kio_man - en to uk translation catalogue (27 entries)

en: No man page matching to %1 found.<br /><br />Check that you have not mistyped the name of the page that you want.<br />Check that you have typed the name using the correct upper and lower case characters.<br />If everything looks correct, then you may need to improve the search path for man pages; either using the environment variable MANPATH or using a matching file in the /etc directory.
uk: Не знайдено сторінки довідки, що відповідає %1.<br /><br />Перевірте чи назву сторінки введено правильно.<br />Будьте уважні, слід відрізняти малі на великі літери у назві!<br />Якщо все виглядає правильно, можливо, потрібно розширити шлях для пошуку або за допомогою змінної середовища MANPATH, або за допомогою відповідного файла у каталозі /etc.

en: Open of %1 failed.
uk: Неможливо відкрити %1.

en: Man output
uk: Вивід man

en: <h1>KDE Man Viewer Error</h1>
uk: <h1>Помилка переглядача man-сторінок KDE</h1>

en: There is more than one matching man page.
uk: Підходить зразу декілька сторінок.

en: Note: if you read a man page in your language, be aware it can contain some mistakes or be obsolete. In case of doubt, you should have a look at the English version.
uk: Примітка: якщо ви читаєте перекладену сторінку довідки, пам'ятайте, що вона може містити помилки або бути застарілою. Якщо є сумніви, перегляньте англійську версію.

en: Header files
uk: Файли заголовків

en: Header files (POSIX)
uk: Файл заголовків (POSIX)

en: User Commands
uk: Команди користувача

en: User Commands (POSIX)
uk: Команди користувача (POSIX)

en: System Calls
uk: Системні виклики

en: Subroutines
uk: Підпрограми

en: Perl Modules
uk: Модулі Perl

en: Network Functions
uk: Функції мережі

en: Devices
uk: Пристрої

en: File Formats
uk: Формати файлів

en: Games
uk: Ігри

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: System Administration
uk: Керування системою

en: Kernel
uk: Ядро

en: Local Documentation
uk: Локальна документація

en: New
uk: Створити

en: UNIX Manual Index
uk: Індекс довідок UNIX

en: Section %1
uk: Розділ %1

en: Index for Section %1: %2
uk: Індекс розділу %1: %2

en: Generating Index
uk: Створюю індекс

en: Could not find the sgml2roff program on your system. Please install it, if necessary, and extend the search path by adjusting the environment variable PATH before starting KDE.
uk: Неможливо знайти програму sgml2roff у вашій системі. Будь ласка, встановіть її, якщо потрібно, та перевірте, що вона присутня у шляху, вказаному в змінній PATH перед запуском KDE.
