libkremotecontrol - en to ug translation catalogue (101 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
ug: قوي

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
ug: قويۇشنى باشلا

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
ug: توختا

note: i18n: tag action attribute description
en: Stop playing
ug: توختات

note: i18n: tag action attribute name
en: Pause
ug: ۋاقىتلىق توختا

note: i18n: tag action attribute description
en: Pause playing
ug: قويۇشنى ۋاقىتلىق توختىتىش

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Pause
ug: ۋاقىتلىق توختىتىشنى چال

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Play/Pause
ug: ۋاقىتلىق توختات/چال نى ئالماشتۇر

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Forward
ug: ئالدىغا ئاتلا

note: i18n: tag action attribute description
en: Advance to next track
ug: كېيىنكىگە يۆتكىلىدۇ

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Backward
ug: كەينىگە ئاتلا

note: i18n: tag action attribute description
en: Go to previous track
ug: ئالدىنقىسىغا يۆتكىلىدۇ

note: i18n: tag action attribute name
en: Fast Forward
ug: ئالدىغا تېز ياندۇر

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek forward
ug: ئالدىغا تېز

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to fast forward in ms
ug: ئالدىغا تېز ئاتلىتىدىغان ۋاقىت(مىللىسېكۇنت)

note: i18n: tag action attribute name
en: Backward
ug: كەينىگە

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek backward
ug: تېز كەينىگە

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to rewind in ms
ug: كەينىگە تېز ئاتلىتىدىغان ۋاقىت(مىللىسېكۇنت)

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
ug: پۈتۈن ئېكران

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
ug: پۈتۈن ئېكران شەكلىگە ئالمىشىش

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
ug: ئاۋازنى يۇقىرىلات

note: i18n: tag action attribute description
en: Increases Volume
ug: ئاۋازنى يۇقىرىلات

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to increase volume in percent
ug: ئاۋازنى يۇقىرىلىتىش پىرسەنتى

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
ug: ئاۋازنى تۆۋەنلەت

note: i18n: tag action attribute description
en: Decreases Volume
ug: ئاۋازنى تۆۋەنلەت

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to decrease volume in percent
ug: ئاۋازنى تۆۋەنلىتىش پىرسەنتى

en: Dragon Player
ug: Dragon قويغۇ

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
ug: قويۇش/توختىتىش

note: i18n: tag action attribute name
en: Run command
ug: بۇيرۇق ئىجرا قىل

en: Run commands with KLauncher
ug: بۇيرۇقنى KLauncher دا ئىجرا قىل

note: i18n: tag action attribute description
en: Runs a command with optional arguments
ug: تاللاشچان پارامېتىردا بۇيرۇقنى ئىجرا قىلىدۇ

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The executable name and path of the program or script to run
ug: ئىجرا قىلىدىغان پروگرامما ياكى قوليازمىنىڭ ھۆججەت ئاتى ۋە يولى

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the program or script
ug: پروگرامما ياكى قوليازمىنىڭ پارامېتىرى

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Environment variables
ug: مۇھىت ئۆزگەرگۈچىلىرى

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup ID
ug: قوزغىتىش كىملىكى

en: Sound Mixer
ug: ئاۋاز كىرىشتۈرگۈچى

en: Volume control actions for kmix
ug: kmix نىڭ ئاۋاز مىقدارى تىزگىن مەشغۇلاتى

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
ug: ئاۋازنى چوڭايتىش

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
ug: ئاۋازنى كىچىكلىتىش

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
ug: ئۈنسىز

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
ug: ئۈنسىزگە ئالماشتۇرۇش

note: i18n: tag action attribute name
en: Create New Window
ug: يېڭى كۆزنەك قۇرۇش

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup Id
ug: قوزغىتىش كىملىكى

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
ug: چىقار

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
ug: ئالدىنقى

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
ug: كېيىنكى

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
ug: تەرتىپسىز

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
ug: كەينى

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
ug: ئالدى

note: i18n: tag action attribute name
en: First
ug: بىرىنچى

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
ug: ئاخىرقى

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
ug: سۇنۇلما

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
ug: قايتا يۈكلە

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
ug: بەتكە يۆتكەل

en: Power management
ug: توك مەنبەسىنى باشقۇرۇش

en: Shutdown, suspend or reboot your computer
ug: كومپيۇتېرىڭىزنى تاقاپ، ئۇخلىتىپ ياكى قايتا قوزغىتىدۇ

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
ug: توڭلات

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
ug: ئۈچەك

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
ug: تاقا

note: i18n: tag action attribute name
en: Reboot
ug: قايتا قوزغات

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
ug: تىزىمدىن چىقىش

note: i18n: tag action attribute description
en: Just log out
ug: بايا تىزىمدىن چىققان

en: Tomahawk
ug: توماخاۋك

en: This profile works only if VLC is configured for single instance running
ug: بۇ سەپلىمە ھۆججەت پەقەت VLC يەككە ئىجرا قىلىنىدىغان قىلىپ تەڭشەلگەندىلا ئىشلەيدۇ

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
ug: نامەلۇم

en: Workspace
ug: خىزمەت بوشلۇقى

en: Keypress:
ug: كۇنۇپكا بېسىش:

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
ug: قوي

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Pause
ug: ۋاقىتلىق توختا

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
ug: ۋاقىتلىق توختىتىشنى چال

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
ug: توختا

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
ug: ئالدىغا ئاتلا

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
ug: كەينىگە ئاتلا

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
ug: ئالدىغا تېز ياندۇر

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
ug: كەينىگە

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
ug: ئاۋازنى تۆۋەنلەت

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
ug: ئاۋازنى يۇقىرىلات

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
ug: ئۈنسىز

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Info
ug: ئۇچۇر

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
ug: چىقار

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
ug: توك مەنبە

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
ug: ئۈستى

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
ug: ئاستى

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
ug: سول

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
ug: ئوڭ

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
ug: تاللا

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
ug: كەينى

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Menu
ug: تىزىملىك

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
ug: يىغقۇچ

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
ug: ياردەم

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Home
ug: ماكان

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
ug: مۇزىكا

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Text
ug: تېكىست

[ctx: A button on a Remote Control]
en: TV
ug: تېلېۋىزور

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
ug: كۆك

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
ug: يېشىل

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
ug: قىزىل

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
ug: سېرىق

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
ug: ئارقا ئۇچ يۈكلەندى بىراق تىپى خاتا ئىكەن. %1 بولسا بولاتتى
