kscd - en to ug translation catalogue (59 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
ug: چېلىش تاماملانغاندا CD نى قاڭقىت

en: loop track
ug: نەغمە دەۋرىيلە

en: loop disc
ug: دىسكىنى دەۋرىيلە

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
ug: ئىختىيارىي

en: WELCOME!
ug: مەرھابا!

en: eject CD
ug: CD قاڭقىت

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
ug: KsCD - نەغمە تىزىمى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
ug: <html dir="RTL"><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">پلاستىنكا توپلىمى</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
ug: <html dir="RTL"><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">يىل</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
ug: نەغمە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
ug: ماۋزۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
ug: ئۇزۇنلۇقى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
ug: تېكىست خەت نۇسخىسى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
ug: تېكىست رەڭگى:

en: Configure Shortcuts...
ug: تېزلەتمە سەپلەش

en: Configure...
ug: سەپلە…

en: Download Info
ug: چۈشۈرۈش ئۇچۇرى

en: Upload Info
ug: يۈكلەش ئۇچۇرى

en: Play/Pause
ug: قويۇش/توختىتىش

en: Stop
ug: توختا

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
ug: كېيىنكى

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
ug: ئالدىنقى

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
ug: چىقار

en: Volume Up
ug: ئاۋازنى يۇقىرىلات

en: Volume Down
ug: ئاۋازنى تۆۋەنلەت

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
ug: ئىختىيارىي

en: Repeat Track
ug: نەغمە تەكرارلا

en: Repeat Album
ug: ئالبوم تەكرارلا

en: Show Tracklist
ug: نەغمە تىزىمىنى كۆرسەت

en: Mute/Unmute
ug: ئۈنلۈك/ئۈنسىز

en: Minimize
ug: كىچىكلەت

en: No disc
ug: دىسكا يوق

en: Invalid disc
ug: ئىناۋەتسىز دىسكا

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Appearance
ug: كۆرۈنۈشى

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
ug: نۆۋەتتىكى ئاسرىغۇچى، Solid/Phonon نەشر ئۆرلىتىش، QDBus باغلىنىش

en: Previous maintainer
ug: ئالدىنقى مەسئۇل ئادەم

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
ug: ھەردەم ئاڭلاتقۇ ئامبارنى يېڭىلىغۇچى، CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
ug: ھەردەم ئاڭلاتقۇ ئامبارنى ئالدىنقى ئاسرىغۇچى

en: Patches galore
ug: ياماقلارنى باشقۇرغۇچى

en: Workman library
ug: ھەردەم ئاڭلاتقۇ ئامبار

en: UI Work
ug: ئارايۈز خىزمىتى

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
ug: freedb.org نىڭ CDDB غا ئوخشاش ئەركىن CD ساندان تەمىنلىگەنلىكىگە ئالاھىدە رەھمەت

en: Start playing
ug: قويۇشنى باشلا

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
ug: CD نى قىستۇرغاندا چېلىشنى باشلايدۇ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
ug: بۇ تاللانما تاللانغاندا CD دىسكا CD-ROM غا قىستۇرۇلغان ھامان چېلىشنى باشلايدۇ.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
ug: چېلىش تاماملانغاندا CD نى قاڭقىتىدۇ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
ug: بۇ تاللانما تاللانغاندا CD چېلىش تاماملانغان ھامان ئۆزلۈكىدىن قاڭقىتىدۇ.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
ug: تاختىدا ئىشلىتىدىغان تېكىست رەڭگى.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
ug: تاختىدىكى تېكىست رەڭگىنى ئۆزگەرت

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
ug: تاختىدا ئىشلىتىدىغان خەت نۇسخا.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
ug: تاختىدىكى تېكىستنىڭ خەت نۇسخىسىنى ئۆزگەرت

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
ug: قوللىنىشچان پروگراممىغا ئىشلىتىدىغان تېرە

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
ug: قوللىنىشچان پروگرامما تېرەسىنى ئۆزگەرت

en: Unknown album
ug: نامەلۇم پلاستىنكا توپلىمى

en: Unknown artist
ug: نامەلۇم سەنئەتكار

en: Unknown title
ug: نامەلۇم ماۋزۇ

en: No Disc
ug: دىسكا يوق
