klinkstatus - en to sv translation catalogue (230 entries)

en: New Session
sv: Ny session

en: Open URL...
sv: Öppna webbadress...

en: Close Session
sv: Stäng session

en: Download New Stylesheets...
sv: Ladda ner nya stilmallar...

en: Configure KLinkStatus...
sv: Anpassa Klinkstatus...

en: About KLinkStatus
sv: Om Klinkstatus

en: &Report Bug...
sv: &Rapportera fel...

en: All...
sv: Alla...

en: Broken...
sv: Felaktig...

en: Create Site Map...
sv: Skapa platsöversikt...

en: &Follow Last Link
sv: &Följ senaste länk

en: Follow last Link checked (slower)
sv: Följ senast kontrollerade länk (långsammare)

note: i18n("&Do not follow last Link checked"), "go-jump", "Do not follow last Link checked (faster)"); toggle_action->setCheckedState(item); this action must be in the tabwidget because the slot can't be connected to a particular sessionWidget
en: &Hide Search Panel
sv: Dölj &sökruta

note: i18n("&Show Search Panel"), "go-top", "Show Search Panel"); toggle_action->setCheckedState(item);
en: &Reset Search Options
sv: Åte&rställ sökalternativ

en: &Disable Updates on Results Table
sv: Inaktivera upp&dateringar av resultattabell

en: Disable Updates on Results Table (faster)
sv: Inaktivera uppdateringar av resultattabell (snabbare)

note: i18n("&Enable Updates on Results Table"), "view-refresh", "Enable Updates on Results Table (slower)"); toggle_action->setCheckedState(item); *************** Search menu *********************
en: &Start Search
sv: &Starta sökning

en: &Pause Search
sv: &Paus i sökning

en: St&op Search
sv: St&oppa sökning

en: Search in Background
sv: Sök i bakgrunden

en: Check Links in background and update results when finished (faster)
sv: Inaktivera uppdateringar av resultattabell (snabbare)

en: &Broken Links
sv: &Felaktiga länkar

en: &Displayed Links
sv: &Visade länkar

en: &Unreferred Documents...
sv: &Dokument som inte refereras...

en: &Fix All...
sv: &Rätta alla...

en: Check Links
sv: Kontrollera länkar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Unreferred Documents
sv: Dokument som inte refereras

en: Previous View
sv: Föregående vy

en: Next View
sv: Nästa vy

en: Previous Session
sv: Föregående session

en: Next Session
sv: Nästa session

en: Change View
sv: Ändra vy

note: i18n: ectx: label, entry, group (pim)
en: Whether to use the system real name and e-mail
sv: Om systemets riktiga namn och e-post ska användas

note: i18n: ectx: label, entry, group (pim)
en: The name associated to the user
sv: Namnet som hör till användaren

note: i18n: ectx: label, entry, group (pim)
en: The email associated to the user
sv: E-postadress som hör till användaren

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Maximum number of entries in the combo url.
sv: Maximalt antal poster i kombinationsrutan med webbadresser.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Maximum number of simultaneous connections.
sv: Maximalt antal samtidiga anslutningar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Timeout on getting an URL.
sv: Tidsgräns när en webbadress hämtas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: History of combo url.
sv: Historik för kombinationsrutan med webbadresser.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Maximum depth to check.
sv: Maximalt djup att kontrollera.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether to check parent folders.
sv: Om överliggande kataloger ska kontrolleras.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether to check external links.
sv: Om externa länkar ska kontrolleras.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether to remember the check settings like depth, and so on, on exit.
sv: Om kontrollinställningar som djup med mera, ska kommas ihåg vid avslutning.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether preview prefix in Quanta project is used to set the URL to check.
sv: Om förhandsgranskningsprefix i Quantas projekt används för att ställa in webbadressen som ska kontrolleras.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether to display a tree view or a flat view in the results view.
sv: Om en enkel vy eller trädvy ska visas i resultatfönstret.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether to automatically adjust the width of the result columns (Not used).
sv: Om resultatkolumnernas bredd ska justeras automatiskt (används inte).

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether the viewport of the result view should follow the last link checked.
sv: Om vyn i resultatfönstret ska följa den senast kontrollerade länken.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether to send an User-Agent in HTTP requests.
sv: Om webbläsaridentifikation ska skickas med HTTP-begäran.

note: i18n: ectx: label, entry (UserAgent), group (klinkstatus)
en: Defines the HTTP User-Agent to send.
sv: Definierar HTTP-webbläsaridentifikation att skicka.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether the user can see if the markup is valid by showing a column with an icon indicator.
sv: Om användaren kan se om länkar är giltiga genom att visa en kolumn med en ikonindikering.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Available Stylesheets for exporting the results in HTML
sv: Tillgängliga stilmallar för att exportera resultatet som HTML

note: i18n: ectx: label, entry (PreferedStylesheet), group (klinkstatus)
en: Defines the stylesheet to use when exporting results to HTML
sv: Definierar stilmallar att använda när resultat exporteras till HTML

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies the number of spaces Tidy uses to indent content, when indentation is enabled.
sv: Alternativet anger antal mellanslag som Tidy använder för att indentera innehåll, när indentering är aktiverad.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: Whether to do line wrapping.
sv: Om radbrytning ska göras.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies the right margin Tidy uses for line wrapping. Tidy tries to wrap lines so that they do not exceed this length.
sv: Alternativet anger högermarginalen som Tidy använder för radbrytning. Tidy försöker bryta rader så att de inte överskrider den här längden.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies if Tidy should output tag names in upper case. The default is no, which results in lower case tag names, except for XML input, where the original case is preserved.
sv: Alternativet anger om Tidy ska mata ut taggnamn med stora bokstäver. Standardvärdet är att inte göra det, vilket ger taggnamn med små bokstäver, utom för XML-indata, där originalet bevaras.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies if Tidy should output attribute names in upper case. The default is no, which results in lower case attribute names, except for XML input, where the original case is preserved.
sv: Alternativet anger om Tidy ska mata ut egenskapsnamn med stora bokstäver. Standardvärdet är att inte göra det, vilket ger egenskapsnamn med små bokstäver, utom för XML-indata, där originalet bevaras.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies the DOCTYPE declaration generated by Tidy. If set to "omit" the output won't contain a DOCTYPE declaration. If set to "auto" (the default) Tidy will use an educated guess based upon the contents of the document. If set to "strict", Tidy will set the DOCTYPE to the strict DTD. If set to "loose", the DOCTYPE is set to the loose (transitional) DTD. Alternatively, you can supply a string for the formal public identifier (FPI).
sv: Alternativet anger DOCTYPE-deklarationen som skapas av Tidy. Om det är inställt till "utelämna" innehåller inte utdata någon DOCTYPE-deklaration. Om det är inställt till "automatisk" (standardvärdet) använder Tidy en informerad gissning baserat på dokumentets innehåll. Om det är inställt till "strikt" sätter Tidy DOCTYPE till den strikta DTD:n. Om det är inställt till "fri", sättes DOCTYPE till den fria DTD:n (transitional). Alternativt kan en sträng för en formell allmän identifikation (FPI) anges.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies if Tidy should pretty print output, writing it as well-formed XML. Any entities not defined in XML 1.0 will be written as numeric entities to allow them to be parsed by a XML parser. The original case of tags and attributes will be preserved, regardless of other options.
sv: Alternativet anger om Tidy ska försköna utdata, och skriva det som välformad XML. Alla entiteter som inte är definierade i XML 1.0 skrivs som numeriska entiteter för att de ska kunna tolkas av en XML-tolk. Ursprungligt skiftläge för taggar och egenskaper bevaras, oberoende av övriga inställningar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies if Tidy should strip out surplus presentational tags and attributes replacing them by style rules and structural markup as appropriate. It works well on the HTML saved by Microsoft Office products.
sv: Alternativet anger om Tidy ska plocka bort överflödiga presentationstaggar och egenskaper, samt ersätta dem med stilregler och strukturella taggar på lämpligt sätt. Det fungerar bra för HTML som sparats av program i Microsoft Office.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies the character encoding Tidy uses for both the input and output.
sv: Alternativet anger teckenkodningen som Tidy använder, både för indata och utdata.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scheduling)
en: Name of the configuration, e.g. kdewebdev
sv: Inställningens namn, t.ex. kdewebdev

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scheduling)
en: Periodicity of the check
sv: Kontrollens period

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scheduling)
en: Hour in which the task will be executed
sv: Timme då aktiviteten utförs

note: i18n: ectx: label, entry, group (SearchOptions)
en: URL of the site to check
sv: Webbadress för platsen att kontrollera

note: i18n: ectx: label, entry, group (SearchOptions)
en: For protocols different than HTTP, specify the root of your files, e.g. '/var/www'
sv: Anger filens rot för andra protokoll än HTTP, t.ex. '/var/www'

note: i18n: ectx: label, entry, group (SearchOptions)
en: Depth of recursive search, -1 is unlimited
sv: Djup för rekursiv sökning. Värdet -1 betyder obegränsad.

note: i18n: ectx: label, entry, group (SearchOptions)
en: Whether to check links in parent folders
sv: Om länkar i överliggande kataloger ska kontrolleras

note: i18n: ectx: label, entry, group (SearchOptions)
en: Whether to check external links
sv: Om externa länkar ska kontrolleras

note: i18n: ectx: label, entry, group (SearchOptions)
en: The URLs that match the regexp will not be checked
sv: Webbadresser som motsvarar det reguljära uttrycket kontrolleras inte

note: i18n: ectx: label, entry, group (Results)
en: Whether to include only broken links in the result
sv: Om bara felaktiga länkar ska ingå i resultatet

note: i18n: ectx: label, entry, group (Results)
en: The directory where the results will be saved
sv: Katalogen där resultaten kommer att sparas

note: i18n: ectx: label, entry, group (Results)
en: The e-mail address to where results will be emailed
sv: E-postadress dit resultaten kommer att skickas

en: OK
sv: Ok

en: No Content
sv: Inget innehåll

en: redirection
sv: omdirigering

en: Could not find the KLinkStatus part; did you configure with '--prefix=/$KDEDIR' and perform 'make install'?
sv: Kunde inte hitta Klinkstatus delprogrammet. Körde du configure med "--prefix=/$KDEDIR" och gjorde "make install"?

en: A Link Checker
sv: Ett länkkontrollverktyg

en: Check
sv: Kontrollera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Results
sv: Resultat

en: Identification
sv: Identifikation

en: Configure the way KLinkstatus reports itself
sv: Anpassa sättet som Klinkstatus identifierar sig själv

en: Mail Transport
sv: Brevöverföring

en: KLinkStatus
sv: Klinkstatus

en: KLinkStatus Part
sv: Klinkstatus-delprogram

en: (C) 2004 Paulo Moura Guedes
sv: © 2004 Paulo Moura Guedes

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (file_export_html)
en: Export to HTML
sv: Exportera till HTML

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
sv: &Sök

note: i18n: ectx: Menu (recheck)
en: Recheck
sv: Kontrollera igen

note: i18n: ectx: Menu (validate)
en: &Validate
sv: &Validera

note: i18n: ectx: Menu (manual_validation)
en: Manual Fix
sv: Rätta för hand

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
sv: &Fönster

note: i18n: ectx: Menu (navigation)
en: Navigation
sv: Navigering

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (linksToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: A Link Checker.
    
    KLinkStatus belongs to the kdewebdev module from KDE.
sv: Länkkontroll.
    
    Klinkstatus hör till modulen kdewebdev i KDE.

en: (C) 2004-2008 Paulo Moura Guedes
sv: © 2004-2008 Paulo Moura Guedes

en: Document to open
sv: Dokument att öppna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSystemIdentity)
en: Use System Identity
sv: Använd systemidentitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Real name
sv: Verkligt namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-Mail address
sv: E-postadress

en: Configure PIM information
sv: Anpassa personlig information

en: User Information
sv: Användarinformation

en: Hourly
sv: Varje timma

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scheduling
sv: Schemaläggning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
sv: Namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Periodicity
sv: Period

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Hour
sv: Timme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BrokenLinksOnly)
en: Show Broken Links Only
sv: Visa bara felaktiga länkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Results Folder
sv: Resultatkatalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: E-Mail Recipient
sv: E-postmottagare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Search Options
sv: Sökalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: URL
sv: Webbadress

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Document Root
sv: Dokumentrot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Depth
sv: Djup

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KIntSpinBox, kcfg_Depth) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spinbox_depth)
en: Unlimited
sv: Obegränsat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckParentFolders)
en: Check Parent Folders
sv: Kontrollera överliggande kataloger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckExternalLinks)
en: Check External Links
sv: Kontrollera externa länkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RegularExpression)
en: Do not check Regular Expression
sv: Kontrollera inte enligt reguljärt uttryck

en: Configure Site check Automation
sv: Anpassa automatisk platskontroll

en: New...
sv: Ny...

en: Remove
sv: Ta bort

en: empty
sv: tom

en: Could not delete configuration file %1
sv: Kunde inte ta bort inställningsfilen %1

en: Recurring Check Name
sv: Återkommande namnkontroll

en: Schedule Link Checks...
sv: Schemalägg länkkontroller...

en: Edit Script Actions...
sv: Redigera skriptåtgärder...

en: Reset Script Actions...
sv: Återställ skriptåtgärder...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Links Checked
sv: Kontrollerade länkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Good
sv: Riktig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Broken
sv: Felaktig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Undetermined
sv: Obestämd

note: i18n: tag script attribute text
en: Statistics
sv: Statistik

note: i18n: tag script attribute comment
en: Statistics Script
sv: Statistikskript

en: Choose a Document Root
sv: Välj en dokumentrot

en: As you are using a protocol other than HTTP, 
    there is no way to guess where the document root is, 
    in order to resolve relative URLs like the ones started with "/".
    
    Please specify one:
sv: Eftersom du använder ett protokoll som skiljer sig från HTTP,
    finns det inget sätt att gissa var dokumentets bas finns för
    att lösa upp relativa webbadresser liksom de som inleds med "/".
    
    Ange en:

en: Login Input
sv: Inloggningsinmatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Domain
sv: Domän

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">URL to send to the HTTP POST request, e.g. '<span style=" font-family:'Courier New,courier';">POST </span><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">/login/login</span><span style=" font-family:'Courier New,courier';"> HTTP/1.1</span>'. Should be the same as the action attribute in the form element, e.g.: '<a name="line163"></a><span style=" font-family:'Courier New,courier';">&lt;</span><span style=" font-family:'Courier New,courier';">form action="/login/login"&gt;</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webbadress att skicka till HTTP POST-begäran, t.ex. '<span style=" font-family:'Courier New,courier';">POST </span><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">/login/login</span><span style=" font-family:'Courier New,courier';"> HTTP/1.1</span>'. Måste vara samma som åtgärdsegenskapen i formulärelementet,t.ex.: '<a name="line163"></a><span style=" font-family:'Courier New,courier';">&lt;</span><span style=" font-family:'Courier New,courier';">form action="/login/login"&gt;</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: POST URL
sv: POST Webbadress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, lineeditPostUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, lineeditPostUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">URL to send to the HTTP POST request, e.g. 'POST <span style=" font-weight:600;">/login/login</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webbadress att skicka till HTTP POST-begäran, t.ex. 'POST <span style=" font-weight:600;">/login/login</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Insert the fields to send to the POST request. Typically, the keys are <span style=" font-weight:600;">user</span>, <span style=" font-weight:600;">password</span> and <span style=" font-weight:600;">button</span> 'name' attributes in the <span style=" font-weight:600;">input</span> elements inside the form definition</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Infoga fälten att skicka till POST-begäran. Nycklarna är typiskt 'namnegenskaperna' <span style=" font-weight:600;">user</span>, <span style=" font-weight:600;">password</span> och <span style=" font-weight:600;">button</span> i elementen <span style=" font-weight:600;">input</span> inne i formulärdefinitionen</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidgetPostData)
en: Key
sv: Nyckel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidgetPostData)
en: Value
sv: Värde

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, buttonAdd)
en: Add
sv: Lägg till

en: S&earch:
sv: &Sök:

en: All Links
sv: Alla länkar

en: Good Links
sv: Riktiga länkar

en: Broken Links
sv: Felaktiga länkar

en: Malformed Links
sv: Felskrivna länkar

en: Undetermined Links
sv: Obestämda länkar

en: Clear filter
sv: Rensa filter

en: Enter the terms to filter the result link list
sv: Skriv in begrepp för att filtrera resultatlistan med länkar

en: Choose what kind of link status to show in result list
sv: Välj vilken sorts länkstatus som ska visas i resultatlistan

en: Markup
sv: Taggar

en: Label
sv: Etikett

en: Javascript not supported
sv: Javascript stöds inte

en: Checking...
sv: Kontrollerar...

en: Cowardly refusing to check an empty URL.
sv: Vägrar fegt att kontrollera en tom webbadress.

en: Stopped
sv: Stoppad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlabel_progressbar) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, progressLabel)
en: Ready
sv: Klar

en: Finished checking %1
sv: Klar med kontroll av %1

en: Paused
sv: Paus

en: Adding level...
sv: Lägger till nivå...

en: Resuming
sv: Fortsätter

en: Export Results as HTML
sv: Exportera resultat som HTML

en: Create XML Site Map
sv: Skapa platsöversikt i XML

en: Use a protocol other than HTTP, e.g. file, ftp, sftp, fish, etc., so the files can be saved.
sv: Använd ett annat protokoll än HTTP, t.ex. file, ftp, sftp, fish, etc. så att filerna kan sparas.

en: Checking %1
sv: Kontrollerar %1

en: Done rechecking %1
sv: Klar med omkontroll av %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search
sv: Sök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlabel_url)
en: URL:
sv: Webbadress:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBoxLogin)
en: Cookie based authentication, only possible with HTTP based protocol.
sv: Behörighetskontroll baserad på kakor, bara tillgänglig med HTTP-baserade protokoll.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxLogin)
en: Login
sv: Inloggning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Depth)
en: Depth:
sv: Djup:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkbox_subdirs_only)
en: Do &not check parent folders
sv: Kontrollera i&nte överliggande kataloger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkbox_external_links)
en: Chec&k external links
sv: &Kontrollera externa länkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Do not check regular expression:
sv: Kontrollera inte enligt reguljärt uttryck:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_checked_links)
en: Checked Links:
sv: Kontrollera länkar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textlabel_elapsed_time) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, elapsedTimeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, elapsedTimeValueLabel)
en: hh:mm:ss
sv: tt:mm:ss

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlabel_elapsed_time) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elapsedTimeLabel)
en: Elapsed time:
sv: Förfluten tid:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: HTTP Identification
sv: HTTP-identifikation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SendIdentification)
en: Send Identification
sv: Skicka identifikation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: User-Agent
sv: Användaridentifikation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDefault)
en: Default
sv: Förval

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup)
en: Identity
sv: Identitet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: View
sv: Visa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DisplayTreeView)
en: Tree
sv: Träd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DisplayFlatView)
en: Flat (faster)
sv: Platt (snabbare)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup13_2)
en: Misc
sv: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FollowLastLinkChecked)
en: Follow Last Link Checked
sv: Följ senast kontrollerade länk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Export Results
sv: Exportera resultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred Style Sheet:
sv: Föredragen stilmall:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
sv: Nätverk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Number of simultaneous connections:
sv: Antal samtidiga anslutningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Timeout in seconds:
sv: Tidsgräns i sekunder:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Input
sv: Inmatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckExternalLinks)
en: Check external links
sv: Kontrollera externa länkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of items in URL history:
sv: Antal poster i webbadresshistorik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckParentFolders)
en: Check parent folders
sv: Kontrollera överliggande kataloger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuantaUrlPreviewPrefix)
en: Check this one if you want to use Quanta's project preview prefix in the URL to check
sv: Markera detta om du vill använda förhandsgranskningsprefix från Quantas projekt i webbadressen som ska kontrolleras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuantaUrlPreviewPrefix)
en: Use preview prefix
sv: Använd förhandsgranskningsprefix

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberCheckSettings)
en: Remember settings when exit
sv: Kom ihåg inställningar vid avslutning

en: Open new tab
sv: Öppna ny flik

en: Close the current tab
sv: Stäng aktuell flik

en: Session%1
sv: Session %1

en: KLinkStatus - Link Checker
sv: Klinkstatus - Länkkontrollverktyg

en: Invalid URL.
sv: Ogiltig webbadress.

en: ROOT URL.
sv: Rotwebbadress.

en: Edit Referrer
sv: Redigera refererande

en: All
sv: Alla

en: Open URL
sv: Öppna webbadress

en: Open Referrer URL
sv: Öppna refererande webbadress

en: Copy URL
sv: Kopiera webbadress

en: Copy Referrer URL
sv: Kopiera refererande webbadress

en: Copy Cell Text
sv: Kopiera celltext

en: Delete checked Documents
sv: Ta bort kontrollerade dokument

en: Delete All Documents
sv: Ta bort alla dokument

en: Cannot crawl through directories using HTTP.
    
    Try using file, ftp, sftp or fish, for example.
sv: Kan inte söka igenom kataloger med användning av HTTP.
    
    Försök exempelvis använda file, ftp, sftp eller fish.

en: Crawling folders...
sv: Söker igenom kataloger...

en: Matching results...
sv: Matchar resultat...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UnreferredDocumentsWidget)
en: Unreferred DocumentsWidget
sv: Komponent för dokument som inte refereras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlabel_url)
en: Base Folder:
sv: Baskatalog:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KListWidgetSearchLine, documentSearchLine)
en: Filter Documents...
sv: Filtrera dokument...
