kcmhtmlsearch - en to uk translation catalogue (23 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
uk: Повнотекстовий пошук надає змогу здійснювати пошукова система ht://dig. Ви можете отримати ht://dig з

en: Information about where to get the ht://dig package.
uk: Інформація щодо пошуку пакунка ht://dig package.

en: ht://dig home page
uk: Домашня сторінка ht://dig

en: Program Locations
uk: Адреси програми

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
uk: Введіть шлях до вашої програми htdig, напр., /usr/local/bin/htdig

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
uk: Введіть шлях до вашої програми htsearch, напр., /usr/local/bin/htsearch

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
uk: Введіть шлях до вашої програми htmerge, напр., /usr/local/bin/htmerge

en: Scope
uk: Осцилограф

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
uk: Тут ви можете вибрати частини документації, які повинні бути включені в індекс повнотекстового пошуку. Наявні параметри: Сторінки довідки KDE, встановлені сторінки man та встановлені сторінки info. Ви можете вибрати будь-які з них.

en: &KDE help
uk: Підказка &KDE

en: &Man pages
uk: &Сторінки підказок

en: &Info pages
uk: &Інформаційні сторінки

en: Additional Search Paths
uk: Додаткові шляхи пошуку

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
uk: Тут ви можете надати додаткові шляхи для пошуку документації. Щоб додати шлях, натисніть кнопку <em>Додати...</em> та вкажіть каталог, що містить додаткову документацію. Ви можете вилучати записи каталогів натисканням кнопки <em>Вилучити</em>.

en: Add...
uk: Додати...

en: Delete
uk: Вилучити

en: Language Settings
uk: Параметри мови

en: Here you can select the language you want to create the index for.
uk: Тут ви можете вибрати мову, для якої ви хочете створити індекс.

en: &Language
uk: &Мова

en: Generate Index...
uk: Створити індекс...

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб створити індекс повнотекстового пошуку.

en: without name
uk: без назви

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
uk: <h1>Індекс довідки</h1> Цей модуль налаштування надає змогу налаштувати рушій ht://dig, яку буде використано для повнотекстового пошуку в документації KDE, а також у іншій системній документації, зокрема сторінках man та info.
