kreadconfig - en to uk translation catalogue (7 entries)

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
uk: Читати записи KConfig — для використання в скриптах

en: (c) 2001 Red Hat, Inc.
uk: © Red Hat, Inc., 2001

en: Use <file> instead of global config
uk: Використовувати <file> замість загального файла налаштувань

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
uk: Група, у якій слід вести пошук. Використовувати ітеративно для вкладених груп.

en: Key to look for
uk: Пошук ключа

en: Default value
uk: Типове значення

en: Type of variable
uk: Тип змінної
