kcm_platform - en to uk translation catalogue (44 entries)

en: Platform
uk: Платформа

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
uk: Модуль налаштування параметрів, специфічних для платформи

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
uk: Оболонка стільниці Windows

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
uk: Природна оболонка Windows Explorer

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
uk: Це стандартна оболонка стільниці Windows. Оберіть її, якщо бажаєте повернути вашу систему до типового вигляду стільниці.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
uk: Природна оболонка стільниці

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
uk: Типова системна оболонка стільниці

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
uk: Використовувати оболонку стільниці KDE, типову для Linux.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
uk: Оберіть цей варіант, якщо ви бажаєте використовувати оболонку стільниці Плазма у вашій системі Windows.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
uk: Оболонка стільниці Плазма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
uk: Оболонка стільниці Плазма KDE4

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
uk: Ваша нетипова оболонка стільниці

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
uk: Виберіть цей варіант і натисніть кнопку <i>«Налаштувати...»</i>, щоб налаштувати вашу нетипову оболонку стільниці. Не рекомендуємо користуватися цим варіантом недосвідченим користувачам.

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
uk: Нетипова оболонка стільниці

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
uk: Цю оболонку було зарезервовано як нетипову оболонку користувача. Натисніть кнопку «Встановити», щоб встановити вашу улюблену оболонку.

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
uk: Натисніть, щоб налаштувати вашу нетипову оболонку стільниці

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб відкрити діалогове вікно налаштування, за допомогою якого ви зможете налаштувати  вашу нетипову оболонку стільниці.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
uk: Встановити...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
uk: Інтеграція до системи

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
uk: За допомогою цього пункту можна увімкнути автоматичне створення пунктів меню «Пуск» Windows для програм KDE

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
uk: За допомогою цього пункту можна вказати програмі, чи слід повторно створювати пункти меню «Пуск» Windows. Типово, пункти меню «Пуск» буде повторно створено у автоматичному режимі, але таке створення може бути небажаним, якщо призводить до помилок.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
uk: Увімкнути автоматичне створення пунктів меню «Пуск»

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
uk: Використовувати природні для Windows діалогові вікна, а не вікна KDE

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
uk: Позначте цей пункт, щоб наказати програмам KDE використовувати звичайні діалогові вікна відкриття та збереження Windows, а не відповідні діалогові вікна з KDE.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
uk: Використовувати природні для системи діалогові вікна

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
uk: Встановити «Системні параметри» на панель керування Windows.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
uk: За допомогою цього пункту можна встановити «Системні параметри» KDE як елемент панелі керування Windows.<br><b>Попередження: у разі використання цього пункту буде внесено зміни до реєстру Windows!</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
uk: Встановити як елемент панелі керування

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
uk: Встановити схеми курсорів Oxygen як схеми курсорів Windows

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
uk: За допомогою цього пункту можна встановити у вашій системі курсори Oxygen та об’єднати їх з темами курсорів.<br><b>Попередження: у разі використання цього пункту буде внесено зміни до реєстру Windows!</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
uk: Встановити схеми курсорів Oxygen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
uk: За допомогою цього пункту можна встановити шпалери KDE до вашого каталогу «My Pictures»

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This will install KDE wallpapers into the <i>"My Pictures"</i> directory so they can be used as your Windows wallpaper. If the checkbox is set to half-checked then it means that there are new wallpapers available to update.<br> The wallpaper aspect ratio will be selected according to your current screen resolution.
uk: За допомогою цього пункту можна наказати системі встановити шпалери KDE до каталогу <i>«My Pictures»</i>, з метою їхнього наступного використання як шпалер Windows. Якщо поле для позначки буде напівпозначеним, програмі вдалося виявити застарілі шпалери, які можна оновити.<br> Співвідношення сторін зображень шпалер буде обрано відповідно до поточної роздільної здатності екрана.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
uk: Встановити шпалери Oxygen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
uk: За допомогою цього пункту можна наказати системі запускати основні процеси KDE під час входу до системи

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Enabling this option will start essential KDE processes at user login. Normally these processes are started when you first start a KDE application, thereby delaying the actual application launch.<br>It is recommended to enable this option to make your applications launch faster for the first time.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
uk: Якщо буде позначено цей пункт, система запускатиме основні процеси KDE під час входу користувача до системи. Зазвичай, ці процеси буде запущено після запуску першої ж програми KDE під час роботи у обліковому записі користувача, отже запуск програми відбуватиметься з певною затримкою.<br>Рекомендуємо позначити цей пункт, щоб пришвидшити перший запуск ваших програм.<br><b>Попередження: у разі використання цього пункту буде внесено зміни до реєстру Windows!</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
uk: Завантажувати KDE при вході до системи

en: KDE System Settings
uk: Системні параметри KDE

en: All KDE settings in one place
uk: Всі параметри KDE у одній програмі

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
uk: Цю оболонку було зарезервовано як нетипову оболонку користувача. Натисніть кнопку «Встановити», щоб встановити вашу улюблену оболонку.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
uk: Налаштувати нетипову оболонку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
uk: Назва:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
uk: Команда:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
uk: Опис:
