kdeqt - en to sv translation catalogue (1851 entries)

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPageSetupWidget) i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPrintWidget) i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:13 i18n: ectx: propert
en: Form
sv: Formulär

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:42 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paper
sv: Papper

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pageSizeLabel)
en: Page size:
sv: Sidstorlek:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
sv: Bredd:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
sv: Höjd:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSourceLabel)
en: Paper source:
sv: Papperskälla:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:128 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Orientation
sv: Orientering

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:134 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
sv: Stående

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
sv: Liggande

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:151 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, reverseLandscape)
en: Reverse landscape
sv: Omvänt liggande

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:158 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, reversePortrait)
en: Reverse portrait
sv: Omvänt stående

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:184 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Margins
sv: Marginaler

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:192 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, topMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:195 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, topMargin)
en: top margin
sv: övre marginal

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:223 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, leftMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:226 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, leftMargin)
en: left margin
sv: vänstermarginal

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:255 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, rightMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:258 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, rightMargin)
en: right margin
sv: högermarginal

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:286 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, bottomMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:289 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, bottomMargin)
en: bottom margin
sv: undre marginal

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, printerGroup)
en: Printer
sv: Skrivare

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
sv: &Namn:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, properties)
en: P&roperties
sv: E&genskaper

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Location:
sv: Plats:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preview)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
sv: Typ:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lOutput)
en: Output &file:
sv: Utmatnings&fil:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:34 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPage)
en: Page
sv: Sida

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:44 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cupsPropertiesPage)
en: Advanced
sv: Avancerat

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:27 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, copiesTab)
en: Copies
sv: Kopior

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:39 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPrintRange)
en: Print range
sv: Skriv ut intervall

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printAll)
en: Print all
sv: Skriv ut alla

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printRange)
en: Pages from
sv: Sidor från

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to
sv: till

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printCurrentPage)
en: Current Page
sv: Aktuell sida

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printSelection)
en: Selection
sv: Urval

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:154 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Output Settings
sv: Utskriftsinställningar

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:160 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copies:
sv: Kopior:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:193 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, collate)
en: Collate
sv: Sammanställ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:210 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverse)
en: Reverse
sv: Omvänd

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:234 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:240 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorMode)
en: Color Mode
sv: Färgläge

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:259 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, color)
en: Color
sv: Färg

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:269 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, grayscale)
en: Grayscale
sv: Gråskala

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:279 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, duplex)
en: Duplex Printing
sv: Dubbelsidig utskrift

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:285 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noDuplex)
en: None
sv: Ingen

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:295 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, duplexLong)
en: Long side
sv: Långsida

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:302 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, duplexShort)
en: Short side
sv: Kortsida

[ctx: QXml]
en: no error occurred
sv: Inget fel uppstod

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
sv: Fel framkom från mottagaren

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
sv: Oväntat filslut

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
sv: Mer än en dokumenttypdefinition

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
sv: Fel uppstod vid tolkning av komponent

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
sv: Tagg stämmer inte

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
sv: Fel uppstod vid tolkning av innehåll

[ctx: QXml]
en: unexpected character
sv: Oväntat tecken

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
sv: Ogiltigt namn för att behandla instuktion

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
sv: Version förväntades när XML-deklarationen lästes

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
sv: Fel värde för ensamstående deklaration

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
sv: Kodningsdeklaration eller ensamstående deklaration förväntades när XML-deklarationen lästes

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
sv: Ensamstående deklaration förväntades när XML-deklarationen lästes

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
sv: Fel uppstod vid tolkning av dokumenttypdefinitionen

[ctx: QXml]
en: letter is expected
sv: Förväntade bokstav

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
sv: Fel uppstod vid tolkning av kommentar

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
sv: Fel uppstod vid tolkning av referens

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
sv: Internt skapad objektreferens tillåts inte i DTD

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
sv: Externt tolkad allmän objektreferens tillåts inte i egenskapens värde

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
sv: Externt tolkad allmän objektreferens tillåts inte i DTD

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
sv: Inte tolkad objektreferens i felaktigt sammanhang

[ctx: QXml]
en: recursive entities
sv: Rekursiva objekt

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
sv: Fel i textdeklarationen av ett externt objekt

en: Cannot assign to non-existent property "%1"
sv: Kan inte tilldela till egenskapen "%1" som inte finns

en: GestureArea: nested objects not allowed
sv: GestureArea: nästlade objekt tillåts inte

en: GestureArea: syntax error
sv: GestureArea: syntaxfel

en: GestureArea: script expected
sv: GestureArea: skript förväntades

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to create BLOB
sv: Kan inte skapa stort binärobjekt

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to write BLOB
sv: Kan inte skriva stort binärobjekt

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to open BLOB
sv: Kan inte öppna stort binärobjekt

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to read BLOB
sv: Kan inte läsa stort binärobjekt

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not find array
sv: Kunde inte hitta fält

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get array data
sv: Kunde inte hämta fältdata

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get query info
sv: Kunde inte hämta information om förfrågan

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not start transaction
sv: Kunde inte starta transaktion

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to commit transaction
sv: Kan inte överlämna transaktion

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not allocate statement
sv: Kunde inte reservera minne för sats

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not prepare statement
sv: Kunde inte förbereda sats

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe input statement
sv: Kunde inte beskriva indatasats

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe statement
sv: Kunde inte beskriva sats

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to close statement
sv: Kan inte stänga sats

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to execute query
sv: Kan inte utföra förfrågan

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not fetch next item
sv: Kunde inte hämta nästa objekt

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get statement info
sv: Kunde inte hämta information om sats

[ctx: QIBaseDriver]
en: Error opening database
sv: Fel när databas skulle öppnas

[ctx: QIBaseDriver]
en: Could not start transaction
sv: Kunde inte påbörja transaktion

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to commit transaction
sv: Kan inte överlämna transaktion

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to rollback transaction
sv: Kan inte återladda transaktion

[ctx: QODBCResult]
en: QODBCResult::reset: Unable to set 'SQL_CURSOR_STATIC' as statement attribute. Please check your ODBC driver configuration
sv: QODBCResult::reset: Kan inte ange 'SQL_CURSOR_STATIC' som satsegenskap. Kontrollera inställningen av ODBC-drivrutinen.

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to execute statement
sv: Kan inte utföra sats

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch
sv: Kan inte hämta

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch next
sv: Kan inte hämta nästa

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch first
sv: Kan inte hämta första

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch previous
sv: Kan inte hämta föregående

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch last
sv: Kan inte hämta sista

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to prepare statement
sv: Kan inte förbereda sats

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to bind variable
sv: Kan inte binda variabel

en: Unable to connect
sv: Kan inte ansluta

en: Unable to connect - Driver doesn't support all functionality required
sv: Kan inte ansluta: Drivrutinen stöder inte alla funktioner som krävs

en: Unable to disable autocommit
sv: Kan inte inaktivera automatiskt överlämning

en: Unable to commit transaction
sv: Kan inte överlämna transaktion

en: Unable to rollback transaction
sv: Kan inte återladda transaktion

en: Unable to enable autocommit
sv: Kan inte aktivera automatiskt överlämning

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column count
sv: Fel när kolumnantal skulle hämtas

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column name
sv: Fel när kolumnnamn skulle hämtas

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column type
sv: Fel när kolumntyp skulle hämtas

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to fetch row
sv: Kan inte hämta rad

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to execute statement
sv: Kan inte utföra sats

[ctx: QSymSQLResult]
en: Statement is not prepared
sv: Sats är inte förberedd

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to reset statement
sv: Kan inte återställa sats

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to bind parameters
sv: Kan inte binda parametrar

[ctx: QSymSQLResult]
en: Parameter count mismatch
sv: Antal parametrar stämmer inte

en: Invalid option:
sv: Ogiltigt alternativ:

en: Error opening database
sv: Fel när databas skulle öppnas

en: POLICY_DB_DEFAULT must be defined before any other POLICY definitions can be used
sv: POLICY_DB_DEFAULT måste definieras innan någon annan POLICY-definition kan användas

en: Unable to begin transaction
sv: Kan inte påbörja transaktion

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to fetch results
sv: Kan inte hämta resultat

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to execute statement
sv: Kan inte utföra sats

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to execute statement
sv: Kan inte utföra sats

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to prepare statement
sv: Kan inte förbereda sats

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to bind variable
sv: Kan inte binda variabel

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch record %1
sv: Kan inte hämta post %1

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch next
sv: Kan inte hämta nästa

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch first
sv: Kan inte hämta första

en: Unable to set autocommit
sv: Kan inte aktivera automatiskt överlämning

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to fetch data
sv: Kan inte hämta data

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute query
sv: Kan inte utföra förfrågan

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store result
sv: Kan inte lagra resultat

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute next query
sv: Kan inte utföra nästa förfrågan

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store next result
sv: Kan inte lagra nästa resultat

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to prepare statement
sv: Kan inte förbereda sats

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to reset statement
sv: Kan inte återställa sats

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind value
sv: Kan inte binda värde

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute statement
sv: Kan inte utföra sats

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind outvalues
sv: Kan inte binda utvärden

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store statement results
sv: Kan inte lagra satsresultat

en: Unable to open database '
sv: Kan inte öppna databas '

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to fetch row
sv: Kan inte hämta rad

[ctx: QSQLiteResult]
en: No query
sv: Ingen fråga

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute statement
sv: Kan inte utföra sats

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute multiple statements at a time
sv: Kan inte utföra flera satser på en gång

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to reset statement
sv: Kan inte återställa sats

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to bind parameters
sv: Kan inte binda parametrar

[ctx: QSQLiteResult]
en: Parameter count mismatch
sv: Antal parametrar stämmer inte

en: Error closing database
sv: Fel när databas skulle stängas

en: Unable to open connection
sv: Kan inte öppna anslutning

en: Unable to use database
sv: Kan inte använda databas

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
sv: Kan inte skapa förfrågan

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to prepare statement
sv: Kan inte förbereda sats

en: Could not begin transaction
sv: Kunde inte påbörja transaktion

en: Could not commit transaction
sv: Kunde inte överlämna transaktion

en: Could not rollback transaction
sv: Kunde inte återladda transaktion

en: Unable to subscribe
sv: Kan inte prenumerera

en: Unable to unsubscribe
sv: Kan inte säga upp prenumeration

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind column for batch execute
sv: Kan inte binda kolumn för bakgrundsutvärdering

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute batch statement
sv: Kan inte utföra bakgrundssats

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to goto next
sv: Kan inte gå till nästa

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to alloc statement
sv: Kan inte allokera sats

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to prepare statement
sv: Kan inte förbereda sats

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to get statement type
sv: Kan inte hämta satstyp

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind value
sv: Kan inte binda värde

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute statement
sv: Kan inte utföra sats

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to initialize
sv: Kan inte initiera

en: Unable to logon
sv: Kan inte logga in

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to begin transaction
sv: Kan inte påbörja transaktion

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to commit transaction
sv: Kan inte överlämna transaktion

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to rollback transaction
sv: Kan inte återladda transaktion

en: Invalid empty URL
sv: Ogiltig tom webbadress

en: createObject: value is not an object
sv: createObject: värdet är inte ett objekt

en: Invalid property assignment: "%1" is a read-only property
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: "%1" är en skrivskyddad egenskap

en: Invalid property assignment: unknown enumeration
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: okänt uppräkningsvärde

en: Invalid property assignment: string expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: sträng förväntades

en: Invalid property assignment: url expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: webbadress förväntades

en: Invalid property assignment: unsigned int expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: heltal utan tecken förväntades

en: Invalid property assignment: int expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: heltal förväntades

en: Invalid property assignment: number expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: tal förväntades

en: Invalid property assignment: color expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: färg förväntades

en: Invalid property assignment: date expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: datum förväntades

en: Invalid property assignment: time expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: tid förväntades

en: Invalid property assignment: datetime expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: datum och tid förväntades

en: Invalid property assignment: point expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: punkt förväntades

en: Invalid property assignment: size expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: storlek förväntades

en: Invalid property assignment: rect expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: rektangel förväntades

en: Invalid property assignment: boolean expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: Boolean förväntades

en: Invalid property assignment: 3D vector expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: tredimensionell vektor förväntades

en: Invalid property assignment: unsupported type "%1"
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: typen "%1" stöds inte

en: Element is not creatable.
sv: Elementet går inte att skapa.

en: Component elements may not contain properties other than id
sv: Komponentelement får inte innehålla andra egenskaper än ID

en: Invalid component id specification
sv: Ogiltig specifikation av komponent-ID

en: id is not unique
sv: ID-värdet är inte unikt

en: Invalid component body specification
sv: Ogiltig specifikation av component body

en: Component objects cannot declare new properties.
sv: Komponentobjekt kan inte deklarera nya egenskaper.

en: Component objects cannot declare new signals.
sv: Komponentobjekt kan inte deklarera nya signaler.

en: Component objects cannot declare new functions.
sv: Komponentobjekt kan inte deklarera nya funktioner.

en: Cannot create empty component specification
sv: Kan inte skapa tom komponentspecifikation

en: "%1.%2" is not available in %3 %4.%5.
sv: "%1.%2" är inte tillgänglig i %3 %4.%5.

en: "%1.%2" is not available due to component versioning.
sv: "%1.%2" är inte tillgänglig på grund av komponentversion.

en: Incorrectly specified signal assignment
sv: Felaktigt angiven signaltilldelning

en: Cannot assign a value to a signal (expecting a script to be run)
sv: Kan inte tilldela ett värde till en signal (förväntar att ett skript ska köras)

en: Empty signal assignment
sv: Tom signaltilldelning

en: Empty property assignment
sv: Tom egenskapstilldelning

en: Attached properties cannot be used here
sv: Anslutna egenskaper kan inte användas här

en: Non-existent attached object
sv: Anslutet objekt existerar inte

en: Invalid attached object assignment
sv: Ogiltig tilldelning av anslutet objekt

en: Cannot assign to non-existent default property
sv: Kan inte tilldela en standardegenskap som inte finns

en: Invalid use of namespace
sv: Ogiltig användning av namnrymd

en: Not an attached property name
sv: Inte ett namn på en ansluten egenskap

en: Invalid use of id property
sv: Ogiltig användning av id-egenskap

en: Property has already been assigned a value
sv: Egenskapen har redan tilldelats ett värde

en: Invalid grouped property access
sv: Ogiltig grupperad egenskapsåtkomst

en: Cannot assign a value directly to a grouped property
sv: Kan inte tilldela ett värde direkt till en grupperad egenskap

en: Invalid property use
sv: Ogiltig användning av egenskap

en: Property assignment expected
sv: Egenskapstilldelning förväntades

en: Single property assignment expected
sv: Enstaka egenskapstilldelning förväntades

en: Unexpected object assignment
sv: Oväntad objekttilldelning

en: Cannot assign object to list
sv: Kan inte tilldela objekt till lista

en: Can only assign one binding to lists
sv: Kan bara tilldela en bindning till listor

en: Cannot assign primitives to lists
sv: Kan inte tilldela primitiver till listor

en: Cannot assign multiple values to a script property
sv: Kan inte tilldela flera värden till en skriptegenskap

en: Invalid property assignment: script expected
sv: Ogiltig egenskapstilldelning: skript förväntades

en: Cannot assign multiple values to a singular property
sv: Kan inte tilldela flera värden till en singulär egenskap

en: Cannot assign object to property
sv: Kan inte tilldela objekt till egenskap

en: "%1" cannot operate on "%2"
sv: "%1" kan inte operera på "%2"

en: Duplicate default property
sv: Duplicerad fördefinierad egenskap

en: Duplicate property name
sv: Duplicerat egenskapsnamn

en: Property names cannot begin with an upper case letter
sv: Egenskapsnamn kan inte börja med en stor bokstav

en: Illegal property name
sv: Ogiltigt egenskapsnamn

en: Duplicate signal name
sv: Duplicerat signalnamn

en: Signal names cannot begin with an upper case letter
sv: Signalnamn kan inte börja med en stor bokstav

en: Illegal signal name
sv: Ogiltigt signalnamn

en: Duplicate method name
sv: Duplicerat metodnamn

en: Method names cannot begin with an upper case letter
sv: Metodnamn kan inte börja med en stor bokstav

en: Illegal method name
sv: Felaktigt metodnamn

en: Property value set multiple times
sv: Egenskapsvärde angivet flera gånger

en: Invalid property nesting
sv: Ogiltig nästling av egenskaper

en: Cannot override FINAL property
sv: Kan inte överskrida egenskapen FINAL

en: Invalid property type
sv: Ogiltig egenskapstyp

en: Invalid empty ID
sv: Ogiltigt tomt ID

en: IDs cannot start with an uppercase letter
sv: Inget ID får börja med en stor bokstav

en: IDs must start with a letter or underscore
sv: Alla ID måste börja med en bokstav eller ett understreck

en: IDs must contain only letters, numbers, and underscores
sv: ID får bara innehålla bokstäver, siffror och understreck

en: ID illegally masks global JavaScript property
sv: ID maskerar felaktigt global Javascript-egenskap

en: No property alias location
sv: Ingen aliasplats för egenskap

en: Invalid alias location
sv: Ogiltig aliasplats

en: Invalid alias reference. An alias reference must be specified as <id>, <id>.<property> or <id>.<value property>.<property>
sv: Ogiltig aliasreferens En aliasreferens måste anges som  <id>, <id>.<property> eller <id>.<value property>.<property>

en: Invalid alias reference. Unable to find id "%1"
sv: Ogiltig aliasreferens. Kan inte hitta id "%1"

en: Alias property exceeds alias bounds
sv: Aliasegenskap överskrider aliasgränser

en: Binding loop detected for property "%1"
sv: Bindningssnurra detekterades för egenskap "%1"

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Syntax error
sv: Syntaxfel

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected token `%1'
sv: Oväntad symbol `%1'

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected token `%1'
sv: Förväntad symbol `%1'

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal unicode escape sequence
sv: Ogiltig Unicode escape-sekvens

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal character
sv: Ogiltigt tecken

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed string at end of line
sv: Oavslutad sträng vid radslut

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal escape sequence
sv: Ogiltig escape-sekvens

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed comment at end of file
sv: Oavslutad kommentar vid filslut

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal syntax for exponential number
sv: Ogiltig syntax för exponentialtal

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Identifier cannot start with numeric literal
sv: Identifierare kan inte inledas med numeriskt tecken.

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression literal
sv: Oavslutad literal i reguljärt uttryck

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid regular expression flag '%0'
sv: Ogiltig reguljärt uttrycksflagga '%0'

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression backslash sequence
sv: Oavslutad bakstreck-sekvens i reguljärt uttryck

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression class
sv: Oavslutad reguljär uttrycksklass

[ctx: QDeclarativeCompiledBindings]
en: Binding loop detected for property "%1"
sv: Bindningssnurra detekterades för egenskap "%1"

en: Script %1 unavailable
sv: Skriptet %1 är inte tillgängligt

en: Type %1 unavailable
sv: Typen %1 inte tillgänglig

en: Namespace %1 cannot be used as a type
sv: Namnrymd %1 kan inte användas som en typ

en: plugin cannot be loaded for module "%1": %2
sv: insticksprogram kan inte laddas för modulen "%1": %2

en: module "%1" plugin "%2" not found
sv: modul "%1" insticksprogram "%2" hittades inte

en: module "%1" version %2.%3 is not installed
sv: modul "%1" version %2.%3 är inte installerat

en: module "%1" is not installed
sv: modul "%1" är inte installerad

en: "%1": no such directory
sv: "%1": ingen sådan katalog

en: import "%1" has no qmldir and no namespace
sv: import "%1" har inget qmldir och ingen namnrymd

en: - %1 is not a namespace
sv: - %1 är inte en namnrymd

en: - nested namespaces not allowed
sv: - nästlade namnrymder tillåts inte

en: local directory
sv: lokal katalog

en: is ambiguous. Found in %1 and in %2
sv: är tvetydig. Hittades i %1 och i %2

en: is ambiguous. Found in %1 in version %2.%3 and %4.%5
sv: är tvetydig. Hittades i %1 i version %2.%3 och %4.%5

en: is instantiated recursively
sv: instantieras rekursivt

en: is not a type
sv: är inte en typ

en: File name case mismatch for "%1"
sv: Filnamnets skiftläge stämmer inte för "%1"

en: executeSql called outside transaction()
sv: executeSql anropad utanför transaction()

en: Read-only Transaction
sv: Skrivskyddad transaktion

en: Version mismatch: expected %1, found %2
sv: Version matchar inte: förväntade %1, hittade %2

en: SQL transaction failed
sv: SQL-transaktion misslyckades

en: transaction: missing callback
sv: transaction: saknar återanrop

en: SQL: database version mismatch
sv: SQL: databasversion matchar inte

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create object of type %1
sv: Kan inte skapa objekt av typen %1

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign value %1 to property %2
sv: Kan inte tilldela värdet %1 till egenskapen %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object type %1 with no default method
sv: Kan inte tilldela objekttyp %1 utan fördefinierad metod

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot connect mismatched signal/slot %1 %vs. %2
sv: Kan inte ansluta signal %1 och slot %2 som inte matchar

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign an object to signal property %1
sv: Kan inte tilldela ett objekt till signalegenskap %1

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to list
sv: Kan inte tilldela objekt till lista

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to interface property
sv: Kan inte tilldela objekt till egenskap i interface

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create attached object
sv: Kan inte skapa anslutet objekt

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot set properties on %1 as it is null
sv: Kan inte ställa in egenskaper för %1 eftersom den är null

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Property value set multiple times
sv: Egenskapsvärde angivet flera gånger

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected type name
sv: Förväntade typnamn

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid import qualifier ID
sv: Ogiltig identifierare för importkvalificering

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Reserved name "Qt" cannot be used as an qualifier
sv: Reserverat namn "Qt" kan inte användas som kvalificering

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import qualifiers must be unique.
sv: Kvalificering av skriptimport måste vara unik.

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import requires a qualifier
sv: Skriptimport kräver en kvalificering

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Library import requires a version
sv: Biblioteksimport kräver en version

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected parameter type
sv: Förväntade parametertyp

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid property type modifier
sv: Ogiltig modifierare av egenskapstyp

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected property type modifier
sv: Oväntad modifierare av egenskapstyp

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected property type
sv: Förväntade egenskapstyp

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Readonly not yet supported
sv: Skrivskydd stöds inte ännu

[ctx: QDeclarativeParser]
en: JavaScript declaration outside Script element
sv: Javascript-deklaration utanför Script-element

en: Could not load cursor delegate
sv: Kunde inte ladda markörrepresentant

en: Could not instantiate cursor delegate
sv: Kunde inte initiera markörrepresentant

en: front is a write-once property
sv: front är en egenskap som kan skrivas en gång

en: back is a write-once property
sv: back är en egenskap som kan skrivas en gång

[ctx: QDeclarativeAnimatedImage]
en: Qt was built without support for QMovie
sv: Qt byggdes utan stöd för QMovie

en: KeyNavigation is only available via attached properties
sv: Nyckelnavigering är bara tillgänglig via anslutna egenskaper

en: Keys is only available via attached properties
sv: Nycklar är bara tillgängliga via anslutna egenskaper

en: LayoutMirroring is only available via attached properties
sv: Layoutspegling är bara tillgänglig via anslutna egenskaper

en: Loader does not support loading non-visual elements.
sv: Laddaren stöder inte att ladda icke-visuella element.

en: LayoutDirection attached property only works with Items
sv: Ansluten egenskap LayoutDirection fungerar bara med Items

en: Delegate component must be Item type.
sv: Representantkomponent måste vara objekttyp.

en: Possible anchor loop detected on fill.
sv: Möjlig förankringssnurra detekterad vid ifyllnad.

en: Possible anchor loop detected on centerIn.
sv: Möjlig förankringssnurra detekterad för centerIn.

en: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
sv: Kan inte förankra till ett objekt som inte är överliggande eller på samma nivå.

en: Possible anchor loop detected on vertical anchor.
sv: Möjlig förankringssnurra detekterad för vertikal förankring.

en: Possible anchor loop detected on horizontal anchor.
sv: Möjlig förankringssnurra detekterad för horisontell förankring.

en: Cannot specify left, right, and hcenter anchors.
sv: Kan inte ange vänster-, höger- eller horisontell centralförankring.

en: Cannot anchor to a null item.
sv: Kan inte förankra till ett objekt som är null.

en: Cannot anchor a horizontal edge to a vertical edge.
sv: Kan inte förankra en horisontell kant till en vertikal kant.

en: Cannot anchor item to self.
sv: Kan inte förankra objekt till sig själv.

en: Cannot specify top, bottom, and vcenter anchors.
sv: Kan inte ange över-, under- eller vertikal centralförankring.

en: Baseline anchor cannot be used in conjunction with top, bottom, or vcenter anchors.
sv: Grundförankring kan inte användas tillsammas med över-, under- eller vertikal centralförankring.

en: Cannot anchor a vertical edge to a horizontal edge.
sv: Kan inte förankra en vertikal kant till en horisontell kant.

en: Cannot change the animation assigned to a Behavior.
sv: Kan inte ändra animeringen tilldelad till Behavior.

en: Error decoding: %1: %2
sv: Fel vid avkodning: %1: %2

en: Failed to get image from provider: %1
sv: Misslyckades hämta bild från leverantör: %1

en: Cannot open: %1
sv: Kan inte öppna: %1

en: Cannot animate non-existent property "%1"
sv: Kan inte animera egenskapen "%1" som inte finns

en: Cannot animate read-only property "%1"
sv: Kan inte animera skrivskyddad egenskap "%1"

en: Cannot set a duration of < 0
sv: Kan inte ställa in varaktighet mindre än 0

en: Unable to preserve appearance under complex transform
sv: Kan inte bevara utseende med komplex transform

en: Unable to preserve appearance under non-uniform scale
sv: Kan inte bevara utseende med icke likformig skala

en: Unable to preserve appearance under scale of 0
sv: Kan inte bevara utseende med skala 0

en: remove: index %1 out of range
sv: remove: index %1 utanför intervall

en: insert: value is not an object
sv: insert: värdet är inte ett objekt

en: insert: index %1 out of range
sv: insert: index %1 utanför intervall

en: move: out of range
sv: move: utanför intervall

en: append: value is not an object
sv: append: värdet är inte ett objekt

en: set: value is not an object
sv: set: värdet är inte ett objekt

en: set: index %1 out of range
sv: set: index %1 utanför intervall

en: ListElement: cannot contain nested elements
sv: ListElement: kan inte innehålla nästlade element

en: ListElement: cannot use reserved "id" property
sv: ListElement: kan inte använda reserverad egenskap "id"

en: ListElement: cannot use script for property value
sv: ListElement: kan inte använda skript för egenskapsvärde

en: ListModel: undefined property '%1'
sv: ListModel: odefinierad egenskap '%1'

en: "%1" duplicates a previous role name and will be disabled.
sv: "%1" duplicerar ett tidigare rollnamn och kommer att inaktiveras.

[ctx: QDeclarativeXmlRoleList]
en: An XmlListModel query must start with '/' or "//"
sv: En förfrågan till en XmlListModel måste börja med '/' eller "//"

en: invalid query: "%1"
sv: ogiltig förfrågan: "%1"

en: PropertyChanges does not support creating state-specific objects.
sv: PropertyChanges stöder inte att skapa tillståndsspecifika objekt.

en: Cannot assign to read-only property "%1"
sv: Kan inte tilldela till en skrivskyddad egenskap "%1"

en: Application is an abstract class
sv: Application är en abstrakt klass

en: Animation is an abstract class
sv: Animation är en abstrakt klass

[ctx: QDeclarativeXmlListModel]
en: Qt was built without support for xmlpatterns
sv: Qt byggdes utan stöd för xmlpatterns

en: Connections: nested objects not allowed
sv: Connections: nästlade objekt tillåts inte

en: Connections: syntax error
sv: Connections: syntaxfel

en: Connections: script expected
sv: Connections: skript förväntades

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: [Array of length %1]
sv: [Fält av längden %1]

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: <undefined>
sv: <odefinierad>

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activates the program's main window
sv: Aktiverar programmets huvudfönster

en: Go Back
sv: Gå tillbaka

en: < &Back
sv: < Till&baka

en: Continue
sv: Fortsätt

en: &Next
sv: &Nästa

en: &Next >
sv: &Nästa >

en: Commit
sv: Utför

en: Done
sv: Klar

en: &Finish
sv: Slut&för

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Help
sv: Hjälp

en: &Help
sv: &Hjälp

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
sv: Sidinställning

[ctx: QPrintDialog]
en: Print
sv: Skriv ut

en: &Options >>
sv: &Alternativ >>

en: &Print
sv: Skriv &ut

en: &Options <<
sv: &Alternativ <<

en: Print to File (PDF)
sv: Skriv ut till fil (PDF)

en: Print to File (Postscript)
sv: Skriv ut till fil (Postscript)

en: Local file
sv: Lokal fil

en: Write %1 file
sv: Skriv fil %1

en: Print To File ...
sv: Skriv till fil...

en: %1 is a directory.
    Please choose a different file name.
sv: %1 är en katalog.
    Välj ett annat filnamn.

en: File %1 is not writable.
    Please choose a different file name.
sv: Filen %1 är inte skrivbar.
    Välj ett annat filnamn.

en: %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
sv: %1 finns redan.
    Vill du skriva över den?

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Name
sv: Namn

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Value
sv: Värde

en: Show Details...
sv: Visa detaljer...

en: Hide Details...
sv: Dölj detaljer...

[ctx: QMessageBox]
en: OK
sv: Ok

[ctx: QMessageBox]
en: Help
sv: Hjälp

en: <h3>About Qt</h3><p>This program uses Qt version %1.</p>
sv: <h3>Om Qt</h3><p>Programmet använder Qt version %1.</p>

en: <p>Qt is a C++ toolkit for cross-platform application development.</p><p>Qt provides single-source portability across all major desktop operating systems. It is also available for embedded Linux and other embedded and mobile operating systems.</p><p>Qt is available under three different licensing options designed to accommodate the needs of our various users.</p><p>Qt licensed under our commercial license agreement is appropriate for development of proprietary/commercial software where you do not want to share any source code with third parties or otherwise cannot comply with the terms of the GNU LGPL version 3 or GNU LGPL version 2.1.</p><p>Qt licensed under the GNU LGPL version 3 is appropriate for the development of Qt&nbsp;applications provided you can comply with the terms and conditions of the GNU LGPL version 3.</p><p>Qt licensed under the GNU LGPL version 2.1 is appropriate for the development of Qt&nbsp;applications provided you can comply with the terms and conditions of the GNU LGPL version 2.1.</p><p>Please see <a href="http://%2/">%2</a> for an overview of Qt licensing.</p><p>Copyright (C) %1 The Qt Company Ltd and other contributors.</p><p>Qt and the Qt logo are trademarks of The Qt Company Ltd.</p><p>Qt is The Qt Company Ltd product developed as an open source project. See <a href="http://%3/">%3</a> for more information.</p>
sv: <p>Qt är ett C++-programbibliotek för programutveckling på flera plattformar.</p><p>Qt gör det möjligt att använda samma källkod för alla större operativsystem för skrivbordsdatorer. Det finns också tillgängligt för inbäddad Linux och andra inbäddade och mobila operativsystem.</p><p>Qt är tillgängligt med tre olika licensalternativ skapade för att uppfylla behoven hos våra olika användare.</p><p>Qt licensierat enligt vårt kommersiella licensavtal är lämpligt för utveckling av privat eller kommersiell programvara, där man inte vill dela någon källkod med tredje part eller på annat sätt inte kan uppfylla villkoren i GNU LGPL version 3 eller GNU LGPL version 2.1.</p><p>Qt licensierat enligt GNU LGPL version 3 är lämpligt för utveckling av Qt-program under förutsättning att man kan uppfylla villkoren och kraven i GNU LGPL version 3.</p><p>Qt licensierat enligt GNU LGPL version 2.1 är lämpligt för utveckling av Qt-program där man kan uppfylla villkoren och kraven i GNU LGPL version 2.1.</p><p>Se  <a href="http://%2/">%2</a> för en översikt av Qt licensiering.</p><p>Copyright © %1 The Qt Company Ltd och andra bidragsgivare.</p><p>Qt och Qt-logotypen är varumärken av The Qt Company Ltd.</p><p>Qt är en produkt från The Qt Company Ltd utvecklad som ett projekt med öppen källkod. Se <a href="http://%3/">%3</a> för mer information.</p>

en: About Qt
sv: Om Qt

en: OK
sv: Ok

en: %1 TB
sv: %1 Tibyte

en: %1 GB
sv: %1 Gibyte

en: %1 MB
sv: %1 Mibyte

en: %1 KB
sv: %1 Kibyte

en: %1 bytes
sv: %1 byte

en: Invalid filename
sv: Ogiltigt filnamn

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
sv: <b>Namnet "%1" kan inte användas.</b><p>Försök använda ett annat namn, med färre tecken eller utan skiljetecken.

en: Name
sv: Namn

en: Size
sv: Storlek

[ctx: Match OS X Finder]
en: Kind
sv: Sort

[ctx: All other platforms]
en: Type
sv: Typ

en: Date Modified
sv: Ändringsdatum

en: What's This?
sv: Vad är det här?

en: %1%
sv: %1 %

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print Preview
sv: Förhandsgranska utskrift

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
sv: Nästa sida

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
sv: Föregående sida

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
sv: Första sidan

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
sv: Sista sidan

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
sv: Fyll bredd

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
sv: Fyll sidan

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
sv: Zooma in

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
sv: Zooma ut

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
sv: Stående

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
sv: Liggande

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
sv: Visa ensam sida

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show facing pages
sv: Visa uppslag

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show overview of all pages
sv: Visa översikt av alla sidor

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
sv: Sidinställning

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PDF
sv: Exportera till PDF

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PostScript
sv: Exportera till Postscript

en: Select Font
sv: Välj teckensnitt

en: &Font
sv: &Teckensnitt

en: Font st&yle
sv: Teckensnitts&stil

en: &Size
sv: &Storlek

en: Effects
sv: Effekter

en: Stri&keout
sv: Överstru&ken

en: &Underline
sv: &Understruken

en: Sample
sv: Exempel

en: Wr&iting System
sv: Skr&ivsystem

en: File exists
sv: Filen finns

en: <qt>Do you want to overwrite it?</qt>
sv: <qt>Vill du skriva över den?</qt>

en: A4 (210 x 297 mm, 8.26 x 11.7 inches)
sv: A4 (210 x 297 mm, 8,26 x 11,7 tum)

en: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 inches)
sv: B5 (176 x 250 mm, 6,93 x 9,84 tum)

en: Executive (7.5 x 10 inches, 191 x 254 mm)
sv: Executive (7,5 x 10 tum, 191 x 254 mm)

en: Legal (8.5 x 14 inches, 216 x 356 mm)
sv: Legal (8,5 x 14 tum, 216 x 356 mm)

en: Letter (8.5 x 11 inches, 216 x 279 mm)
sv: Letter (8,5 x 11 tum, 216 x 279 mm)

en: US Common #10 Envelope (105 x 241 mm)
sv: US vanligt nummer 10 kuvert (105 x 241 mm)

en: Print selection
sv: Skriv ut markering

en: Print current page
sv: Skriv ut aktuell sida

en: US Common #10 Envelope
sv: US vanligt nummer 10 kuvert

en: Custom
sv: Eget

en: Centimeters (cm)
sv: Centimeter (cm)

en: Millimeters (mm)
sv: Millimeter (mm)

en: Inches (in)
sv: Tum (in)

en: Points (pt)
sv: Punkter (pt)

en: Enter a value:
sv: Ange ett värde:

en: Print
sv: Skriv ut

en: The 'From' value cannot be greater than the 'To' value.
sv: Värdet 'Från' kan inte vara större än värdet 'Till'.

en: Remove
sv: Ta bort

en: locally connected
sv: lokalt ansluten

en: Aliases: %1
sv: Alias: %1

en: unknown
sv: okänd

en: <empty>
sv: <tom>

en: Undo %1
sv: Ångra %1

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
sv: Ångra

en: Redo %1
sv: Gör om %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
sv: Gör om

en: Home
sv: Hem

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
sv: Den här datorn

en: %1 byte(s)
sv: %1 byte

en: False
sv: Falsk

en: True
sv: Sann

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
sv: Enhet

[ctx: QFileDialog]
en: File
sv: Fil

[ctx: Match Windows Explorer]
en: File Folder
sv: Filmapp

[ctx: All other platforms]
en: Folder
sv: Katalog

[ctx: All other platforms]
en: Shortcut
sv: Genväg

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Minimize
sv: Minimera

en: Maximize
sv: Maximera

en: Unshade
sv: Rulla ut

en: Shade
sv: Rulla upp

en: Restore Down
sv: Återställ ner

en: Restore
sv: Återställ

en: Close
sv: Stäng

en: Menu
sv: Meny

en: &Restore
sv: &Återställ

en: &Move
sv: &Flytta

en: Mi&nimize
sv: Mi&nimera

en: Ma&ximize
sv: Ma&ximera

en: Stay on &Top
sv: Stanna &överst

en: &Close
sv: Stän&g

en: &Select All
sv: Markera &alla

en: &Step up
sv: Ett steg &upp

en: Step &down
sv: Ett steg &ner

[ctx: QMenuBar]
en: Corner Toolbar
sv: Hörnverktygsrad

en: (Untitled)
sv: (Namnlös)

en: Actions
sv: Åtgärder

en: AM
sv: FM

en: am
sv: fm

en: PM
sv: EM

en: pm
sv: em

en: Scroll here
sv: Panorera hit

en: Left edge
sv: Vänster kant

en: Top
sv: Längst upp

en: Right edge
sv: Höger kant

en: Bottom
sv: Längst ner

en: Page left
sv: Sida vänster

en: Page up
sv: Sida upp

en: Page right
sv: Sida höger

en: Page down
sv: Sida ner

en: Scroll left
sv: Panorera åt vänster

en: Scroll up
sv: Panorera uppåt

en: Scroll right
sv: Panorera åt höger

en: Scroll down
sv: Panorera neråt

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: &Undo
sv: Å&ngra

en: &Redo
sv: &Gör om

en: Cu&t
sv: Klipp u&t

en: &Copy
sv: K&opiera

en: &Paste
sv: K&listra in

en: Delete
sv: Ta bort

en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &OK
sv: &Ok

[ctx: QDialogButtonBox]
en: OK
sv: Ok

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
sv: &Spara

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
sv: Spara

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
sv: &Avbryt

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Close
sv: Stän&g

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
sv: Verkställ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
sv: Återställ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
sv: Spara inte

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
sv: Stäng utan att spara

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
sv: Kasta

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
sv: &Ja

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
sv: Ja till &alla

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &No
sv: &Nej

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
sv: N&ej till alla

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
sv: Spara alla

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
sv: Avbryt

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
sv: Försök igen

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
sv: Återställ förval

en: Sh&ade
sv: &Rulla upp

en: &Unshade
sv: R&ulla ut

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
sv: LTR

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Services
sv: Tjänster

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide %1
sv: Dölj %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide Others
sv: Dölj övriga

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Show All
sv: Visa alla

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Preferences...
sv: Inställningar...

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Quit %1
sv: Avsluta %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: About %1
sv: Om %1

en: Exit
sv: Avsluta

[ctx: QShortcut]
en: Space
sv: Mellanslag

[ctx: QShortcut]
en: Tab
sv: Tabulator

[ctx: QShortcut]
en: Backtab
sv: Bakåttabulator

[ctx: QShortcut]
en: Backspace
sv: Backsteg

[ctx: QShortcut]
en: Return
sv: Retur

[ctx: QShortcut]
en: Ins
sv: Insert

[ctx: QShortcut]
en: Del
sv: Delete

[ctx: QShortcut]
en: Print
sv: Prt Sc

[ctx: QShortcut]
en: SysReq
sv: Sys Rq

[ctx: QShortcut]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: QShortcut]
en: Up
sv: Upp

[ctx: QShortcut]
en: Right
sv: Höger

[ctx: QShortcut]
en: Down
sv: Ner

[ctx: QShortcut]
en: PgUp
sv: Page Up

[ctx: QShortcut]
en: PgDown
sv: Page Down

[ctx: QShortcut]
en: CapsLock
sv: Caps Lock

[ctx: QShortcut]
en: NumLock
sv: Num Lock

[ctx: QShortcut]
en: ScrollLock
sv: Scroll Lock

[ctx: QShortcut]
en: Menu
sv: Meny

[ctx: QShortcut]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: QShortcut]
en: Back
sv: Bakåt

[ctx: QShortcut]
en: Forward
sv: Framåt

[ctx: QShortcut]
en: Stop
sv: Stopp

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
sv: Sänk volym

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
sv: Tyst

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
sv: Höj volym

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
sv: Förstärk bas

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
sv: Höj bas

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
sv: Sänk bas

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
sv: Höj diskant

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
sv: Sänk diskant

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
sv: Spela media

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
sv: Stoppa media

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
sv: Föregående media

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
sv: Nästa media

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
sv: Spela in media

[ctx: QShortcut]
en: Media Pause
sv: Mediapaus

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Media Play/Pause
sv: Växla mellan spela media och paus

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
sv: Hemsida

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
sv: Favoriter

[ctx: QShortcut]
en: Search
sv: Sök

[ctx: QShortcut]
en: Standby
sv: Vänteläge

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
sv: Öppna webbadress

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
sv: Starta e-post

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
sv: Starta media

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
sv: Starta (0)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
sv: Starta (1)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
sv: Starta (2)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
sv: Starta (3)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
sv: Starta (4)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
sv: Starta (5)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
sv: Starta (6)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
sv: Starta (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
sv: Starta (8)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
sv: Starta (9)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
sv: Starta (A)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
sv: Starta (B)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
sv: Starta (C)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
sv: Starta (D)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
sv: Starta (E)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
sv: Starta (F)

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Up
sv: Öka bildskärmens ljusstyrka

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Down
sv: Minska bildskärmens ljusstyrka

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Light On/Off
sv: Tangentbordsljus på/av

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Up
sv: Öka tangentbordets ljusstyrka

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Down
sv: Minska tangentbordets ljusstyrka

[ctx: QShortcut]
en: Power Off
sv: Stäng av

[ctx: QShortcut]
en: Wake Up
sv: Väck

[ctx: QShortcut]
en: Eject
sv: Mata ut

[ctx: QShortcut]
en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

[ctx: QShortcut]
en: Sleep
sv: Sov

[ctx: QShortcut]
en: LightBulb
sv: Glödlampa

[ctx: QShortcut]
en: Shop
sv: Handla

[ctx: QShortcut]
en: History
sv: Historik

[ctx: QShortcut]
en: Add Favorite
sv: Lägg till favorit

[ctx: QShortcut]
en: Hot Links
sv: Aktuella länkar

[ctx: QShortcut]
en: Adjust Brightness
sv: Justera ljusstyrka

[ctx: QShortcut]
en: Finance
sv: Ekonomi

[ctx: QShortcut]
en: Community
sv: Gemenskap

[ctx: QShortcut]
en: Audio Rewind
sv: Spola tillbaka ljud

[ctx: QShortcut]
en: Back Forward
sv: Bakåt framåt

[ctx: QShortcut]
en: Application Left
sv: Program vänster

[ctx: QShortcut]
en: Application Right
sv: Program höger

[ctx: QShortcut]
en: Book
sv: Bok

[ctx: QShortcut]
en: CD
sv: Cd

[ctx: QShortcut]
en: Calculator
sv: Miniräknare

[ctx: QShortcut]
en: Clear
sv: Töm

[ctx: QShortcut]
en: Clear Grab
sv: Släpp fokus

[ctx: QShortcut]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: QShortcut]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: QShortcut]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: QShortcut]
en: Display
sv: Bildskärm

[ctx: QShortcut]
en: Documents
sv: Dokument

[ctx: QShortcut]
en: Spreadsheet
sv: Kalkylblad

[ctx: QShortcut]
en: Browser
sv: Webbläsare

[ctx: QShortcut]
en: Game
sv: Spel

[ctx: QShortcut]
en: Go
sv: Gå

[ctx: QShortcut]
en: Logoff
sv: Logga ut

[ctx: QShortcut]
en: Market
sv: Marknad

[ctx: QShortcut]
en: Meeting
sv: Möte

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Menu
sv: Tangentbordsmeny

[ctx: QShortcut]
en: Menu PB
sv: Menyknapp

[ctx: QShortcut]
en: My Sites
sv: Mina platser

[ctx: QShortcut]
en: News
sv: Nyheter

[ctx: QShortcut]
en: Home Office
sv: Hemmakontor

[ctx: QShortcut]
en: Option
sv: Alternativ

[ctx: QShortcut]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: QShortcut]
en: Phone
sv: Telefon

[ctx: QShortcut]
en: Reply
sv: Svara

[ctx: QShortcut]
en: Reload
sv: Uppdatera

[ctx: QShortcut]
en: Rotate Windows
sv: Rotera fönster

[ctx: QShortcut]
en: Rotation PB
sv: Rotationsknapp

[ctx: QShortcut]
en: Rotation KB
sv: Rotationstangent

[ctx: QShortcut]
en: Save
sv: Spara

[ctx: QShortcut]
en: Send
sv: Skicka

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
sv: Stavningskontroll

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
sv: Dela skärm

[ctx: QShortcut]
en: Support
sv: Stöd

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
sv: Aktivitetsruta

[ctx: QShortcut]
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: QShortcut]
en: Travel
sv: Resa

[ctx: QShortcut]
en: Word Processor
sv: Ordbehandlare

[ctx: QShortcut]
en: XFer
sv: Överför

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: QShortcut]
en: Away
sv: Frånvaro

[ctx: QShortcut]
en: Messenger
sv: Meddelanden

[ctx: QShortcut]
en: WebCam
sv: Webbkamera

[ctx: QShortcut]
en: Mail Forward
sv: Vidarebefordra brev

[ctx: QShortcut]
en: Pictures
sv: Bilder

[ctx: QShortcut]
en: Music
sv: Musik

[ctx: QShortcut]
en: Battery
sv: Batteri

[ctx: QShortcut]
en: Bluetooth
sv: Blåtand

[ctx: QShortcut]
en: Wireless
sv: Trådlös

[ctx: QShortcut]
en: Ultra Wide Band
sv: Ultrabredband

[ctx: QShortcut]
en: Audio Forward
sv: Spola fram ljud

[ctx: QShortcut]
en: Audio Repeat
sv: Upprepa ljud

[ctx: QShortcut]
en: Audio Random Play
sv: Spela ljud slumpmässigt

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
sv: Textning

[ctx: QShortcut]
en: Audio Cycle Track
sv: Upprepa ljudspår

[ctx: QShortcut]
en: Time
sv: Tid

[ctx: QShortcut]
en: Select
sv: Välj

[ctx: QShortcut]
en: View
sv: Visa

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
sv: Menyrad

[ctx: QShortcut]
en: Suspend
sv: Viloläge

[ctx: QShortcut]
en: Hibernate
sv: Dvala

[ctx: QShortcut]
en: Print Screen
sv: Prt Sc

[ctx: QShortcut]
en: Number Lock
sv: Num Lock

[ctx: QShortcut]
en: Escape
sv: Esc

[ctx: QShortcut]
en: System Request
sv: Sys Rq

[ctx: QShortcut]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: QShortcut]
en: No
sv: Nej

[ctx: QShortcut]
en: Context1
sv: Sammanhang 1

[ctx: QShortcut]
en: Context2
sv: Sammanhang 2

[ctx: QShortcut]
en: Context3
sv: Sammanhang 3

[ctx: QShortcut]
en: Context4
sv: Sammanhang 4

[ctx: QShortcut]
en: Call
sv: Ring

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
sv: Lägg på

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Call/Hangup
sv: Ändra samtal eller lägg på

[ctx: QShortcut]
en: Flip
sv: Vänd

[ctx: QShortcut]
en: Voice Dial
sv: Röstuppringning

[ctx: QShortcut]
en: Last Number Redial
sv: Ring upp senaste nummer igen

[ctx: QShortcut]
en: Camera Shutter
sv: Kameraslutare

[ctx: QShortcut]
en: Camera Focus
sv: Kamerafokus

[ctx: QShortcut]
en: Kana Lock
sv: Kana lås

[ctx: QShortcut]
en: Kana Shift
sv: Kana skift

[ctx: QShortcut]
en: Eisu Shift
sv: Eisu skift

[ctx: QShortcut]
en: Eisu toggle
sv: Eisu växling

[ctx: QShortcut]
en: Code input
sv: Kodinmatning

[ctx: QShortcut]
en: Multiple Candidate
sv: Flera kandidater

[ctx: QShortcut]
en: Previous Candidate
sv: Föregående kandidat

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Start
sv: Hangul start

[ctx: QShortcut]
en: Hangul End
sv: Hangul slut

[ctx: QShortcut]
en: Hangul PreHanja
sv: Hangul pre-Hanja

[ctx: QShortcut]
en: Hangul PostHanja
sv: Hangul post-Hanja

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Special
sv: Hangul special

en: Shift
sv: Skift

en: Select
sv: Välj

en: Copy &Link Location
sv: Kopiera länk&plats

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
sv: LRM Märke för vänster-till-höger

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLM Right-to-left mark
sv: RLM Märke för höger-till-vänster

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWJ Zero width joiner
sv: ZWJ Sammanslagare utan bredd

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWNJ Zero width non-joiner
sv: ZWNJ Ickesammanslagare utan bredd

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWSP Zero width space
sv: ZWSP Blanksteg utan bredd

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRE Start of left-to-right embedding
sv: LRE Börja inbäddning för vänster-till-höger

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLE Start of right-to-left embedding
sv: RLE Börja inbäddning för höger-till-vänster

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRO Start of left-to-right override
sv: LRO Börja åsidosättning för vänster-till-höger

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLO Start of right-to-left override
sv: RLO Börja åsidosättning för höger-till-vänster

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: PDF Pop directional formatting
sv: PDF Återställ riktningsformatering

en: Insert Unicode control character
sv: Infoga Unicode-styrtecken

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
sv: Fet

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
sv: Halvfet

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
sv: Svart

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
sv: Halv

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
sv: Ljus

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
sv: Oblik

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
sv: Alla

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
sv: Grekiska

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
sv: Kyrilliska

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
sv: Armeniska

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
sv: Hebreiska

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
sv: Arabiska

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
sv: Siriaciska

[ctx: QFontDatabase]
en: Tamil
sv: Tamilska

[ctx: QFontDatabase]
en: Kannada
sv: Kanaresiska

[ctx: QFontDatabase]
en: Sinhala
sv: Singalesiska

[ctx: QFontDatabase]
en: Thai
sv: Thailändska

[ctx: QFontDatabase]
en: Lao
sv: Laotiska

[ctx: QFontDatabase]
en: Tibetan
sv: Tibetanska

[ctx: QFontDatabase]
en: Georgian
sv: Georgiska

[ctx: QFontDatabase]
en: Khmer
sv: Kambodjanska

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
sv: Förenklat kinesiska

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
sv: Traditionellt kinesiska

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
sv: Japanska

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
sv: Koreanska

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

[ctx: QFontDatabase]
en: Ogham
sv: Oghamska

[ctx: QFontDatabase]
en: Runic
sv: Runskrift

en: XIM input method
sv: XIM-inmatningsmetod

en: Windows input method
sv: Windows-inmatningsmetod

en: Mac OS X input method
sv: Mac OS X-inmatningsmetod

en: S60 FEP input method
sv: S60 FEP-inmatningsmetod

en: New
sv: Ny

en: Toggle Breakpoint
sv: Växla brytpunkt

en: Disable Breakpoint
sv: Inaktivera brytpunkt

en: Enable Breakpoint
sv: Aktivera brytpunkt

en: Breakpoint Condition:
sv: Brytpunktsvillkor:

en: Loaded Scripts
sv: Laddade skript

en: Breakpoints
sv: Brytpunkter

en: Locals
sv: Lokala

en: Console
sv: Konsol

en: Debug Output
sv: Felsökningsutmatning

en: Error Log
sv: Fellogg

en: Search
sv: Sök

en: View
sv: Visa

en: Qt Script Debugger
sv: Qt-skriptfelsökare

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: ID
sv: Identifikation

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Location
sv: Plats

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Condition
sv: Villkor

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Ignore-count
sv: Ignorera antal

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Single-shot
sv: Engångs

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Hit-count
sv: Träffantal

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Whole words
sv: Hela ord

en: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Search wrapped
sv: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Sökning omstartad

en: Go to Line
sv: Gå till rad

en: Line:
sv: Rad:

en: Interrupt
sv: Avbryt

en: Shift+F5
sv: Skift+F5

en: Step Into
sv: Stega in i

en: Step Over
sv: Stega förbi

en: Step Out
sv: Stega ut ur

en: Shift+F11
sv: Skift+F11

en: Run to Cursor
sv: Kör till markören

en: Run to New Script
sv: Kör till nytt skript

en: Clear Debug Output
sv: Rensa felsökningsutmatning

en: Clear Error Log
sv: Rensa fellogg

en: Clear Console
sv: Rensa konsol

en: &Find in Script...
sv: &Sök i skript...

en: Find &Next
sv: Sök &nästa

en: Find &Previous
sv: Sök &föregående

en: Shift+F3
sv: Skift+F3

en: Debug
sv: Felsök

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Name
sv: Namn

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Value
sv: Värde

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Level
sv: Nivå

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Name
sv: Namn

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Location
sv: Plats

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Request for opening non-local file %1
sv: Begäran om att öppna icke-lokal fil %1

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Error opening %1: %2
sv: Fel när %1 skulle öppnas: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Write error writing to %1: %2
sv: Skrivfel vid skrivning av %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Cannot open %1: Path is a directory
sv: Kan inte öppna %1: Sökvägen är en katalog

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Read error reading from %1: %2
sv: Läsfel vid läsning från %1: %2

[ctx: QNetworkAccessCacheBackend]
en: Error opening %1
sv: Fel när %1 skulle öppnas

[ctx: QNetworkAccessDataBackend]
en: Invalid URI: %1
sv: Ogiltig webbadress: %1

[ctx: QNetworkReply]
en: Protocol "%1" is unknown
sv: Protokollet "%1" är inte känt

[ctx: QNetworkReply]
en: Network session error.
sv: Nätverkssessionsfel.

[ctx: QNetworkReply]
en: backend start error.
sv: Startfel i gränssnitt.

en: Temporary network failure.
sv: Tillfälligt nätverksfel.

en: Operation canceled
sv: Åtgärd avbruten

[ctx: QNetworkAccessManager]
en: Network access is disabled.
sv: Nätverksåtkomst är inaktiverad.

en: No suitable proxy found
sv: Någon lämplig proxy hittades inte

en: Cannot open %1: is a directory
sv: Kan inte öppna %1: är en katalog

en: Logging in to %1 failed: authentication required
sv: Inloggning till %1 misslyckades: behörighetskontroll krävs

en: Error while downloading %1: %2
sv: Fel vid nerladdning av %1: %2

en: Error while uploading %1: %2
sv: Fel vid uppladdning av %1: %2

[ctx: QNetworkAccessDebugPipeBackend]
en: Write error writing to %1: %2
sv: Skrivfel vid skrivning till %1: %2

en: Socket error on %1: %2
sv: Uttagsfel på %1: %2

en: Remote host closed the connection prematurely on %1
sv: Fjärrvärddatorn stängde anslutningen i förtid på %1

en: Connection to proxy refused
sv: Anslutning till proxy vägrades

en: Connection to proxy closed prematurely
sv: Anslutning till proxy stängdes i förtid

en: Proxy host not found
sv: Proxy-värddator hittades inte

en: Connection to proxy timed out
sv: Anslutningen till proxy överskred tidsgräns

en: Proxy authentication failed
sv: Behörighetskontroll med proxy misslyckades

en: Proxy authentication failed: %1
sv: Behörighetskontroll med proxy misslyckades: %1

en: SOCKS version 5 protocol error
sv: SOCKS version 5 protokollfel

en: Host not found
sv: Värddator hittades inte

en: General SOCKSv5 server failure
sv: Allmänt SOCKS v5 serverfel

en: Connection not allowed by SOCKSv5 server
sv: Anslutning inte tillåten av SOCKS v5 server

en: Network unreachable
sv: Nätverket kan inte nås

en: Connection refused
sv: Anslutning vägrades

en: TTL expired
sv: TTL utgången

en: SOCKSv5 command not supported
sv: SOCKS v5-kommando stöds inte

en: Address type not supported
sv: Adresstypen stöds inte

en: Unknown SOCKSv5 proxy error code 0x%1
sv: Okänd SOCKS v5 proxyfelkod 0x%1

[ctx: QSocks5SocketEngine]
en: Network operation timed out
sv: Nätverksåtgärden överskred tidsgräns

en: Unable to initialize non-blocking socket
sv: Kunde inte initiera ickeblockerande uttag

en: Unable to initialize broadcast socket
sv: Kunde inte initiera utsändningsuttag

en: Attempt to use IPv6 socket on a platform with no IPv6 support
sv: Försök att använda Ipv6-uttag på en plattform som saknar stöd för IPv6

en: The remote host closed the connection
sv: Fjärrvärddatorn stängde anslutningen

en: Network operation timed out
sv: Nätverksåtgärden överskred tidsgräns

en: Out of resources
sv: Slut på resurser

en: Unsupported socket operation
sv: Uttagsåtgärd stöds inte

en: Protocol type not supported
sv: Protokolltypen stöds inte

en: Invalid socket descriptor
sv: Ogiltig uttagsbeskrivning

en: Host unreachable
sv: Värddatorn kan inte nås

en: Permission denied
sv: Behörighet saknas

en: Connection timed out
sv: Anslutningen överskred tidsgräns

en: The bound address is already in use
sv: Den bundna adressen används redan

en: The address is not available
sv: Adressen är inte tillgänglig

en: The address is protected
sv: Adressen är skyddad

en: Datagram was too large to send
sv: Datagrammet var för stort att skickas

en: Unable to send a message
sv: Kunde inte skicka ett meddelande

en: Unable to receive a message
sv: Kunde inte ta emot ett meddelande

en: Unable to write
sv: Kunde inte skriva

en: Network error
sv: Nätverksfel

en: Another socket is already listening on the same port
sv: Ett annat uttag lyssnar redan på samma port

en: Operation on non-socket
sv: Åtgärd för annat än uttag

en: The proxy type is invalid for this operation
sv: Proxytypen är ogiltig för den här åtgärden

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: This platform does not support IPv6
sv: Plattformen stöder inte IPv6

en: Operation on socket is not supported
sv: Åtgärden för uttaget stöds inte

en: Socket operation timed out
sv: Uttagsåtgärd överskred tidsgräns

en: Socket is not connected
sv: Uttaget är inte anslutet

en: The address is invalid for this operation
sv: Adressen är ogiltig för den här åtgärden

en: The specified network session is not opened
sv: Den angivna nätverkssessionen har inte öppnats

en: No error
sv: Inget fel

en: The issuer certificate could not be found
sv: Utgivarens certifikat hittades inte

en: The certificate signature could not be decrypted
sv: Certifikatets signatur kunde inte avkodas

en: The public key in the certificate could not be read
sv: Den öppna nyckeln i certifikatet kunde inte läsas

en: The signature of the certificate is invalid
sv: Certifikatets signatur är ogiltig

en: The certificate is not yet valid
sv: Certifikatet är inte giltigt ännu

en: The certificate has expired
sv: Certifikatet har gått ut

en: The certificate's notBefore field contains an invalid time
sv: Fältet notBefore i certifikatet innehåller en ogiltig tid

en: The certificate's notAfter field contains an invalid time
sv: Fältet notAfter i certifikatet innehåller en ogiltig tid

en: The certificate is self-signed, and untrusted
sv: Certifikatet är självsignerat, och inte pålitligt

en: The root certificate of the certificate chain is self-signed, and untrusted
sv: Rotcertifikatet i certifikatkedjan är självsignerat, och inte pålitligt

en: The issuer certificate of a locally looked up certificate could not be found
sv: Utfärdarens certifikat för ett lokalt uppslaget certifikat kunde inte hittas

en: No certificates could be verified
sv: Inga certifikat kunde verifieras.

en: One of the CA certificates is invalid
sv: Ett av certifikatutfärdarens certifikat är ogiltigt

en: The basicConstraints path length parameter has been exceeded
sv: Längden hos sökvägsparametern basicConstraints har överskridits

en: The supplied certificate is unsuitable for this purpose
sv: Det angivna certifikatet är olämpligt för det här ändamålet

en: The root CA certificate is not trusted for this purpose
sv: Rotcertifikatetutfärdarens certifikat är inte pålitligt för det här ändamålet

en: The root CA certificate is marked to reject the specified purpose
sv: Certifikatutfärdarens certifikat är markerat att avslå det angivna ändamålet

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its subject name did not match the issuer name of the current certificate
sv: Det aktuella föreslagna utfärdarens certifikat avslogs eftersom dess ämnesnamn inte motsvarade utfärdarens namn i det aktuella certifikatet.

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its issuer name and serial number was present and did not match the authority key identifier of the current certificate
sv: Det aktuella föreslagna utfärdarens certifikat avslogs eftersom dess utfärdarnamn och serienummer fanns, men inte motsvarade behörighetsnyckelns identifierare i det aktuella certifikatet.

en: The peer did not present any certificate
sv: Motparten uppvisade inte något certifikat

en: The host name did not match any of the valid hosts for this certificate
sv: Värddatornamnet stämmer inte med några av de giltiga värddatorerna i det här certifikatet

en: The peer certificate is blacklisted
sv: Motpartens certifikat är svartlistat

en: Error creating SSL context (%1)
sv: Fel när SSL-sammanhang skulle skapas (%1)

en: Invalid or empty cipher list (%1)
sv: Ogiltig eller tom kryptolista (%1)

en: Cannot provide a certificate with no key, %1
sv: Kan inte tillhandahålla ett certifikat utan nyckel, %1

en: Error loading local certificate, %1
sv: Fel vid laddning av lokalt certifikat, %1

en: Error loading private key, %1
sv: Fel vid laddning av privat nyckel, %1

en: Private key does not certify public key, %1
sv: Den privata nyckeln certifierar inte den öppna nyckeln, %1

en: Error creating SSL session, %1
sv: Fel när SSL-session skulle skapas, %1

en: Error creating SSL session: %1
sv: Fel när SSL-session skulle skapas: %1

en: Unable to write data: %1
sv: Kan inte skriva data: %1

en: Unable to decrypt data: %1
sv: Kan inte avkoda data: %1

en: The TLS/SSL connection has been closed
sv: TLS/SSL-anslutningen har stängts

en: Error while reading: %1
sv: Fel vid läsning: %1

en: Error during SSL handshake: %1
sv: Fel vid SSL-handskakning: %1

[ctx: QHostInfoAgent]
en: No host name given
sv: Inget värddatornamn angivet

[ctx: QHostInfoAgent]
en: Invalid hostname
sv: Ogiltigt värddatornamn

en: Unknown address type
sv: Okänd adresstyp

[ctx: QHostInfo]
en: No host name given
sv: Inget värddatornamn angivet

en: Unknown error (%1)
sv: Okänt fel (%1)

en: No host name given
sv: Något värddatornamn angavs inte

en: Invalid hostname
sv: Ogiltigt värddatornamn

en: Invalid configuration.
sv: Ogiltig inställning.

en: Extra content at end of document.
sv: Extra innehåll i slutet på dokument.

en: Invalid entity value.
sv: Felaktigt objektvärde.

en: Invalid XML character.
sv: Ogiltigt XML-tecken.

en: Sequence ']]>' not allowed in content.
sv: Följden ']]>' inte tillåten i innehållet.

en: Encountered incorrectly encoded content.
sv: Påträffade felaktigt kodat innehåll.

en: Namespace prefix '%1' not declared
sv: Namnrymdsprefixet '%1' inte deklarerat

en: Illegal namespace declaration.
sv: Ogiltig deklaration av namnrymd.

en: Attribute redefined.
sv: Egenskap omdefinierad.

en: Unexpected character '%1' in public id literal.
sv: Oväntat tecken '%1' i allmän identifierare.

en: Invalid XML version string.
sv: Ogiltig XML-versionssträng.

en: Unsupported XML version.
sv: XML-version som inte stöds.

en: The standalone pseudo attribute must appear after the encoding.
sv: Den fristående pseudoegenskapen måste komma efter kodningen.

en: %1 is an invalid encoding name.
sv: %1 är ett ogiltigt kodningsnamn.

en: Encoding %1 is unsupported
sv: Kodningen %1 stöds inte

en: Standalone accepts only yes or no.
sv: Fristående accepterar bara ja eller nej.

en: Invalid attribute in XML declaration.
sv: Ogiltig egenskap i XML-deklaration.

en: Premature end of document.
sv: För tidigt dokumentslut.

en: Invalid document.
sv: Ogiltigt dokument.

en: Expected
sv: Förväntande

en: , but got '
sv: , men hittade '

en: Unexpected '
sv: Oväntad '

en: Expected character data.
sv: Förväntade teckendata.

[ctx: QIODevice]
en: Permission denied
sv: Behörighet saknas

[ctx: QIODevice]
en: Too many open files
sv: För många öppna filer

[ctx: QIODevice]
en: No such file or directory
sv: Det finns ingen sådan fil eller katalog

[ctx: QIODevice]
en: No space left on device
sv: Inget utrymme kvar på enheten

en: Missing initial state in compound state '%1'
sv: Saknar initialtillstånd i sammansatt tillstånd '%1'

en: Missing default state in history state '%1'
sv: Saknar standardtillstånd i historiktillstånd '%1'

en: No common ancestor for targets and source of transition from state '%1'
sv: Inget gemensamt ursprung för mål och källa för övergång från tillstånd '%1'

en: %1: already exists
sv: %1: finns redan

en: %1: doesn't exists
sv: %1: finns inte

en: %1: invalid size
sv: %1: ogiltig storlek

en: %1: out of resources
sv: %1: slut på resurser

en: %1: permission denied
sv: %1: behörighet saknas

en: %1: unknown error %2
sv: %1: okänt fel %2

en: %1: key is empty
sv: %1: nyckel är tom

en: %1: unable to set key on lock
sv: %1: kan inte använda nyckel i lås

en: %1: create size is less then 0
sv: %1: skapad storlek är mindre än 0

en: %1: unable to lock
sv: %1: kan inte låsa

en: %1: unable to unlock
sv: %1: kan inte låsa upp

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: already exists
sv: %1: finns redan

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: does not exist
sv: %1: finns inte

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: out of resources
sv: %1: slut på resurser

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: permission denied
sv: %1: behörighet saknas

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unknown error %2
sv: %1: okänt fel %2

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: name error
sv: %1: namnfel

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: key is empty
sv: %1: nyckeln är tom

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unable to make key
sv: %1: kan inte skapa nyckel

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: ftok failed
sv: %1: ftok misslyckades

en: %1: doesn't exist
sv: %1: finns inte

en: %1: size query failed
sv: %1: storleksförfrågan misslyckades

en: %1: UNIX key file doesn't exist
sv: %1: UNIX nyckelfil finns inte

en: %1: ftok failed
sv: %1: ftok misslyckades

en: %1: unable to make key
sv: %1: kan inte skapa nyckel

en: %1: system-imposed size restrictions
sv: %1: systemberoende storleksbegränsningar

en: %1: bad name
sv: %1: felaktigt namn

en: %1: not attached
sv: %1: inte ansluten

en: Cannot load library %1: %2
sv: Kan inte ladda biblioteket %1: %2

en: Cannot unload library %1: %2
sv: Kan inte ladda ur biblioteket %1: %2

en: Cannot resolve symbol "%1" in %2: %3
sv: Kan inte upplösa symbolen "%1" i %2: %3

en: The plugin was not loaded.
sv: Insticksprogrammet laddades inte.

en: The shared library was not found.
sv: Det delade biblioteket hittades inte.

en: Plugin verification data mismatch in '%1'
sv: Verifieringsdata för insticksprogram stämmer inte för '%1'

en: The file '%1' is not a valid Qt plugin.
sv: Filen '%1' är inte ett giltigt Qt-insticksprogram.

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (%2.%3.%4) [%5]
sv: Insticksprogrammet '%1' använder ett felaktigt Qt-bibliotek. (%2.%3.%4) [%5]

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. Expected build key "%2", got "%3"
sv: Insticksprogrammet '%1' använder ett felaktigt Qt-bibliotek. Förväntade byggnyckel "%2", men hittade "%3".

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (Cannot mix debug and release libraries.)
sv: Insticksprogrammet '%1' använder ett felaktigt Qt-bibliotek. (Kan inte blanda felsökningsbibliotek och utgivna bibliotek.)

en: '%1' is not an ELF object (%2)
sv: '%1' är inte ett ELF-objekt (%2)

en: '%1' is not an ELF object
sv: '%1' är inte ett ELF-objekt

en: '%1' is an invalid ELF object (%2)
sv: '%1' är ett ogiltigt ELF-objekt (%2)

en: Error reading from process
sv: Läsfel vid läsning från process

en: Error writing to process
sv: Skrivfel vid skrivning till process

en: Process crashed
sv: Processen kraschade

en: No program defined
sv: Inget program definierat

en: Could not open input redirection for reading
sv: Kunde inte omdirigerad inmatning för läsning

en: Could not open output redirection for writing
sv: Kunde inte omdirigerad utmatning för skrivning

en: Resource error (fork failure): %1
sv: Resursfel (fork misslyckades): %1

en: Process operation timed out
sv: Processåtgärd överskred tidsgräns

en: Destination file exists
sv: Målfilen finns

en: Will not rename sequential file using block copy
sv: Kommer inte att byta namn på sekvensiell fil med användning av blockkopiering

en: Cannot remove source file
sv: Kan inte ta bort källfil

en: Cannot open %1 for input
sv: Kan inte öppna %1 för inmatning

en: Cannot open for output
sv: Kan inte öppna för utmatning

en: Failure to write block
sv: Misslyckades skriva block

en: Cannot create %1 for output
sv: Kan inte skapa %1 för utmatning

en: No file engine available or engine does not support UnMapExtension
sv: Inget filgränssnitt tillgängligt, eller så stöder inte gränssnittet UnMapExtension

en: Process failed to start: %1
sv: Processen misslyckades starta: %1

[ctx: QRegExp]
en: no error occurred
sv: Inget fel uppstod

[ctx: QRegExp]
en: disabled feature used
sv: Inaktiverad funktion använd

[ctx: QRegExp]
en: bad char class syntax
sv: Felaktig syntax för teckenklass

[ctx: QRegExp]
en: bad lookahead syntax
sv: Felaktig syntax för framåtreferens

[ctx: QRegExp]
en: lookbehinds not supported, see QTBUG-2371
sv: Bakåtreferenser stöds inte, se QTBUG-2371

[ctx: QRegExp]
en: bad repetition syntax
sv: Felaktig syntax för upprepning

[ctx: QRegExp]
en: invalid octal value
sv: ogiltigt oktalvärde

[ctx: QRegExp]
en: missing left delim
sv: Saknar vänster avgränsare

[ctx: QRegExp]
en: unexpected end
sv: Oväntat slut

[ctx: QRegExp]
en: met internal limit
sv: Intern begränsning uppnådd

[ctx: QRegExp]
en: invalid interval
sv: ogiltigt intervall

[ctx: QRegExp]
en: invalid category
sv: ogiltig kategori

en: Restore up
sv: Återställ upp

en: Restore down
sv: Återställ ner

en: Contains commands to manipulate the window
sv: Innehåller kommandon för att hantera fönstret

en: Puts a minimized window back to normal
sv: Återställer ett minimerat fönster till normalt

en: Moves the window out of the way
sv: Flyttar ett fönster ur vägen

en: Puts a maximized window back to normal
sv: Återställer ett maximerat fönster till normalt

en: Makes the window full screen
sv: Ändrar fönstret till fullskärmsläge

en: Closes the window
sv: Stänger fönstret

en: Displays the name of the window and contains controls to manipulate it
sv: Visar fönstrets namn och innehåller kontroller för att hantera det

en: More
sv: Mer

en: Less
sv: Mindre

en: Line up
sv: Rada upp

en: Line down
sv: Rad ner

en: SpeedoMeter
sv: Hastighetsmätare

en: SliderHandle
sv: Skjutreglagegrepp

en: Scroll Left
sv: Panorera åt vänster

en: Scroll Right
sv: Panorera åt höger

en: Press
sv: Klicka

en: Close the tab
sv: Stäng fliken

en: Activate the tab
sv: Aktivera fliken

en: Open
sv: Öppna

en: Uncheck
sv: Avmarkera

en: Check
sv: Markera

en: Toggle
sv: Växla

en: Execute
sv: Kör

en: Dock
sv: Docka

en: Float
sv: Flytande

en: Could not read image data
sv: Kunde inte läsa bilddata

en: Sequential device (eg socket) for image read not supported
sv: Sekvensiell enhet (t.ex. uttag) stöds inte för bildläsning

en: Seek file/device for image read failed
sv: Sök i filen eller på enheten för bildläsning misslyckades

en: Image mHeader read failed
sv: Läsning av bildhuvud (mHeader) misslyckades

en: Image type not supported
sv: Bildtypen stöds inte

en: Image depth not valid
sv: Bilddjup inte giltigt

en: Could not seek to image read footer
sv: Kunde inte söka till bildfot vid bildläsning

en: Could not read footer
sv: Kunde inte läsa bildfot

en: Image type (non-TrueVision 2.0) not supported
sv: Bildtyp (ej TrueVision 2.0) stöds inte

en: Could not reset to start position
sv: Kunde inte återställa till startposition

en: Select IM
sv: Välj inmatningsmetod

en: Multiple input method switcher
sv: Växling mellan flera inmatningsmetoder

en: Multiple input method switcher that uses the context menu of the text widgets
sv: Växling mellan flera inmatningsmetoder som använder de grafiska textkomponenternas sammanhangsberoende menyer

en: Zoom to &100%
sv: Zooma till &100 %

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Items
sv: Objekt

en: Inspector Mode
sv: Inspekteringsläge

en: Play/Pause Animations
sv: Spela eller gör paus i animeringar

en: Select (Marquee)
sv: Markera (gummiband)

en: Zoom
sv: Zooma

en: Color Picker
sv: Färghämtare

en: Apply Changes to QML Viewer
sv: Utför ändringar i QML-visning

en: Apply Changes to Document
sv: Utför ändringar i dokument

en: Tools
sv: Verktyg

en: 0.5x
sv: 0,5x

en: 0.25x
sv: 0,25x

en: 0.125x
sv: 0,125x

en: 0.1x
sv: 0,1x

en: Copy Color
sv: Kopiera färg

en: Unknown session error.
sv: Okänt sessionsfel.

en: The session was aborted by the user or system.
sv: Sessionen avbröts av användaren eller systemet.

en: The requested operation is not supported by the system.
sv: Den begärda åtgärden stöds inte av systemet.

en: The specified configuration cannot be used.
sv: Den angivna inställningen kan inte användas.

en: Roaming was aborted or is not possible.
sv: Roaming avbruten eller inte möjlig.

en: Roaming error
sv: Roaming-fel

en: Session aborted by user or system
sv: Session avbruten av användaren eller systemet

en: Unidentified Error
sv: Oidentifierat fel

en: Apply
sv: Verkställ

en: Defaults
sv: Förval

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Insert
sv: Infoga

en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: QSql]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: QSql]
en: Delete this record?
sv: Ta bort posten?

[ctx: QSql]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: QSql]
en: No
sv: Nej

[ctx: QSql]
en: Insert
sv: Infoga

[ctx: QSql]
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: QSql]
en: Save edits?
sv: Spara redigeringar?

[ctx: QSql]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: QSql]
en: Confirm
sv: Bekräfta

[ctx: QSql]
en: Cancel your edits?
sv: Avbryt redigeringar?

en: More...
sv: Mer...

en: Customize...
sv: Egen...

en: Operation stopped by the user
sv: Åtgärden avbruten av användaren

en: Clear
sv: Töm

en: %1, %2 not defined
sv: %1, %2 inte definierad

en: Ambiguous %1 not handled
sv: Tvetydig %1 hanterades inte

en: JavaScript Alert - %1
sv: Javascript-larm - %1

en: JavaScript Confirm - %1
sv: Javascript-bekräftelse - %1

en: JavaScript Prompt - %1
sv: Javascript-fråga - %1

en: JavaScript Problem - %1
sv: Javascript-problem - %1

en: The script on this page appears to have a problem. Do you want to stop the script?
sv: Skriptet på sidan verkar ha problem. Vill du stoppa skriptet?

en: Move the cursor to the next character
sv: Flytta markören till nästa tecken

en: Move the cursor to the previous character
sv: Flytta markören till föregående tecken

en: Move the cursor to the next word
sv: Flytta markören till nästa ord

en: Move the cursor to the previous word
sv: Flytta markören till föregående ord

en: Move the cursor to the next line
sv: Flytta markören till nästa rad

en: Move the cursor to the previous line
sv: Flytta markören till föregående rad

en: Move the cursor to the start of the line
sv: Flytta markören till radens början

en: Move the cursor to the end of the line
sv: Flytta markören till radens slut

en: Move the cursor to the start of the block
sv: Flytta markören till blockets början

en: Move the cursor to the end of the block
sv: Flytta markören till blockets slut

en: Move the cursor to the start of the document
sv: Flytta markören till dokumentets början

en: Move the cursor to the end of the document
sv: Flytta markören till dokumentets slut

en: Select to the next character
sv: Markera till nästa tecken

en: Select to the previous character
sv: Markera till föregående tecken

en: Select to the next word
sv: Markera till nästa ord

en: Select to the previous word
sv: Markera till föregående ord

en: Select to the next line
sv: Markera till nästa rad

en: Select to the previous line
sv: Markera till föregående rad

en: Select to the start of the line
sv: Markera till radens början

en: Select to the end of the line
sv: Markera till radens slut

en: Select to the start of the block
sv: Markera till blockets början

en: Select to the end of the block
sv: Markera till blockets slut

en: Select to the start of the document
sv: Markera till dokumentets början

en: Select to the end of the document
sv: Markera till dokumentets slut

en: Delete to the start of the word
sv: Ta bort till ordets början

en: Delete to the end of the word
sv: Ta bort till ordets slut

en: Insert a new paragraph
sv: Infoga ett nytt stycke

en: Insert a new line
sv: Infoga en ny rad

en: Paste and Match Style
sv: Klistra in och matcha stil

en: Remove formatting
sv: Ta bort formatering

en: Strikethrough
sv: Överstrykning

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Insert Bulleted List
sv: Infoga punktlista

en: Insert Numbered List
sv: Infoga numrerad lista

en: Indent
sv: Indentera

en: Outdent
sv: Ta bort indentering

en: Center
sv: Centrera

en: Justify
sv: Anpassa

en: Align Left
sv: Vänsterjustera

en: Align Right
sv: Högerjustera

[ctx: QWebPage]
en: Web Inspector - %2
sv: Webbinspektör - %2

[ctx: Submit (input element) alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
sv: Skicka in

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
sv: Återställ

[ctx: text that appears at the start of nearly-obsolete web pages in the form of a 'searchable index']
en: This is a searchable index. Enter search keywords:
sv: Det här är ett sökbart index. Skriv in sökbegrepp:

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
sv: Skicka in

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
sv: Välj fil

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
sv: Ingen fil vald

[ctx: text to display in <details> tag when it has no <summary> child]
en: Details
sv: Detaljinformation

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
sv: Öppna i nytt fönster

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
sv: Spara länk...

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
sv: Kopiera länk

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
sv: Öppna bild

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
sv: Spara bild

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
sv: Kopiera bild

[ctx: Copy Image Address menu item]
en: Copy Image Address
sv: Kopiera bildadress

[ctx: Open Video in New Window]
en: Open Video
sv: Öppna video

[ctx: Open Audio in New Window]
en: Open Audio
sv: Öppna ljud

[ctx: Copy Video Link Location]
en: Copy Video
sv: Kopiera video

[ctx: Copy Audio Link Location]
en: Copy Audio
sv: Kopiera ljud

[ctx: Toggle Media Controls]
en: Toggle Controls
sv: Växla kontroller

[ctx: Toggle Media Loop Playback]
en: Toggle Loop
sv: Växla upprepning

[ctx: Switch Video to Fullscreen]
en: Enter Fullscreen
sv: Gå till fullskärmsläge

[ctx: Play]
en: Play
sv: Spela

[ctx: Pause]
en: Pause
sv: Paus

[ctx: Mute]
en: Mute
sv: Tyst

[ctx: Open Frame in New Window context menu item]
en: Open Frame
sv: Öppna ram

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
sv: Tillbaka

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
sv: Framåt

[ctx: Stop context menu item]
en: Stop
sv: Stopp

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
sv: Uppdatera

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: Select All context menu item]
en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: No Guesses Found context menu item]
en: No Guesses Found
sv: Inga gissningar hittades

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
sv: Lägg till i ordlista

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
sv: Sök på webben

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
sv: Slå upp i ordlista

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
sv: Öppna länk

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
sv: Stavning

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
sv: Visa stavning och grammatik

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
sv: Dölj stavning och grammatik

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
sv: Kontrollera stavning

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
sv: Kontrollera stavning vid inskrivning

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
sv: Kontrollera grammatik med stavning

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
sv: Teckensnitt

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
sv: Fetstil

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
sv: Understruken

[ctx: Outline context menu item]
en: Outline
sv: Kontur

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
sv: Riktning

[ctx: Text direction context sub-menu item]
en: Text Direction
sv: Textriktning

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
sv: Förval

[ctx: Left to Right context menu item]
en: Left to Right
sv: Vänster till höger

[ctx: Right to Left context menu item]
en: Right to Left
sv: Höger till vänster

[ctx: Inspect Element context menu item]
en: Inspect
sv: Inspektera

[ctx: Label for only item in menu that appears when clicking on the search field image, when no searches have been performed]
en: No recent searches
sv: Inga senaste sökningar

[ctx: label for first item in the menu that appears when clicking on the search field image, used as embedded menu title]
en: Recent searches
sv: Senaste sökningar

[ctx: menu item in Recent Searches menu that empties menu's contents]
en: Clear recent searches
sv: Rensa senaste sökningar

[ctx: Label text to be used when a plug-in is missing]
en: Missing Plug-in
sv: Saknar insticksprogram

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: Title string for images]
en: %1 (%2x%3 pixels)
sv: %1 (%2 x %3 bildpunkter)

[ctx: Media controller status message when the media is loading]
en: Loading...
sv: Laddar...

[ctx: Media controller status message when watching a live broadcast]
en: Live Broadcast
sv: Direktsändning

[ctx: Media controller element]
en: Audio Element
sv: Ljudkomponent

[ctx: Media controller element]
en: Video Element
sv: Videokomponent

[ctx: Media controller element]
en: Mute Button
sv: Tystknapp

[ctx: Media controller element]
en: Unmute Button
sv: Ljudåterställningsknapp

[ctx: Media controller element]
en: Play Button
sv: Uppspelningsknapp

[ctx: Media controller element]
en: Pause Button
sv: Pausknapp

[ctx: Media controller element]
en: Slider
sv: Skjutreglage

[ctx: Media controller element]
en: Slider Thumb
sv: Skjutreglageknapp

[ctx: Media controller element]
en: Rewind Button
sv: Bakåtspolningsknapp

[ctx: Media controller element]
en: Return to Real-time Button
sv: Återgång till realtid-knapp

[ctx: Media controller element]
en: Elapsed Time
sv: Förfluten tid

[ctx: Media controller element]
en: Remaining Time
sv: Återstående tid

[ctx: Media controller element]
en: Status Display
sv: Statusfönster

[ctx: Media controller element]
en: Fullscreen Button
sv: Fullskärmsknapp

[ctx: Media controller element]
en: Seek Forward Button
sv: Sök framåt-knapp

[ctx: Media controller element]
en: Seek Back Button
sv: Sök bakåt-knapp

[ctx: Media controller element]
en: Audio element playback controls and status display
sv: Ljudkomponentens uppspelningskontroller och statusvisning

[ctx: Media controller element]
en: Video element playback controls and status display
sv: Videokomponentens uppspelningskontroller och statusvisning

[ctx: Media controller element]
en: Mute audio tracks
sv: Tysta ljudspår

[ctx: Media controller element]
en: Unmute audio tracks
sv: Återställ volym för ljudspår

[ctx: Media controller element]
en: Begin playback
sv: Börja uppspelning

[ctx: Media controller element]
en: Pause playback
sv: Paus i uppspelning

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber
sv: Filmtidsrensning

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber thumb
sv: Filmtidsrensningsknapp

[ctx: Media controller element]
en: Rewind movie
sv: Spola tillbaka film

[ctx: Media controller element]
en: Return streaming movie to real-time
sv: Återställ strömmande film till realtid

[ctx: Media controller element]
en: Current movie time
sv: Aktuell filmtid

[ctx: Media controller element]
en: Remaining movie time
sv: Återstående filmtid

[ctx: Media controller element]
en: Current movie status
sv: Aktuell filmstatus

[ctx: Media controller element]
en: Play movie in full-screen mode
sv: Spela film i fullskärmsläge

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly back
sv: Sök snabbt bakåt

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly forward
sv: Sök snabbt framåt

[ctx: Media time description]
en: Indefinite time
sv: Odefinierad tid

[ctx: Media time description]
en: %1 days %2 hours %3 minutes %4 seconds
sv: %1 dagar %2 timmar %3 minuter %4 sekunder

[ctx: Media time description]
en: %1 hours %2 minutes %3 seconds
sv: %1 timmar %2 minuter %3 sekunder

[ctx: Media time description]
en: %1 minutes %2 seconds
sv: %1 minuter %2 sekunder

[ctx: Media time description]
en: %1 seconds
sv: %1 sekunder

[ctx: QWebPage]
en: Redirection limit reached
sv: Omdirigeringsgräns uppnådd

[ctx: QWebPage]
en: Scroll here
sv: Panorera hit

[ctx: QWebPage]
en: Left edge
sv: Vänster kant

[ctx: QWebPage]
en: Top
sv: Längst upp

[ctx: QWebPage]
en: Right edge
sv: Höger kant

[ctx: QWebPage]
en: Bottom
sv: Längst ner

[ctx: QWebPage]
en: Page left
sv: Sida vänster

[ctx: QWebPage]
en: Page up
sv: Sida upp

[ctx: QWebPage]
en: Page right
sv: Sida höger

[ctx: QWebPage]
en: Page down
sv: Sida ner

[ctx: QWebPage]
en: Scroll left
sv: Panorera åt vänster

[ctx: QWebPage]
en: Scroll up
sv: Panorera uppåt

[ctx: QWebPage]
en: Scroll right
sv: Panorera åt höger

[ctx: QWebPage]
en: Scroll down
sv: Panorera neråt

en: Cannot start playback. 
    
    Check your GStreamer installation and make sure you 
    have libgstreamer-plugins-base installed.
sv: Kan inte starta uppspelning.
    
    Kontrollera installationen av Gstreamer, och försäkra dig
    om att du har installerat libgstreamer-plugins-base.

en: Missing codec helper script assistant.
sv: Saknar hjälpskriptguide för avkodare

en: Plugin codec installation failed for codec: %0
sv: Installering av insticksprogram för avkodning misslyckades för: %0

en: A required codec is missing. You need to install the following codec(s) to play this content: %0
sv: En avkodningsenhet som krävs saknas. Du måste installera följande enhet(er) för att spela upp innehållet: %0

en: Could not open media source.
sv: Kunde inte öppna mediakälla.

en: Invalid source type.
sv: Ogiltig typ av källa.

en: Could not locate media source.
sv: Kunde inte hitta mediakälla.

en: Could not open audio device. The device is already in use.
sv: Kunde inte öppna ljudenhet. Enheten används redan.

en: Could not decode media source.
sv: Kunde inte avkoda mediakälla.

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
sv: Varning: Det verkar inte som om paketet gstreamer0.10-plugins-good är installerat.
    Vissa videofunktioner har inaktiverats.

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
sv: Varning: Det verkar inte som om Gstreamers huvudpaketet är installerat.
    Allt stöd för ljud och video har inaktiverats.

en: Pause failed
sv: Paus misslyckades

en: Seek failed
sv: Sökning misslyckades

en: Getting position failed
sv: Hämta position misslyckades

en: Opening clip failed
sv: Öppna klipp misslyckades

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Level (%)
sv: Nivå (%)

en: Decay HF ratio (%)
sv: HF-avklingningsförhållande (%)

en: Decay time (ms)
sv: Avklingningstid (ms)

en: Density (%)
sv: Täthet (%)

en: Reflections delay (ms)
sv: Reflektionsfördröjning (ms)

en: Reflections level (mB)
sv: Reflektionsnivå (mB)

en: Reverb delay (ms)
sv: Ekofördröjning (ms)

en: Reverb level (mB)
sv: Ekonivå (mB)

en: Room HF level
sv: HF-rumsnivå

en: Room level (mB)
sv: Rumsnivå (mB)

en: Not ready to play
sv: Inte klar att spela

en: Error opening file
sv: Fel när filen skulle öppnas

en: Error opening URL
sv: Fel när webbadressen skulle öppnas

en: Error opening resource
sv: Fel när resurs skulle öppnas

en: Error opening source: resource not opened
sv: Fel när källa skulle öppnas: Resursen öppnades inte

en: Setting volume failed
sv: Ställa in volym misslyckades

en: Loading clip failed
sv: Misslyckades ladda klipp

en: Playback complete
sv: Uppspelning färdig

en: Download error
sv: Nerladdningsfel

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Overflow
sv: För mycket data

en: Underflow
sv: För lite data

en: Already exists
sv: Finns redan

en: Path not found
sv: Sökväg hittades inte

en: In use
sv: Används

en: Not ready
sv: Ej klar

en: Access denied
sv: Åtkomst nekades

en: Could not connect
sv: Kunde inte ansluta

en: Disconnected
sv: Nerkopplad

en: Insufficient bandwidth
sv: Otillräcklig bandbredd

en: Network unavailable
sv: Nätverk inte tillgängligt

en: Network communication error
sv: Kommunikationsfel i nätverket

en: Streaming not supported
sv: Strömmande media stöds inte

en: Server alert
sv: Servervarning

en: Invalid protocol
sv: Ogiltigt protokoll

en: Invalid URL
sv: Ogiltig webbadress

en: Multicast error
sv: Multicastfel

en: Proxy server error
sv: Proxyserverfel

en: Proxy server not supported
sv: Proxyserver stöds inte

en: Audio output error
sv: Fel vid ljuduppspelning

en: Video output error
sv: Fel vid videouppspelning

en: Decoder error
sv: Avkodningsfel

en: Audio or video components could not be played
sv: Ljud- eller videokomponent kunde inte spelas

en: DRM error
sv: Fel i digital upphovsrättshantering (DRM)

[ctx: Phonon::MMF]
en: Audio Output
sv: Ljuduppspelning

[ctx: Phonon::MMF]
en: The audio output device
sv: Ljudutenheten

en: Video display error
sv: Videovisningsfel

en: Error opening source: type not supported
sv: Fel när källa skulle öppnas: Typen stöds inte

en: Error opening source: resource is compressed
sv: Fel när källa skulle öppnas: Resursen är komprimerad

en: Error opening source: resource not valid
sv: Fel när källa skulle öppnas: Resursen är inte giltig

en: Error opening source: media type could not be determined
sv: Fel när källa skulle öppnas: Medietyp kunde inte bestämmas

en: Failed to set requested IAP
sv: Misslyckades ställa in begärd IAP

en: Volume: %1%
sv: Volym: %1 %

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%. The rightmost is %1%
sv: Använd skjutreglaget för att justera volymen. Positionen längst till vänster är 0 %. Den längst till höger är %1 %.

en: Muted
sv: Tyst

en: PulseAudio Sound Server
sv: PulseAudio ljudserver

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
sv: <html>Ljuduppspelningsenheten <b>%1</b> fungerar inte.<br/>Återgår till <b>%2</b>.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
sv: <html>Byter till ljuduppspelningsenheten <b>%1</b><br/>som precis blev tillgänglig, och har högre prioritet.</html>

en: Revert back to device '%1'
sv: Återgå till enheten '%1'

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
sv: <html>Byter till ljuduppspelningsenheten <b>%1</b><br/>som har högre prioritet, eller är specifikt inställd för den här strömmen.</html>

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
sv: Underrättelser

[ctx: Phonon::]
en: Music
sv: Musik

[ctx: Phonon::]
en: Communication
sv: Kommunikation

[ctx: Phonon::]
en: Games
sv: Spel

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
sv: Handikappstöd

en: Element %1 is not allowed at this location.
sv: Komponenten %1 är inte tillåten på den här platsen.

en: Text nodes are not allowed at this location.
sv: Textnoder är inte tillåtna på den här platsen.

en: Parse error: %1
sv: Tolkningsfel: %1

en: The value of the XSL-T version attribute must be a value of type %1, which %2 isn't.
sv: Värdet av XSL-T versionsegenskapen måste vara ett värde av typen %1, vilket %2 inte är.

en: Running an XSL-T 1.0 stylesheet with a 2.0 processor.
sv: Kör en XSL-T 1.0 stilmall med en 2.0 behandlingsenhet.

en: Unknown XSL-T attribute %1.
sv: Okänd XSL-T egenskap %1.

en: Attribute %1 and %2 are mutually exclusive.
sv: Egenskaperna %1 och %2 är ömsesidigt uteslutande.

en: In a simplified stylesheet module, attribute %1 must be present.
sv: I en förenklad stilmallsmodul måste egenskapen %1 ingå.

en: If element %1 has no attribute %2, it cannot have attribute %3 or %4.
sv: Om komponenten %1 inte har egenskapen %2, kan den inte ha egenskapen %3 eller %4.

en: Element %1 must have at least one of the attributes %2 or %3.
sv: Komponenten %1 måste ha minst en av egenskaperna %2 eller %3.

en: At least one mode must be specified in the %1-attribute on element %2.
sv: Åtminstone ett läge måste anges i egenskapen %1 i komponenten %2.

en: Element %1 must come last.
sv: Komponenten %1 måste komma sist.

en: At least one %1-element must occur before %2.
sv: Åtminstone en %1-komponent måste förekomma innan %2.

en: Only one %1-element can appear.
sv: Bara en %1-komponent kan förekomma.

en: At least one %1-element must occur inside %2.
sv: Åtminstone en %1-komponent måste förekomma inne i %2.

en: When attribute %1 is present on %2, a sequence constructor cannot be used.
sv: När egenskapen %1 är närvarande i %2, kan inte en sekvenskonstruktor användas.

en: Element %1 must have either a %2-attribute or a sequence constructor.
sv: Komponenten %1 måste antingen ha en %2-egenskap eller en sekvenskonstruktor.

en: When a parameter is required, a default value cannot be supplied through a %1-attribute or a sequence constructor.
sv: När en parameter krävs, kan inte ett förvalt värde tillhandahållas via en %1-egenskap eller en sekvenskonstruktor.

en: Element %1 cannot have children.
sv: Komponenten %1 kan inte ha några underliggande objekt.

en: Element %1 cannot have a sequence constructor.
sv: Komponenten %1 kan inte ha en sekvenskonstruktor.

en: The attribute %1 cannot appear on %2, when it is a child of %3.
sv: Egenskapen %1 kan inte finnas i %2, när den är underliggande till %3.

en: A parameter in a function cannot be declared to be a tunnel.
sv: En parameter i en funktion kan inte deklareras att vara en tunnel.

en: This processor is not Schema-aware and therefore %1 cannot be used.
sv: Behandlingsenheten känner inte till Schema, och därför kan inte %1 användas.

en: Top level stylesheet elements must be in a non-null namespace, which %1 isn't.
sv: Komponenter på stilmallens toppnivå får inte vara i namnrymden null, vilket %1 är.

en: The value for attribute %1 on element %2 must either be %3 or %4, not %5.
sv: Värdet på egenskapen %1 i komponenten %2 måste antingen vara %3 eller %4, inte %5.

en: Attribute %1 cannot have the value %2.
sv: Egenskapen %1 kan inte ha värdet %2.

en: The attribute %1 can only appear on the first %2 element.
sv: Egenskapen %1 kan bara förekomma i den första %2-komponenten.

en: At least one %1 element must appear as child of %2.
sv: Åtminstone en %1-komponent måste finnas som underliggande komponent till %2.

en: The variable %1 is unused
sv: Variabeln %1 är oanvänd

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only the standard attributes can appear.
sv: Egenskapen %1 kan inte förekomma i komponenten %2. Bara standardegenskaperna kan förekomma.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only %3 is allowed, and the standard attributes.
sv: Egenskapen %1 kan inte förekomma i komponenten %2. Bara %3 är tillåten, och standardegenskaperna.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, %4, and the standard attributes.
sv: Egenskapen %1 kan inte förekomma i komponenten %2. Tillåtna är %3, %4 och standardegenskaperna.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, and the standard attributes.
sv: Egenskapen %1 kan inte förekomma i komponenten %2. Tillåten är %3 och standardegenskaperna.

en: XSL-T attributes on XSL-T elements must be in the null namespace, not in the XSL-T namespace which %1 is.
sv: XSL-T egenskaper i XSL-T komponenter måste vara i namnrymden null, inte i XSL-T namnrymden, vilket %1 är.

en: The attribute %1 must appear on element %2.
sv: Egenskapen %1 måste finnas i komponenten %2.

en: The element with local name %1 does not exist in XSL-T.
sv: Komponenten med det lokala namnet %1 finns inte i XSL-T.

en: W3C XML Schema identity constraint selector
sv: W3C XML Schema identitetsbegränsningsväljare

en: W3C XML Schema identity constraint field
sv: W3C XML Schema identitetsbegränsningsfält

en: A construct was encountered which is disallowed in the current language(%1).
sv: En skapelse påträffades som inte är tillåten i nuvarande språk (%1).

en: %1 is an unknown schema type.
sv: %1 är en okänd schema-typ.

en: A template with name %1 has already been declared.
sv: En mall med namnet %1 har redan deklarerats.

en: %1 is not a valid numeric literal.
sv: %1 är inte ett giltigt numeriskt värde.

en: Only one %1 declaration can occur in the query prolog.
sv: Bara en deklaration av %1 kan uppträda i frågeprologen.

en: The initialization of variable %1 depends on itself
sv: Initieringen av variabeln %1 beror på sig själv

en: No variable with name %1 exists
sv: Ingen variabel med namnet %1 finns

en: Version %1 is not supported. The supported XQuery version is 1.0.
sv: Version %1 stöds inte. Versionen av XQuery som stöds är 1.0.

en: The encoding %1 is invalid. It must contain Latin characters only, must not contain whitespace, and must match the regular expression %2.
sv: Kodningen %1 är ogiltig. Den får bara innehålla latinska tecken, får inte innehålla blanktecken, och måste matcha det reguljära uttrycket %2.

en: No function with signature %1 is available
sv: Någon funktion med signaturen %1 är inte tillgänglig.

en: A default namespace declaration must occur before function, variable, and option declarations.
sv: Deklaration av en standardnamnrymd måste ske före deklarationer av funktioner, variabler och alternativ.

en: Namespace declarations must occur before function, variable, and option declarations.
sv: Deklarationer av namnrymder måste ske före deklarationer av funktioner, variabler och alternativ.

en: Module imports must occur before function, variable, and option declarations.
sv: Import av moduler måste ske före deklarationer av funktioner, variabler och alternativ.

en: The keyword %1 cannot occur with any other mode name.
sv: Nyckelordet %1 kan inte förekomma med något annat lägesnamn.

en: The value of attribute %1 must be of type %2, which %3 isn't.
sv: Värdet av egenskapen %1 måste ha typen %2, vilket %3 inte har.

en: It is not possible to redeclare prefix %1.
sv: Det är inte möjligt att deklarera om prefixet %1.

en: The prefix %1 cannot be bound. By default, it is already bound to the namespace %2.
sv: Prefixet %1 kan inte bindas. Normalt är det redan bundet till namnrymden %2.

en: Prefix %1 is already declared in the prolog.
sv: Prefixet %1 är redan deklarerat i prologen.

en: The name of an option must have a prefix. There is no default namespace for options.
sv: Namnet på en alternativ måste ha ett prefix. Det finns ingen standardnamnrymd för alternativ.

en: The Schema Import feature is not supported, and therefore %1 declarations cannot occur.
sv: Importfunktionen i Schema stöds inte, och därför kan inte deklarationer som %1 uppträda.

en: The target namespace of a %1 cannot be empty.
sv: Resultatets namnrymd för en %1 kan inte vara tom.

en: The module import feature is not supported
sv: Importfunktionen av moduler stöds inte

en: A variable with name %1 has already been declared.
sv: En variabel med namnet %1 har redan deklarerats.

en: No value is available for the external variable with name %1.
sv: Något värde är inte tillgängligt för den externa variabeln med namnet %1.

en: A stylesheet function must have a prefixed name.
sv: En funktion i en stilmall måste ha ett namn med prefix.

en: The namespace for a user defined function cannot be empty (try the predefined prefix %1, which exists for cases like this)
sv: Namnrymden för en användardefinierad funktion kan inte vara tom (försök med det fördefinierade prefixet %1, som finns för dessa fall)

en: The namespace %1 is reserved; therefore user defined functions may not use it. Try the predefined prefix %2, which exists for these cases.
sv: Namnrymden %1 är reserverad. Därför får inte användardefinierade funktioner använda den. Försök med det fördefinierade prefixet %2, som finns för dessa fall.

en: The namespace of a user defined function in a library module must be equivalent to the module namespace. In other words, it should be %1 instead of %2
sv: Namnrymden för en användardefinierad funktion i en biblioteksmodul måste vara ekvivalent med modulens namnrymd. Med andra ord ska den vara %1 istället för %2.

en: A function already exists with the signature %1.
sv: En funktion med signaturen %1 finns redan.

en: No external functions are supported. All supported functions can be used directly, without first declaring them as external
sv: Några externa funktioner stöds inte. Alla funktioner som stöds kan användas direkt, utan att först deklarera dem som externa.

en: An argument with name %1 has already been declared. Every argument name must be unique.
sv: Ett argument med namnet %1 har redan deklarerats. Varje argumentnamn måste vara unikt.

en: When function %1 is used for matching inside a pattern, the argument must be a variable reference or a string literal.
sv: När funktionen %1 används för att matcha inne i ett mönster, måste argumentet vara en variabelreferens eller en stränglitteral.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a string literal, when used for matching.
sv: I ett XSL-T mönster måste första argumentet till funktionen %1 vara en stränglitteral, vid användning för matchning.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a literal or a variable reference, when used for matching.
sv: I ett XSL-T mönster måste första argumentet till funktionen %1 vara en litteral eller variabelreferens, vid användning för matchning.

en: In an XSL-T pattern, function %1 cannot have a third argument.
sv: I ett XSL-T mönster kan inte funktionen %1 ha ett tredje argument.

en: In an XSL-T pattern, only function %1 and %2, not %3, can be used for matching.
sv: I ett XSL-T mönster kan bara funktionerna %1 och %2, inte %3, användas för matchning.

en: In an XSL-T pattern, axis %1 cannot be used, only axis %2 or %3 can.
sv: I ett XSL-T mönster kan inte axeln %1 användas, utan bara axlarna %2 eller %3.

en: %1 is an invalid template mode name.
sv: %1 är ett ogiltigt lägesnamn för mallen.

en: The name of a variable bound in a for-expression must be different from the positional variable. Hence, the two variables named %1 collide.
sv: Namnet på en variabel bunden till ett for-uttryck måste skilja sig från positionsvariabeln. Sålunda kolliderar de två variablerna med namnet %1.

en: The Schema Validation Feature is not supported. Hence, %1-expressions may not be used.
sv: Valideringsfunktionen i Schema stöds inte. Sålunda kan inte uttryck som %1 användas.

en: None of the pragma expressions are supported. Therefore, a fallback expression must be present
sv: Inga av pragma-uttrycken stöds. Därför måste ett reservuttryck finnas.

en: Each name of a template parameter must be unique; %1 is duplicated.
sv: Varje namn i en mallparameter måste vara unikt. %1 är duplicerat.

en: The %1-axis is unsupported in XQuery
sv: %1-axeln stöds inte i XQuery

en: No function with name %1 is available.
sv: Någon funktion med namnet %1 är inte tillgänglig.

en: The namespace URI cannot be the empty string when binding to a prefix, %1.
sv: Namnrymdens webbadress kan inte vara en tom sträng vid bindning till ett prefix, %1.

en: %1 is an invalid namespace URI.
sv: %1 är en ogiltig webbadress för namnrymden.

en: It is not possible to bind to the prefix %1
sv: Det är inte möjligt att binda till prefixet %1

en: Namespace %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
sv: Namnrymden %1 kan bara bindas till %2 (och är hur som helst fördeklarerad).

en: Prefix %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
sv: Prefixet %1 kan bara bindas till %2 (och är hur som helst fördeklarerat).

en: Two namespace declaration attributes have the same name: %1.
sv: Två deklarationsegenskaper för namnrymder har samma namn: %1.

en: The namespace URI must be a constant and cannot use enclosed expressions.
sv: Namnrymdens webbadress måste vara en konstant och kan inte använda inneslutna uttryck.

en: An attribute with name %1 has already appeared on this element.
sv: En egenskap med namnet %1 har redan funnits för den här komponenten.

en: A direct element constructor is not well-formed. %1 is ended with %2.
sv: En direkt komponentkonstruktor är inte välformat. %1 avslutas med %2.

en: The name %1 does not refer to any schema type.
sv: Namnet %1 är inte en referens till någon typ i Schema

en: %1 is an complex type. Casting to complex types is not possible. However, casting to atomic types such as %2 works.
sv: %1 är en komplex typ. Typkonvertering till komplexa typer är inte möjlig. Dock fungerar typkonvertering till atomära typer som %2.

en: %1 is not an atomic type. Casting is only possible to atomic types.
sv: %1 är inte en atomär typ. Typkonvertering är bara möjlig till atomära typer.

en: %1 is not a valid name for a processing-instruction.
sv: %1 är inte ett giltigt namn för en behandlingsinstruktion.

en: %1 is not in the in-scope attribute declarations. Note that the schema import feature is not supported.
sv: %1 ingår inte i de synliga egenskapsdeklarationerna. Observera att importfunktionen i Schema inte stöds.

en: The name of an extension expression must be in a namespace.
sv: Namnet på ett utökningsuttryck måste vara i en namnrymd.

en: Can not process unknown element %1, expected elements are: %2.
sv: Kan inte behandla okänd komponent %1, förväntade komponenter är: %2.

en: Element %1 is not allowed in this scope, possible elements are: %2.
sv: Komponenten %1 är inte tillåten i det här synliga området, möjliga komponenter är: %2

en: Child element is missing in that scope, possible child elements are: %1.
sv: Underliggande komponent saknas i det synliga området, möjliga underliggande komponenter är: %1.

en: Document is not a XML schema.
sv: Dokumentet är inte XML-schema.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3} is not a value of type %4.
sv: Egenskapen %1 i komponenten %2 har ogiltigt innehåll: {%3} är inte ett värde av typen %4.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3}.
sv: Egenskapen %1 i komponenten %2 har ogiltigt innehåll: {%3}.

en: Target namespace %1 of included schema is different from the target namespace %2 as defined by the including schema.
sv: Målnamnrymden %1 av inkluderat schema skiljer sig från målnamnrymden %2 som definieras av schemat som inkluderar det.

en: Target namespace %1 of imported schema is different from the target namespace %2 as defined by the importing schema.
sv: Målnamnrymden %1 av importerat schema skiljer sig från målnamnrymden %2 som definieras av schemat som importerar det.

en: %1 element is not allowed to have the same %2 attribute value as the target namespace %3.
sv: Komponenten %1 tillåts inte ha samma egenskapsvärde %2 som målnamnrymden %3.

en: %1 element without %2 attribute is not allowed inside schema without target namespace.
sv: Komponenten %1 utan egenskapen %2 tillåts inte inne i schema utan målnamnrymd.

en: %1 element is not allowed inside %2 element if %3 attribute is present.
sv: Komponenten %1 tillåts inte inne i komponenten %2 om egenskapen %3 är närvarande.

en: %1 element has neither %2 attribute nor %3 child element.
sv: Komponenten %1 har varken egenskapen %2 eller den underliggande komponenten %3.

en: %1 element with %2 child element must not have a %3 attribute.
sv: Komponenten %1 med den underliggande komponenten %2 får inte ha egenskapen %3.

en: %1 attribute of %2 element must be %3 or %4.
sv: Egenskapen %1 i komponenten %2 måste vara %3 eller %4.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3.
sv: Egenskapen %1 i komponenten %2 måste ha värdet %3.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3 or %4.
sv: Egenskapen %1 i komponenten %2 måste ha värdet %3 eller %4.

en: %1 element must not have %2 and %3 attribute together.
sv: Komponenten %1 får inte ha egenskaperna %2 och %3 tillsammans.

en: Content of %1 attribute of %2 element must not be from namespace %3.
sv: Innehållet i egenskapen %1 för komponenten %2 får inte komma från namnrymden %3.

en: %1 attribute of %2 element must not be %3.
sv: Egenskapen %1 i komponenten %2 får inte vara %3.

en: %1 attribute of %2 element must have the value %3 because the %4 attribute is set.
sv: Egenskapen %1 i komponenten %2 måste ha värdet %3, eftersom egenskapen %4 är tilldelad.

en: Specifying use='prohibited' inside an attribute group has no effect.
sv: Att ange use='prohibited' inne i en egenskapsgrupp får ingen effekt.

en: %1 element must have either %2 or %3 attribute.
sv: Komponenten %1 måste antingen ha egenskapen %2 eller %3.

en: %1 element must have either %2 attribute or %3 or %4 as child element.
sv: Komponenten %1 måste antingen ha egenskapen %2 eller underliggande komponenten %3 eller %4.

en: %1 element requires either %2 or %3 attribute.
sv: Komponenten %1 kräver antingen egenskapen %2 eller %3.

en: Text or entity references not allowed inside %1 element
sv: Text eller objektreferenser tillåts inte inne i komponenten %1

en: %1 attribute of %2 element must contain %3, %4 or a list of URIs.
sv: Egenskapen %1 i komponenten %2 måste innehålla %3, %4 eller en lista med webbadresser.

en: %1 element is not allowed in this context.
sv: Komponenten %1 är inte tillåten i det här sammanhanget.

en: %1 attribute of %2 element has larger value than %3 attribute.
sv: Egenskapen %1 i komponenten %2 har ett större värde än egenskapen %3.

en: Prefix of qualified name %1 is not defined.
sv: Prefix av kvalificerat namn %1 är inte definierat.

en: %1 attribute of %2 element must either contain %3 or the other values.
sv: Egenskapen %1 i komponenten %2 måste antingen innehålla %3 eller övriga värden.

en: Component with ID %1 has been defined previously.
sv: Komponent med ID %1 har definierats tidigare.

en: Element %1 already defined.
sv: Komponent %1 redan definierad.

en: Attribute %1 already defined.
sv: Egenskap %1 redan definierad.

en: Type %1 already defined.
sv: Typ %1 redan definierad.

en: Attribute group %1 already defined.
sv: Egenskapsgrupp %1 redan definierad.

en: Element group %1 already defined.
sv: Komponentgrupp %1 redan definierad.

en: Notation %1 already defined.
sv: Notation %1 redan definierad.

en: Identity constraint %1 already defined.
sv: Identitetsbegränsning %1 redan definierad.

en: Duplicated facets in simple type %1.
sv: Duplicerade aspekter i enkel typ %1.

en: Empty particle cannot be derived from non-empty particle.
sv: Tom partikel kan inte härledas från icke-tom partikel.

en: Derived particle is missing element %1.
sv: Härledd partikel saknar komponenten %1.

en: Derived element %1 is missing value constraint as defined in base particle.
sv: Härledd komponent %1 saknar värdebegränsning som definierad i baspartikeln.

en: Derived element %1 has weaker value constraint than base particle.
sv: Härledd komponent %1 har svagare värdebegränsning än baspartikeln.

en: Fixed value constraint of element %1 differs from value constraint in base particle.
sv: Fast värdebegränsning i komponenten %1 skiljer sig från värdebegränsning i baspartikeln.

en: Derived element %1 cannot be nillable as base element is not nillable.
sv: Härledd komponent %1 kan inte tilldelas noll, eftersom baskomponenten inte kan det.

en: Block constraints of derived element %1 must not be more weaker than in the base element.
sv: Blockbegränsning för härledd komponent %1 får inte vara mycket svagare än i baskomponenten.

en: Simple type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
sv: Enkel typ av härledd komponent %1 kan inte giltigt härledas från baskomponent.

en: Complex type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
sv: Komplex typ av härledd komponent %1 kan inte giltigt härledas från baskomponent.

en: Element %1 is missing in derived particle.
sv: Komponenten %1 saknas i härledd partikel.

en: Element %1 does not match namespace constraint of wildcard in base particle.
sv: Komponenten %1 motsvarar inte namnrymdsbegränsning för jokertecken i baspartikel.

en: Wildcard in derived particle is not a valid subset of wildcard in base particle.
sv: Jokertecken i härledd partikel är inte en giltig delmängd av jokertecknen i baspartikeln.

en: processContent of wildcard in derived particle is weaker than wildcard in base particle.
sv: Processinnehåll i jokertecken för härledd partikel är svagare än jokertecken i baspartikeln.

en: Derived particle allows content that is not allowed in the base particle.
sv: Härledd partikel tillåter innehåll som inte tillåts i baspartikeln.

en: Base attribute %1 is required but derived attribute is not.
sv: Basegenskap %1 krävs men härledd egenskap gör inte det.

en: Type of derived attribute %1 cannot be validly derived from type of base attribute.
sv: Typ av härledd egenskap %1 kan inte giltigt härledas från typen hos basegenskapen.

en: Value constraint of derived attribute %1 does not match value constraint of base attribute.
sv: Värdebegränsning för härledd egenskap %1 motsvarar inte värdebegränsning för basegenskapen.

en: Derived attribute %1 does not exist in the base definition.
sv: Härledd egenskap %1 finns inte i basdefinitionen.

en: Derived attribute %1 does not match the wildcard in the base definition.
sv: Härledd egenskap %1 motsvarar inte jokertecknen i basdefinitionen.

en: Base attribute %1 is required but missing in derived definition.
sv: Basegenskap %1 krävs, men saknas i härledd definition.

en: Derived definition contains an %1 element that does not exists in the base definition
sv: Härledd definition innehåller komponenten %1 som inte finns i basdefinitionen.

en: Derived wildcard is not a subset of the base wildcard.
sv: Härledda jokertecken är inte en delmängd av basjokertecken.

en: %1 of derived wildcard is not a valid restriction of %2 of base wildcard
sv: %1 i härledda jokertecken är inte en giltig begränsning för %2 i basjokertecken

en: Attribute %1 from base type is missing in derived type.
sv: Egenskapen %1 från bastypen saknas i härledd typ.

en: Type of derived attribute %1 differs from type of base attribute.
sv: Typ för härledd egenskap %1 skiljer sig från basegenskapens typ.

en: Base definition contains an %1 element that is missing in the derived definition
sv: Basdefinitionen innehåller komponenten %1 som saknas i den härledda definitionen

en: %1 references unknown %2 or %3 element %4.
sv: %1 refererar till okänd %2 eller %3 komponent %4.

en: %1 references identity constraint %2 that is no %3 or %4 element.
sv: %1 refererar till identitetsbegränsning %2 som inte är en %3 eller %4 komponent.

en: %1 has a different number of fields from the identity constraint %2 that it references.
sv: %1 har ett annat antal fält än identitetsbegränsningen %2 som den refererar till.

en: Base type %1 of %2 element cannot be resolved.
sv: Bastypen %1 av komponenten %2 kan inte lösas upp.

en: Item type %1 of %2 element cannot be resolved.
sv: Objekttypen %1 av komponenten %2 kan inte lösas upp.

en: Member type %1 of %2 element cannot be resolved.
sv: Medlemstypen %1 av komponenten %2 kan inte lösas upp.

en: Type %1 of %2 element cannot be resolved.
sv: Typen %1 av komponenten %2 kan inte lösas upp.

en: Base type %1 of complex type cannot be resolved.
sv: Bastypen %1 av komplex typ kan inte lösas upp.

en: %1 cannot have complex base type that has a %2.
sv: %1 kan inte ha komplex bastyp som har en %2.

en: Content model of complex type %1 contains %2 element, so it cannot be derived by extension from a non-empty type.
sv: Innehållsmodellen för den komplexa typen %1 innehåller %2 komponenter, så den kan inte härledas med utökning från en icke-tom typ.

en: Complex type %1 cannot be derived by extension from %2 as the latter contains %3 element in its content model.
sv: Komplex typ %1 kan inte härledas med utökning från %2, eftersom den senare innehåller %3 komponenter i sin innehållsmodell.

en: Type of %1 element must be a simple type, %2 is not.
sv: Typ för komponenten %1 måste vara en enkel typ, %2 är inte det.

en: Substitution group %1 of %2 element cannot be resolved.
sv: Ersättningsgrupp %1 av komponenten %2 kan inte lösas upp.

en: Substitution group %1 has circular definition.
sv: Ersättningsgrupp %1 har en cirkulär definition.

en: Duplicated element names %1 in %2 element.
sv: Duplicerade komponentnamn %1 i komponent %2.

en: Reference %1 of %2 element cannot be resolved.
sv: Referens %1 av komponent %2 kan inte lösas upp.

en: Circular group reference for %1.
sv: Cirkulär gruppreferens för %1.

en: %1 element is not allowed in this scope
sv: Komponenten %1 är inte tillåten i det här synliga området

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3.
sv: Komponenten %1 kan inte ha egenskapen %2 med ett värde skilt från %3.

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3 or %4.
sv: Komponenten %1 kan inte ha egenskapen %2 med ett värde skilt från %3 eller %4.

en: %1 or %2 attribute of reference %3 does not match with the attribute declaration %4.
sv: Egenskapen %1 eller %2 av referensen %3 motsvarar inte egenskapsdeklarationen %4.

en: Attribute group %1 has circular reference.
sv: Egenskapsgruppen %1 har cirkulär referens.

en: %1 attribute in %2 must have %3 use like in base type %4.
sv: Egenskapen %1 i %2 måste ha %3 användning som i bastypen %4.

en: Attribute wildcard of %1 is not a valid restriction of attribute wildcard of base type %2.
sv: Egenskapens jokertecken för %1 är inte en giltig begränsning av egenskapens jokertecken för bastypen %2.

en: %1 has attribute wildcard but its base type %2 has not.
sv: %1 har ett egenskapsjokertecken men dess bastyp %2 har det inte.

en: Union of attribute wildcard of type %1 and attribute wildcard of its base type %2 is not expressible.
sv: En union av egenskapsjokertecken med typ %1 och egenskapsjokertecken av dess bastyp %2 går inte att uttrycka.

en: Enumeration facet contains invalid content: {%1} is not a value of type %2.
sv: Uppräkningsaspekt har ogiltigt innehåll: {%1} är inte ett värde av typen %2.

en: Namespace prefix of qualified name %1 is not defined.
sv: Namnrymdens prefix för det kvalificerade namnet %1 är inte definierat.

en: %1 element %2 is not a valid restriction of the %3 element it redefines: %4.
sv: %1 komponent %2 är inte en giltig begränsning av komponenten %3 som den definierar om: %4

en: %1 has inheritance loop in its base type %2.
sv: %1 har ett cirkulärt arv i dess bastyp %2.

en: Circular inheritance of base type %1.
sv: Cirkulärt arv för bastyp %1.

en: Circular inheritance of union %1.
sv: Cirkulärt arv av union %1.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by restriction as the latter defines it as final.
sv: %1 tillåts inte härleda från %2 med begränsning, eftersom den senare definierar den som slutgiltig.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by extension as the latter defines it as final.
sv: %1 tillåts inte härleda från %2 med utökning, eftersom den senare definierar den som slutgiltig.

en: Base type of simple type %1 cannot be complex type %2.
sv: Bastyp av enkel typ %1 kan inte vara en komplex typ %2.

en: Simple type %1 cannot have direct base type %2.
sv: Enkel typ %1 kan inte ha direkt bastyp %2.

en: Simple type %1 is not allowed to have base type %2.
sv: Enkel typ %1 tillåts inte ha bastyp %2.

en: Simple type %1 can only have simple atomic type as base type.
sv: Enkel typ %1 kan bara ha enkel atomär typ som bastyp.

en: Simple type %1 cannot derive from %2 as the latter defines restriction as final.
sv: Enkel typ %1 kan inte härleda från %2 eftersom den senare definierar begränsning som slutgiltig.

en: Variety of item type of %1 must be either atomic or union.
sv: Variation av objekttyp för %1 måste antingen vara atomär eller union.

en: Variety of member types of %1 must be atomic.
sv: Variation av medlemstyper för %1 måste vara atomära.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by list as the latter defines it as final.
sv: %1 tillåts inte härleda från %2 med lista, eftersom den senare definierar den som slutgiltig.

en: Simple type %1 is only allowed to have %2 facet.
sv: Enkel typ %1 tillåts bara ha aspekten %2.

en: Base type of simple type %1 must have variety of type list.
sv: Bastyp av enkel typ %1 måste ha variation av typ lista.

en: Base type of simple type %1 has defined derivation by restriction as final.
sv: Bastyp av enkel typ %1 har definierat härledning med begränsning som slutgiltig.

en: Item type of base type does not match item type of %1.
sv: Objekttyp av bastyp motsvarar inte objekttyp av %1.

en: Simple type %1 contains not allowed facet type %2.
sv: Enkel typ %1 innehåller aspekttyp %2 som inte tillåts.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by union as the latter defines it as final.
sv: %1 tillåts inte härleda från %2 med union, eftersom den senare definierar den som slutgiltig.

en: %1 is not allowed to have any facets.
sv: %1 tillåts inte ha några aspekter.

en: Base type %1 of simple type %2 must have variety of union.
sv: Bastyp %1 av enkel typ %2 måste ha variationen union.

en: Base type %1 of simple type %2 is not allowed to have restriction in %3 attribute.
sv: Bastypen %1 av enkel typ %2 tillåts inte ha begränsning i egenskapen %3.

en: Member type %1 cannot be derived from member type %2 of %3's base type %4.
sv: Medlemstypen %1 kan inte härledas från medlemstypen %2 av bastypen %4 för %3.

en: Derivation method of %1 must be extension because the base type %2 is a simple type.
sv: Härledningsmetod för %1 måste vara utökning, eftersom bastypen %2 är en enkel typ.

en: Complex type %1 has duplicated element %2 in its content model.
sv: Komplex typ %1 har duplicerade komponenten %2 i sin innehållsmodell.

en: Complex type %1 has non-deterministic content.
sv: Komplex typ %1 har icke-deterministiskt innehåll.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid extension of the attributes of base type %2: %3.
sv: Egenskapen för den komplexa typen %1 är inte en giltig utökning av egenskaperna för bastypen %2: %3.

en: Content model of complex type %1 is not a valid extension of content model of %2.
sv: Innehållsmodellen för komplex typ %1 är inte en giltig utökning av innehållsmodellen för %2.

en: Complex type %1 must have simple content.
sv: Komplex typ %1 måste ha enkelt innehåll.

en: Complex type %1 must have the same simple type as its base class %2.
sv: Komplex typ %1 måste ha samma enkla typ som dess basklass %2.

en: Complex type %1 cannot be derived from base type %2%3.
sv: Komplex typ %1 kan inte härledas från bastyp %2%3.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid restriction from the attributes of base type %2: %3.
sv: Egenskaper för komplex typ %1 är inte en giltig begränsning från egenskaper för bastypen %2: %3.

en: Complex type %1 with simple content cannot be derived from complex base type %2.
sv: Komplex typ %1 med enkelt innehåll kan inte härledas från komplex bastyp %2.

en: Item type of simple type %1 cannot be a complex type.
sv: Objekttyp av enkel typ %1 kan inte vara en komplex typ.

en: Member type of simple type %1 cannot be a complex type.
sv: Medlemstyp av enkel typ %1 kan inte vara en komplex typ.

en: %1 is not allowed to have a member type with the same name as itself.
sv: %1 tillåts inte ha en medlemstyp av samma namn som den själv.

en: %1 facet collides with %2 facet.
sv: Aspekt %1 kolliderar med aspekt %2.

en: %1 facet must have the same value as %2 facet of base type.
sv: Aspekt %1 måste ha samma värde som aspekt %2 av bastypen.

en: %1 facet must be equal or greater than %2 facet of base type.
sv: Aspekt %1 måste vara större än eller lika med aspekt %2 av bastypen.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet of base type.
sv: Aspekt %1 måste vara mindre än eller lika med aspekt %2 av bastypen.

en: %1 facet contains invalid regular expression
sv: Aspekt %1 innehåller ogiltigt reguljärt uttryck

en: Unknown notation %1 used in %2 facet.
sv: Okänd notation %1 använd i aspekten %2.

en: %1 facet contains invalid value %2: %3.
sv: Aspekten %1 innehåller ogiltigt värde %2: %3

en: %1 facet cannot be %2 or %3 if %4 facet of base type is %5.
sv: Aspekten %1 kan inte vara %2 eller %3 om aspekten %4 av bastypen är %5.

en: %1 facet cannot be %2 if %3 facet of base type is %4.
sv: Aspekten %1 kan inte vara %2 om aspekten %3 av bastypen är %4.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet.
sv: Aspekten %1 måste vara mindre än eller lika med aspekten %2.

en: %1 facet must be less than %2 facet of base type.
sv: Aspekten %1 måste vara mindre än bastypens aspekt %2.

en: %1 facet and %2 facet cannot appear together.
sv: Aspekten %1 och aspekten %2 kan inte uppträda tillsammans.

en: %1 facet must be greater than %2 facet of base type.
sv: Aspekten %1 måste vara större än bastypens aspekt %2.

en: %1 facet must be less than %2 facet.
sv: Aspekten %1 måste vara mindre än aspekten %2.

en: %1 facet must be greater than or equal to %2 facet of base type.
sv: Aspekten %1 måste vara större än eller lika med bastypens aspekt %2.

en: Simple type contains not allowed facet %1.
sv: Enkel typ innehåller aspekten %1 som inte är tillåten.

en: %1, %2, %3, %4, %5 and %6 facets are not allowed when derived by list.
sv: Aspekterna %1, %2, %3, %4, %5 och %6 är inte tillåtna vid härledning från lista.

en: Only %1 and %2 facets are allowed when derived by union.
sv: Bara aspekterna %1 och %2 är tillåtna vid härledning från union.

en: %1 contains %2 facet with invalid data: %3.
sv: %1 innehåller aspekten %2 med ogiltig data: %3.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 twice.
sv: Egenskapsgruppen %1 innehåller egenskapen %2 två gånger.

en: Attribute group %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
sv: Egenskapsgruppen %1 innehåller två olika egenskaper som båda har typer härledda från %2.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
sv: Egenskapsgruppen %1 innehåller egenskapen %2 som har en värdebegränsning men en typ som ärver från %3.

en: Complex type %1 contains attribute %2 twice.
sv: Komplex typ %1 innehåller egenskapen %2 två gånger.

en: Complex type %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
sv: Komplex typ %1 innehåller två olika egenskaper som båda har typer härledda från %2.

en: Complex type %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
sv: Komplex typ %1 innehåller egenskapen %2 som har en värdebegränsning men en typ som ärver från %3.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its base type is complex.
sv: Komponenten %1 tillåts inte ha en värdebegränsning om dess bastyp är komplex.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its type is derived from %2.
sv: Komponenten %1 tillåts inte ha en värdebegränsning om dess typ är härledd från %2.

en: Value constraint of element %1 is not of elements type: %2.
sv: Värdebegränsning för komponenten %1 har inte komponentens typ: %2.

en: Element %1 is not allowed to have substitution group affiliation as it is no global element.
sv: Komponenten %1 tillåts inte ha tillhörighet som ersättningsgrupp eftersom den inte är en global komponent.

en: Type of element %1 cannot be derived from type of substitution group affiliation.
sv: Typ för komponenten %1 kan inte härledas från typ för ersättningsgruppens tillhörighet.

en: Value constraint of attribute %1 is not of attributes type: %2.
sv: Värdebegränsning för egenskapen %1 har inte egenskapens typ: %2.

en: Attribute %1 has value constraint but has type derived from %2.
sv: Egenskapen %1 har en värdebegränsning men har en typ härledd från %2.

en: %1 attribute in derived complex type must be %2 like in base type.
sv: Egenskapen %1 i härledd komplex typ måste vara %2 som i bastypen.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint like in base type.
sv: Egenskapen %1 i härledd komplex typ måste ha värdebegränsningen %2 som i bastypen.

en: Attribute %1 in derived complex type must have the same %2 value constraint like in base type.
sv: Egenskapen %1 i härledd komplex typ måste ha samma värdebegränsning %2 som i bastypen.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint.
sv: Egenskapen %1 i härledd komplex typ måste ha värdebegränsningen %2.

en: processContent of base wildcard must be weaker than derived wildcard.
sv: Processinnehåll i basjokertecken måste vara svagare än härledda jokertecken.

en: Element %1 exists twice with different types.
sv: Komponenten %1 finns två gånger med olika typer.

en: Particle contains non-deterministic wildcards.
sv: Partikel innehåller icke-deterministiska jokertecken.

en: %1 is not valid according to %2.
sv: %1 är inte giltig enligt %2.

en: String content does not match the length facet.
sv: Stränginnehåll motsvarar inte längdaspekten.

en: String content does not match the minLength facet.
sv: Stränginnehåll motsvarar inte aspekten minLength.

en: String content does not match the maxLength facet.
sv: Stränginnehåll motsvarar inte aspekten maxLength.

en: String content does not match pattern facet.
sv: Stränginnehåll motsvarar inte mönsteraspekt.

en: String content is not listed in the enumeration facet.
sv: Stränginnehåll listas inte i uppräkningsaspekten.

en: Signed integer content does not match the maxInclusive facet.
sv: Innehåll i heltal med tecken motsvarar inte aspekten maxInclusive.

en: Signed integer content does not match the maxExclusive facet.
sv: Innehåll i heltal med tecken motsvarar inte aspekten maxExclusive.

en: Signed integer content does not match the minInclusive facet.
sv: Innehåll i heltal med tecken motsvarar inte aspekten minInclusive.

en: Signed integer content does not match the minExclusive facet.
sv: Innehåll i heltal med tecken motsvarar inte aspekten minExclusive.

en: Signed integer content is not listed in the enumeration facet.
sv: Innehåll i heltal med tecken listas inte i uppräkningsaspekten.

en: Signed integer content does not match pattern facet.
sv: Innehåll i heltal med tecken motsvarar inte mönsteraspekt.

en: Signed integer content does not match in the totalDigits facet.
sv: Innehåll i heltal med tecken motsvarar inte aspekten totalDigits.

en: Unsigned integer content does not match the maxInclusive facet.
sv: Innehåll i heltal utan tecken motsvarar inte aspekten maxInclusive.

en: Unsigned integer content does not match the maxExclusive facet.
sv: Innehåll i heltal utan tecken motsvarar inte aspekten maxExclusive.

en: Unsigned integer content does not match the minInclusive facet.
sv: Innehåll i heltal utan tecken motsvarar inte aspekten minInclusive.

en: Unsigned integer content does not match the minExclusive facet.
sv: Innehåll i heltal utan tecken motsvarar inte aspekten minExclusive.

en: Unsigned integer content is not listed in the enumeration facet.
sv: Innehåll i heltal utan tecken listas inte i uppräkningsaspekten.

en: Unsigned integer content does not match pattern facet.
sv: Innehåll i heltal utan tecken motsvarar inte mönsteraspekt.

en: Unsigned integer content does not match in the totalDigits facet.
sv: Innehåll i heltal utan tecken motsvarar inte aspekten totalDigits.

en: Double content does not match the maxInclusive facet.
sv: Innehåll i flyttal med dubbel precision motsvarar inte aspekten maxInclusive.

en: Double content does not match the maxExclusive facet.
sv: Innehåll i flyttal med dubbel precision motsvarar inte aspekten maxExclusive.

en: Double content does not match the minInclusive facet.
sv: Innehåll i flyttal med dubbel precision motsvarar inte aspekten minInclusive.

en: Double content does not match the minExclusive facet.
sv: Innehåll i flyttal med dubbel precision motsvarar inte aspekten minExclusive.

en: Double content is not listed in the enumeration facet.
sv: Innehåll i flyttal med dubbel precision listas inte i uppräkningsaspekten.

en: Double content does not match pattern facet.
sv: Innehåll i flyttal med dubbel precision motsvarar inte mönsteraspekt.

en: Decimal content does not match in the fractionDigits facet.
sv: Decimalt innehåll motsvarar inte i aspekten fractionDigits.

en: Decimal content does not match in the totalDigits facet.
sv: Decimalt innehåll motsvarar inte i aspekten totalDigits.

en: Date time content does not match the maxInclusive facet.
sv: Datum- och tidinnehåll motsvarar inte aspekten maxInclusive.

en: Date time content does not match the maxExclusive facet.
sv: Datum- och tidinnehåll motsvarar inte aspekten maxExclusive.

en: Date time content does not match the minInclusive facet.
sv: Datum- och tidinnehåll motsvarar inte aspekten minInclusive.

en: Date time content does not match the minExclusive facet.
sv: Datum- och tidinnehåll motsvarar inte aspekten minExclusive.

en: Date time content is not listed in the enumeration facet.
sv: Datum- och tidinnehåll listas inte i uppräkningsaspekten.

en: Date time content does not match pattern facet.
sv: Datum- och tidinnehåll motsvarar inte mönsteraspekt.

en: Duration content does not match the maxInclusive facet.
sv: Tidslängdens innehåll motsvarar inte aspekten maxInclusive.

en: Duration content does not match the maxExclusive facet.
sv: Tidslängdens innehåll motsvarar inte aspekten maxExclusive.

en: Duration content does not match the minInclusive facet.
sv: Tidslängdens innehåll motsvarar inte aspekten minInclusive.

en: Duration content does not match the minExclusive facet.
sv: Tidslängdens innehåll motsvarar inte aspekten minExclusive.

en: Duration content is not listed in the enumeration facet.
sv: Tidslängdens innehåll listas inte i uppräkningsaspekten.

en: Duration content does not match pattern facet.
sv: Tidslängdens innehåll motsvarar inte mönsteraspekt.

en: Boolean content does not match pattern facet.
sv: Booleskt innehåll motsvarar inte mönsteraspekt.

en: Binary content does not match the length facet.
sv: Binärt innehåll motsvarar inte längdaspekten.

en: Binary content does not match the minLength facet.
sv: Binärt innehåll motsvarar inte aspekten minLength.

en: Binary content does not match the maxLength facet.
sv: Binärt innehåll motsvarar inte aspekten maxLength.

en: Binary content is not listed in the enumeration facet.
sv: Binärt innehåll listas inte i uppräkningsaspekten.

en: Invalid QName content: %1.
sv: Ogiltigt innehåll i QName: %1.

en: QName content is not listed in the enumeration facet.
sv: Innehåll i QName listas inte i uppräkningsaspekten.

en: QName content does not match pattern facet.
sv: Innehåll i QName motsvarar inte mönsteraspekt.

en: Notation content is not listed in the enumeration facet.
sv: Notationsinnehåll listas inte i uppräkningsaspekten.

en: List content does not match length facet.
sv: Listinnehåll motsvarar inte längdaspekten.

en: List content does not match minLength facet.
sv: Listinnehåll motsvarar inte aspekten minLength.

en: List content does not match maxLength facet.
sv: Listinnehåll motsvarar inte aspekten maxLength.

en: List content is not listed in the enumeration facet.
sv: Listinnehåll listas inte i uppräkningsaspekten.

en: List content does not match pattern facet.
sv: Listinnehåll motsvarar inte mönsteraspekt.

en: Union content is not listed in the enumeration facet.
sv: Innehåll i union listas inte i uppräkningsaspekten.

en: Union content does not match pattern facet.
sv: Innehåll i union motsvarar inte mönsteraspekt.

en: Data of type %1 are not allowed to be empty.
sv: Data av typen %1 tillåts inte vara tomt.

en: Element %1 is missing child element.
sv: Komponenten %1 saknar underliggande komponent.

en: There is one IDREF value with no corresponding ID: %1.
sv: Det finns ett IDREF värde utan motsvarande ID: %1.

en: Loaded schema file is invalid.
sv: Laddad schema-fil är ogiltig.

en: %1 contains invalid data.
sv: %1 innehåller ogiltig data.

en: xsi:schemaLocation namespace %1 has already appeared earlier in the instance document.
sv: xsi:schemaLocation namnrymd %1 har redan funnits tidigare i instansdokumentet.

en: xsi:noNamespaceSchemaLocation cannot appear after the first no-namespace element or attribute.
sv: xsi:noNamespaceSchemaLocation kan inte finnas efter den första komponenten eller egenskapen som inte är en namnrymd.

en: No schema defined for validation.
sv: Inget schema definierat för validering.

en: No definition for element %1 available.
sv: Ingen definition av komponent %1 tillgänglig.

en: Specified type %1 is not known to the schema.
sv: Angiven typ %1 är inte känd av schemat.

en: Element %1 is not defined in this scope.
sv: Komponenten %1 är inte definierade i det här synliga området.

en: Declaration for element %1 does not exist.
sv: Deklaration för komponenten %1 finns inte.

en: Element %1 contains invalid content.
sv: Komponenten %1 har ogiltigt innehåll.

en: Element %1 is declared as abstract.
sv: Komponenten %1 är deklarerad som abstrakt.

en: Element %1 is not nillable.
sv: Komponenten %1 kan inte tilldelas noll.

en: Attribute %1 contains invalid data: %2
sv: Egenskapen %1 innehåller ogiltig data: %2

en: Element contains content although it is nillable.
sv: Komponenten har innehåll trots att den kan tilldelas noll.

en: Fixed value constraint not allowed if element is nillable.
sv: Fast värdebegränsning ej tillåten om komponenten kan tilldelas noll.

en: Specified type %1 is not validly substitutable with element type %2.
sv: Angiven typ %1 kan inte ersättas av komponenttypen %2 med giltigt resultat.

en: Complex type %1 is not allowed to be abstract.
sv: Komplex typ %1 tillåts inte vara abstrakt.

en: Element %1 contains not allowed attributes.
sv: Komponenten %1 innehåller egenskaper som inte tillåts.

en: Element %1 contains not allowed child element.
sv: Komponenten %1 innehåller en underliggande komponent som inte tillåts.

en: Content of element %1 does not match its type definition: %2.
sv: Innehållet i komponenten %1 motsvarar inte dess typdefinition: %2.

en: Content of element %1 does not match defined value constraint.
sv: Innehållet i komponenten %1 motsvarar inte definierad värdebegränsning.

en: Element %1 contains not allowed child content.
sv: Komponenten %1 innehåller underliggande komponentinnehåll som inte tillåts.

en: Element %1 contains not allowed text content.
sv: Komponenten %1 innehåller textinnehåll som inte tillåts.

en: Element %1 cannot contain other elements, as it has fixed content.
sv: Komponenten %1 kan inte innehålla andra komponenter, eftersom den har ett fast innehåll.

en: Element %1 is missing required attribute %2.
sv: Komponenten %1 saknar nödvändig egenskap %2.

en: Attribute %1 does not match the attribute wildcard.
sv: Egenskapen %1 motsvarar inte egenskapens jokertecken.

en: Declaration for attribute %1 does not exist.
sv: Deklaration av egenskapen %1 finns inte.

en: Element %1 contains two attributes of type %2.
sv: Komponenten %1 innehåller två egenskaper av typ %2.

en: Attribute %1 contains invalid content.
sv: Egenskapen %1 har ogiltigt innehåll.

en: Element %1 contains unknown attribute %2.
sv: Komponenten %1 innehåller okänd egenskap %2.

en: Content of attribute %1 does not match its type definition: %2.
sv: Innehållet i egenskapen %1 motsvarar inte dess typdefinition: %2.

en: Content of attribute %1 does not match defined value constraint.
sv: Innehållet i komponenten %1 motsvarar inte definierad värdebegränsning.

en: Non-unique value found for constraint %1.
sv: Icke-unikt värde hittades för begränsning %1.

en: Key constraint %1 contains absent fields.
sv: Nyckelbegränsningen %1 innehåller saknade fält.

en: Key constraint %1 contains references nillable element %2.
sv: Nyckelbegränsningen %1 innehåller referenser till komponenten %2 som kan tilldelas noll.

en: No referenced value found for key reference %1.
sv: Inget referensvärde hittades för nyckelreferens %1.

en: More than one value found for field %1.
sv: Mer än ett värde hittades för fältet %1.

en: Field %1 has no simple type.
sv: Fältet %1 har ingen enkel typ.

en: ID value '%1' is not unique.
sv: ID-värdet '%1' är inte unikt.

en: '%1' attribute contains invalid QName content: %2.
sv: Egenskapen '%1' innehåller ogiltigt QName innehåll: %2.

en: A zone offset must be in the range %1..%2 inclusive. %3 is out of range.
sv: En zonposition måste vara inom intervallet %1..%2. %3 är utanför intervallet.

en: %1 is not a whole number of minutes.
sv: %1 är inte ett helt antal minuter.

en: %1 is an invalid %2
sv: %1 är ogiltig %2

en: If the first argument is the empty sequence or a zero-length string (no namespace), a prefix cannot be specified. Prefix %1 was specified.
sv: Om det första argumentet är den tomma sekvensen eller en sträng av längden noll (ingen namnrymd), kan inte något prefix anges. Prefixet %1 angavs.

en: It will not be possible to retrieve %1.
sv: Det kommer inte att vara möjligt att hämta %1.

en: The default collection is undefined
sv: Standardsamlingen är odefinierad

en: %1 cannot be retrieved
sv: %1 kan inte hämtas

en: The first argument to %1 cannot be of type %2.
sv: Det första argumentet till %1 kan inte ha typen %2.

en: %1 must be followed by %2 or %3, not at the end of the replacement string.
sv: %1 måste följas av %2 eller %3, inte vid slutet av ersättningssträngen.

en: In the replacement string, %1 must be followed by at least one digit when not escaped.
sv: I ersättningssträngen måste %1 följas av minst en siffra när det inte är skyddat.

en: In the replacement string, %1 can only be used to escape itself or %2, not %3
sv: I ersättningssträngen kan %1 bara användas för att skydda sig själv eller %2, inte %3

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be a numeric type, xs:yearMonthDuration or xs:dayTimeDuration.
sv: Det första argumentet till %1 kan inte ha typen %2. Det måste vara en numerisk typ, xs:yearMonthDuration eller xs:dayTimeDuration.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
sv: Det första argumentet till %1 kan inte ha typen %2. Det måste ha typen %3, %4 eller %5.

en: The second argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
sv: Det andra argumentet till %1 kan inte ha typen %2. Det måste ha typen %3, %4 eller %5.

en: %1 is not a valid XML 1.0 character.
sv: %1 är inte ett giltigt tecken i XML 1.0.

en: The URI cannot have a fragment
sv: Webbadressen kan inte innehålla ett fragment

en: The root node of the second argument to function %1 must be a document node. %2 is not a document node.
sv: Rotnoden för det andra argumentet till funktionen %1 måste vara en dokumentnod. %2 är inte en dokumentnod.

en: If both values have zone offsets, they must have the same zone offset. %1 and %2 are not the same.
sv: Om båda värden har zonpositioner, måste de ha samma zonposition. %1 och %2 är inte samma.

en: %1 was called.
sv: %1 anropades.

en: %1 matches newline characters
sv: %1 motsvarar nyradstecken

en: %1 and %2 match the start and end of a line.
sv: %1 och %2 motsvarar början och slutet på en rad.

en: Matches are case insensitive
sv: Matchningar är inte skiftlägeskänsliga

en: Whitespace characters are removed, except when they appear in character classes
sv: Blanktecken tas bort, utom när de ingår i teckenklasser

en: %1 is an invalid regular expression pattern: %2
sv: %1 är ett ogiltigt reguljärt uttrycksmönster: %2

en: %1 is an invalid flag for regular expressions. Valid flags are:
sv: %1 är en ogiltig flagga för ett reguljärt uttryck. Giltiga flaggor är:

en: The normalization form %1 is unsupported. The supported forms are %2, %3, %4, and %5, and none, i.e. the empty string (no normalization).
sv: Normaliseringsformen %1 stöds inte. Formerna som stöds är %2, %3, %4, och %5, samt ingen alls, dvs. den tomma strängen (ingen normalisering).

en: empty
sv: tom

en: zero or one
sv: noll eller en

en: exactly one
sv: exakt en

en: one or more
sv: en eller flera

en: zero or more
sv: noll eller flera

en: Required type is %1, but %2 was found.
sv: Typen som krävs är %1, men %2 erhölls.

en: Promoting %1 to %2 may cause loss of precision.
sv: Att förflytta %1 till %2 kan orsaka precisionsförlust.

en: The focus is undefined.
sv: Fokus är odefinierat.

en: The item %1 did not match the required type %2.
sv: Objektet %1 motsvarade inte typen som krävs %2.

en: Required cardinality is %1; got cardinality %2.
sv: Ordning som krävs är %1. Hittade ordningen %2.

en: Year %1 is invalid because it begins with %2.
sv: År %1 är ogiltigt eftersom det börjar med %2.

en: Day %1 is outside the range %2..%3.
sv: Dag %1 är utanför intervallet %2..%3.

en: Month %1 is outside the range %2..%3.
sv: Månad %1 är utanför intervallet %2..%3.

en: Overflow: Can't represent date %1.
sv: Spill: Kan inte representera datumet %1.

en: Day %1 is invalid for month %2.
sv: Dag %1 är ogiltig för månad %2.

en: Time 24:%1:%2.%3 is invalid. Hour is 24, but minutes, seconds, and milliseconds are not all 0;
sv: Tiden 24:%1:%2.%3 är ogiltig. Timman är 24, men minuter, sekunder och millisekunder är inte alla 0.

en: Time %1:%2:%3.%4 is invalid.
sv: Tiden %1:%2:%3.%4 är ogiltig.

en: Overflow: Date can't be represented.
sv: Spill: Datumet kan inte representeras.

en: At least one component must be present.
sv: Åtminstone en komponent måste finnas.

en: At least one time component must appear after the %1-delimiter.
sv: Åtminstone en tidskomponent måste finnas efter avgränsaren %1.

en: Effective Boolean Value cannot be calculated for a sequence containing two or more atomic values.
sv: Ekvivalenta Booleska värden kan inte beräknas för en sekvens som innehåller två eller flera atomära värden.

en: A value of type %1 cannot have an Effective Boolean Value.
sv: Ett värde av typen %1 kan inte ha ett ekvivalent Booleskt värde.

en: Integer division (%1) by zero (%2) is undefined.
sv: Heltalsdivision (%1) med noll (%2) är odefinierad.

en: Division (%1) by zero (%2) is undefined.
sv: Division (%1) med noll (%2) är odefinierad.

en: Modulus division (%1) by zero (%2) is undefined.
sv: Modulo division (%1) med noll (%2) är odefinierad.

en: Dividing a value of type %1 by %2 (not-a-number) is not allowed.
sv: Att dividera ett värde av typen %1 med %2 (inte-ett-tal) är inte tillåtet.

en: Dividing a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus zero) is not allowed.
sv: Att dividera ett värde av typen %1 med %2 eller %3 (plus eller minus noll) är inte tillåtet.

en: Multiplication of a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus infinity) is not allowed.
sv: Att multiplicera ett värde av typen %1 med %2 eller %3 (plus eller minus oändlighet) är inte tillåtet.

en: No operand in an integer division, %1, can be %2.
sv: Någon operand i en heltalsdivision, %1, kan inte vara %2.

en: The first operand in an integer division, %1, cannot be infinity (%2).
sv: Den första operanden i en heltalsdivision, %1, kan inte vara oändlighet (%2).

en: The second operand in a division, %1, cannot be zero (%2).
sv: Den andra operanden i en division, %1, kan inte vara noll (%2).

en: A value of type %1 must contain an even number of digits. The value %2 does not.
sv: Ett värde av typen %1 måste innehålla ett jämnt antal siffror. Värdet %2 gör inte det.

en: %1 is not valid as a value of type %2.
sv: %1 är inte giltigt som ett värde av typen %2.

en: It's not possible to add attributes after any other kind of node.
sv: Det är inte möjligt att lägga till egenskaper efter någon annan sort av nod.

en: An attribute by name %1 has already been created.
sv: En egenskap med namnet %1 har redan skapats.

en: %1 is an unsupported encoding.
sv: %1 är en ogiltig kodning.

en: %1 contains octets which are disallowed in the requested encoding %2.
sv: %1 innehåller oktetter som inte godkänns i den begärda kodningen %2.

en: The codepoint %1, occurring in %2 using encoding %3, is an invalid XML character.
sv: Kodvärdet %1, som förekommer i %2 med kodningen %3, är ett ogiltigt XML-tecken.

en: An %1-attribute with value %2 has already been declared.
sv: En %1-egenskap med värdet %2 har redan deklarerats.

en: An %1-attribute must have a valid %2 as value, which %3 isn't.
sv: En %1-egenskap måste ha giltig %2 som värde, vilket %3 inte är.

en: Network timeout.
sv: Nätverkstidsgräns överskriden.

en: Warning in %1, at line %2, column %3: %4
sv: Varning i %1, på rad %2, kolumn %3: %4

en: Warning in %1: %2
sv: Varning i %1: %2

en: Unknown location
sv: Okänt plats

en: Error %1 in %2, at line %3, column %4: %5
sv: Fel %1 i %2 på rad %3, kolumn %4: %5

en: Error %1 in %2: %3
sv: Fel %1 i %2: %3

en: Element %1 can't be serialized because it appears outside the document element.
sv: Komponenten %1 kan inte serialiseras eftersom den uppträder utanför dokumentkomponenten.

en: Attribute %1 can't be serialized because it appears at the top level.
sv: Egenskapen %1 kan inte serialiseras eftersom den uppträder på toppnivå.

en: No namespace binding exists for the prefix %1
sv: Någon bindning till en namnrymd för prefixet %1 finns inte

en: The data of a processing instruction cannot contain the string %1
sv: Data i en behandlingsinstruktion kan inte innehålla strängen %1

en: The last step in a path must contain either nodes or atomic values. It cannot be a mixture between the two.
sv: Det sista steget i en sökväg måste antingen innehålla noder eller atomära värden. Det kan inte vara en blandning av båda.

en: A library module cannot be evaluated directly. It must be imported from a main module.
sv: En biblioteksmodul kan inte utvärderas direkt. Den måste importeras från en huvudmodul.

en: No template by name %1 exists.
sv: Någon mall med namnet %1 finns inte.

en: A comment cannot contain %1
sv: En kommentar kan inte innehålla %1

en: A comment cannot end with a %1.
sv: En kommentar kan inte sluta med %1.

en: The namespace URI in the name for a computed attribute cannot be %1.
sv: Namnrymdens webbadress i namnet på en beräknad egenskap kan inte vara %1.

en: The name for a computed attribute cannot have the namespace URI %1 with the local name %2.
sv: Namnet på en beräknad egenskap kan inte ha namnrymdens webbadress %1 med det lokala namnet %2.

en: In a namespace constructor, the value for a namespace cannot be an empty string.
sv: I en namnrymdskonstruktor kan inte namnrymdens värde vara en tom sträng.

en: The prefix must be a valid %1, which %2 is not.
sv: Prefixet måste vara giltig %1, vilket %2 inte är.

en: The prefix %1 cannot be bound.
sv: Prefixet %1 kan inte bindas.

en: Only the prefix %1 can be bound to %2 and vice versa.
sv: Bara prefixet %1 kan bindas till %2 och tvärtom.

en: Type error in cast, expected %1, received %2.
sv: Typfel i typkonvertering, förväntade %1, fick %2.

en: When casting to %1 or types derived from it, the source value must be of the same type, or it must be a string literal. Type %2 is not allowed.
sv: Vid typkonvertering till %1 eller typer härledda från den, måste källans värde vara av samma typ, eller en strängliteral. Typen %2 tillåts inte.

en: A value of type %1 cannot be a predicate. A predicate must have either a numeric type or an Effective Boolean Value type.
sv: Ett värde av typen %1 kan inte vara ett predikat. Ett predikat måste antingen ha en numerisk typ eller en ekvivalent Boolesk värdetyp.

en: A positional predicate must evaluate to a single numeric value.
sv: Ett positionspredikat måste utvärderas till ett enda numeriskt värde.

en: No comparisons can be done involving the type %1.
sv: Några jämförelser kan inte göras som har att göra med typen %1.

en: Operator %1 is not available between atomic values of type %2 and %3.
sv: Operator %1 är inte tillgänglig mellan atomära värden av typerna %2 och %3.

en: Ambiguous rule match.
sv: Tvetydig regelträff.

en: An attribute node cannot be a child of a document node. Therefore, the attribute %1 is out of place.
sv: En egenskapsnod kan inte vara underliggande till en dokumentnod. Därför är egenskapen %1 felplacerad.

en: No casting is possible with %1 as the target type.
sv: Någon typkonvertering är inte möjlig med %1 som resultattyp.

en: It is not possible to cast from %1 to %2.
sv: Det är inte möjligt att typkonvertera från %1 till %2.

en: Casting to %1 is not possible because it is an abstract type, and can therefore never be instantiated.
sv: Typkonvertering till %1 är inte möjlig eftersom det är en abstrakt typ, och därför aldrig kan instantieras.

en: It's not possible to cast the value %1 of type %2 to %3
sv: Det är inte möjligt att typkonvertera värdet %1 av typen %2 till %3

en: Failure when casting from %1 to %2: %3
sv: Misslyckades vid typkonvertering från %1 till %2: %3

en: Operator %1 cannot be used on type %2.
sv: Operator %1 kan inte användas med typen %2.

en: Operator %1 cannot be used on atomic values of type %2 and %3.
sv: Operator %1 kan inte användas för atomära värden av typerna %2 och %3.

en: Circularity detected
sv: Rundgång detekterad

en: The parameter %1 is passed, but no corresponding %2 exists.
sv: Parametern %1 skickades, men motsvarande %2 finns inte.

en: The parameter %1 is required, but no corresponding %2 is supplied.
sv: Parametern %1 krävs, men motsvarande %2 tillhandahålls inte.
