kcmnotify - en to uk translation catalogue (12 entries)

en: <h1>System Notifications</h1>KDE allows for a great deal of control over how you will be notified when certain events occur. There are several choices as to how you are notified:<ul><li>As the application was originally designed.</li><li>With a beep or other noise.</li><li>Via a popup dialog box with additional information.</li><li>By recording the event in a logfile without any additional visual or audible alert.</li></ul>
uk: <h1>Системні сповіщення</h1> KDE надає вам змогу визначити спосіб попередження вас про певні системні події. Існує декілька варіантів для вибору щодо того, як вас буде повідомлено:<ul><li>Спосіб, визначений самою програмою.</li> <li>Системним гудком чи іншим звуком.</li><li>За допомогою контекстного (вигулькного) вікна з додатковою інформацією.</li><li>Записом події у файл реєстрації системних подій без зайвого звукового чи візуального повідомлення.</li></ul>

en: Event source:
uk: Джерело події:

en: &Applications
uk: &Програми

en: &Player Settings
uk: Па&раметри програвача

en: System Notification Control Panel Module
uk: Модуль панелі керування системних сповіщень

en: (c) 2002-2006 KDE Team
uk: © Команда KDE, 2002–2006

en: Original implementation
uk: Початкова реалізація

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbSoundSystem)
en: Use the &KDE sound system
uk: Використовувати систему звуку &KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbVolume)
en: Force &Volume:
uk: Примусова &гучність:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbExternal)
en: &Use an external player
uk: Використовувати з&овнішній програвач

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Player:
uk: &Програвач:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbNone)
en: &No audio output
uk: &Без звуку
