knetattach - en to uk translation catalogue (28 entries)

en: Enter a name for this <i>WebFolder</i> as well as a server address, port and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
uk: Введіть назву цієї <i>вебтеки</i>, а також адресу сервера, порт та шлях до теки, й натисніть кнопку <b>Зберегти і з'єднатись</b>.

en: Enter a name for this <i>Secure shell connection</i> as well as a server address, port and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
uk: Введіть назву цього <i>з'єднання SSH</i>, а також адресу сервера, порт і шлях до теки, й натисніть кнопку <b>Зберегти і з'єднатись</b>.

en: Enter a name for this <i>File Transfer Protocol connection</i> as well as a server address and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
uk: Введіть назву цього <i>з'єднання FTP</i>, а також адресу сервера, порт і шлях до теки, та натисніть кнопку <b>Зберегти і з'єднатись</b>.

en: Enter a name for this <i>Microsoft Windows network drive</i> as well as a server address and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
uk: Введіть назву цього <i>мережного диска Microsoft Windows</i>, а також адресу сервера, порт і шлях до теки, й натисніть кнопку <b>Зберегти і з'єднатись</b>.

en: Unable to connect to server.  Please check your settings and try again.
uk: Не вдалось з'єднатись з сервером. Будь ласка, перевірте ваші параметри і спробуйте знов.

en: Save && C&onnect
uk: Зберегти і з'&єднатись

en: C&onnect
uk: З'&єднатись

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KNetAttach)
en: Network Folder Wizard
uk: Майстер мережних тек

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, _folderType)
en: Add Network Folder
uk: Додати мережну теку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select the type of network folder you wish to connect to and press the Next button.
uk: Виберіть тип мережної теки, яку потрібно приєднати, і натисніть кнопку «Далі».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _recent)
en: &Recent connection:
uk: &Недавнє з'єднання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _webfolder)
en: &WebFolder (webdav)
uk: &Вебтека (webdav)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _fish)
en: &Secure shell (ssh)
uk: &Безпечна оболонка (ssh)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _smb)
en: &Microsoft® Windows® network drive
uk: Мережний диск &Microsoft® Windows®

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, _folderParameters)
en: Network Folder Information
uk: Інформація про мережну теку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _informationText)
en: Enter a name for this <i>%1</i> as well as the server address, port and folder path to use and press the Next button.
uk: Введіть назву для <i>%1</i>, а також адресу сервера, порт і шлях до теки й натисніть кнопку «Далі».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Name:
uk: &Назва:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _userText)
en: &User:
uk: &Користувач:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Se&rver:
uk: &Сервер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _portText)
en: &Port:
uk: &Порт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _protocol)
en: &Protocol:
uk: &Протокол:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Folder:
uk: &Тека:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _encodingText)
en: Encoding:
uk: Кодування:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _createIcon)
en: Cr&eate an icon for this remote folder
uk: Створити піктограму для &цієї віддаленої теки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _useEncryption)
en: &Use encryption
uk: &Використовувати шифрування

en: KDE Network Wizard
uk: Майстер мережі KDE

en: (c) 2004 George Staikos
uk: © George Staikos, 2004

en: Primary author and maintainer
uk: Основний автор та супроводжувач
