kopete - en to ug translation catalogue (844 entries)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices) i1
en: Name
ug: ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, listServers)
en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage2)
en: Finished
ug: تاماملاندى

en: Copy Link Address
ug: ئۇلانما ئادرېسىنى كۆچۈر

en: Error While Saving
ug: ساقلاۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى

en: Save File as
ug: ھۆججەتنى باشقا ئاتتا ساقلا

en: Unread Message
ug: ئوقۇلمىغان ئۇچۇر

[ctx: @action:button]
en: Clear Chat
ug: سۆھبەتنى تازىلا

[ctx: @action:button]
en: Send
ug: يوللا

[ctx: @info:status]
en: Ready.
ug: تەييار.

en: Send File...
ug: ھۆججەت يوللا…

en: Close All Chats
ug: ھەممە سۆھبەتلەرنى ياپ

en: Previous History
ug: ئالدىنقى تارىخ

en: Next History
ug: كېيىنكى تارىخ

en: Automatic Spell Checking
ug: ئاپتوماتىك ئىملا تەكشۈرۈش

en: Show Participants
ug: قاتناشقۇچىلارنى كۆرسەت

en: Toolbar Animation
ug: قورال بالداق جانلاندۇرۇمى

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
ug: ھازىرقى بەتكۈچنى تاقايدۇ

en: More...
ug: تېخىمۇ كۆپ…

en: Top
ug: ئۈستى

en: Bottom
ug: ئاستى

en: Left
ug: سول

en: Right
ug: ئوڭ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Chat
ug: پاراڭلىشىش(&C)

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: &Format
ug: فورمات(&F)

note: i18n: ectx: Menu (tabs)
en: &Tabs
ug: بەتكۈچلەر(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

note: i18n: ectx: ToolBar (chatToolBar)
en: Chat Toolbar
ug: سۆھبەت قورال بالداق

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: ToolBar (statusToolBar) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusGroup_) i18n: ectx: property (text), widget (QTab
en: Status
ug: ھالىتى

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
ug: پىچىم قورال بالدىقى

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat text color.
ug: سۆھبەت تېكىست رەڭگى.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat background color.
ug: سۆھبەت تەگلىك رەڭگى.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat link color.
ug: سۆھبەت ئۇلانما رەڭگى.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat font.
ug: سۆھبەت خەت نۇسخىسى.

en: Download
ug: چۈشۈرۈش

en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

en: Play
ug: قوي

en: Save as
ug: باشقا ئاتتا ساقلا

en: Set &Background Color...
ug: تەگلىك رەڭگىنى بەلگىلەش(&B)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, send_btn)
en: Send
ug: يوللا

en: Reply
ug: جاۋاب قايتۇر

en: Add Smiley
ug: كۈلكە قوش

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
ug: پىچىمى(&O)

en: Modify Account
ug: ھىساۋات نومۇرىنى ئۆزگەرتىش

en: Remove Account
ug: ھېساباتنى چىقىرىۋېتىش

en: Remove Identity
ug: كىملىك چىقىرىۋېتىش

en: New Identity
ug: يېڭى كىملىك

[ctx: String used for creating first copy of a named item]
en: Copy of %1
ug: %1 نىڭ كۆپەيتىلمىسى

en: Set &Default
ug: &كۆڭۈلدىكىگە تەڭشە

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KopeteAccountConfigBase)
en: Manage Accounts
ug: ھېسابات باشقۇر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxAccounts)
en: Accounts
ug: ھېساباتلار

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add a new account
ug: يېڭى ھېساباتتىن بىرنى قوشىدۇ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxIdentities)
en: Identities
ug: كىملىك

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: Add a new identity
ug: يېڭى كىملىك قوشىدۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: R&emove
ug: چىقىرىۋەت(&E)

en: Contact List
ug: ئالاقەداش تىزىمى

en: Advanced
ug: ئالىي

en: Layout
ug: جايلاشتۇرۇش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Colors
ug: رەڭلەر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting)
en: Manual
ug: قولدا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconBorders)
en: Borders
ug: يان رامكا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, visibleRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
ug: ئالدىن كۆزەت

en: Small
ug: كىچىك

en: Bold
ug: توم

en: Italic
ug: يانتۇ

en: Center
ug: مەركەز

en: Alignment
ug: توغرىلاش

en: Width
ug: كەڭلىك

en: Execute
ug: ئىجرا قىل

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AVDeviceConfig_VideoDevice)
en: Video
ug: سىن

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, deviceTab)
en: Device
ug: ئۈسكۈنە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Device:
ug: ئۈسكۈنە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
ug: كىرگۈز:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Optio&ns
ug: تاللانما(&N)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, actionsTab)
en: Actions
ug: مەشغۇلاتلار

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
ug: ئادەتتىكى(&G)

en: &Events
ug: ھادىسىلەر(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
ug: ماۋزۇ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatusMessage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Message:
ug: ئۇچۇر:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Chat) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Chat
ug: سۆھبەت

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Events)
en: Events
ug: ھادىسە

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, notifyGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Notifications
ug: ئۇقتۇرۇشلار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Miscellaneous
ug: باشقىلار

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_General) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: General
ug: ئادەتتىكى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: System Tray
ug: سىستېما قوندىقى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Offline
ug: توردا يوق

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Online
ug: توردا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Away
ug: يوق

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Busy
ug: ئالدىراش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, invisibleTab)
en: Invisible
ug: يوشۇرۇن

en: Unknown Error
ug: نامەلۇم خاتالىق

[ctx: This is the myself preview contact nickname]
en: Myself
ug: ئۆزۈم

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_chatFontSelection)
en: Fonts
ug: خەت نۇسخىلىرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use system font
ug: سىستېما خەت نۇسخىسى ئىشلەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Use custom font:
ug: ئىختىيارىي خەت نۇسخىسىنى ئىشلىتىش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Background color:
ug: تەگلىك رەڭگى(&B):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
ug: كۆرسەتكۈچ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stylesGroupBox)
en: Styles
ug: ئۇسلۇبلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HoverClose)
en: Show close button
ug: تاقاش توپچىسىنى كۆرسەت

en: General Plugins
ug: ئادەتتىكى قىستۇرما

en: Extended Away
ug: چوڭايتىۋەر

en: Idle
ug: بىكار

en: Do Not Change
ug: ئۆزگەرتمە

en: New Group
ug: يېڭى گۇرۇپپا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCustomAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButt
en: Add
ug: قوش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddGroup)
en: Add Group
ug: گۇرۇپپا قوش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Category:
ug: تۈرى:

en: Title
ug: ماۋزۇ

en: Placeholder
ug: ئورۇن بەلگىسى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Display Name
ug: كۆرسىتىش ئىسمى

en: Select Address Book
ug: ئادرېس دەپتىرى تاللاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAll)
en: Select &All
ug: ھەممىنى تاللا(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDeselectAll)
en: &Deselect All
ug: ھەممىنى تاللىما(&D)

en: Export
ug: ئېكسپورت قىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblFirstName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: First name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblLastName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Last name:
ug: تەگات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail_2)
en: Email:
ug: ئېلخەت:

en: &Move To
ug: يۆتكە(&M)

en: &Copy To
ug: كۆچۈر(&C)

[ctx: verb, rename a contact]
en: Rename
ug: ئات ئۆزگەرت

en: Select Account
ug: ھېسابات تاللاش

en: &Properties
ug: خاسلىق(&P)

en: Remove Contact
ug: ئالاقەداش ئۆچۈر

en: Remove Group
ug: گۇرۇپپىنى چىقىرىۋەت

en: Rename
ug: ئات ئۆزگەرت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDisplayName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
ug: ئاتى(&N):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpIcons)
en: Icons
ug: سىنبەلگىلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom &icons
ug: ئىختىيارى سىنبەلگىلىرىنى ئىشلەت(&I)

en: No Change
ug: ئۆزگىرىش يوق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Photo
ug: سۈرەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoCustom)
en: Custom:
ug: ئىختىيارى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChoosePhoto)
en: Choose...
ug: تاللا…

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Ad&vanced
ug: ئالىي(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: &Group:
ug: گۇرۇپپا(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, identityList)
en: Identity
ug: سالاھىيەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E-mail:
ug: ئېلخەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photo)
en: No Photo
ug: سۈرەت يوق

en: General Information
ug: ئادەتتىكى ئۇچۇر

en: Detailed Information
ug: تەپسىلىي ئۇچۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNickName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNick)
en: Nickname:
ug: تەخەللۇس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identityName)
en: Identity Name
ug: كىملىك ئاتى

en: View
ug: كۆرۈنۈش

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnEdit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_edit)
en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_groups)
en: &Groups
ug: گۇرۇپپىلار(&G):

en: &Away
ug: يوق(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: &Busy
ug: ئالدىراش(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnline)
en: &Online
ug: توردا(&O)

en: Docking in System Tray
ug: سىستېما قونداققا توختىتىۋاتىدۇ

en: Developer and maintainer
ug: ئىجادىيەتچى ۋە مەسئۇل كىشى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_lastName)
en: Developer
ug: ئىجادىيەتچى

en: Sounds
ug: ئۈن

en: Former developer
ug: سابىق ئىجادىيەتچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: C&lear
ug: تازىلا(&L)

en: Framerate
ug: سۈرەت تېزلىكى

en: Invert
ug: ئەكسى رەڭگە ئالماشتۇر

en: Infrared
ug: ئىنفرا قىزىل نۇر

en: Contour
ug: ئىزنا

en: Automatic
ug: ئاپتوماتىك

en: Quality
ug: سۈپەت

en: Off
ug: تاقا

en: Both
ug: ئىككىلىسى

en: On
ug: ئوچۇق

en: Brightness
ug: يورۇقلۇق

en: Hue
ug: رەڭگى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color_btn)
en: Color
ug: رەڭ

en: Contrast
ug: ئاق-قارىلىقى

en: Vertical Flip
ug: تىك يۆنىلىشتە چۆرگىلىتىش

en: Horizontal Flip
ug: توغرا يۆنىلىشتە چۆرگىلىتىش

en: Saturation
ug: تويۇنۇش

en: Volume
ug: ئاۋاز مىقدارى

en: Balance
ug: تەڭپۇڭ

en: Bass
ug: Bass مۇزىكىسى

en: Treble
ug: يۇقىرى ئاۋاز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, muteButton)
en: Mute
ug: ئۈنسىز

en: Gamma
ug: گامما

en: Exposure
ug: نۇر ئۆتۈش

en: Gain
ug: پايدا

en: Sharpness
ug: ئۆتكۈرلۈك

en: Color Effects
ug: رەڭ ئۈنۈملىرى

en: Rotate
ug: چۆرگىلەت

en: Background color
ug: تەگلىك رەڭگى

en: Connect
ug: باغلان

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Do Not Use
ug: ئىشلەتمە

en: Use
ug: ئىشلەت

en: Not Connected
ug: ئۇلانمىدى

en: Choose Account
ug: ھېسابات تاللاش

en: Properties
ug: خاسلىق

en: Edit Account
ug: ھېساباتنى تەھرىرلەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_add)
en: Add...
ug: قوش…

en: Authorize
ug: ھوقۇق بەر

en: Block
ug: بۆلەك

en: Outgoing Message Sent
ug: ئۇچۇر يوللاندى

[ctx: @action]
en: Chat
ug: سۆھبەت

en: You are not authorized to perform the command "%1".
ug: سىزنىڭ بۇيرۇق «%1» نى ئىجرا قىلىش ھوقۇقىڭىز يوق.

en: Command Error
ug: بۇيرۇق خاتالىقى

note: i18n: ectx: Menu (commandmenu)
en: Commands
ug: بۇيرۇقلار

en: Full Name
ug: تولۇق ئاتى

en: Idle Time
ug: بوش ۋاقىت

en: Last Seen
ug: ئەڭ ئاخىرقى كۆرۈنگەن ۋاقتى

en: First Name
ug: ئاتى

en: Last Name
ug: تەگات

en: Work Phone
ug: خىزمەت تېلېفون

en: Email Address
ug: ئېلخەت ئادرېسلىرى

en: Nick Name
ug: لەقىمى

en: Top Level
ug: ئۇستى قەۋەت

[ctx: Label for the default identity, used by users to group their instant messaging accounts]
en: Default Identity
ug: كۆڭۈلدىكى كىملىك

en: Status not available
ug: ھالەتنى ئىشلەتكىلى بولمايدۇ

en: Connecting
ug: باغلىنىۋاتىدۇ

en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Password Required
ug: ئىم لازىم

en: Copying
ug: كۆچۈرۈۋاتىدۇ

en: Source
ug: مەنبە

en: Destination
ug: نىشان

en: Kopete File Transfer
ug: Kopete ھۆججەت ئەۋەتىش

en: File Transfer
ug: ھۆججەت يوللاش

en: Overwrite File
ug: ھۆججەت قاپلاش

en: The directory %1 does not exist
ug: ‹%1› مۇندەرىجە مەۋجۇت ئەمەس

[ctx: @action]
en: View
ug: كۆرۈنۈش

[ctx: @action]
en: Close
ug: ياپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_btn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearBlackList) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearWhiteList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnClear)
en: Clear
ug: تازىلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: C&hange...
ug: ئۆزگەرت(&H)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Email
ug: ئېلخەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSearch)
en: S&earch:
ug: ئىزدە(&E):

en: Take a photo
ug: سۈرەتكە تارتىدۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Display name:
ug: كۆرسىتىش ئاتى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Information
ug: ئۇچۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Remember password
ug: ئىم ئەستە تۇت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Password:
ug: ئىم:

en: Send &File...
ug: ھۆججەت ئەۋەت(&F)…

en: &Block Contact
ug: ئالاقەداشنى چەكلە(&B)

en: Contacts
ug: ئالاقەداشلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yesButton)
en: Always
ug: ھەمىشە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noButton)
en: Never
ug: ھەرگىز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Command:
ug: بۇيرۇق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Alias:
ug: تەخەللۇس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_saveButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Save
ug: ساقلا(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kPushButton3)
en: &Cancel
ug: ۋاز كەچ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, protocolList)
en: Protocols
ug: كېلىشىم

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Alias
ug: تەخەللۇس

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Command
ug: بۇيرۇق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &Add
ug: قوش(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Text
ug: تېكىست

en: Replacement
ug: ئالماشتۇرۇش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeHost) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mC
en: &Remove
ug: چىقىرىۋەت(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Text:
ug: تېكىست(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Re&placement:
ug: ئالماشتۇرۇش(&P):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Contact Notes
ug: ئالاقەداش ئىزاھاتى

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ug: قوراللار(&T)

[ctx: @action:button]
en: Export
ug: ئېكسپورت قىل

en: Rename Filter
ug: سۈزگۈچنىڭ ئاتىنى ئۆزگەرت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Filters
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان سۈزگۈچلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename)
en: Rename...
ug: ئات ئۆزگەرت…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Criteria
ug: شەرت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexp)
en: Regular expression
ug: مۇنتىزىم ئىپادە

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editregexp)
en: Edit...
ug: تەھرىر…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_case)
en: Case sensitive
ug: چوڭ كىچىك يېزىلىشنى پەرقلەندۈر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Action
ug: مەشغۇلات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Low
ug: تۆۋەن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Normal
ug: نورمال

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Highlight
ug: يورۇت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_raise)
en: Raise window
ug: كۆزنەكنى كۆتۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_notifications)
en: Configure Notifications...
ug: ئۇقتۇرۇشلارنى سەپلە

en: Keep
ug: تەگمە

en: All
ug: ھەممىسى

en: Loading...
ug: ئوقۇۋاتىدۇ…

en: Searching...
ug: ئىزدەۋاتىدۇ…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, searchButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_search) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: &Search
ug: ئىزدە(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Ready
ug: تەييار

en: Saving
ug: ساقلاۋاتىدۇ

en: Are You Sure?
ug: راستمۇ؟

en: History
ug: ئىز

en: History Plugin
ug: ئىز قىستۇرمىسى

en: Do Not Import
ug: ئىمپورت قىلماق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Contact:
ug: ئالاقەداش:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: All Messages
ug: بارلىق ئۇچۇرلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Date
ug: چېسلا

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Contact
ug: ئالاقەداش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
ug: ئىزدە:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ug: تاللانما

en: Unknown artist
ug: نامەلۇم سەنئەتكار

en: Unknown album
ug: نامەلۇم پلاستىنكا توپلىمى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Conjunction)
en: , and
ug: ، ۋە

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NowListeningPrefsUI)
en: Now Listening
ug: ھازىر ئاڭلاۋاتىدۇ

en: Close
ug: ياپ

en: Question and Answer
ug: سوئال-جاۋاب

en: Shared Secret
ug: ھەمبەھىرلەنگەن مەخپىيەتلىك

[ctx: @title]
en: Question and Answer
ug: سوئال-جاۋاب

[ctx: @title]
en: Shared Secret
ug: ھەمبەھىرلەنگەن مەخپىيەتلىك

en: Authentication failed
ug: كىملىك دەلىللەش مەغلۇپ بولدى

[ctx: @title]
en: Authenticating contact...
ug: ئالاقەداشنىڭ سالاھىيىتىنى دەلىللەۋاتىدۇ…

en: <b>Authenticating contact...</b>
ug: <b>ئالاقىداشنىڭ سالاھىيىتىنى دەلىللەش…</b>

[ctx: @item:intable Fingerprint was never used]
en: Unused
ug: ئىشلىتىلمىگىنى

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in a private conversation]
en: Private
ug: شەخسىي

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in an unverified conversation]
en: Unverified
ug: تەكشۈرۈلمىگەن

[ctx: @item:intable Private conversation finished]
en: Finished
ug: تاماملاندى

[ctx: @item:intable The fingerprint is trusted]
en: Yes
ug: ھەئە

[ctx: @item:intable The fingerprint is not trusted]
en: No
ug: ياق

[ctx: @item:inmenu Use the default encryption mode specified in settings dialog]
en: &Default
ug: كۆڭۈلدىكى(&D)

[ctx: @item:inmenu Always encrypt messages]
en: Al&ways
ug: ھەمىشە(&W)

[ctx: @item:inmenu Use the manual encryption mode]
en: &Manual
ug: قوللانما(&M)

[ctx: @item:inmenu Never encrypt messages]
en: Ne&ver
ug: ھەرگىز(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Account:
ug: ھېسابات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btGenFingerprint)
en: &Generate
ug: ياسا(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fingerprint:
ug: بارماق ئىزى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Al&ways
ug: ھەمىشە(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: &Manual
ug: قوللانما(&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Ne&ver
ug: ھەرگىز(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Verified
ug: ئىسپاتلانغان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Fingerprint
ug: بارماق ئىزى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Protocol
ug: كېلىشىم

en: Please wait
ug: سەل ساقلاڭ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivKeyPopup)
en: Please Wait
ug: سەل ساقلاڭ

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Inbound
ug: كەلگەن

en: HTML Message Body
ug: HTML ئۇچۇر گەۋدىسى

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Inbound
ug: كەلگەن

en: Path
ug: يول

en: Direction
ug: يۆنىلىش

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add...
ug: قوش(&A)…

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
ug: چىقىرىۋەت(&R)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: Menu (privacyMenu)
en: Privacy
ug: شەخسىيەت

en: Statistics for %1
ug: %1 نىڭ ستاتىستىكىسى

en: General information
ug: ئادەتتىكى ئۇچۇر

en: online
ug: توردا

en: offline
ug: توردا يوق

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Colors
ug: رەڭلەر(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsAdd)
en: &Add...
ug: قوش(&A)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsUp)
en: Move &Up
ug: يۇقىرىغا(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsDown)
en: Move &Down
ug: تۆۋەنگە(&D)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Effects
ug: ئۈنۈملەر

en: Translate
ug: تەرجىمە

en: Afrikaans
ug: ئافرىكانچە

en: Albanian
ug: ئالبانچە

en: Arabic
ug: ئەرەبچە

en: Armenian
ug: ئەرمەنچە

en: Azerbaijani
ug: ئەزەربەيجانچە

en: Basque
ug: باسكىچە

en: Belarusian
ug: بېلارۇسچە

en: Bulgarian
ug: بۇلغارچە

en: Catalan
ug: كاتالانچە

en: Chinese (Simplified)
ug: خەنزۇچە (ئاددىي)

en: Chinese (Traditional)
ug: خەنزۇچە (مۇرەككەپ)

en: Croatian
ug: خورۋاتچە

en: Czech
ug: چېخچە

en: Danish
ug: دانىشچە

en: Dutch
ug: گوللاندىيەچە

en: English
ug: ئىنگلىزچە

en: Estonian
ug: ئېستونچە

en: Filipino
ug: فىلىپپىنچە

en: Finnish
ug: فىنچە

en: French
ug: فىرانسۇزچە

en: Galician
ug: گالىتسىيانچە

en: Georgian
ug: گىرۇزىنچە

en: German
ug: گېرمانچە

en: Greek
ug: گىرېكچە

en: Haitian Creole
ug: ھايتى تىلى؛ ھايتىچە

en: Hebrew
ug: ئىبرانىچە

en: Hindi
ug: ھىندىچە

en: Hungarian
ug: ماجارچە

en: Icelandic
ug: ئىسلاندچە

en: Indonesian
ug: ھىندونېزىيەچە

en: Irish
ug: ئىرېلاندچە

en: Italian
ug: ئىتاليانچە

en: Japanese
ug: ياپونچە

en: Korean
ug: كورېيەچە

en: Latvian
ug: لاتۋىيەچە

en: Lithuanian
ug: لىتۋاچە

en: Macedonian
ug: ماكېدونچە

en: Malay
ug: مالايچە

en: Maltese
ug: مالتاچە

en: Norwegian
ug: نورۋېگچە

en: Persian
ug: پارىسچە

en: Polish
ug: پولەكچە

en: Portuguese
ug: پورتۇگالچە

en: Romanian
ug: رۇمىنىيەچە

en: Russian
ug: رۇسچە

en: Serbian
ug: سېربچە

en: Slovak
ug: سىلوۋاكچە

en: Slovenian
ug: سىلوۋېنىيەچە

en: Spanish
ug: ئىسپانچە

en: Swahili
ug: سۋاھىلىچە

en: Swedish
ug: شۋېدچە

en: Thai
ug: تايلاندچە

en: Turkish
ug: تۈركچە

en: Ukrainian
ug: ئۇكرائىنچە

en: Urdu
ug: ئوردۇچە

en: Vietnamese
ug: ۋىيېتنامچە

en: Welsh
ug: ۋېلشچە

en: Yiddish
ug: يىددىشچە

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Scaling
ug: كۆرسىتىش نىسبىتى

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en:  pixel
ug:  پىكسېللار

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en:  seconds
ug:  سېكۇنت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Uploading
ug: يۈكلەۋاتىدۇ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatHTML)
en: Formatting
ug: فورمات

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox53) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mAccountInfo) i18n: ec
en: Account Information
ug: ھېساب ئۇچۇرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_firstName)
en: KDE
ug: ك د ئې(KDE)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Email address:
ug: ئېلخەت مەنزىل:

[ctx: This Means the User is Away]
en: Away
ug: يوق

[ctx: This Means the User is Away]
en: &Away
ug: يوق(&A)

en: Connection Error
ug: باغلىنىش خاتالىقى

en: Unable to create temporary file.
ug: ۋاقىتلىق ھۆججەتنى قۇرغىلى بولمىدى.

en: Gadu-Gadu
ug: گادۇ-گادۇ(Gadu-Gadu)

en: Success
ug: مۇۋەپپەقىيەتلىك بولدى

en: Your password has been changed.
ug: ئىم ئۆزگەردى

en: &Resume
ug: داۋاملاشتۇر(&R)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Blocked
ug: توسۇلغان

en: S&earch
ug: ئىزدە(&E)

en: &Add User...
ug: ئىشلەتكۈچى قوشۇش(&A)

en: &Close
ug: ياپ(&C)

en: idle
ug: بوش

en: connecting
ug: باغلىنىۋاتىدۇ

en: error
ug: خاتالىق

en: waiting for reply
ug: جاۋاب كۈتۈۋاتىدۇ

en: connected
ug: باغلاندى

en: done
ug: تامام

en: unknown
ug: نامەلۇم

en: Incorrect password.
ug: ئىم خاتا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: &Email address:
ug: ئېلخەت ئادرېسى(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, groups) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Group
ug: گۇرۇپپا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Message:
ug: ئۇچۇر(&M):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, registrationGroupBox)
en: Registration
ug: خەتلەش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox54) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBo
en: Connection Preferences
ug: باغلىنىش مايىللىقى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Required
ug: تەلەپ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, userInformation)
en: User Information
ug: ئىشلەتكۈچى ئۇچۇرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uiSurnamea)
en: Surname:
ug: تەگئات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblGender)
en: Gender:
ug: جىنسى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCity) i18
en: City:
ug: شەھەر :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Female
ug: ئايال

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Male
ug: مالې

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
ug: ئىم(&P):

en: &Join Channel...
ug: قانالغا قوشۇل(&J)…

en: The certificate is invalid.
ug: بۇ گۇۋاھنامە ئىناۋەتسىز.

en: No certificate was presented.
ug: ئىسپاتنامە يوق.

en: The certificate is not trusted.
ug: بۇ گۇۋاھنامە ئىشەنچسىز.

en: The signature is invalid.
ug: ئىمزا ئىناۋەتسىز.

en: Invalid certificate purpose.
ug: ئىسپاتنامىنىڭ مەقسىتى توغرا ئەمەس.

en: The certificate is self-signed.
ug: بۇ گۇۋاھنامە ئۆزىگە ئىمزا قويغان.

en: The certificate has been revoked.
ug: بۇ گۇۋاھنامە بىكار قىلىنغان.

en: The certificate has expired.
ug: گۇۋاھنامىنىڭ ۋاقتى ئوتكەن.

[ctx: Prefix used for broadcast messages]
en: Broadcast message from %1:
ug: %1 تارقاتقان ئۇچۇر:

[ctx: Prefix used for system broadcast messages]
en: System Broadcast message from %1:
ug: %1 تارقاتقان سىستېما ئۇچۇرى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &Account name:
ug: ھېسابات ئاتى(&A):

en: &Invite
ug: تەكلىپ قىل(&I)

en: &Other...
ug: باشقا(&O)...

en: A&vailable
ug: بار(&V)

en: Common Name
ug: ئادەتتىكى ئات

en: Access denied
ug: زىيارەت رەت قىلىندى

en: Not supported
ug: قوللىمايدۇ

en: Password expired
ug: ئىمنىڭ  ۋاقتى ئۆتكەن

en: Invalid password
ug: ئىناۋەتسىز ئىم

en: User not found
ug: ئىشلەتكۈچى تېپىلمىدى

en: Host not found
ug: باش ئاپپارات تېپىلمىدى

en: Object not found
ug: نەڭ تېپىلمىدى

en: User is blocked
ug: ئىشلەتكۈچى چەكلەنگەن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &User ID:
ug: ئىشلەتكۈچى كىملىك(&U):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic
ug: ئاساسىي(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: Query:
ug: سۈرۈشتۈر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTopic)
en: Topic:
ug: سۆھبەت تېمىسى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2)
en: Owner:
ug: ئىگىدار:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, query)
en: UNKNOWN
ug: نامەلۇم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Creator:
ug: تۈزگۈچى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, archive)
en: Archived
ug: ئارخىپلانغان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: &Refresh
ug: يېڭىلا(&R)

en: Telephone Number
ug: تېلېفون نومۇرى

en: Department
ug: تارماق

en: Location
ug: ئورنى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Status:
ug: ھالىتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbldisplayName)
en: &Display name:
ug: كۆرسىتىش ئاتى(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, propsView)
en: New Column
ug: يېڭى ئىستون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Title
ug: ماۋزۇ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: contains
ug: ئىچىدە

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: equals
ug: تەڭلىك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Cl&ear
ug: تازىلا(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Status:
ug: ھالەت(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: A&dd...
ug: قوش(&D)…

en: User ID
ug: ئىشلەتكۈچى ID

en: Searching
ug: ئىزدەۋاتىدۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contactName)
en: Contact Name
ug: ئالاقەداش ئاتى

en: There is 1 unknown connection. | There are %1 unknown connections.
ug[0]: نامەلۇم باغلىنىشتىن %1 بار.

en: There is one unknown connection. | There are %1 unknown connections.
ug[0]: نامەلۇم باغلىنىشتىن %1 بار.

en: Channel
ug: قانال

en: Users
ug: ئىشلەتكۈچىلەر

en: Topic
ug: باش تېما

en: Search for:
ug: ئىزدە:

en: Disconnected
ug: ئۈزۈلدى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_realNameLabel)
en: &Real name:
ug: ھەقىقىي ئاتى(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Username:
ug: ئىشلەتكۈچى نامى(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Network:
ug: تور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
ug: تەھرىر(&E)…

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Windows
ug: كۆزنەكلەر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Active Window
ug: ئاكتىپ كۆزنەك

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Ignore
ug: پەرۋا قىلما

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkConfig)
en: Network Configuration
ug: تور سەپلىمىسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newHost)
en: &New...
ug: يېڭى(&N)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_down) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Down
ug: ئاستى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_up) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: Up
ug: ئۈستى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostLabel)
en: &Host:
ug: كومپيۇتېر(&H):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Por&t:
ug: ئېغىز(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: &Description:
ug: چۈشەندۈرۈش(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newNetworkButton)
en: Ne&w
ug: يېڭى(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNetworkButton)
en: Remo&ve
ug: چىقىرىۋەت(&V)

en: Jabber Error
ug: Jabber خاتالىقى

en: Please connect first.
ug: ئالدى بىلەن باغلىنىڭ.

en: Jabber SSL Error
ug: Jabber SSL خاتالىقى

en: Jabber Connection Certificate Problem
ug: Jabber باغلىنىش ئىسپاتنامىسى مەسىلىسى

en: Jabber Connection Error
ug: Jabber باغلىنىش خاتالىقى

en: Malformed packet received.
ug: بۇزۇق بوغچىما

en: Generic stream error.
ug: ئادەتتىكى ئېقىم خاتالىقى.

en: There was a conflict in the information received.
ug: تاپشۇرۇۋالغان ئۇچۇردا توقۇنۇش بار.

en: Internal server error.
ug: مۇلازىمېتىرنىڭ ئىچكى خاتالىقى.

en: Stream packet received from an invalid address.
ug: ئىناۋەتسىز ئادرېستىن ئېقىم بوغچىمىسى تاپشۇرۇۋالدى.

en: Malformed stream packet received.
ug: بۇزۇق ئېقىم بوغچىسىنى تاپشۇرۇۋالدى.

en: System shutdown.
ug: سىستېمىنى تاقالدى.

en: Unknown reason.
ug: نامەلۇم سەۋەب

en: There was an error in the protocol stream: %1
ug: كېلىشىم ئېقىمىدا خاتالىق بار: %1

en: Host not found.
ug: كومپيۇتېر تېپىلمىدى.

en: Address is already in use.
ug: ئادرېس ئاللىقاچان ئىشلىتىلىۋاتىدۇ.

en: Connection refused.
ug: باغلىنىش رەت قىلىندى

en: Connection attempt already in progress.
ug: باغلىنىش مەشغۇلاتى ھەرىكەتتە.

en: Network failure.
ug: توردىكى كاشىلا.

en: There was a connection error: %1
ug: باغلىنىش خاتالىقى بار: %1

en: Unknown host.
ug: نامەلۇم كومپيۇتېر

en: Could not connect to a required remote resource.
ug: تەلەپ قىلغان يىراقتىكى مەنبەگە باغلانغىلى بولمىدى

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
ug: باشقا بىر مۇلازىمېتىرغا يوللانغاندەك قىلىدۇ؛ بۇنى قانداق بىر تەرەپ قىلىشنى بىلمىدىم.

en: Unsupported protocol version.
ug: قوللىمايدىغان كېلىشىم نەشرى.

en: Unknown error.
ug: نامەلۇم خاتالىق.

en: Failed to establish a secure connection.
ug: بىخەتەر باغلىنىش مەغلۇپ بولدى.

en: Login failed with unknown reason.
ug: نامەلۇم سەۋەبتىن كىرىش مەغلۇپ بولدى

en: No appropriate authentication mechanism available.
ug: مۇۋاپىق كىملىك دەلىللەش مېخانىزمى يوق.

en: Bad SASL authentication protocol.
ug: بولمىغۇر SASL كىملىك دەلىللەش كېلىشىمى

en: Encryption is required but not present.
ug: شىفىرلاش زۆرۈر بىراق شىفىرلاش يوق

en: Invalid user ID.
ug: ئىشلەتكۈچى ID سى ئىناۋەتسىز.

en: Invalid mechanism.
ug: ئىناۋەتسىز تۈزۈلمە.

en: Invalid realm.
ug: ئىناۋەتسىز ساھە

en: Mechanism too weak.
ug: مېخانىزمى بەك ئاجىز

en: Temporary failure, please try again later.
ug: ۋاقتىنچە مەغلۇپ بولدى، كېيىن قايتا سىناڭ.

en: There was an error authenticating with the server: %1
ug: مۇلازىمېتىردا كىملىك دەلىللەشتە خاتالىق كۆرۈلدى: %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
ug: TLS مەسىلىسى

en: There was an error in the security layer: %1
ug: بىخەتەرلىك قاتلىمىدا خاتالىق بار: %1

en: The resource is already in use.
ug: مەنبە ئىشلىتىلىۋاتىدۇ.

en: Could not bind a resource: %1
ug: مەنبەنى باغلىيالمىدى: %1

en: Notification
ug: ئۇقتۇرۇش

en: Waiting for authorization
ug: كىملىك دەلىللەشنى كۈتۈۋاتىدۇ

en: A password is required to join the room %1.
ug: ئوي %1 غا قاتنىشىش ئۈچۈن ئىم تەلەپ قىلىنىدۇ.

en: Provide your nickname
ug: لەقىمىڭىزنى دەڭ

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
ug: بۇ %1 دېگەن ھۇجرىغا كىرەلمەيسىز، چۈنكى سىز چەكلەنگەن

en: Jabber Group Chat
ug: Jabber  گۇرۇپپا سۆھبىتى

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
ug: بۇ %1 دېگەن ھۇجرىغا كىرەلمەيسىز، چۈنكى ھۇجرىدىكى ئادەم سانى ئەڭ چوڭ چەككە باردى

en: No reason given by the server
ug: مۇلازىمېتىر سەۋەبنى دېمىدى

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
ug: ھېساباتنى چىقىرىۋېتىشتە خاتالىق كۆرۈلدى:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
ug: Jabber ھېساباتى خەتسىزلەش

en: You cannot see each others' status.
ug: ئۆز-ئارا ھالەتلىرىڭلارنى كۆرەلمەيسىلەر.

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
ug: سىز بۇ ئالاقەداشنىڭ ھالىتىنى كۆرەلەيسىز، بىراق ئۇ سىزنىڭ ھالىتىڭىزنى كۆرەلمەيدۇ.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
ug: بۇ ئالاقەداش سىزنىڭ ھالىتىڭىزنى كۆرەلەيدۇ، بىراق سىز ئۇنىڭ ھالىتىنى كۆرەلمەيسىز.

en: You can see each others' status.
ug: ئۆز-ئارا ھالەتلىرىڭلارنى كۆرەلەيسىلەر.

en: Client
ug: خېرىدار

en: Service Discovery
ug: مۇلازىمەت بايقاش

en: Message
ug: ئۇچۇر

en: Edit Bookmarks...
ug: خەتكۈش تەھرىرلەش…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Authorization
ug: ھوقۇق

en: Free to Chat
ug: بەھۇزۇر سۆھبەتلىشىڭ

en: Do Not Disturb
ug: ئاۋارە قىلماڭ

en: Select Resource
ug: مەنبە تاللاش

en: Automatic (best/default resource)
ug: ئاپتوماتىك(ئەڭ ياخشى/كۆڭۈلدىكى مەنبە)

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
ug: يىغىنغا تەكلىپ - Jabber  قىستۇرمىسى

en: Message has been displayed
ug: ئۇچۇر كۆرسىتىلدى

en: Message has been delivered
ug: ئۇچۇر يەتكۈزۈلۈپ بولدى

en: Message stored on the server, contact offline
ug: ئۇچۇر مۇلازىمېتىردا ساقلاندى، ئالاقەداش توردا يوق

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
ug: %1 بۇ سۆھبەتتىن ئايرىلدى.

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
ug: ئۇچۇرىڭىزنى يوللىغىلى بولمىدى: «%1»، سەۋەبى: «%2»

en: Jabber Resource Selector
ug: Jabber بايلىقى تاللىغۇچ

en: You have been invited to %1
ug: سىز %1 غا تەكلىپ قىلىندىڭىز

en: Change nickname
ug: لەقىمىنى ئۆزگەرتىش

en: Change nickname - Jabber Plugin
ug: لەقىمىنى ئۆزگەرتىش- Jabber قىستۇرمىسى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Subscription
ug: زاكاز قىلىش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Birthday
ug: تۇغۇلغان كۈن

en: Timezone
ug: ۋاقىت رايونى

en: Homepage
ug: باش بەت

en: Company name
ug: شىركەت ئىسمى

en: Fax
ug: فاكىس

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_9)
en: About
ug: ھەققىدە

en: Choose an account to handle the URL %1
ug: ئادرېس %1 نى بىر تەرەپ قىلىدىغان ھېساباتنى تاللاڭ

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
ug: ئالاقەداش تىزىمىغا ‹%1› نى قوشامسىز؟

en: Do Not Add
ug: قوشما

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
ug: ئالاقەداش تىزىمىدىن ‹%1› نى چىقىرىۋېتەمسىز؟

en: Do Not Remove
ug: چىقىرىۋەتمە

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, jingleCallsGui)
en: Main Window
ug: ئاساسىي كۆزنەك

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, toolBar)
en: Toolbar
ug: قورال بالداق

en: Audio
ug: ئۈن

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, jingleContentDialog)
en: Dialog
ug: سۆزلەشكۈ

en: Accepted
ug: قوشۇلغان

en: Rejected
ug: رەت قىلىندى

en: Call in progress
ug: چاقىرىۋاتىدۇ

en: Waiting...
ug: كۈتۈۋاتىدۇ…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AcceptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
ug: قوشۇل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
ug: رەت قىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hangupButton)
en: Hang up
ug: توختىتىپ قويۇش

en: None
ug: يوق

en: Angry
ug: غەزەپلىنىش

en: Calm
ug: تىنچ

en: Cold
ug: سوغۇق

en: Confused
ug: گاڭگىراش

en: Grumpy
ug: تەرسا

en: Happy
ug: خۇشال

en: Hot
ug: قىزىق

en: Interested
ug: قىزىقارلىق

en: Mean
ug: ئوتتۇرىچە

en: Neutral
ug: بىتەرەپ

en: Sad
ug: غەمكىن

en: Sleepy
ug: ئۇيقۇلۇق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRefresh)
en: Refresh
ug: يېڭىلا

en: Execute command
ug: بۇيرۇقنى ئىجرا قىل

en: Finish
ug: تامام

en: Next
ug: كېيىنكى

en: Previous
ug: ئالدىنقى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current password:
ug: نۆۋەتتىكى ئىم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New password:
ug: يېڭى ئىم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Server:
ug: مۇلازىمېتىر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Room:
ug: ئۆي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: &Execute
ug: ئىجرا قىل(&E)

en: Join
ug: كىرىش

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicSetupTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_connection)
en: &Basic Setup
ug: ئاساسىي تەڭشەك(&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change Password
ug: ئىم ئۆزگەرتىش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: P&riority:
ug: مەرتىۋىسى(&R):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: File Transfer Settings
ug: ھۆججەت يوللاش تەڭشىكى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Network
ug: تور

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Media
ug: ۋاسىتە

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnChooseServer)
en: C&hoose...
ug: تاللا(&H)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPassword)
en: Pass&word:
ug: ئىم(&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPasswordVerify)
en: &Repeat password:
ug: ئىمنى تەكرارلا(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: &Port:
ug: ئېغىز(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer)
en: &Server:
ug: مۇلازىمېتىر(&S):

en: Services
ug: مۇلازىمەتلەر

en: Search...
ug: ئىزدە…

en: Register
ug: خەتلەت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Search
ug: ئىزدە

en: Nickname
ug: تەخەللۇس

[ctx: First name]
en: First
ug: بىرىنچى

[ctx: Last name]
en: Last
ug: ئاخىرقى

en: e-mail
ug: ئېلخەت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dynamicForm)
en: Search For
ug: ئىزدە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Node:
ug: تۈگۈن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnQuery)
en: &Query Server
ug: سۈرۈشتۈرۈش مۇلازىمېتىرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices)
en: Node
ug: تۈگۈن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Full name:
ug: تولۇق ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Jabber ID:
ug: Jabber كىملىكى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHomepage)
en: Homepage:
ug: ماكان بەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBirthday)
en: Birthday:
ug: تۇغۇلغان كۈنى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimezone)
en: Timezone:
ug: ۋاقىت رايونى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet_2)
en: Street:
ug: كوچا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState_2)
en: Postal code:
ug: پوچتا نومۇرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry_2)
en: Country:
ug: دۆلەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompany)
en: Company:
ug: شىركەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDepartment)
en: Department:
ug: بۆلۈم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPosition)
en: Position:
ug: ئورنى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRole)
en: Role:
ug: دەرىجە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneFax)
en: Fax:
ug: فاكىس:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&bout
ug: ھەققىدە(&B)

en: Connecting to server...
ug: مۇلازىمېتىرغا ئۇلىنىۋاتىدۇ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_settings)
en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: List:
ug: تىزىم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_newList)
en: New List...
ug: يېڭى تىزىم…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_rules)
en: Rules
ug: تۈزۈملەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_apply)
en: Apply
ug: قوللان

en: %1: Privacy Lists
ug: %1: شەخسىيەت تىزىملىرى

en: <None>
ug: <يوق>

en: Error
ug: خاتالىق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_messages)
en: Messages
ug: ئۇچۇرلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_queries)
en: Queries
ug: سۈرۈشتۈر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Deny
ug: رەت قىل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Allow
ug: ئىجازەت

en: From
ug: يوللىغۇچى

en: To
ug: تاپشۇرۇپ ئالغۇچى

en: Could not connect to server
ug: مۇلازىمېتىرغا باغلىنالمىدى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: &Find
ug: ئىزدە(&F)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Connection
ug: باغلىنىش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore &Defaults
ug: كۆڭۈلدىكىگە قايتۇر(&D)

en: Connecting...
ug: باغلىنىۋاتىدۇ…

en: Not Available
ug: ئىشلەتكىلى بولمايدۇ

en: Mobile
ug: يانفون

en: &Save Profile
ug: سەپلەك ساقلا(&S)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountPreferencesTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accou&nt Preferences
ug: ھېسابات مايىللىقى(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowAll)
en: Allow all users
ug: ھەممە ئىشلەتكۈچىگە يول قوي

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visibleTab)
en: Visible
ug: كۆرۈنۈشچان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAwayMessage)
en: Away message:
ug: جايىدا يوق ئۇچۇرى:

en: &Ignore
ug: پەرۋا قىلما(&I)

en: IP Address
ug: ‍IP ئادرېس:

en: Antigua
ug: ئانتىگۋا

en: Ascension Island
ug: ئاسسېنسىيون ئارىلى

en: Barbuda
ug: باربۇدا

en: British Virgin Islands
ug: ئەنگلىيەگە قاراشلىق ۋىرجىن ئارىلى

en: Canary Islands
ug: كانارى تاقىم ئاراللىرى

en: Cocos (Keeling) Islands
ug: كەئەلىڭ كوكۇس تاقىم ئاراللىرى

en: Diego Garcia
ug: دېگو-گارشىيا

en: Antilles
ug: ئانتىللېس

en: French Guiana
ug: فىرانسىيەگە قاراشلىق گىۋىيانا

en: Nevis
ug: نېۋىس

en: Rota Island
ug: روتا ئارىلى

en: Saipan Island
ug: سايپان ئارىلى

en: Sierra Leone
ug: سېررالېئون

en: Tinian Island
ug: تىنىئان ئارىلى

en: Wales
ug: ۋېيلىس

en: Scotland
ug: شوتلاندىيە

en: Yugoslavia
ug: يۇگۇسلوۋىيە

note: i18n("Arabic")
en: Bhojpuri
ug: بوجپۇرىچە

note: i18n("Catalan") i18n("Chinese") i18n("Croatian") i18n("Czech") i18n("Danish") i18n("Dutch") i18n("English") i18n("Esperanto") i18n("Estonian")
en: Farsi
ug: پارىسچە

note: i18n("Finnish") i18n("French") i18n("Gaelic") i18n("German") i18n("Greek") i18n("Hebrew") i18n("Hindi") i18n("Hungarian") i18n("Icelandic") i18n("Indonesian") i18n("Italian") i18n("Japanese") i18n("Khmer") i18n("Korean") i18n("Lao") i18n("Latvian") i18n("Lithuanian") i18n("Malay") i18n("Norwegian") 
en: Punjabi
ug: پەنجابچە

en: Taiwanese
ug: تەيۋەنچە

en: Single
ug: يەككە

en: Art
ug: سەنئەت

en: Cars
ug: ماشىنىلار

en: Collections
ug: توپلاملار

en: Computers
ug: كومپيۇتېر

en: Games
ug: ئويۇنلار

en: Hobbies
ug: قىزىقىش

en: Internet
ug: ئىنتېرنېت

en: Music
ug: مۇزىكا

en: Religion
ug: دىن

en: Science
ug: ئىلىم

en: Sports
ug: تەنتەربىيە

en: Business
ug: كارخانا

en: Travel
ug: ساياھەت

en: Astronomy
ug: ئاسترونومىيە

en: Space
ug: بوشلۇق

en: Entertainment
ug: كۆڭۈل ئېچىش

en: Publishing
ug: ئېلان قىلىش

en: Administrative
ug: باشقۇرۇش

en: Education
ug: مائارىپ

en: Engineering
ug: ئىنژېنېرلىق ئىلمى

en: Home
ug: ماكان

en: Technical
ug: تېخنىكىلىق

en: Other
ug: باشقا

en: Union
ug: توپلام

en: University
ug: ئالىي مەكتەپ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: music
ug: مۇزىكا

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sleeping
ug: ئۇخلاۋاتقان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReason)
en: Reason:
ug: ئىزاھات:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic Setup
ug: ئاساسىي تەڭشەك(&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Account Preferences
ug: ھېسابات مايىللىقى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change password
ug: ئىم ئۆزگەرت

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Accou&nt Preferences
ug: ھېسابات مايىللىقى(&N)

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabVisible)
en: Visible
ug: كۆرۈنۈشچان

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabInvisible)
en: Invisible
ug: يوشۇرۇن

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabIgnore)
en: Ignore
ug: پەرۋا قىلما

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Information
ug: شەخسىي ئۇچۇرلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Nickname:
ug: لەقىمى(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &First name:
ug: ئاتى(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Last name:
ug: تەگاتى(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayDayLabel)
en: Day:
ug: كۈن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayMonthLabel)
en: Month:
ug: ئاي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayYearLabel)
en: Year:
ug: يىلى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language2Label)
en: Second:
ug: سېكۇنت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Address:
ug: ئادرېس(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &City:
ug: شەھەر(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: &Homepage:
ug: تورتۇرا(&H):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Origin
ug: مەنبە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState)
en: State:
ug: ھالەت:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Email Addresses
ug: ئېلخەت ئادرېسلىرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: &Email:
ug: ئېلخەت(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Lan&guage:
ug: تىل(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
ug: توختا

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: User Info
ug: ئىشلەتكۈچى ئۇچۇرى

en: Yes
ug: ھەئە

en: No
ug: ياق

en: Type
ug: تىپى

[ctx: Primary email address]
en: Primary
ug: ئاساسىي

[ctx: Other email address]
en: More
ug: تېخىمۇ كۆپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Address:
ug: ئادرېس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Phone:
ug: تېلېفون:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
ug: سىنبەلگە:

en: Timeout
ug: ۋاقىت ھالقىش

en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

en: Do &Not Add
ug: قوشما(&N)

en: Country
ug: دۆلەت

en: State
ug: ھالەت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Home Address
ug: ئۆي ئادرېس

en: Age
ug: يېشى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture
ug: سۈرەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAge)
en: Age:
ug: يېشى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZip)
en: Zip code:
ug: پوچتا نومۇرى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phone Numbers
ug: تېلېفون نومۇرلىرى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Tiger
ug: يولۋاس

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dragon
ug: ئەجدىھا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Snake
ug: يىلان

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ram
ug: قوي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Libra
ug: لىبرا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Sagittarius
ug: ساگىتتارىئۇس

en: Unknown error
ug: نامەلۇم خاتالىق

en: Canceled
ug: قالدۇرۇۋېتىلدى

en: Missed
ug: ئالمىغانلىرى

en: Resume
ug: داۋاملاشتۇر

en: On hold
ug: كۈتۈپ تۇر

en: Hold
ug: كۈتۈش

en: In progress
ug: داۋاملىشىۋاتىدۇ

en: Failed
ug: مەغلۇپ بولدى

en: Call
ug: چاقىر

en: Block contact
ug: ئالاقەداش توس

en: Not authorized
ug: ھوقۇق بېرىلمىگەن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Time:
ug: ۋاقتى:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Authorized
ug: كىملىك دەلىللەنگەن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Not Authorized
ug: دەلىللەنمىگەن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Is authorized:
ug: دەلىللەنگەن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Display Name:
ug: كۆرسىتىش ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Sex:
ug: جىنسى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: Bus
ug: باش لىنىيە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Timeout:
ug: مۆھلەت:

en: %1 Settings
ug: %1 تەڭشىكى

en: Divide
ug: بۆل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Description
ug: چۈشەندۈرۈش(&D)

en: Create Directory
ug: مۇندەرىجە قۇر

en: Do Not Create
ug: ياسىما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Hos&tname:
ug: كومپيۇتېر ئاتى(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblComputerName)
en: &Computer name:
ug: كومپيۇتېر نامى(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComputerName)
en: Computer Name
ug: كومپيۇتېر ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Comment:
ug: ئىزاھات:

en: Configuration Failed
ug: سەپلەش مەغلۇپ بولدى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyUsername)
en: Username:
ug: ئىشلەتكۈچى ئاتى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: General Options
ug: ئادەتتىكى تاللانمىلار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phones
ug: تېلېفون

en: Could not open file for writing.
ug: ھۆججەتنى يېزىش ئۈچۈن ئاچالمىدى.

en: An unknown error has occurred.
ug: نامەلۇم خاتالىق كۆرۈلدى.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Categories:
ug: كاتېگورىيە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: P&ort:
ug: ئېغىز(&O):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact Information
ug: ئالاقەداش ئۇچۇرى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location Information
ug: ئورۇن ئۇچۇرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel_2)
en: Anniversary:
ug: يىللىق خاتىرە كۈن:

[ctx: Person's name suffix or prefix]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel_2)
en: Title:
ug: ماۋزۇ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Add)
en: Add >>
ug: قوش >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Remove)
en: << Remove
ug: << چىقىرىۋەت

en: Invite
ug: تەكلىپ

en: Save and Close
ug: ساقلا ۋە ياپ

[ctx: @action]
en: Accept
ug: قوشۇل

en: Yahoo
ug: ياخۇ

en: Custom
ug: ئىختىيارى

en: Fax number
ug: فاكىس نومۇرى

en: Work Address
ug: خىزمەت ئادرېس

en: Anniversary
ug: خاتىرە كۈن

en: Notes
ug: ئىزاھ
