kdelibs4 - en to ug translation catalogue (2324 entries)

en: Name
ug: ئاتى

en: Host
ug: ماشىنا

en: Port
ug: ئېغىز

en: i18n() takes at least one argument
ug: i18n() ئاز دېگەندە بىر ئەركىن ئۆزگەرگۈچىگە ئېھتىياجلىق

en: i18nc() takes at least two arguments
ug: i18n() ئاز دېگەندە ئىككى ئەركىن ئۆزگەرگۈچىگە ئېھتىياجلىق

en: i18np() takes at least two arguments
ug: i18np() ئاز دېگەندە ئىككى ئەركىن ئۆزگەرگۈچىگە ئېھتىياجلىق

en: i18ncp() takes at least three arguments
ug: i18ncp() ئاز دېگەندە ئۈچ ئەركىن ئۆزگەرگۈچىگە ئېھتىياجلىق

en: System Default (currently: %1)
ug: سىستېما كۆڭۈلدىكى (نۆۋەتتە: %1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EditorChooser)
en: Editor Chooser
ug: تەھرىرلىگۈچ تاللىغۇچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
ug: بۇ پروگراممىدا  ئىشلىتىدىغان كۆڭۈلدىكى تېكىست تەھرىرلىگۈچ بۆلىكىنى تاللاڭ. ئەگەر سىز <B>سىستېما كۆڭۈلدىكى</B> نى تاللىسىڭىز، پروگرامما سىزنىڭ سىستېما تەڭشىكىڭىزدىكى ئۆزگەرتىشكە بوي سۇنىدۇ. باشقا ھەممە تاللانمىنىڭ ھەممىسى بۇ تاللانما بىلەن قاپلىنىپ كېتىدۇ.

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
ug: قېلىپ سىز ھەققىدىكى ئۇچۇرغا ئېھتىياجلىق. بۇ ئۇچۇر سىزنىڭ ئالاقە دەپتىرىڭىزدە ساقلىنىدۇ.
    لازىملىق قىستۇرمىنى يۈكلىيەلمىدى.
    
    سىستېمىڭىزغا KDEPIM/Kontact بوغچىسىنى ئورنىتىڭ.

en: Only local files are supported.
ug: يەرلىك ھۆججەتنىلا قوللايدۇ.

en: Keep output results from scripts
ug: قوليازمىنىڭ چىقىرىش نەتىجىسىنى ساقلاپ قال

en: Check whether config file itself requires updating
ug: سەپلىمە ھۆججەتنىڭ ئۆزىنى يېڭىلاش زۆرۈر ياكى ئەمەسلىكىنى تەكشۈر

en: File to read update instructions from
ug: يېڭىلاش پەرمانىنى ئوقۇپ ئەكىرىدىغان ھۆججەت

en: KConf Update
ug: KConf  يېڭىلاش

en: KDE Tool for updating user configuration files
ug: ئىشلەتكۈچى سەپلىمە ھۆججىتىنى يېڭىلاشقا ئىشلىتىدىغان KDE قورالى

en: ??
ug: ؟؟

en: &About
ug: ھەققىدە(&A)

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
ug: ئۇچۇر يوق
    <icode>KAboutData</icode> نەڭ مەۋجۇت ئەمەس.

en: A&uthor
ug: ئاپتور(&U)

en: A&uthors
ug: ئاپتورلار(&U)

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
ug: <html>كەمتۈكلەرنى <link>http://bugs.kde.org</link> غا مەلۇم قىلىڭ.</html>

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
ug: <html>كەمتۈكلەرنى <link url='mailto:%1'>%2</link> غا مەلۇم قىلىڭ.</html>

en: &Thanks To
ug: تەشەككۈرلەر(&T)

en: T&ranslation
ug: تەرجىمە(&R)

en: &License Agreement
ug: ئىجازەتنامە(&L)

en: Author
ug: ئاپتور

en: Email
ug: ئېلخەت

en: Homepage
ug: باش بەت

en: Task
ug: ۋەزىپە

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
ug: <html><font size="5">%1</font><br/><b>نەشرى %2</b><br/>KDE %3 نى ئىشلىتىدۇ</html>

en: Other Contributors:
ug: باشقا تۆھپىكارلار:

en: (No logo available)
ug: (تۇغ يوق)

en: About %1
ug: %1 ھەققىدە

en: Undo: %1
ug: يېنىۋال: %1

en: Redo: %1
ug: قايتىلا: %1

en: &Undo
ug: يېنىۋال(&U)

en: &Redo
ug: قايتىلا(&R)

en: &Undo: %1
ug: يېنىۋال(&U): %1

en: &Redo: %1
ug: قايتىلا(&R): %1

en: Close
ug: ياپ

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
ug: توڭلات

[ctx: Dock this window]
en: Dock
ug: مۇقىملاشتۇر

en: Detach
ug: لەيلەت

en: Hide %1
ug: %1 نى يوشۇر

en: Show %1
ug: %1 كۆرسەت

en: Search Columns
ug: ئىزدەش ئىستونى

en: All Visible Columns
ug: كۆرۈنگەن بارلىق ئىستونلار

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
ug: ئىستون نومۇرى %1

en: S&earch:
ug: ئىزدە(&E):

en: &Password:
ug: ئىم(&P):

en: &Keep password
ug: ئىمنى ساقلا(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Verify:
ug: دەلىللەش(&V):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStrengthMeter)
en: Password strength meter:
ug: ئىم كۈچلۈكلۈك ئۆلچىگۈچ.

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
ug: ئىم مېتىرى كىرگۈزگەن ئىمنىڭ كۈچلۈكلۈكىنى كۆرسىتىپ بېرىدۇ. ئىمنى كۈچلۈك قىلىش ئۈچۈن تۆۋەندىكىدەك قىلىڭ:
     - ئۇزۇن ئىم ئىشلىتىش
     - چوڭ ۋە كىچىك ھەرپلەرنى ئارىلاشتۇرۇپ ئىشلىتىش
     - ھەرپلا ئەمەس رەقەم ۋە بەلگىلەرنىمۇ ئىشلىتىش

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, labelMatch)
en: Passwords do not match
ug: ئىم ماس كەلمىدى

en: You entered two different passwords. Please try again.
ug: ئىككى ئىم ئوخشاش ئەمەس، قايتا سىناڭ.

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
ug: بۇ ئىم تازا كۈچلۈك ئەمەس. ئىمنى كۈچلۈك قىلىش ئۈچۈن:
     - ئۇزۇن ئىم ئىشلىتىڭ
     - چوڭ ۋە كىچىك ھەرپلەرنى ئارىلاشتۇرۇپ ئىشلىتىڭ
     - ھەرپلا ئەمەس رەقەم ۋە بەلگىلەرنىمۇ ئىشلىتىڭ
    مۇشۇ ئىمنى ئىشلىتىۋېرەمسىز-يە؟

en: Low Password Strength
ug: ئىم كۈچلۈك ئەمەس

en: Password Input
ug: ئىم كىرگۈزۈش

en: Password is empty
ug: ئىم بوش

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
ug[0]: ئىم چوقۇم %1 ھەرپتىن جىق بولۇشى كېرەك

en: Passwords match
ug: ئىم ماس كەلدى

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
ug: ئىملا تەكشۈر

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
ug: لۇغەتتە يوق تۈپ سۆز/ئۇلانمىلارنىڭ بىرىكمىسىنى ھاسىل قىل(&R)

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
ug: ئۇلىنىپ قالغان سۆزلەرنى ئىملاسى خاتا دەپ قارا (&W)

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
ug: لۇغەت(&D):

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
ug: كودلاش(&E):

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: International <application>Ispell</application>
ug: خەلقئارالىق <application>Ispell</application>

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
ug: خېرىدار(&C):

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
ug: ئىبرانىچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
ug: تۈركچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
ug: ئىنگلىزچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
ug: ئىسپانچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
ug: دانىشچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
ug: گېرمانچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
ug: گېرمانچە (يېڭى ئىملا)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
ug: بىرازىلىيە پورتۇگالچىسى

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
ug: پورتۇگالچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Esperanto
ug: ئېسپېرانتو (دۇنيا تىلى)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
ug: نورۋېگچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
ug: پولەكچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
ug: رۇسچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
ug: سىلوۋېنىيەچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
ug: سىلوۋاكچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
ug: چېخچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
ug: شۋېدچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
ug: شىۋېتسىيە  گېرمانچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
ug: ئۇكرائىنچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
ug: لىتۋاچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
ug: فىرانسۇزچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
ug: بېلارۇسچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
ug: ماجارچە

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
ug: <application>ISpell</application> كۆڭۈلدىكى

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
ug: كۆڭۈلدىكى - %1 [%2]

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
ug: <application>ASpell</application> كۆڭۈلدىكى

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
ug: كۆڭۈلدىكى - %1

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
ug: <application>Hunspell</application> كۆڭۈلدىكى

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
ug: ئۆزگىرىشلەرنى كۈچكە ئىگە قىلىش ئۈچۈن سۆزلەشكۈنى قايتا قوزغىتىش كېرەك

en: Spell Checker
ug: ئىملا تەكشۈرگۈچ

en: Check Spelling
ug: ئىملا تەكشۈر

en: &Finished
ug: تامام(&F)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
ug: <qt><p>بۇ سۆز «نامەلۇم سۆز» دەپ قارالغاچقا، ئۇ نۆۋەتتىكى لۇغەتتە ئىشلىتىلىۋاتقان ھەر قانداق تۈر بىلەن ماسلاشمايدۇ. بەلكىم ئۇ چەتتىن كىرگەن سۆز بولۇشى مۇمكىن.</p>
    <p>ئەگەر بۇ سۆزدە ئىملا خاتالىقى بولمىسا، <b>لۇغەتكە قوش</b>نى چېكىپ لۇغەتكە قوشالايسىز. ئەگەر نامەلۇم سۆزنىڭ لۇغەتكە قوشۇلۇشىنى خالىمىسىڭىز، ئەمما ئۇنىڭ ئەسلىنى ساقلاپ قالماقچى بولسىڭىز،<b>پەرۋا قىلما</b> ياكى <b>ھەممىگە پەرۋا قىلما</b>نى چېكىڭ.</p>
    <p>شۇنداقتىمۇ، ئەگەر سۆزنىڭ ئىملاسى خاتا بولسا، تۆۋەندىكى تىزىملىكتىن توغرا سۆزنى تېپىپ ئۇنى ئالماشتۇرۇشنى سىناڭ. ئەگەر ئالماشتۇرىدىغان سۆزنى تاپالمىسىڭىز، تۆۋەندىكى تېكىست رامكىسىغا سۆزدىن بىرنى كىرگۈزۈپ ئاندىن  <b>ئالماشتۇر</b> ياكى <b>ھەممىنى ئالماشتۇر</b>نى تاللاڭ.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
ug: نامەلۇم سۆز:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
ug: نامەلۇم سۆز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
ug: <b>ئىملا خاتالىقى</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
ug: <qt>
    <p>بۇ جايدا ئىملا تەكشۈرىدىغان پۈتۈكنىڭ تىلىنى تاللاڭ.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
ug: تىل(&L):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
ug: شۇ نامەلۇم سۆزنىڭ تىل ئورامى قىسقىچە نەقىل تېكىستى.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
ug: <qt>
    <p>بۇ جايدا شۇ سۆزنى ئۆز ئىچىگە ئالغان تىل مۇھىت نەقىل تېكىستلىرىنى كۆرەلەيسىز. ئەگەر بۇ ئۇچۇرلار سىزنىڭ مۇۋاپىق سۆزنى تېپىپ ئالماشتۇرۇشىڭىزغا يېتەرلىك بولمىسا، نۆۋەتتە ئىملا تەكشۈرۈۋاتقان پۈتۈكنى چېكىپ، تېخىمۇ كەڭ دائىرىلىك تېكىستنى كۆرۈڭ، ئاندىن بۇ جايغا قايتىپ ئىملا تۈزىتىشنى داۋاملاشتۇرۇڭ.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
ug: … تىل مۇھىتىدا كۆرۈنگەن <b>ئىملاسى خاتا</b> سۆزلەر …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
ug: <qt>
    <p>نامەلۇم سۆز بايقالدى، ئۇنىڭ نامەلۇم دەپ قارىلىشى ئۇنىڭ لۇغەتتە بولماسلىقىدا.<br>
    ئەگەر سىز ئۇ سۆزنىڭ ئىملاسى خاتا ئەمەس قاراپ، كېيىنكى قېتىم قايتا ئىملاسى خاتا دەپ تونۇشىنى خالىمىسىڭىز، بۇ جاينى چېكىڭ. ئەگەر ئۇنىڭ ئەسلى ھالىتىنى ساقلاشنى خالىسىڭىز ئەمما لۇغەتكە قوشمىسىڭىز ئۇنداقتا <b>پەرۋا قىلما</b> ياكى <b>ھەممىگە پەرۋا قىلما</b> نى چېكىڭ.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
ug: << لۇغەتكە قوش

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ug: <qt>
    <p>بۇ جاينى چېكىپ ئۈستى (سول تەرەپتىكى) تەھرىرلەش رامكىسىدىكى تېكىستنى كۆرۈنگەن ھەممە نامەلۇم تېكىستكە ئالماشتۇرغىلى بولىدۇ</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
ug: ھەممىنى ئالماشتۇر(&E)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_suggestions)
en: Suggestion List
ug: تەكلىپ تىزىملىكى

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, m_suggestions)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ug: <qt>
    <p>ئەگەر نامەلۇم سۆزنىڭ ئىملاسى خاتا بولسا، ئىملاسى توغرا سۆز بار يوقلۇقىنى تەكشۈرۈڭ، ئەگەر مەۋجۇت بولسا ئۇنى چېكىڭ. ئەگەر بۇ تىزىملىكتە ئالماشتۇرغىلى بولىدىغان مۇۋاپىق سۆز بولمىسا، ئۈستىدىكى تەھرىرلەش رامكىسىدا توغرا سۆزنى كىرگۈزۈڭ.</p>
    <p>مۇشۇ سۆزنىلا تۈزەتمەكچى بولسىڭىز <b>ئالماشتۇر</b> نى، ھەممىنى تۈزەتمەكچى بولسىڭىز <b>ھەممىنى ئالماشتۇر</b>نى چېكىڭ.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (text), widget (QListView, m_suggestions)
en: Suggested Words
ug: تەكلىپ سۆزلەر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ug: <qt>
    <p>بۇ جاينى چېكىپ ئۈستى (سول تەرەپتىكى) تەھرىرلەش رامكىسىدىكى تېكىستنى كۆرۈنگەن نامەلۇم تېكىستكە ئالماشتۇرغىلى بولىدۇ</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
ug: ئالماشتۇر(&R)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_replacement)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ug: <qt>
    <p>ئەگەر نامەلۇم سۆزنىڭ ئىملاسى خاتا بولسا، ئىملاسى توغرا سۆزنى كىرگۈزۈڭ ياكى تۆۋەندىكى تىزىملىكتىن ئىملاسى توغرا سۆزنى تاللاڭ</p>
    <p>مۇشۇ سۆزنىلا تۈزەتمەكچى بولسىڭىز <b>ئالماشتۇر</b> نى، ھەممىنى تۈزەتمەكچى بولسىڭىز <b>ھەممىنى ئالماشتۇر</b>نى چېكىڭ.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace &with:
ug: ئالماشتۇرىدىغىنى(&W):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ug: <qt>
    <p>بۇ جاي چېكىلسە كۆرۈنگەن نامەلۇم سۆز ئەسلى پېتى قالدۇرۇلىدۇ.</p>
    <p>ئەگەر بۇ سۆز كەسپىي ئاتالغۇ، قىسقارتىلغان سۆز، سىرتتىن كىرگەن سۆز ياكى باشقا ھەر قانداق نامەلۇم بولغان سىز ئىشلىتىشنى خالايدىغان ئەمما لۇغەتكە قوشمايدىغان سۆز بولسا بۇ مەشغۇلاتنى ئىشلەتسىڭىز بولىدۇ.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
ug: پەرۋا قىلما(&I)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ug: <qt>
    <p>بۇ جاي چېكىلسە كۆرۈنگەن ھەممە نامەلۇم سۆز ئەسلى پېتى قالدۇرۇلىدۇ.</p>
    <p>ئەگەر بۇ سۆز كەسپىي ئاتالغۇ، قىسقارتىلغان سۆز، سىرتتىن كىرگەن سۆز ياكى باشقا ھەر قانداق نامەلۇم بولغان سىز ئىشلىتىشنى خالايدىغان ئەمما لۇغەتكە قوشمايدىغان سۆز بولسا بۇ مەشغۇلاتنى ئىشلەتسىڭىز بولىدۇ.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
ug: ھەممىگە پەرۋا قىلما(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
ug: تەكلىپ(&U)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_language)
en: Language Selection
ug: تىل تاللاش

en: As-you-type spell checking enabled.
ug: كىرگۈزگەندە ئىملا تەكشۈرۈش قوزغىتىلغان.

en: As-you-type spell checking disabled.
ug: كىرگۈزگەندە ئىملا تەكشۈرۈش چەكلەنگەن.

en: Incremental Spellcheck
ug: ئۆزگەرگەن قىسمىنىڭلا ئىملاسىنى تەكشۈر

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
ug: ئىملا خاتالىق بەك جىق، كىرگۈزگەندە ئىملا تەكشۈرۈش چەكلەندى.

en: Check Spelling...
ug: ئىملا تەكشۈرۈۋاتىدۇ…

en: Auto Spell Check
ug: ئۆزلۈكىدىن ئىملا تەكشۈرۈش

en: Allow Tabulations
ug: بەتكۈچلەنسۇن

en: Spell Checking
ug: ئىملا تەكشۈرۈش

en: &Back
ug: كەينى(&B)

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
ug: كېيىنكى(&N)

en: Unknown View
ug: نامەلۇم كۆرۈنۈش

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
ug: KUnitTest مودېلنى قوزغىتىدىغان بۇيرۇق قۇرى پروگراممىسى

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
ug: ئاتى مۇنتىزىم ئىپادىگە ماس كەلگەن مودېللارنى ئىجرا قىلىدۇ.

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
ug: پەقەت ھۆججەت ئاتى مۇنتىزىم ئىپادىنىڭ بۆلىكىگە ماس كەلگەننىلا ئىجرا قىل.

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
ug: سازلاشنى تۇتۇش چەكلەنگەن. سىز GUI ئىشلەتكەندە بۇ تاللانمىنى ئىشلىتىپ قېلىشىڭىز مۇمكىن.

en: KUnitTest ModRunner
ug: KUnitTest بۆلەك ئىجرا قىلغۇچ

en: DBus Backend error: connection to helper failed. %1
ug: DBus ئارقا ئۇچ خاتالىقى: ياردەمچىگە ئۇلىنالمىدى. %1

en: DBus Backend error: could not contact the helper. Connection error: %1. Message error: %2
ug: DBus ئارقا ئۇچ خاتالىقى: ياردەمچىگە ئۇلىنالمىدى. ئۇلىنىش خاتالىقى: %1. خاتالىق ئۇچۇرى: %2

en: DBus Backend error: received corrupt data from helper %1 %2
ug: DBus ئارقا ئۇچ خاتالىقى: ياردەمچىدىن بۇزۇلغان سانلىق-مەلۇمات تاپشۇرۇۋالدى %1 %2

en: Please contact your system administrator.
ug: سىستېما باشقۇرغۇچىسى بىلەن ئالاقىلىشىڭ.

en: Configuration file "%1" not writable.
ug: "%1" سەپلىمە ھۆججەت يېزىشچان ئەمەس.

en: am
ug: چ ب

en: pm
ug: چ ك

en: No target filename has been given.
ug: نىشان ھۆججەت ئاتى بېرىلمىگەن.

en: Already opened.
ug: ئېچىلغان.

en: Insufficient permissions in target directory.
ug: نىشان مۇندەرىجە ھوقۇقى يەتمىدى

en: Unable to open temporary file. Error was: %1.
ug: ۋاقىتلىق ھۆججەتنى ئاچالمايدۇ. خاتالىق: %1.

en: Synchronization to disk failed
ug: دىسكا قەدەمداشلىيالمىدى

en: Error during rename.
ug: ئات ئۆزگەرتىشتە خاتالىق كۆرۈلدى.

en: A little program to output installation paths
ug: چىقىرىدىغان ئورنىتىش يولىنىڭ كىچىك پروگراممىسى

en: Left for legacy support
ug: كونىسىنى قوللاشقا قالدۇرۇلىدۇ

en: Compiled in prefix for KDE libraries
ug: KDE ئامبارنىڭ تەرجىمە-تەھرىر ئالدى قوشۇلغۇچىسى

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
ug: KDE ئامبارنىڭ تەرجىمە-تەھرىرلىگەن exec_prefix

en: Compiled in library path suffix
ug: ئامبار يولىنىڭ تەرجىمە-تەھرىر كەينى قوشۇلغۇچىسى

en: Prefix in $HOME used to write files
ug: ھۆججەتكە يېزىشقا ئىشلىتىلىدىغان $HOME نىڭ ئالدى قوشۇلغۇچىسى

en: Compiled in version string for KDE libraries
ug: KDE نىڭ تەرجىمە-تەھرىر نەشر نومۇرى

en: Available KDE resource types
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان KDE مەنبە تىپى

en: Search path for resource type
ug: مەنبە تىپىنىڭ ئىزدەش يولى

en: Find filename inside the resource type given to --path
ug: --path تە بېرىلگەن مەنبە تىپى ئارقىلىق ھۆججەت ئاتى ئىزدەيدۇ

en: User path: desktop|autostart|document
ug: ئىشلەتكۈچى يولى: desktopautostartdocument

en: Prefix to install resource files to
ug: ئورنىتىدىغان مەنبە ھۆججەتنىڭ ئالدى قوشۇلغۇچىسى

en: Installation prefix for Qt
ug: Qt نىڭ ئورنىتىش ئالدى قوشۇلغۇچىسى

en: Location of installed Qt binaries
ug: ئورنىتىلغان Qt ئىجراچان پروگراممىنىڭ ئورنى

en: Location of installed Qt libraries
ug: ئورنىتىلغان Qt ئامبارنىڭ ئورنى

en: Location of installed Qt plugins
ug: ئورنىتىلغان Qt قىستۇرما ئورنى

en: Applications menu (.desktop files)
ug: پروگرامما تىزىملىكى(.desktop files)

en: Autostart directories
ug: ئۆزلۈكىدىن قوزغىلىدىغان مۇندەرىجە

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
ug: غەملەنگەن ئۇچۇر (مەسىلەن، بېكەت سىنبەلگە، تور بەت قاتارلىق)

en: CGIs to run from kdehelp
ug: kdehelp دا ئىجرا قىلىنىدىغان CGI

en: Configuration files
ug: سەپلىمە ھۆججەتلىرى

en: Where applications store data
ug: پروگرامما سانلىق-مەلۇمات ساقلايدىغان ئورۇن

en: Emoticons
ug: چىراي ئىپادىلىرى

en: Executables in $prefix/bin
ug: $prefix/bin دىكى ئىجراچان ھۆججەت

en: HTML documentation
ug: HTML پۈتۈك

en: Icons
ug: سىنبەلگىلەر

en: Configuration description files
ug: چۈشەندۈرۈش ھۆججەت سەپلىمىسى

en: Libraries
ug: ئامبارلار

en: Includes/Headers
ug: ئىچىدە/باش ھۆججەت

en: Translation files for KLocale
ug: KLocale نىڭ تەرجىمە ھۆججىتى

en: Mime types
ug: Mime تىپى

en: Loadable modules
ug: يۈكلەشچان بۆلەك

en: Legacy pixmaps
ug: مىراس پىكسېللىق سۈرەت

en: Qt plugins
ug: Qt قىستۇرما

en: Services
ug: مۇلازىمەتلەر

en: Service types
ug: مۇلازىمەت تىپى

en: Application sounds
ug: پروگرامما ئاۋازى

en: Templates
ug: قېلىپلار

en: Wallpapers
ug: تام قەغەزلىرى

en: XDG Application menu (.desktop files)
ug: XDG پروگرامما تىزىملىكى (.desktop ھۆججەت)

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
ug: XDG تىزىملىك چۈشەندۈرۈشى (.directory ھۆججەت)

en: XDG Icons
ug: XDG سىنبەلگە

en: XDG Mime Types
ug: XDG Mime تىپى

en: XDG Menu layout (.menu files)
ug: XDG تىزىملىك جايلاشتۇرۇلۇشى (.menu ھۆججەتلىرى)

en: XDG autostart directory
ug: XDG ئۆزلۈكىدىن قوزغىلىدىغان مۇندەرىجە

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
ug: ۋاقىتلىق ھۆججەتلەر (بولۇپمۇ نۆۋەتتىكى كومپيۇتېر ۋە ئىشلەتكۈچىگە ئىشلىتىلىدۇ)

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
ug: UNIX Sockets (بولۇپمۇ نۆۋەتتىكى كومپيۇتېر ۋە ئىشلەتكۈچىگە ئىشلىتىلىدۇ)

en: %1 - unknown type
ug: نامەلۇم تىپ - %1

en: %1 - unknown type of userpath
ug: نامەلۇم ئىشلەتكۈچى يول تىپى - %1

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
ug: بۇ پروگراممىغا ئىجازەت كېلىشىمى بەلگىلەنمىگەن.
    پۈتۈك ياكى ئەسلى ھۆججەتنى تەكشۈرۈپ ئىجازەت كېلىشىمى بار يوقلۇقىنى تەكشۈرۈڭ.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
ug: بۇ پروگرامما %1 ئىجازەت كېلىشىمى ئاساسىدا تارقىتىلىدۇ.

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
ug: GNU ئادەتتىكى ئاممىۋى ئىجازەت كېلىشىمى 2- نەشرى

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
ug: GNU كەڭرىرەك ئادەتتىكى ئاممىۋى ئىجازەت كېلىشىمى 2- نەشرى

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
ug: BSD ئىجازەتنامە

[ctx: @item license]
en: BSD License
ug: BSD ئىجازەتنامە

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
ug: Artistic ئىجازەتنامە

[ctx: @item license]
en: Artistic License
ug: Artistic ئىجازەتنامە

[ctx: @item license]
en: Q Public License
ug: Q ئاممىۋى ئىجازەتنامە (QPL)

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
ug: GNU ئادەتتىكى ئاممىۋى ئىجازەت كېلىشىمى 3- نەشرى

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
ug: GNU كەڭرىرەك ئادەتتىكى ئاممىۋى ئىجازەت كېلىشىمى 3- نەشرى

[ctx: @item license]
en: Custom
ug: ئىختىيارى

[ctx: @item license]
en: Not specified
ug: بەلگىلەنمىگەن

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
ug: <p>دۇنيانىڭ ھەر قايسى جايلىرىدىكى تەرجىمە گۇرۇپپىلىرىنىڭ جاپالىق ئەمگىكىگە كۆپ رەھمەت، KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>

en: Use the X-server display 'displayname'
ug: X-server ئىشلىتىپ 'displayname' كۆرسەت

en: Use the QWS display 'displayname'
ug: QWS ئىشلىتىپ 'displayname' كۆرسەت

en: Restore the application for the given 'sessionId'
ug: بېرىلگەن 'sessionId' نىڭ پروگراممىسىنى ئەسلىگە كەلتۈر

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
ug: 8 بايتلىق كۆرسەتكۈچتە پروگرامما شەخسىي رەڭ جەدۋىلىنى ئورنىتىدۇ

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
ug: ئەگەر پروگرامما QApplication::ManyColor رەڭ ئۆلچىمىنى ئىشلەتسە،
    تەقسىملەيدىغان رەڭ سانى 8 بايتتا چەكلىنىدۇ

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
ug: Qt ھەرگىز چاشقىنەك ياكى ھەرپتاختا تالاشمايدۇ

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
ug: سازلىغۇچتا ئىجرا قىلىنسا يوشۇرۇن -nograb نى كەلتۈرۈپ چىقىرىدۇ،
    -dograb ئىشلىتىپ قاپلىنىدۇ

en: switches to synchronous mode for debugging
ug: سازلاش ئۈچۈن قەدەمداش ھالەتكە ئالماشتۇرىدۇ

en: defines the application font
ug: پروگرامما خەت نۇسخا بەلگىلەش

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
ug: كۆڭۈلدىكى تەگلىك رەڭگى ۋە پروگرامما رەڭ تاختىسى (سۇس رەڭ ۋە قېنىق سايە ھېسابلىنىدۇ)

en: sets the default foreground color
ug: كۆڭۈلدىكى ئالدى رەڭ تەڭشىكى

en: sets the default button color
ug: كۆڭۈلدىكى كۇنۇپكا رەڭ تەڭشىكى

en: sets the application name
ug: پروگرامما ئات تەڭشىكى

en: sets the application title (caption)
ug: پروگرامما ماۋزۇ تەڭشىكى

en: load the testability framework
ug: سىناشچان قۇرۇلمىنى يۈكلە

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
ug: پروگراممىنى مەجبۇرىي ھالدا 8 بايتلىق كۆرسىتىش ھالىتىدە TrueColor كۆرۈنۈش ئۈنۈمى ئىشلەت

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
ug: XIM (X كىرگۈزگۈچ) كىرگۈزۈش ئۇسلۇب تەڭشىكى. ئىشلەتكىلى بولىدىغان قىممىتى onthespot، offthespot ۋە root

en: set XIM server
ug: XIM مۇلازىمېتىر تەڭشىكى

en: disable XIM
ug: XIM چەكلە

en: forces the application to run as QWS Server
ug: پروگراممىنى مەجبۇرىي QWS مۇلازىمېتىر سۈپىتىدە ئىجرا قىل

en: mirrors the whole layout of widgets
ug: تەسۋىر كۆزنەك بۆلىكىنىڭ پۈتكۈل جايلاشتۇرۇلۇشى

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
ug: Qt ئۇسلۇب جەدۋىلىنى ھەممە پروگرامما بۆلەكلىرىگە قوللان

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
ug: ئوخشاش بولمىغان كۆڭۈلدىكى گرافىك سىستېمىسىغا ئىشلىتىلىدۇ، تاللانمىدىن نۇر سېتكىسى ۋە OpenGL(سىناق)بار

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
ug: بۇ QML JS سازلىغۇچ ئۇچۇرى. سازلىغۇچنى قوزغىتىش ئۈچۈن ئەپ -DQT_DECLARATIVE_DEBUG بىلەن قۇرۇلۇشى كېرەك.

en: Use 'caption' as name in the titlebar
ug: 'caption' ماۋزۇ ئاتىغا ئىشلىتىلىدۇ

en: Use 'icon' as the application icon
ug: 'icon' پروگرامما سىنبەلگىسى سۈپىتىدە ئىشلىتىلىدۇ

en: Use alternative configuration file
ug: ئالماشتۇرىدىغان سەپلىمە ھۆججەت ئىشلىتىدۇ

en: Disable crash handler, to get core dumps
ug: چاتاق بىر تەرەپ قىلىش پروگراممىسىنى چەكلەپ يادرونى ئالماشتۇرۇپ ساقلاشقا ئېرىشىدۇ

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
ug: WM_NET بىلەن ماسلىشىدىغان كۆزنەك باشقۇرغۇچنى كۈتۈۋاتىدۇ

en: sets the application GUI style
ug: پروگراممىنىڭ GUI ئۇسلۇب تەڭشىكى

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
ug: ئاساسىي كۆزنەك بۆلىكىنىڭ خېرىدار رايونىنىڭ چوڭلۇق تەڭشىكى - پارامېتىر فورماتىنى man X تىن كۆرۈڭ (ئادەتتە كەڭلىكxئېگىزلىك+Xئوق+Yئوق)

en: KDE Application
ug: KDE پروگرامما

en: KDE
ug: ك د ئې(KDE)

en: Unknown option '%1'.
ug: نامەلۇم تاللانما '%1'.

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
ug: '%1' كەم.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Development Platform: %2
    %3: %4
ug: Qt: %1
    KDE ئىجادىيەت سۇپىسى: %2
    %3: %4

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
ug: %1 نى يازغانلار
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
ug: بۇ پروگرامما ئاتىنى ئاشكارىلاشنى خالىمىغان كىشى تەرىپىدىن يېزىلغان.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
ug: كەمتۈكلەرنى http://bugs.kde.org غا  مەلۇم قىلىڭ.

en: Please report bugs to %1.
ug: كەمتۈكلەرنى %1 غا مەلۇم قىلىڭ.

en: Unexpected argument '%1'.
ug: كۈتۈلمىگەن ئەركىن ئۆزگەرگۈچى '%1'.

en: Use --help to get a list of available command line options.
ug: --help نى ئىشلىتىپ ئىشلەتكىلى بولىدىغان بۇيرۇق قۇرى تاللانما تىزىملىكىگە ئېرىشكىلى بولىدۇ.

en: [options]
ug: [تاللانما]

en: [%1-options]
ug: [%1-تاللانما]

en: Usage: %1 %2
ug: ئىشلىتىش: %1 %2

en: 
    Generic options:
ug: 
    ئادەتتىكى تاللانما:

en: Show help about options
ug: تاللانما ھەققىدىكى ياردەمنى كۆرسەت

en: Show %1 specific options
ug: %1 غا خاس تاللانمىنى كۆرسەت

en: Show all options
ug: ھەممە تاللانمىنى كۆرسەت

en: Show author information
ug: يازغۇچى ئۇچۇرىنى كۆرسەت

en: Show version information
ug: نەشر ئۇچۇرىنى كۆرسىتىش

en: Show license information
ug: ئىجازەت ئۇچۇرىنى كۆرسەت

en: End of options
ug: تاللانما ئاخىرى

en: 
    %1 options:
ug: 
    %1 تاللانما:

en: 
    Options:
ug: 
    تاللانمىلار:

en: 
    Arguments:
ug: 
    ئەركىن ئۆزگەرگۈچى:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
ug: پروگرامما ئاچقان ھۆججەت/URL ئىشلىتىلىپ بولغاندىن كېيىن ئۆچۈرۈلىدۇ

en: KDE-tempfile
ug: KDE-ۋاقىتلىق ھۆججەت

en: Function must be called from the main thread.
ug: فۇنكسىيە چوقۇم ئاساسىي جەرياندىن چاقىرىلىدۇ.

en: Error launching %1. Either KLauncher is not running anymore, or it failed to start the application.
ug: %1 قوزغاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى. بەلكىم KLauncher جەريانى ئىجرا قىلىنمىغان بولۇشى مۇمكىن، پروگرامما قوزغىلالمىغان بولۇشىمۇ مۇمكىن.

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
ug: D-Bus ئارقىلىق KLauncher نى ئىشلىتەلمىدى. %1 نى چاقىرغاندا خاتالىق كۆرۈلدى:
    %2

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
ug: KDE ياردەم مەركىزىنى ئىجرا قىلالمىدى.
    
    %1

en: Could not Launch Help Center
ug: ياردەم مەركىزىنى ئىجرا قىلالمىدى

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
ug: ئېلخەت خېرىدار پروگراممىسىنى ئىجرا قىلالمايدۇ:
    
    %1

en: Could not launch Mail Client
ug: ئېلخەت خېرىدار پروگراممىسىنى ئىجرا قىلالمايدۇ

note: i18n("Could not launch %1:\n\n%2", exe, error), i18n("Could not launch %1:\n\n%2", htmlApp->exec(), error),
en: Could not launch the browser:
    
    %1
ug: توركۆرگۈنى ئىجرا قىلالمايدۇ:
    
    %1

en: Could not launch Browser
ug: توركۆرگۈنى ئىجرا قىلالمايدۇ

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
ug: تېرمىنال خېرىدار پروگراممىسىنى ئىجرا قىلالمايدۇ:
    
    %1

en: Could not launch Terminal Client
ug: تېرمىنال خېرىدار پروگراممىسىنى ئىجرا قىلالمايدۇ

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
ug: غەربىي ياۋروپا

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
ug: ئوتتۇرا ياۋروپا

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
ug: بالتىق

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
ug: شەرقىي جەنۇبىي ياۋروپا

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
ug: تۈركچە

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
ug: سلاۋيانچە

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
ug: مۇرەككەپ خەنزۇچە

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
ug: ئاددىي خەنزۇچە

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
ug: كورېيەچە

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
ug: ياپونچە

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
ug: گىرېكچە

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
ug: ئەرەبچە

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
ug: ئىبرانىچە

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
ug: تايلاندچە

[ctx: @item Text character set]
en: Unicode
ug: يۇنىكود

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
ug: شىمالىي سامىچە

[ctx: @item Text character set]
en: Other
ug: باشقا

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
ug: باشقا كودلاش (%1)

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
ug: ئىناۋەتسىز قىلىنغان

[ctx: @item Text character set]
en: Universal
ug: ھەممىباب

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
ug: ئەرەبچە-ھىندىچە سان

[ctx: digit set]
en: Bengali
ug: بېنگالچە

[ctx: digit set]
en: Devanagari
ug: سانسكرىتچە

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
ug: شەرقىي ئەرەبچە-ھىندىچە سان

[ctx: digit set]
en: Gujarati
ug: گۇجاراتچە

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
ug: گۇرمۇكىچە

[ctx: digit set]
en: Kannada
ug: كانناداچە

[ctx: digit set]
en: Khmer
ug: كېخمېرچە

[ctx: digit set]
en: Malayalam
ug: مالايامچە

[ctx: digit set]
en: Oriya
ug: ئورىياچە

[ctx: digit set]
en: Tamil
ug: تامىلچە

[ctx: digit set]
en: Telugu
ug: تېلۇگۇچە

[ctx: digit set]
en: Thai
ug: تايلاندچە

[ctx: digit set]
en: Arabic
ug: ئەرەبچە

[ctx: size in bytes]
note: i18n: comments below, they are used by the translators. This prefix is shared by all current dialects. i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 B
ug: %1 بايت

[ctx: size in 1000 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 kB
ug: %1 كىلوبايت

[ctx: size in 10^6 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
ug: %1 مېگابايت

[ctx: size in 10^9 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
ug: %1 گ ب

[ctx: size in 10^12 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
ug: %1 تېرابايت

[ctx: size in 10^15 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
ug: %1 پېتابايت

[ctx: size in 10^18 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
ug: %1 ئېكسابايت

[ctx: memory size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KB
ug: %1 ك​ب

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
ug: %1 مېگابايت

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
ug: %1 گ ب

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
ug: %1 تېرابايت

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
ug: %1 پېتابايت

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
ug: %1 ئېكسابايت

[ctx: size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KiB
ug: %1 كىلوبايت‏

[ctx: size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MiB
ug: %1 مېگابايت

[ctx: size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GiB
ug: %1 گىگابايت

[ctx: size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TiB
ug: %1 تېرابايت

[ctx: size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PiB
ug: %1 پېتابايت

[ctx: size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EiB
ug: %1 ئېكسابايت

[ctx: size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZiB
ug: %1 زېتتابايت

[ctx: size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YiB
ug: %1 يوتتابايت

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
ug: %1 كۈن

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
ug: %1 سائەت

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
ug: %1 مىنۇت

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
ug: %1 سېكۇنت

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
ug[0]: %1 مىللىسېكۇنت

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
ug[0]: %1 كۈن

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
ug[0]: %1 سائەت

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
ug[0]: %1 مىنۇت

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
ug[0]: %1 سېكۇنت

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ug: %1 ۋە %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ug: %1 ۋە %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ug: %1 ۋە %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
ug: چۈشتىن بۇرۇن

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
ug: چ ب

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
ug: چۈشتىن كېيىن

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
ug: چ ك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_rangesButton)
en: Today
ug: بۈگۈن

en: Yesterday
ug: تۈنۈگۈن

[ctx: @note/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: Note: %1
ug: ئىزاھات: %1

[ctx: @note/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <i>Note</i>: %1
ug: <i>ئىزاھات</i>: %1

[ctx: @warning/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: WARNING: %1
ug: ئاگاھلاندۇرۇش: %1

[ctx: @warning/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <b>Warning</b>: %1
ug: <b>ئاگاھلاندۇرۇش</b>: %1

[ctx: keyboard-key-name]
en: Control
ug: تىزگىن

[ctx: keyboard-key-name]
en: Delete
ug: ئۆچۈر

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
ug: ئاستى

[ctx: keyboard-key-name]
en: End
ug: تامام

[ctx: keyboard-key-name]
en: Home
ug: ماكان

[ctx: keyboard-key-name]
en: Insert
ug: قىستۇر

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
ug: سول

[ctx: keyboard-key-name]
en: Menu
ug: تىزىملىك

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
ug: ئوڭ

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
ug: بوشلۇق

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
ug: ئۈستى

en: no error
ug: خاتالىق يوق

en: requested family not supported for this host name
ug: بۇ كومپيۇتېر ئاتى ئىلتىماس قىلىنغان ئائىلىنى قوللىمايدۇ

en: temporary failure in name resolution
ug: ئات يېشىش ۋاقىتلىق مەغلۇپ بولدى

en: non-recoverable failure in name resolution
ug: ئات يېشىش ئەسلىگە كەلتۈرگىلى بولمايدىغان خاتالىققا يولۇقتى

en: invalid flags
ug: ئىناۋەتسىز بەلگە

en: memory allocation failure
ug: ئەسلەك تەقسىملىيەلمىدى

en: name or service not known
ug: نامەلۇم ئات ياكى مۇلازىمەت

en: requested family not supported
ug: ئىلتىماس قىلغان ئائىلىنى قوللىمايدۇ

en: requested service not supported for this socket type
ug: ئىلتىماس قىلىنغان مۇلازىمەت بۇ ئوقۇر تىپىنى قوللىمايدۇ

en: requested socket type not supported
ug: ئىلتىماس قىلىنغان ئوقۇر تىپىنى قوللىمايدۇ

en: unknown error
ug: نامەلۇم خاتالىق

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
ug: سىستېما خاتالىقى: %1

en: request was canceled
ug: ئىلتىماس بىكار قىلىندى

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
ug: نامەلۇم ئائىلە %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
ug: خاتالىق يوق

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
ug: ئات ئىزدىيەلمىدى

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
ug: ئادرېس ئىشلىتىلىۋاتىدۇ

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
ug: ئوقۇر باغلانغان

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
ug: ئوقۇر قۇرۇلغان

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
ug: ئوقۇر باغلانمىغان

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
ug: ئوقۇر قۇرۇلمىغان

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
ug: مەشغۇلات توسۇلىدۇ

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
ug: ئۇلىنىش رەت قىلىندى

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
ug: ئۇلىنىش ۋاقىت ھالقىدى

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
ug: مەشغۇلات ئېلىپ بېرىلىۋاتىدۇ

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
ug: تور خاتالىقى كۆرۈلدى

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
ug: مەشغۇلاتنى قوللىمايدۇ

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
ug: ۋاقىت چەكلىنىدىغان مەشغۇلات ۋاقىت ھالقىدى

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
ug: نامەلۇم/كۈتۈلمىگەن خاتالىقتىن بىرى يۈز بەردى

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
ug: يىراقتىكى كومپيۇتېر ئۇلىنىشنى ياپتى

en: NEC SOCKS client
ug: NEC SOCKS خېرىدار

en: Dante SOCKS client
ug: Dante SOCKS خېرىدار

en: Specified socket path is invalid
ug: خاس ئوقۇر يولى ئىناۋەتسىز

en: The socket operation is not supported
ug: بۇ ئوقۇر مەشغۇلاتىنى قوللىمايدۇ

en: Connection refused
ug: ئۇلىنىش رەت قىلىندى

en: Permission denied
ug: ھوقۇقىڭىز يەتمىدى

en: Connection timed out
ug: ئۇلىنىش ۋاقىت ھالقىدى

en: Unknown error
ug: نامەلۇم خاتالىق

en: Could not set non-blocking mode
ug: توسۇلمايدىغان ھالەتنى تەڭشىيەلمىدى

en: Address is already in use
ug: ئادرېس ئىشلىتىلىۋاتىدۇ

en: Path cannot be used
ug: يولنى ئىشلىتەلمىدى

en: No such file or directory
ug: بۇنداق ھۆججەت ياكى مۇندەرىجە يوق

en: Not a directory
ug: مۇندەرىجە ئەمەس

en: Read-only filesystem
ug: ئوقۇشقىلا بولىدىغان ھۆججەت سىستېمىسى

en: Unknown socket error
ug: نامەلۇم ئوقۇر خاتالىقى

en: Operation not supported
ug: مەشغۇلاتنى قوللىمايدۇ

en: Timed out trying to connect to remote host
ug: يىراقتىكى كومپيۇتېرغا ئۇلىنىشنى سىنىغاندا ۋاقىت ھالقىدى

[ctx: SSL error]
en: No error
ug: خاتالىق يوق

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
ug: بۇ گۇۋاھنامىنىڭ دەلىللىگۈچى تەرەپ گۇۋاھنامىسى ئىناۋەتسىز

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
ug: بۇ گۇۋاھنامىنىڭ ۋاقتى ئۆتكەن

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
ug: بۇ گۇۋاھنامە ئىناۋەتسىز

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
ug: بۇ گۇۋاھنامە ئىشەنچلىك گۇۋاھنامە دەلىللىگۈچى تەرەپنىڭ ئىمزاسى قويۇلمىغان

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
ug: بۇ گۇۋاھنامە بىكار قىلىنغان

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
ug: بۇ گۇۋاھنامىنىڭ ئىشلىتىلىش مەقسىتى نۆۋەتتىكى بىلەن ماس كەلمىدى

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
ug: بۇ ئىشلىتىش مەقسىتىگە نىسبەتەن غول گۇۋاھنامىنىڭ دەلىللەش گۇۋاھنامىسى ئىشەنچسىز

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
ug: بۇ گۇۋاھنامىنىڭ دەلىللەش گۇۋاھنامىسىگە بۇ خىل مەقسەتتە ئىشلىتىشنى رەت قىلىش بەلگىسى قويۇلغان

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
ug: قارشى تەرەپ ھېچقانداق گۇۋاھنامە تەمىنلىمىگەن

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
ug: بۇ گۇۋاھنامىنى مەزكۇر كومپيۇتېرغا ئىشلىتىشكە يول قويۇلمايدۇ

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
ug: سىستېما ئىچكى سەۋەبتىن بۇ گۇۋاھنامىنى دەلىللىيەلمەيدۇ

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
ug: گۇۋاھنامە زەنجىرى بەك ئۇزۇن

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
ug: نامەلۇم خاتالىق

en: address family for nodename not supported
ug: نۇقتا ئاتىنىڭ ئادرېس ئائىلىسىنى قوللىمايدۇ

en: invalid value for 'ai_flags'
ug: ئىناۋەتسىز 'ai_flags' قىممىتى

en: 'ai_family' not supported
ug: 'ai_family'نى قوللىمايدۇ

en: no address associated with nodename
ug: نۇقتا ئاتىغا باغلايدىغان ئادرېس يوق

en: servname not supported for ai_socktype
ug: servname بولسا ai_socktype نى قوللىمايدۇ

en: 'ai_socktype' not supported
ug: 'ai_socktype' نى قوللىمايدۇ

en: system error
ug: سىستېما خاتالىقى

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
ug[0]: mime تىپىنى تاپالمىدى <resource>%2</resource>

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
ug: mime تىپى ئورنىتىلمىغان. shared-mime-info ئورنىتىلغانلىقى، XDG_DATA_DIRS بەلگىلەنگەنمۇ، /usr/share نى ئۆز ئىچىگە ئالامدۇ تەكشۈرۈڭ،

en: No service matching the requirements was found
ug: ئېھتىياجغا ماس كېلىدىغان مۇلازىمەت تېپىلمىدى

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
ug: '%1' مۇلازىمەت '%3' ھالقىلىق سۆزلۈك '%2' ئېغىزنى تەمىنلىمىگەن

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
ug: -ise كەينى قوشۇلغۇچى

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
ug: -ize كەينى قوشۇلغۇچى

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
ug: -ise كەينى قوشۇلغۇچى ۋە ئۇرغۇلۇق

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
ug: -ise كەينى قوشۇلغۇچى ۋە ئۇرغۇسىز

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
ug: -ize كەينى قوشۇلغۇچى ۋە ئۇرغۇلۇق

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
ug: -ize كەينى قوشۇلغۇچى ۋە ئۇرغۇسىز

[ctx: dictionary variant]
en: large
ug: چوڭ

[ctx: dictionary variant]
en: medium
ug: ئوتتۇرا

[ctx: dictionary variant]
en: small
ug: كىچىك

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
ug: شالغۇت 0

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
ug: شالغۇت 1

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
ug: شالغۇت 2

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
ug: ئۇرغۇسىز

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
ug: ئۇرغۇلۇق

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
ug: ye لىق

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
ug: yeyo لۇق

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
ug: yo لۇق

[ctx: dictionary variant]
en: extended
ug: كېڭەيتىلگەن

en: File %1 does not exist
ug: %1 ھۆججەت مەۋجۇت ئەمەس

en: Cannot open %1 for reading
ug: %1 نى ئوقۇش ئۈچۈن ئاچالمىدى

en: Cannot create memory segment for file %1
ug: %1 ھۆججەتكە ئەسلەك بۆلىكى قۇرالمىدى

en: Could not read data from %1 into shm
ug: %1 دىن سانلىق-مەلۇماتنى ھەمبەھىر ئەسلەككە ئوقۇيالمىدى

en: Only 'ReadOnly' allowed
ug: «ئوقۇشقىلا» ھالىتىگە يول قويۇلىدۇ

en: Cannot seek past eof
ug: ھۆججەت ئاخىرىنى تاپالمىدى

en: Library "%1" not found
ug: "%1" ئامبار تېپىلمىدى

en: No service matching the requirements was found.
ug: ئېھتىياجغا ماس كېلىدىغان مۇلازىمەت تېپىلمىدى.

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
ug: بۇ مۇلازىمەت ئامبار تەمىنلىمىگەن، .desktop ھۆججەتتە Library كۇنۇپكىسى يوق.

en: The library does not export a factory for creating components.
ug: ئامبار بۆلەك قۇرىدىغان زاۋۇتنى چىقارمىدى.

en: The factory does not support creating components of the specified type.
ug: بۇ زاۋۇت بەلگىلەنگەن تىپتىكى بۆلەك قۇرۇشنى قوللىمايدۇ.

en: KLibLoader: Unknown error
ug: KLibLoader: نامەلۇم خاتالىق

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
ug: '%2' پروگراممىنىڭ '%1' قىستۇرمىسىنى تاپالمىدى

en: The provided service is not valid
ug: تەمىنلەنگەن مۇلازىمەت ئىناۋەتسىز

en: The service '%1' provides no library or the Library key is missing
ug: بۇ '%1' مۇلازىمەت ئامبار تەمىنلىمىگەن ياكى ئامبار ئاچقۇچى كەم

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
ug: %1 ئامبار KDE 4 بىلەن ماسلىشىدىغان زاۋۇت تەمىنلىمىگەن.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
ug: '%1' قىستۇرما ماسلاشمايدىغان KDE ئامبار (%2)نى ئىشلەتكەن.

en: KDE Test Program
ug: KDE سىناق پروگراممىسى

en: Rebuilds the system configuration cache.
ug: سىستېما سەپلىمە غەملەكنى قايتا قۇرىدۇ.

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
ug: (c) 1999-2002 KDE ئىجادىيەت گۇرۇپپىسى

en: Do not signal applications to update
ug: پروگراممىنى يېڭىلاش ھەققىدە سىگنال يوق

en: Disable incremental update, re-read everything
ug: يېڭىلانغان بۆلەكنى يېڭىلاشنى ئىناۋەتسىز قىلىپ، ھەممىنى قايتا ئوقۇ

en: Check file timestamps
ug: ھۆججەتنىڭ ۋاقىت تامغىسىنى تەكشۈر

en: Disable checking files (dangerous)
ug: ھۆججەت تەكشۈرمە (خەتەرلىك)

en: Create global database
ug: ئومۇمىيەت ساندان قۇر

en: Perform menu generation test run only
ug: پەقەت تىزىملىك ھاسىل قىلىش سىنىقىنىلا ئېلىپ بېرىش

en: Track menu id for debug purposes
ug: سازلاشتا ئىشلىتىلىدىغان تىزىملىك ID سىغا ئەگەش

en: KDE Daemon
ug: KDE مۇئەككىلى

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
ug: KDE مۇئەككەل - زۆرۈر تېپىلغاندا Sycoca سانداننى يېڭىلايدۇ

en: Check Sycoca database only once
ug: sycoca ساندىنىنى بىرلا قېتىم تەكشۈر

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
ug: كۇنۇپكا تەرتىپى '%1' مۈجمەل
    تىزىملىكتىكى«تەڭشەك» تىن «تېزلەتمە سەپلىمە» نى تاللاپ ھەل قىلىڭ
    ھەرىكەت بېكىتىلمىگەن.

en: Ambiguous shortcut detected
ug: مۈجمەل تېزلەتمە بايقالدى

[ctx: Encodings menu]
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
ug: ئۆزلۈكىدىن بايقا

en: No Entries
ug: تۈر يوق

en: Clear List
ug: تىزىملىكنى تازىلا

[ctx: go back]
en: &Back
ug: كەينى(&B)

[ctx: go forward]
en: &Forward
ug: ئالدىغا(&F)

[ctx: home page]
en: &Home
ug: ماكان(&H)

[ctx: show help]
en: &Help
ug: ياردەم(&H)

en: Show &Menubar
ug: تىزىملىك بالدىقىنى كۆرسەت(&M)

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
ug: تىزىملىك بالدىقىنى كۆرسەت<p>تىزىملىك بالدىقى يوشۇرۇنغاندىن كېيىن ئۇنى يەنە قايتا كۆرسىتىدۇ</p>

en: Show St&atusbar
ug: ھالەت بالدىقىنى كۆرسەت(&A)

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
ug: ھالەت بالداقنى كۆرسەت<p>ھالەت بالداقنى كۆرسىتىدۇ، كۆزنەكنىڭ ئاستىدىكى بالداقتا ھالەت ئۇچۇرىنى كۆرسىتىدۇ.</p>

en: &New
ug: يېڭى(&N)

en: Create new document
ug: يېڭى پۈتۈك قۇر

en: &Open...
ug: ئاچ(&O)…

en: Open an existing document
ug: مەۋجۇت  پۈتۈكنى ئېچىش

en: Open &Recent
ug: يېقىنقىنى ئاچ(&R)

en: Open a document which was recently opened
ug: يېقىندا ئاچقان بىر پۈتۈكنى ئاچىدۇ

en: &Save
ug: ساقلا(&S)

en: Save document
ug: پۈتۈك ساقلا

en: Save &As...
ug: باشقا ئاتتا ساقلا(&A)…

en: Save document under a new name
ug: پۈتۈكنى يېڭى بىر ئاتتا ساقلايدۇ

en: Re&vert
ug: ئەسلىگە قايتۇر(&V)

en: Revert unsaved changes made to document
ug: ساقلانمىغان ھۆججەتكە ئېلىپ بارغان ئۆزگەرتىشلەرنى ئەسلىگە قايتۇرىدۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _close)
en: &Close
ug: ياپ(&C)

en: Close document
ug: پۈتۈكنى ياپىدۇ

en: &Print...
ug: باس(&P)…

en: Print document
ug: پۈتۈكنى باس

en: Print Previe&w
ug: بېسىشنى ئالدىن كۆزەت(&W)

en: Show a print preview of document
ug: پۈتۈكنىڭ ئالدىن كۆزىتىشىنى كۆرسەت

en: &Mail...
ug: ئېلخەت(&M)…

en: Send document by mail
ug: پۈتۈكنى ئېلخەتتە يوللا

en: &Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر(&Q)

en: Quit application
ug: پروگراممىدىن چېكىنىدۇ

en: Undo last action
ug: ئەڭ ئاخىرقى مەشغۇلاتتىن يېنىۋالىدۇ

en: Re&do
ug: قايتىلا(&D)

en: Redo last undone action
ug: ئاخىرقى يېنىۋالغان مەشغۇلاتنى قايتىلايدۇ

en: Cu&t
ug: كەس(&T)

en: Cut selection to clipboard
ug: تاللىغاننى چاپلاش تاختىسىغا كەس

en: &Copy
ug: كۆچۈر(&C)

en: Copy selection to clipboard
ug: تاللىغاننى چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈر

en: &Paste
ug: چاپلا(&P)

en: Paste clipboard content
ug: چاپلاش تاختىسىدىكى مەزمۇننى چاپلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _clear)
en: C&lear
ug: تازىلا(&L)

en: Select &All
ug: ھەممىنى تاللا(&A)

en: Dese&lect
ug: ئەكسىچە تاللا(&L)

en: &Find...
ug: ئىزدە(&F)…

en: Find &Next
ug: كېيىنكىنى ئىزدە(&N)

en: Find Pre&vious
ug: ئالدىنقىنى ئىزدە(&V)

en: &Replace...
ug: ئالماشتۇر(&R)…

en: &Actual Size
ug: ئەسلى چوڭلۇقى(&A)

en: View document at its actual size
ug: پۈتۈكنى ئەسلى چوڭلۇقىغا كۆرسەت

en: &Fit to Page
ug: بەتكە تولدۇر(&F)

en: Zoom to fit page in window
ug: بەتنى كۆزنەككە ماسلاشتۇر

en: Fit to Page &Width
ug: بەت كەڭلىكىگە تولدۇر(&W)

en: Zoom to fit page width in window
ug: بەت كەڭلىكىنى كۆزنەككە ماسلاشتۇر

en: Fit to Page &Height
ug: بەت ئېگىزلىكىگە تولدۇر(&H)

en: Zoom to fit page height in window
ug: بەت ئېگىزلىكىنى كۆزنەككە ماسلاشتۇر

en: Zoom &In
ug: چوڭايت(&I)

en: Zoom &Out
ug: كىچىكلەت(&O)

en: &Zoom...
ug: چوڭايت ياكى كىچىكلەت(&Z)...

en: Select zoom level
ug: يىراق يېقىن دەرىجىسىنى تاللاڭ

en: &Redisplay
ug: قايتا كۆرسەت(&R)

en: Redisplay document
ug: پۈتۈكنى قايتا كۆرسەت

en: &Up
ug: يۇقىرىغا (&U)

en: Go up
ug: يۇقىرىغا يۆتكەل

en: &Previous Page
ug: ئالدىنقى بەت(&P)

en: Go to previous page
ug: ئالدىنقى بەتكە يۆتكەل

en: &Next Page
ug: كېيىنكى بەت(&N)

en: Go to next page
ug: كېيىنكى بەتكە يۆتكەل

en: &Go To...
ug: يۆتكەل(&G)…

en: &Go to Page...
ug: بەتكە يۆتكەل(&G)…

en: &Go to Line...
ug: قۇرغا يۆتكەل(&G)…

en: &First Page
ug: بىرىنچى بەت(&F)

en: Go to first page
ug: بىرىنچى بەتكە يۆتكەل

en: &Last Page
ug: ئاخىرقى بەت(&L)

en: Go to last page
ug: ئاخىرقى بەتكە يۆتكەل

en: Go back in document
ug: پۈتۈكتە ئارقىغا يان

en: &Forward
ug: ئالدىغا(&F)

en: Go forward in document
ug: پۈتۈكتە ئالدىغا ئىلگىرىلە

en: &Add Bookmark
ug: خەتكۈش قوش(&A)

en: &Edit Bookmarks...
ug: خەتكۈش تەھرىرى(&E)…

en: &Spelling...
ug: ئىملا تەكشۈر(&S)…

en: Check spelling in document
ug: پۈتۈكتە ئىملا تەكشۈر

en: Show or hide menubar
ug: تىزىملىك بالداقنى كۆرسەت ياكى يوشۇر

en: Show &Toolbar
ug: قورال بالداق كۆرسەت(&T)

en: Show or hide toolbar
ug: قورال بالداقنى كۆرسىتىدۇ ياكى يوشۇرىدۇ

en: Show or hide statusbar
ug: ھالەت بالدىقىنى كۆرسىتىدۇ ياكى يوشۇرىدۇ

en: F&ull Screen Mode
ug: پۈتۈن ئېكران ھالىتى(&U)

en: &Save Settings
ug: تەڭشەك ساقلا(&S)

en: Configure S&hortcuts...
ug: تېزلەتمە سەپلە(&H)…

en: &Configure %1...
ug: %1 نى سەپلە(&C)…

en: Configure Tool&bars...
ug: قورال بالداق سەپلىمە(&B)…

en: Configure &Notifications...
ug: ئۇقتۇرۇش سەپلىمە(&N)…

en: %1 &Handbook
ug: %1 قوللانما(&H)

en: What's &This?
ug: بۇ نېمە؟(&T)

en: Tip of the &Day
ug: كۈندىلىك ئەسكەرتىش(&D)

en: &Report Bug...
ug: كەمتۈك مەلۇم قىل(&R)

en: Switch Application &Language...
ug: پروگرامما تىلىنى ئۆزگەرت(&L)…

en: &About %1
ug: %1 ھەققىدە(&A)

en: About &KDE
ug: ك د ئې(&KDE) ھەققىدە

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
ug: پۈتۈن ئېكران ھالىتىنى ئاخىرلاشتۇر(&U)

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
ug: پۈتۈن ئېكراننى ئاخىرلاشتۇر

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
ug: پۈتۈن ئېكران ھالىتىدىن چېكىنىدۇ

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
ug: پۈتۈن ئېكران ھالىتى(&U)

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
ug: پۈتۈن ئېكران

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the window in full screen
ug: كۆزنەكنى پۈتۈن ئېكراندا كۆرسەت

[ctx: Custom color]
en: Custom...
ug: ئادەت...

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
ug: * يېقىنقى رەڭلەر *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
ug: * ئۆزلەشتۈرمە رەڭ *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
ug: 40 رەڭ

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
ug: Oxygen رەڭلىرى

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
ug: ھەسەن-ھۈسەن رەڭلىرى

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
ug: تاللانغان رەڭلەر

[ctx: palette name]
en: Web Colors
ug: تور رەڭلىرى

en: Named Colors
ug: ئىسىملىك رەڭلەر

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
ug[0]: X11 RGB رەڭ ھەرپ تىزمىسىنى ئوقۇغىلى بولمىدى. تۆۋەندىكى ھۆججەت بار ئورۇن تەكشۈرۈلدى.
    %2

en: Select Color
ug: رەڭ تاللا

en: Hue:
ug: رەڭگى:

en: Saturation:
ug: تويۇنۇش دەرىجىسى:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
ug: قىممىتى:

en: Red:
ug: قىزىل:

en: Green:
ug: يېشىل:

en: Blue:
ug: كۆك:

en: Alpha:
ug: ئالفا:

en: &Add to Custom Colors
ug: ئىختىيارى رەڭگە قوش(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Name:
ug: ئاتى:

en: Default color
ug: كۆڭۈلدىكى رەڭ

en: -default-
ug: -كۆڭۈلدىكى-

en: -unnamed-
ug: -ئاتسىز-

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
ug: <qt>ئۇچۇر يوق<br/>بېرىلگەن <icode>KAboutData</icode> نەڭ مەۋجۇت ئەمەس.</qt>

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />&nbsp;</html>
ug: <html><font size="5">%1</font><br/><b>نەشرى %2</b><br/>&nbsp;</html>

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
ug: <html><font size="5">%1</font><br /><b>نەشرى %2</b><br />KDE Development Platform %3 نى ئىشلەتكەن</html>

en: License: %1
ug: ئىجازەتنامە: %1

en: License Agreement
ug: ئىجازەت كېلىشىمى

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
ug: تۆھپىكارلارغا ئېلخەت

en: Visit contributor's homepage
ug: تۆھپىكارلار باش بېتىنى زىيارەت

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
ug: تۆھپىكارلارغا ئېلخەت
    %1

en: Visit contributor's homepage
    %1
ug: تۆھپىكارلار باش بېتىنى زىيارەت
    %1

en: Visit contributor's profile on %1
    %2
ug: %1 دىكى تۆھپىكارلار سەپلىمە ھۆججىتىنى زىيارەت
    %2

en: Visit contributor's page
    %1
ug: تۆھپىكارلار بېتىنى زىيارەت
    %1

en: Visit contributor's blog
    %1
ug: تۆھپىكارلار بىلوگىنى زىيارەت
    %1

[ctx: City, Country]
en: %1, %2
ug: %1، %2

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
ug: باشقا

[ctx: A type of link.]
en: Blog
ug: بلوگ

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
ug: باش بەت

en: About KDE
ug: ك د ئې(KDE) ھەققىدە

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
ug: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>سۇپىسى، نەشرى  %1</b></html>

en: <html><b>KDE</b> is a world-wide network of software engineers, artists, writers, translators and facilitators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. This community has created hundreds of Free Software applications as part of the KDE Development Platform and KDE Software Distribution.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise in which no single entity controls the efforts or products of KDE to the exclusion of others. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%2">%2</a> for more information about the KDE community and the software we produce.</html>
ug: <html><b>KDE</b> دۇنيادىكى <a href="%1">ئەركىن دېتال</a> ئۈچۈن ئۆزىنى ئاتىغان، يۇمشاق دېتال ئىنژېنېرلىرى، گۈزەل-سەنئەت خادىملىرى،  يازغۇچى، تەرجىمانلار ۋە ھاتەملەرنىڭ توپلاشقان تورىدۇر. بۇ جامائەت «KDE ئىجادىيەت سۇپىسى» ۋە «KDE يۇمشاق دېتاللىرى» نىڭ تەركىبى سۈپىتىدە يۈزلىگەن يۇمشاق دېتاللارنى ئىجاد قىلدى. <br /><br />KDE ھەمكارلىشىش ئاساسىدا ئىش قىلىدۇ،  نەتىجە ۋە مەھسۇلاتلارغا بىر ئادەم ياكى شەخس ئىگە بولۇۋالمايدۇ. ھەم باشقىلارنى چەتكە قاقمايدۇ. ھەممە كىشىنىڭ KDE غا قاتنىشىپ تۆھپىكار بولۇشى قارشى ئېلىنىدۇ، بۇنىڭ ئىچىدە سىزمۇ بار. <br /><br />KDE جامائىتى، يۇمشاق دېتال ۋە مەھسۇلات ھەققىدە تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇرغا ئىگە بولماقچى بولسىڭىز<a href="%2">%2</a>  نى زىيارەت قىلىڭ.</html>

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
ug: <html>يۇمشاق دېتاللار ئۈزلۈكسىز ياخشىلىنىۋاتىدۇ ۋە KDE ئەترىتى شۇنداق قىلىشقا ھەر ۋاقىت تەييار. ئىشلەتكۈچى يەنى سىز، بىرەر نەرسە ياخشى ئىشلىمىسە ياكى ئويلىغىنىڭىزدەك بولمىسا بىزگە خەۋەر قىلسىڭىزلا بولىدۇ. <br /><br />KDE نىڭ كەمتۈك مەلۇم قىلىش سىستېمىسى بار. <a href="%1">%1</a> نى زىيارەت قىلسىڭىز ياكى «ياردەم» تىزىملىكىدىكى "كەمتۈك مەلۇم قىلىش..." سۆزلەشكۈسىنى ئىشلەتسىڭىز بولىدۇ.<br /><br />سىزنىڭ ئارزۇ-تەلەپلىرىڭىز بولسا، ئۇنى كەمتۈك مەلۇم قىلىش سىستېمىسىغا ئەۋەتىشىڭىزنى قارشى ئالىمىز بۇ چاغدا سىز چوقۇم ئېغىرلىقىغا «ئارزۇ-تەلەپ» نى تاللاڭ.</html>

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
ug: <html>KDE ئەترىتىنىڭ ئەزايى بولۇش ئۈچۈن، سىزنىڭ يۇمشاق دېتال ئىنژېنېرى بۆلىشىڭىز تەلەپ قىلىنمايدۇ. سىز كۆرۈنمە يۈز ئۇچۇرلىرىنى تەرجىمە قىلىدىغان ئەترەتكە قوشۇلسىڭىزمۇ بولىدۇ. سىز گرافىك، ئۇسلۇب، ئۈن، ۋە پۈتۈكلەرنى ياخشىلاش ئىشلىرىنى قىلسىڭىزمۇ بولىدۇ. بۇلارنى ئۆزىڭىز بەلگىلەيسىز!<br /><br /><a href="%1">%1</a> نى زىيارەت قىلىپ كۆرۈڭ، سىز قاتنىشالايدىغان قۇرۇلۇشلار بار. <br /><br />ئەگەر تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇر ۋە پۈتۈكلەرگە ئېرىشمەكچى بولسىڭىز، <a href="%2">%2</a> نى زىيارەت قىلىڭ. سىزگە ئېھتىياجلىق بولغان نەرسە چوقۇم چىقىدۇ.</html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
ug: <html>KDE يۇمشاق دېتالى ھازىر ۋە كەلگۈسىدە مەڭگۈ ھەقسىز تەمىنلىنىدۇ، ئەمما ئۇنىڭ ئىجادىيىتىگە كۆپ خىراجەت كەتكەن.<br /><br />KDE قوشۇنى  KDE KDE e.V. نامىدىكى پايدا تاپمايدىغان جەمئىيەت گېرمانىيەدە قانۇنلۇق قۇرۇلدى.  KDE e.V. جەمئىيىتى  KDE جەمئىيىتىنىڭ قانۇنىي ۋە مالىيە ئىشلىرىدىكى پىلانىغا ۋەكىللىك قىلىدۇ.  <a href="%1">%1</a>  KDE e.V. ھەققىدىكى ئۇچۇرنى<br /> كۆرۈڭ<br />KDE قوشۇنى ھەقىقەتەن مەبلەغ بىلەن قوللاشقا ئېھتىياجلىق. ئۇنىڭ ئىچىدىكى كۆپ قىسىم مەبلەغ ئەزالار ۋە باشقىلارنىڭ KDE ئۈچۈن قوشقان تۆھپىسى ئۈچۈن چىقىم قىلىنغان خىراجەتتۇر. بىز سىزنىڭ ئىئانە قىلىش ئارقىلىق KDE نى قوللىشىڭىزنى ئىلھاملاندۇرىمىز. تەپسىلىي ئىئانە قىلىش ئۇسۇلىنى <br /> <br /> <a href="%2">%2</a>.<br /><br />دىن كۆرۈڭ، بىزنى قوللىغىنىڭىزغا كۆپ رەھمەت.</html>

[ctx: About KDE]
en: &About
ug: ھەققىدە(&A)

en: &Report Bugs or Wishes
ug: كەمتۈك دوكلاتى ۋە تەلەپلەر(&R)

en: &Join KDE
ug: KDE غا قاتناش(&J)

en: &Support KDE
ug: KDE نى قوللا(&S)

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
ug: كېيىنكى

en: Finish
ug: تامام

en: Submit Bug Report
ug: كەمتۈك دوكلاتى يوللا

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
ug: بۇ سىزنىڭ ئېلخەت ئادرېسىڭىز. ئەگەر توغرا بولمىسا ئېلخەت سەپلىمە توپچىسىنى ئىشلىتىپ تۈزىتىڭ.

[ctx: Email sender address]
en: From:
ug: ئەۋەتكۈچى:

en: Configure Email...
ug: ئېلخەت سەپلىمە…

en: The email address this bug report is sent to.
ug: كەمتۈك دوكلاتىنى تاپشۇرۇپ ئالغۇچىنىڭ ئېلخەت ئادرېسى.

[ctx: Email receiver address]
en: To:
ug: خەت تاپشۇرۇۋالغۇچى：

en: &Send
ug: ئەۋەت(&S)

en: Send bug report.
ug: كەمتۈك دوكلاتىنى يوللايدۇ.

en: Send this bug report to %1.
ug: كەمتۈك دوكلاتىنى %1 غا يوللايدۇ.

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
ug: كەمتۈك دوكلاتى ئەۋەتىدىغان پروگرامما. ئەگەر توغرا بولمىسا، توغرا بولغان پروگراممىنىڭ كەمتۈك يوللا دېگەن تىزىملىكىنى تاللاڭ.

en: Application:
ug: پروگرامما:

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
ug: پروگراممىنىڭ نەشرى. كەمتۈك دوكلاتىنى ئەۋەتىشتىن بۇرۇن يېڭى نەشرى بارمۇ يوق تەكشۈرۈپ كۆرۈڭ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Version:
ug: نەشرى:

en: no version set (programmer error)
ug: نەشرى يوق (ئىجادىيەتچىنىڭ سەۋەنلىكى)

en: Compiler:
ug: يۇغۇرغۇچ:

en: Se&verity
ug: مۇھىملىقى(&V)

en: Critical
ug: ئاچقۇچلۇق

en: Grave
ug: جىددىي

[ctx: normal severity]
en: Normal
ug: نورمال

en: Wishlist
ug: تەلەپ

en: Translation
ug: تەرجىمىسى

en: S&ubject:
ug: ماۋزۇ(&U):

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
ug: دوكلات مەزمۇنىنى (ئامال بار ئىنگلىزچە) كىرگۈزۈڭ. 
    «ئەۋەت» بېسىلسىلا، بۇ ئېلخەت پروگراممىنىڭ ئىگىسىگە ئەۋەتىلىدۇ.

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
ug: <qt>كەمتۈك دوكلاتىنى ئەۋەتىش ئۈچۈن، تۆۋەندىكى توپچىنى چېكىڭ. توركۆرگۈدە  <link>http://bugs.kde.org</link> ئېچىلىپ، سىز يازغان مەزمۇنلار تولدۇرۇلغان دوكلات جەدۋىلى چىقىدۇ. شۇنداقلا، مۇلازىمېتىرغا يوللىنىدۇ.</qt>

en: &Launch Bug Report Wizard
ug: كەمتۈك يوللاش يېتەكچىسىنى قوزغات(&L)

[ctx: unknown program name]
en: unknown
ug: نامەلۇم

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
ug: ماۋزۇ ۋە مەزمۇن ئىككىلىسى كىرگۈزۈلمىسە، دوكلات ئەۋەتىلمەيدۇ.

en: <p>You chose the severity <b>Critical</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>break unrelated software on the system (or the whole system)</li><li>cause serious data loss</li><li>introduce a security hole on the system where the affected package is installed</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
ug: <p>مۇھىملىقىغا «جىددىي»تاللاندى. بۇ تۆۋەندىكىدەك كەمتۈكلەرگە ئىشلىتىلىدۇ:</p><ul><li>سىستېمىدىكى باشقا پروگرامما( ياكى سىستېما) نى بۇزۇپ قويىدىغان</li><li>مۇھىم سانلىق-مەلۇماتلارنى زىيانغا ئۇچرىتىدىغان</li><li>سىستېمىغا بىخەتەرلىك جەھەتتە يوچۇق پەيدا قىلىدىغان</li></ul>
    <p>مەلۇم قىلماقچى بولغان كەمتۈك يۇقىرىقىلارغا ماس كېلەمدۇ؟ ئۇنداق بولمىسا، مۇھىملىقىنىڭ دەرىجىسىنى تۆۋەنلىتىڭ. ھەمكارلاشقىنىڭىز ئۈچۈن سىزگە كۆپ تەشەككۈر.</p>

en: <p>You chose the severity <b>Grave</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>make the package in question unusable or mostly so</li><li>cause data loss</li><li>introduce a security hole allowing access to the accounts of users who use the affected package</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
ug: <p>مۇھىملىقىغا <b>«جىددىي»</b>تاللاندى. بۇ تۆۋەندىكىدەك كەمتۈكلەرگە ئىشلىتىلىدۇ:</p><ul><li>بوغچىنى ئىشلەتكىلى بولمايدىغان قىلىپ قويىدىغان</li><li>مۇھىم سانلىق-مەلۇماتلارنى زىيانغا ئۇچرىتىدىغان</li><li>سىستېمىغا بىخەتەرلىك جەھەتتە يوچۇق پەيدا قىلىپ، ئىشلەتكۈچى ھېساباتىنى باشقىلار زىيارەت قىلالايدىغان قىلىپ قويىدىغان</li></ul>
    <p>مەلۇم قىلماقچى بولغان كەمتۈك يۇقىرىقىلارغا ماس كېلەمدۇ؟ ئۇنداق بولمىسا، مۇھىملىقىنىڭ دەرىجىسىنى تۆۋەنلىتىڭ. ھەمكارلاشقىنىڭىز ئۈچۈن سىزگە كۆپ تەشەككۈر.</p>

en: Unable to send the bug report.
    Please submit a bug report manually....
    See http://bugs.kde.org/ for instructions.
ug: كەمتۈك دوكلاتىنى ئەۋەتكىلى بولمىدى.
    كەمتۈك دوكلاتىنى قولدا ماڭدۇرۇڭ.
    ئۇسۇلى  <link>http://bugs.kde.org/</link> دا بار.

en: Bug report sent, thank you for your input.
ug: كەمتۈك دوكلاتى يوللاندى. كەمتۈكنى مەلۇم قىلغانلىقىڭىز ئۈچۈن تەشەككۈر.

en: Close and discard
    edited message?
ug: يېپىپ، تەھرىرلىگەن 
    خەتنى تاشلىۋېتەمسىز؟

en: Close Message
ug: ئۇچۇرنى ياپ

en: Configure
ug: سەپلە

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCupsOptionsJobWidget)
en: Job
ug: ۋەزىپە

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobControlGroupBox)
en: Job Control
ug: ۋەزىپە تىزگىن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobHoldLabel)
en: Scheduled printing:
ug: پىلانلانغان بېسىش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobBillingLabel)
en: Billing information:
ug: تەرتىپ ئۇچۇرى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobPriorityLabel)
en: Job priority:
ug: ۋەزىپە مەرتىۋىسى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobOptionsGroupBox)
en: Job Options
ug: ۋەزىپە تاللانما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, jobOptionsTable)
en: Option
ug: تاللانما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, jobOptionsTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Value
ug: قىممەت

en: Print Immediately
ug: ھازىرلا باس

en: Hold Indefinitely
ug: شەرتسىز ساقلا

en: Day (06:00 to 17:59)
ug: كۈندۈز (06:00 - 17:59)

en: Night (18:00 to 05:59)
ug: كېچە (18:00 - 05:59)

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
ug: ئىككىنچى نۆۋەت  (16:00 - 23:59)

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
ug: ئۈچىنچى نۆۋەت (00:00 - 07:59)

en: Weekend (Saturday to Sunday)
ug: ھەپتە ئاخىرى (شەنبە - يەكشەنبە)

en: Specific Time
ug: كۆرسىتىلگەن ۋاقىت

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCupsOptionsPagesWidget)
en: Pages
ug: بەتلەر

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, pagesPerSheetButtonGroup)
en: Pages Per Sheet
ug: ھەر ۋاراقتىكى بەت سانى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bannerPagesGroupBox)
en: Banner Pages
ug: لەۋھە بەتلىرى

[ctx: Banner page at start]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startBannerLabel)
en: Start
ug: باشلاش

[ctx: Banner page at end]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endBannerLabel)
en: End
ug: تامام

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pageLabelGroupBox)
en: Page Label
ug: بەت بەلگىسى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Page Border
ug: بەت گىرۋىكى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mirrorPagesGroupBox)
en: Mirror Pages
ug: تەتۈر بەتلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mirrorPagesCheckBox)
en: Mirror pages along vertical axis
ug: بوي يۆنىلىشتىكى تەتۈر بەتلەر

en: Left to Right, Top to Bottom
ug: سولدىن ئوڭغا، ئۈستىدىن ئاستىغا

en: Left to Right, Bottom to Top
ug: سولدىن ئوڭغا، ئاستىدىن ئۈستىگە

en: Right to Left, Bottom to Top
ug: ئوڭدىن سولغا، ئاستىدىن ئۈستىگە

en: Right to Left, Top to Bottom
ug: ئوڭدىن سولغا، ئۈستىدىن ئاستىغا

en: Bottom to Top, Left to Right
ug: ئاستىدىن ئۈستىگە، سولدىن ئوڭغا

en: Bottom to Top, Right to Left
ug: ئاستىدىن ئۈستىگە، ئوڭدىن سولغا

en: Top to Bottom, Left to Right
ug: ئۈستىدىن ئاستىغا، سولدىن ئوڭغا

en: Top to Bottom, Right to Left
ug: ئۈستىدىن ئاستىغا، ئوڭدىن سولغا

[ctx: No border line]
en: None
ug: يوق

en: Single Line
ug: تاق سىزىق

en: Single Thick Line
ug: تاق توم سىزىق

en: Double Line
ug: قوش سىزىق

en: Double Thick Line
ug: قوش توم سىزىق

[ctx: Banner page]
en: None
ug: يوق

[ctx: Banner page]
en: Standard
ug: ئۆلچەملىك

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
ug: تۈرگە ئايرىلمىغان

[ctx: Banner page]
en: Confidential
ug: مەخپىي

[ctx: Banner page]
en: Classified
ug: تۈرگە ئايرىلغان

[ctx: Banner page]
en: Secret
ug: مەخپىي

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
ug: قەتئىي مەخپىي

en: All Pages
ug: بارلىق بەت

en: Odd Pages
ug: تاق بەت

en: Even Pages
ug: جۈپ بەت

en: Page Set
ug: بەت تەڭشە

[ctx: @title:window]
en: Print
ug: بېسىپ چىقار

en: &Try
ug: سىنا(&T)

en: modified
ug: ئۆزگەرتكەن

en: &Details
ug: تەپسىلاتلار(&D)

en: Get help...
ug: ياردەم...

en: --- separator ---
ug: --- ئايرىغۇچ---

en: Change Text
ug: تېكىست ئۆزگەرت

en: Icon te&xt:
ug: سىنبەلگىنىڭ تېكىستى(&X):

en: &Hide text when toolbar shows text alongside icons
ug: قورال بالداق سىنبەلگە بىلەن بىرگە تېكىستنى كۆرسەتكەن ۋاقىتتا تېكىستنى يوشۇر(&H)

en: Configure Toolbars
ug: قورال بالداق سەپلىمە

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
ug: پروگراممىنىڭ بارلىق قورال بالدىقىنى ئەسلىگە قايتۇرۇپ كۆڭۈلدىكى قىممەتلىرىنى ئىشلىتەمسىز؟ ئۆزگەرتىشلەر شۇ ھامان كۈچكە ئىگە بولىدۇ.

en: Reset Toolbars
ug: قورال بالداقنى ئەسلىگە قايتۇر

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: &Toolbar:
ug: قورال بالداق(&T):

note: i18n("&New"), this); new_toolbar->setPixmap(BarIcon("document-new", KIconLoader::SizeSmall)); new_toolbar->setEnabled(false); // disabled until implemented QPushButton *del_toolbar = new QPushButton(i18n("&Delete"), this); del_toolbar->setPixmap(BarIcon("edit-delete", KIconLoader::SizeSmall)); del_t
en: A&vailable actions:
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان مەشغۇلاتلار (&V)

en: Filter
ug: سۈزگۈچ

en: Curr&ent actions:
ug: ھازىرقى ھەرىكەتلەر(&E):

en: Change &Icon...
ug: سىنبەلگە ئۆزگەرت(&I)…

en: Change Te&xt...
ug: تېكىست ئۆزگەرت(&X)…

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
ug: مەزكۇر ئېلېمېنت، سىڭدۈرمە بۆلەكنىڭ بارلىق ئېلېمېنتلىرى تەرىپىدىن قاپلىنىدۇ.

en: <Merge>
ug: <بىرلەشتۈر>

en: <Merge %1>
ug: <بىرلەشتۈر %1>

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
ug: بۇ ھەرىكەتلەرنىڭ ھەرىكەتچان تىزىملىكىدۇر. ھەرىكەتنى ئۆچۈرگىلى بولىدۇ، بىراق ئۆچۈرۈلگەندىن كېيىن ئۇنى قايتا قوشقىلى بولمايدۇ.

en: ActionList: %1
ug: ھەرىكەت تىزىملىكى: %1

en: Change Icon
ug: سىنبەلگە ئۆزگەرت

en: Manage Link
ug: ئۇلانما باشقۇرۇش

en: Link Text:
ug: ئۇلانما تېكىستى:

en: Link URL:
ug: ئۇلانما URL:

en: Details
ug: تەپسىلاتلار

en: Question
ug: سوئال

en: Do not ask again
ug: قايتا سورىما

en: Warning
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

en: Error
ug: خاتالىق

en: Sorry
ug: كەچۈر

en: Information
ug: ئۇچۇر

en: Do not show this message again
ug: بۇ ئۇچۇرنى قايتا كۆرسەتمە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: Password:
ug: ئىم:

en: Password
ug: ئىم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a username and password below.
ug: تۆۋەندە ئىشلەتكۈچى ئاتى ۋە ئىم تەمىنلەيدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
ug: ئىشلەتكۈچى ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Domain:
ug: دائىرە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepCheckBox)
en: Remember password
ug: ئىم ئەستە تۇت

en: Select Region of Image
ug: سۈرەت دائىرىسىنى تاللا

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
ug: سۈرەتنىڭ ئۈستىدە چاشقىنەكنى سۆرەپ زۆرۈر دائىرىنى تاللاڭ:

en: Default:
ug: كۆڭۈلدىكى:

[ctx: No shortcut defined]
en: None
ug: يوق

en: Custom:
ug: ئىختىيارى:

en: Shortcut Schemes
ug: تېزلەتمە لايىھىسى

en: Current scheme:
ug: ھازىرقى لايىھە:

en: New...
ug: يېڭى…

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: More Actions
ug: تېخىمۇ كۆپ مەشغۇلاتلار

en: Save as Scheme Defaults
ug: كۆڭۈلدىكى لايىھىگە ساقلا

en: Export Scheme...
ug: لايىھە چىقار…

en: Name for New Scheme
ug: يېڭى لايىھىنىڭ ئاتى

en: Name for new scheme:
ug: يېڭى لايىھىنىڭ ئاتى:

en: New Scheme
ug: يېڭى لايىھە

en: A scheme with this name already exists.
ug: بۇ ئاتتىكى لايىھە بار.

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
ug: راستلا %1 لايىھىنى ئۆچۈرەمسىز؟
    پۈتكۈل سىستېما مىقياسىدا ئىشلىتىلىدىغان لايىھە تېزلەتمىسى ئۆچۈرۈلىدۇ.

en: Export to Location
ug: چىقىرىدىغان ئورۇن

en: Could not export shortcuts scheme because the location is invalid.
ug: ئورۇن ئىناۋەتسىز بولغاچقا، تېزلەتمىنى چىقارغىلى بولمىدى.

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
ug: ھازىرقى تېزلەتمە لايىھە ئۆزگەردى. يېڭىسىغا ئالمىشىشتىن بۇرۇن ساقلامسىز؟

en: Configure Shortcuts
ug: تېزلەتمە سەپلىمە

en: Print
ug: بېسىپ چىقار

en: Reset to Defaults
ug: كۆڭۈلدىكىگە قايتۇر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTreeWidgetSearchLineWidget, searchFilter)
en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
ug: سۆزلىشىشچان ئىزدەش تېزلەتمە ئاتى (مەسىلەن، كۆچۈر) ياكى بىرىكمە كۇنۇپكا (مەسىلەن، Ctrl+C) نى مۇشۇ جايدا كىرگۈزىدۇ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, list)
en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
ug: بۇ جايدا ئۇلىنىش تىزىملىكىنى كۆرەلەيسىز، يەنى سول تەرەپتە كۆرۈنگەن مەشغۇلات (مەسىلەن، «كۆچۈر») ۋە ئوڭ تەرەپتە كۆرۈنگەن كۇنۇپكا ياكى بىرىكمە كۇنۇپكا (مەسىلەن، Ctrl+V) ئارىسىدىكى ئۇلىنىش.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Action
ug: مەشغۇلات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Shortcut
ug: تېزلەتمە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Alternate
ug: زاپاس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global
ug: ئومۇمىي دائىرىلىك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global Alternate
ug: ئومۇمىيەت زاپاس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Button Gesture
ug: چاشقىنەك توپچا قول ئىشارىتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Shape Gesture
ug: چاشقىنەك شەكىل قول ئىشارىتى

en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Key Conflict
ug: كۇنۇپكا توقۇنۇشى

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
ug: '%1' قول ئىشارىتى "%2" ھەرىكەتكە تەقسىملەندى.
    نۆۋەتتىكى مەشغۇلاتقا قايتىدىن بىرنى تەقسىملەمسىز؟

en: Reassign
ug: قايتا تەقسىملە

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
ug: '%1' تەۋرەنمە پىشاڭ ئىشارىتى "%2" ھەرىكەتكە تەقسىملەندى.
    نۆۋەتتىكى مەشغۇلاتقا قايتىدىن بىرنى تەقسىملەمسىز؟

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
ug: %1 نىڭ تېزلەتمىسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priLabel)
en: Main:
ug: ئاساسىي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altLabel)
en: Alternate:
ug: زاپاس:

en: Global:
ug: ئومۇمىيەت:

en: Action Name
ug: مەشغۇلات ئاتى

en: Shortcuts
ug: تېزلەتمىلەر

en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: Switch Application Language
ug: پروگرامما تىلىنى ئۆزگەرت

en: Please choose the language which should be used for this application:
ug: پروگراممىدا ئىشلىتىلىدىغان تىلنى تاللاڭ:

en: Add Fallback Language
ug: Fallback تىلىنى قوش

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
ug: باشقا تىلدا مۇۋاپىق تەرجىمە بولمىغاندا، ئىشلىتىلىدىغان يەنە بىر تىلنى قوشىدۇ.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
ug: پروگراممىنىڭ تىلى ئۆزگەردى. بۇ ئۆزگىرىش پروگرامما قايتا قوزغىتىلغاندا ئاندىن كۈچكە ئىگە بولىدۇ.

en: Application Language Changed
ug: پروگراممىنىڭ تىلى ئۆزگەردى

en: Primary language:
ug: ئاساسىي تىل:

en: Fallback language:
ug: زاپاس تىل:

en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
ug: بۇ مۇشۇ پروگراممىدا  باشقا تىللاردىن ئاۋۋال ئىشلىتىلىدىغان تىلدۇر.

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
ug: بۇ ئالدىنقى تىلدا مۇۋاپىق تەرجىمە بولمىغاندا ئىشلىتىلىدىغان تىلدۇر.

en: Tip of the Day
ug: كۈندىلىك ئەسكەرتىش

en: Did you know...?
ug: بىلەمتىڭىز؟

en: &Show tips on startup
ug: قوزغالغاندا ئەسكەرتمىنى كۆرسەت(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_previous)
en: &Previous
ug: ئالدىنقى(&P)

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
ug: كېيىنكى(&N)

en: Find Next
ug: كېيىنكىنى ئىزدە

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
ug: <qt>كېيىنكى '<b>%1</b>' نى ئىزدىسۇنمۇ؟</qt>

en: 1 match found. | %1 matches found.
ug[0]: %1  دانە ماس كەلگەن تۈر تېپىلدى.

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
ug: <qt>'<b>%1</b>' نىڭغا ماس كېلىدىغان نەرسە تېپىلمىدى</qt>

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
ug: '<b>%1</b>' نىڭغا ماس كېلىدىغان نەرسە تېپىلمىدى.

en: Beginning of document reached.
ug: ھۆججەتنىڭ بېشىغا كېلىپ قالدى.

en: End of document reached.
ug: ھۆججەتنىڭ ئاخىرىغا كېلىپ قالدى.

en: Continue from the end?
ug: ئاخىرىدىن باشلىسۇنمۇ؟

en: Continue from the beginning?
ug: باشتىن باشلىسۇنمۇ؟

en: Find Text
ug: تېكىست ئىزدە

[ctx: @title:group]
en: Find
ug: ئىزدە

en: &Text to find:
ug: ئىزدەيدىغان تېكىست(&T):

en: Regular e&xpression
ug: مۇنتىزىم ئىپادە(&X)

en: &Edit...
ug: تەھرىر(&E)…

en: Replace With
ug: ئالماشتۇر

en: Replace&ment text:
ug: ئالماشتۇرۇلىدىغان تېكىست(&M):

en: Use p&laceholders
ug: ئورۇن بەلگىسى ئىشلەت(&L)

en: Insert Place&holder
ug: ئورۇن بەلگىسى قىستۇر(&H)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Options
ug: تاللانما

en: C&ase sensitive
ug: چوڭ-كىچىك يېزىلىشنى پەرقلەندۈر(&A)

en: &Whole words only
ug: سۆزنىلا(&W)

en: From c&ursor
ug: نۇربەلگىدىن(&U)

en: Find &backwards
ug: كەينىگە ئىزدە(&B)

en: &Selected text
ug: تاللانغان دائىرە ئىچىدە(&S)

en: &Prompt on replace
ug: ئالماشتۇرىدىغان چاغدا سورا(&P)

en: Start replace
ug: ئالماشتۇرۇشنى باشلايدۇ

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
ug: <qt><interface>ئالماشتۇر</interface> توپچىسى چېكىلسە، ئۈستىدە كىرگۈزۈلگەن تېكىستنى ھازىرقى پۈتۈك ئىچىدىن ئىزدەپ تېپىپ ئۇنى يېڭىسىغا ئالماشتۇرىدۇ.</qt>

en: &Find
ug: ئىزدە(&F)

en: Start searching
ug: ئىزدەشنى باشلايدۇ

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
ug: <qt>ئەگەر<b>ئىزدە </b>توپچىسى چېكىلسە، ئۈستىدە كىرگۈزۈلگەن تېكىستنى ھازىرقى پۈتۈك ئىچىدىن ئىزدەيدۇ.</qt>

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
ug: ئىزدەيدىغان تېكىستنى كىرگۈزۈڭ ياكى بۇرۇنقىسىنىڭ ئىچىدىن تاللاڭ.

en: If enabled, search for a regular expression.
ug: بۇ يەر تاللانسا، مۇنتىزىم ئىپادە بويىچە ئىزدەيدۇ.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
ug: بۇ يەر چېكىلسە گرافىكىلىق تەھرىرلىگۈچتە، مۇنتىزىم ئىپادىنى تەھرىرلەيدۇ.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
ug: يېڭى(ئالمىشىدىغان) تېكىستنى كىرگۈزۈڭ ياكى بۇرۇنقىلىرىنىڭ تىزىملىكىدىن تاللاڭ

en: <qt>If enabled, any occurrence of <code><b>\N</b></code>, where <code><b>N</b></code> is an integer number, will be replaced with the corresponding capture ("parenthesized substring") from the pattern.<p>To include (a literal <code><b>\N</b></code> in your replacement, put an extra backslash in front of it, like <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>
ug: <qt>ئەگەر بۇ تاللانما قوزغىتىلسا،  <code><b>\N</b></code>ھەر قېتىم كۆرۈنىدىغىنى  <code><b>N</b></code>پۈتۈن سان قېلىپتىكى مۇناسىپ تۇتۇش ("تىرناق بىلەن قورشالغان تارماق تىزىق ") قا ئالماشتۇرۇلىدۇ.<p>ئالماشتۇرۇشىڭىزدا  پروگرامما يېزىقى بولسا <code><b>\N</b></code> ئالدىغا ئوشۇق يانتۇ سىزىقتىن بىرنى قويۇڭ، يەنى <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>

en: Click for a menu of available captures.
ug: چېكىلسە تۇتقىلى بولىدىغان تىزىملىكلەر كۆرۈنىدۇ.

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
ug: ماس كەلگەننىڭ مۇۋەپپەقىيەتلىك ئىجرا بولۇشى ئۈچۈن سۆزنىڭ ھەر ئىككى تەرىپى قورشىلىشى لازىم.

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
ug: باشتىن ئەمەس، ھازىرقى ئورۇندىن باشلاپ ئىزدەيدۇ.

en: Only search within the current selection.
ug: تاللانغان رايون ئىچىدە ئىزدەيدۇ

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
ug: چوڭ كىچىك يېزىلىشىنى پەرقلەندۈرۈپ ئىزدە: بۇ تاللانسا «Joe» بىلەن «joe» ياكى «JOE» نى باشقا نەرسە دەپ قارايدۇ.

en: Search backwards.
ug: كەينىگە قاراپ ئىزدەيدۇ.

en: Ask before replacing each match found.
ug: ئالماشتۇرۇشتىن ئاۋۋال ھەر قېتىم سورايدۇ.

en: Any Character
ug: خالىغان بىر ھەرپ

en: Start of Line
ug: قۇر بېشى

en: End of Line
ug: قۇر ئاخىرى

en: Set of Characters
ug: ھەرپ بەلگە توپلىمى

en: Repeats, Zero or More Times
ug: 0 ياكى ئۇنىڭدىن جىق تەكرارلىنىدۇ

en: Repeats, One or More Times
ug: بىر ياكى ئۇنىڭدىن جىق تەكرارلىنىدۇ

en: Optional
ug: تاللاشچان

en: Newline
ug: يېڭى قۇر

en: Carriage Return
ug: قايتۇرۇش(Return)

en: White Space
ug: بوشلۇق

en: Digit
ug: رەقەم

en: Complete Match
ug: تولۇق ماسلىق

en: Captured Text (%1)
ug: تۇتۇلغان تېكىست (%1)

en: You must enter some text to search for.
ug: ئىزدەيدىغان تېكىستنى كىرگۈزۈڭ.

en: Invalid regular expression.
ug: ئىناۋەتسىز مۇنتىزىم ئىپادە

en: Replace
ug: ئالماشتۇر

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
ug: ھەممىسى(&A)

en: &Skip
ug: ئاتلا(&S)

en: Replace '%1' with '%2'?
ug: «%1» نى «%2» غا ئالماشتۇرسۇنمۇ؟

en: No text was replaced.
ug: ھېچقانداق تېكىست ئالماشتۇرۇلمىدى.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
ug[0]: %1 سى ئالماشتۇرۇلدى

en: Do you want to restart search from the end?
ug: ھۆججەتنىڭ ئاخىرىدىن قايتا ئىزدىسۇنمۇ؟

en: Do you want to restart search at the beginning?
ug: ھۆججەتنىڭ بېشىدىن قايتا ئىزدىسۇنمۇ؟

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
ug: قايتا قوزغات

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
ug: توختا

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
ug: سىز ئالماشتۇرماقچى بولغان ھەرپكە تىزمىسىغا '\%1' دىن كۆپ كەسمە نەقىل ئىشلەتتىڭىز،

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
ug[0]: ئەمما قېلىپىڭىزدا پەقەت %1 نى تۇتقىلى بولىدۇ.

en: but your pattern defines no captures.
ug: ئەمما قېلىپىڭىزدا تۇتۇش بەلگىلەنمىگەن.

en: 
    Please correct.
ug: 
    تۈزىتىڭ.

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
ug: تەڭ كەڭلىك

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
ug: بۇ يەردە ئىشلىتىدىغان خەتنىڭ نۇسخىسىنى تاللىغىلى بولىدۇ.

en: Requested Font
ug: ئىشلىتىدىغان خەت نۇسخىلىرى

[ctx: @option:check]
en: Font
ug: خەت نۇسخا

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
ug: خەت نۇسخىسىنى ئۆزگەرتىش ئۈچۈن بۇ كۆپ تاللاش رامكىسىنى ئىناۋەتلىك قىلىڭ

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
ug: خەت نۇسخىسىنى ئۆزگەرتەمدۇ؟

[ctx: @label]
en: Font:
ug: خەت نۇسخا:

[ctx: @option:check]
en: Font style
ug: خەت نۇسخا ئۇسلۇبى

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
ug: خەت نۇسخا ئۇسلۇبىنى ئۆزگەرتىش ئۈچۈن بۇ كۆپ تاللاش رامكىسىنى ئىناۋەتلىك قىلىڭ.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
ug: خەت نۇسخا ئۇسلۇبى ئۆزگەرتەمدۇ؟

en: Font style:
ug: خەت ئۇسلۇبى:

[ctx: @option:check]
en: Size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
ug: خەت نۇسخا چوڭلۇقىنى ئۆزگەرتىش ئۈچۈن بۇ كۆپ تاللاش رامكىسىنى ئىناۋەتلىك قىلىڭ.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
ug: خەت نۇسخا چوڭلۇقىنى ئۆزگەرتسۇنمۇ؟

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
ug: چوڭلۇقى:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
ug: ئىشلىتىدىغان خەت نۇسخىسىنى تاللىغىلى بولىدۇ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
ug: ئىشلىتىدىغان خەت نۇسخىسىنىڭ ئۇسلۇبىنى تاللىغىلى بولىدۇ

[ctx: @item font]
en: Italic
ug: يانتۇ

[ctx: @item font]
en: Oblique
ug: قىيپاش

[ctx: @item font]
en: Bold
ug: توم

[ctx: @item font size]
en: Relative
ug: نىسپىي

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
ug: خەت نۇسخىسىنىڭ چوڭلۇقى <br />مۇھىتقا نىسبەتەن <i>مۇقىم</i> ياكى <i>نىسپىي</i><br />

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
ug: سىز بۇ يەردە خەت نۇسخىسىنىڭ چوڭلۇقىنى مۇقىم ياكى مۇھىت(كۆزنەك، قەغەز ، widget) لارغا بېقىپ ئۆزگىرىدىغان يەنى ئاپتوماتىك ھېسابلايدىغان قىلىشنى تاللىيالايسىز

en: Here you can choose the font size to be used.
ug: ئىشلىتىدىغان خەت نۇسخا چوڭلۇقىنى تاللىغىلى بولىدۇ.

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
ug: بۇ ھازىرقى تەڭشەكنىڭ نەتىجىسىنى كۆرسىتىدۇ. ئالاھىدە ھەرپلەرنى كۆرسىتىش ئۈچۈن، ئۇنى تەھرىرلەشكە بولىدۇ.

en: Actual Font
ug: ئەمەلىيەتتىكى خەت نۇسخا

en: Select Font
ug: خەت نۇسخا تاللا

en: Choose...
ug: تاللا…

en: Click to select a font
ug: چېكىپ خەت نۇسخا تاللاڭ

en: Preview of the selected font
ug: تاللانغان خەت نۇسخىنى ئالدىن كۆزەت

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
ug: بۇ تاللانغان خەت نۇسخىسىنىڭ ئالدىن كۆزىتىشى. <interface>تاللا…</interface> توپچىسىنى چېكىپ ئۆزگەرتكىلى بولىدۇ.

en: Preview of the "%1" font
ug: «%1» خەت نۇسخىسىنى ئالدىن كۆزەت

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
ug: بۇ تاللانغان خەت نۇسخىسى «%1»نىڭ ئالدىن كۆزىتىشىدۇر. <interface>تاللا…</interface> توپچىسىنى چېكىپ ئۆزگەرتكىلى بولىدۇ.

en: Search
ug: ئىزدە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbStop) i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Stop
ug: توختا

en:  Stalled
ug:  توختىتىلدى

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
ug[0]: %2 / %3 تاماملاندى

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
ug[0]: %2 / %1 قىسقۇچ

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
ug[0]: %2 / %1 ھۆججەت

en: %1% of %2
ug: %2 نىڭ %1%

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
ug[0]: %2% (%1 ھۆججەت)

en: Stalled
ug: توختىتىلدى

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
ug[0]: %2/سېكۇنت(قالغىنى %3)

en: %1/s (done)
ug: %1/سېكۇنت (تامام)

en: &Resume
ug: داۋاملاشتۇر(&R)

en: &Pause
ug: ۋاقىتلىق توختا(&P)

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
ug: مەنبە:

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
ug: نىشان:

en: Click this to expand the dialog, to show details
ug: سۆزلەشكۈنى يېيىپ، تەپسىلاتىنى كۆرسىتىش ئۈچۈن بۇ يەرنى چېكىڭ

en: &Keep this window open after transfer is complete
ug: ئەۋەتىپ بولغۇچە بۇ كۆزنەك ئوچۇق تۇرسۇن(&K)

en: Open &File
ug: ھۆججەت ئاچ(&F)

en: Open &Destination
ug: نىشان ئاچ(&D)

en: Progress Dialog
ug: جەريان كۆزنەك

en: %1 folder | %1 folders
ug[0]: %1 قىسقۇچ

en: %1 file | %1 files
ug[0]: %1 ھۆججەت

en: Click this to collapse the dialog, to hide details
ug: سۆزلەشكۈنى قاتلاپ، تەپسىلاتىنى يوشۇرۇش ئۈچۈن بۇ يەرنى چېكىڭ

en: The style '%1' was not found
ug: ئۇسلۇب '%1' تېپىلمىدى.

en: Do not run in the background.
ug: ئارقا سۇپىدا ئىجرا قىلما.

en: Internally added if launched from Finder
ug: ئىزدىگۈچتىن ئىجرا قىلىنسا ئىچكى قىسىمدا قوشۇلىدۇ

en: Unknown Application
ug: نامەلۇم پروگرامما

en: &Minimize
ug: كىچىكلەت(&M)

en: &Restore
ug: ئەسلىگە كەلتۈر(&R)

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
ug: <qt>راستلا <b>%1</b> نى ئاخىرلاشتۇرامسىز؟</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
ug: سىستېما قونداقتىن ئاخىرلىشىشنى جەزملەش

en: Minimize
ug: كىچىكلەت

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
ug: Klash دوكتورنىڭ تېزلەتكۈچ ئېنىقلىشى

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
ug: ئاپتوماتىك تەكشۈرۈشنى ئىناۋەتسىز قىل

[ctx: @action:button]
en: Close
ug: ياپ

en: <h2>Accelerators changed</h2>
ug: <h2>Accelerators ئۆزگەردى</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
ug: <h2>Accelerators ئۆچۈرۈلدى</h2>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
ug: <h2>Accelerators قوشۇلدى(سىزنىڭ ئۇچۇرىڭىزغىلا)</h2>

[ctx: left mouse button]
en: left button
ug: سول توپچا

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
ug: ئوتتۇرا توپچا

[ctx: right mouse button]
en: right button
ug: ئوڭ توپچا

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
ug: ئىناۋەتسىز توپچا

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
ug: %1 بېسىپ تۇرۇپ %2 نى بېسىڭ

en: Conflict with Global Shortcut
ug: ئومۇمىيەت تېزلەتمە بىلەن توقۇنۇشىدۇ

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
ug: بىرىكمە كۇنۇپكا '%1' ئاللىقاچان %3 نىڭ ئىچىدە ئومۇمىي ھەرىكەت "%2" غا تەقسىملىنىپ بولغان.
    ھازىرلا، ئۇنى بۇرۇنقىدىن ھازىرقىغا قايتا تەقسىملىسۇنمۇ؟

en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
ug: بىرىكمە كۇنۇپكا '%1' ئاللىقاچان پروگرامما %2 نىڭدا ھەرىكەت %3 ئۈچۈن خەتلىتىلگەن:

en: In context '%1' for action '%2'
ug: '%2' مەشغۇلاتنىڭ ئىچكى مەزمۇنى '%1'

en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
ug: بىرىكمە كۇنۇپكا '%1' ئاللىقاچان پروگرامما %2 نىڭدا خەتلىتىلگەن.
    %3

en: Conflict With Registered Global Shortcut
ug: خەتلىتىلگەن ئومۇمىي تېزلەتمە بىلەن توقۇنۇشۇپ قالدى

[ctx: @action]
en: Open
ug: ئاچ

[ctx: @action]
en: New
ug: يېڭى

[ctx: @action]
en: Close
ug: ياپ

[ctx: @action]
en: Save
ug: ساقلا

[ctx: @action]
en: Print
ug: بېسىپ چىقار

[ctx: @action]
en: Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر

[ctx: @action]
en: Undo
ug: يېنىۋال

[ctx: @action]
en: Redo
ug: قايتىلا

[ctx: @action]
en: Cut
ug: كەس

[ctx: @action]
en: Copy
ug: كۆچۈر

[ctx: @action]
en: Paste
ug: چاپلا

[ctx: @action]
en: Paste Selection
ug: تاللانغاننى چاپلا

[ctx: @action]
en: Select All
ug: ھەممىنى تاللا

[ctx: @action]
en: Deselect
ug: ئەكسىچە تاللا

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
ug: كەينىدىكى بىر سۆزنى ئۆچۈر

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
ug: ئالدىدىكى بىر سۆزنى ئۆچۈر

[ctx: @action]
en: Find
ug: ئىزدە

[ctx: @action]
en: Find Next
ug: كېيىنكىنى ئىزدە

[ctx: @action]
en: Find Prev
ug: ئالدىنقىنى ئىزدە

[ctx: @action]
en: Replace
ug: ئالماشتۇر

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
ug: ماكان

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
ug: باشلا

[ctx: @action End of document]
en: End
ug: تامام

[ctx: @action]
en: Prior
ug: ئالدى

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
ug: كېيىنكى

[ctx: @action]
en: Up
ug: ئۈستى

[ctx: @action]
en: Back
ug: كەينى

[ctx: @action]
en: Forward
ug: ئالدى

[ctx: @action]
en: Reload
ug: قايتا يۈكلە

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
ug: قۇرنىڭ بېشى

[ctx: @action]
en: End of Line
ug: قۇر ئاخىرى

[ctx: @action]
en: Go to Line
ug: قۇرغا يۆتكەل

[ctx: @action]
en: Backward Word
ug: ئالدىدىكى سۆز

[ctx: @action]
en: Forward Word
ug: كەينىدىكى سۆز

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
ug: خەتكۈش قوش

[ctx: @action]
en: Zoom In
ug: چوڭايت

[ctx: @action]
en: Zoom Out
ug: كىچىكلىتىش

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
ug: پۈتۈن ئېكران ھالىتى

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
ug: تىزىملىك بالدىقىنى كۆرسەت

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
ug: كېيىنكى بەتكۈچنى ئاكتىپلا

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
ug: ئالدىنقى بەتكۈچنى ئاكتىپلا

[ctx: @action]
en: Help
ug: ياردەم

[ctx: @action]
en: What's This
ug: بۇ نېمە

[ctx: @action]
en: Text Completion
ug: تېكىست تاماملاش

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
ug: ئالدىنقى تاماملاشقا ماس كەلگىنى

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
ug: كېيىنكى تاماملاشقا ماس كەلگىنى

[ctx: @action]
en: Substring Completion
ug: ھەرپ تىزما تاماملاش

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
ug: تىزىملىكتىكى ئالدىنقى تۈر

[ctx: @action]
en: Next Item in List
ug: تىزىملىكتىكى كېيىنكى تۈر

[ctx: @action]
en: Open Recent
ug: يېقىنقىنى ئاچ

[ctx: @action]
en: Save As
ug: باشقا ئاتتا ساقلا

[ctx: @action]
en: Revert
ug: ئەسلىگە ياندۇر

[ctx: @action]
en: Print Preview
ug: بېسىشنى ئالدىن كۆر

[ctx: @action]
en: Mail
ug: خەت

[ctx: @action]
en: Clear
ug: تازىلا

[ctx: @action]
en: Actual Size
ug: ئەمەلىي چوڭلۇقى

[ctx: @action]
en: Fit To Page
ug: بەتكە ماسلاشتۇر

[ctx: @action]
en: Fit To Width
ug: كەڭلىككە ماسلاشتۇر

[ctx: @action]
en: Fit To Height
ug: ئېگىزلىككە ماسلاشتۇر

[ctx: @action]
en: Zoom
ug: كېڭەيت-تارايت

[ctx: @action]
en: Goto
ug: يۆتكەل

[ctx: @action]
en: Goto Page
ug: بەتكە يۆتكەل

[ctx: @action]
en: Document Back
ug: پۈتۈك ئالدىغا

[ctx: @action]
en: Document Forward
ug: پۈتۈك كەينىگە

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
ug: خەتكۈش تەھرىر

[ctx: @action]
en: Spelling
ug: ئىملا تەكشۈر

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
ug: قورال بالداقنى كۆرسەت

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
ug: ھالەت بالدىقىنى كۆرسەت

[ctx: @action]
en: Save Options
ug: تاللانما ساقلا

[ctx: @action]
en: Key Bindings
ug: كۇنۇپكا باغلىنىشى

[ctx: @action]
en: Preferences
ug: مايىللىق

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
ug: قورال بالداق سەپلىمە

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
ug: ئۇقتۇرۇش سەپلەش

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
ug: بۈگۈنكى ئەسكەرتمە

[ctx: @action]
en: Report Bug
ug: كەمتۈك مەلۇم قىل

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
ug: پروگرامما تىلىنى ئۆزگەرت

[ctx: @action]
en: About Application
ug: پروگرامما ھەققىدە

[ctx: @action]
en: About KDE
ug: ك د ئې(KDE) ھەققىدە

en: Spell Checking Configuration
ug: ئىملا تەكشۈر تەڭشىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bgSpellCB)
en: Enable &background spellchecking
ug: ئارقا سۇپىدا ئىملا تەكشۈرۈشنى قوزغات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkerEnabledByDefaultCB)
en: &Automatic spell checking enabled by default
ug: كۆڭۈلدىكى ئەھۋالدا ئۆزلۈكىدىن ئىملا تەكشۈرۈشنى قوزغات(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipUpperCB)
en: Skip all &uppercase words
ug: چوڭ يېزىلغان ھەممە سۆزلەردىن ئاتلا(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipRunTogetherCB)
en: S&kip run-together words
ug: سىزىقچە بىلەن ئۇلانغان سۆزدىن ئاتلا(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
ug: كۆڭۈلدىكى تىل:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, m_ignoreListBox)
en: Ignored Words
ug: پەرۋا قىلمىغان سۆزلەر

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
ug: ئىملا تەكشۈر

[ctx: @action:button]
en: &Finished
ug: تامام(&F)

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
ug: ئىملا تەكشۈرۈۋاتىدۇ...

en: Spell check stopped.
ug: ئىملا تەكشۈرۈش توختىتىلدى.

en: Spell check canceled.
ug: ئىملا تەكشۈرۈش ئوتتۇرىدا توختىتىلدى.

en: Spell check complete.
ug: ئىملا تەكشۈرۈش تاماملاندى.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
ug: ئۆزلۈكىدىن تۈزەتكۈچ

en: You reached the end of the list
    of matching items.
ug: ماس كەلگەن تۈرنىڭ ئاخىرىغا يەتتىڭىز.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
ug: تاماملاش توغرا ئەمەس، ماس كەلگىنى بىردىن كۆپ.

en: There is no matching item available.
ug: ماس كېلىدىغان تۈر يوق.

en: Again
ug: قايتا

en: Undo
ug: يېنىۋال

en: Front
ug: ئالدى

en: Copy
ug: كۆچۈر

en: Open
ug: ئاچ

en: Paste
ug: چاپلا

en: Find
ug: ئىزدە

en: Cut
ug: كەس

en: &OK
ug: جەزملە(&O)

en: &Cancel
ug: ۋاز كەچ(&C)

en: &Yes
ug: ھەئە(&Y)

en: Yes
ug: ھەئە

en: &No
ug: ياق(&N)

en: No
ug: ياق

en: &Discard
ug: تاشلىۋەت(&D)

en: Discard changes
ug: ئۆزگەرتىشلەرنى تاشلىۋېتىدۇ

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
ug: بۇ توپچا چېكىلسە، مۇشۇ سۆزلەشكۈدە يېقىندا ئۆزگەرتىلگەن مەزمۇنلار ھەممىسى بىكار قىلىنىدۇ

en: Save data
ug: سانلىق-مەلۇماتلارنى ساقلايدۇ

en: &Do Not Save
ug: ساقلىما(&D)

en: Do not save data
ug: سانلىق-مەلۇماتلارنى ساقلىمايدۇ

en: Save file with another name
ug: ھۆججەتكە باشقا ئات قويۇپ ساقلايدۇ.

en: &Apply
ug: قوللان(&A)

en: Apply changes
ug: ئۆزگەرتىش قوللان

en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
ug: <html><interface>قوللان</interface> نى چەكسە تەڭشەكلەر پروگراممىغا يەتكۈزۈلىدۇ، بىراق سۆزلەشكۈ يېپىلمايدۇ
    باشقا تەڭشەكلەردىمۇ مۇشۇنى ئىشلىتىپ كۆرۈڭ.</html>

en: Administrator &Mode...
ug: باشقۇرغۇچى ھالىتى(&M)...

en: Enter Administrator Mode
ug: باشقۇرغۇچى ھالىتىگە كىرىدۇ

en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
ug: <html><interface>باشقۇرغۇچى ھالىتى</interface>نى چەكسە، root ھوقۇقىدا ئۆزگەرتىشلەرنى ئېلىپ بېرىش ئۈچۈن root نىڭ ئىمىنى كىرگۈزۈشنى تەلەپ قىلىدۇ</html>

en: Clear input
ug: كىرگۈزگەننى تازىلا

en: Clear the input in the edit field
ug: تەھرىرلەش كۆزنەكچىنى تازىلايدۇ

en: Show help
ug: ياردەمنى كۆرسەت

en: Close the current window or document
ug: ھازىرقى كۆزنەك ياكى پۈتۈكنى ياپىدۇ

en: &Close Window
ug: كۆزنەك ياپ(&C)

en: Close the current window.
ug: نۆۋەتتىكى كۆزنەكنى ياپ.

en: &Close Document
ug: پۈتۈك ياپ(&C)

en: Close the current document.
ug: نۆۋەتتىكى پۈتۈكنى ياپ.

en: &Defaults
ug: كۆڭۈلدىكى(&D)

en: Reset all items to their default values
ug: بارلىق تۈرلەرنى ئەسلى قىممىتىگە قايتۇرىدۇ

en: Go back one step
ug: بىر قەدەم چېكىنىدۇ

en: Go forward one step
ug: بىر قەدەم ئىلگىرىلەيدۇ

en: Opens the print dialog to print the current document
ug: ھازىرقى پۈتۈكنى بېسىش ئۈچۈن بېسىش سۆزلەشكۈسىنى ئاچىدۇ

en: C&ontinue
ug: داۋاملاشتۇر(&O)

en: Continue operation
ug: مەشغۇلاتنى داۋاملاشتۇر

en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

en: Delete item(s)
ug: تۇر(لەر)نى ئۆچۈرىدۇ

en: Open file
ug: ھۆججەت ئاچ

en: &Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇر(&R)

en: Reset configuration
ug: تەڭشەكنى ئەسلىگە قايتۇرىدۇ

[ctx: Verb]
en: &Insert
ug: قىستۇر(&I)

en: Confi&gure...
ug: سەپلىمە(&G)…

en: Add
ug: قوش

en: Test
ug: سىنا

en: Properties
ug: خاسلىق

en: &Overwrite
ug: قاپلا(&O)

en: Redo
ug: قايتىلا

en: &Available:
ug: ئىشلىتىلىشچان(&A):

en: &Selected:
ug: تاللانغان(&S):

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
ug: ياۋروپا ئېلىپبەسى

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
ug: ئافرىقا يېزىقى

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
ug: ئوتتۇرا شەرق يېزىقى

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
ug: جەنۇبىي ئاسىيا يېزىقى

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
ug: فىلىپپىن يېزىقى

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
ug: شەرقىي جەنۇبىي ئاسىيا يېزىقى

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
ug: شەرقىي ئاسىيا يېزىقى

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
ug: ئوتتۇرا ئاسىيا يېزىقى

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
ug: باشقا يېزىقلار

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
ug: بەلگىلەر

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
ug: ماتېماتىكىلىق بەلگىلەر

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
ug: تاۋۇش بەلگىلىرى

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
ug: بىرىكمە بەلگە

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
ug: باشقا

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
ug: ئاساسىي لاتىنچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
ug: لاتىنچە-1 تولۇقلىما

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
ug: لاتىنچە كېڭەيتىلگەن A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
ug: لاتىنچە كېڭەيتىلگەن B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
ug: خەلقئارا ترانسكرىپسىيە كېڭەيتىلمىسى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
ug: ئارىلىق تەڭشەش ھەرپلىرى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
ug: بىرىكمە بەلگە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
ug: گىرېكچە ۋە كوپچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
ug: سلاۋيانچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
ug: سلاۋيانچە تولۇقلىما

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
ug: ئەرمەنچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
ug: ئىبرانىچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
ug: ئەرەبچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
ug: سۈرىيەچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
ug: ئەرەبچە تولۇقلىما

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thaana
ug: تاناچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
ug: سامارىچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mandaic
ug: ماندائىكچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari
ug: سانسكرىتچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bengali
ug: بېنگالچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gurmukhi
ug: گۇرمۇكىچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
ug: گۇجاراتچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Oriya
ug: ئورىياچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tamil
ug: تامىلچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Telugu
ug: تېلۇگۇچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kannada
ug: كانناداچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Malayalam
ug: مالايامچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
ug: سىنخالاچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
ug: تايلاندچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lao
ug: لائوسچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
ug: تىبەتچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
ug: بىرماچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
ug: گىرۇزىنچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
ug: كورېيەچە Jamo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
ug: ئېفىيوپىيەچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
ug: ئېفىيوپىيە تولۇقلىما

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cherokee
ug: چېروكىچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ug: بىرلىككە كەلگەن كانادا يەرلىك بوغۇم جەدۋىلى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ogham
ug: ئوگەمچە (قەدىمكى ئىرېلاندىيە)

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Runic
ug: رۇنىكچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagalog
ug: تاگالوگچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hanunoo
ug: خانۇنۇچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buhid
ug: بۇھىدچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagbanwa
ug: تاگبانۋاچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer
ug: كېخمېرچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
ug: موڭغۇلچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
ug: بىرلىككە كەلگەن كانادا يەرلىك بوغۇم جەدۋەل كېڭەيتىلمىسى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Limbu
ug: لىمبۇچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Le
ug: تاي-لەچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
ug: يېڭى تاي-لەچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
ug: كېخمېرچە بەلگىلەر

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buginese
ug: بىگىنىزچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
ug: تاي-تامچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Balinese
ug: بالىچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
ug: ساندانىسچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Batak
ug: باتاكچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lepcha
ug: لەپچاچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ol Chiki
ug: ئول-چىكىچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
ug: ۋېدىك تولۇقلىما

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
ug: تاۋۇش كېڭەيتمىلىرى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
ug: تاۋۇش كېڭەيتمىلىرى تولۇقلىما

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
ug: بىرىكمە بەلگە تولۇقلىمىسى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
ug: لاتىنچە كېڭەيتىلمە قوشۇمچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
ug: گىرېكچە كېڭەيتىلمە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
ug: ئادەتتىكى تىنىش بەلگىلىرى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
ug: يۇقىرى ۋە تۆۋەن ئىندېكس

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
ug: پۇل بەلگىسى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ug: بەلگىنىڭ بىرىكمە بەلگە تولۇقلىمىسى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
ug: ھەرپسىمان بەلگىلەر

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
ug: رەقەم بەلگىلەر

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
ug: يا ئوقلار

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
ug: ماتېماتىكا ئەمەل بەلگىلىرى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
ug: ھەر خىل تېخنىكىلىق بەلگىلەر

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
ug: كونترول سۈرەتلىرى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
ug: ئوپتىكىلىق يېزىق تونۇش

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
ug: دۈگىلەك ئىچىدىكى سانلار

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
ug: جەدۋەل سىزىش بەلگىسى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
ug: بوش ئېلېمېنت

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
ug: گېئومېتىرىيىلىك شەكىللەر

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
ug: ھەر خىل بەلگىلەر

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
ug: بېزەك بەلگىسى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ug: ھەر خىل ماتېماتىكىلىق بەلگىلەر A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
ug: تولۇقلىما يا ئوق بەلگىلىرى A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
ug: ئەمالار يېزىقى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
ug: تولۇقلىما يا ئوق بەلگىلىرى B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ug: ھەر خىل ماتېماتىكىلىق بەلگىلەر B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
ug: تولۇقلىما ماتېماتىكا ئەمەل بەلگىلىرى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ug: ھەر-خىل بەلگە ۋە يا ئوقلار

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
ug: گىلاگوتچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
ug: لاتىنچە كېڭەيتىلگەن C

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
ug: كوپچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
ug: گىرۇزىنچە تولۇقلىما

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tifinagh
ug: تىفىناغچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
ug: ئېفىيوپىيە كېڭەيتىلگەن

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
ug: سلاۋيانچە كېڭەيتىلگەن A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
ug: تولۇقلىما تىنىش بەلگىلىرى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
ug: CJK يان بۆلەك تولۇقلىما

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
ug: كاڭشى يان بۆلەك

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
ug: ترانسكرىپسىيە بەلگىسى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
ug: CJK بەلگىلىرى ۋە تىنىش بەلگىلىرى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hiragana
ug: خىراگانا

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana
ug: كاتاكانا

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo
ug: ترانسكرىپسىيە بەلگىسى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
ug: كورېيەچە ماسلىشىشچان Jamo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kanbun
ug: ياپونچىدىكى خەنزۇچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
ug: قوشۇمچە ترانسكرىپسىيە بەلگىسى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
ug: CJK سىزىق

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
ug: كاتاكانا تاۋۇش كېڭەيتمىلىرى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
ug: تىرناق ئىچىدىكى CJK ھەرپلىرى ۋە ئايلار

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
ug: جۇڭگو ياپونىيە كورېيە(CJK) قوللاشچان

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
ug: جۇڭگو ياپونىيە كورېيە قوللاشچان بىر تۇتاش خەت كېڭەيتىلمىسى A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
ug: يىجىڭ ئالتە تەرەپلىك بەلگىلەر

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
ug: جۇڭگو ياپونىيە كورېيە بىر تۇتاش خەنزۇچە خەت

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
ug: يى ھەرپلىرى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
ug: يى يان بۆلەكلەر

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lisu
ug: لىسۇچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vai
ug: ۋايچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
ug: سلاۋىيانچە كېڭەيتىلگەن B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bamum
ug: بامۇمچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
ug: تون بەلگىلىك ھەرپلەر

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
ug: لاتىنچە كېڭەيتىلگەن D

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syloti Nagri
ug: سىيولوتى-ناگرىچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
ug: ھىندىچە ئورتاق رەقەملەر

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phags-pa
ug: پاسپاچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Saurashtra
ug: سائۇراشتىراچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
ug: سانسكرىتچە كېڭەيتىلگەن

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kayah Li
ug: كاياھچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Rejang
ug: رېجاڭچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
ug: كورېيەچە Jamo كېڭەيتىلگەن A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Javanese
ug: ياۋاچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cham
ug: چامچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
ug: بىرما كېڭەيتىلگەن A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Viet
ug: تايلاندچە- ۋىيېتنامچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
ug: ئېفىئوفىيەچە كېڭەيتىلگەن A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek
ug: مانىپۇرىچە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
ug: كورېيەچە ھەرپ بەلگە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
ug: كورېيەچە Jamo كېڭەيتىلگەن B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
ug: يۇقىرى كۆپ ھەرپلەر توپلىمى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
ug: يۇقىرى شەخسىي كۆپ ھەرپلەر توپلىمى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
ug: ئاز ھەرپلەر توپلىمى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
ug: خۇسۇسىي ئىشلىتىش رايونى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
ug: جۇڭگو ياپونىيە كورېيە(CJK) قوللاشچان خەنزۇچە خەت

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
ug: ئېلىپبە كۆرسەتمە شەكلى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
ug: ئەرەبچە كۆرسەتمە شەكلى A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
ug: ئۆزگىرىش تاللىغۇچ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
ug: بويىغا شەكىللەر

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
ug: ماس بەلگە

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
ug: جۇڭگو ياپونىيە كورېيە قوللاشچان شەكلى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
ug: كىچىك يېزىلىش

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
ug: ئەرەبچە كۆرسىتىش شەكلى B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ug: بىر بايت ۋە ئىككى بايت شەكلى

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
ug: ئالاھىدە بەلگىلەر

en: Enter a search term or character here
ug: ئىزدىمەكچى بولغان ئاتالغۇ ياكى ھەرپنى كىرگۈزۈڭ:

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
ug: ئىزنىڭ ئالدى

en: Previous Character in History
ug: ئىزنىڭ ئالدىدىكى ھەرپ

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
ug: ئىزنىڭ كەينى

en: Next Character in History
ug: ئىزنىڭ كەينىدىكى ھەرپ

en: Select a category
ug: تۈرىنى تاللاش

en: Select a block to be displayed
ug: كۆرسىتىدىغان بۆلەكنى تاللايدۇ

en: Set font
ug: خەت نۇسخا تەڭشەك

en: Set font size
ug: خەت نۇسخا چوڭلۇقى تەڭشەك

en: Character:
ug: ھەرپ:

en: Name:
ug: ئاتى:

en: Annotations and Cross References
ug: ئىزاھات ۋە ئۆتۈشمە نەقىل

en: Alias names:
ug: لەقىمى:

en: Notes:
ug: ئىزاھ:

en: See also:
ug: پايدىلىنىڭ:

en: Equivalents:
ug: ئوخشاش:

en: Approximate equivalents:
ug: تەخمىنەن ئوخشاش:

en: CJK Ideograph Information
ug: CJK خەت ئۇچۇرى

en: Definition in English:
ug: ئىنگلىزچىدىكى مەنىسى:

en: Mandarin Pronunciation:
ug: خەنزۇچە ئوقۇلۇشى:

en: Cantonese Pronunciation:
ug: گۇاڭدۇڭچە ئوقۇلۇشى:

en: Japanese On Pronunciation:
ug: ياپونچە ئوقۇلۇشى:

en: Japanese Kun Pronunciation:
ug: ياپونچە ئادەتلەنگەن ئوقۇلۇشى:

en: Tang Pronunciation:
ug: تاڭچە ئوقۇلۇشى:

en: Korean Pronunciation:
ug: كورېيەچە ئوقۇلۇشى:

en: General Character Properties
ug: ھەرپنىڭ ئادەتتىكى خاسلىقى

en: Block:
ug: بۆلەك:

en: Unicode category:
ug: يۇنىكود كاتېگورىيىسى:

en: Various Useful Representations
ug: كۆپ ئىشلىتىلىدىغان جۈملىلەر

en: C octal escaped UTF-8:
ug: C تىلى سەككىزلىك سىستېمىدىكى ئىپادىلىنىشى (UTF-8):

en: XML decimal entity:
ug: XML ئونلۇق تۈر:

en: Unicode code point:
ug: Unicode كود نۇقتىسى:

[ctx: Character]
en: In decimal:
ug: ئونلۇق سىستېما:

en: <Non Private Use High Surrogate>
ug: ‹شەخسىي ئىشلەتمەيدىغان يۇقىرى كۆپ ھەرپلەر توپلىمى›

en: <Private Use High Surrogate>
ug: ‹شەخسىي ئىشلىتىدىغان يۇقىرى كۆپ ھەرپلەر توپلىمى›

en: <Low Surrogate>
ug: ‹ئاز ھەرپلەر توپلىمى›

en: <Private Use>
ug: <خۇسۇسىي>

en: <not assigned>
ug: <ئاتسىز>

en: Non-printable
ug: بېسىلمايدىغان بەلگىلەر(كونترول بەلگىلىرى)

en: Other, Control
ug: باشقا، كونترول بەلگىلىرى

en: Other, Format
ug: باشقا، فورمات بەلگىلىرى

en: Other, Not Assigned
ug: باشقا، ئاتسىز

en: Other, Private Use
ug: باشقا، خۇسۇسىي

en: Other, Surrogate
ug: باشقا، كۆپ ھەرپلەر توپلىمى

en: Letter, Lowercase
ug: ھەرپ، كىچىك يېزىلىشى

en: Letter, Modifier
ug: ھەرپ، تەڭشەش بەلگىلىرى

en: Letter, Other
ug: ھەرپ، باشقا

en: Letter, Titlecase
ug: ھەرپ، ماۋزۇ يېزىلىشى

en: Letter, Uppercase
ug: ھەرپ، چوڭ يېزىلىشى

en: Mark, Spacing Combining
ug: بەلگە، بوشلۇق بىرىكمىسى

en: Mark, Enclosing
ug: بەلگە، چەمبىرەكلەر

en: Mark, Non-Spacing
ug: بەلگە، بوشلۇق يوقلار

en: Number, Decimal Digit
ug: رەقەم، ئونلۇق سىستېما

en: Number, Letter
ug: رەقەم، ھەرپ

en: Number, Other
ug: رەقەم، باشقا

en: Punctuation, Connector
ug: تىنىش بەلگىلىرى، باغلىغۇچى

en: Punctuation, Dash
ug: تىنىش بەلگىلىرى، سىزىق

en: Punctuation, Close
ug: تىنىش بەلگىلىرى، يېپىق

en: Punctuation, Final Quote
ug: تىنىش بەلگىلىرى، يېپىلغان تىرناق

en: Punctuation, Initial Quote
ug: تىنىش بەلگىلىرى، ئېچىلغان تىرناق

en: Punctuation, Other
ug: تىنىش بەلگىلىرى، باشقا

en: Punctuation, Open
ug: تىنىش بەلگىلىرى، ئوچۇق

en: Symbol, Currency
ug: بەلگە، پۇل بەلگىلىرى

en: Symbol, Modifier
ug: بەلگە، بېزەك بەلگىلىرى

en: Symbol, Math
ug: بەلگە، ماتېماتىكىلىق بەلگىلەر

en: Symbol, Other
ug: بەلگە، باشقىلار

en: Separator, Line
ug: ئايرىغۇچ، قۇر

en: Separator, Paragraph
ug: ئايرىغۇچ، ئابزاس

en: Separator, Space
ug: ئايرىغۇچ، بوشلۇق

en: You will be asked to authenticate before saving
ug: ساقلاشتىن ئاۋۋال دەلىللەش تەلەپ قىلىنىدۇ

en: You are not allowed to save the configuration
ug: تەڭشەكلەرنى ساقلاش ھوقۇقىڭىز يوق

[ctx: @option next year]
en: Next Year
ug: كېيىنكى يىل

[ctx: @option next month]
en: Next Month
ug: كېيىنكى ئاي

[ctx: @option next week]
en: Next Week
ug: كېيىنكى ھەپتە

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
ug: ئەتە

[ctx: @option today]
en: Today
ug: بۈگۈن

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
ug: تۈنۈگۈن

[ctx: @option last week]
en: Last Week
ug: ئۆتكەن ھەپتە

[ctx: @option last month]
en: Last Month
ug: ئوتكەن ئاي

[ctx: @option last year]
en: Last Year
ug: ئۆتكەن يىل

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
ug: چېسلا يوق

[ctx: @info]
en: The date you entered is invalid
ug: كىرگۈزگەن چېسلا ئىناۋەتسىز

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than %1
ug: چېسلا %1 دىن بۇرۇن بولسا بولمايدۇ

[ctx: @info]
en: Date cannot be later than %1
ug: چېسلا %1 دىن كېيىن بولسا بولمايدۇ

en: Week %1
ug: %1 ھەپتە

en: Next year
ug: كېيىنكى يىل

en: Previous year
ug: ئالدىنقى يىل

en: Next month
ug: كېيىنكى ئاي

en: Previous month
ug: ئالدىنقى ئاي

en: Select a week
ug: ھەپتە تاللايدۇ

en: Select a month
ug: ئاي تاللايدۇ

en: Select a year
ug: يىل تاللايدۇ

en: Select the current day
ug: ھازىرقى كۈننى تاللايدۇ

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
ug: لەيلىتىش

[ctx: @info]
note: i18nc("@info", "Date and time cannot be earlier than %1", formatDate(m_minDate));
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
ug: كىرگۈزۈلگەن چېسلا ۋە ۋاقىت ئەڭ كىچىك ئىجازەت بېرىلگەن چېسلا ۋە ۋاقىتتىنمۇ بۇرۇن بولۇپ قالدى.

[ctx: @info]
note: i18nc("@info", "Date cannot be later than %1", formatDate(m_maxDate));
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
ug: كىرگۈزۈلگەن چېسلا ۋە ۋاقىت ئەڭ چوڭ ئىجازەت بېرىلگەن چېسلا ۋە ۋاقىتتىنمۇ كېيىن بولۇپ قالدى.

en: &Add
ug: قوش(&A)

en: &Remove
ug: چىقىرىۋەت(&R)

en: Move &Up
ug: يۇقىرىغا(&U)

en: Move &Down
ug: تۆۋەنگە(&D)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ug: ياردەم(&H)

en: Clear &History
ug: تارىخىي خاتىرىنى ئۆچۈر(&H)

en: No further items in the history.
ug: ئىزدا باشقا تۈرلەر يوق.

en: Shortcut '%1' in Application %2 for action %3
ug: %2 پروگراممىدىكى %3 مەشغۇلاتنىڭ '%1' تېزلەتمىسى

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
ug[0]: تېزلەتمە '%2' تۆۋەندىكى تېزلەتمە بىلەن توقۇنۇشۇپ قالدى:

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
ug[0]: خەتلىتىلگەن ئومۇمىيەت تېزلەتمە بىلەن توقۇنۇشۇپ قالدى

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
ug[0]: تېزلەتمە توقۇنۇشى

en: Shortcut '%1' for action '%2'
ug: مەشغۇلات '%2' نىڭ تېزلەتمىسى '%1'

[ctx: %1 is the number of ambigious shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
ug[0]: تېزلەتمە "%2" تۆۋەندىكى تېزلەتمە بىلەن توقۇنۇشۇپ قالدى.
    بۇ مەشغۇلاتقا بوش تېزلەتمە بەلگىلىسۇنمۇ؟
    %3

en: Shortcut conflict
ug: تېزلەتمە توقۇنۇشى

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
ug: <qt>بىرىكمە كۇنۇپكا '%1' مەشغۇلات <b>%2</b> نىڭدا ئىشلىتىلگەن. باشقا بىرىكمە كۇنۇپكا تاللاڭ</qt>

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
ug: بۇ توپچىنى چېكىپ، ئاندىن بۇ پروگراممىغا تېزلەتمە كىرگۈزۈڭ.
    مەسىلەن، Ctrl+a يەنى Ctrl كۇنۇپكىسىنى بېسىپ تۇرۇپ ئاندىن a كۇنۇپكا بېسىلىدۇ.

en: Reserved Shortcut
ug: بەلگىلىنىپ بولغان تېزلەتمە

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
ug: F12 بولسا Windows دا بەلگىلىنىپ بولغان، شۇڭا ئومۇمىيەت تېزلەتمىدە ئىشلەتكىلى بولمايدۇ
    باشقا كۇنۇپكا تاللاڭ.

en: Conflict with Standard Application Shortcut
ug: پروگراممىنىڭ ئۆلچەملىك تېزلەتمىسى بىلەن توقۇنۇشۇپ قالدى

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
ug: بىرىكمە كۇنۇپكا '%1' بىر قانچە پروگراممىلاردا ئۆلچەملىك مەشغۇلات "%2" ئۈچۈن بېكىتىلگەن
    بۇنى راستلا ئومۇمىيەت تېزلەتمە سۈپىتىدە ئىشلىتەمسىز؟

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
ug: كىرگۈز

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
ug: باسقان كۇنۇپكىنى Qt دا ئىشلەتكىلى بولمايدۇ.

en: Unsupported Key
ug: ئىشلەتكىلى بولمايدىغان كۇنۇپكا

en: without name
ug: ئاتسىز

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
ug: تېكىستنى تازىلا

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
ug: تېكىست تاماملاش

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
ug: يوق

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
ug: قولدا

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
ug: ئاپتوماتىك

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
ug: تارتما تىزىملىكى

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
ug: يېرىم ئاپتوماتىك

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
ug: Dropdown تىزىملىكى && ئاپتوماتىك

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

en: Image Operations
ug: رەسىم مەشغۇلاتى

en: &Rotate Clockwise
ug: ئوڭغا ئايلاندۇر(&R)

en: Rotate &Counterclockwise
ug: سولغا ئايلاندۇر(&C)

[ctx: @action]
en: Text &Color...
ug: تېكىست رېڭى(&C)…

[ctx: @label stroke color]
en: Color
ug: رەڭ

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
ug: تېكىستنى يورۇت(&H)…

[ctx: @action]
en: &Font
ug: خەت نۇسخا(&F)

[ctx: @action]
en: Font &Size
ug: خەت نۇسخا چوڭلۇقى(&S)

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
ug: توم(&B)

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
ug: يانتۇ(&I)

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
ug: ئاستى سىزىق(&U)

[ctx: @action]
en: &Strike Out
ug: ئۆچۈرۈش سىزىقى(&S)

[ctx: @action]
en: Align &Left
ug: سولغا توغرىلا(&L)

[ctx: @label left justify]
en: Left
ug: سول

[ctx: @action]
en: Align &Center
ug: ئوتتۇرىغا توغرىلا(&C)

[ctx: @label center justify]
en: Center
ug: مەركەز

[ctx: @action]
en: Align &Right
ug: ئوڭغا توغرىلا(&R)

[ctx: @label right justify]
en: Right
ug: ئوڭ

[ctx: @action]
en: &Justify
ug: ئوڭ-سول تەرىپى تەكشى(&J)

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
ug: ئوڭ-سول تەرىپى تەكشى

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
ug: سولدىن ئوڭغا

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
ug: سولدىن ئوڭغا

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
ug: ئوڭدىن سولغا

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
ug: ئوڭدىن سولغا

[ctx: @title:menu]
en: List Style
ug: تىزىملىك ئۇسلۇبى

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
ug: يوق

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
ug: دىسكا

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
ug: چەمبەر

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
ug: تۆت چاسا

[ctx: @action]
en: Increase Indent
ug: كېڭەيت

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
ug: تارايت

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
ug: سىزغۇچ قىستۇر

[ctx: @action]
en: Link
ug: ئۇلانما

[ctx: @action]
en: Format Painter
ug: فورمات چوتكا

[ctx: @action]
en: To Plain Text
ug: ساپ تېكىستكە

[ctx: @action]
en: Subscript
ug: تۆۋەنكى ئىندېكس

[ctx: @action]
en: Superscript
ug: يۇقىرى ئىندېكس

en: &Copy Full Text
ug: تولۇق تېكىستنى كۆچۈر(&C)

en: Nothing to spell check.
ug: ئىملاسى تەكشۈرۈلىدىغان نەرسە يوق.

en: Speak Text
ug: تېكىستنى ئوقۇ

en: Starting Jovie Text-to-Speech Service Failed
ug: Jovie تېكىست ئوقۇغۇ مۇلازىمېتىرنى باشلاش مەغلۇپ بولدى

en: No suggestions for %1
ug: %1 نىڭ نامزاتى يوق

en: Ignore
ug: پەرۋا قىلما

en: Add to Dictionary
ug: لۇغەتكە قوش

[ctx: @info]
en: The time you entered is invalid
ug: كىرگۈزگەن ۋاقىت ئىناۋەتسىز

[ctx: @info]
en: Time cannot be earlier than %1
ug: ۋاقىت %1 دىن بۇرۇن بولسا بولمايدۇ

[ctx: @info]
en: Time cannot be later than %1
ug: ۋاقىت %1 دىن كېيىن بولسا بولمايدۇ

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
ug: دائىرە

[ctx: Time zone]
en: Region
ug: رايون

en: Comment
ug: ئىزاھات

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
ug: تېكىست كۆرسەت

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
ug: قورال بالداق تەڭشەك

[ctx: Toolbar orientation]
en: Orientation
ug: يۆنىلىش

[ctx: toolbar position string]
en: Top
ug: ئۈستى

[ctx: toolbar position string]
en: Left
ug: سول

[ctx: toolbar position string]
en: Right
ug: ئوڭ

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
ug: ئاستى

en: Text Position
ug: تېكىست ئورنى

en: Icons Only
ug: سىنبەلگىلا

en: Text Only
ug: تېكىستلا

en: Text Alongside Icons
ug: تېكىست سىنبەلگىسىنىڭ يېنىدا

en: Text Under Icons
ug: تېكىست سىنبەلگىسىنىڭ ئاستىدا

en: Icon Size
ug: سىنبەلگە چوڭلۇقى

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

en: Small (%1x%2)
ug: كىچىك (%1x%2)

en: Medium (%1x%2)
ug: ئوتتۇرا (%1x%2)

en: Large (%1x%2)
ug: چوڭ (%1x%2)

en: Huge (%1x%2)
ug: يوغان (%1x%2)

en: Lock Toolbar Positions
ug: قورال بالدىقىنىڭ ئورنىنى قۇلۇپلا

en: Desktop %1
ug: ئۈستەلئۈستى %1

en: Add to Toolbar
ug: قورال بالدىقى قوشۇلدى

en: Configure Shortcut...
ug: تېزلەتمە سەپلىمە…

en: Toolbars Shown
ug: قورال بالدىقى كۆرۈندى

en: No text
ug: تېكىست يوق

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ug: ئويۇن(&G)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

[ctx: @title:menu Game move]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
ug: يۆتكە(&M)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ug: يۆتكەل(&G)

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
ug: خەتكۈچلەر(&B)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ug: قوراللار(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
ug: ini ئۇسلۇب چۈشەندۈرۈش ھۆججىتىدىن Qt ۋىجېت قىستۇرمىسى قۇرىدۇ

en: Input file
ug: كىرىش ھۆججىتى

en: Output file
ug: چىقىرىش ھۆججىتى

en: Name of the plugin class to generate
ug: ھاسىل قىلىدىغان قىستۇرما تىپنىڭ ئاتى

en: Default widget group name to display in designer
ug: لايىھىلىگۈچتە كۆرسىتىدىغان كۆڭۈلدىكى ۋىجېت گۇرۇپپا ئاتى

en: Call Stack
ug: ئويۇق چاقىر

en: Call
ug: چاقىر

en: Line
ug: قۇر

en: Console
ug: تىزگىن سۇپا

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
ug: Kate تەھرىرلىگۈچنى تاپقىلى بولمىدى
    KDE توغرا ئورنىتىلدىمۇ تەكشۈرۈڭ.

en: Breakpoint
ug: توختاش نۇقتىسى

en: JavaScript Debugger
ug: JavaScript سازلىغۇچ

en: &Break at Next Statement
ug: كېيىنكى جۈملىدە توختا(&B)

en: Break at Next
ug: كېيىنكى ئۈزۈكتە ئۈزۈۋەت

en: Continue
ug: داۋاملاشتۇر

en: Step Over
ug: ئاتلاپ توختا

en: Step Into
ug: كىرىپ توختا

en: Step Out
ug: چىقىپ توختا

en: Reindent Sources
ug: مەنبەنى رەتلە

en: Report Exceptions
ug: ئايرىم ئەھۋالنى مەلۇم قىل

en: &Debug
ug: سازلا(&D)

en: Close source
ug: مەنبەنى ياپ

en: Ready
ug: تەييار

en: Parse error at %1 line %2
ug: %2 قۇر %1 ئىستوندا خاتالىق كۆرۈلدى

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
ug: بۇ بەتتىكى script نى ئىجرا قىلىۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى.
    
    %1 قۇر %2:
    %3

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
ug: ئەگەر ئىپادىنىڭ قىممىتىنى قانداق تېپىشنى بىلمىسىڭىز، قوليازما ئىجرا قىلىشنى ۋاقىتلىق توختىتىپ ئەسلى ھۆججەتنى ئېچىڭ.

en: Evaluation threw an exception %1
ug: قىممىتىنى تېپىشتا %1 مۇستەسنا چىقاردى

en: JavaScript Error
ug: JavaScript خاتالىقى

en: &Do not show this message again
ug: بۇ ئۇچۇرنى قايتا كۆرسەتمە(&D)

en: Local Variables
ug: يەرلىك ئۆزگەرگۈچىلەر

en: Reference
ug: نەقىل

en: Loaded Scripts
ug: يۈكلەنگەن قوليازما

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
ug: مەزكۇر بەتتىكى قوليازما سەۋەبىدىن KHTML قېتىپ قالدى
    داۋاملاشتۇرۇلسا باشقا پروگراممىلارمۇ قېتىپ قېلىشى مۇمكىن
    مەزكۇر قوليازمىنى توختاتسۇنمۇ؟

en: &Stop Script
ug: قوليازمىنى توختات(&S)

en: Confirmation: JavaScript Popup
ug: جەزملەش: JavaScript Popup

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
ug: <qt>مەزكۇر تور بېكەت JavaScript ئىشلىتىپ يېڭىدىن توركۆرگۈ كۆزنىكى ئاچىدىغان form نى ئەۋەتمەكچى بولۇۋاتىدۇ <br/>يول قويسۇنمۇ؟</qt>

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
ug: <qt>مەزكۇر تور بېكەت JavaScript ئىشلىتىپ يېڭىدىن توركۆرگۈ كۆزنىكىدە <p>%1</p> نى ئاچىدىغان  form نى ئەۋەتمەكچى بولۇۋاتىدۇ <br/>يول قويسۇنمۇ؟</qt>

en: Allow
ug: ئىجازەت

en: Do Not Allow
ug: يول قويما

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
ug: <qt>مەزكۇر تور بېكەت JavaScript ئىشلىتىپ يېڭىدىن توركۆرگۈ كۆزنىكى ئاچماقچى بولۇۋاتىدۇ <br/>يول قويسۇنمۇ؟</qt>

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
ug: <qt>مەزكۇر تور بېكەت JavaScript ئىشلىتىپ <p>%1</p> نى يېڭىدىن توركۆرگۈ كۆزنىكىدە ئاچماقچى بولۇۋاتىدۇ <br/>يول قويسۇنمۇ؟</qt>

en: Close window?
ug: كۆزنەكنى تاقىسۇنمۇ؟

en: Confirmation Required
ug: جەزملەش زۆرۈر

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
ug: «%1» نى كۆرسىتىدىغان خەتكۈشنى  توپلامغا قوشامسىز؟

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
ug: «%1» نى كۆرسىتىدىغان، ماۋزۇسى «%2» بولغان خەتكۈشنى  توپلامغا قوشامسىز؟

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
ug: JavaScript خەتكۈچكە بىر نەرسە قوشماقچى بولۇۋاتىدۇ

en: Insert
ug: قىستۇر

en: Disallow
ug: يول قويما

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
ug: تۆۋەندىكى ھۆججەتلەرنى تاپقىلى بولمىغانلىقتىن يۈكلىگىلى بولمىدى. 
    داۋاملاشتۇرامسىز؟

en: Submit Confirmation
ug: ئەۋەتىشنى جەزملە

en: &Submit Anyway
ug: يوللاۋەر(&S)

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
ug: تۆۋەندىكى ھۆججەتلەرنى كومپيۇتېرىڭىزدىن ئىنتېرنېتقا يوللىماقچى بولۇۋاتىسىز 
    راستلا شۇنداق قىلامسىز؟

en: Send Confirmation
ug: ئەۋەتىشنى جەزملە

en: &Send File | &Send Files
ug[0]: ھۆججەت ئەۋەت(&S)

en: Submit
ug: تاپشۇر

en: Key Generator
ug: كۇنۇپكا ھاسىللىغۇ

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
ug: %1 نىڭ قىستۇرمىسى تېپىلمىدى
    %2 دىن چۈشۈرسۇنمۇ؟

en: Missing Plugin
ug: قىستۇرما يوق

en: Download
ug: چۈشۈرۈش

en: Do Not Download
ug: چۈشۈرمە

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
ug: بۇ ئىزدەشكە بولىدىغان ئىندېكس. ئاچقۇچلۇق سۆزنى كىرگۈزۈڭ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KHTMLInfoDlg)
en: Document Information
ug: پۈتۈك ئۇچۇرى

[ctx: @title:group Document information]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: General
ug: ئادەتتىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
ug: ماۋزۇ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _lmLabel)
en: Last modified:
ug: ئاخىرقى ئۆزگەرتىلگەن ۋاقىت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _eLabel)
en: Document encoding:
ug: پۈتۈك كودلىنىشى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _modeLabel)
en: Rendering mode:
ug: رەڭلەش ھالىتى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: HTTP Headers
ug: HTTP باش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Property
ug: خاسلىق

en: Initializing Applet "%1"...
ug: Applet «%1» دەسلەپلەشتۈرۈۋاتىدۇ…

en: Starting Applet "%1"...
ug: Applet «%1» قوزغىلىۋاتىدۇ…

en: Applet "%1" started
ug: Applet «%1» قوزغالدى

en: Applet "%1" stopped
ug: Applet «%1» توختىدى

en: Loading Applet
ug: Applet نى ئوقۇۋاتىدۇ

en: Error: java executable not found
ug: خاتالىق: java پروگراممىسى تېپىلمىدى

en: Signed by (validation: %1)
ug: ئىمزا قويغۇچى(تەكشۈرۈش: %1)

en: Certificate (validation: %1)
ug: گۇۋاھنامە (تەكشۈرۈش: %1)

en: Security Alert
ug: بىخەتەرلىك ئاگاھلاندۇرۇش

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
ug: گۇۋاھنامىسى بار Java applet نى توسما:

en: the following permission
ug: تۆۋەندىكى رۇخسەتلەر

en: &Reject All
ug: ھەممىنى رەت قىل(&R)

en: &Grant All
ug: ھەممىگە يول قوي(&G)

en: Applet Parameters
ug: قوللانچاق پارامېتىرلىرى

en: Parameter
ug: پارامېتىر

en: Class
ug: تىپ

en: Base URL
ug: ئاساسىي URL

en: Archives
ug: ئارخىپلار

en: KDE Java Applet Plugin
ug: KDE Java Applet قىستۇرمىسى

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
ug: HTML قورال بالداق

en: &Copy Text
ug: تېكىست كۆچۈر(&C)

en: Open '%1'
ug: '%1'نى ئاچ

en: &Copy Email Address
ug: ئېلخەت ئادرېسىنى كۆچۈر(&C)

en: &Save Link As...
ug: ئۇلانمىنى باشقا ئاتتا ساقلا(&S)…

en: &Copy Link Address
ug: ئۇلانما ئادرېسىنى كۆچۈر(&C)

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
ug: كاندۇك

en: Open in New &Window
ug: يېڭى كۆزنەكتە ئاچ(&W)

en: Open in &This Window
ug: بۇ كۆزنەكتە ئاچ(&T)

en: Open in &New Tab
ug: يېڭى بەتكۈچتە ئاچ(&N)

en: Reload Frame
ug: كاندۇكنى قايتا يۈكلە

en: Print Frame...
ug: كاندۇكنى باس…

en: Save &Frame As...
ug: كاندۇكنى باشقا ئاتتا ساقلا(&F)…

en: View Frame Source
ug: كاندۇك مەنبە كودىنى كۆرسەت

en: View Frame Information
ug: كاندۇك ئۇچۇرىنى كۆرسەت

en: Block IFrame...
ug: IFrame نى توس…

en: Save Image As...
ug: سۈرەتنى باشقا ئاتتا ساقلا…

en: Send Image...
ug: سۈرەت يوللا…

en: Copy Image
ug: سۈرەت كۆچۈر

en: Copy Image Location
ug: سۈرەت ئورنىنى كۆچۈر

en: View Image (%1)
ug: سۈرەت كۆرسەت(%1)

en: Block Image...
ug: سۈرەتنى توس

en: Block Images From %1
ug: %1 دىن كەلگەن سۈرەتنى توس

en: Stop Animations
ug: ھەرىكەتنى توختات

en: Search for '%1' with %2
ug: %2 دىن '%1'نى ئىزدە

en: Search for '%1' with
ug: '%1' نى ئىزدەش ئۇسۇلى

en: Save Link As
ug: ئۇلانمىنى باشقا ئاتتا ساقلاش

en: Save Image As
ug: سۈرەتنى باشقا ئاتتا ساقلاش

en: Add URL to Filter
ug: تور ئادرېسى(URL)نى سۈزگۈچكە قوش

en: Enter the URL:
ug: URL كىرگۈز:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ug: "%1" ئاتلىق ھۆججەت مەۋجۇت. ئۇنى راستلا قاپلىۋېتەمسىز؟

en: Overwrite File?
ug: ھۆججەت قاپلامسىز؟

en: Overwrite
ug: قاپلا

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
ug: ئىزدەش يولى $PATH دىن چۈشۈرۈش باشقۇرغۇچ (%1)نى تاپالمىدى.

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
ug: ئۇنى قايتا ئورنىتىشنى سىناڭ
    
    Konqueror بىلەن باغلاش چەكلىنىدۇ.

en: Default Font Size (100%)
ug: كۆڭۈلدىكى خەت چوڭلۇقى(100%)

en: Embeddable HTML component
ug: سىڭدۈرۈشكە بولىدىغان HTML بۆلەك

en: View Do&cument Source
ug: پۈتۈك مەنبە كودىنى كۆرسەت(&C)

en: View Document Information
ug: پۈتۈك ئۇچۇرىنى كۆرسەت

en: Save &Background Image As...
ug: تەگلىك سۈرەتنى باشقا ئاتتا ساقلا(&B)…

en: Print Rendering Tree to STDOUT
ug: رەڭلەش دەرىخىنى STDOUT غا باس

en: Print DOM Tree to STDOUT
ug: DOM دەرىخىنى STDOUT غا باس

en: Print frame tree to STDOUT
ug: frame دەرىخىنى STDOUT غا باس

en: Stop Animated Images
ug: ھەرىكەتلىك سۈرەتنى توختات

en: Set &Encoding
ug: كود تەڭشەك(&E)

en: Use S&tylesheet
ug: ئۇسلۇب جەدۋىلى ئىشلەت(&T)

en: Enlarge Font
ug: خەت نۇسخا چوڭايت

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
ug: <qt>خەت نۇسخا چوڭايت<br /><br />بۇ كۆزنەكتىكى خەتنى چوڭايتىدۇ. ئەگەر پۈتكۈل خەت نۇسخىسى چوڭلۇقىدىكى تىزىملىك بولسا ئۇنى چېكىپ چاشقىنەك كۇنۇپكىسىنى بېسىپ تۇرۇڭ.</qt>

en: Shrink Font
ug: خەت نۇسخا كىچىكلەت

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
ug: <qt>خەت نۇسخا كىچىكلەت<br /><br />بۇ كۆزنەكتىكى خەتنى كىچىكلىتىدۇ. ئەگەر پۈتكۈل خەت نۇسخىسى چوڭلۇقىدىكى تىزىملىك بولسا ئۇنى چېكىپ چاشقىنەك كۇنۇپكىسىنى بېسىپ تۇرۇڭ.</qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
ug: <qt>تېكىست ئىزدە<br /><br />سۆزلەشكۈدىن بىرنى كۆرسىتىدۇ، كۆرۈنگەن بەتتە تېكىست ئىزدىيەلەيسىز.</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
ug: <qt>كېيىنكىنى ئىزدە<br /><br />بايا سىز <b>تېكىست ئىزدە</b> ئىقتىدارى ئارقىلىق ئىزدىگەن كېيىنكى ئورۇندىكى تېكىستنى ئىزدەيدۇ.</qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
ug: <qt>ئالدىنقىنى ئىزدە<br /><br />بايا سىز <b>تېكىست ئىزدە</b> ئىقتىدارى ئارقىلىق ئىزدىگەن ئالدىنقى ئورۇندىكى تېكىستنى ئىزدەيدۇ.</qt>

en: Find Text as You Type
ug: كىرگۈزگەن تېكىستىڭىزنى ئىزدەيدۇ

en: This shortcut shows the find bar, for finding text in the displayed page. It cancels the effect of "Find Links as You Type", which sets the "Find links only" option.
ug: بۇ تېزلەتمە ئىزدەش بالداقنى كۆرسىتىپ، كۆرسەتكەن بەتتە تېكىست ئىزدەشكە قۇلايلىق يارىتىدۇ. ئۇ «كىرگۈزگەن ئۇلىنىشىڭىزنى ئىزدەش»نىڭ ئۈنۈمىنى بىكار قىلىدۇ، «ئۇلىنىشنىلا ئىزدە» تاللانمىسىنى تەڭشەيدۇ.

en: Find Links as You Type
ug: كىرگۈزگەن ئۇلانمىڭىزنى ئىزدەيدۇ

en: This shortcut shows the find bar, and sets the option "Find links only".
ug: بۇ تېزلەتمە ئىزدەش بالداقنى كۆرسىتىدۇ ھەمدە «ئۇلىنىشنىلا ئىزدە» تاللانمىسىنى تەڭشەيدۇ

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
ug: <qt>كاندۇك باس<br /><br />بەزى بەتلەردە كۆپ كاندۇك بار. ئەگەر مەلۇم بىر كاندۇكنىلا بېسىشتا مۇشۇ ئىقتىدارنى ئىشلىتىڭ.</qt>

en: Toggle Caret Mode
ug: ھەرپتاختا توركۆرگۈ ھالىتىگە ئالماشتۇر

en: The fake user-agent '%1' is in use.
ug: '%1' ئىشلەتكۈچى ۋاكالەتچىسى ئىشلىتىپ نىقابلىنىۋاتىدۇ.

en: This web page contains coding errors.
ug: بۇ بەتتە خاتا كود بار.

en: &Hide Errors
ug: خاتالىقنى يوشۇر(&H)

en: &Disable Error Reporting
ug: خاتالىق دوكلاتىنى چەكلە(&D)

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
ug: <qt><b>خاتالىق</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
ug: <qt><b>خاتالىق</b>: نۇقتا %1: %2</qt>

en: Display Images on Page
ug: بەتتىكى سۈرەتنى كۆرسەت

en: Error: %1 - %2
ug: خاتالىق: %1 - %2

en: The requested operation could not be completed
ug: ئىلتىماس قىلغان مەشغۇلاتنى تاماملىيالمايدۇ

en: Technical Reason:
ug: تېخنىكىلىق سەۋەب:

en: Details of the Request:
ug: ئىلتىماس تەپسىلاتى:

en: URL: %1
ug: URL:%1

en: Protocol: %1
ug: كېلىشىم: %1

en: Date and Time: %1
ug: چېسلا ۋە ۋاقىت: %1

en: Additional Information: %1
ug: قوشۇمچە ئۇچۇر: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

en: Possible Causes:
ug: مۇمكىنچىلىك سەۋەبى:

en: Possible Solutions:
ug: ھەل قىلىش مۇمكىنچىلىكى:

en: Page loaded.
ug: بەت يۈكلەندى.

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
ug[0]: %2 سۈرەتتىن %1 يۈكلەندى.

en: Automatic Detection
ug: ئۆزلۈكىدىن بايقا

en:  (In new window)
ug:  (يېڭى كۆزنەكتە)

en: Symbolic Link
ug: بەلگە ئۇلىنىشى

en: %1 (Link)
ug: %1 (ئۇلانما)

en: %2 (%1 byte) | %2 (%1 bytes)
ug[0]: %2 (%1 بايت)

en:  (In other frame)
ug:  (باشقا كاندۇكتا)

en: Email to:
ug: ئېلخەت يوللا:

en:  - Subject:
ug:  - ماۋزۇ:

en:  - CC:
ug:  - قوشۇمچە:

en:  - BCC:
ug:  - يوشۇرۇن:

en: Save As
ug: باشقا ئاتتا ساقلا

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
ug: <qt>بۇ ئىشەنچسىز بەت<br /><b>%1</b>غا ئۇلىنىدۇ.<br />بۇ ئۇلانمىغا ئەگىشەمسىز؟</qt>

en: Follow
ug: ئەگەش

en: Frame Information
ug: كاندۇك ئۇچۇرى

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
ug:    <a href="%1">[خاسلىق]</a>

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Quirks
ug: غەلىتە

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
ug: يېقىن ئۆلچەم

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Strict
ug: قاتتىق

en: Save Background Image As
ug: تەگلىك سۈرەتنى باشقا ئاتتا ساقلا

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
ug: قارشى ئۇچتىكى SSL گۇۋاھنامىسى بۇزۇلغاندەك قىلىدۇ.

en: Save Frame As
ug: كاندۇكنى باشقا ئاتتا ساقلا

en: &Find in Frame...
ug: كاندۇكتىن ئىزدە(&F)…

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
ug: ئاگاھلاندۇرۇش: بۇ شىفىرلانغان جەدۋەل ئەمما ئۇ سانلىق-مەلۇماتلىرىڭىزنى شىفىرلىمايلا قايتۇرۇپ كېلىشنى سىناۋاتىدۇ.
    ئۈچىنچى تەرەپ بۇ ئۇچۇرغا ئېرىشىپ كۆرەلىشى مۇمكىن.
    راستلا داۋاملاشتۇرامسىز؟

en: Network Transmission
ug: توردا يوللاش

en: &Send Unencrypted
ug: شىفىرلىماي يوللا(&S)

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
ug: ئاگاھلاندۇرۇش: سانلىق-مەلۇماتىڭىز توردا شىفىرلانماي يوللىنىدۇ.
    راستلا داۋاملاشتۇرامسىز؟

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
ug: بۇ بېكەت ئېلخەت ئارقىلىق جەدۋەل ئۇچۇرى يوللىماقچى.
    داۋاملاشتۇرامسىز؟

en: &Send Email
ug: ئېلخەت ئەۋەت(&S)

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
ug: <qt>بۇ جەدۋەل سىزنىڭ يەرلىك ھۆججەت سىستېمىڭىزدىكى <br/><filename>%1</filename> غا ئەۋەتىلىدۇ<br/>form ئەۋەتەمسىز؟</qt>

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
ug: مەزكۇر بېكەت كومپيۇتېرىڭىزدىكى بىر ھۆججەتنى جەدۋەلگە چاپلاپ ئەۋەتمەكچى بولغان ئىدى، بىخەتەرلىكىڭىزنى ئويلىشىپ قوشۇلما جەدۋەلدىن ئۆچۈرۈۋېتىلدى.

en: (%1/s)
ug: (%1/سېكۇنت)

en: Security Warning
ug: بىخەتەرلىك ئاگاھلاندۇرۇشى

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
ug: <qt>ئىشەنچسىز بەت <br /><b>%1</b><br /> نى زىيارەت قىلىشىنى رەت قىلىندى. </qt>

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
ug: ھەميان <resource>%1</resource> ئېچىلغان بولۇپ، جەدۋەل سانلىق-مەلۇماتلىرى ۋە ئىم ئۈچۈن ئىشلىتىلىۋاتىدۇ.

en: &Close Wallet
ug: ھەمياننى ياپ(&C)

en: &Allow storing passwords for this site
ug: بۇ تور بېكەت ئۈچۈن ئىم ساقلاشقا يول قوي(&A)

en: Remove password for form %1
ug: جەدۋەل %1 دىن ئىمنى چىقىرىۋەت

en: JavaScript &Debugger
ug: JavaScript سازلىغۇچ(&D)

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
ug: مەزكۇر بەتنىڭ JavaScript  ئىشلىتىپ يېڭى كۆزنەك ئېچىشى توسۇپ قېلىندى.

en: Popup Window Blocked
ug: قاڭقىش كۆزنەك توسۇلدى

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
ug: مەزكۇر بەت قاڭقىش كۆزنەك ئاچماقچى بولغاندا توسۇپ قېلىندى.
    ھالەت بالداقتىكى سىنبەلگىنى چەكسە بۇنى كونترول قىلغىلى بولىدۇ ياكى قاڭقىش كۆزنىكىنى ئېچىشقا بولىدۇ.

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
ug[0]: توسۇلغان %1 قاڭقىش كۆزنىكىنى كۆرسەت(&S)

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
ug: توسۇلغان قاڭقىش كۆزنەك ئۇقتۇرۇشىنى كۆرسەت(&N)

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
ug: JavaScript يېڭى كۆزنەك تاكتىكا تەڭشىكى(&C)…

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
ug: <qt><p><strong>'سۈرەت باس'</strong></p><p>ئەگەر بۇ كۆپ تاللاش تۈرى قوزغىتىلسا HTML بەتتىكى سۈرەتنى باسىدۇ. بېسىشقا تېخىمۇ كۆپ ۋاقىت كېتىدۇ، سىياھ ياكى سىياھ كۇكۇنى تېخىمۇ كۆپ كېتىدۇ.</p><p>ئەگەر بۇ كۆپ تاللاش تۈرى چەكلەنسە پەقەت HTML بەتتىكى تېكىستلا بېسىلىپ، سۈرەت بېسىلمايدۇ. بېسىشقا كېتىدىغان ۋاقىت تېخىمۇ قىسقا، تېخىمۇ سىياھ تېجەيدۇ. or toner.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
ug: <qt><p><strong>'بەت قاش باس'</strong></p><p>ئەگەر بۇ كۆپ تاللاش تۈرى قوزغىتىلسا HTML پۈتۈكنى چىقارغاندا ھەر بەتنىڭ چوققىسىدا بەت قاش قۇرى بولىدۇ. بۇ بەت قاشتا نۆۋەتتىكى چېسلا، باسقان بەتنىڭ ئورۇن URL شۇنداقلا بەت نومۇرى بولىدۇ.</p><p>ئەگەر بۇ كۆپ تاللاش تۈرى چەكلەنسە HTML پۈتۈكنى چىقارغاندا مەزكۇر بەت قاش قۇرىنى ئۆز ئىچىگە ئالمايدۇ.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
ug: <qt><p><strong>'پرىنتېر دوستانە ھالەت'</strong></p><p>بۇ كۆپ تاللاش تۈرى قوزغىتىلسا HTML پۈتۈكنى چىقارغاندا ئاق قارا ئىككى خىل رەڭلا ئىشلىتىدۇ. رەڭلىك تەگلىكلەرنىڭ ھەممىسى ئاق رەڭگە ئالماشتۇرۇلىدۇ. چىقىرىش تېخىمۇ تېز، تېخىمۇ سىياھ تېجەيدۇ.</p><p>ئەگەر بۇ كۆپ تاللاش تۈرى چەكلەنسە HTML پۈتۈكنى چىقارغاندا سىز پروگراممىدا كۆرگەن ئەسلى رەڭدە چىقىرىدۇ. بۇنداق بولغاندا پۈتۈن ۋاراقلىق رەڭلىك بەت چىقىرىدۇ(ئەگەر ئىشلەتكىنىڭىز ئاق قارا پرىنتېر بولسا كۈلرەڭ بېسىلىدۇ). بېسىش سۈرئىتى تېخىمۇ ئاستا، تېخىمۇ كۆپ سىياھ ۋە سىياھ كۇكۇنى سەرپ بولىدۇ.</p> </qt>

en: HTML Settings
ug: HTML تەڭشەك

en: Printer friendly mode (black text, no background)
ug: پرىنتېر دوستانە ھالەت (قارا رەڭلىك تېكىست، تەگلىك يوق)

en: Print images
ug: سۈرەت باس

en: Print header
ug: بەت قاش باس

en: Filter error
ug: سۈزگۈچ خاتالىقى

en: Inactive
ug: ئاكتىپسىز

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
ug: %1 (%2 - %3x%4 پىكسېل)

en: %1 - %2x%3 Pixels
ug: %1 - %2x%3 پىكسېل

en: %1 (%2x%3 Pixels)
ug: %1 (%2x%3 پىكسېل)

en: Image - %1x%2 Pixels
ug: سۈرەت - %1x%2 پىكسېل

en: Done.
ug: تامام.

en: Access Keys activated
ug: زىيارەت كۇنۇپكىسى ئاكتىپلاندى

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: JavaScript Errors
ug: JavaScript خاتالىقى

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
ug: بۇ سۆزلەشكۈ سىزگە تور بەتتە كۆرۈنىدىغان قوليازما خاتالىق ئۇقتۇرۇشى ۋە تەپسىلىي ئۇچۇرنى تەمىنلەيدۇ. كۆپ ھاللاردا تور بېكەت لايىھىلىگۈچىلەرنىڭ تور بېكەت لايىھىلەش خاتالىقىدىن پەيدا بولىدۇ. باشقا ئەھۋاللارنىڭ بولۇشى Konqueror دىكى پروگرامما لايىھىلەش خاتالىقىدىن بولىدۇ. ئەگەر سىز ئالدىنقى خاتالىق دەپ قارىسىڭىز، مۇناسىۋەتلىك تور بېكەتنىڭ لايىھىلىگۈچىسى بىلەن ئالاقىلىشىڭ، ئۇنداق بولمىسا، ئەگەر Konqueror نىڭ خاتالىقى دەپ گۇمانلانسىڭىز، http://bugs.kde.org/ كەمتۈكلۈك دوكلاتى يوللاڭ. ئەگەر سىز بۇ مەسىلىنىڭ سىناش ئەمەلىي مىسالىنى تەمىنلىيەلىسىڭىز سىزگە رەھمەت ئېيتىمىز.

en: Embeddable component for multipart/mixed
ug: <icode>multipart/mixed</icode> نىڭ ئىشلىتىلىدىغان سىڭدۈرگىلى بولىدىغان بۆلەك

en: Copyright 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>
ug: نەشر ھوقۇقىغا ئىگە 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>

en: No handler found for %1.
ug: %1 نىڭ تۇتقۇچىسى تېپىلمىدى

en: Play
ug: قوي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pauseContinueButton)
en: Pause
ug: ۋاقىتلىق توختا

en: New Web Shortcut
ug: يېڭى Web تېزلەتمىسى

en: %1 is already assigned to %2
ug: %1 نى ئاللىقاچان <resource>%2</resource>  غا تەقسىملەپ بولغان

en: Search &provider name:
ug: ئىزدەش تەمىنلىگۈچىسىنىڭ ئاتى(&P):

en: New search provider
ug: يېڭى ئىزدەش تەمىنلىگۈچى

en: UR&I shortcuts:
ug: URI تېزلەتمىسى(&I):

en: Create Web Shortcut
ug: Web تېزلەتمىسى قۇر

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
ug: مۇندەرىجە سىناش، ئاساسىي مۇندەرىجە ۋە چىقىرىش مۇندەرىجىنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ.

en: Do not suppress debug output
ug: سازلاپ چىقىرىشنى قوللىمايدۇ

en: Regenerate baseline (instead of checking)
ug: قايتا ھاسىل قىلىش سىزىقى(تەكشۈرۈشنى ئالماشتۇرۇش)

en: Do not show the window while running tests
ug: سىناش ئىجرا قىلىنىۋاتقاندا بۇ كۆزنەكنى كۆرسەتمە

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
ug: پەقەت بىرلا سىناش ئىجرا قىلىدۇ. كۆپ تاللانمىغىمۇ يول قويۇلىدۇ.

en: Only run .js tests
ug: JS سىناقنىلا ئىجرا قىل

en: Only run .html tests
ug: .html سىناقنىلا ئىجرا قىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Do not use Xvfb
ug: Xvfb نى ئىشلەتمە

en: Put output in &lt;directory&gt; instead of &lt;base_dir&gt;/output
ug: چىقىرىشنى &lt;directory&gt; غا قويۇپ، &lt;base_dir&gt;/output قويماڭ

en: Use &lt;directory&gt; as reference instead of &lt;base_dir&gt;/baseline
ug: &lt;directory&gt; نەقىل ئىشلىتىپ، &lt;base_dir&gt;/baseline ئىشلەتمەڭ

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
ug: مۇندەرىجە سىناش، ئاساسىي مۇندەرىجە ۋە چىقىرىش مۇندەرىجىنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ. پەقەت -b بەلگىلەنمىگەن ۋاقىتتىلا ئاندىن ئويلىشىلىدۇ.

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
ug: سىناشقا ئىشلىتىلىدىغان نىسپىي يول ياكى سىناشتا ئىشلىتىلىدىغان مۇندەرىجە (-t بىلەن تەڭ)

en: TestRegression
ug: مۇنتىزىم ئىپادە سىناش

en: Regression tester for khtml
ug: khtml مۇنتىزىم ئىپادە سىنىغۇچى

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: KHTML Regression Testing Utility
ug: KHTML قايتما تەكشۈرۈش قوللىنىشى

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, firstTab)
en: Regression testing output
ug: قايتما تەكشۈرۈش چىقىرىش

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseContinueButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, pauseContinueButton)
en: Pause/Continue regression testing process
ug: قايتما تەكشۈرۈش جەريانىنى ۋاقىتلىق توختات/داۋاملاشتۇر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveLogButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, saveLogButton)
en: You may select a file where the log content is stored, before the regression testing is started.
ug: قايتما تەكشۈرۈش باشلىنىشتىن ئىلگىرى خاتىرە مەزمۇنىنى ساقلايدىغان ھۆججەتتىن بىرنى تاللىيالايسىز.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveLogButton)
en: Output to File...
ug: ھۆججەتكە چىقار…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Regression Testing Status
ug: قايتما تەكشۈرۈش ھالىتى

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, secondTab)
en: View HTML Output
ug: HTML چىقىرىشنى كۆرسەت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuSettings)
en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuMain)
en: Tests
ug: سىناقلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Only Run JS Tests
ug: JS سىناقنىلا ئىجرا قىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Only Run HTML Tests
ug: HTML سىناقنىلا ئىجرا قىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Do Not Suppress Debug Output
ug: سازلاپ چىقىرىشنى چەكلىمە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Run Tests...
ug: سىناق ئىجرا قىل…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Run Single Test...
ug: يەككە سىناق ئىجرا قىل…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify tests Directory...
ug: سىناق مۇندەرىجىسى بەلگىلە…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify khtml Directory...
ug: khtml مۇندەرىجىسى بەلگىلە…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify Output Directory...
ug: چىقىرىش مۇندەرىجىسى بەلگىلە…

en: TestRegressionGui
ug: مۇنتىزىم سىناق Gui

en: GUI for the khtml regression tester
ug: khtml مۇنتىزىم سىناقنىڭ GUI

en: Available Tests: 0
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان سىناقلار: 0

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
ug: ئىناۋەتلىك <filename>khtmltests/regression/</filename> مۇندەرىجىنى تاللاڭ

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
ug: ئىناۋەتلىك  <filename>khtml/</filename> build مۇندەرىجىنى تاللاڭ

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان سىناقلار: %1 (پەرۋا قىلمىغىنى: %2)

en: Cannot find testregression executable.
ug: <command>testregression</command> پروگراممىسى تېپىلمىدى

en: Run test...
ug: سىناقنى ئىجرا قىل…

en: Add to ignores...
ug: پەرۋا قىلمىغانغا قوش…

en: Remove from ignores...
ug: پەرۋا قىلمىغاندىن چىقىرىۋەت…

en: URL to open
ug: ئاچىدىغان URL

en: Testkhtml
ug: khtml سىناق

en: a basic web browser using the KHTML library
ug: KHTML ئامبار ئىشلەتكەن ئاساسىي تور بەت توركۆرگۈسى

en: Find &links only
ug: ئۇلىنىشنىلا ئىزدە(&L)

en: Not found
ug: تېپىلمىدى

en: No more matches for this search direction.
ug: بۇ يۆنىلىشتە ئىزدىگەندە تېخىمۇ كۆپ ماس كېلىدىغىنى تېپىلمىدى.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
ug: ئىزدە(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_next)
en: &Next
ug: كېيىنكى(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_options)
en: Opt&ions
ug: تاللانما(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: Do you want to store this password?
ug: بۇ ئىمنى ساقلامسىز؟

en: Do you want to store this password for %1?
ug: بۇ ئىمنى %1 ئۈچۈن ساقلامسىز؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_store)
en: &Store
ug: ساقلا(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_neverForThisSite)
en: Ne&ver store for this site
ug: بۇ بېكەتكە ساقلىما(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_doNotStore)
en: Do &not store this time
ug: بۇ قېتىم ساقلىما(&N)

en: Basic Page Style
ug: ئاساسىي بەت ئۇسلۇبى

en: the document is not in the correct file format
ug: پۈتۈكنىڭ فورماتى توغرا ئەمەس

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
ug: ئېغىر خاتالىق كۆرۈلدى: %1 قۇر %2، ئىستون %3

en: XML parsing error
ug: XML نى تەھلىل قىلىش خاتالىقى

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
ug: يېڭى جەرياننى قوزغىتالمىدى.
    سىستېما ئاچقان ھۆججەت ئەڭ يۇقىرى چەككە يەتكەن بولۇشى مۇمكىن، ياكى سىز ئېچىشقا يول قويىدىغان ھۆججەت چېكىگە يەتكەن بولۇشى مۇمكىن.

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
ug: يېڭى جەرياننى قۇرالمىدى.
    سىستېما قۇرغان جەريان سانى ئەڭ يۇقىرى چەككە يەتكەن بولۇشى مۇمكىن، ياكى سىز قۇرۇشقا يول قويىدىغان جەريان سانى چېكىگە يەتكەن بولۇشى مۇمكىن.

en: Could not find '%1' executable.
ug: '%1' ئىجراچان پروگراممىنى تاپالمىدى.

en: Could not open library '%1'.
    %2
ug: '%1' ئامبارنى ئاچالمىدى.
    %2

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
ug: '%1' دىن 'kdemain' نى تاپالمىدى.
    %2

en: KDEInit could not launch '%1'
ug: '%1' نى KDEInit قوزغىتالمىدى

en: Could not find service '%1'.
ug: '%1' مۇلازىمەتنى تاپالمىدى.

en: Service '%1' must be executable to run.
ug: '%1' مۇلازىمەت ئىجراچان بولغاندىلا ئاندىن ئىجرا قىلىنىدۇ.

en: Service '%1' is malformatted.
ug: '%1' مۇلازىمەتنىڭ فورماتى خاتا.

en: Launching %1
ug: %1 ئىجرا قىلىۋاتىدۇ

en: Unknown protocol '%1'.
ug: نامەلۇم كېلىشىم '%1'.

en: Error loading '%1'.
ug: '%1' يۈكلىگەندە خاتالىق كۆرۈلدى.

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
ug: klauncher: بۇ پروگرامما قولدا ئىجرا قىلىشقا لايىھىلەنمىگەن.
    klauncher: ئۇ ئۆزلۈكىدىن kdeinit4 تەرىپىدىن قوزغىتىلىدۇ

en: Evaluation error
ug: مۆلچەر خاتالىقى

en: Range error
ug: دائىرە خاتا

en: Reference error
ug: نەقىل خاتالىقى

en: Syntax error
ug: گرامماتىكىلىق خاتالىق

en: Type error
ug: تىپ خاتا

en: URI error
ug: URI خاتا

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, calc)
en: JS Calculator
ug: JS ھېسابلىغۇچ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, KJSConsole) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, jsConsole)
en: MainWindow
ug: ئاساسىي كۆزنەك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
ug: <h1>KJSEmbed پۈتۈك كۆرگۈچ</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mExecute)
en: Execute
ug: ئىجرا قىل

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuFile)
en: File
ug: ھۆججەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Open Script
ug: قوليازما ئاچ

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Open a script...
ug: قوليازمىدىن بىرنى ئاچ…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Close Script
ug: قوليازما ياپ

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Close script...
ug: قوليازما ياپ…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonQuit) i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Quit application...
ug: پروگراممىدىن چېكىن…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run
ug: ئىجرا

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run script...
ug: قوليازما ئىجرا قىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run To...
ug: ئىجرا ئورنى…

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run to breakpoint...
ug: ئۈزۈلۈش نۇقتىسىغىچە ئىجرا قىل…

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step to next line...
ug: كېيىنكى قۇرغا قەدەملە…

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step execution...
ug: قەدەمدە ئىجرا قىل…

en: Utility for running KJSEmbed scripts
ug: KJSEmbed scripts نى ئىجرا قىلىدىغان قورال

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
ug: (C) 2005-2006 KJSEmbed نىڭ يازغۇچىلىرى

en: Execute script without gui support
ug: GUI يوق ھالەتتە قوليازمىنى ئىجرا قىلىش

en: start interactive kjs interpreter
ug: ئۆز ئارا تەسىرچان kjs يەشكۈچنى قوزغات

en: start without KDE KApplication support.
ug: KDE KApplication نى ئىشلەتمەي ئىجرا قىلىش

en: Script to execute
ug: ئىجرا قىلىدىغان قوليازما

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
ug: '%1' نىڭ %2 قۇرىنى بىر تەرەپ قىلىشتا خاتالىق كۆرۈلدى: %3

en: include only takes 1 argument, not %1.
ug: include نىڭ پارامېتىرى پەقەت 1 لا. %1 ئەمەس.

en: File %1 not found.
ug: ھۆججەت %1 تېپىلمىدى.

en: library only takes 1 argument, not %1.
ug: ئامبارنىڭ پارامېتىرى پەقەت 1 لا. %1 ئەمەس.

en: Alert
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

en: Confirm
ug: جەزملە

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
ug: ھادىسە تۇتقۇچ خاتا: Object %1 Identifier %2 فۇنكسىيە %3 تىپ: %4

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
ug: %2:%3:%4 دىكى فۇنكسىيە '%1' نى چاقىرغاندا مۇستەسنا يۈز بەردى.

en: Could not open file '%1'
ug: ھۆججەت «%1» نى ئاچالمايدۇ

en: Could not create temporary file.
ug: ۋاقىتلىق ھۆججەت قۇرالمىدى.

en: %1 is not a function and cannot be called.
ug: «%1» فۇنكسىيە ئەمەس، شۇڭا چاقىرغىلى بولمىدى.

en: %1 is not an Object type
ug: '%1' نەڭ تىپى ئەمەس

en: Action takes 2 args.
ug: ھەرىكەت ئىككى پارامېتىردا ئىشلەيدۇ.

en: ActionGroup takes 2 args.
ug: ھەرىكەت گۇرۇپپىسى ئىككى پارامېتىردا ئىشلەيدۇ.

en: Must supply a valid parent.
ug: ئىناۋەتلىك ئاتا كۆرسىتىلىشى كېرەك.

en: There was an error reading the file '%1'
ug: ھۆججەت '%1' نى ئوقۇشتا خاتالىق كۆرۈلدى.

en: Could not read file '%1'
ug: ھۆججەت '%1' ئوقۇغىلى بولمىدى

en: Must supply a filename.
ug: ھۆججەت ئاتى بېرىلىشى كېرەك.

en: '%1' is not a valid QLayout.
ug: «%1» ئىناۋەتلىك QLayout ئەمەس.

en: Must supply a layout name.
ug: جايلاشتۇرۇش ئاتى بېرىلىشى كېرەك.

en: Wrong object type.
ug: خاتا نەڭ تىپى.

en: First argument must be a QObject.
ug: تۇنجى پارامېتىر چوقۇم <icode>QObject</icode> بولمىسا بولمايدۇ.

en: Incorrect number of arguments.
ug: پارامېتىرنىڭ سانى توغرا ئەمەس.

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
ug[0]: slot %1 دانە پارامېتىر تەلەپ قىلىۋاتىدۇ

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
ug[0]: بىراق %1 دانە پارامېتىر بار

[ctx: %1 is 'the slot asked for foo arguments', %2 is 'but there are only bar available']
en: %1, %2.
ug: %1، %2.

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
ug: %2 (%3) تىپنى %1 قىممەتكە ئايلاندۇرۇش مەغلۇپ بولدى

en: No such method '%1'.
ug: بۇنداق '%1' ئۇسۇل يوق

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
ug: '%1' ئۇسۇل چاقىرىش مەغلۇپ بولدى. پارامېتىر %2 نىڭغا ئېرىشكىلى بولمىدى: %3

en: Call to '%1' failed.
ug: '%1' چاقىرىش مەغلۇپ بولدى.

en: Could not construct value
ug: قىممەت شەكىللەندۈرەلمىدى

en: Not enough arguments.
ug: پارامېتىر يېتىشمىدى.

en: Failed to create Action.
ug: مەشغۇلات ھاسىل قىلىش مەغلۇپ بولدى.

en: Failed to create ActionGroup.
ug: ActionGroup ھاسىل قىلىش مەغلۇپ بولدى.

en: No classname specified
ug: تىپ ئاتى بېكىتىلمىگەن

en: Failed to create Layout.
ug: جايلاشتۇرۇش ھاسىل قىلىش مەغلۇپ بولدى.

en: No classname specified.
ug: تىپ ئاتى بېكىتىلمىگەن.

en: Failed to create Widget.
ug: Widget ھاسىل قىلىش مەغلۇپ بولدى.

en: Could not open file '%1': %2
ug: ھۆججەت «%1» نى ئاچقىلى بولمىدى: %2

en: Failed to load file '%1'
ug: ھۆججەت '%1' نى ئوقۇش مەغلۇپ بولدى.

en: '%1' is not a valid QWidget.
ug: '%1' ئىناۋەتلىك  QWidget ئەمەس.

en: Must supply a widget name.
ug: widget ئاتى بېرىلىشى كېرەك.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
ug: ئوقۇر تۇتقۇچ خاتا: نەڭ %1 بەلگە %2  ئۇسۇل %3 ئىمزا: %4.

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
ug: %2 دىن '%1' ئوقۇرنى چاقىرغاندا مۇستەسنا كۆرۈلدى: %3:%4

en: loading %1
ug: %1 يۈكلەۋاتىدۇ

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
note: i18n("Unsorted")); Currently this is used for latest
en: Latest
ug: ئەڭ يېڭى

en: Highest Rated
ug: ئەڭ ئالقىشلانغان

en: Most Downloads
ug: ئەڭ كۆپ چۈشۈرۈلمە

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ug: <qt><i>gpg</i> قوزغىتىپ، ئىشلەتكىلى بولىدىغان شىفىرلىق ئاچقۇچقا ئېرىشەلمىدى. <i>gpg</i> ئورنىتىلغانلىقىنى جەزملەڭ، بولمىسا چۈشۈرگەن مەنبەنى دەلىللىيەلمەيدۇ.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
ug: <qt>شىفىرلىق ئاچقۇچ<b>0x%1</b>نىڭ ئىم جۈملىسىنى كىرگۈزۈڭ، بۇ شىفىرلىق ئاچقۇچ تەۋەلىكى<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ug: <qt><i>gpg</i> قوزغىتىپ، ھۆججەتنىڭ ئىناۋەتلىكلىكىنى تەكشۈرەلمىدى. <i>gpg</i> ئورنىتىلغانلىقىنى جەزملەڭ، بولمىسا چۈشۈرگەن مەنبەنى دەلىللىيەلمەيدۇ.</qt>

en: Select Signing Key
ug: ئىمزاغا شىفىرلىق ئاچقۇچ تاللاڭ

en: Key used for signing:
ug: ئىمزاغا ئىشلىتىدىغان شىفىرلىق ئاچقۇچ:

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
ug: <qt> <i>gpg</i> قوزغىتىپ ئىمزا قويالمىدى. <i>gpg</i> ئورنىتىلغانلىقىنى جەزملەڭ، بولمىسا مەنبەگە ئىمزا قويۇلىدۇ.</qt>

en: Get Hot New Stuff
ug: يېڭى قوراللارغا ئېرىش

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
ug: %1 كېڭەيتىلمە ئورناتقۇچ

en: Add Rating
ug: باھا قوش

en: Add Comment
ug: ئىزاھات قوش

en: View Comments
ug: ئىزاھات كۆرسەت

en: Re: %1
ug: جاۋاب: %1

en: Timeout. Check Internet connection.
ug: ۋاقىت ھالقىدى. ئىنتېرنېت ئۇلىنىشىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Entries failed to load
ug: مەزمۇن يۈكلىيەلمىدى

en: Server: %1
ug: مۇلازىمېتىر: %1

en: <br />Provider: %1
ug: <br />تەمىنلىگۈچى: %1

en: <br />Version: %1
ug: <br />نەشرى: %1

en: Provider information
ug: تەمىنلىگۈچى ئۇچۇرى

en: Could not install %1
ug: %1 ئورنىتالمايدۇ

en: Get Hot New Stuff!
ug: يېڭى قورالغا ئېرىش!

en: There was an error loading data providers.
ug: سانلىق-مەلۇمات تەمىنلىگۈچى مەنبەسى يۈكلىگەندە خاتالىق كۆرۈلدى.

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
ug: كېلىشىم خاتالىقى كۆرۈلدى. ئىلتىماس مەغلۇپ بولدى.

en: Desktop Exchange Service
ug: ئۈستەلئۈستى ئالماشتۇرۇش مۇلازىمىتى

en: A network error has occurred. The request has failed.
ug: تور خاتالىقى كۆرۈلدى. ئىلتىماس مەغلۇپ بولدى.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Source:
ug: مەنبە(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLinkLabel)
en: ?
ug: ؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Order by:
ug: تەرتىپى(&O):

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Enter search phrase here
ug: ئىزدەيدىغاننى بۇ يەرگە كىرگۈزۈڭ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_collaborationButton)
en: Collaborate
ug: ھەمكارلىق

en: Rating:
ug: باھالاش:

en: Downloads:
ug: چۈشۈرۈش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: Install
ug: ئورنات

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
ug: يوقات

en: <p>No Downloads</p>
ug: <p>چۈشۈرۈش يوق</p>

en: <p>Downloads: %1</p>
ug: <p>چۈشۈرۈش: %1</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioUpdate)
en: Update
ug: يېڭىلا

en: Rating: %1
ug: باھا: %1

en: No Preview
ug: ئالدىن كۆزىتىش يوق

en: Loading Preview
ug: ئالدىن كۆزىتىش يۈكلەۋاتىدۇ

en: Comments
ug: ئىزاھات

en: Changelog
ug: خاتىرە يېڭىلا

en: Switch version
ug: ئالماشتۇرغان نەشرى

en: Contact author
ug: يازغۇچى بىلەن ئالاقە

en: Collaboration
ug: ھەمكارلىق

en: Translate
ug: تەرجىمە

en: Subscribe
ug: مۇشتەرى

en: Report bad entry
ug: خاتا تۈرنى مەلۇم قىل

en: Send Mail
ug: ئېلخەت ئەۋەت

en: Contact on Jabber
ug: Jabber دا ئالاقىلەش

en: Provider: %1
ug: تەمىنلىگۈچى: %1

en: Version: %1
ug: نەشرى: %1

en: The removal request was successfully registered.
ug: چىقىرىۋېتىش ئىلتىماسى مۇۋەپپەقىيەتلىك خەتلەندى.

en: Removal of entry
ug: تۈر چىقىرىۋېتىش

en: The removal request failed.
ug: چىقىرىۋېتىش ئىلتىماس مەغلۇپ بولدى.

en: The subscription was successfully completed.
ug: مۇشتەرى مۇۋەپپەقىيەتلىك تاماملاندى.

en: Subscription to entry
ug: مۇشتەرى تۈر

en: The subscription request failed.
ug: مۇشتەرى ئىلتىماسى مەغلۇپ بولدى.

en: The rating was submitted successfully.
ug: باھا مۇۋەپپەقىيەتلىك تاپشۇرۇلدى.

en: Rating for entry
ug: تۈرگە باھا

en: The rating could not be submitted.
ug: باھا تاپشۇرۇش مەغلۇپ بولدى.

en: The comment was submitted successfully.
ug: ئىزاھات مۇۋەپپەقىيەتلىك تاپشۇرۇلدى.

en: Comment on entry
ug: تۈرگە ئىزاھات

en: The comment could not be submitted.
ug: ئىزاھاتنى تاپشۇرالمىدى.

en: KNewStuff contributions
ug: KNewStuff تۆھپىكارلار

en: This operation requires authentication.
ug: بۇ مەشغۇلاتنى دەلىللەش زۆرۈر.

en: Version %1
ug: نەشرى  %1

en: Leave a comment
ug: ئىزاھاتتىن بىرنى قالدۇر

en: User comments
ug: ئىشلەتكۈچى ئىزاھاتى

en: Rate this entry
ug: بۇ تۈرگە باھا

en: Translate this entry
ug: بۇ تۈرنى تەرجىمە قىل

en: Payload
ug: ئۈنۈملۈك يۈك

en: Download New Stuff...
ug: يېڭى قورال چۈشۈر…

en: Hot New Stuff Providers
ug: يېڭى قورال تەمىنلىگۈچى

en: Please select one of the providers listed below:
ug: تۆۋەندىكى تەمىنلىگۈچىلەردىن بىرنى تاللاڭ:

en: No provider selected.
ug: تەمىنلىگۈچى تاللانمىدى.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UploadDialog)
en: Share Hot New Stuff
ug: يېڭى قوراللارنى ھەمبەھىرلە

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
ug: %1 كېڭەيتىلمە يۈكلىگۈچ

en: Please put in a name.
ug: ئات كىرگۈزۈڭ:

en: Old upload information found, fill out fields?
ug: كونا يۈكلەش ئۇچۇرى تېپىلدى، تولدۇرامسىز؟

en: Fill Out
ug: تولدۇر

en: Do Not Fill Out
ug: تولدۇرما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
ug: ئاپتور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Email address:
ug: ئېلخەت مەنزىل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: License:
ug: ئىجازەتنامە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview URL:
ug: ئالدىن كۆزىتىش URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Language:
ug: تىل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: In which language did you describe the above?
ug: ئۈستىدىكى چۈشەندۈرۈشتە قايسى تىلنى ئىشلىتىسىز؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Please describe your upload.
ug: يۈكلىگىنىڭىزنى چۈشەندۈرۈڭ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Summary:
ug: ئۈزۈندى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Please give some information about yourself.
ug: ئۆزىڭىزگە ئائىت ئۇچۇرلارنى تەمىنلەڭ.

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
ug: بۇ تۈرنىڭ باھاسى %1 %2.
    ئۇنى سېتىۋالامسىز؟

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
ug: ھېسابات قالدۇقىڭىز بەك ئاز:
    قالدۇقىڭىز: %1
    باھا: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
ug: بېلىتىڭىز خاتىرىلەندى.

en: You are now a fan.
ug: سىز ھازىر ھەۋەسكار.

en: Network error. (%1)
ug: تور خاتالىقى: (%1)

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
ug: مۇلازىمېتىر ئىلتىماس بەك كۆپ. بىر قانچە مىنۇتتىن كېيىن قايتا سىناڭ.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
ug: نامەلۇم ئوچۇق ھەمكارلىق مۇلازىمەت ئېغىزى خاتالىقى. (%1)

en: Initializing
ug: دەسلەپلەشتۈرۈۋاتىدۇ

en: Configuration file not found: "%1"
ug: سەپلىمە ھۆججىتى تېپىلمىدى: "%1"

en: Configuration file is invalid: "%1"
ug: سەپلىمە ھۆججەت ئىناۋەتسىز: "%1"

en: Loading provider information
ug: تەمىنلىگۈچى ئۇچۇرىنى يۈكلەۋاتىدۇ

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
ug: ھۆججەتتىن يېڭى قورالنىڭ تەمىنلىگۈچى ئۇچۇرىنى ئوقۇغىلى بولمىدى: %1

en: Error initializing provider.
ug: تەمىنلىگۈچىنى دەسلەپلەشتۈرگەندە خاتالىق كۆرۈلدى.

en: Loading data
ug: سانلىق-مەلۇمات يۈكلەۋاتىدۇ

en: Loading data from provider
ug: تەمىنلىگۈچىدىن سانلىق-مەلۇمات يۈكلەۋاتىدۇ

en: Loading of providers from file: %1 failed
ug: ھۆججەت %1 دىن تەمىنلىگۈچى ئۇچۇرىنى يۈكلىيەلمىدى

en: Loading one preview | Loading %1 previews
ug[0]: %1 ئالدىن كۆزىتىشنى يۈكلەۋاتىدۇ

en: Installing
ug: ئورنىتىۋاتىدۇ

en: Invalid item.
ug: ئىناۋەتسىز تۈر.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
ug: تۈرنى چۈشۈرەلمىدى: "%1" چۈشۈرۈش URL يوق.

en: Download of "%1" failed, error: %2
ug: "%1" چۈشۈرەلمىدى، خاتالىق: %2

en: The downloaded file is a html file. This indicates a link to a website instead of the actual download. Would you like to open the site with a browser instead?
ug: چۈشۈرگەن ھۆججەت html ھۆججەت. بۇ تور بېكەتنى كۆرسىتىدىغان ئۇلانما بولۇپ، ھەقىقىي چۈشۈرىدىغان ھۆججەت ئەمەسلىكىنى بىلدۈرىدۇ. توركۆرگۈدە بۇ بېكەتنى ئاچامسىز؟

en: Possibly bad download link
ug: چۈشۈرۈش ئۇلانمىسى خاتا بولۇشى مۇمكىن

en: Downloaded file was a HTML file. Opened in browser.
ug: چۈشۈرگەن ھۆججەت HTML ھۆججەت. توركۆرگۈدە ئېچىلدى.

en: Could not install "%1": file not found.
ug: "%1" نى ئورنىتالمىدى: ھۆججەت تېپىلمىدى.

en: Overwrite existing file?
ug: مەۋجۇت ھۆججەتنى قاپلامسىز؟

en: Download File
ug: ھۆججەت چۈشۈر

en: Icons view mode
ug: سىنبەلگە كۆرۈنۈش ھالىتى

en: Details view mode
ug: تەپسىلىي كۆرۈنۈش ھالىتى

en: All Providers
ug: ھەممە تەمىنلىگۈچىلەر

en: All Categories
ug: بارلىق كاتېگورىيەلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Provider:
ug: تەمىنلىگۈچى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCategoryLabel)
en: Category:
ug: تۈرى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
ug: ئەڭ يېڭى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
ug: باھالاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
ug: ئەڭ كۆپ چۈشۈرۈلمە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
ug: ئورنىتىلغان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
ug: تەرتىپى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
ug: ئىزدە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
ug: <a href="http://opendesktop.org">باش بەت</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
ug: مەستانىسى

en: Details for %1
ug: %1 نىڭ تەپسىلاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceLabel_2)
en: Changelog:
ug: ئۆزگىرىش خاتىرىسى:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
ug: باش بەت

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
ug: ئىئانە

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
ug[0]: بىلىم ئامبىرى (%1 تۈر)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
ug: توركۆرگۈ كۆزنىكىدە ئاچ

en: Rating: %1%
ug: باھا: %1%

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
ug: <i>%1</i> غا ئاساسەن

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
ug[0]: %1 ھەۋەسكار

en: 1 download | %1 downloads
ug[0]: %1 چۈشۈرۈش

en: Updating
ug: يېڭىلاۋاتىدۇ

en: Install Again
ug: قايتا ئورنات

en: Fetching license data from server...
ug: مۇلازىمېتىردىن ئىجازەت بېرىلگەن كېلىشىمگە ئېرىشىۋاتىدۇ…

en: Fetching content data from server...
ug: مۇلازىمېتىردىن مەزمۇن سانلىق-مەلۇماتىغا ئېرىشىۋاتىدۇ…

en: Register a new account
ug: يېڭى بىر ھېسابات خەتلەت

en: Checking login...
ug: تىزىمغا كىرىشنى تەكشۈرۈۋاتىدۇ…

en: Fetching your previously updated content...
ug: ئىلگىرى يېڭىلىغان مەزمۇنغا ئېرىشىۋاتىدۇ…

en: Could not verify login, please try again.
ug: تىزىمغا كىرىشنى دەلىللىيەلمىدى، قايتا سىناڭ.

en: Fetching your previously updated content finished.
ug: ئىلگىرى يېڭىلىغان مەزمۇنغا ئېرىشىش تاماملاندى.

en: Fetching content data from server finished.
ug: مۇلازىمېتىردىن مەزمۇن سانلىق-مەلۇماتىغا ئېرىشىش تاماملاندى.

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
ug: تور بېكەت زىيارەت

en: File not found: %1
ug: ھۆججەت تېپىلمىدى: %1

en: Upload Failed
ug: يۈكلىيەلمىدى

en: The server does not recognize the category %2 to which you are trying to upload. | The server does not recognize any of the categories to which you are trying to upload: %2
ug[0]: مۇلازىمېتىر سىز يۈكلىگەن مەزمۇننىڭ تۈرىنى پەرقلەندۈرەلمىدى:  %2

en: The selected category "%1" is invalid.
ug: تاللانغان تۈر "%1" ئىناۋەتسىز.

en: Select preview image
ug: ئالدىن كۆزىتىدىغان سۈرەتنى تاللاڭ

en: There was a network error.
ug: تور خاتالىقى كۆرۈلدى.

en: Uploading Failed
ug: يۈكلىيەلمىدى

en: Authentication error.
ug: دەلىللەش خاتالىقى.

en: Upload failed: %1
ug: يۈكلىيەلمىدى: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadFileLabel)
en: File to upload:
ug: يۈكلەيدىغان ھۆججەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNewUpload)
en: New Upload
ug: يېڭى يۈك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Please fill out the information about your upload in English.
ug: سىز يۈكلىمەكچى بولغان مەزمۇنغا ئائىت ئۇچۇرنى ئىنگلىزچە تولدۇرۇڭ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mNameEdit)
en: Name of the file as it will appear on the website
ug: تور بېكەتتە كۆرۈنىدىغان ھۆججەت ئاتى

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, mNameEdit)
en: This should clearly describe the file content. It can be the same text as the title of the kvtml file.
ug: بۇ ھۆججەتنىڭ مەزمۇنىنى ئېنىق چۈشەندۈرۈشى كېرەك. kvtml ھۆججەتنىڭ ماۋزۇسى بىلەن ئوخشاش بولسا بولىدۇ.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview Images
ug: سۈرەتنى ئالدىن كۆزەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview1Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview3Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview2Button)
en: Select Preview...
ug: ئالدىن كۆزىتىشنى تاللا…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, priceCheckBox)
en: Set a price for this item
ug: بۇ تۈرگە باھا تەڭشەڭ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, priceGroupBox)
en: Price
ug: باھاسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceLabel)
en: Price:
ug: باھاسى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceReasonLabel)
en: Reason for price:
ug: باھا سەۋەبى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contentWebsiteLinkLabel)
en: Fetch content link from server
ug: مۇلازىمېتىردىن مەزمۇن ئۇلانمىسىغا ئېرىش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, creatingContentLabel)
en: Create content on server
ug: مۇلازىمېتىردا مەزمۇن قۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, creatingContentLabel_2)
en: Upload content
ug: مەزمۇن يۈكلە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview1Label)
en: Upload first preview
ug: بىرىنچى ئالدىن كۆزىتىشنى يۈكلە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Note: You can edit, update and delete your content on the website.
ug: دىققەت: سىز تور بېكەتتە ئۆزىڭىزنىڭ مەزمۇنىنى تەھرىرلەپ، يېڭىلاپ ۋە ئۆچۈرەلەيسىز.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview2Label)
en: Upload second preview
ug: ئىككىنچى ئالدىن كۆزىتىشنى يۈكلە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview3Label)
en: Upload third preview
ug: ئۈچىنچى ئالدىن كۆزىتىشنى يۈكلە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: I ensure that this content does not violate any existing copyright, law or trademark. I agree for my IP address to be logged. (Distributing content without the permission of the copyright holder is illegal.)
ug: بۇ مەزمۇننىڭ ھازىر بار بولغان ھەر قانداق نەشر ھوقۇقى، قانۇن ۋە تاۋار ماركىسىغا دەخلى قىلمايدىغانلىقىغا كاپالەتلىك قىلىمەن. IP ئادرېسىمنى خاتىرىلەشكە قوشۇلىمەن. (نەشر ھوقۇقى ئىجازىتى بولمىغانلارنىڭ ئىجازىتىدە مەزمۇن يوللاش قانۇنغا خىلاپ.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uploadButton)
en: Start Upload
ug: يۈكلەشنى باشلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
ug: ئاۋاز قوي(&S)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
ug: قويىدىغان ئاۋازنى تاللاڭ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
ug: قاڭقىش كۆزنىكىدە ئۇچۇرنى كۆرسەت(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
ug: خاتىرىنى ھۆججەتكە ساقلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
ug: ۋەزىپە تۈرىگە بەلگە سال(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
ug: بۇيرۇق ئىجرا قىل(&C)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
ug: ئىجرا قىلىدىغان بۇيرۇقنى تاللاڭ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, KTTS_check)
en: Sp&eech
ug: تاۋۇش(&E)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KTTS_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, KTTS_select)
en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
ug: <qt>ھادىسە تاپشۇرۇۋالغاندا  Jovie ھادىسىنى قانداق ئوقۇيدۇ. ئەگەر «ئۆزى بەلگىلىگەن تېكىستنى ئوقۇ» تاللانغان بولسا رامكىغا تېكىست كىرگۈزۈڭ. سىز تېكىستكە تۆۋەندىكىدەك ئورۇن بەلگىلىرىنى كىرگۈزەلەيسىز: <dl><dt>%e</dt><dd>ھادىسە ئاتى</dd><dt>%a</dt><dd>ھادىسە يوللايدىغان پروگرامما</dd><dt>%m</dt><dd>پروگرامما يوللىغان ئۇچۇر</dd></dl></qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Event Message
ug: ئوقۇش ھادىسە ئۇچۇرى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Event Name
ug: ئوقۇش ھادىسە ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Custom Text
ug: ئىختىيارى تېكىست تەلەپپۇزى

en: Configure Notifications
ug: ئۇقتۇرۇش سەپلەش

[ctx: State of the notified event]
en: State
ug: ھالەت

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
ug: ماۋزۇ

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
ug: <qt>ئىنتېرنېتتىن «%1» نى ئىزدەمسىز؟</qt>

en: Internet Search
ug: ئىنتېرنېتتا ئىزدەش

en: &Search
ug: ئىزدە(&S)

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
ug: تىپ: %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
ug: بۇ تىپتىكى ھۆججەتكە ئېلىپ بارغان مەشغۇلاتنى ئەستە ساقلا.

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
ug: %1 دا ئاچ(&O)

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
ug: %1 دا ئاچ(&O)

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
ug: %1 نى ئاچسۇنمۇ؟

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
ug: ئاچقۇز(&O)…

[ctx: @label:button]
en: &Open with
ug: ئاچقۇز(&O)

[ctx: @label:button]
en: &Open
ug: ئاچ(&O)

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
ug: ئاتى: %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
ug: بۇ دەل مۇلازىمېتىر تەۋسىيە قىلغان ھۆججەت ئاتى.

en: Do you really want to execute '%1'?
ug: راستلا '%1' نى ئىجرا قىلامسىز؟

en: Execute File?
ug: ھۆججەتنى ئىجرا قىلامدۇ؟

en: Accept
ug: قوشۇل

en: Reject
ug: رەت قىل

en: Untitled
ug: ماۋزۇسىز

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ug: پۈتۈك %1 ئۆزگەرتىلدى
    ئۆزگىرىشنى ساقلامسىز؟ تاشلىۋېتەمسىز؟

en: Close Document
ug: پۈتۈك ياپ

en: Error reading from PTY
ug: PTY دىن ئوقۇشتا خاتالىق كۆرۈلدى

en: Error writing to PTY
ug: PTY غا يېزىشتا خاتالىق كۆرۈلدى

en: PTY operation timed out
ug: PTY مەشغۇلات ۋاقتى ئېشىپ كەتتى

en: Error opening PTY
ug: PTY ئېچىشتا خاتالىق كۆرۈلدى

en: KDE application to run Kross scripts.
ug: Kross قوليازمىنى ئىجرا قىلىدىغان KDE پروگرامما.

en: Run Kross scripts.
ug: Kross قوليازمىنى ئىجرا قىل

en: Scriptfile
ug: قوليازما ھۆججەت

en: Scriptfile "%1" does not exist.
ug: "%1" قوليازما ھۆججەت مەۋجۇت ئەمەس.

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
ug: "%1" قوليازما ھۆججەتكە تەرجىمە قىلغۇچ بەلگىلىيەلمىدى

en: Failed to open scriptfile "%1"
ug: "%1" قوليازما ھۆججەتنى ئاچالمىدى

en: Failed to load interpreter "%1"
ug: "%1" تەرجىمە قىلغۇچنى يۈكلىيەلمىدى

en: No such interpreter "%1"
ug: "%1" تەرجىمە قىلغۇچ يوق

en: Failed to create script for interpreter "%1"
ug: "%1" تەرجىمە قىلغۇچقا قوليازما قۇرالمىدى

en: Level of safety of the Ruby interpreter
ug: Ruby تەرجىمە قىلغۇچنىڭ بىخەتەرلىك دەرىجىسى

en: Cancel?
ug: ۋاز كەچ؟

en: No such function "%1"
ug: <icode>%1</icode> دەيدىغان فۇنكسىيە يوق

en: Text:
ug: تېكىست:

en: Comment:
ug: ئىزاھات:

en: Icon:
ug: سىنبەلگە:

en: Interpreter:
ug: تەرجىمە قىلغۇچ

en: File:
ug: ھۆججەت:

en: Execute the selected script.
ug: تاللانغان قوليازمىنى ئىجرا قىل

en: Stop execution of the selected script.
ug: تاللانغان قوليازمىنىڭ ئىجرا قىلىنىشىنى توختات

en: Edit...
ug: تەھرىر…

en: Edit selected script.
ug: تاللانغان قوليازما تەھرىر

en: Add...
ug: قوش…

en: Add a new script.
ug: يېڭى قوليازما قوش…

en: Remove selected script.
ug: تاللانغان قوليازمىنى چىقىرىۋەت

en: Edit
ug: تەھرىرلەش

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
ug: ئادەتتىكى

en: The module %1 could not be found.
ug: %1 بۆلەكنى تاپالمىدى

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
ug: <qt><p>ئېنىقلاش ئۇچۇرى:<br />ئۈستەلئۈستى ھۆججىتى %1 نى تاپالمىدى.</p></qt>

en: The module %1 is disabled.
ug: %1 بۆلەك چەكلەنگەن.

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
ug: <qt><p>بۇ بۆلەكتىكى قاتتىق دېتال ياكى يۇمشاق دېتالغا مۇناسىۋەتلىك سەپلىمىنىڭ ھەممىسىنى ئىشلەتكىلى بولمايدۇ، ياكى بۇ بۆلەكنى باشقۇرغۇچى چەكلىگەن.</p></qt>

en: The module %1 is not a valid configuration module.
ug: %1 بۆلەك سەپلەشچان بۆلەك ئەمەس.

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
ug: <qt>ئېنىقلاش ئۇچۇرى:<br />ئۈستەلئۈستى ھۆججىتى %1 غا ئامبار بەلگىلەنمىگەن.</qt>

en: There was an error loading the module.
ug: بۆلەك يۈكلەشتە خاتالىق كۆرۈلدى.

en: <qt>The diagnosis is:<br />%1<p>Possible reasons:</p><ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
ug: <qt>ئېنىقلاش ئۇچۇرى:<br />%1<p>مۇمكىن بولغان سەۋەبى:</p><ul><li>ئاخىرقى قېتىم  KDE يېڭىلىغاندا خاتالىق كۆرۈلۈپ، تۇل تىزگىن بۆلىكىدىن بىرى قېلىپ قالغان.</li><li>سىستېمىڭىزدا ئۈچىنچى تەرەپ يۇمشاق دېتال بۆلىكى بار.</li></ul><p>بۇ ئەھۋاللارنى تەپسىلىي تەكشۈرۈپ، خاتالىق ئۇچۇرىدا قەيت قىلىنغان بۆلەكنى ئۆچۈرۈشنى سىناڭ. ئەگەر شۇنداق قىلسىڭىزمۇ بولمىسا، تارقىتىش سودىگىرى ياكى يۇمشاق دېتالنى بوغچىلىغۇچى بىلەن ئالاقىلىشىشنى ئويلىشىڭ.</p></qt>

en: <qt><p>Possible reasons:<ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul></p><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
ug: <qt><p>مۇمكىن بولغان سەۋەبى:<ul><li>ئاخىرقى قېتىم  KDE يېڭىلىغاندا خاتالىق كۆرۈلۈپ، تۇل تىزگىن بۆلىكىدىن بىرى قېلىپ قالغان.</li><li>سىستېمىڭىزدا ئۈچىنچى تەرەپ يۇمشاق دېتال بۆلىكى بار.</li></ul></p><p>بۇ ئەھۋاللارنى تەپسىلىي تەكشۈرۈپ، خاتالىق ئۇچۇرىدا قەيت قىلىنغان بۆلەكنى ئۆچۈرۈشنى سىناڭ. ئەگەر شۇنداق قىلسىڭىزمۇ بولمىسا، تارقىتىش سودىگىرى ياكى يۇمشاق دېتالنى بوغچىلىغۇچى بىلەن ئالاقىلىشىشنى ئويلىشىڭ.</p></qt>

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
ug: بۇ سەپلىمە بۆلىكى %1 دا ئېچىلغان

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
ug: نۆۋەتتىكى بۆلەكنىڭ تەڭشىكى ئۆزگەرتىلدى.
    ئۆزگەرتىشنى ساقلامسىز ياكى تاشلىۋېتەمسىز؟

en: Apply Settings
ug: تەڭشەك قوللان

note: i18n: ectx: label, entry, group (DesktopIcons)
en: Distance between desktop icons
ug: ئۈستەل ئۈستى سىنبەلگە ئارىسىدىكى ئارىلىق

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (DesktopIcons)
en: The distance between icons specified in pixels.
ug: سىنبەلگە ئارىسىدىكى ئارىلىق پىكسېل بىلەن بەلگىلىنىدۇ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Widget style to use
ug: ئىشلىتىدىغان بۆلەكچە ئۇسلۇبى

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
ug: بۆلەكچە ئۇسلۇب ئاتى، مەسىلەن، "keramik" ياكى "plastik"

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use the PC speaker
ug: PC ياڭراتقۇنى ئىشلەت

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
ug: ئادەتتىكى PC ياڭراتقۇنى ئىشلىتىپ KDE نىڭ ئۇقتۇرۇش سىستېمىسى بىلەن ئالماشتۇرامدۇ يوق.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: What terminal application to use
ug: پروگرامما ئىشلىتىدىغان تېرمىنال

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
ug: تېرمىنال پروگراممىسىدىن بىرى قوزغىتىلغان بولسىلا بۇ تېرمىنال تەقلىدلىگۈچ پروگراممىسىمۇ ئىشلىتىلىدۇ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fixed width font
ug: تەڭ كەڭلىكتىكى خەت نۇسخا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
ug: بۇ خەت نۇسخىسى تەڭ كەڭلىكتىكى خەت نۇسخىسى ئىشلىتىدىغان چاغدا ئىشلىتىلىدۇ. بىر تەڭ كەڭلىكتىكى خەت نۇسخىسى مۇقىم كەڭلىككە ئىشلىتىلىدۇ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: System wide font
ug: سىستېما دائىرىسىدىكى خەت نۇسخا

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for menus
ug: تىزىملىك خەت نۇسخا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for menus in applications.
ug: پروگرامما تىزىملىكىدە ئىشلىتىدىغان خەت نۇسخا.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for links
ug: ئۇلانما رەڭگى

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What color links should be that have not yet been clicked on
ug: تېخى چېكىلمىگەن ئۇلانما ئىشلىتىدىغان رەڭ

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for visited links
ug: زىيارەت قىلىنغان ئۇلانما رەڭگى

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for the taskbar
ug: ۋەزىپە بالداق خەت نۇسخا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
ug: ئېكران ئاستىدىكى تاختىدا ئىشلىتىدىغان خەت نۇسخىسى. ئۇ يەرگە نۆۋەتتە ئىجرا قىلىنىۋاتقان پروگراممىلار كۆرسىتىلىدۇ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fonts for toolbars
ug: قورال بالداق خەت نۇسخىسى

note: i18n: ectx: label, entry (Desktop Screenshot), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for taking screenshot
ug: ئېكران كەسمىسى تۇتىدىغان تېزلەتمە

note: i18n: ectx: label, entry (Enable/Disable Clipboard Actions), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
ug: چاپلاش تاختا ھەرىكىتىنى ئېچىش ياكى يېپىشنى ئالماشتۇرۇشقا ئىشلىتىدىغان تېزلەتمە

note: i18n: ectx: label, entry (Halt without Confirmation), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
ug: جەزملىمەيلا كومپيۇتېرنى تاقايدىغان تېزلەتمە

note: i18n: ectx: label, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Show directories first
ug: تۇنجى كۆرسىتىدىغان مۇندەرىجە

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
ug: ھۆججەت كۆرسەتكەندە قىسقۇچنى ئەڭ ئۈستىگە جايلاشتۇرىدۇ

note: i18n: ectx: label, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: The URLs recently visited
ug: يېقىندا زىيارەت قىلغان URL

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
ug: مەسىلەن ھۆججەت سۆزلەشكۈنىڭ ئۆزلۈكىدىن تاماملاش ئىقتىدارىدا ئىشلىتىلىدۇ

note: i18n: ectx: label, entry (Show Preview), group (KFileDialog Settings)
en: Show file preview in file dialog
ug: ھۆججەت سۆزلەشكۈدە ھۆججەت ئالدىن كۆزىتىشنى كۆرسەت

note: i18n: ectx: label, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Show hidden files
ug: يوشۇرۇن ھۆججەتلەرنى كۆرسەت

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
ug: بىر نۇقتا (ئادەتتە ھۆججەت يوشۇرۇشقا ئىشلىتىلىدۇ)دىن باشلانغان ھۆججەتنى كۆرسىتەمدۇ يوق

note: i18n: ectx: label, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Show speedbar
ug: سۈرئەت بالداقنى كۆرسەت

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
ug: ھۆججەت سۆزلەشكۈنىڭ سول تەرىپىدە تېز سىنبەلگە كۆرسىتەمدۇ يوق

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What country
ug: قايسى دۆلەت

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
ug: مەسىلەن، ئىشلەتكۈچى سان، پۇل بىرلىكى ۋە ۋاقىت/چېسلالارنى قانداق كۆرسىتىشكە ئىشلىتىلىدۇ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What language to use to display text
ug: قايسى تىلدا تېكىست كۆرسىتىدۇ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: Character used for indicating positive numbers
ug: مەنپىي ساننى ئىپادىلەيدىغان ھەرپ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Most countries have no character for this
ug: زور كۆپچىلىك دۆلەتلەر بۇنى ئىشلەتمىگەن ھەرپ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Paths)
en: Path to the autostart directory
ug: ئۆزلۈكىدىن قوزغىلىدىغان مۇندەرىجىگە قاراتقان يول

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Paths)
en: Path to the directory containing executables to be run on session login
ug: ئەڭگىمە تىزىمغا كىرگەندە  ئىجرا قىلىنىدىغان ئىككىلىك سىستېمىدىكى پروگراممىنىڭ مۇندەرىجە يولى

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Enable SOCKS support
ug: SOCKS قوللاشنى قوزغات

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Socks)
en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
ug: KDE تارماق سىستېمىدا SOCKS نىڭ 4 ياكى 5 نەشرىنى ئاچامدۇ يوق

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Path to custom SOCKS library
ug: ئىختىيارى SOCKS ئامبىرىغا قارىتىلغان يول

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Highlight toolbar buttons on mouse over
ug: چاشقىنەك توپچا ئۈستىدىن ئۆتكەندە قورال بالداقنى يورۇت

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Show text on toolbar icons
ug: قورال بالداق سىنبەلگىدە تېكىست كۆرسەت

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Toolbar style)
en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
ug: قورال بالداق سىنبەلگە ئۈستىدە تېكىست كۆرسەت

note: i18n: ectx: label, entry (EchoMode), group (Passwords)
en: Password echo type
ug: ئىم كۆرسىتىش تىپى

note: i18n: ectx: label, entry (Dialog Size), group (KKeyDialog Settings)
en: The size of the dialog
ug: سۆزلەشكۈ چوڭلۇقى

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
ug: قىستۇرمىنىڭ بېقىندىلىق مۇناسىۋىتى سەۋەبىدىن ئىجرا قىلىش ئۆزلۈكىدىن ئۆزگەرتىلدى. بۇ جاينى چېكىپ تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇرغا ئېرىشىڭ.

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
ug: قىستۇرمىنىڭ بېقىندىلىق مۇناسىۋىتىنى قاندۇرۇش ئۈچۈن ئۆزگەرتىش ئۆزلۈكىدىن ئىجرا قىلىندى:

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
ug: 
        %2 قىستۇرمىنىڭ بېقىندىلىق مۇناسىۋىتى سەۋەبىدىن  %1 قىستۇرما ئۆزلۈكىدىن تاللاندى

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
ug: 
        %2 قىستۇرمىنىڭ بېقىندىلىق مۇناسىۋىتى سەۋەبىدىن  %1 قىستۇرما ئۆزلۈكىدىن تاللانمىدى

en: Dependency Check
ug: بېقىندىلىق تەكشۈرۈش

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
ug[0]: قىستۇرمىنىڭ بېقىندىلىق مۇناسىۋىتى سەۋەبىدىن %1 قىستۇرما ئۆزلۈكىدىن قوشۇلدى.

en: ,
ug: ،

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
ug[0]: قىستۇرمىنىڭ بېقىندىلىق مۇناسىۋىتى سەۋەبىدىن %1 قىستۇرما ئۆزلۈكىدىن چىقىرىۋېتىلدى.

en: Search Plugins
ug: قىستۇرما ئىزدە

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
ug: %1 ھەققىدە

en: Could not load print preview part
ug: بېسىشنى ئالدىن كۆزىتىش بۆلىكىنى ئوقۇغىلى بولمىدى

en: Print Preview
ug: بېسىشنى ئالدىن كۆر

en: Select Components
ug: بۆلەك تاللا

en: Enable component
ug: بۆلەكنى قوزغات

en: Success
ug: مۇۋەپپەقىيەتلىك بولدى

en: Communication error
ug: ئالاقە مەغلۇپ بولدى

en: Invalid type in Database
ug: سانداندىكى ئىناۋەتسىز تىپ

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
ug: '%1' دىن كەلگەن سۈرۈشتۈرۈش نەتىجىسى

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing.]
en: Query Results
ug: سۈرۈشتۈرۈش نەتىجىسى

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
ug: ۋە

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
ug: ياكى

en: Nepomuk Resource Class Generator
ug: Nepomuk مەنبە تىپ ھاسىل قىلغۇچ

en: Maintainer
ug: مەسئۇل كىشى

en: Major cleanup - Personal hero of maintainer
ug: تۆھپىسى كۆپ ئاسرىغۇچىلار مۇھىم بولغان كود تازىلاش خىزمىتىنى ئىشلىدى

en: Verbose output debugging mode.
ug: تەپسىلىي سازلاش ھالىتى.

en: Generate simple and fast wrapper classes not based on Nepomuk::Resource which do not provide any data integrity checking
ug: ئاددىي يۇقىرى ئۈنۈملۈك ئورالما تىپى ھاسىل قىلىدۇ، ئۇ Nepomuk::Resource تۈرى ئاساسىدا ئەمەس، يەنى ھېچقانداق سانلىق-مەلۇمات بىرلەشتۈرۈش تەكشۈرۈشى بىلەن تەمىنلىمەيدۇ

en: Actually generate the code.
ug: كود ھاسىل قىلىدۇ.

en: List all includes (deprecated).
ug: ئۆز ئىچىگە ئالغان ھەممە تۈرنى كۆرسىتىدۇ (ئىشلىتىلمەيدۇ).

en: List all header files that will be generated via the --writeall command.
ug: --writeall بۇيرۇقى ئارقىلىق شەكىللەنگەن باش ھۆججەتنىڭ ھەممە تىزىملىكىنى كۆرسىتىدۇ.

en: List all source files that will be generated via the --writeall command.
ug: --writeall بۇيرۇقى ئارقىلىق شەكىللەنگەن مەنبە ھۆججەتنىڭ ھەممە تىزىملىكىنى كۆرسىتىدۇ.

en: The ontology files containing the ontologies to be generated, a space separated list (deprecated: use arguments instead.)
ug: مەۋجۇدىيەت نەزەرىيە ھۆججىتى ھاسىل قىلىدىغان مەۋجۇدىيەت نەزەرىيە مەزمۇنىنى ئۆز ئىچىگە ئالغان، تىزىملىك بوشلۇق بىلەن ئايرىلىدۇ (ئىشلىتىلمەيدۇ، پارامېتىر بىلەن ئالماشتۇرۇلىدۇ)

en: Include path prefix (deprecated)
ug: يول ئالدى قوشۇلغۇچىنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ(ئىشلىتىلمەيدۇ)

en: Specify the target folder to store generated files into.
ug: ھاسىل بولغان ھۆججەتنى ساقلايدىغان نىشان قىسقۇچنى بەلگىلەيدۇ.

en: Templates to be used (deprecated).
ug: ئىشلىتىدىغان قېلىپ(ئىشلىتىلمەيدۇ).

en: Optionally specify the classes to be generated. Use option multiple times (defaults to all classes)
ug: بۇ تاللاشچان تۈر، ھاسىل قىلىدىغان تىپ بەلگىلىنىدۇ، كۆپ قېتىم ئىشلىتىشكە بولىدۇ(كۆڭۈلدىكى ئەھۋالدا ھەممە تىپ ھاسىل قىلىنىدۇ)

en: Serialization used in the ontology files. Will default to primitive file extension detection.
ug: مەۋجۇت ھۆججەتتە تەرتىپلەشتۈرۈش قوللىنىلىدۇ. كۆڭۈلدىكى ئەھۋالدا ئادەتتىكى ھۆججەت كېڭەيتىلگەن ئاتى ئارقىلىق مەشغۇلات بايقىلىدۇ.

en: Set the used visibility in case the classes are to be used in public API. <visibility-name> will be used to construct the export macro name and the export header. By default classes will not be exported.
ug: بۇ تىپلارنىڭ ئاممىۋى ئېغىزدىكى كۆرۈنۈشچانلىقى سەپلىنىدۇ. <كۆرۈنۈشچان ئات> پارامېتىرى ھاسىل قىلىنغان ماكرو ئاتى ۋە باش ھۆججەتكە ئىشلىتىلىدۇ. كۆڭۈلدىكى ئەھۋالدا تىپ چىقارمايدۇ.

en: The ontology files containing the ontologies to be generated.
ug: ھاسىل قىلىدىغان مەۋجۇت ھۆججەتنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ.

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
ug: بەلگە ئالماشتۇر

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
ug: خەتكۈش قوش

[ctx: @label:textbox]
en: Configure which tags should be applied.
ug: قايسى بەلگە ئىشلىتىش سەپلىنىدۇ.

[ctx: @label]
en: Create new tag:
ug: يېڭى بەلگە قۇر:

[ctx: @info]
en: Delete tag
ug: بەلگە ئۆچۈر

[ctx: @info]
en: Should the tag <resource>%1</resource> really be deleted for all files?
ug: راستلا ھەممە ھۆججەتتىن <resource>%1</resource> بەلگىنى ئۆچۈرەمسىز؟

[ctx: @title]
en: Delete tag
ug: بەلگە ئۆچۈر

[ctx: @action:button]
en: Delete
ug: ئۆچۈر

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

en: Changing annotations
ug: ئىزاھنى ئۆزگەرت

[ctx: @label]
en: Show all tags...
ug: ھەممە بەلگىنى كۆرسەت…

[ctx: @label]
en: Add Tags...
ug: بەلگە قوش…

[ctx: @label]
en: Change...
ug: ئۆزگەرت…

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Anytime
ug: ھەر ۋاقىت

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
ug: بۈگۈن

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
ug: تۈنۈگۈن

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
ug: بۇ ھەپتە

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
ug: ئۆتكەن ھەپتە

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
ug: بۇ ئاي

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
ug: ئوتكەن ئاي

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
ug: بۇ يىل

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
ug: ئۆتكەن يىل

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
ug: ئادەت...

en: This Week
ug: بۇ ھەپتە

en: This Month
ug: بۇ ئاي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_anytimeButton)
en: Anytime
ug: ھەر ۋاقىت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_beforeButton)
en: Before
ug: ئاۋۋال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_afterButton)
en: After
ug: داۋامى

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
ug: تېخىمۇ كۆپ…

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
ug: پۈتۈكلەر

[ctx: @option:check A filter on file type - audio files]
en: Audio
ug: ئۈن

[ctx: @option:check A filter on file type - media video]
en: Video
ug: سىن

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
ug: سۈرەتلەر

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
ug: مەرتىۋىسى يوق

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
ug: ئاخىرقى ئۆزگەرتىلگىنى

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
ug: ئەڭ مۇھىم

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Never opened
ug: زادىلا ئېچىلمىغان

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Any Rating
ug: خالىغان باھا

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
ug: 1 ياكى كۆپ

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
ug: 2 ياكى كۆپ

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
ug: 3 ياكى كۆپ

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
ug: 4 ياكى كۆپ

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Max Rating
ug: ئەڭ يۇقىرى باھا

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
ug: باشقىلار

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
ug: مەنبە

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
ug: مەنبە تىپى

en: Enter Search Terms...
ug: ئىزدەيدىغان ئاتالغۇنى كىرگۈزۈڭ…

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
ug: ئالاقەداشلار

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
ug: ئېلخەتلەر

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
ug: ۋەزىپىلەر

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
ug: خەتكۈشلەر

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
ug: ھۆججەتلەر

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
ug: باشقا

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobsBase)
en: ThreadWeaver Jobs Examples
ug: ThreadWeaver ۋەزىپە مىسالى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, JobsBase)
en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
ug: بۇ پروگرامما 4 جەرياندا 100 ۋەزىپىنى ئىجرا قىلىدۇ. ھەر بىر ۋەزىپە بىر مەزگىل ساقلايدۇ، بۇ مەزگىلنىڭ ئۇزۇنلۇقى 1 دىن 1000 ئارىسىدىكى خالىغان سان، بىرلىكى مىللىي سېكۇنت.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbLog)
en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
ug: تاللانسا جەريان پائالىيىتىگە مۇناسىۋەتلىك خاتىرە ئۇچۇرىنى كۆرگىلى بولىدۇ. خاتىرە ئۇچۇرىنى كونترول سۇپا چىقىرىشىدا كۆرگىلى بولىدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbLog)
en: Log thread activity
ug: جەريان پائالىيىتىنى خاتىرىلە

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ThreadWeaver::WeaverThreadGrid, threadGrid)
en: Displays Thread Activity
ug: جەريان پائالىيىتىنى كۆرسەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbStart)
en: Start
ug: باشلاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
ug: Weaver جەريان باشقۇرغۇچتىكى GUI نىڭ ئەمەلىي مىسالى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remaining number of jobs:
ug: قېلىپ قالغان ۋەزىپە سانى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonStart)
en: What time is it? Click to update.
ug: سائەت نەچچە بولدى؟ چېكىلسە يېڭىلايدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
ug: <html dir="RTL"><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:UKIJ Tuz Tom; Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbSelectFiles)
en: Select Files...
ug: ھۆججەت تاللا…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbCancel)
en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbSuspend)
en: Suspend
ug: توڭلات
