kcm_phonon - en to uk translation catalogue (61 entries)

en: Playback (%1)
uk: Відтворення (%1)

en: Recording (%1)
uk: Запис (%1)

en: Independent Devices
uk: Незалежні пристрої

en: KDE Audio Hardware Setup
uk: Налаштування звукового обладнання у KDE

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hardwareGroupBox)
en: Hardware
uk: Обладнання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
uk: Профіль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
uk: Звукова картка

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
uk: Налаштування пристрою

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
uk: Лінія з'єднання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
uk: Звуковий пристрій

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Speaker Placement and Testing
uk: Розташування гучномовців і перевірка

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
uk: Вхідні рівні

[ctx: @info User changed Phonon backend]
en: To apply the backend change you will have to log out and back in again.
uk: Для застосування зміни модуля обробки вам слід вийти з облікового запису і увійти знову.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
uk: У вашій системі знайдено декілька серверних програм (модулів) для Phonon. Цей порядок визначатиме, у якій послідовності Phonon їх використовуватиме.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
uk: Збільшити пріоритет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
uk: Зменшити пріоритет

en: Audio Playback
uk: Відтворення звуку

en: Audio Recording
uk: Запис звуку

en: Video Recording
uk: Запис відео

en: Invalid
uk: Некоректний

en: Test the selected device
uk: Випробувати вказаний пристрій

en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
uk: Визначає типове впорядкування пристроїв, яке може бути змінене індивідуальними категоріями.

en: Default Audio Playback Device Preference
uk: Пріоритет типових пристроїв відтворення звуку

en: Default Audio Recording Device Preference
uk: Пріоритет типових пристроїв запису звуку

en: Default Video Recording Device Preference
uk: Пріоритет типових пристроїв запису відео

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
uk: Вибір пристрою відтворення звуку для категорії «%1»

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
uk: Вибір пристрою запису звуку для категорії «%1»

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
uk: Вибір пристрою запису відео для категорії «%1»

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
uk: Застосувати показаний список пріоритетів пристроїв до наступних інших категорій відтворення звуку:

en: Default/Unspecified Category
uk: Типова / невизначена категорія

en: Failed to set the selected audio output device
uk: Не вдалося встановити вибраний вами пристрій відтворення звукових даних

en: Your backend may not support audio recording
uk: У модулі, яким ви користуєтеся, може бути не передбачено запису звукових даних

en: Your backend may not support video recording
uk: У модулі, яким ви користуєтеся може бути не передбачено запису відеоданих

en: Testing %1
uk: Перевірка %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
uk: Різноманітні категорії відтворення. Для кожної категорії можна вибрати пристрій, який використовуватимуть програми Phonon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
uk: Показати додаткові пристрої

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
uk: Інші категорії можна знайти у поточному списку пристроїв.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
uk: Застосувати список пристроїв до...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
uk: Знайдені у вашій системі пристрої, які відповідають вказаній категорії. Виберіть пристрій, який має бути використано програмами.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
uk: Порядок визначає пріоритет пристроїв. Якщо з якоїсь причини перший пристрій не може бути задіяний, Phonon спробує наступний.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, testPlaybackButton)
en: Test
uk: Перевірити

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
uk: надавати перевагу вибраному пристрою

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
uk: не надавати переваги вибраному пристрою

en: Phonon Configuration Module
uk: Модуль налаштування Phonon

en: Copyright 2006 Matthias Kretz
uk: © Matthias Kretz, 2006

en: Device Preference
uk: Пріоритет пристроїв

en: Backend
uk: Серверна програма

en: Audio Hardware Setup
uk: Налаштування звукового обладнання

en: Front Left
uk: Передній лівий

en: Front Left of Center
uk: Передній лівоцентральний

en: Front Center
uk: Передній центральний

en: Mono
uk: Моно

en: Front Right of Center
uk: Передній правоцентральний

en: Front Right
uk: Передній правий

en: Side Left
uk: Боковий лівий

en: Side Right
uk: Боковий правий

en: Rear Left
uk: Задній лівий

en: Rear Center
uk: Задній центральний

en: Rear Right
uk: Задній правий

en: Subwoofer
uk: Низькочастотний динамік

en: Unknown Channel
uk: Невідомий канал
