kfilereplace - en to sv translation catalogue (220 entries)

note: i18n(" captured text \"%1\" replaced with \"%2\" at line: %3, column: %4 ", capturedText, data, x, y);
en:  Line:%3,Col:%4 - "%1" -> "%2"
sv:  Rad: %3, Kol: %4 - "%1" -> "%2"

note: i18n: ectx: property (caption), widget (QDialog)
en: Insert Searching/Replacing Strings
sv: Infoga söknings- eller ersättningssträngar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QButtonGroup)
en: Choose String Adding Mode
sv: Välj strängtilläggsläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: Search and replace mode
sv: Sök- och ersättningsläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: Search only mode
sv: Enbart sökläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Search for:
sv: Sök efter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Replace with:
sv: Ersätt med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListView) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Search For
sv: Sök efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListView) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Replace With
sv: Ersätt med

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &OK
sv: &Ok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton)
en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Could not load the KFileReplace part.
sv: Kunde inte ladda Filersättningsdelprogrammet.

en: Could not find the KFileReplace part.
sv: Kunde inte hitta Filersättningsdelprogrammet.

en: 1 byte | %1 bytes
sv[0]: 1 byte
sv[1]: %1 byte

en: <qt>Cannot open the file <b>%1</b> and load the string list. This file seems not to be a valid old kfr file or it is broken.</qt>
sv: <qt>Kan inte öppna filen <b>%1</b> och ladda stränglistan. Den här filen verkar inte vara en giltig gammal kfr-fil, eller så är den felaktig.</qt>

en: Cannot read data.
sv: Kan inte läsa data.

en: Out of memory.
sv: Slut på minne.

en: Ready.
sv: Klar.

en: Search completed.
sv: Sökning klar.

en: <qt>You have selected <b>%1</b> as the encoding of the files.<br />Selecting the correct encoding is very important as if you have files that have some other encoding than the selected one, after a replace you may damage those files.<br /><br />In case you do not know the encoding of your files, select <i>utf8</i> and <b>enable</b> the creation of backup files. This setting will autodetect <i>utf8</i> and <i>utf16</i> files, but the changed files will be converted to <i>utf8</i>.</qt>
sv: <qt>Du har valt <b>%1</b> som filernas kodning.<br />Att välja rätt kodning är mycket viktigt, eftersom om du har filer med någon annan kodning än den valda, kan du skada filerna vid ersättning.<br /><br />Om du inte känner till filernas kodning, välj <i>utf8</i> och <b>aktivera</b> att skapa säkerhetskopior. Den här inställningen detekterar automatiskt filer med <i>utf8</i> och <i>utf16</i>, men ändrade filer konverteras till <i>utf8</i>.</qt>

en: File Encoding Warning
sv: Filkodningsvarning

en: Replacing files (simulation)...
sv: Ersätter filer (simulering)...

en: Replaced strings (simulation)
sv: Ersatta strängar (simulering)

en: Replacing files...
sv: Ersätter filer...

en: Replaced strings
sv: Ersatta strängar

en: Stopping...
sv: Stoppar...

en: There are no results to save: the result list is empty.
sv: Det finns inga resultat att spara. Resultatlistan är tom.

en: Files
sv: Filer

en: Save Report
sv: Spara rapport

en: <qt>A folder or a file named <b>%1</b> already exists.</qt>
sv: <qt>En katalog eller fil som heter <b>%1</b> finns redan.</qt>

en: <qt>Cannot create the <b>%1</b> folder.</qt>
sv: <qt>Kan inte skapa katalogen <b>%1</b>.</qt>

en: KFileReplace strings
sv: Filersättning strängar

en: All Files
sv: Alla filer

en: Load Strings From File
sv: Ladda strängar från fil

en: Cannot open folders.
sv: Kan inte öppna kataloger.

en: KFileReplacePart
sv: Filersättningsdelprogram

en: Batch search and replace tool.
sv: Sök- och ersättningsverktyg i bakgrunden

en: (C) 1999-2002 François Dupoux
    (C) 2003-2004 Andras Mantia
    (C) 2004 Emiliano Gulmini
sv: © 1999-2002 François Dupoux
    © 2003-2004 Andras Mantia
    © 2004 Emiliano Gulmini

en: Part of the KDEWebDev module.
sv: En del av modulen KDEWebDev.

en: Original author of the KFileReplace tool
sv: Ursprunglig upphovsman till verktyget för Filersättning

en: Current maintainer, code cleaner and rewriter
sv: Nuvarande utvecklare, kodupprensning och omskrivning

en: Co-maintainer, KPart creator
sv: Bidragande utvecklare, skapare av Kpart

en: Original german translator
sv: Ursprunglig översättning till tyska

en: Sorry, currently the KFileReplace part works only for local files.
sv: Tyvärr fungerar delprogrammet Filersättning bara med lokala filer.

en: Non Local File
sv: Inte en lokal fil

en: Customize Search/Replace Session...
sv: Anpassa sök- eller ersättningssession...

en: &Search
sv: S&ök

en: S&imulate
sv: S&imulera

en: &Replace
sv: Ers&ätt

en: Sto&p
sv: &Stoppa

en: Cre&ate Report File...
sv: Skapa &rapportfil...

en: &Add String...
sv: L&ägg till sträng...

en: &Delete String
sv: &Ta bort sträng

en: &Empty Strings List
sv: T&öm stränglista

en: Edit Selected String...
sv: Redigera vald sträng...

en: &Save Strings List to File...
sv: &Spara stränglista till fil...

en: &Load Strings List From File...
sv: Ladda stränglista &från fil...

en: &Load Recent Strings Files
sv: &Ladda senaste strängfiler

en: &Invert Current String (search <--> replace)
sv: &Invertera nuvarande sträng (sök <--> ersätt)

en: &Invert All Strings (search <--> replace)
sv: Invertera &alla strängar (sök <--> ersätt)

en: &Include Sub-Folders
sv: &Inkludera underkataloger

en: Create &Backup Files
sv: Skapa säkerhets&kopior

en: Case &Sensitive
sv: &Skiftlägeskänslig

en: Enable Commands &in Replace String: [$command:option$]
sv: Aktivera &kommandon i ersättningssträng: [$kommando:alternativ$]

en: Enable &Regular Expressions
sv: Aktivera &reguljära uttryck

en: Configure &KFileReplace...
sv: Anpassa &Filersättning...

en: &Properties
sv: Egenska&per

en: &Open
sv: &Öppna

en: &Edit in Quanta
sv: R&edigera med Quanta

en: Open Parent &Folder
sv: Öppna överliggande &katalog

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: E&xpand Tree
sv: E&xpandera träd

en: &Reduce Tree
sv: &Dra ihop träd

en: &About KFileReplace
sv: Om &Filersättning

en: KFileReplace &Handbook
sv: &Handbok Filersättning

en: &Report Bug
sv: &Rapportera fel

en: <qt>Cannot open file <b>%1</b> for reading.</qt>
sv: <qt>Kan inte öppna filen <b>%1</b> för läsning.</qt>

en: <qt>Cannot open file <b>%1</b> for writing.</qt>
sv: <qt>Kan inte öppna filen <b>%1</b> för skrivning.</qt>

en: <qt>Do you want to replace the string <b>%1</b> with the string <b>%2</b>?</qt>
sv: <qt>Vill du ersätta strängen <b>%1</b> med strängen <b>%2</b>?</qt>

en: Confirm Replace
sv: Bekräfta ersättning

en: Replace
sv: Ersätt

en: Do Not Replace
sv: Ersätt inte

en:  Line:%2, Col:%3 - "%1"
sv:  Rad: %2, Kol: %3 - "%1"

en: <qt>Cannot open the file <b>%1</b> and load the string list.</qt>
sv: <qt>Kan inte öppna filen <b>%1</b> och ladda stränglistan.</qt>

en: <qt>File <b>%1</b> seems not to be written in new kfr format. Remember that the old kfr format will be soon abandoned. You can convert your old rules files by simply saving them with kfilereplace.</qt>
sv: <qt>Filen <b>%1</b> verkar inte vara skriven med det nya kfr-formatet. Kom ihåg att det gamla kfr-formatet snart kommer att överges. Du kan konvertera dina gamla regelfiler genom att helt enkelt spara dem med Filersättning.</qt>

en: Warning
sv: Varning

en: <qt>The format of kfr files has been changed; attempting to load <b>%1</b>. Please see the KFilereplace manual for details. Do you want to load a search-and-replace list of strings?</qt>
sv: <qt>Formatet på kfr-filen har ändrats. Försöker ladda <b>%1</b>. Se Filersättnings handbok för detaljinformation. Vill du ladda en sök- och ersättningslista med strängar?</qt>

en: Load
sv: Ladda

en: Do Not Load
sv: Ladda inte

en: There are no strings to search and replace.
sv: Det finns inga strängar att söka efter och ersätta.

en: <qt>The main folder of the project <b>%1</b> does not exist.</qt>
sv: <qt>Projektets huvudkatalog <b>%1</b> finns inte.</qt>

en: <qt>Access denied in the main folder of the project:<br /><b>%1</b></qt>
sv: <qt>Åtkomst nekades till projektets huvudkatalog: <br /><b>%1</b></qt>

note: i18n: ectx: Menu (kfilerepace)
en: Search/&Replace
sv: Sök eller e&rsätt

note: i18n: ectx: Menu (strings)
en: &Strings
sv: &Strängar

note: i18n: ectx: Menu (results)
en: &Results
sv: Res&ultat

note: i18n: ectx: Menu (options)
en: &Options
sv: A&lternativ

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: KFileReplace Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad för Filersättning

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

en: <qt>Cannot invert string <b>%1</b>, because the search string would be empty.</qt>
sv: <qt>Kan inte invertera strängen <b>%1</b>, eftersom söksträngen skulle vara tom.</qt>

en: Do you really want to delete %1?
sv: Vill du verkligen ta bort %1?

en: No strings to save as the list is empty.
sv: Det finns inga strängar att spara, eftersom listan är tom.

en: KFileReplace Strings
sv: Filersättning strängar

en: Save Strings to File
sv: Spara strängar till fil

en: File %1 cannot be saved.
sv: Filen %1 kan inte sparas.

en: Open &With...
sv: Öppna &med...

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Name
sv: Namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Folder
sv: Katalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Old Size
sv: Gammal storlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: New Size
sv: Ny storlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Replaced Strings
sv: Ersatta strängar

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Owner User
sv: Ägare användare

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Owner Group
sv: Ägare grupp

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Size
sv: Storlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Found Strings
sv: Hittade strängar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed)
en: Green means ready
sv: Grön betyder klar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLed)
en: Ready
sv: Klar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed)
en: Yellow means wait while sorting list
sv: Gul betyder vänta medan listan sorteras

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLed)
en: Please wait while sorting list
sv: Vänta medan listan sorteras

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed)
en: Red means scanning files
sv: Röd betyder att filer söks igenom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Scanned files:
sv: Genomsökta filer:

en: Project Directory
sv: Projektkatalog

en: You must fill the combo boxes (location and filter) before continuing.
sv: Du måste fylla i kombinationsrutorna (plats och filter) innan du fortsätter.

en: Some edit boxes are empty in the <b>Owner</b> page.
sv: Vissa redigeringsrutor är tomma på sidan <b>Ägare</b>.

en: The minimum size is greater than the maximum size.
sv: Den minimala storleken är större än den maximala.

note: i18n: ectx: property (caption), widget (QDialog)
en: Search & Replace in Files
sv: Sök och ersätt i filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: Search Now
sv: Sök nu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: Search Later
sv: Sök senare

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget)
en: &General
sv: A&llmänt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Startup Folder Options
sv: Alternativ för startkatalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Location:
sv: Plats:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox)
en: Insert a search path here. You can use the search path button.
sv: Infoga en sökväg här. Du kan använda knappen för att hitta en sökväg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Include subfolders
sv: &Inkludera underkataloger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Search/Replace Strings
sv: Sök och ersätt strängar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Search:
sv: Sök:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Replace:
sv: Ersätt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: General Options
sv: Allmänna alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Enable &regular expressions
sv: Aktivera &reguljära uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Do &backup copy instead of overwrite
sv: Gör en &säkerhetskopia istället för att skriva över

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Case sensitive
sv: &Skiftlägeskänslig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Enable co&mmands in the replace string
sv: Aktivera &kommandon i ersättningssträngar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Backup copy suffix:
sv: Ändelse för säkerhetskopia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Encoding of the files:
sv: Kodning av filer:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget)
en: &Advanced
sv: &Avancerat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Ownership Filtering
sv: Filtrering på ägare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: User:
sv: Användare:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: ID (Number)
sv: Id (nummer)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Equals To
sv: Är lika med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Is Not
sv: Är inte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Group:
sv: Grupp:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Access Date Filtering
sv: Filtrering på åtkomstdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Dates valid for:
sv: Datum giltiga under:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Accessed after:
sv: Åtkomst efter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Accessed before:
sv: Åtkomst innan:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Last Writing Access
sv: Senaste skrivåtkomst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Last Reading Access
sv: Senaste läsåtkomst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Size Filtering
sv: Storleksfiltrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Minimum si&ze:
sv: Minimal sto&rlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Maximum size:
sv: Maximal storlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: KB
sv: Kibyte

note: i18n: ectx: property (caption), widget (QDialog)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Enable commands in replace strings
sv: Aktivera kommandon i ersättningssträngar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Notif&y on errors
sv: &Underrätta vid fel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Recursive (search/replace in all sub folders)
sv: Rekursivt (sök och ersätt i alla underkataloger)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Enable regular e&xpressions
sv: Aktivera reg&uljära uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Do &backup copy
sv: Skapa säkerhets&kopia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Ignore hidden files and folders
sv: Ignorera dolda filer och kataloger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Follow s&ymbolic links
sv: Följ s&ymboliska länkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: When searching, stop on first string found (faster but no details)
sv: Vid sökning, stoppa när första sträng hittas (snabbare men inga detaljer)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Do not show file if no strings are found or replaced
sv: Visa inte filen om inga strängar hittas eller ersätts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Show confirmation dialog
sv: Visa bekräftelsedialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Confirm before replace each string
sv: Bekräfta ersättning av varje sträng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Default Values
sv: Stan&dardvärden

en: Batch search and replace tool
sv: Sök- och ersättningsverktyg i bakgrunden

en: KFileReplace
sv: Filersättning

en: (C) 2004-2005 Andras Mantia
    (C) 2004-2005 Emiliano Gulmini
    (C) 1999-2002 François Dupoux
sv: © 2004-2005 Andras Mantia
    © 2004-2005 Emiliano Gulmini
    © 1999-2002 François Dupoux

en: Shell author, KPart creator, co-maintainer
sv: Upphovsman till skal, skapare av Kpart, bidragande utvecklare

en: Starting folder
sv: Startkatalog

en: <qt>Cannot open the file <b>%1</b>.</qt>
sv: <qt>Kan inte öppna filen <b>%1</b>.</qt>

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Total number occurrences
sv: Totalt antal förekomster

en: KFileReplace Report
sv: Rapport från Filersättning

en: Searching/Replacing Strings Table
sv: Strängtabell för sök- och ersättning

en: Search for
sv: Sök efter

en: Results Table
sv: Resultattabell

en: Created by
sv: Skapad av

en: date
sv: datum

en: Total occurrences
sv: Totalt antal förekomster

en: Shows the statistics of your operations. Note that the columns content changes depending on what kind of operation you are performing.
sv: Visar statistik över dina åtgärder. Observera att kolumnernas innehåll ändras beroende på vilken sorts åtgärd du utför.

en: Shows a list of strings to search for (and if you specified it, a list of strings to replace with). Use the "add strings" dialog to edit your string list or double click on a string.
sv: Visar en lista med strängar att söka efter (och om du anger det, en lista med strängar att ersätta med). Använd dialogrutan "Lägg till strängar" för att redigera stränglistan, eller dubbelklicka på en sträng.

en: Base folder for operations of search/replace. Insert path string here by hand or use the search button.
sv: Baskatalog för sök- och ersättningsåtgärder. Infoga sökvägen för hand här, eller använd sökknappen.

en: Shell-like wildcards. Example: "*.html;*.txt;*.xml".
sv: Skalliknande jokertecken. Exempel:  "*.html;*.txt;*.xml".

en: Insert the minimum file size you want to search, or leave it unchecked if you do not want a minimum size limit.
sv: Infoga den minimala filstorleken du vill söka efter, eller lämna den omarkerad om du inte vill ha någon minimal storleksgräns.

en: Insert the maximum file size you want to search, or leave it unchecked if you do not want a maximum size limit.
sv: Infoga den maximala filstorleken du vill söka efter, eller lämna den omarkerad om du inte vill ha någon maximal storleksgräns.

en: Insert the minimum value for file access date that you want to search, or leave it unchecked if you do not want a minimum limit.
sv: Infoga det tidigaste värdet på filåtkomstdatum du vill söka efter, eller lämna den omarkerad om du inte vill ha någon tidigaste datumgräns.

en: Insert the maximum value for file access date that you want to search, or leave it unchecked if you do not want a maximum limit.
sv: Infoga det senaste värdet på filåtkomstdatum du vill söka efter, eller lämna den omarkerad om du inte vill ha någon senaste datumgräns.

en: Select  "writing" if you want to use the date of the last modification, or  "reading" to use the date of the last access.
sv: Välj "skriv" om du vill använda senaste ändringsdatum, eller "läs" för att använda senaste åtkomstdatum.

en: Minimum value for access date.
sv: Tidigaste värde på åtkomstdatum.

en: Maximum value for access date.
sv: Senaste värde på åtkomstdatum.

en: Insert here the string to search for.
sv: Infoga strängen att söka efter här.

en: Insert here the string to replace with.
sv: Infoga strängen att ersätta med här.

en: Enable this option if your search is case sensitive.
sv: Aktivera alternativet om sökningen är skiftlägeskänslig.

en: Enable this option to search in sub folders too.
sv: Aktivera alternativet för att också söka i underkataloger.

en: Enable this option when you are searching for a string and you are only interested to know if the string is present or not in the current file.
sv: Aktivera alternativet när du söker efter en sträng och bara är intresserad av att veta om strängen finns eller inte finns i den nuvarande filen.

en: If set, then if kfilereplace encounters a symbolic link it treats it like a normal folder or file.
sv: Om aktiverad, och Filersättning stöter på en symbolisk länk behandlas den som en vanlig katalog eller fil.

en: Enable this option to ignore hidden files or folders.
sv: Aktivera alternativet för att ignorera dolda filer och kataloger.

en: If this option is enabled, KFR will show even the names of the files in which no string has been found or replaced.
sv: Om alternativet är aktiverat visar Filersättning även namn på filer där någon sträng inte har hittats eller ersatts.

en: Allows you to apply Qt-like regular expressions on the search string. Note that a complex regular expression could affect speed performance.
sv: Låter dig använda Qt-liknande reguljära uttryck i söksträngen. Observera att ett komplicerat reguljärt uttryck kan påverka sökhastigheten.

en: Enable "commands". For example: if search string is "user" and replace string is the command "[$user:uid$]", KFR will substitute "user" with the uid of the user.
sv: Aktivera "kommandon". Om söksträngen till exempel är "användare" och ersättningssträngen är kommandot "[$user:uid$]", kommer Filersättning att byta ut "användare" mot användarens identifikation.

en: Enable this option if you want leave original files untouched.
sv: Aktivera alternativet om du vill lämna originalfiler orörda.

en: Enable this option if you want to be asked for single string replacement confirmation.
sv: Aktivera alternativet om du vill bli tillfrågat om att bekräfta ersättning av enskilda strängar.

en: Enable this option to perform replacing as a simulation, i.e. without making any changes to files.
sv: Aktivera alternativet för att utföra en simulerad ersättning, dvs. utan att göra några ändringar i filerna.

en: Select search-only mode.
sv: Välj enbart sökläge.

en: Select search-and-replace mode.
sv: Välj sök- och ersättningsläge.

en: Insert here a string you want search for.
sv: Infoga en sträng att söka efter här.

en: Insert here the string that KFR will use to replace the search string.
sv: Infoga strängen som Filersättning ska använda för att ersätta söksträngen här.
