palapeli - en to ug translation catalogue (16 entries)

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Ordinary
ug: ئادەتتىكى

en: General settings
ug: ئادەتتىكى تەڭشەك

en: Input here...
ug: بۇ جايغا كىرگۈزۈڭ…

en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
ug: ئۆزگەرتمەكچى بولغان كۇنۇپكىنى بېسىپ تۇرۇپ، ئارقىدىن چاشقىنەكنى چېكىڭ ياكى دومىلىتىڭ

[ctx: This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
ug: يوق

en: Click to change how an action is triggered
ug: مەشغۇلاتنىڭ تېگىش ئۇسۇلى چېكىلسە ئۆزگىرىدۇ

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
ug: سۈرەت ھۆججىتى:

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
ug: سۈرەت ئاتى:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
ug: يەككە رەڭ

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
ug: سول توپچا

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
ug: ئوڭ توپچا

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
ug: ئوتتۇرا توپچا

en: Horizontal-Scroll
ug: توغرىسىغا سۈرگۈچ

en: Vertical-Scroll
ug: بويىغا سۈرگۈچ

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
ug: ئاپتور %1

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
ug: تەگلىك:
