art
sv: Konst

en: Cars
sv: Bilar

en: Celebrity Fans
sv: Kändisar

en: Collections
sv: Samling

en: Computers
sv: Datorer

en: Culture
sv: Kultur

en: Fitness
sv: Träning

en: Games
sv: Spel

en: Hobbies
sv: Hobbyn

en: ICQ - Help
sv: ICQ: Hjälp

en: Lifestyle
sv: Livsstil

en: Movies and TV
sv: Filmer och tv

en: Music
sv: Musik

en: Outdoors
sv: Friluftsliv

en: Parenting
sv: Föräldraskap

en: Pets and Animals
sv: Djur och sällskapsdjur

en: Science
sv: Vetenskap

en: Skills
sv: Hantverk

en: Sports
sv: Sport

en: Web Design
sv: Webbdesign

en: Ecology
sv: Ekologi

en: News and Media
sv: Nyheter och media

en: Government
sv: Staten

en: Business
sv: Affärer

en: Mystics
sv: Mystik

en: Travel
sv: Resor

en: Astronomy
sv: Astronomi

en: Space
sv: Rymden

en: Clothing
sv: Kläder

en: Parties
sv: Fester

en: Women
sv: Kvinnor

en: Social science
sv: Samhällsvetenskap

en: 60's
sv: 60-talet

en: 70's
sv: 70-talet

en: 80's
sv: 80-talet

en: 50's
sv: 50-talet

en: Finance and Corporate
sv: Ekonomi och företag

en: Entertainment
sv: Underhållning

en: Consumer Electronics
sv: Konsumentelektronik

en: Retail Stores
sv: Butiker

en: Health and Beauty
sv: Hälsa och skönhet

en: Household Products
sv: Hushållsprodukter

en: Mail Order Catalog
sv: Postorderkatalog

en: Business Services
sv: Affärstjänster

en: Audio and Visual
sv: Ljud och video

en: Sporting and Athletic
sv: Sport och idrott

en: Publishing
sv: Förlag

en: Home Automation
sv: Hemautomation

en: Academic
sv: Akademisk

en: Administrative
sv: Administrativ

en: Art/Entertainment
sv: Konst/Underhållning

en: College Student
sv: Högskolestudent

en: Community & Social
sv: Gemenskap och socialt

en: Education
sv: Utbildning

en: Engineering
sv: Ingenjörskonst

en: Financial Services
sv: Finansiella tjänster

en: High School Student
sv: Gymnasiestudent

en: Home
sv: Hem

en: ICQ - Providing Help
sv: ICQ - Tillhandahåller hjälp

en: Law
sv: Juridik

en: Managerial
sv: Styrelse

en: Manufacturing
sv: Tillverkning

en: Medical/Health
sv: Medicin/Hälsa

en: Military
sv: Militär

en: Non-Government Organization
sv: Privat organisation

en: Other Services
sv: Övrigt tjänster

en: Professional
sv: Proffs

en: Retail
sv: Detaljhandel

en: Retired
sv: Pensionär

en: Science & Research
sv: Vetenskap och forskning

en: Technical
sv: Teknisk

en: University Student
sv: Universitetsstudent

en: Web Building
sv: Webbtjänster

en: Alumni Org.
sv: Alumniförening

en: Charity Org.
sv: Välgörenhetsorganisation

en: Club/Social Org.
sv: Klubb/Social organisation

en: Community Org.
sv: Gemenskapsorganisation

en: Cultural Org.
sv: Kulturell organisation

en: Fan Clubs
sv: Fanklubbar

en: Fraternity/Sorority
sv: Kårverksamhet

en: Hobbyists Org.
sv: Hobbyorganisation

en: International Org.
sv: Internationell organisation

en: Nature and Environment Org.
sv: Natur- och miljöorganisation

en: Other
sv: Annan

en: Professional Org.
sv: Proffsorganisation

en: Scientific/Technical Org.
sv: Vetenskaplig/Teknisk organisation

en: Self Improvement Group
sv: Självförbättringsgrupp

en: Spiritual/Religious Org.
sv: Andlig/Religiös organisation

en: Sports Org.
sv: Idrottsförbund

en: Support Org.
sv: Stödförening

en: Trade and Business Org.
sv: Handel- och affärsorganisation

en: Union
sv: Fackförening

en: Voluntary Org.
sv: Frivilligorganisation

en: Elementary School
sv: Grundskola

en: High School
sv: Gymnasium

en: College
sv: Högskola

en: University
sv: Universitet

en: Past Work Place
sv: Tidigare arbetsplats

en: Past Organization
sv: Tidigare organisation

en: &Fetch Again
sv: &Hämta igen

en: '%2' Message for %1
sv: "%2" meddelande för %1

en: Fetching '%2' Message for %1...
sv: Hämtar "%2" meddelanden för %1...

[ctx: @item icq xtraz status]
en: angry
sv: arg

[ctx: @item icq xtraz status]
en: bath
sv: bad

[ctx: @item icq xtraz status]
en: tired
sv: trött

[ctx: @item icq xtraz status]
en: party
sv: fest

[ctx: @item icq xtraz status]
en: beer
sv: öl

[ctx: @item icq xtraz status]
en: thinking
sv: tänker

[ctx: @item icq xtraz status]
en: eating
sv: äter

[ctx: @item icq xtraz status]
en: watching tv
sv: ser på tv

[ctx: @item icq xtraz status]
en: meeting
sv: möte

[ctx: @item icq xtraz status]
en: coffee
sv: kaffe

[ctx: @item icq xtraz status]
en: music
sv: musik

[ctx: @item icq xtraz status]
en: business
sv: affärer

[ctx: @item icq xtraz status, taking pictures with camera]
en: shooting
sv: tar foton

[ctx: @item icq xtraz status]
en: having fun
sv: har roligt

[ctx: @item icq xtraz status]
en: phone
sv: telefon

[ctx: @item icq xtraz status]
en: gaming
sv: spelar

[ctx: @item icq xtraz status]
en: studying
sv: studerar

[ctx: @item icq xtraz status]
en: shopping
sv: handlar

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sick
sv: sjuk

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sleeping
sv: sover

[ctx: @item icq xtraz status, water sport]
en: surfing
sv: vågsurfar

[ctx: @item icq xtraz status, browsing the Internet]
en: browsing
sv: nätsurfar

[ctx: @item icq xtraz status]
en: working
sv: arbetar

[ctx: @item icq xtraz status]
en: typing
sv: skriver

[ctx: @item icq xtraz status]
en: cooking
sv: lagar mat

[ctx: @item icq xtraz status]
en: smoking
sv: röker

[ctx: @item icq xtraz status]
en: i am high
sv: jag är hög

[ctx: @item icq xtraz status]
en: to be or not to be
sv: att vara eller inte vara

[ctx: @item icq xtraz status]
en: love
sv: älska

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Alternatively, you can search the ICQ Whitepages :
sv: Som ett alternativ, kan du söka på ICQ-katalogsidor:

en: Authorization Reply
sv: Svar på behörighet

en: <b>%1</b> requested authorization to add you to his/her contact list.
sv: <b>%1</b> krävde behörighet att lägga till dig i sin kontaktlista.

en: Authorization reply to <b>%1</b>.
sv: Svar på behörighet till <b>%1</b>.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQAuthReplyUI)
en: ICQ Authorization Reply
sv: Svar på ICQ-behörighetkontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUserReq)
en: %1 requested authorization to add you to his/her contact list.
sv: %1 krävde behörighet för att lägga till dig i sin kontaktlista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReqReason)
en: Request Reason:
sv: Orsak till begäran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRequestReason)
en: Some reason...
sv: Någon orsak...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGrant)
en: &Grant authorization
sv: &Ge behörighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbDecline)
en: &Decline authorization
sv: &Neka behörighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReason)
en: Reason:
sv: Orsak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
    Password have to be between 6-8 characters long.
sv: Ange först ditt nuvarande lösenord,
    och därefter ditt nya lösenord två gånger.
    Lösenord måste vara mellan 6-8 tecken.

en: Change ICQ Password
sv: Ändra ICQ-lösenord

en: ICQ Password Change
sv: Ändra ICQ lösenord

en: Your new password must be between 6-8 characters long.
sv: Ditt nya lösenord måste vara mellan 6-8 tecken långt.

en: Your password could not be changed.
sv: Ditt lösenord kunde inte ändras.

en: Your password has been changed successfully.
sv: Ditt lösenord har ändrats med lyckat resultat.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQEditAccountUI)
en: Account Preferences - ICQ
sv: Kontoinställningar - ICQ

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic Setup
sv: &Grundläggande inställning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Account Preferences
sv: Kontoinställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.
sv: Användar-ID för ditt ICQ-konto.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
sv: Användar-ID för ditt ICQ-konto. Detta ska vara i form av ett nummer (inga decimaler, inga mellanslag).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the ICQ network, you will need an ICQ account.<br><br>
    If you do not currently have an ICQ account, please click the button to create one.
sv: För att ansluta till ICQ-nätverket, behöver du ett ICQ-konto.<br>
    <br>Om du för närvarande inte har ett ICQ-konto, klicka på knappen för att skapa ett.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change password
sv: Ändra lösenord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If you have an existing ICQ account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
sv: Om du har ett befintligt ICQ-konto och vill ändra lösenord, kan du använda knappen för att ange ett nytt lösenord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChangePassword)
en: Change Your Password...
sv: Ändra ditt lösenord...

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Accou&nt Preferences
sv: Ko&ntoinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Privacy Options
sv: Integritetsalternativ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: Enable the authorization requirement, which will not allow users to add you to their contact list without authorization from you.
sv: Aktivera kravet på behörighetskontroll, som gör att användare inte kan lägga till dig i sina kontaktlistor utan tillåtelse från dig.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: Enable the authorization requirement, which will not allow users to add you to their contact list without authorization from you.  Check this box, and you will have to confirm any users who add you to their list before they may see your online status.
sv: Aktivera kravet på behörighetskontroll, som gör att användare inte kan lägga till dig i sina kontaktlistor utan tillåtelse från dig. Markerar du rutan måste du bekräfta alla användare som lägger till dig i sina listor innan de kan se din uppkopplingsstatus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: &Require authorization before someone can add you to their contact list
sv: K&räv behörighetskontroll innan någon kan lägga till dig i sin kontaktlista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Check this to hide your IP address from people when they view your user info
sv: Markera det här för att dölja din IP-adress från andra användare när de tittar på din användarinformation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Checking this box prevent people from seeing your IP address if they view your ICQ user details such as name, address, or age.
sv: Markeras rutan förhindras andra från att se din IP-adress om de tittar på din ICQ-användarinformation som namn, adress eller ålder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Hide &IP address
sv: Dölj &IP-adress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable Web Aware functionality.
sv: Markera den här rutan för att aktivera webbfunktioner.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable ICQ's Web Aware functionality, which allows people to see your online status from ICQ's web page, and send you a message without necessarily having ICQ themselves.
sv: Markera den här rutan för att aktivera ICQ:s webbfunktioner, som låter andra se din uppkopplingsstatus på ICQ:s webbsida, och skicka ett meddelande utan att nödvändigtvis ha ICQ själva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Make my status available via &ICQ's unified messaging center
sv: Gör min status tillgänglig via &ICQ:s förenade meddelandecentral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, edtServerEncrypted)
en: Use SSL encryption
sv: Använd SSL-kryptering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the ICQ server you wish to connect to.
sv: IP-adress eller värddatormask för ICQ-servern du vill ansluta till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the ICQ server you wish to connect to.  Normally you will want the default (slogin.icq.com or login.icq.com).
sv: IP-adress eller värddatormask för ICQ-servern du vill ansluta till. Normalt ska du använda standardvärdet (slogin.icq.com eller login.icq.com).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, edtServerPort)
en: The port on the ICQ server that you would like to connect to.
sv: Porten på ICQ-servern som du vill ansluta till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, edtServerPort)
en: The port on the ICQ server that you would like to connect to.  Normally this is 443 or 5190.
sv: Porten på ICQ-servern som du vill ansluta till. Normalt är detta 443 eller 5190.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionEnableProxy)
en: Override system proxy settings
sv: Överskrid systemets proxyinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, edtProxyServerSocks5)
en: Proxy server is SOCKS5
sv: Proxy-server är SOCKS5

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtProxyServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the proxy server you wish to use for connecting to an ICQ server.
sv: IP-adress eller värddatormask för proxy-servern du vill använda för att ansluta till en ICQ-server.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtProxyServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the proxy server you wish to use for connecting to an ICQ server. The proxy server must support a CONNECT command and allow connections to the ICQ server port (normally 443 or 5190).
sv: IP-adress eller värddatormask för proxy-servern du vill använda för att ansluta till en ICQ-server. Proxy-servern måste stödja ett CONNECT-kommando och tillåta anslutningar till ICQ-serverns port (normalt 443 eller 5190).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblProxyServerPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, edtProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to.
sv: Porten som proxy-servern lyssnar på.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to. Normally this will be 3128 or 8080.
sv: Porten som proxy-servern lyssnar på. Normalt är det 3128 eller 8080.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, edtProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to. Normally this will be 3128, 8080, or 443 (https).
sv: Porten som proxy-servern lyssnar på. Normalt är det 3128, 8080 eller 443 (https).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Peer Connection Options
sv: Alternativ för anslutning till motpart

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabVisible)
en: Visible
sv: Synlig

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabInvisible)
en: Invisible
sv: Osynlig

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabIgnore)
en: Ignore
sv: Ignorera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Ignore:
sv: Ignorera:

en: <qt>You must enter a valid ICQ No.</qt>
sv: <qt>Du måste ange ett giltigt ICQ-nummer.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Information
sv: Personlig information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uinLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &UIN #:
sv: &UIN-nummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ipLabel)
en: &IP:
sv: &IP-adress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Nickname:
sv: &Smeknamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &First name:
sv: &Förnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Last name:
sv: &Efternamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Gen&der:
sv: &Kön:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maritalLabel)
en: Marital status:
sv: Äktenskapsstatus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Timezone:
sv: &Tidszon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayDayLabel)
en: Day:
sv: Dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayMonthLabel)
en: Month:
sv: Månad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayYearLabel)
en: Year:
sv: År:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: A&ge:
sv: Å&lder:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Spoken Languages
sv: Talade språk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language1Label)
en: First:
sv: Första:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language2Label)
en: Second:
sv: Andra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language3Label)
en: Third:
sv: Tredje:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location && Contact Information
sv: Plats och kontaktinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Address:
sv: &Adress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &City:
sv: S&tad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &State:
sv: &Delstat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Zip:
sv: &Postnummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Countr&y:
sv: &Land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Phone:
sv: &Telefon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Ce&ll:
sv: &Mobil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Fa&x:
sv: &Fax:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: &Homepage:
sv: &Hemsida:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Origin
sv: Ursprung

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState)
en: State:
sv: Delstat:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Interests
sv: Intressen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Organization Type
sv: Typ av organisation

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Past Affiliation
sv: Tidigare tillhörighet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Email Addresses
sv: E-postadresser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sendInfoCheck)
en: Send updates and ICQ promotional info to my primary email
sv: Skicka uppdateringar och ICQ-reklam till min vanliga e-postadress

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Non-published email will be used for password retrieval purposes.
sv: Icke-publicerad e-post kommer att användas för syftet att återfå lösenord.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabWhitepages)
en: ICQ Whitepages Search
sv: ICQ-katalogsökning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: &Email:
sv: &E-post:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: &Gender:
sv: &Kön:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Lan&guage:
sv: S&pråk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: C&ountry:
sv: &Land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Only search for online contacts
sv: Sök bara efter anslutna kontakter

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabUIN)
en: UIN Search
sv: UIN-sökning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, searchResults)
en: This is where the results from your search are displayed. If you double-click a result, the search window will close and pass the UIN of the contact you wish to add back to the Add Contact Wizard. You can only add one contact at a time.
sv: Det är här sökresultaten visas. Om du dubbelklickar på ett resultat, stängs sökfönstret och skickar tillbaka kontaktens UIN till guiden för att lägga till kontakter. Du kan bara lägga till en kontakt i taget.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, searchButton)
en: Search the ICQ Whitepages with your search criteria
sv: Sök på ICQ-katalogsidor med dina sökbegrepp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clears both search fields and results
sv: Rensar både sökfält och resultat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stops the search
sv: Stoppa sökningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
sv: Stoppa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: Show information about the selected contact
sv: Visa information om den markerade kontakten

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: User Info
sv: Användarinformation

en: ICQ User Search
sv: ICQ-användarsökning

en: Add the selected user to your contact list
sv: Lägg till markerad användare i din kontaktlista

en: Requires Authorization
sv: Kräver behörighet

en: You must be online to search the ICQ Whitepages.
sv: Du måste vara uppkopplad för att söka på ICQ-katalogsidor.

en: You must enter a valid UIN.
sv: Du måste ange en giltig UIN.

en: You must enter search criteria.
sv: Du måste skriva in sökbegrepp.

en: You must be online to display user info.
sv: Du måste vara uppkopplad för att visa användarinformation.

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: ICQ User Information
sv: ICQ-användarinformation

en: General ICQ Information
sv: Allmän ICQ-information

en: Home Info
sv: Heminformation

en: Home Information
sv: Heminformation

en: Work Info
sv: Arbetsinformation

en: Work Information
sv: Arbetsinformation

en: Other Info
sv: Annan information

en: Other ICQ Information
sv: Annan ICQ-information

en: Interest Info
sv: Information om intressen

en: Interest Information
sv: Information om intressen

en: Org & Aff Info
sv: Organisation och tillhörighet

en: Organization & Affiliation Information
sv: Information om organisation och tillhörighet

en: Type
sv: Typ

en: Publish Email/Email
sv: Publicerad e-postadress och e-postadress

[ctx: Primary email address]
en: Primary
sv: Primär

[ctx: Other email address]
en: More
sv: Fler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Company Location Information
sv: Information om företagets plats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Address:
sv: Adress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Zip:
sv: Postnummer:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Work Information
sv: Personlig information på arbetet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, occupationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOccupation)
en: Occupation:
sv: Yrke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Phone:
sv: Telefon:

en: Xtraz Status Editor
sv: Editor för extrastatus (Xtraz)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
sv: Ikon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAppend)
en: Append to menu
sv: Lägg till i meny

en: file is empty:
sv: Filen är tom:

en: Bad Request
sv: Felaktig begäran

en: Request Timed Out
sv: Tidsgräns för begäran överskreds

en: Acceptance Period Timed Out
sv: Tidsgräns för acceptansperiod överskreds

en: Unknown Error:
sv: Okänt fel:

en: missing IP or port
sv: Saknar IP-adress eller port

en: Timeout
sv: Tidsgräns överskriden

en: Adding contacts
sv: Lägger till kontakter

en: Adding contacts to ICQ server list.
sv: Lägger till kontakter i ICQ-serverlista.

en: Adding contacts to AIM server list.
sv: Lägger till kontakter i AIM-serverlista.

[ctx: %1 out of %2 contacts have been added]
en: %1 out of %2 added.
sv: %1 av %2 tillagda.

en: Chat Room Invitation
sv: Chattinbjudningar

en: ICQ Web Express
sv: ICQ-webbexpress

en: ICQ Email Express
sv: ICQ e-postexpress

[ctx: account has been disconnected]
en: Kopete: %1 disconnected
sv: Kopete: %1 nerkopplad

en: There was an error in the protocol handling; it was not fatal, so you will not be disconnected.
sv: Det uppstod ett fel i protokollhanteringen. Det var inte allvarligt, så du kommer inte att kopplas ner.

en: There was an error in the protocol handling; automatic reconnection occurring.
sv: Det uppstod ett fel i protokollhanteringen. Automatisk återanslutning sker.

en: Kopete: OSCAR Protocol error
sv: Kopete: OSCAR protokollfel

[ctx: AIM user id]
en: screen name
sv: namn som visas

en: You have logged in more than once with the same %1, account %2 is now disconnected.
sv: Du har loggat in mer än en gång med samma %1, kontot %2 är nu nerkopplat.

en: Sign on failed because either your %1 or password are invalid. Please check your settings for account %2.
sv: Inloggningen misslyckades efter som antingen %1 eller lösenordet är ogiltiga. Kontrollera dina inställningar för kontot %2.

en: The %1 service is temporarily unavailable. Please try again later.
sv: Tjänsten %1 är tillfälligt inte tillgänglig. Försök igen senare.

en: Could not sign on to %1 with account %2 because the password was incorrect.
sv: Kunde inte logga in på %1 med kontot %2 eftersom lösenordet var felaktigt.

en: Could not sign on to %1 with nonexistent account %2.
sv: Kunde inte logga in på %1 med kontot %2 som inte existerar.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 expired.
sv: Inloggning till %1 misslyckades eftersom kontot %2 har gått ut.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 is currently suspended.
sv: Inloggning till %1 misslyckades eftersom kontot %2 för närvarande är avstängt.

en: Could not sign on to %1 as there are too many clients from the same computer.
sv: Kunde inte logga in på %1, eftersom det finns för många klienter från samma dator.

en: Account %1 was blocked on the %2 server for sending messages too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
sv: Servern %2 har blockerat kontot %1, eftersom meddelanden skickades för snabbt. Vänta 10 minuter och försök igen. Om du fortsätter att försöka måste du vänta ännu längre.

en: Account %1 was blocked on the %2 server for reconnecting too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
sv: Servern %2 har blockerat kontot %1, eftersom meddelanden skickades för snabbt. Vänta 10 minuter och försök igen. Om du fortsätter att försöka måste du vänta ännu längre.

en: Sign on to %1 with your account %2 failed.
sv: Misslyckades logga in på %1 med kontot %2.

en: The %1 server thinks the client you are using is too old. Please report this as a bug at http://bugs.kde.org
sv: Servern %1 tror att klienten du använder är för gammal. Rapportera felet på http://bugs.kde.org.

en: Account %1 was disabled on the %2 server because of your age (under than 13).
sv: Servern %2 har inaktiverat kontot %1 på grund av din ålder (yngre än 13).

en: Buddy icons
sv: Kompisikoner

en: Group chat
sv: Gruppchatt

en: Voice chat
sv: Röstchatt

en: Send buddy list
sv: Skicka kompislista

en: The user %1 requires authorization before being added to a contact list. Do you want to send an authorization request?
    
    Reason for requesting authorization:
sv: Användaren %1 kräver behörighet innan tillägg i kontaktlistan. Vill du skicka en behörighetsbegäran?
    
    Orsak för att begära behörighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Use this &encoding when chatting with this contact:
sv: Använd denna &kodning vid chatt med kontakten:

en: Select Encoding
sv: Välj kodning

en: Default
sv: Förval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The following contacts are not on your contact list. Would you like to add them?
sv: Följande kontakter finns inte i din kontaktlista. Vill du lägga till dem?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotShowAgain)
en: Do &not ask again
sv: Fråga i&nte igen

en: Add Contacts to Server List
sv: Lägg till kontakter i serverlista

en: Do &Not Add
sv: Lägg i&nte till

en: Client Features
sv: Klientfunktioner

en: Buddy Icon MD5 Hash
sv: MD5-checksumma för kompisikon

en: Contact Encoding
sv: Kontaktkodning

en: Member Since
sv: Medlem sedan

en: Protocol Version
sv: Protokollversion

en: Show my own video...
sv: Visa en egen video...

en: View Contact's Webcam
sv: Visa kontaktens webbkamera

en: Send Webcam
sv: Visa webbkamera

en: Country
sv: Land

en: State
sv: Delstat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Home Address
sv: Hemadress

en: Zipcode
sv: Postnummer

en: Age
sv: Ålder

en: There was an error while connecting to the QQ server.
    Error message:
sv: Ett fel uppstod vid anslutning till QQ-servern.
    Felmeddelande:

en: Unable to lookup %1
sv: Kunde inte slå upp %1

en: Unhandled QQ error code %1 
    Please file a bug report with a detailed description and, if possible, the last console debug output.
sv: Obehandlad QQ-felkod %1.
    Fyll gärna i en felrapport med en detaljerad beskrivning och om möjligt den senaste felsökningsutmatningen på terminalen.

en: WARNING: This vCard may be out-of-date.
sv: Varning: Detta vCard kan vara föråldrat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Contact name:
sv: &Kontaktnamn:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QQEditAccountUI)
en: Account Preferences - QQ
sv: Kontoinställningar - QQ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.
sv: Användar-ID för QQ-kontakten du vill använda.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.  This should be in the form of a valid E-mail address.
sv: Användar-ID för QQ-kontakten du vill använda. Det ska vara i form av en giltig e-postadress.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: &QQ ID:
sv: &QQ-identitet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autologin)
en: If you check this checkbox, the account will not be connected when you press the "Connect All" button, or at startup when automatic connection at startup is enabled.
sv: Om du markerar kryssrutan, ansluts inte kontot när du trycker på knappen "Anslut alla", eller vid start om automatiskt anslutning vid start är aktiverad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonVCard)
en: View && Update my vCard
sv: Visa och uppdatera mitt vCard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the QQ network, you will need a QQ ID.
    
    If you do not currently have an ID, please create one.
sv: För att ansluta till QQ-nätverket, behöver du en QQ-identitet.
    
    Om du för närvarande inte har en identitet, skapa då en.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (toolTip), widget
en: Only modify these values if you want to use a special IM proxy server, like SIMP
sv: Ändra bara dessa värden om du vill använda en särskild proxyserver för direktmeddelanden, såsom SIMP.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_settings_page)
en: Global QQ Options
sv: Allmänna alternativ för QQ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Note:</b> These settings are applicable to all QQ accounts
sv: <qt><b>Observera:</b> Dessa inställningar gäller alla QQ-konton

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: This option will notify you when a contact starts typing their message, before the message is sent or finished.
sv: Det här alternativet underrättar dig när en kontakt börjar skriva ett meddelande, innan meddelandet skickas eller är färdigt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: Au&tomatically open a chat window when someone starts a conversation
sv: Öppna &automatiskt ett chattfönster när någon startar en konversation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p>Indicate when Kopete will download the display pictures of contacts</p>
    <dl><dt>Only manually</dt><dd>The picture is not downloaded automatically. It is only downloaded when the user requests it</dd>
    <dt>When a chat is open</dt><dd>The picture is downloaded when a conversation socket is opened, i.e. when you open a chat window</dd>
    <dt>Automatically</dt><dd>Always try to download the picture if the contact has one.  <b>Note:</b> this will open a socket, and let the user know you are downloading their picture.</dd></dl>
sv: <qt><p>Anger om Kopete laddar ner kontakters bilder</p>
    <dl><dt>Bara manuellt</dt><dd>Bilden laddas inte ner automatiskt, utan bara när användaren begär det</dd>
    <dt>När en chatt är öppen</dt><dd>Bilden laddas när när ett uttag för en konversation öppnas, dvs. när du öppnar ett chattfönster.</dd>
    <dt>Automatiskt</dt><dd>Försök alltid ladda ner bilden om kontakten har någon. <b>Observera</b>: Det öppnar ett uttag, och talar om för användaren att du laddar ner bilden.</dd></dl>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Download the QQ picture:
sv: Ladda ner QQ-bilden:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: <qt><p>Indicate when Kopete will download the pictures of contacts</p>
    <dl><dt>Only manually</dt><dd>The picture is not downloaded automatically. It is only downloaded when the user requests it</dd>
    <dt>When a chat is open</dt><dd>The picture is downloaded when a conversation socket is opened, i.e. when you open a chat window</dd>
    <dt>Automatically</dt><dd>Always try to download the picture if the contact has one.  <b>Note:</b> this will open a socket, and let the user know you are downloading their picture.</dd></dl>
sv: <qt><p>Anger om Kopete laddar ner kontakters bilder</p>
    <dl><dt>Bara manuellt</dt><dd>Bilden laddas inte ner automatiskt, utan bara när användaren begär det</dd>
    <dt>När ett chattfönster öppnas</dt><dd>Bilden laddas när när ett uttag för en konversation öppnas, dvs. när du öppnar ett chattfönster.</dd>
    <dt>Automatiskt</dt><dd>Försök alltid ladda ner bilden om kontakten har någon. <b>Observera</b>: Det öppnar ett uttag, och talar om för användaren att du laddar ner bilden.</dd></dl>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Only Manually
sv: Bara manuellt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: When a Chat is Open (default)
sv: När ett chattfönster öppnas (förval)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Automatically (read help)
sv: Automatiskt (läs hjälpen)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: QQ Messenger allows users to download and use custom emoticons. If this option is enabled, Kopete will download and display such emoticons.
sv: QQ Messenger låter användare ladda ner och använda egna smilisar. Om alternativet är aktiverat, laddar Kopete ner dessa smilisar och visar dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: &Download and show custom emoticons
sv: &Ladda ner och visa egna smilisar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: Export all the emoticon themes as custom emoticons (only works for emoticons in the PNG format).
sv: Exportera alla smilisteman som egna smilisar (fungerar bara för smilisar med PNG-format).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: E&xport the current emoticon theme to users
sv: E&xportera nuvarande smilistema till användare

en: <qt>You must enter a valid email address.</qt>
sv: <qt>Du måste ange en giltig e-postadress.</qt>

en: QQ Plugin
sv: QQ-insticksprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture
sv: Bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblQQId)
en: QQ ID:
sv: QQ-identitet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAge)
en: Age:
sv: Ålder:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: N/A
sv: Inte tillgänglig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSignature)
en: Signature:
sv: Signatur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZip)
en: Zip code:
sv: Postnummer:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phone Numbers
sv: Telefonnummer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rat
sv: Råtta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ox
sv: Oxe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rabbit
sv: Kanin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dragon
sv: Drake

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Snake
sv: Orm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Horse
sv: Häst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ram
sv: Bagge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Monkey
sv: Apa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rooster
sv: Tupp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dog
sv: Hund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Pig
sv: Gris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Graduate:
sv: Examen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZodiac)
en: Zodiac:
sv: Stjärntecken:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aries
sv: Väduren

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Taurus
sv: Oxen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Gemini
sv: Tvillingarna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Cancer
sv: Kräftan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Leo
sv: Lejonet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Virgo
sv: Jungfrun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Libra
sv: Vågen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Scorpio
sv: Skorpionen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Sagittarius
sv: Skytten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Capricorn
sv: Stenbocken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aquarius
sv: Vattumannen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Pisces
sv: Fiskarna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHoroscope)
en: Horoscope:
sv: Horoskop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIntroduction)
en: Introduction:
sv: Inledning:

en: Webcam for %1
sv: Webbkamera för %1

en: No webcam image received
sv: Ingen bild mottagen från webbkameran

en: This version of Skype is too old, consider upgrading
sv: Den här versionen av Skype är för gammal, fundera på att uppgradera

en: Skype protocol
sv: Skype-protokoll

en: Does not have multi-user chat capability
sv: Har inte funktion för fleranvändarchatt

en: Chat denied
sv: Chatt nekades

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Misc error
sv: Diverse fel

en: User or phone number does not exist
sv: Användare eller telefonnummer finns inte

en: User is offline
sv: Användaren är nerkopplad

en: No proxy found
sv: Ingen proxy hittades

en: Session terminated
sv: Sessionen avslutad

en: No common codec found
sv: Ingen gemensam avkodare hittades

en: Sound I/O error
sv: Ljudfel

en: Problem with remote sound device
sv: Problem med fjärrljudenhet

en: Call blocked by recipient
sv: Samtal blockerades av mottagaren

en: Recipient not a friend
sv: Mottagaren är inte en vän

en: User not authorized by recipient
sv: Användare ges inte behörighet av mottagare

en: Sound recording error
sv: Ljudinspelningsfel

en: This version of Skype does not support adding users to chat.
sv: Den här versionen av Skype stöder inte tillägg av användare i chatten.

en: Skype Protocol
sv: Skype-protokoll

en: Could not ping Skype
sv: Kunde inte kontrollera Skype

en: Skype did not accept this application
sv: Skype accepterade inte detta program

en: Skype API syntax error
sv: Syntaxfel i Skypes programmeringsgränssnitt

en: Skype API not ready yet, wait a bit longer
sv: Skypes programmeringsgränssnitt inte ännu klart, vänta lite till

en: Cannot register Skype communication for Kopete on D-Bus
sv: Kan inte registrera kommunikation mellan Skype och Kopete via D-Bus

en: Could not launch Skype.
    You need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 binary from http://www.skype.com
sv: Kunde inte starta Skype.
    Du måste installera den ursprungliga dynamiskt länkad Skype version 2.0 binärfilen från http://www.skype.com.

en: Could not find Skype.
    You need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 binary from http://www.skype.com
sv: Kunde inte hitta Skype.
    Du måste installera den ursprungliga dynamiskt länkad Skype version 2.0 binärfilen från http://www.skype.com.

en: Could not ping Skype.
    Maybe Skype not running.
    Error while sending a message to Skype (%1).
sv: Kunde inte kontrollera Skype.
    Kanske Skype inte kör.
    Fel vid försök att skicka ett meddelande till Skype (%1).

en: Error while sending a message to Skype (%1).
sv: Fel när ett meddelande skickades till Skype (%1).

en: Could not ping Skype.
    You are logged out from Skype, please log in.
sv: Kunde inte kontrollera Skype
    Du är utloggad från Skype, logga in.

en: Please login to Skype first
sv: Logga in till Skype först.

en: Make Test Call
sv: Ring provsamtal

en: Cannot open info about user %1
sv: Kan inte öppna information om användaren %1

en: Unknown action from SkypeActionHandler
sv: Okänd åtgärd från SkypeActionHandler

en: Add contact from SkypeActionHandler is not supported yet
sv: Att lägga till kontakt från SkypeActionHandler stöds inte ännu

en: Send voicemail from SkypeActionHandler is not supported yet
sv: Att skicka röstbrev från SkypeActionHandler stöds inte ännu

en: You must connect to Skype first.
sv: Du måste först ansluta till Skype.

en: Wrong Information
sv: Felaktig information

en: You must write the contact's name.
sv: Du måste skriva in kontaktens namn.

en: Contact echo123 is not needed. You can make test call in Skype protocol actions.
sv: Kontakten echo123 behövs inte. Du kan ringa ett provsamtal med Skypes protokollåtgärder.

en: This contact already exists in this account.
sv: Kontakten finns redan i det här kontot.

en: You cannot add yourself as a contact.
sv: Du kan inte lägga till dig själv som kontakt.

en: Call with %1
sv: Samtal med %1

en: Canceled
sv: Avbrutet

en: Other person is busy
sv: Den andra personen är upptagen

en: Refused
sv: Vägrat

en: Call Back
sv: Ring tillbaka

en: Missed
sv: Missat

en: Resume
sv: Återuppta

en: On hold (local)
sv: Väntar (lokalt)

en: On hold (remote)
sv: Väntar (fjärr)

en: On hold
sv: Väntar

en: Hold
sv: Parkera

en: In progress
sv: Pågår

en: Ringing
sv: Ringer

en: Failed
sv: Misslyckades

[ctx: Early media means the media played before the call is established. For example it can be a calling tone or a waiting message such as all operators are busy.]
en: Early media (waiting for operator...)
sv: Tidig media (väntar på operatör...)

en: Failed (%1)
sv: Misslyckades (%1)

en: %1 active
    %2 total
sv: %1 aktiv
    %2 totalt

en: Skypeout inactive
sv: Skype-out inaktiv

en: Call
sv: Samtal

en: Conference Call
sv: Flerpartssamtal

en: Block contact
sv: Blockera kontakt

en: Details for User %1
sv: Information för användaren %1

en: You can have only one skype account
sv: Du kan bara ha ett Skype-konto

en: Configure Skype client
sv: Anpassa Skype

en: Please enter your skype user name
sv: Ange ditt användarnamn för Skype

en: You must enter your skype user name
sv: Du måste ange användarnamn i Skype

en: Cannot create/open file %1 for configuring the Skype client.
sv: Kan inte skapa eller öppna filen %1 för att ställa in Skype.

en: Process has completed.
    Skype is now configured for Kopete.
    You must restart the Skype client for changes to take effect.
sv: Processen är klar.
    Skype är nu inställt för Kopete
    Du måste starta om Skype för att det ska få effekt

en: Not in Skype list
sv: Inte i Skype-lista

en: Not authorized
sv: Inte behörig

en: SkypeOut contact
sv: Skype-out kontakt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeAddContactBase)
en: Add Skype Contact
sv: Lägg till Skype-kontakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Skype name:
sv: Skype-namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Sorry, but the search function is not yet implemented.
sv: Tyvärr är sökfunktionen ännu inte implementerad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchButton)
en: Se&arch
sv: Sö&k

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeCallDialogBase)
en: Skype Call
sv: Skype-samtal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NameLabel)
en: Name(s) of Participant(s)
sv: Deltagarens eller deltagarnas namn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NameLabel)
en: Name of the other participant in the call (or a list of names if it is a conference call.)
sv: Namn på den andra deltagaren i samtalet (eller en lista med namn om samtalet är ett flerpartssamtal).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TimeLabel)
en: Total time elapsed.
sv: Total förfluten tid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Time:
sv: Tid:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, CreditLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, CreditLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: SkypeOut credits left
sv: Skype-out kvarvarande kredit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TimeLabel)
en: Total length of the call/<br />(i.e. both time speaking and time on hold.)
sv: Samtalets totala längd<br />(dvs. både taltiden och väntetiden)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: SkypeOut credits:
sv: Skype-out kredit:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept call
sv: Acceptera samtal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept incoming call
sv: Acceptera inkommande samtal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HangButton)
en: Finish the call
sv: Avsluta samtalet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, HangButton)
en: Terminate the call
sv: Avbryt samtalet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, HangButton)
en: H&ang up
sv: &Lägg på

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HoldButton)
en: Hold the call
sv: Parkera samtalet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, HoldButton)
en: Interrupt the call for a moment and resume (or hang up) later.
sv: Avbryt samtalet ett ögonblick och återuppta det (eller lägg på) senare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, HoldButton)
en: H&old
sv: &Parkera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Open chat to the person.
sv: Starta chatt med samtalspartnern.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Open chat to the person with whom you are talking.
sv: Starta chatt med personen du pratar med.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, VideoButton)
en: Start/Stop Video
sv: Starta eller stoppa video

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeDetailsBase)
en: User's Details
sv: Användarinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Skype ID:
sv: Skype-identitet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Authorized
sv: Behörig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Not Authorized
sv: Inte behörig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Is authorized:
sv: Är behörig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Display Name:
sv: Namn som visas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Sex:
sv: Kön:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, excludeCheck)
en: Check this if you do not want to connect with other protocols
sv: Markera det här om du inte vill ansluta med andra protokoll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, excludeCheck)
en: E&xclude from connection
sv: &Undanta från anslutning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Important Note
sv: Viktig anmärkning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: The Skype plugin serves as a bridge to an externally running copy of Skype. This has some consequences on how it functions: you need an instance of Skype to be running, and only one Skype account can be used.<br /><br />Note that you need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 or 2.1 from <a href="http://www.skype.com">http://www.skype.com</a><br /><br />This plugin will only work if the language in the Skype client set to English. Kopete shows notifications (incoming call, message, ...), so you can turn off the notifications in Skype.
sv: Insticksprogrammet för Skype fungerar som en brygga till en kopia av Skype som kör externt. Det har vissa konsekvenser för hur det fungerar: du måste ha en instans av Skype som kör, och bara ett Skype-konto kan användas.<br /><br />Observera att du måste installera den ursprungliga dynamiskt länkad Skype version 2.0 eller 2.1 binärfil från <a href="http://www.skype.com">http://www.skype.com</a><br /><br />Insticksprogrammet fungerar bara om språket i Skype är inställt till engelska. Kopete visar underrättelser (uppringning, meddelande, ...), så du kan stänga av underrättelser i Skype.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureSkypeClient)
en: Disable Skype notifications and set up English language in Skype client
sv: Inaktivera underrättelser i Skype, och ställ in språk i Skype till engelska

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, launchTab)
en: Lau&nch
sv: &Starta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, LaunchGroup)
en: You can set whether and when should kopete launch Skype.
sv: Du kan ställa in om och när Kopete ska starta Skype.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LaunchGroup)
en: Launch Skype
sv: Starta Skype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, LaunchNeededRadio)
en: When &not running
sv: När det i&nte kör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, LaunchNeverRadio)
en: N&ever
sv: Al&drig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Command to launch Skype:
sv: Kommando för att starta Skype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Launch timeout:
sv: Tidsgräns vid start:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Wait before trying to connect to Skype:
sv: Vänta innan försök att ansluta till Skype:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, WaitSpin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, WaitSpin)
en: trying
sv: Försöker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: If you get error that Skype was not found, but in fact it is running, check the instructions at <a href="https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux">https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux</a>.<br /><br />Note that only the dynamic linked Skype binary is supported.
sv: Om du får felet att Skype inte hittades, med i själva verket körs det, kontrollera instruktionerna på <a href="https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux">https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux</a>.<br /><br />Observera att bara den dynamiskt länkade versionen av Skype stöds.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Each application that wants to use Skype must provide its name to it, and the user is asked whether to allow said application to access Skype.<br>By default, kopete provides kopete as its name, but if you suspect another application is accessing Skype with this name, you can change the name Kopete uses here, and then within Skype disallow applications that refer to themselves as kopete.
sv: Alla program som vill använda Skype måste ange sitt namn, och användaren blir då tillfrågad om det är tillåtet för nämnda program att komma åt Skype.<br>Normalt anger Kopete namnet kopete, men om du misstänker att ett annat program försöker komma åt Skype med detta namn, kan du ändra namn som Kopete använder här, och därefter inte tillåta program inne i Skype som kallar sig kopete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AuthorCheck)
en: &Non-standard authorization
sv: &Icke standardbehörighet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: What bus do you want to use
sv: Vilken buss du vill använda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: Which D-Bus do you want to use to connect to Skype?<br>Session: Your own, other people cannot use it (use --use-session-dbus to start Skype on that bus.)<br>System: Shared by all people on the same computer. This one is used by default by Skype.<br>You have to specify the same D-Bus used by Skype.
sv: Vilken buss vill du använda för att ansluta till Skype?<br>Session: Din egen buss, som andra inte kan komma åt (använd --use-session-dbus för att starta Skype med den bussen).<br>System: Denna delas av alla personer på samma dator. Den fördefinierat alternativ för Skype.<br>Du måste använda samma D-Bus som Skype använder.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: Bus
sv: Buss

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Note that Kopete will freeze while Skype asks you if it can allow Kopete to access it. This is normal, and if you allow it forever (check that "Remember" checkbox in Skype's dialog), it will not happen again.<br /><br />The 'System Bus' option is not yet supported by Skype
sv: Observera att Kopete fryses medan Skype frågar dig om det kan tillåta Kopete att komma åt det. Det är normalt, och om du tillåter det i framtiden (markerar kryssrutan "Remember" i Skypes dialogruta), kommer det inte att hända igen.<br /><br />Alternativet 'Systembuss' stöds inte ännu av Skype.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, activityTab)
en: &Activity
sv: &Aktivitet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: Show all incoming messages
sv: Visa alla inkommande meddelanden

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: This will show all incoming Skype messages. If this is off, they are showed only if the message belongs to chat that is started by kopete.
sv: Det här visar alla inkommande meddelanden till Skype. Om det är avstängt, visas de bara om meddelandet hör till en chatt som startats av Kopete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: Show all incoming &messages
sv: Visa alla inkommande &meddelanden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, MarkCheck)
en: This will mark incoming messages as read, so if you have Skype set up not to automatically pop-up chats, it will not flash the exclamation icon.
sv: Det här markerar inkommande meddelanden som lästa, så om du har ställt in Skype att inte automatiskt visa chattar, blinkar det inte med utropsteckenikonen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, MarkCheck)
en: Mar&k as read
sv: Mar&kera som läst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ScanCheck)
en: If this is checked, Kopete will ask Skype on login if it has any messages that have not been shown, and if so, will show them. This is useful if you start Kopete later than Skype, and Skype is configured not to show incoming messages.
sv: Om det här är markerat, frågar Kopete Skype om det finns några meddelanden som inte visats vid inloggning, och visar dem i så fall. Det är bekvämt om du startar Kopete senare än Skype, och Skype är inställt att inte visa inkommande meddelanden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ScanCheck)
en: Scan f&or unread
sv: Sök efter &olästa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: Show call control window for all calls
sv: Visa samtalskontrollfönster för alla samtal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: This will show a call control window for every call (both incoming and outgoing). If it is off, you can call from Kopete, but you have to control that call from Skype.
sv: Det här visar ett samtalskontrollfönster för alla samtal (både inkommande och uppringda). Om det är avstängt kan du ringa från Kopete, men du måste kontrollera samtalet från Skype.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: S&how call control (this will also hide Skype client call dialog)
sv: Visa &samtalskontroll (det döljer också Skypes samtalsdialogruta)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: Auto close the call control window
sv: Stäng samtalskontrollfönstret automatiskt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: This will close the call control window automatically when the call finishes
sv: Det här stänger samtalskontrollfönstret automatiskt när samtalet avslutas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: Autoc&lose
sv: Stän&g automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Timeout:
sv: Tidsgräns:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, PingsCheck)
en: If this is enabled, Kopete keeps track of whether or not Skype is running.
sv: Om det här är aktiverat håller Kopete reda på om Skype kör eller inte.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, PingsCheck)
en: This keeps track of whether Skype is running. Turning this off only makes sense it you are trying to get non-flooded debug output.
sv: Det här håller reda på om Skype kör eller inte. Att stänga av det är bara vettigt om du försöker få fram felsökningsutmatning som inte har flödat ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PingsCheck)
en: Pi&ng Skype
sv: Ko&ntrollera att Skype kör

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, LeaveCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LeaveCheck)
en: Do not leave a chat on window exit
sv: Lämna inte en chatt när fönstret stängs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, LeaveCheck)
en: Do not leave a chat when the chat window is closed. Makes a difference only with multi-user chats: if it is checked, you will continue receiving messages from that chat even after closing the window.
sv: Lämna inte en chatt när dess chattfönster stängs. Spelar bara roll vid chatt med flera användare. Om det är markerat, fortsätter du att ta emot meddelanden från chatten även efter fönstret har stängts.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, callsTab)
en: &Calls
sv: &Samtal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StartCallCommandCheck)
en: E&xecute before call
sv: &Kör innan samtal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: This will wait before making/accepting the call for the command to finish.
sv: Det här väntar på att kommandot avslutas innan samtalet påbörjas eller accepteras.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: This will wait for the command to finish before accepting/making the call.<br>
    Note that kopete will freeze whilst waiting.
sv: Det här väntar på att kommandot avslutas innan samtalet accepteras eller påbörjas.<br>
    Observera att Kopete fryses under väntetiden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: Wait for fi&nish
sv: Vänta på a&vslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EndCallCommandCheck)
en: Execute after call
sv: Kör efter samtal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, OnlyLastCallCommandCheck)
en: Usually this makes no difference, but if there are some other calls on hold, it is executed only for the most recently ended one.
sv: Oftast spelar det ingen roll, men om det finns andra väntande samtal, körs det bara för det senast avslutade.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OnlyLastCallCommandCheck)
en: Onl&y for last call
sv: &Bara för sista samtalet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncomingCommandCheck)
en: Execute on inco&ming call
sv: Kör vid inko&mmande samtal

en: Could not load service %1.
sv: Kunde inte ladda tjänsten %1

en: Error Loading Service
sv: Fel vid laddning av tjänst

en: <qt>GSMLib is a library (and utilities) for sending SMS via a GSM device. The program can be found on <a href="%1">%1</a></qt>
sv: <qt>GSMLib är ett bibliotek (och verktyg) för att skicka SMS via en GSM-enhet. Programmet finns på <a href="%1">%1</a></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: GSMLib Settings
sv: GSMLib-inställningar

en: Could Not Send Message
sv: Kunde inte skicka meddelande

en: No provider configured
sv: Ingen leverantör inställd

en: <qt>SMSClient is a program for sending SMS with the modem. The program can be found on <a href="%1">%1</a></qt>
sv: <qt>SMS-klient är ett program som skickar SMS via modemet. Programmet finns på <a href="%1">%1</a></qt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient Settings
sv: SMS-klientinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &program:
sv: SMS-klient&program:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Pro&vider:
sv: Le&verantör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &config path:
sv: Inställnings&katalog för SMS-klient:

en: No provider configured.
sv: Ingen leverantör inställd.

en: No prefix set for SMSSend, please change it in the configuration dialog.
sv: Inget prefix angivet för SMSSend, ändra det i inställningsdialogrutan.

en: No Prefix
sv: Inget prefix

en: %1 Settings
sv: %1 inställningar

en: <qt>SMSSend is a program for sending SMS through gateways on the web. It can be found on <a href="%1">%2</a></qt>
sv: <qt>SMSSend är ett program som skickar SMS via förmedlingsnoder på Internet. Det finns på <a href="%1">%2</a></qt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend Options
sv: Skicka SMS-alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend prefi&x:
sv: Skicka SMS-prefi&x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Provider Options
sv: Leverantörsalternativ

en: Could not determine which argument should contain the message.
sv: Kunde inte avgöra vilket argument som skulle innehålla meddelandet.

en: Could not determine which argument should contain the number.
sv: Kunde inte avgöra vilket argument som skulle innehålla numret.

en: This message is longer than the maximum length (%1). Should it be divided to %2 messages?
sv: Det här meddelandet är längre än den maximala längden (%1). Ska det delas upp i %2 meddelanden?

en: Message Too Long
sv: För långt meddelande

en: Divide
sv: Dela upp

en: Do Not Divide
sv: Dela inte upp

en: Message too long.
sv: För långt meddelande.

en: Something went wrong while sending the message.
sv: Något gick fel medan meddelandet skickades.

en: &Contact Settings
sv: &Kontaktinställningar

en: User Preferences
sv: Användarinställningar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget)
en: Account Preferences - SMS
sv: Kontoinställningar - SMS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: A unique name for this SMS account.
sv: Ett unikt namn för det här SMS-kontot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &SMS delivery service:
sv: &SMS-leveranstjänst:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.
sv: Leveranstjänsten som du vill använda.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.  Note that you will need to have this software installed prior to using this account.
sv: Leveranstjänsten som du vill använda. Observera att du måste ha programvaran installerad innan kontot används.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Description
sv: &Beskrivning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service.
sv: Beskrivning av SMS-leveranstjänsten.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service, including download locations.
sv: Beskrivning av SMS-leveranstjänsten, inklusive nerladdningsplatser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: To use SMS, you will need an account with a delivery service.
sv: För att använda SMS, behöver du ett konto hos en leveranstjänst.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Messaging Preferences
sv: Inställning av meddelandeskickning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: If the message is too &long:
sv: Om meddelandet är för &långt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.
sv: Vad ska ske om du skriver in ett meddelande som är för långt att få plats på ett enraders SMS-meddelande.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.  You can either choose to break it up into smaller messages automatically, cancel the message from being sent entirely, or have Kopete prompt you each time you enter a message that is too long.
sv: Vad ska ske om du skriver in ett meddelande som är för långt att få plats på ett enraders SMS-meddelande. Du kan antingen välja att automatiskt dela upp det i mindre delar, vägra att skicka meddelandet i sin helhet, eller låta Kopete fråga dig varje gång du skriver in ett meddelande som är för långt.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Prompt (recommended)
sv: Fråga (rekommenderas)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Break Into Multiple
sv: Dela upp i flera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Cancel Sending
sv: Avbryt sändning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Enable phone number internationalization
sv: Aktiv&era internationella telefonnummer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.
sv: Markera om du vill aktivera internationella telefonnummer.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.  Without this option, you will only be able to use SMS for accounts within your country.
sv: Markera om du vill aktivera internationella telefonnummer. Utan det här alternativet kan du bara använda SMS för konton i ditt eget land.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Substitute leading &zero with code:
sv: Ersätt &inledande nolla med koden:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KRestrictedLine) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRestrictedLine)
en: Whatever you want to substitute for a leading zero.
sv: Vad du vill ersätta inledande nolla med.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.
sv: Telefonnummer till kontakten som du vill lägga till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.  This should be a number with SMS service available.
sv: Telefonnummer till kontakten som du vill lägga till. Detta ska vara ett nummer som har en SMS-tjänst tillgänglig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Contact na&me:
sv: Kontaktna&mn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Some One
sv: Någon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.
sv: Kontaktens telefonnummer.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.  This should be a number with SMS service available.
sv: Kontaktens telefonnummer. Detta ska vara ett nummer som har en SMS-tjänst tillgänglig.

en: The working directory %1 does not exist.
    If you have not yet configured anything for Samba please see
    Install Into Samba (Configure... -> Account -> Edit) information
    on how to do this.
    Should the directory be created? (May require the root password)
sv: Arbetskatalogen %1 finns inte.
    Om du inte har ställt in någonting ännu (Samba) se
    Installera till Samba (Anpassa... -> Konto -> Redigera)
    för information om hur man gör det.
    Ska katalogen skapas (kan behöva systemadministratörens lösenord)?

en: Create Directory
sv: Skapa katalog

en: Do Not Create
sv: Skapa inte

en: Permissions of the working directory %1 are incorrect.
    You will not receive messages if choose No.
    You can also correct it manually (chmod 0777 %1), restart Kopete.
    Fix this (may require the root password)?
sv: Rättigheterna för arbetskatalogen %1 är felaktiga.
    Du kommer inte att kunna ta emot meddelanden om du svarar nej.
    Du kan också korrigera dem för hand (chmod 0777 %1) och starta om Kopete.
    Korrigera dem (kan kräva systemadministratörens lösenord)?

en: Fix
sv: Rätta

en: Do Not Fix
sv: Rätta inte

en: Connection to localhost failed.
    Is your samba server running?
sv: Anslutning till localhost misslyckades.
    Kör Samba-servern?

en: A message file could not be removed; maybe the permissions are incorrect.
    Fix this (may require the root password)?
sv: En meddelandefil kunde inte tas bort. Kanske är rättigheterna felaktiga.
    Ska det rättas (kan behöva systemadministratörens lösenord)?

en: Still cannot remove it; please fix it manually.
sv: Kan fortfarande inte ta bort den. Rätta detta för hand.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPAddContactBase)
en: Add WinPopup Contact
sv: Lägg till Winpopup-kontakt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mHostName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mHostName)
en: The hostname to which you want to send WinPopup messages.
sv: Värddatornamn dit du vill skicka Winpopup-meddelanden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Com&puter hostname:
sv: &Datorns värddatornamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: The workgroup or domain containing the computer to which you want to send WinPopup messages.
sv: Arbetsgrupp eller domän som innehåller datorn du vill skicka Winpopup-meddelanden till.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Workgroup/domain:
sv: Arbets&grupp/domän:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mHostGroup) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mHostGroup)
en: The workgroup or domain containing the computer to which you want to send WinPopup messages
sv: Arbetsgrupp eller domän som innehåller datorn du vill skicka Winpopup-meddelanden till.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPEditAccountBase)
en: Account Preferences - WinPopup
sv: Kontoinställningar - Winpopup

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basi&c Setup
sv: &Grundläggande inställning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mHostName)
en: The hostname under which you want to send WinPopup messages.
sv: Värddatornamn som du vill använda att skicka Winpopup-meddelanden som.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mHostName)
en: The host name under which you want to send WinPopup messages. Note that you do not have to specify the true hostname in order to send messages, but you do if you want to receive them.
sv: Värddatornamn som du vill använda att skicka Winpopup-meddelanden som. Observera att du inte måste ange det verkliga värddatornamnet för att skicka meddelanden, men du måste det om du vill ta emot dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Hos&tname:
sv: &Värddatornamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, doInstallSamba) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, doInstallSamba)
en: Install support into Samba to enable this service.
sv: Installera stöd för Samba för att aktivera tjänsten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, doInstallSamba)
en: I&nstall Into Samba
sv: I&nstallera i Samba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: To receive WinPopup messages sent from other machines, the hostname above must be set to this machine's hostname.
sv: För att ta emot Winpopup-meddelanden som skickas från andra datorer, måste värddatornamnet ovan ställas in till den här datorns värddatornamn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: The samba server must be configured and running.
sv: Samba-servern måste vara inställd och köra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: "Install into Samba" is a simple method to create the directory for the temporary message files and configure your samba server.<br>
    However, the recommended way is to ask your administrator to create this directory ('mkdir -p -m 0777 /var/lib/winpopup') and for you to add
    'message command = _PATH_TO_/winpopup-send %s %m %t &' (substitute _PATH_TO_ by the real path) to the [global] section in your smb.conf.
sv: En enkel metod att skapa katalogen för tillfälliga meddelandefiler och ställa in Samba-servern är "Installera till Samba".<br>
    Sättet som rekommenderas är dock att be administratören att skapa katalogen ('mkdir -p -m 0777 /var/lib/winpopup') och lägga till
    'message command = SÖKVÄG/winpopup-send %s %m %t &' (ersätt SÖKVÄG med den verkliga sökvägen) i sektionen [global] i filen smb.conf.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Protocol Preferences
sv: Protokollinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: second(s)
sv: sekunder (s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Host check frequency:
sv: Kontrollfrekvens för värddator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Path to 'smbclient' executable:
sv: &Sökväg till körbar 'smbclient':

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: <i>These options apply to all WinPopup accounts.</i>
sv: <i>De här alternativen gäller för alla Winpopup-konton.</i>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblComputerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblComputerName)
en: The host name of this contact's computer.
sv: Värddatornamn för kontaktens dator.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblComputerName)
en: &Computer name:
sv: &Datornamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComputerName)
en: Computer Name
sv: Datornamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Comment:
sv: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComment) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sWorkgroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sOS) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sServer)
en: Looking
sv: Letar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The workgroup or domain containing this contact's computer.
sv: Arbetsgruppen eller domänen som innehåller kontaktens dator.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The operating system running on this contact's computer.
sv: Operativsystemet som kontaktens dator kör.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Operating s&ystem:
sv: Operativs&ystem:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The software running on this contact's computer.
sv: Programvaran som kontaktens dator kör.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Ser&ver software:
sv: Ser&verprogramvara:

en: <qt>You must enter a valid hostname.</qt>
sv: <qt>Du måste ange ett giltigt värddatornamn.</qt>

en: <qt>LOCALHOST is not allowed as a contact.</qt>
sv: <qt>LOCALHOST tillåts inte som kontakt.</qt>

en: <qt>You must enter a valid smbclient path.</qt>
sv: <qt>Du måste ange en giltigt sökväg till smbclient.</qt>

en: The Samba configuration file has been modified.
sv: Samba-inställningsfilen har ändrats.

en: Configuration Successful
sv: Inställning lyckades

en: Updating the Samba configuration file failed.
sv: Uppdatering av Samba-inställningsfilen misslyckades.

en: Configuration Failed
sv: Inställning misslyckades

en: User Info for %1
sv: Användarinformation för %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WlmAccountPreferences)
en: Account Preferences - Wlm
sv: Kontoinställningar - WLM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accountLabel)
en: WLM passport:
sv: WLM-pass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Microsoft network, you will need a Microsoft Passport.<br><br>If you do not currently have a Passport, please click the button to create one.
sv: För att ansluta till Microsoft-nätverket, behöver du ett Microsoft-pass.<br><br>Om du för närvarande inte har ett pass, klicka på knappen för att skapa ett.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Blocked contacts:
sv: Blockerade kontakter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Allowed contacts:
sv: Tillåtna kontakter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Italics</span> contacts are not on your contact list.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kontakter med <span style=" font-style:italic;">kursiv stil</span> finns inte i din kontaktlista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_warning)
en: WARNING: You need to be connected to modify this page
sv: Varning: Du måste vara ansluten för att ändra sidan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Connection Preferences (for advanced users)
sv: Anslutningsinställningar (för avancerade användare)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionEnableProxy)
en: Enable Proxy
sv: Aktivera proxy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyHost)
en: Host /
sv: Värddator /

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyUsername)
en: Username:
sv: Användarnamn:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: General Options
sv: Allmänna alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_doNotSendEmoticons)
en: Do not send custom emoticons to other contacts
sv: Skicka inte egna smilisar till andra kontakter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_doNotRequestEmoticons)
en: Do not show custom emoticons from other contacts
sv: Visa inte egna smilisar från andra kontakter

en: <qt>You must enter a valid WLM passport.</qt>
sv: <qt>Du måste ange ett giltigt WLM-pass.</qt>

en: MSN Plugin
sv: MSN-insticksprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &WLM passport:
sv: &WLM-pass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: joe@hotmail.com)</i>
sv: <i>(till exempel: anna@hotmail.com)</i>

en: WLM Plugin
sv: WLM-insticksprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Personal message:
sv: Personligt meddelande:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phones
sv: Telefonnummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Mobile:
sv: Mobil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: Show whether you are on the contact list of this user
sv: Visa om du finns i användarens kontaktlista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: If this box is checked, you are on this user's contact list.
    If not, the user has not added you to their list, or has removed you.
sv: Om den här rutan är markerad, finns du i användarens kontaktlista.
    Om inte, har inte användaren ännu lagt till dig i sin lista, eller tagit bort dig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: I am on &the contact list of this contact
sv: Jag finns i &den här kontaktens kontaktlista

en: Open Inbo&x...
sv: Öppna in&korg...

en: &Change Display Name...
sv: &Ändra namn som visas...

note: i18n("&Start Chat..."), this); QObject::connect(m_startChatAction, SIGNAL(triggered(bool)), this, SLOT(slotStartChat()));
en: Open MS&N service status site...
sv: Öppna MS&N-plats med tjänststatus...

en: Buddies
sv: Kompisar

en: Change Display Name - MSN Plugin
sv: Ändra namn som visas - MSN-insticksprogram

en: Enter the new display name by which you want to be visible to your friends on MSN:
sv: Ange det nya namnet som du vill ska synas för dina vänner på MSN:

en: <qt>The display name you entered is too long. Please use a shorter name.
    Your display name has <b>not</b> been changed.</qt>
sv: <qt>Namnet som ska visas du skrev in är för långt. Ange ett kortare.
    Namnet har <b>inte</b> ändrats.</qt>

en: You have one unread message in your Hotmail inbox. | You have %1 unread messages in your Hotmail inbox.
sv[0]: Du har ett oläst brev i din Hotmail-inkorg.
sv[1]: Du har %1 olästa brev i din Hotmail-inkorg.

[ctx: @action]
en: Open Inbox
sv: Öppna inkorg

en: New message from %1 in your Hotmail inbox.<p>Subject: %2
sv: Nytt brev från %1 i din Hotmail-inkorg.<p>Rubrik: %2

en: Send Nudge
sv: Skicka knuff

en: Send &Voice
sv: Skicka &röstmeddelande

en: Sound card not detected
sv: Ljudkort detekterades inte

en: Stop &recording
sv: Stoppa &inspelning

en: The other contact needs to be online to receive voice clips.
sv: Den andra kontakten måste vara uppkopplad för att ta emot röstmeddelanden.

en: You cannot send voice clips in invisible status
sv: Du kan inte skicka röstmeddelanden med osynlig status

en: The maximum recording time is 15 seconds
sv: Maximal inspelningstid är 15 sekunder

en: The voice clip must be longer
sv: Röstmeddelandet måste vara längre

en: has sent a nudge
sv: har skickat en knuff

en: has sent you a nudge
sv: har skickat en knuff till dig

en: Send Ink
sv: Skicka bläck

en: Select the pen's color
sv: Välj pennfärg

en: Block Contact
sv: Blockera kontakt

en: Update Photo
sv: Uppdatera foto

en: &Block custom emoticons
sv: &Blockera egna smilisar

en: <qt>You need to go online to remove a contact from your contact list. This contact will appear again when you reconnect.</qt>
sv: <qt>Du måste koppla upp för att ta bort en kontakt från din kontaktlista. Den här kontakten dyker upp igen när du kopplar upp nästa gång.</qt>

en: This contact does not have you in his/her list
sv: Kontakten har inte dig i sin lista

en: This contact is blocked
sv: Kontakten är blockerad

en: This contact does not have you in his/her list and is blocked
sv: Kontakten har inte dig i sin lista och är blockerad

en: Be Right Back
sv: Snart tillbaka

en: Be &Right Back
sv: Sna&rt tillbaka

en: On the Phone
sv: Talar i telefon

en: On The &Phone
sv: Talar i tele&fon

en: Out to Lunch
sv: Ute på lunch

en: Out To &Lunch
sv: Ute på &lunch

en: &Idle
sv: &Overksam

[ctx: This is used in the tooltip of a contact]
en: Listening To
sv: Lyssnar nu på

en: File transfer cancelled.
sv: Filöverföring avbruten.

en: An error occurred while saving the address book entry.
sv: Ett fel uppstod medan posten i adressboken sparades.

en: The Yahoo Address Book entry could not be saved:
    %1 - %2
sv: Yahoo-adressboksposten kunde inte sparas:
    %1 - %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be created:
    %1 - %2
sv: Yahoo-adressboksposten kunde inte skapas:
    %1 - %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be deleted:
    %1 - %2
sv: Yahoo-adressboksposten kunde inte tas bort:
    %1 - %2

en: The picture was not successfully uploaded
sv: Bilden laddades inte upp med lyckat resultat.

en: Could not open file for writing.
sv: Kan inte öppna fil för skrivning

en: An error occurred while downloading the file.
sv: Ett fel uppstod under tiden filen laddades ner.

en: Unable to connect to file transfer server
sv: Kan inte ansluta till filöverföringsserver

en: An error occurred while sending the file.
sv: Ett fel uppstod medan filen skickades.

en: An error occurred while sending the message
sv: Ett fel uppstod medan meddelandet skickades

en: The message is empty.
sv: Meddelandet är tomt.

en: Error opening file: %1
sv: Fel när filen skulle öppnas: %1.

en: An unknown error has occurred.
sv: Ett okänt fel har uppstått.

en: Webcam connection to the user %1 could not be established.
    
    Please relogin and try again.
sv: Anslutning med webbkamera till användaren %1 kunde inte upprättas.
    
    Logga in igen och försök en gång till.

en: An error occurred closing the webcam session.
sv: Ett fel uppstod vid försök att stänga webbkamerasessionen.

en: You tried to close a connection that did not exist.
sv: Du försökte stänga en anslutning som inte fanns.

en: Could not retrieve server side address book for user info.
sv: Kunde inte hämta serversidans adressbok med användarinformation.

en: An error occurred while downloading a buddy icon (%1)
sv: Ett fel uppstod medan en kompisikon laddades ner (%1)

en: Could not join chat
sv: Kunde inte gå med i chatten

en: The room is full. Please choose another one.
sv: Rummet är fullt. Välj ett annat.

en: Invalid user.
sv: Ogiltig användare.

en: An unknown error occurred while joining the chat room.
sv: Ett okänt fel uppstod vid försök att gå med i chattrummet.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooAddContactBase)
en: Add Yahoo Contact
sv: Lägg till Yahoo-kontakt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.
sv: Kontonamnet för Yahoo-kontot som du vill lägga till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
sv: Kontonamnet för Yahoo-kontot som du vill lägga till. Detta ska vara i form av en alfanumerisk sträng (inga mellanslag).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Yahoo username:
sv: &Yahoo-användarnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: joe8752)</i>
sv: <i>(till exempel: anna8752)</i>

en: Choose a chat room...
sv: Välj ett chattrum...

en: Yahoo Chat rooms
sv: Yahoo chattrum

en: Users: %1 Webcams: %2 Voices: %3
sv: Användare: %1 Webbkameror: %2 Röstsamtal: %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooChatSelectorWidgetBase)
en: Choose Chat Room
sv: Välj chattrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Chat rooms:
sv: Chattrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Categories:
sv: Kategorier:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooEditAccountBase)
en: Account Preferences - Yahoo
sv: Kontoinställningar - Yahoo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.
sv: Kontonamnet för ditt Yahoo-konto.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
sv: Kontonamnet för ditt Yahoo-konto. Detta ska vara i form av en alfanumerisk sträng (inga mellanslag).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Yahoo network, you will need a Yahoo account.<br><br>If you do not currently have a Yahoo account, please click the button to create one.
sv: För att ansluta till Yahoo-nätverket, behöver du ett Yahoo-konto.<br><br>Om du för närvarande inte har ett Yahoo-konto, klicka på knappen för att skapa ett.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister)
en: Register &New Account
sv: Registrera &nytt konto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accoun&t Preferences
sv: Kon&toinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer)
en: O&verride default server information
sv: Överskrid &förvald serverinformation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.
sv: IP-adress eller värddatormask för Yahoo-servern du vill ansluta till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.  Normally you will want the default (scs.msg.yahoo.com).
sv: IP-adress eller värddatormask för Yahoo-servern du vill ansluta till. Normalt ska du använda standardvärdet (scs.msg.yahoo.com).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.
sv: Porten på Yahoo-servern som du vill ansluta till.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.  Normally this is 5050, but Yahoo also allows port 80 in case you are behind a firewall.
sv: Porten på Yahoo-servern som du vill ansluta till. Normalt är detta 5050, men Yahoo tillåter också port 80 om du är bakom en brandvägg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: P&ort:
sv: Por&t:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect  to.
sv: Porten på Yahoo-servern som du vill ansluta till.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Buddy Icon
sv: Kompisikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionSendBuddyIcon)
en: Se&nd buddy icon to other users
sv: Skicka kompisikon till a&ndra användare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSelectPicture)
en: Select Picture...
sv: Välj bild...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact Information
sv: Kontaktinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Email &3:
sv: E-post &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2)
en: Pager:
sv: Personsökare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_2)
en: Email &2:
sv: E-post &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2)
en: Additional:
sv: Ytterligare:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location Information
sv: Platsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel_2)
en: Anniversary:
sv: Årsdag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel)
en: Yahoo ID:
sv: Yahoo-identitet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2_2)
en: Second name:
sv: Andranamn:

[ctx: Person's name suffix or prefix]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel_2)
en: Title:
sv: Titel:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooInviteListBase)
en: Invite Friends to Conference
sv: Inbjud vänner till en konferens

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Conference Members
sv: Konferensdeltagare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Add)
en: Add >>
sv: Lägg till >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Remove)
en: << Remove
sv: << Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Chat Invitation List
sv: Lista över chattinbjudningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Friend List
sv: Lista över vänner

en: Invite
sv: Bjud in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Note 4:
sv: Anteckning 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Note 3:
sv: Anteckning 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Note 2:
sv: Anteckning 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Note 1:
sv: Anteckning 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Contact comments:
sv: Kontaktanteckningar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Show Me As
sv: Visa mig som

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOffline)
en: Off&line
sv: Ner&kopplad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPermOffline)
en: Perma&nently offline
sv: Perma&nent nerkopplad

en: Yahoo User Information
sv: Yahoo användarinformation

en: Save and Close
sv: Spara och stäng

en: Merge with existing entry
sv: Sammanfoga med befintlig post

en: General Yahoo Information
sv: Allmän Yahoo-information

en: Other Yahoo Information
sv: Annan Yahoo-information

en: Replace existing entry
sv: Ersätt befintlig post

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Your Account has to be verified due to too many failed login attempts.<br>
sv: Ditt konto måste verifieras på grund av för många felaktiga inloggningsförsök.<br>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Please enter the characters shown in the picture:
sv: Ange de tecken som visas på bilden:

en: %1 has stopped broadcasting
sv: %1 har slutat med utsändning

en: %1 has cancelled viewing permission
sv: %1 har stoppat visningsrättigheter

en: %1 has declined permission to view webcam
sv: %1 har nekat tillåtelse att använda webbkameran

en: %1 does not have his/her webcam online
sv: %1 har inte kopplat upp sin webbkamera

en: Unable to view %1's webcam for an unknown reason
sv: Kan inte visa webbkameran hos %1 av en okänd anledning

en: 1 viewer | %1 viewers
sv[0]: 1 tittare
sv[1]: %1 tittare

en: Open &Address book...
sv: Öppna &adressbok...

en: &Edit my contact details...
sv: &Redigera min kontaktinformation...

en: &Join chat room...
sv: &Gå med i chattrum...

en: Could not log into the Yahoo service: your account has been locked.
    Visit %1 to reactivate it.
sv: Kunde inte logga in till Yahoo-tjänsten. Ditt konto har låsts.
    Besök %1 för att aktivera det igen.

en: Could not log into the Yahoo service: the username specified was invalid.
sv: Kunde inte logga in till Yahoo-tjänsten. Användarnamnet som angavs är felaktigt.

en: You have been logged out of the Yahoo service, possibly due to a duplicate login.
sv: Du har loggats ut från Yahoo-tjänsten, möjligen beroende på duplicerad inloggning.

[ctx: @info]
en: Could not log into the Yahoo service. Error code: <message><numid>%1</numid></message>.
sv: Kunde inte logga in till Yahoo-tjänsten. Felkod: <message><numid>%1</numid></message>.

en: %1 has been disconnected.
    Error message:
    %2 - %3
sv: %1 har kopplats ner.
    Felmeddelande:
    %2 - %3

en: There was an error while connecting %1 to the Yahoo server.
    Error message:
    %2 - %3
sv: Ett fel uppstod vid anslutning av %1 till Yahoo-servern.
    Felmeddelande:
    %2 - %3

en: %1
    
    Reason: %2
sv: %1
    
    Orsak: %2

en: Yahoo Plugin
sv: Yahoo-insticksprogram

en: User %1 has granted your authorization request.
sv: Användaren %1 har bifallit din behörighetsbegäran.

en: User %1 has rejected your authorization request.
    %2
sv: Användaren %1 har avslagit din behörighetsbegäran.
    %2

[ctx: This string is shown when the user is buzzed by a contact]
en: Buzz
sv: Pling-plong

en: %1 has invited you to join a conference with %2.
    
    His/her message: %3
    
    Accept?
sv: %1 har inbjudit dig att delta i en konferens med %2.
    
    Meddelande: %3
    
     Acceptera?

[ctx: @action]
en: Accept
sv: Acceptera

en: %1 has declined to join the conference: "%2"
sv: %1 nekade till att delta i konferensen: "%2"

en: You have one unread message in your Yahoo inbox. | You have %1 unread messages in your Yahoo inbox.
sv[0]: Du har ett oläst brev i din Yahoo-inkorg.
sv[1]: Du har %1 olästa brev i din Yahoo-inkorg.

en: %1 has a message from %2 in your Yahoo inbox. <br><br>Subject: %3
sv: %1 har ett brev från %2 i sin Yahoo-inkorg. <br><br>Rubrik: %3

en: %1 has invited you to view his/her webcam. Accept?
sv: %1 har inbjudit dig att titta på hans eller hennes webbkamera. Acceptera?

en: Webcam for %1 is not available.
sv: Webbkamera för %1 är inte tillgänglig.

en: <qt>The selected buddy icon could not be opened. <br />Please set a new buddy icon.</qt>
sv: <qt>Den markerade kompisikonen kunde inte öppnas. <br />Ange en ny kompisikon.</qt>

en: An error occurred when trying to change the display picture.
sv: Ett fel uppstod vid försök att ändra visad bild.

en: %1 wants to view your webcam. Grant access?
sv: %1 vill visa bilden från din webbkamera. Tillåt åtkomst?

en: You are now in %1 (%2)
sv: Du är nu med i %1 (%2)

en: Yahoo Chat:
sv: Yahoo-chatt:

en: Yahoo Chat: %1
sv: Yahoo-chatt: %1

en: Buzz Contact
sv: Ring på hos kontakt

en: Show User Info
sv: Visa användarinformation

en: Request Webcam
sv: Begär webbkamera

en: Invite to view your Webcam
sv: Bjud in till att titta på bilden från din webbkamera

en: Yahoo Display Picture
sv: Yahoo bild att visa

en: &Invite others
sv: Bjud &in andra

en: %1|Stealthed
sv: %1|Smyger

en: View &Webcam
sv: Visa &webbkamera

en: &Buzz Contact
sv: &Ring på hos kontakt

en: &Stealth Setting
sv: &Smyginställning

en: &Invite to Conference
sv: &Inbjud till konferens

en: &View Yahoo Profile
sv: &Visa Yahoo-profil

en: Stealth Setting
sv: Smyginställning

en: Buzz
sv: Pling-plong

en: <qt>You must enter a valid password.</qt>
sv: <qt>Du måste ange ett giltigt lösenord.</qt>

en: Be right back
sv: Snart tillbaka

en: Not at home
sv: Inte hemma

en: Not at my desk
sv: Inte vid skrivbordet

en: Not in the office
sv: Inte på kontoret

en: On the phone
sv: Talar i telefon

en: On vacation
sv: På semester

en: Out to lunch
sv: Ute på lunch

en: Stepped out
sv: Tillfälligt ute

en: I'm On SMS
sv: Jag kan nås via SMS

en: Custom
sv: Egen

en: Buddy Icon Checksum
sv: Checksumma för kompisikon

en: Buddy Icon Expires
sv: Kompisikon utgår

en: Buddy Icon Remote URL
sv: Kompisikon fjärrwebbadress

en: YAB Id
sv: YAB-identifikation

en: Pager number
sv: Personsökarnummer

en: Fax number
sv: Telefaxnummer

en: Additional number
sv: Ytterligare nummer

en: Alternative email 1
sv: Alternativ e-post 1

en: Private Address
sv: Adress privat

en: Private City
sv: Stad privat

en: Private State
sv: Stat privat

en: Private ZIP
sv: Postnummer privat

en: Private Country
sv: Land privat

en: Private URL
sv: Webbadress privat

en: Corporation
sv: Företag

en: Work Address
sv: Address arbete

en: Work State
sv: Stat arbete

en: Work ZIP
sv: Postnummer arbete

en: Work URL
sv: Webbadress arbete

en: Anniversary
sv: Årsdag

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Additional 1
sv: Ytterligare egenskaper 1

en: Additional 2
sv: Ytterligare egenskaper 2

en: Additional 3
sv: Ytterligare egenskaper 3

en: Additional 4
sv: Ytterligare egenskaper 4

en: Account Verification - Yahoo
sv: Kontoverifikation - Yahoo
