kppp - en to sv translation catalogue (408 entries)

en: &Edit...
sv: Re&digera...

en: Allows you to modify the selected account
sv: Tillåter dig att ändra det valda abonnemanget

en: &New...
sv: &Ny...

en: Create a new dialup connection
    to the Internet
sv: Skapa en ny uppringd förbindelse
    till Internet

en: Co&py
sv: Ko&piera

en: Makes a copy of the selected account. All
    settings of the selected account are copied
    to a new account that you can modify to fit your
    needs
sv: Skapar en kopia av det valda abonnemanget. Alla
    det valda abonnemangets inställningar kopieras
    till det nya abonnemanget, som du kan anpassa så
    att det passar dina behov.

en: De&lete
sv: Ta &bort

en: <p>Deletes the selected account
    
    <font color="red"><b>Use with care!</b></font>
sv: <p>Tar bort det valda abonnemanget
    
    <font color="red"><b>Var försiktig!</b></font>

en: Phone costs:
sv: Telekostnader:

en: <p>This shows the accumulated phone costs
    for the selected account.
    
    <b>Important</b>: If you have more than one 
    account - beware, this is <b>NOT</b> the sum 
    of the phone costs of all your accounts!
sv: <p>Här visas de sammanlagda telefonkostnaderna
    för det valda abonnemanget.
    
    <b>Viktigt</b>: Om du har fler än ett abonnemang
    är det här <b>INTE</b> den totala summan
    av telefonkostnaderna för alla abonnemang.

en: Volume:
sv: Volym:

en: <p>This shows the number of bytes transferred
    for the selected account (not for all of your
    accounts. You can select what to display in
    the accounting dialog.
    
    <a href="#volaccounting">More on volume accounting</a>
sv: <p>Här visas antalet byte som överförts för det
    valda abonnemanget (inte alla abonnemang).
    Vad som ska visas kan du välja i kostnadsdialogrutan.
    
    <a href="#volaccounting">Mer om volymkostnad</a>

en: &Reset...
sv: Åte&rställ...

en: &View Logs
sv: &Visa loggar

en: Maximum number of accounts reached.
sv: Maximalt antal abonnemang har uppnåtts.

en: Do you want to use the wizard to create the new account or the standard, dialog-based setup?
    The wizard is easier and sufficient in most cases. If you need very special settings, you might want to try the standard, dialog-based setup.
sv: Vill du använda en guide för att skapa det nya abonnemanget eller använda den dialogbaserade inställningen?
    Guiden är enklare och tillräcklig i de flesta fall. Om du behöver väldigt speciella inställningar ska du nog prova den dialogbaserade inställningen.

en: Create New Account
sv: Skapa nytt abonnemang

en: &Wizard
sv: G&uide

en: &Manual Setup
sv: &Manuell inställning

en: No account selected.
sv: Inget abonnemang är valt.

en: Are you sure you want to delete
    the account "%1"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort
    abonnemanget "%1"?

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Delete
sv: Ta bort

en: New Account
sv: Nytt abonnemang

en: Edit Account:
sv: Ändra abonnemanget:

en: Dial
sv: Uppringning

en: Dial Setup
sv: Inställningar för uppringning

en: IP Setup
sv: IP-inställningar

en: Gateway
sv: Förmedlingsnod

en: Gateway Setup
sv: Inställning av förmedlingsnod

en: DNS Servers
sv: DNS-servrar

en: Login Script
sv: Inloggningsskript

en: Edit Login Script
sv: Redigera inloggningsskript

en: Execute
sv: Kör

en: Execute Programs
sv: Kör program

en: Accounting
sv: Kostnader

en: You must enter a unique
    account name
sv: Du måste ange ett unikt
    namn för abonnemanget.

en: Login script has unbalanced loop Start/End
sv: Inloggningsskriptet har obalanserade Loop Start/End

en: KiB
sv: Kibyte

en: MiB
sv: Mibyte

en: GiB
sv: Gibyte

en: Reset Accounting
sv: Återställ volymberäkning

en: What to Reset
sv: Vad ska återställas

en: Reset the accumulated p&hone costs
sv: &Återställ de sammanlagda telefonkostnaderna

en: Check this to set the phone costs
    to zero. Typically you will want to
    do this once a month.
sv: Markera det här för att återställa
    telefonkostnaderna till noll. Normalt sett
    vill du nog göra det här en gång i månaden.

en: Reset &volume accounting
sv: Återställ &volymberäkning

en: Check this to set the volume accounting
    to zero. Typically you will want to do this
    once a month.
sv: Markera det här för att återställa volymberäkningen
    till noll. Normalt sett vill du nog göra det
    här en gång i månaden.

en: &Enable accounting
sv: Använd &kostnadsberäkning

en: Check for rule updates
sv: Undersök om det finns uppdateringar av regler

en: Selected:
sv: Vald:

en: Volume accounting:
sv: Volymberäkning:

en: No Accounting
sv: Ingen volymberäkning

en: Bytes In
sv: Byte in

en: Bytes Out
sv: Byte ut

en: Bytes In & Out
sv: Byte in och ut

en: Available Rules
sv: Tillgängliga regler

en: (none)
sv: (ingen)

en: Connecting to:
sv: Ansluter till:

en: Unable to create modem lock file.
sv: Kan inte skapa låsfil för modemet.

en: Looking for modem...
sv: Letar efter modemet...

en: &Log
sv: &Logg

en: Connecting to: %1
sv: Ansluter till: %1

en: Running pre-startup command...
sv: Kör kommando innan start...

en: Modem device is locked.
sv: Modemetenheten är låst.

en: Initializing modem...
sv: Initierar modemet...

en: Setting
sv: Ställer in

en: Setting speaker volume...
sv: Ställer in högtalarvolymen...

en: Turning off dial tone waiting...
sv: Väntar inte på kopplingston...

en: Waiting for callback...
sv: Väntar på återuppringning...

en: Dialing %1
sv: Ringer %1

en: Line busy. Hanging up...
sv: Upptaget. Lägger på...

en: Line busy. Waiting: %1 seconds
sv: Upptaget. Väntar: %1 sekunder

en: No Dial Tone
sv: Ingen kopplingston

en: No carrier. Waiting: %1 seconds
sv: Ingen ton. Väntar: %1 sekunder

en: No Carrier
sv: Ingen bärvåg

en: Digital Line Protection Detected.
sv: Digitalt linjeskydd upptäckt.

en: A Digital Line Protection (DLP) error response has been detected.
    Please disconnect the phone line.
    
    Do NOT connect this modem to a digital phone line or the modem could get permanently damaged
sv: Ett digitalt linjeskydd (DLP)-felsvar har upptäckts.
    Koppla bort telefonanslutningen.
    
    Koppla INTE det här modemet till en digital telefonanslutning, annars kan modemet bli permanent skadat.

en: Scanning %1
sv: Söker %1

en: Saving %1
sv: Sparar %1

en: Sending %1
sv: Skickar %1

en: Expecting %1
sv: Väntar på %1

en: Pause %1 seconds
sv: Paus %1 sekunder

en: Timeout %1 seconds
sv: Timeout %1 sekunder

en: Hangup
sv: Lägger på

en: Answer
sv: Svar

en: Password %1
sv: Lösenord %1

en: Prompting %1
sv: Frågar %1

en: PW Prompt %1
sv: Frågar efter lösenord %1

en: Loop Start %1
sv: Loopstart %1

en: ERROR: Nested too deep, ignored.
sv: FEL: Loopar för djupt nästlade, ignorerar.

en: Loops nested too deeply.
sv: Loopar för djupt nästlade

en: Loop End %1
sv: LoopEnd %1

en: LoopEnd without matching Start. Line: %1
sv: LoopEnd utan matchande start. Rad: %1

en: Starting pppd...
sv: Startar pppd...

en: Scan Var: %1
sv: Sökvariabel: %1

en: Found: %1
sv: Hittade: %1

en: Looping: %1
sv: Loopar: %1

en: One moment please...
sv: Ett ögonblick...

en: Script timed out.
sv: Skriptets tid tog slut.

en: Scanning: %1
sv: Söker: %1

en: Expecting: %1
sv: Väntar på: %1

en: Logging on to network...
sv: Ansluter till nätverket...

en: Running startup command...
sv: Kör kommando innan start...

en: Done
sv: Klar

en: None
sv: Ingen

en: Hardware [CRTSCTS]
sv: Hårdvara [RTS/CTS]

en: pppd command + command-line arguments exceed 2024 characters in length.
sv: pppd-kommandot + argumenten till det är över 2024 tecken långt.

en: Connected at:
sv: Uppkopplad med:

en: Time connected:
sv: Tid uppkopplad:

en: Session bill:
sv: Uppkopplingens kostnad:

en: Total bill:
sv: Total kostnad:

en: &Disconnect
sv: &Koppla ner

en: De&tails
sv: De&taljer

en: Connection: %1
    Connected at: %2
    Time connected: %3
sv: Anslutning: %1
    Ansluten vid: %2
    Tid ansluten: %3

en: 
    Session Bill: %1
    Total Bill: %2
sv: 
    Anslutningens kostnad: %1
    Total kostnad: %2

en: Login Script Debug Window
sv: Inloggningsskript - felsökningsfönster

en: &Close
sv: Stän&g

en: Details
sv: Detaljer

en: Disconnect
sv: Koppla ner

en: Connection &name:
sv: Anslutningens &namn:

en: Type in a unique name for this connection
sv: Ange ett unikt namn för den här anslutningen

en: P&hone number:
sv: Tele&fonnummer:

en: &Add...
sv: &Lägg till

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: <p>Specifies the phone numbers to dial. You
    can supply multiple numbers here, simply
    click on "Add". You can arrange the
    order the numbers are tried by using the
    arrow buttons.
    
    When a number is busy or fails, <i>kppp</i> will 
    try the next number and so on
sv: <p>Anger telefonnumren som ska ringas upp. Du
    kan ange flera nummer här, klicka
    på "Lägg till". Du kan arrangera i vilken
    ordning telefonnumren ska ringas upp med hjälp av
    pilknapparna.
    När ett nummer är upptaget eller inte fungerar
    kommer <i>Kppp</i> att försöka med nästa nummer
    och så vidare.

en: A&uthentication:
sv: A&utentisering:

en: Script-based
sv: Skriptbaserad

en: Terminal-based
sv: Terminalbaserad

en: <p>Specifies the method used to identify yourself to
    the PPP server. Most universities still use
    <b>Terminal</b>- or <b>Script</b>-based authentication,
    while most ISP use <b>PAP</b> and/or <b>CHAP</b>. If
    unsure, contact your ISP.
    
    If you can choose between PAP and CHAP,
    choose CHAP, because it is much safer. If you do not know
    whether PAP or CHAP is right, choose PAP/CHAP.
sv: <p>Anger metoden som ska användas för att bevisa din identitet
    för PPP-servern. De flesta universitet använder fortfarande
    <b>terminal</b>- eller <b>skript</b>baserad behörighetskontroll,
    medan de flesta Internetleverantörer använder <b>PAP</b>
    och/eller <b>CHAP</b>. Om du är osäker, kontakta din
    Internetleverantör.
    
    Om du kan välja mellan PAP och CHAP, välj CHAP, eftersom
    det är mycket säkrare. Om du inte vet om du ska välja PAP eller CHAP, välj PAP/CHAP.

en: Store &password
sv: &Spara lösenordet

en: <p>When this is turned on, your ISP password
    will be saved in <i>kppp</i>'s config file, so
    you do not need to type it in every time.
    
    <b><font color="red">Warning:</font> your password will be stored as
    plain text in the config file, which is
    readable only to you. Make sure nobody
    gains access to this file!
sv: <p>När detta är påslaget sparas ditt lösenord
    i <i>Kppp</i>:s inställningsfil så att du inte
    behöver skriva in det varje gång.
    
    <b><font color="red">Varning:</font> ditt lösenord kommer
    att lagras i klartext i inställningsfilen, som
    endast du kan läsa. Försäkra dig om att ingen
    får tillgång till den här filen.

en: &Callback type:
sv: Åter&uppringningstyp:

en: Administrator-defined
sv: Administratörsdefinierad

en: User-defined
sv: Användardefinierad

en: Callback type
sv: Återuppringningstyp

en: Call&back number:
sv: Nummer för åter&uppringning:

en: Callback phone number
sv: Telefonnummer för återuppringning

en: Customize &pppd Arguments...
sv: Ändra &parametrar till pppd...

en: Here you can select commands to run at certain stages of the
    connection. The commands are run with your real user id, so
    you cannot run any commands here requiring root permissions
    (unless, of course, you are root).
    
    Be sure to supply the whole path to the program otherwise
    kppp might be unable to find it.
sv: Här kan du välja kommandon som ska köras vid olika stadier av
    anslutningen. Kommandona körs med ditt riktiga användar-id,
    så du kan inte köra några kommandon här som kräver root-
    behörighet (såvida du inte är root förstås).
    
    Se till så att du anger hela sökvägen till programmet, annars
    kanske inte Kppp hittar det.

en: &Before connect:
sv: &Före uppkoppling:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is established. It is called immediately before
    dialing has begun.
    
    This might be useful, e.g. to stop HylaFAX blocking the
    modem.
sv: Tillåter dig att köra ett program <b>före</b> att en
    förbindelse upprättats. Programmet startas omedelbart
    innan uppringningen börjar.
    
    Kan vara användbart, t ex för att stoppa HylaFAX från att
    blockera modemet.

en: &Upon connect:
sv: &Efter uppkoppling:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    is established. When your program is called, all
    preparations for an Internet connection are finished.
    
    Very useful for fetching mail and news
sv: Tillåter dig att köra ett program <b>efter</b> att en
    förbindelse kopplats upp. När programmet startas är
    alla förberedelser för en Internetuppkoppling klara.
    
    Väldigt användbart för att hämta e-post och diskussionsgrupper.

en: Before &disconnect:
sv: Före &nerkoppling:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is closed. The connection will stay open until
    the program exits.
sv: Tillåter dig att köra ett program <b>före</b> det att
    en förbindelse kopplas ner. Förbindelsen kommer vara
    uppe ända tills programmet har avslutats.

en: U&pon disconnect:
sv: Efter ner&koppling:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    has been closed.
sv: Tillåter dig att köra ett program <b>efter</b> det att
    en förbindelse har kopplats ner.

en: C&onfiguration
sv: &Inställningar

en: Dynamic IP address
sv: Dynamisk IP-adress

en: Select this option when your computer gets an
    internet address (IP) every time a
    connection is made.
    
    Almost every Internet Service Provider uses
    this method, so this should be turned on.
sv: Välj detta om din dator får en IP-adress
    varje gång en förbindelse kopplas upp.
    
    Nästan alla Internetleverantörer använder den här
    metoden, så den bör vara påslagen.

en: Static IP address
sv: Fast IP-adress

en: Select this option when your computer has a
    fixed internet address (IP). Most computers
    do not have one, so you should probably select
    dynamic IP addressing unless you know what you
    are doing.
sv: Välj det här alternativet om din dator har en fast IP-adress.
    De flesta datorer har inte det, så du bör nog välja dynamisk
    IP-adress såvida du inte vet vad du gör.

en: &IP address:
sv: I&P-adress:

en: If your computer has a permanent internet
    address, you must supply your IP address here.
sv: Om din dator har en fast IP-adress
    måste du ange den här.

en: &Subnet mask:
sv: Del&nätmask:

en: <p>If your computer has a static Internet address,
    you must supply a network mask here. In almost
    all cases this netmask will be <b>255.255.255.0</b>,
    but your mileage may vary.
    
    If unsure, contact your Internet Service Provider
sv: <p>Om din dator har en fast IP-adress ska du
    ange en nätverksmask här. I de allra flesta fallen
    kommer denna nätmask vara <b>255.255.255.0</b>,
    men det kan variera.
    
    Om du är osäker, kontakta din Internetleverantör.

en: &Auto-configure hostname from this IP
sv: Ändra a&utomatiskt datorns namn till det för IP-adressen

en: <p>Whenever you connect, this reconfigures
    your hostname to match the IP address you
    got from the PPP server. This may be useful
    if you need to use a protocol which depends
    on this information, but it can also cause several
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    
    Do not enable this unless you really need it.
sv: <p>När du kopplar upp dig ställer detta om din
    dators namn att stämma överens med den IP-adress
    du fick från PPP-servern. Detta kan vara användbart
    om du behöver använda ett protokoll som är beroende av
    den informationen, men det kan också orsaka flera
    olika <a href="kppp-7.html#autohostname">problem</a>.
    
    Aktivera inte detta om du inte verkligen behöver det.

en: Selecting this option might cause some weird problems with the X-server and applications while kppp is connected. Do not use it unless you know what you are doing.
    For more information take a look at the handbook (or help) in the "Frequently asked questions" section.
sv: Om det här alternativet väljes kan det skapa vissa konstiga problem med X-servern och programmen när Kppp är ansluten. Använd det inte förrän du vet vad du gör.
    För mer information se handboken (eller hjälpen) under sektionen "Frequently asked questions".

en: Warning
sv: Varning

en: Domain &name:
sv: Domän&namn:

en: If you enter a domain name here, this domain
    name is used for your computer while you are
    connected. When the connection is closed, the
    original domain name of your computer is
    restored.
    
    If you leave this field blank, no changes are
    made to the domain name.
sv: Om du anger ett domännamn här kommer
    det domännamnet att användas för din dator medan
    du är uppkopplad. När förbindelsen kopplas ner
    kommer det ursprungliga domännamnet
    att återställas.
    
    Om du lämnar detta fält tomt kommer
    domännamnet inte att ändras.

en: C&onfiguration:
sv: In&ställningar:

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Manual
sv: Manuell

en: DNS &IP address:
sv: DNS-&IP-adress:

en: <p>Allows you to specify a new DNS server to be
    used while you are connected. When the
    connection is closed, this DNS entry will be
    removed again.
    
    To add a DNS server, type in the IP address of
    the DNS server here and click on <b>Add</b>
sv: <p>Tillåter dig att ange en ny DNS-server som ska
    användas medan du är uppkopplad. När förbindelsen
    kopplas ner kommer denna DNS-server att tas
    bort igen.
    
    För att lägga till en DNS-server, ange
    DNS-serverns IP-adress här och klicka på <b>Lägg till</b>.

en: &Add
sv: &Lägg till

en: Click this button to add the DNS server
    specified in the field above. The entry
    will then be added to the list below
sv: Klicka på den här knappen för att lägga till
    DNS-servern som angetts i fälten ovan.
    Posten kommer läggas till listan nedanför.

en: Click this button to remove the selected DNS
    server entry from the list below
sv: Klicka på den här knappen för att ta bort den
    valda DNS-servern från listan nedanför.

en: DNS address &list:
sv: DNS-ad&resslista:

en: <p>This shows all defined DNS servers to use
    while you are connected. Use the <b>Add</b> and
    <b>Remove</b> buttons to modify the list
sv: <p>Här visas alla definierade DNS-servrar som ska
    användas när du är uppkopplad. Använd <b>Lägg till</b>
    och <b>Ta bort</b> för att ändra i listan.

en: &Disable existing DNS servers during connection
sv: Använd inte redan existerande &DNS-servrar under anslutningen

en: <p>When this option is selected, all DNS
    servers specified in <tt>/etc/resolv.conf</tt> are
    temporary disabled while the dialup connection
    is established. After the connection is
    closed, the servers will be re-enabled
    
    Typically, there is no reason to use this
    option, but it may become useful under 
    some circumstances.
sv: <p>När detta är valt stängs alla DNS-servrar i
    <tt>/etc/resolv.conf</tt> tillfälligt av medan
    den uppringda förbindelsen är uppe. Efter att
    förbindelsen har kopplats ner kommer servrarna
    åter att användas.
    
    Det finns normalt sett ingen anledning att
    använda detta, men det kan vara användbart
    under vissa omständigheter.

en: Default gateway
sv: Standardförmedlingsnod

en: This makes the PPP peer computer (the computer
    you are connected to with your modem) to act as
    a gateway. Your computer will send all packets not
    going to a computer inside your local net to this
    computer, which will route these packets.
    
    This is the default for most ISPs, so you should
    probably leave this option on.
sv: Detta låter PPP-servern (datorn som du är ansluten
    till via modemet) att fungera som en förmedlingsnod.
    Datorn kommer skicka alla paket som inte ska till
    någon dator inom det lokala nätverket till den här
    datorn, som kommer skicka paketen vidare.
    
    Detta är standard för de flesta Internetleverantörer,
    du bör förmodligen låta det vara påslaget.

en: Static gateway
sv: Fast förmedlingsnod

en: <p>Allows you to specify which computer you want
    to use as gateway (see <i>Default Gateway</i> above)
sv: <p>Tillåter dig att ange vilken dator du vill använda
    som förmedlingsnod (se <i>Standardförmedlingsnod</i> ovan).

en: Gateway &IP address:
sv: I&P-adress för förmedlingsnod:

en: &Assign the default route to this gateway
sv: &Sätt standardrutt (default route) till denna förmedlingsnod

en: If this option is enabled, all packets not
    going to the local net are routed through
    the PPP connection.
    
    Normally, you should turn this on
sv: Om detta är valt kommer alla paket som inte
    ska till det lokala nätverket att skickas vidare genom
    PPP-förbindelsen.
    
    Detta ska normalt vara aktiverat.

en: &Insert
sv: &Infoga

en: Add Phone Number
sv: Lägg till telefonnummer

en: Enter a phone number:
sv: Ange ett telefonnummer:

en: pppd version:
sv: pppd-version:

en: pppd &timeout:
sv: &tidsgräns för pppd:

en:  sec
sv:  sek

en: <i>kppp</i> will wait this number of seconds
    to see if a PPP connection is established.
    If no connection is made in this time frame,
    <i>kppp</i> will give up and kill pppd.
sv: <i>Kppp</i> kommer vänta så här många sekunder
    på att en PPP-förbindelse upprättas.
    Om ingen förbindelse upprättas inom den
    angivna tidsramen kommer <i>Kppp</i> att ge upp
    och avsluta pppd.

en: Doc&k into panel on connect
sv: Lägg till i &panelen vid anslutning

en: <p>After a connection is established, the
    window is minimized and a small icon
    in the KDE panel represents this window.
    
    Clicking on this icon will restore the
    window to its original location and
    size.
sv: <p>Efter att förbindelsen har upprättats minimeras
    fönstret och representeras av en liten ikon som
    visas i KDE-panelen.
    
    Om du klickar på den ikonen återställs fönstret
    till dess ursprungliga plats och storlek.

en: A&utomatic redial on disconnect
sv: Ring upp igen a&utomatiskt vid frånkoppling

en: <p>When a connection is established and
    it somehow gets disconnected, <i>kppp</i>
    will try to reconnect to the same account.
    
    See <a href="#redial">here</a> for more on this topic.
sv: <p>Om en förbindelse är upprättad och av någon anledning
    bryts, kommer <i>Kppp</i> försöka återupprätta
    förbindelsen till samma abonnemang.
    
    Se <link #redial>här</link> för mer om detta.

en: Automatic redial on NO &CARRIER
sv: Ring upp igen automatiskt vid ingen &ton

en: <p>When dialing if modem returns NO CARRIER
    the program will make a new attempt to redial
    instead of waiting for user to click <CANCEL>
    button.
sv: <p>Om modemet returnerar ingen ton vid uppringning
    gör programmet ett nytt försök att ringa upp igen
    istället för att vänta på att användaren klickar på
    knappen <AVBRYT>.

en: &Show clock on caption
sv: Vi&sa klocka i namnlisten

en: When this option is checked, the window
    title shows the time since a connection
    was established. Very useful, so you 
    should turn this on
sv: När detta är valt visas tiden uppkopplad i
    fönstrets namnlist. Väldigt praktiskt, så
    du bör aktivera detta.

en: Disco&nnect on X server shutdown
sv: Koppla &ner om X-servern avslutas

en: <p>Checking this option will close any
    open connection when the X-server is
    shut down. You should enable this option
    unless you know what you are doing.
    
    See <a href="#disxserver">here</a> for more on this.
sv: <p>Om detta är valt kommer förbindelsen att kopplas
    ner om X-servern avslutas. Du bör aktivera detta
    såvida du inte vet vad du gör.
    
    Se <link #disxserver>här</link> för mer om detta.

en: &Quit on disconnect
sv: A&vsluta Kppp vid nerkoppling

en: When this option is turned on, <i>kppp</i>
    will be closed when you disconnect
sv: Om det här är valt kommer <i>Kppp</i> att avslutas
    när du kopplar ner förbindelsen.

en: Minimi&ze window on connect
sv: Minimera f&önstret vid uppkoppling

en: Iconifies <i>kppp</i>'s window when a
    connection is established
sv: Ikonifierar <i>Kppp</i>:s fönster när en
    förbindelse upprättas.

en: Modem &name:
sv: Modem&namn:

en: Type in a unique name for this modem
sv: Skriv in ett unikt namn för det här modemet

en: Modem de&vice:
sv: Modemen&het:

en: This specifies the serial port your modem is attached 
    to. On Linux/x86, typically this is either /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) or /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    If you have an internal ISDN card with AT command
    emulation (most cards under Linux support this), you
    should select one of the /dev/ttyIx devices.
sv: Det här anger den serieport som modemet är anslutet
    till. Under Linux/x86 är detta vanligtvis antingen /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) eller /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    Om du har ett internt ISDN-kort med AT-kommandoemulering
    (de flesta kort under Linux stödjer detta) ska du välja
    någon av enheterna /dev/ttyIx.

en: &Flow control:
sv: &Flödeskontroll:

en: Software [XON/XOFF]
sv: Programvara [XON/XOFF]

en: <p>Specifies how the serial port and modem
    communicate. You should not change this unless
    you know what you are doing.
    
    <b>Default</b>: CRTSCTS
sv: <p>Anger hur serieporten och modemet kommunicerar.
    Du bör inte ändra detta såvida du inte vet vad gör.
    
    <b>Standard</b>: CRTSCTS

en: &Line termination:
sv: &Radbrytning:

en: <p>Specifies how AT commands are sent to your
    modem. Most modems will work fine with the
    default <i>CR/LF</i>. If your modem does not react
    to the init string, you should try different
    settings here
    
    <b>Default</b>: CR/LF
sv: <p>Anger hur AT-kommandon skickas till
    modemet. De flesta modem fungerar utmärkt med
    standardvärdet <i>CR/LF</i>. Om modemet inte
    reagerar på initsträngen bör du försöka med
    att ändra den här inställningen.
    
    <b>Standard</b>: CR/LF

en: Co&nnection speed:
sv: A&nslutningshastighet:

en: Specifies the speed your modem and the serial
    port talk to each other. You should begin with
    at least 115200 bits/sec (or more if you know
    that your serial port supports higher speeds).
    If you have connection problems, try to reduce
    this value.
sv: Anger hastigheten som modemet och serieporten
    pratar med varandra med. Du bör börja med
    åtminstone 115200 bitar/sekund (eller mer om
    du vet att serieporten stödjer högre hastigheter).
    Om du har problem med anslutningen, försök
    minska värdet.

en: &Use lock file
sv: An&vänd låsfil

en: <p>To prevent other programs from accessing the
    modem while a connection is established, a
    file can be created to indicate that the modem
    is in use. On Linux an example file would be
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Here you can select whether this locking will
    be done.
    
    <b>Default</b>: On
sv: <p>För att förhindra att andra program använder modemet
    när en förbindelse är upprättad kan man skapa en fil
    som anger att modemet används. Under Linux kan en
    sådan fil till exempel heta <i>/var/lock/LCK..ttyS1</i>
    Här kan du välja om sådan låsning ska utföras.
    
    <b>Standard</b>: På

en: Modem &timeout:
sv: &Tidsgräns för modem:

en: This specifies how long <i>kppp</i> waits for a
    <i>CONNECT</i> response from your modem. The
    recommended value is 30 seconds.
sv: Detta anger hur lång tid <i>Kppp</i> väntar på ett
    <i>CONNECT</i>-svar från modemet. Det rekommenderade
    värdet är 30 sekunder.

en: &Wait for dial tone before dialing
sv: Vänta &på kopplingston innan uppringning

en: <p>Normally the modem waits for a dial tone
    from your phone line, indicating that it can
    start to dial a number. If your modem does not
    recognize this sound, or your local phone system
    does not emit such a tone, uncheck this option
    
    <b>Default:</b>: On
sv: <p>I normala fall väntar modemet på en kopplingston
    från telefonlinjen som anger att det kan
    börja slå ett nummer. Om modemet inte
    känner igen den här tonen eller ditt lokala telefonsystem
    inte avger en sådan ton, avmarkera det här alternativet.
    
    <b>Standardvärde:</b>: På

en: B&usy wait:
sv: Vä&nta vid upptaget:

en: Specifies the number of seconds to wait before
    redial if all dialed numbers are busy. This is
    necessary because some modems get stuck if the
    same number is busy too often.
    
    The default is 0 seconds, you should not change
    this unless you need to.
sv: Anger antalet sekunder att vänta innan nästa försök
    om alla uppringda nummer är upptagna. Detta är
    nödvändigt eftersom vissa modem fastnar ifall samma
    nummer är upptaget för ofta.
    
    Standardvärdet är 0 sekunder. Du bör inte ändra det
    ifall du inte behöver.

en: Modem &volume:
sv: Modem&volym:

en: Most modems have a speaker which makes
    a lot of noise when dialing. Here you can
    either turn this completely off or select a
    lower volume.
    
    If this does not work for your modem,
    you must modify the modem volume command.
sv: De flesta modem har en högtalare som ger ifrån
    sig en hel del oljud under uppringningen. Här kan
    du antingen stänga av ljudet helt och hållet eller
    välja en lägre volym.
    
    Om detta inte fungerar med modemet
    måste du ändra volymkommandot för modemet.

en: Modem asserts CD line
sv: Modemet skickar CD-signalen

en: This controls how <i>kppp</i> detects that the modem
    is not responding. Unless you are having
    problems with this, do not modify this setting.
    
    <b>Default</b>: Off
sv: Detta ställer in hur <i>Kppp</i> identifierar att modemet
    inte svarar. Ändra inte detta såvida du inte har problem
    med det.
    
    <b>Standard</b>: Av

en: Mod&em Commands...
sv: Mo&demkommandon...

en: Allows you to change the AT command for
    your modem.
sv: Låter dig ändra AT-kommandona för
    modemet.

en: &Query Modem...
sv: &Undersök modemet...

en: Most modems support the ATI command set to
    find out vendor and revision of your modem.
    
    Press this button to query your modem for
    this information. It can be useful to help
    you set up the modem
sv: De flesta modem stödjer ATI-kommandouppsättningen för
    att ta reda på tillverkare och version av modemet.
    
    Klicka på den här knappen för att begära denna information
    från modemet. Det kan vara användbart för att hjälpa
    dig att ställa in modemet.

en: Opens the built-in terminal program. You
    can use this if you want to play around
    with your modem's AT command set
sv: Öppnar det inbyggda terminalprogrammet. Du kan
    använda det om du vill leka med modemets
    AT-kommandon.

en: &Enable throughput graph
sv: Aktivera ö&verföringsgraf

en: Graph Colors
sv: Graffärger

en: Bac&kground:
sv: &Bakgrund:

en: I&nput bytes:
sv: I&nkommande byte:

en: O&utput bytes:
sv: &Utgående byte:

en: C&onnect to:
sv: Ansl&ut till:

en: Use &modem:
sv: Använd &modem:

en: &Login ID:
sv: An&vändarnamn:

en: <p>Type in the username that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>myusername</i> is not the same as <i>MyUserName</i>.
sv: <p>Ange det användarnamn som du fått från din
    Internetleverantör. Detta är särskilt viktigt för
    PAP och CHAP. Det är inte nödvändigt att ange
    det om du använder terminal- eller
    skriptbaserad autentisering.
    
    <b>Viktigt</b>: det är skillnad mellan stora och
    små bokstäver här:
    <i>mittnamn</i> är inte samma sak som <i>MittNamn</i>.

en: &Password:
sv: Lö&senord:

en: <p>Type in the password that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>mypassword</i> is not the same as <i>MyPassword</i>.
sv: <p>Ange det lösenord som du fått från din
    Internetleverantör. Detta är särskilt viktigt för
    PAP och CHAP. Det är inte nödvändigt att ange
    det om du använder terminal- eller
    skriptbaserad autentisering.
    
    <b>Viktigt</b>: det är skillnad mellan stora och
    små bokstäver här:
    <i>mittlösen</i> är inte samma sak som <i>MittLösen</i>.

en: Show lo&g window
sv: Visa lo&ggfönster

en: <p>This controls whether a log window is shown.
    A log window shows the communication between
    <i>kppp</i> and your modem. This will help you
    in tracking down problems.
    
    Turn it off if <i>kppp</i> routinely connects without
    problems
sv: <p>Detta anger om ett loggfönster ska visas. Ett
    loggfönster visar kommunikationen mellan <i>Kppp</i>
    och modemet. Det hjälper dig att felsöka.
    
    Stäng av det när du lyckats få <i>Kppp</i> att koppla
    upp förbindelsen utan problem.

en: Co&nfigure...
sv: A&npassa...

en: &Connect
sv: Ans&lut

en: No such Modem:
    %1
    Falling back to default
sv: Modemet finns inte:
    %1
    Återgår till standardvärde.

en: No such Account:
    %1
sv: Abonnemanget saknas:
    %1

en: KPPP Configuration
sv: Kppp-inställning

en: &Accounts
sv: A&bonnemang

en: Account Setup
sv: Abonnemangsinställningar

en: &Modems
sv: &Modem

en: Modems Setup
sv: Modeminställning

en: &Graph
sv: &Graf

en: Throughput Graph
sv: Överföringsgraf

en: M&isc
sv: D&iverse

en: Miscellaneous Settings
sv: Diverse inställningar

en: Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up.
sv: Tiden tog slut för PPP-gränssnittet att komma upp.

en: <p>The pppd daemon died unexpectedly!</p>
sv: <p>pppd-demonen dog oväntat.</p>

en: <p>Exit status: %1
sv: <p>Avslutningsstatus: %1

en: </p><p>See 'man pppd' for an explanation of the error codes or take a look at the kppp FAQ on   <a href="%1">%1</a></p>
sv: </p><p>Se 'man pppd' för en förklaring av felkoderna eller ta en titt på vanliga frågor om Kppp på <a href="%1">%1</a></p>

en: Error
sv: Fel

en: &Details
sv: &Detaljinformation

en: kppp's helper process just died.
    Since further execution would be pointless, kppp will shut down now.
sv: Kppp:s hjälpprocess dog just.
    Eftersom det vore meningslöst att starta den igen kommer Kppp att avslutas.

en: Cannot find the PPP daemon!
    Make sure that pppd is installed and that you have entered the correct path.
sv: Kan inte hitta PPP-demonen.
    Kontrollera att pppd är installerad och att du har angett rätt sökväg.

en: kppp cannot execute:
     %1
    Please make sure that you have given kppp setuid permission and that pppd is executable.
sv: Kppp kan inte köra:
     %1
    Kontrollera att du har gett Kppp setuid-skydd och att pppd är körbar.

en: kppp can not find:
     %1
    Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
sv: Kppp kan inte hitta:
     %1
    Kontrollera att du har ställt in modemenheten korrekt och/eller ändra plats för modemenheten under modemfliken bland inställningarna.

en: You have selected the authentication method PAP or CHAP. This requires that you supply a username and a password.
sv: Du har valt PAP eller CHAP som metod för autentiseringen. Då måste du även ange både användarnamn och lösenord.

en: Cannot create PAP/CHAP authentication
    file "%1"
sv: Kan inte skapa PAP/CHAP-autentiseringsfil
    "%1"

en: You must specify a telephone number.
sv: Du måste ange ett telefonnummer.

en: Disconnecting...
sv: Kopplar ner...

en: Executing command before disconnection.
sv: Kör kommando före nerkoppling.

en: Announcing disconnection.
sv: Meddelande om nerkoppling.

en: Exiting kPPP will close your PPP Session.
sv: Om du avslutar Kppp avslutas PPP-anslutningen.

en: Quit kPPP?
sv: Avsluta Kppp?

en: Can not load the accounting ruleset "%1".
sv: Kan inte ladda regler för kostnadsberäkningen "%1".

en: Recent Changes in KPPP
sv: Senaste ändringarna i Kppp

en: From version 1.4.8 on, kppp has a new feature
    called "Quickhelp". It is similar to a tooltip,
    but you can activate it whenever you want.
    
    To activate it, simply click on a control (like
    a button or a label) with the right mouse button.
    If the item supports Quickhelp, a popup menu
    will appear leading to Quickhelp.
    
    To test it, right-click somewhere in this text.
sv: Från och med version 1.4.8 har Kppp en ny funktion
    kallad "Snabbhjälp". Den liknar ett verktygstips,
    men du kan aktivera den när du vill.
    
    För att aktivera den är det bara att klicka på något,
    t ex en knapp eller en text, med höger musknapp. Om
    det du klickade på stödjer snabbhjälp visas en
    meny som leder till snabbhjälpen.
    
    För att prova den, högerklicka någonstans i den
    här texten.

en: Do not show this hint again
sv: Visa inte det här tipset igen

en: This is an example of <b>QuickHelp</b>.
    This window will stay open until you
    click a mouse button or a press a key.
sv: Det här är ett exempel på <b>snabbhjälp</b>.
    Det här fönstret kommer vara öppet tills du klickar
    med musknappen eller trycker på en tangent.

en: Login Terminal Window
sv: Terminalfönster för inloggning

en: A dialer and front-end to pppd
sv: En uppringare och gränssnitt till pppd

en: KPPP
sv: Kppp

en: (c) 1999-2002, The KPPP Developers
sv: © 1999-2002, Kppp-utvecklarna

en: Current maintainer
sv: Nuvarande utvecklare

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Connect using 'account_name'
sv: Anslut med hjälp av 'abonnemangsnamn'

en: Connect using 'modem_name'
sv: Anslut med hjälp av 'modemnamn'

en: Terminate an existing connection
sv: Avbryt en existerande anslutning

en: Quit after end of connection
sv: Avsluta Kppp vid nerkoppling

en: Check syntax of rule_file
sv: Kontrollera syntax för regelfil

en: Enable test-mode
sv: Aktivera testläge

en: Use the specified device
sv: Använd angiven enhet

en: kppp can not create or read from
    %1.
sv: Kppp kan inte skapa eller läsa från
    %1.

en: kppp has detected a %1 file.
    Another instance of kppp seems to be running under process-ID %2.
    Please click Exit, make sure that you are not running another kppp, delete the pid file, and restart kppp.
    Alternatively, if you have determined that there is no other kppp running, please click Continue to begin.
sv: Kppp har hittat en %1-fil.
    Det verkar som om Kppp redan har startats med process-id %2.
    Klicka på Avsluta, se till att du inte redan har startat Kppp, ta bort pid-filen och starta om Kppp.
    Om du har fastställt att det inte finns någon annan Kppp som är startad, klicka på Fortsätt för att börja.

en: Exit
sv: Avsluta

en: Kppp Mini-Terminal
sv: Kppp:s miniterminal

en: &Reset Modem
sv: Å&terställ modemet

en: MiniTerm - A terminal emulation for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    This program is published under the GNU GPL
    (GNU General Public License)
sv: Miniterm - en terminalemulator för Kppp
    
    © 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    © 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    © 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    Detta program är publicerat under GNU GPL
    (GNU General Public License)

en: &File
sv: &Arkiv

en: Close MiniTerm
sv: Stäng Miniterm

en: Reset Modem
sv: Återställ modemet

en: Help
sv: Hjälp

en: Initializing Modem
sv: Initierar modemet

en: Modem Ready
sv: Modemet klart

en: Hanging up...
sv: Lägger på...

en: Resetting Modem
sv: Återställer modemet

en: Unable to open modem.
sv: Kan inte öppna modemet.

en: Unable to detect state of CD line.
sv: Kan inte avgöra CD-signalens tillstånd.

en: The modem is not ready.
sv: Modemet är inte klart.

en: The modem is busy.
sv: Modemet är upptaget.

en: Modem Ready.
sv: Modemet klart.

en: Can not restore tty settings: tcsetattr()
sv: Kan inte återställa tty-inställningar: tcsetattr()

en: The modem does not respond.
sv: Modemet svarar inte.

en: Unknown speed
sv: Okänd hastighet

en: Edit Modem Commands
sv: Ändra modemkommandon

en: Pre-init delay (sec/100):
sv: Fördröjning innan init (sekunder/100):

en: Initialization string %1:
sv: Initieringssträng %1:

en: Post-init delay (sec/100):
sv: Fördröjning efter init (sekunder/100):

en: Dialing speed (sec/100):
sv: Uppringningshastighet (sekunder/100):

en: Init &response:
sv: &Meddelande efter initiering:

en: No di&al tone detection:
sv: Identifiering &av kopplingston saknas:

en: Dial &string:
sv: Uppringnings&sträng:

en: Co&nnect response:
sv: Meddelande vid a&nslutning:

en: Busy response:
sv: Meddelande vid upptaget:

en: No carr&ier response:
sv: Meddelande om &bärvåg saknas:

en: No dial tone response:
sv: Ingen kopplingston:

en: &Hangup string:
sv: Kommando för att &lägga på:

en: Hangup response:
sv: Meddelande efter påläggning:

en: Answ&er string:
sv: Kommando för att &svara:

en: Ring response:
sv: Meddelande vid ringsignal:

en: Ans&wer response:
sv: Meddelande då någon s&varar:

en: DLP response:
sv: Digitalt linjeskydd-svar:

en: Escape strin&g:
sv: Escape-&kommando:

en: Escape response:
sv: Meddelande efter escape:

en: Guard time (sec/50):
sv: Vakttid (sekunder/50):

en: Volume off/low/high:
sv: Volym av/låg/hög:

en: Select Modem Type
sv: Välj modemtyp

en: To set up your modem, first choose its vendor in the list to the left, and then select the model from the right list. If you do not know which modem you have, you can try out one of the "Generic" modems.
sv: För att ställa in modemet, välj först tillverkare i den vänstra listan, och sedan modell från den högra listan. Om du inte vet vilket modem du har, kan du försöka med något av de "Allmänna" modemen.

en: <Generic>
sv: <Allmänt>

en: Hayes(tm) compatible modem
sv: Hayes(tm)-kompatibelt modem

en: ATI Query
sv: ATI-förfrågan

en: Modem query timed out.
sv: Modemförfrågningens tid tog slut.

en: Modem Query Results
sv: Resultat av modemförfrågan

en: Maximum number of modems reached.
sv: Maximalt antal modem har uppnåtts.

en: No modem selected.
sv: Inget modem är valt.

en: Are you sure you want to delete
    the modem "%1"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort
    modemet "%1"?

en: New Modem
sv: Nytt modem

en: Edit Modem:
sv: Redigera modem:

en: &Device
sv: &Enhet

en: Serial Device
sv: Seriell enhet

en: Modem Settings
sv: Modeminställningar

en: You must enter a unique
    modem name
sv: Du måste ange ett unikt
    modemnamn.

en: Customize pppd Arguments
sv: Ändra &parametrar till pppd

en: Arg&ument:
sv: &Parameter:

en: The application-specific config file could not be opened in either read-write or read-only mode.
    The superuser might have to change its ownership by issuing the following command in your home directory:
    chown {YourUsername} .kde/share/config/kppprc
sv: Den programspecifika inställningsfilen kunde varken öppnas för skrivning eller läsning.
    Systemadministratören måste kanske ändra filens ägare genom att utföra följande kommando i din hemkatalog:
    chown {Dittanvändarnamn} .kde/share/config/kppprc

en: %1_copy
sv: %1_kopia

en: Cannot open any of the following logfiles:
sv: Kan inte öppna någon av följande loggfiler:

en: You have launched pppd before the remote server was ready to establish a PPP connection.
    Please use the terminal-based login to verify
sv: Du har startat pppd innan servern var beredd att upprätta en PPP-förbindelse.
    Använd den terminalbaserade inloggningen för att verifiera.

en: You have not started the PPP software on the peer system.
sv: Du har inte startat PPP-mjukvaran på det andra systemet.

en: Check that you supplied the correct username and password.
sv: Kontrollera att du har angett rätt användarnamn och lösenord.

en: You should not pass 'lock' as an argument to pppd. Check /etc/ppp/options and ~/.ppprc
sv: Du bör inte skicka 'lock' som parameter till pppd. Kontrollera /etc/ppp/options och ~/.ppprc

en: The remote system does not seem to answer to
    configuration request. Contact your provider.
sv: Det andra systemet verkar inte svara på inställningsbegäran.
    Kontakta din Internetleverantör.

en: You have passed an invalid option to pppd. See 'man pppd' for a complete list of valid arguments.
sv: Du har skickat en ogiltig parameter till pppd. Se "man pppd" för en fullständig lista med tillåtna parametrar.

en: Notice that the remote system has sent the following message:
    "%1"
    This may give you a hint why the connection has failed.
sv: Observera att det andra systemet har skickat följande meddelande:
    "%1"
    Det kan kanske tipsa dig om varför förbindelsen misslyckades.

en: Unable to provide help.
sv: Kan inte ge någon hjälp.

en: KPPP could not prepare a PPP log. It is very likely that pppd was started without the "debug" option.
    Without this option it is difficult to find out PPP problems, so in general the debug option should be used.
    Enable debug now, and restart pppd?
sv: Kppp kunde inte förbereda en PPP-logg. Det är väldigt troligt att pppd startades utan parametern "debug".
    Utan den parametern är det svårt att ta reda på problem i PPP, alltså bör du i allmänhet använda den.
    Aktivera debug nu, och starta om pppd?

en: Restart pppd
sv: Starta om pppd

en: Do Not Restart
sv: Starta inte om

en: The "debug" option has been added. You should now try to reconnect. If that fails again, you will get a PPP log that may help you to track down the connection problem.
sv: Parametern "debug" har lagts till. Du bör nu försöka ansluta igen. Om det återigen misslyckas får du en PPP-logg som kan hjälpa dig att hitta problemet med förbindelsen.

en: PPP Log
sv: PPP-logg

en: Write to File
sv: Skriv till fil

en: kppp's diagnosis (just guessing):
sv: Kppp:s diagnostik (gissar bara):

en: The PPP log has been saved
    as "%1".
    
    If you want to send a bug report, or have
    problems connecting to the Internet, please
    attach this file. It will help the maintainers
    to find the bug and to improve KPPP
sv: PPP-loggen har sparats
    som "%1".
    
    Om du vill skicka en felrapport eller om
    du har problem med att ansluta till Internet,
    bifoga den här filen. Det gör det lättare för utvecklarna
    att hitta felet och att förbättra Kppp.

en: kppp Statistics
sv: Kppp-statistik

en: Statistics
sv: Statistik

en: Local Addr:
sv: Lokal adr:

en: Remote Addr:
sv: Fjärradr:

en: bytes in
sv: byte in

en: bytes out
sv: byte ut

en: packets in
sv: paket in

en: packets out
sv: paket ut

en: vjcomp out
sv: jvcomp ut

en: vjunc out
sv: vjunc ut

en: non-vj
sv: icke-vj

en: %1 (max. %2) kb/sec
sv: %1 (max. %2) Kibyte/s

en: unavailable
sv: ej tillgängligt

en: You will be asked a few questions on information
    which is needed to establish an Internet connection
    with your Internet Service Provider (ISP).
    
    Make sure you have the registration form from your
    ISP handy. If you have any problems, try the online
    help first. If any information is missing, contact
    your ISP.
sv: Du kommer att få några frågor angående anslutningen
    till din Internetleverantör.
    
    Se till att du har alla papper från leverantören tillgängliga.
    Om du har några problem, försök först med den inbyggda
    hjälpen. Om du saknar någon information, kontakta
    Internetleverantören.

en: Select the location where you plan to use this
    account from the list below. If your country or
    location is not listed, you have to create the
    account with the normal, dialog based setup.
    
    If you click "Cancel", the dialog based setup
    will start.
sv: Ange var du tänker använda det här abonnemanget
    i listan nedan. Om ditt land eller plats inte finns med
    måste du skapa det här abonnemanget med den
    normala dialogbaserade inställningen.
    
    Om du klickar på "Avbryt" kommer den dialogbaserade
    inställningen att starta.

en: Select your Internet Service Provider (ISP) from
    the list below. If the ISP is not in this list,
    you have to click on "Cancel" and create this
    account using the normal, dialog-based setup.
    
    Click on "Next" when you have finished your
    selection.
sv: Välj din Internetleveratör från listan nedan. Om
    Internetleverantören inte finns med i listan måste du
    klicka på "Avbryt" och skapa det här abonnemanget
    med den normala, dialogbaserade inställningen.
    
    Klicka på "Nästa" när du har gjort ditt val.

en: To log on to your ISP, kppp needs the username
    and the password you got from your ISP. Type
    in this information in the fields below.
    
    Word case is important here.
sv: För att kunna logga in till din Internetleverantör behöver Kppp
    användarnamnet och lösenordet som du fick från Internetleverantören.
    Ange den informationen i fälten nedan.
    
    Tänk på att det är skillnad mellan stora och små bokstäver här.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: If you need a special dial prefix (e.g. if you
    are using a telephone switch) you can specify
    it here. This prefix is dialed just before the
    phone number.
    
    If you have a telephone switch, you probably need
    to write "0" or "0," here.
sv: Om du behöver ett speciellt nummerprefix (t ex för att
    välja en viss teleoperatör, eller för att komma ut genom
    ett företags telefonväxel), kan du ange prefixet här.
    Prefixet kommer att slås precis innan telefonnumret.
    
    Om du har en telefonväxel ska du antagligen skriva
    "0" eller "0," här.

en: Dial prefix:
sv: Nummerprefix:

en: Finished!
    
    A new account has been created. Click "Finish" to
    go back to the setup dialog. If you want to
    check the settings of the newly created account,
    you can use "Edit" in the setup dialog.
sv: Klart!
    
    Ett nytt abonnemang har skapats. Klicka på "Slutför" för
    att gå tillbaka till inställningsdialogen. Om du vill kontrollera
    inställningarna för det nya abonnemanget kan du
    använda knappen "Ändra" i inställningsdialogrutan.

en: kppp: no rulefile specified
sv: Kppp: ingen regelfil angiven

en: kppp: rulefile "%s" not found
sv: Kppp: regelfilen "%s" kunde inte hittas

en: kppp: rulefiles must have the extension ".rst"
sv: Kppp: regelfiler måste ha ändelsen ".rst"

en: kppp: error parsing the ruleset
sv: Kppp: fel vid tolkning av regeluppsättningen

en: kppp: parse error in line %d
sv: Kppp: tydningsfel på rad %d

en: kppp: rulefile does not contain a default rule
sv: Kppp: regelfilen innehåller ingen standardregel

en: kppp: rulefile does not contain a "name=..." line
sv: Kppp: regelfilen innehåller ingen "name=..."-rad

en: kppp: rulefile is ok
sv: Kppp: regelfilen är OK

en: You are not allowed to dial out with kppp.
    Contact your system administrator.
sv: Du har inte behörighet att ringa ut med Kppp.
    Kontakta din systemadministratör.

en: Cannot find the PPP daemon.
    Make sure that pppd is installed.
sv: Kan inte hitta PPP-demonen.
    Kontrollera att pppd är installerad.

en: You do not have the permission to start pppd.
    Contact your system administrator and ask to get access to pppd.
sv: Du har inte behörighet att starta pppd.
    Kontakta din systemadministratör och be att få tillgång till pppd.

en: You do not have sufficient permission to run:
    %1
    Please make sure that kppp is owned by root and has the SUID bit set.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att köra
    %1.
    Kontrollera att Kppp ägs av root och har SUID-biten inställd.

en: %1 is missing or can not be read.
    Ask your system administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write permissions.
sv: %1 saknas eller kan inte läsas.
    Be din systemadministratör att skapa den här filen (kan vara tom) med lämpligt läs- och skrivskydd.
