khelpcenter - en to uk translation catalogue (125 entries)

en: KDE Help Center
uk: Центр довідки KDE

en: The KDE Help Center
uk: Центр довідки KDE

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
uk: © Розробники KHelpCenter, 1999–2011

en: Original Author
uk: Перший автор

en: Info page support
uk: Підтримка сторінки довідки

en: URL to display
uk: Показати URL

en: Top-Level Documentation
uk: Документація верхнього рівня

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
uk: Англійська

en: Font Configuration
uk: Налаштування шрифтів

en: Sizes
uk: Розміри

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
uk: Н&айменший розмір шрифту:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
uk: С&ередній розмір шрифтів:

en: Fonts
uk: Шрифти

en: S&tandard font:
uk: Т&иповий розмір шрифтів:

en: F&ixed font:
uk: М&оноширинний шрифт:

en: S&erif font:
uk: Шр&ифт з засічками:

en: S&ans serif font:
uk: Шрифт &без засічок:

en: &Italic font:
uk: &Курсивний шрифт:

en: &Fantasy font:
uk: Шрифт &фентезі:

en: Encoding
uk: Кодування

en: &Default encoding:
uk: &Типове кодування:

en: Use Language Encoding
uk: Використовувати кодування мови

en: &Font size adjustment:
uk: Регулювання розмірну &шрифтів:

en: By Topic
uk: За темою

en: Alphabetically
uk: За алфавітом

en: Rebuilding glossary cache...
uk: Перебудова кешу словника...

en: Rebuilding cache... done.
uk: Перебудову кешу завершено.

en: Error
uk: Помилка

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
uk: Неможливо показати вибраний елемент глосарія: неможливо відкрити файл «glossary.html.in»!

en: See also:
uk: Дивіться також:

en: KDE Glossary
uk: Глосарій KDE

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
uk: Для реалізації можливості повнотекстового пошуку використовується рушій HTML-пошуку ht://dig.

en: Information about where to get the ht://dig package.
uk: Інформація щодо отримання пакунка ht://dig.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
uk: Ви можете отримати ht://dig з домашньої сторінки ht://dig

en: Program Locations
uk: Адреси програм

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
uk: Введіть адресу (URL) CGI програми htsearch.

en: Indexer:
uk: Індексатор:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
uk: Введіть шлях до програми створення індексів htdig.

en: htdig database:
uk: База даних htdig:

en: Enter the path to the htdig database folder.
uk: Введіть шлях до теки з базою даних htdig.

en: By Category
uk: За категорією

en: Change Index Folder
uk: Змінити теку індексів

en: Index folder:
uk: Тека індексів:

en: Build Search Indices
uk: Створити індекси пошуку

en: Index creation log:
uk: Журнал створення індексу:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
uk: Закрити

en: Index creation finished.
uk: Створення індексу завершено.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
uk: Зупинити

en: Details &lt;&lt;
uk: Подробиці &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
uk: Подробиці &gt;&gt;

en: Build Search Index
uk: Побудувати індекси пошуку

en: Build Index
uk: Побудувати індекс

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
uk: Для того, щоб мати змогу шукати в документах, слід мати
    побудований покажчик пошуку.
    Стовпчик стану у списку нижче показує чи існує покажчик для
    документа.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
uk: Щоб створити покажчик, поставте прапорець у списку
    і натисніть кнопку «Створити індекс».

en: Search Scope
uk: Область пошуку

en: Status
uk: Стан

en: Change...
uk: Змінити...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
uk: <qt>Теки <b>%1</b> не існує — неможливо створити індекс.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
uk: Гаразд

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
uk: Немає

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
uk: Документ «%1» (%2):

en: No document type.
uk: Немає типу документа.

en: No search handler available for document type '%1'.
uk: Немає аналізатора пошуку для документів типу «%1».

en: No indexing command specified for document type '%1'.
uk: Не вказано команду створення індексів для документів типу «%1».

en: Failed to build index.
uk: Помилка будування індексу.

en: Error executing indexing build command:
    %1
uk: Помилка при виконанні команди створення індексів:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
uk: Не вдалось виконати команду «%1».

en: KHelpCenter Index Builder
uk: Конструктор шрифтів KHelpCenter

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
uk: © Розробники KHelpCenter, 1999–2003

en: Document to be indexed
uk: Документ для індексації

en: Index directory
uk: Каталог індексів

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
uk: Шлях до каталогу індексів.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
uk: Шлях до каталогу, який містить індекси пошуку.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
uk: Видима зараз вкладка навігатора

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
uk: З&міни

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
uk: П&ерегляд

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
uk: Пере&хід

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: Search Error Log
uk: Журнал помилок пошуку

en: Preparing Index
uk: Підготовка індексу

en: Ready
uk: Готово

en: Previous Page
uk: Попередня сторінка

en: Moves to the previous page of the document
uk: Пересуває вас до попередньої сторінки документа

en: Next Page
uk: Наступна сторінка

en: Moves to the next page of the document
uk: Пересуває вас до наступної сторінки документа

en: Table of &Contents
uk: &Зміст

en: Table of contents
uk: Зміст

en: Go back to the table of contents
uk: Назад до змісту

en: &Last Search Result
uk: &Останній результат пошуку

en: Configure Fonts...
uk: Налаштувати шрифти...

en: Increase Font Sizes
uk: Збільшити розмір шрифтів

en: Decrease Font Sizes
uk: Зменшити розмір шрифтів

en: &Search
uk: &Шукати

en: &Contents
uk: &Зміст

en: Search Options
uk: Параметри пошуку

en: G&lossary
uk: С&ловник

en: Start Page
uk: Початкова сторінка

en: Unable to run search program.
uk: Неможливо запустити програму пошуку.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
uk: Індекс пошуку ще не існує. Хочете створити його зараз?

en: Create
uk: Створити

en: Do Not Create
uk: Не створювати

en: Error: No document type specified.
uk: Помилка: Не вказано тип документа.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
uk: Помилка: Немає аналізатора пошуку для документів типу «%1».

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
uk: Не вдалось започаткувати SearchHandler з файла «%1».

en: No valid search handler found.
uk: Не знайдено чинного аналізатора пошуку.

en: Search Results for '%1':
uk: Результати пошуку для «%1»:

en: Search Results
uk: Результати пошуку

en: Error executing search command '%1'.
uk: Помилка виконання команди пошуку «%1».

en: Error: %1
uk: Помилка: %1

en: '%1' not found, check your installation
uk: «%1» не знайдено, перевірте, чи встановлено відповідні компоненти

en: '%1' not found, install the package containing it
uk: «%1» не знайдено, встановіть пакунок, що містить відповідні дані

en: No search command or URL specified.
uk: Не вказано команди пошуку або адреси URL.

en: and
uk: та

en: or
uk: або

en: &Method:
uk: &Метод:

en: Max. &results:
uk: Макс. &результатів:

en: &Scope selection:
uk: &Вибір області:

en: Scope
uk: Область

en: Build Search &Index...
uk: Створити &індекс пошуку...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
uk: Нетиповий

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
uk: Типовий

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
uk: Всі

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
uk: Немає

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
uk: невідомий

en: Copy Link Address
uk: Скопіювати адресу посилання
