kimagemapeditor - en to sv translation catalogue (185 entries)

en: Areas
sv: Områden

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Choose Map & Image to Edit
sv: Välj avbildning och bild att redigera

en: Select an image and/or a map that you want to edit
sv: Välj en bild och/eller en avbildning som du vill redigera

en: &Maps
sv: &Avbildningar

en: Image Preview
sv: Förhandsgranskning av bild

en: No maps found
sv: Hittade inga avbildningar

en: No images found
sv: Hittade inga bilder

en: &Images
sv: &Bilder

en: Path
sv: Sökväg

en: Images
sv: Bilder

en: Usemap
sv: Användningsavbildning

en: Maps
sv: Avbildningar

en: unnamed
sv: namnlös

en: KImageMapEditor
sv: Kimagemapeditor

en: An HTML imagemap editor
sv: En editor för HTML-bildkartor

en: (c) 2001-2003 Jan Sch&auml;fer <email>janschaefer@users.sourceforge.net</email>
sv: © 2001-2003 Jan Sch&auml;fer <email>janschaefer@users.sourceforge.net</email>

en: <h3>Open File</h3>Click this to <em>open</em> a new picture or HTML file.
sv: <h3>Öppna fil</h3>Klicka här för att <em>öppna</em> en ny bild eller HTML-fil.

en: Open new picture or HTML file
sv: Öppna en ny bild eller HTML-fil

en: <h3>Save File</h3>Click this to <em>save</em> the changes to the HTML file.
sv: <h3>Spara fil</h3>Klicka här för att <em>spara</em> ändringarna i HTML-filen.

en: Save HTML file
sv: Spara HTML-fil

en: <h3>Close File</h3>Click this to <em>close</em> the currently open HTML file.
sv: <h3>Stäng fil</h3>Klicka här för att <em>stänga</em> nuvarande öppna HTML-fil.

en: Close HTML file
sv: Stäng HTML-fil

en: <h3>Copy</h3>Click this to <em>copy</em> the selected area.
sv: <h3>Kopiera</h3>Klicka här för att <em>kopiera</em> markerat område.

en: <h3>Cut</h3>Click this to <em>cut</em> the selected area.
sv: <h3>Klipp ut</h3>Klicka här för att <em>klippa ut</em> markerat område.

en: <h3>Paste</h3>Click this to <em>paste</em> the copied area.
sv: <h3>Klistra in</h3>Klicka här för att <em>klistra in</em> det kopierade området.

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: <h3>Delete</h3>Click this to <em>delete</em> the selected area.
sv: <h3>Ta bort</h3>Klicka här för att <em>ta bort</em> markerat område.

en: Pr&operties
sv: E&genskaper

en: Zoom
sv: Zooma

en: <h3>Zoom</h3>Choose the desired zoom level.
sv: <h3>Zooma</h3>Välj önskad zoomnivå.

en: 25%
sv: 25 %

en: 50%
sv: 50 %

en: 100%
sv: 100 %

en: 150%
sv: 150 %

en: 200%
sv: 200 %

en: 250%
sv: 250 %

en: 300%
sv: 300 %

en: 500%
sv: 500 %

en: 750%
sv: 750 %

en: 1000%
sv: 1000 %

en: Highlight Areas
sv: Markera områden

en: Show Alt Tag
sv: Visa alternativtagg

en: Map &Name...
sv: Avbildnings&namn...

en: Ne&w Map...
sv: &Ny avbildning...

en: Create a new map
sv: Skapa en ny avbildning

en: D&elete Map
sv: &Ta bort avbildning

en: Delete the current active map
sv: Ta bort nuvarande aktiva avbildning

en: Edit &Default Area...
sv: Redigera &förvalt område...

en: Edit the default area of the current active map
sv: Redigera förvalt område för nuvarande aktiva avbildning

en: &Preview
sv: &Förhandsgranskning

en: Show a preview
sv: Visa en förhandsgranskning

note: i18n: ectx: Menu (images)
en: &Image
sv: &Bild

en: Add Image...
sv: Lägg till bild...

en: Add a new image
sv: Lägg till ny bild

en: Remove Image
sv: Ta bort bild

en: Remove the current visible image
sv: Ta bort nuvarande synliga bild

en: Edit Usemap...
sv: Redigera användningsavbildning...

en: Edit the usemap tag of the current visible image
sv: Redigera taggen användningsavbildning för nuvarande synliga bild

en: Show &HTML
sv: Visa &HTML

en: &Selection
sv: Ma&rkering

en: <h3>Selection</h3>Click this to select areas.
sv: <h3>Markering</h3>Klicka här för att markera områden.

en: &Circle
sv: &Cirkel

en: <h3>Circle</h3>Click this to start drawing a circle.
sv: <h3>Cirkel</h3>Klicka här för att börja rita en cirkel.

en: &Rectangle
sv: &Rektangel

en: <h3>Rectangle</h3>Click this to start drawing a rectangle.
sv: <h3>Rektangel</h3>Klicka här för att börja rita en rektangel.

en: <h3>Polygon</h3>Click this to start drawing a polygon.
sv: <h3>Polygon</h3>Klicka här för att börja rita en polygon.

en: &Freehand Polygon
sv: &Frihandspolygon

en: <h3>Freehandpolygon</h3>Click this to start drawing a freehand polygon.
sv: <h3>Frihandspolygon</h3>Klicka här för att börja rita en frihandspolygon.

en: &Add Point
sv: &Lägg till punkt

en: <h3>Add Point</h3>Click this to add points to a polygon.
sv: <h3>Lägg till punkt</h3>Klicka här för att lägga till punkter i en polygon.

en: &Remove Point
sv: &Ta bort punkt

en: <h3>Remove Point</h3>Click this to remove points from a polygon.
sv: <h3>Ta bort punkt</h3>Klicka här för att ta bort punkter från en polygon.

en: Cancel Drawing
sv: Avbryt ritning

en: Move Left
sv: Flytta åt vänster

en: Move Right
sv: Flytta åt höger

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Increase Width
sv: Öka bredd

en: Decrease Width
sv: Minska bredd

en: Increase Height
sv: Öka höjd

en: Decrease Height
sv: Minska höjd

en: Bring to Front
sv: Flytta överst

en: Send to Back
sv: Flytta längst bak

en: Bring Forward One
sv: Framåt ett steg

en: Send Back One
sv: Bakåt ett steg

en: Configure KImageMapEditor...
sv: Anpassa Kimagemapeditor...

en: Show Area List
sv: Visa områdeslista

en: Show Map List
sv: Visa avbildningslista

en: Show Image List
sv: Visa bildlista

note: i18n(" Cursor")+" : x: 0 ,y: 0",STATUS_CURSOR); i18n(" Selection")+" : - ",STATUS_SELECTION);
en:  Selection: -  Cursor: x: 0, y: 0
sv:  Markering: - Markör: x: 0, y: 0

en:  Cursor: x: %1, y: %2
sv:  Markör: x: %1, y: %2

en:  Selection: x: %1, y: %2, w: %3, h: %4
sv:  Markering: x: %1, y: %2. b: %3, h: %4

en:  Selection: -
sv:  Markering: -

en: Drop an image or HTML file
sv: Släpp en bild eller HTML-fil

en: Enter Map Name
sv: Ange avbildningsnamn

en: Enter the name of the map:
sv: Ange namnet på avbildningen:

en: The name <em>%1</em> already exists.
sv: Tyvärr finns redan namnet <em>%1</em>.

en: HTML Code of Map
sv: Avbildningens HTML-kod

en: *.png *.jpg *.jpeg *.gif *.htm *.html|Web File
    *.png *.jpg *.jpeg *.gif *.bmp *.xbm *.xpm *.pnm *.mng|Images
    *.htm *.html|HTML Files
    *.png|PNG Images
    *.jpg *.jpeg|JPEG Images
    *.gif|GIF-Images
    *|All Files
sv: *.png *.jpg *.jpeg *.gif *.htm *.html|Webbfiler
    *.png *.jpg *.jpeg *.gif *.bmp *.xbm *.xpm *.pnm *.mng|Bilder
    *.htm *.html|HTML-filer
    *.png|PNG-bilder
    *.jpg *.jpeg|JPEG-bilder
    *.gif|GIF-bilder
    *|Alla filer

en: Choose File to Open
sv: Välj en fil att öppna

en: HTML File
sv: HTML-fil

en: All Files
sv: Alla filer

en: Text File
sv: Textfil

en: <qt>The file <em>%1</em> already exists.<br />Do you want to overwrite it?</qt>
sv: <qt>Filen <em>%1</em> finns redan.<br />Vill du skriva över den?</qt>

en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: <qt>You do not have write permission for the file <em>%1</em>.</qt>
sv: <qt>Du har inte skrivrättighet till filen <em>%1</em>.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> does not exist.</qt>
sv: <qt>Filen <b>%1</b> finns inte.</qt>

en: File Does Not Exist
sv: Filen finns inte

en: <qt>The file <i>%1</i> could not be saved, because you do not have the required write permissions.</qt>
sv: <qt>Filen <i>%1</i> kunde inte sparas, eftersom du inte har nödvändiga skrivrättigheter.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the map <i>%1</i>? <br /><b>There is no way to undo this.</b></qt>
sv: <qt>Vill du verkligen ta bort avbildningen <i>%1</i>?<br /><b>Det finns inget sätt att ångra detta.</b></qt>

en: Delete Map?
sv: Ta bort avbildning?

en: <qt>The file <i>%1</i> has been modified.<br />Do you want to save it?</qt>
sv: <qt>Filen <i>%1</i> har ändrats.<br />Vill du spara den?</qt>

en: Enter Usemap
sv: Skriv in användningsavbildning

en: Enter the usemap value:
sv: Skriv in värde på användningsavbildningen:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: Menu (map)
en: &Map
sv: &Avbildning

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: KImageMapEditor Main Toolbar
sv: Kimagemapeditor huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (kImageMapEditorPartDrawToolBar)
en: KImageMapEditor Draw Toolbar
sv: Kimagemapeditor ritverktygsrad

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

en: noname
sv: namnlös

en: Number of Areas
sv: Antal områden

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Circle
sv: Cirkel

en: Default
sv: Förval

en: Cut %1
sv: Klipp ut %1

en: Delete %1
sv: Ta bort %1

en: Paste %1
sv: Klistra in %1

en: Move %1
sv: Flytta %1

en: Resize %1
sv: Ändra storlek på %1

en: Add point to %1
sv: Lägg till punkt i %1

en: Remove point from %1
sv: Ta bort punkt från %1

en: Create %1
sv: Skapa %1

en: Top &X:
sv: Övre &X:

en: Top &Y:
sv: Övre &Y:

en: &Width:
sv: &Bredd:

en: Hei&ght:
sv: &Höjd:

en: Center &X:
sv: Centrum &X:

en: Center &Y:
sv: Centrum &Y:

en: &Radius:
sv: &Radie:

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: Top &X
sv: Övre &X

en: Top &Y
sv: Övre &Y

en: Alt. &Text:
sv: Alternativ &text:

en: Tar&get:
sv: &Mål:

en: Tit&le:
sv: &Rubrik:

en: Enable default map
sv: Aktivera förvald avbildning

en: OnClick:
sv: Vid klick:

en: OnDblClick:
sv: Vid dubbelklick:

en: OnMouseDown:
sv: Vid musknapp ner:

en: OnMouseUp:
sv: Vid musknapp upp:

en: OnMouseOver:
sv: Vid musmarkör över:

en: OnMouseMove:
sv: Vid musförflyttning:

en: OnMouseOut:
sv: Vid musmarkör ut:

en: Area Tag Editor
sv: Områdestaggeditor

en: Selection
sv: Markering

en: &General
sv: A&llmänt

en: Coor&dinates
sv: &Koordinater

en: &JavaScript
sv: &Javaskript

en: Choose File
sv: Välj fil

en: Preferences
sv: Inställningar

en: &Maximum image preview height:
sv: &Maximal höjd för förhandsgranskning av bild:

en: &Undo limit:
sv: &Ångra-begränsning:

en: &Redo limit:
sv: &Gör om-begränsning:

en: &Start with last used document
sv: &Starta med senast använda dokument

en: Web Files
sv: Webbfiler

en: HTML Files
sv: HTML-filer

en: PNG Images
sv: PNG-bilder

en: JPEG Images
sv: JPEG-bilder

en: GIF Images
sv: GIF-bilder

en: Choose Picture to Open
sv: Välj en bild att öppna

en: (c) 2001-2007 Jan Schaefer
sv: © 2001-2007 Jan Schaefer

en: For helping me with the Makefiles, and creating the Debian package
sv: För hjälp med byggfiler och att skapa Debian-paketet

en: Aaron Seigo and Michael
sv: Aaron Seigo och Michael

en: For helping me fixing --enable-final mode
sv: För hjälp att rätta läget --enable-final

en: For the Spanish translation
sv: För översättning till spanska

en: For the Dutch translation
sv: För översättning till holländska

en: For the French translation
sv: För översättning till franska

en: Write HTML-Code to stdout on exit
sv: skriv HTML-kod till standardutmatning vid avslut

en: File to open
sv: Fil att öppna
