kcmlocale - en to uk translation catalogue (168 entries)

en: Country Selector
uk: Вибір країни

en: without name
uk: без назви

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
uk: Не вказано (проста англійська)

en: Localization options for KDE applications
uk: Параметри локалізації програм KDE

en: Copyright 2010 John Layt
uk: © John Layt, 2010

en: Maintainer
uk: Супровідник

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
uk: У вашому списку мов є мова з кодом «%1», яку можна використати для перекладу, але файлів локалізації якою немає у системі. Цю мову було вилучено з ваших налаштувань. Якщо ви бажаєте додати її знову, будь ласка, встановіть відповідні файли локалізації і знову додайте цю мову.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
uk: Зміни в параметрах мови будуть діяти тільки в тих програмах, які запускаються після цього.
    Щоб мова змінилась в усіх програмах, вам треба вийти з KDE.

en: Applying Language Settings
uk: Застосування параметрів мови

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
uk: <h1>Країна/Регіон та мова</h1>
    <p>Тут ви можете вказати параметри локалізації системи, зокрема мову перекладу, формат запису чисел, формати запису дат та часу тощо. Після вибору країни буде завантажено набір типових форматі, які ви зможете змінити відповідно до ваших потреб. Встановлені вами нетипові значення параметрів зберігатимуться після зміни вами країни. За допомогою кнопок відновлення типових значення ви зможете визначити параметри, значення яких було змінено, і відновити типове значення параметрів для вказаної вами країни.</p>

en: Reset item to its default value
uk: Відновити типове значення параметра

[ctx: No separator symbol]
en: None
uk: Немає

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
uk: Один пробіл

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
uk: Країна

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
uk: Мови

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
uk: Числа

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
uk: Гроші

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
uk: Календар

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
uk: Дата та час

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
uk: Інше

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
uk: Числа:

en: This is how positive numbers will be displayed.
uk: Так буде показано додатні числа.

en: This is how negative numbers will be displayed.
uk: Так буде показано від’ємні числа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
uk: Грошова одиниця:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
uk: Так буде показано додатні грошові суми.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
uk: Так буде показано від’ємні грошові суми.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
uk: Дата:

en: This is how long dates will be displayed.
uk: Так буде показано дати у повному форматі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
uk: Коротка дата:

en: This is how short dates will be displayed.
uk: Так буде показано дати у скороченому форматі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
uk: Час:

en: This is how time will be displayed.
uk: Так буде показано часові дані.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
uk: Країна:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
uk: <p>Тут має бути вказано країну, у якій ви мешкаєте. Програми KDE використовуватимуть параметри вказаної країни і регіону.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
uk: Країна системи (%1)

en: No Country (Default Settings)
uk: Без країни (типові налаштування)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
uk: Район:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
uk: <p>Тут має бути вказано район, у якому ви мешкаєте, наприклад область або провінцію. Програми KDE використовуватимуть параметри вказаної країни і регіону для визначення параметрів інформаційних служб, зокрема служб інформування про свята.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
uk: Доступні мови:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
uk: <p>Тут наведено список встановлених перекладів KDE, які не використовуються у системі. Щоб скористатися перекладом, пересуньте його до списку «Основні мови», а потім впорядкуйте список за пріоритетом. Якщо у списку не виявиться потрібної вам мови, вам доведеться встановити додаткові мовні пакунки у звичний для вашої системи спосіб.</p>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
uk: Основні мови:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
uk: <p>Тут наведено список встановлених перекладів KDE, що використовуються системою, у порядку пріоритетності. Якщо перекладу першою мовою у списку не буде знайдено, використовуватиметься наступна мова у списку. Якщо не буде виявлено жодного перекладу, буде використано американську англійську.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
uk: %1 (типова)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
uk: Встановити інші мовні пакунки

en: <p>Click here to install more languages</p>
uk: <p>Натисніть, щоб встановити інші мовні пакунки.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
uk: Групування цифр:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете визначити спосіб групування цифр для показу чисел.</p><p>Зверніть увагу, що групування цифр, яке використовується у грошових одиницях треба встановлювати окремо (див. вкладку «Грошова одиниця»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
uk: Роздільник тисячних розрядів:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете встановити символ для відділення груп цифр тисяч.</p><p>Зверніть увагу, що розрядний розділовий знак, який використовується у грошових одиницях треба встановлювати окремо (див. вкладку «Грошова одиниця»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
uk: Відокремлюють цілу частину від дробової:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете визначити, який символ буде використовуватися для відділення дробової частини десяткових дробів (або кома, або крапка у більшості країн). </p><p>Зверніть увагу, що десятковий розділовий знак, який використовується у грошових одиницях треба встановлювати окремо (див. вкладку «Грошова одиниця»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
uk: Десяткові знаки:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати кількість десяткових знаків <em>після</em> коми, які буде показано для звичайних числових значень.</p><p>Зауважте, що кількість знаків після коми для значень у грошових одиницях має бути встановлено окремо (див. вкладку «Гроші»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
uk: Знак додатних чисел:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати символи, які буде додано перед кожним додатним числом. Здебільшого, до таких чисел не додають ніяких символів.</p><p>Зауважте, що знак додатного числа для сум у грошових одиницях, має бути встановлено окремо (див. вкладку «Гроші»).</p>

[ctx: No positive symbol]
en: None
uk: Немає

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
uk: Знак від'ємних чисел:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете встановити префікс для від'ємних чисел. Це поле не повинно бути порожнім, щоб ви могли відрізняти додатні числа від від'ємних. Здебільшого це поле має значення «мінус» (-).</p><p>Зауважте, що знак для від’ємних сум у грошових одиницях має бути встановлено окремо (див. вкладку «Гроші»).</p>

[ctx: No negative symbol]
en: None
uk: Немає

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
uk: Набір цифр:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати набір цифр для показу чисел. показу грошових величин. Якщо ви оберете цифри, відмінні від арабських, система показуватиме їх лише у випадку, якщо ці цифри використовуються у файлі перекладу програми, та у фрагментах тексту з цими цифрами.</p><p>Зверніть увагу, що набір цифр, який використовується у грошових одиницях треба встановлювати окремо (див. вкладку «Грошова одиниця»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
uk: Валюта:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати валюту, яка використовуватиметься для показу грошових значень, наприклад українську гривню або американський долар.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
uk: Знак грошової одиниці:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати валюту, яка використовуватиметься для показу грошових значень, наприклад українську гривню або американський долар.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете визначити спосіб групування цифр для показу значень у грошових одиницях.</p><p>Зверніть увагу, що групування цифр, яке використовується у звичайних числах треба встановлювати окремо (див. вкладку «Числа»).</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете ввести символ, який як правило використовується для відділення тисяч у грошових величинах.</p><p>Зверніть увагу, що роздільник для груп тисяч, який використовується для звичайних чисел треба встановлювати окремо (див. вкладку «Числа»).</p>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати символ, який використовується для відділення дробових частин сум у грошових одиницях.</p><p>Зверніть увагу, що роздільник, який використовуватиметься для звичайних чисел, слід встановлювати окремо (див. вкладку «Числа»).</p>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати кількість десяткових знаків, які буде використано для показу дробових частин грошових одиниць (<em>після</em> коми).</p><p>Зверніть увагу, що кількість десяткових знаків, яка використовуватиметься для звичайних чисел, визначається окремо (див. вкладку «Числа»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
uk: Формат додатних сум:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати формат показу додатних сум у грошових одиницях.</p><p>Зверніть увагу, що знак, який позначатиме інші додатні числа треба встановлювати окремо (див. вкладку «Числа»).</p>

en: Sign position:
uk: Розташування знака:

en: Parentheses Around
uk: У дужках

en: Before Quantity Money
uk: Перед сумою валюти

en: After Quantity Money
uk: Після суми валюти

en: Before Money
uk: Перед валютою

en: After Money
uk: Після валюти

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
uk: Тут можна встановити, як буде розташований знак, що ставиться перед додатними числами. Це стосується тільки грошових величин.

en: Prefix currency symbol
uk: Префікс знака грошової одиниці

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
uk: Якщо увімкнено цей параметр, знак валюти буде стояти попереду всіх додатних значень грошових сум. Якщо ні — позаду.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
uk: Формат від’ємних чисел:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати формат показу від’ємних сум у грошових одиницях.</p><p>Зверніть увагу, що знак, який позначатиме інші від’ємні числа треба встановлювати окремо (див. вкладку «Числа»).</p>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
uk: Тут можна встановити, як буде розташований знак, що ставиться перед від'ємними числами. Це стосується тільки грошових величин.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
uk: Якщо буде позначено цей пункт, знак валюти буде стояти попереду всіх від'ємних значень грошових сум. Якщо ні — його буде показано позаду.

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати набір цифр, який зазвичай використовується для показу грошових величин. Якщо ви оберете цифри, відмінні від арабських, система показуватиме їх лише у випадку, якщо ці цифри використовуються у файлі перекладу програми, та у фрагментах тексту з цими цифрами.</p><p>Зверніть увагу, що набір цифр, який використовується для звичайних чисел треба встановлювати окремо (див. вкладку «Числа»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
uk: Календар:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати календар, який буде використано для показу дат.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
uk: Використовувати нашу еру

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
uk: <p>За допомогою цього пункту можна визначити, чи буде використано дати нашої ери (н. е./до н. е.) замість дат християнської ери (від Р. Х./до Р. Х.).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
uk: Діапазон скорочення запису років, від:

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
uk: до

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
uk: <p>За допомогою цього пункту можна визначити діапазон років, для яких буде використано двознакове представлення. Наприклад, у діапазоні від 1950 до 2049 рік 10 — це 2010. Діапазон використовуватиметься, лише якщо використовується скорочена форма запису року (РР).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
uk: Система нумерації тижнів:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
uk: <p>За допомогою цього параметра можна визначити спосіб обчислення номера тижня. Передбачено чотири варіанти обчислення:</p> <ul><li><b>Тиждень у системі ISO</b> — використовувати стандартну нумерацію тижнів у системі ISO. Першим днем тижня завжди буде понеділок. Ця система нумерації є найпоширенішою.</li><li><b>Повний перший тиждень</b> — перший тиждень року починається з першого <i>першого дня тижня</i> і триває сім днів. Всі дні до тижня 1 нового року вважаються частиною останнього тижня попереднього року. Ця система поширена у США.</li><li><b>Частковий перший тиждень</b> — перший тиждень починається з першого дня року. Другий тиждень починається з першого <i>першого дня тижня</i> у новому році і триває сім днів. Перший тиждень може бути коротшим за сім днів.</li><li><b>Простий тиждень</b> — перший тиждень починається з першого дня року і триває сім днів. Всі наступні тижні починаються з того самого дня тижня, що і перший день року.</li></ul>

en: ISO Week
uk: Тиждень у системі ISO

en: Full First Week
uk: Повний перший тиждень

en: Partial First Week
uk: Частковий перший тиждень

en: Simple Week
uk: Простий тиждень

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
uk: Перший день тижня:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
uk: <p>Цей параметр визначає, який день буде першим у тижні. Вказане значення може змінити систему нумерації тижнів.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
uk: Перший робочий день тижня:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
uk: <p>Цей параметр визначає, який день буде першим робочим днем у тижні.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
uk: Останній робочий день тижня:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
uk: <p>Цей параметр визначає, який день буде останнім робочим днем у тижні.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
uk: День тижня для релігійних обрядів:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
uk: <p>Цей параметр визначає день тижня (якщо такий визначено), призначений для виконання особливих релігійних обрядів.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
uk: Немає або немає окремих

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
uk: Формат часу:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
uk: <p>Текст у цьому полі буде використовуватися для форматування текстового подання часу. Послідовності, наведені далі, буде замінено на:</p><table><tr><td><b>ГГ</b></td><td>Години, як десяткове число з використанням 24-х годинного формату (00-23).</td></tr><tr><td><b>гГ</b></td><td> Години з використанням 24-х годинного формату (0-23).</td></tr><tr><td><b>ПГ</b></td><td>Години, як десяткове число з використанням 12-ти годинного формату (01-12).</td></tr><tr><td><b>пГ</b></td><td>Години з використанням 12-ти годинного формату (1-12).</td></tr><tr><td><b>ХХ</b></td><td>Хвилини, подані як десяткове число (00-59).</td></tr><tr><td><b>СС</b></td><td>Секунди, подані як десяткове число (00-59).</td></tr><tr><td><b>ДОПО</b></td><td>Додавати «AM» або «PM» до рядка часу. Полудень вважається за «PM» (ПО), а північ — «AM» (ДО).</td></tr></table>

en: HH
uk: ГГ

en: hH
uk: гГ

en: PH
uk: ПГ

en: pH
uk: пГ

[ctx: Minute]
en: MM
uk: ХХ

en: SS
uk: СС

en: AMPM
uk: ДОПО

[ctx: some reasonable time formats for the language]
en: HH:MM:SS
    pH:MM:SS AMPM
uk: ГГ:ХХ:СС

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
uk: Позначення «до опівдня»:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати текст, який буде показано для позначення часу до опівдня.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
uk: Позначення «після опівдня»:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати текст, який буде показано для позначення часу після опівдня.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
uk: Формат довгої дати:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
uk: <p>Текст у цьому полі буде використано для визначення формату повного запису дат. Буде виконано такі заміни послідовностей символів:</p><table><tr><td><b>РРРР</b></td><td>Номер року з номером сторіччя як десяткове число.</td></tr><tr><td><b>РР</b></td><td>Номер року без номера сторіччя як десяткове число (00-99).</td></tr><tr><td><b>ММ</b></td><td>Номер місяця як десяткове число (01-12).</td></tr><tr><td><b>мМ</b></td><td>Номер місяця як десяткове число (1-12).</td></tr><tr><td><b>КОРОТКИЙ_МІСЯЦЬ</b></td><td>Скорочена назва місяця.</td></tr><tr><td><b>МІСЯЦЬ</b></td><td>Повна назва місяця.</td></tr><tr><td><b>ДД</b></td><td>День місяця як десяткове число (00-31).</td></tr><tr><td><b>дД</b></td><td>День місяця як десяткове число (0-31).</td></tr><tr><td><b>КОРОТКИЙ_ДЕНЬ_ТИЖНЯ</b></td><td>Скорочена назва дня тижня.</td></tr><tr><td><b>ДЕНЬ_ТИЖНЯ</b></td><td>Повна назва дня тижня.</td></tr><tr><td><b>РІК_ЕРИ</b></td><td>Рік ери у форматі локалі (наприклад, 2000 р. н. е.).</td></tr><tr><td><b>КОРОТКА_НАЗВА_ЕРИ</b></td><td>Скорочена назва ери.</td></tr><tr><td><b>РІК_У_ЕРІ</b></td><td>Рік у ері, як десяткове число.</td></tr><tr><td><b>ДЕНЬ_РОКУ</b></td><td>День року у форматі десяткового числа.</td></tr><tr><td><b>ТИЖДЕНЬ_ISO</b></td><td>Тиждень ISO у форматі десяткового числа.</td></tr><tr><td><b>ДЕНЬ_ТИЖНЯ_ISO</b></td><td>День тижня стандарту ISO у форматі десяткового числа.</td></tr></table>

en: YYYY
uk: РРРР

en: YY
uk: РР

en: mM
uk: хХ

[ctx: Month]
en: MM
uk: ММ

en: SHORTMONTH
uk: КОРОТКИЙ_МІСЯЦЬ

en: MONTH
uk: МІСЯЦЬ

en: dD
uk: дД

en: DD
uk: ДД

en: SHORTWEEKDAY
uk: КОРОТКИЙ_ДЕНЬ_ТИЖНЯ

en: WEEKDAY
uk: ДЕНЬ_ТИЖНЯ

en: ERAYEAR
uk: ЕРА_РІК

en: YEARINERA
uk: РІК_У_ЕРІ

en: SHORTERANAME
uk: КОРОТКА_НАЗВА_ЕРИ

en: DAYOFYEAR
uk: ДЕНЬ_РОКУ

en: ISOWEEK
uk: ТИЖДЕНЬ_ISO

en: DAYOFISOWEEK
uk: ДЕНЬ_ТИЖНЯ_ISO

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
uk: ДЕНЬ_ТИЖНЯ, ДД-КОРОТКИЙ_МІСЯЦЬ-РРРР
    ДЕНЬ_ТИЖНЯ, дД КОРОТКИЙ_МІСЯЦЬ РРРР
    КОРОТКИЙ_ДЕНЬ_ТИЖНЯ, дД КОРОТКИЙ_МІСЯЦЬ РРРР

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
uk: Короткий формат дати:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
uk: <p>Текст у цьому полі буде використано для визначення формату скороченого запису дат (наприклад, у списках). Буде виконано такі заміни послідовностей символів:</p><table><tr><td><b>РРРР</b></td><td>Номер року з номером сторіччя як десяткове число.</td></tr><tr><td><b>РР</b></td><td>Номер року без номера сторіччя як десяткове число (00-99).</td></tr><tr><td><b>ММ</b></td><td>Номер місяця як десяткове число (01-12).</td></tr><tr><td><b>мМ</b></td><td>Номер місяця як десяткове число (1-12).</td></tr><tr><td><b>КОРОТКИЙ_МІСЯЦЬ</b></td><td>Скорочена назва місяця.</td></tr><tr><td><b>МІСЯЦЬ</b></td><td>Повна назва місяця.</td></tr><tr><td><b>ДД</b></td><td>День місяця як десяткове число (00-31).</td></tr><tr><td><b>дД</b></td><td>День місяця як десяткове число (0-31).</td></tr><tr><td><b>КОРОТКИЙ_ДЕНЬ_ТИЖНЯ</b></td><td>Скорочена назва дня тижня.</td></tr><tr><td><b>ДЕНЬ_ТИЖНЯ</b></td><td>Повна назва дня тижня.</td></tr><tr><td><b>РІК_ЕРИ</b></td><td>Рік ери у форматі локалі (наприклад, 2000 р. н. е.).</td></tr><tr><td><b>КОРОТКА_НАЗВА_ЕРИ</b></td><td>Скорочена назва ери.</td></tr><tr><td><b>РІК_У_ЕРІ</b></td><td>Рік у ері, як десяткове число.</td></tr><tr><td><b>ДЕНЬ_РОКУ</b></td><td>День року у форматі десяткового числа.</td></tr><tr><td><b>ТИЖДЕНЬ_ISO</b></td><td>Тиждень ISO у форматі десяткового числа.</td></tr><tr><td><b>ДЕНЬ_ТИЖНЯ_ISO</b></td><td>День тижня стандарту ISO у форматі десяткового числа.</td></tr></table>

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
uk: РРРР-ММ-ДД
    ДД.ММ.РРРР
    ДД-КОРОТКИЙ_МІСЯЦЬ-РРРР

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
uk: Відмінювана форма назв місяців:

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
uk: <p>Цей параметр визначає, чи буде використовуватись відмінювана форма назви місяця в датах.</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати набір цифр для показу дат і часу. Якщо ви виберете цифри, відмінні від арабських, система показуватиме їх лише у випадку, якщо ці цифри використовуються у файлі перекладу програми, та у фрагментах тексту з цими датами і часом.</p><p>Зверніть увагу, що набір цифр, який використовується для показу чисел і сум у грошових одиницях треба встановлювати окремо (див. вкладки «Числа» і «Гроші»).</p>

en: Page size:
uk: Розмір сторінки:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати типовий розмір сторінок, який буде використано для нових документів.</p><p>Зауважте, що значення цього параметра не стосується розміру аркушів для друку.</p>

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
uk: Конверт C5

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
uk: Звичайний конверт US №10

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
uk: Конверт DLE

[ctx: Page size]
en: Executive
uk: Екзек’ютів

[ctx: Page size]
en: Folio
uk: Фоліо

[ctx: Page size]
en: Tabloid
uk: Таблоїд

[ctx: Page size]
en: Custom
uk: Нетиповий

en: Measurement system:
uk: Система вимірів:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
uk: <p>Тут ви можете вказати систему вимірів, яку буде використано.</p>

en: Metric System
uk: метрична

en: Imperial System
uk: імперська

en: Byte size units:
uk: Одиниці виміру логічних даних:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
uk: <p>За допомогою цього пункту можна змінити одиниці виміру, які використовуються у більшості програм KDE для показу об’єму даних у байтах. Традиційно, один кілобайт має складатися з 1024 байтів. У метричній же системі один кілобайт має складатися з 1000 байтів для більшості (але не для всіх) розмірів у байтах.<ul><li>Щоб зменшити ймовірність помилки під час сприйняття інформації, ви можете скористатися нещодавно стандартизованими одиницями Міжнародної електротехнічної комісії (IEC), які побудовано на величинах, кратних до 1024.</li><li>Крім того, ви можете вибрати метричні одиниці, які є кратними до 1000.</li><li>Вибір варіанта одиниць Об’єднаної ради інженерів з електронних пристроїв (JEDEC) відновлює типові застарілі одиниці виміру, які було використано у KDE 3.5 та деяких операційних системах.</li></ul></p>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
uk: Одиниці IEC (КіБ, МіБ тощо)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
uk: Одиниці JEDEC (КБ, МБ тощо)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
uk: Метричні одиниці (кБ, МБ тощо)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
uk: Приклад: 2000 байтів — це %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
uk: Розмір сторінки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
uk: Система вимірів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
uk: Одиниці виміру логічних даних
