kcmkded - en to uk translation catalogue (20 entries)

en: KDE Service Manager
uk: Менеджер служб KDE

en: (c) 2002 Daniel Molkentin
uk: © Daniel Molkentin, 2002

en: <h1>Service Manager</h1><p>This module allows you to have an overview of all plugins of the KDE Daemon, also referred to as KDE Services. Generally, there are two types of service:</p><ul><li>Services invoked at startup</li><li>Services called on demand</li></ul><p>The latter are only listed for convenience. The startup services can be started and stopped. In Administrator mode, you can also define whether services should be loaded at startup.</p><p><b> Use this with care: some services are vital for KDE; do not deactivate services if you do not know what you are doing.</b></p>
uk: <h1>Менеджер служб</h1><p>За допомогою цього модуля ви зможете переглянути список всіх додатків до фонової служби KDE, які також називають службами KDE. Взагалі, є два типи служб:</p><ul> <li>служби, що викликаються при запуску KDE</li><li>служби, що викликаються за запитом.</li></ul><p>Останні тут наведені лише для зручності. Служби, які викликаються при запуску KDE можна запускати або зупиняти. В режимі адміністратора також можна вказати, які служби запускати під час запуску KDE.</p><p><b> Будьте обережні при користуванні: робота деяких служб життєво потрібна для KDE. Не вимикайте служби, якщо ви не впевнені в тому, що робите.</b></p>

en: Running
uk: Запущено

en: Not running
uk: Зупинено

en: Load-on-Demand Services
uk: Служби, які завантажуються за запитом

en: This is a list of available KDE services which will be started on demand. They are only listed for convenience, as you cannot manipulate these services.
uk: Це список наявних служб KDE, які завантажуються за потреби. Цей список наведено лише для зручності, оскільки ви не можете керувати відповідними службами.

en: Service
uk: Служба

en: Status
uk: Стан

en: Description
uk: Опис

en: Startup Services
uk: Служби, які завантажуються при запуску

en: This shows all KDE services that can be loaded on KDE startup. Checked services will be invoked on next startup. Be careful with deactivation of unknown services.
uk: Тут показано служби KDE, які можна завантажувати при запуску KDE. Позначені служби буде завантажено при наступному запуску KDE. Будьте обережні з вимиканням служб.

en: Use
uk: Використовувати

en: Start
uk: Запустити

en: Stop
uk: Зупинити

en: Unable to contact KDED.
uk: Неможливо зв'язатись з KDED.

en: Unable to start server <em>%1</em>.
uk: Неможливо запустити сервер <em>%1</em>.

en: Unable to start service <em>%1</em>.<br /><br /><i>Error: %2</i>
uk: Неможливо запустити службу <em>%1</em>.<br /><br /><i>Помилка: %2</i>

en: Unable to stop server <em>%1</em>.
uk: Неможливо зупинити сервер <em>%1</em>.

en: Unable to stop service <em>%1</em>.<br /><br /><i>Error: %2</i>
uk: Неможливо зупинити службу <em>%1</em>.<br /><br /><i>Помилка: %2</i>
