kurifilter - en to uk translation catalogue (46 entries)

[ctx: @title:column Name label from web shortcuts column]
en: Name
uk: Назва

[ctx: @title:column]
en: Shortcuts
uk: Скорочення

[ctx: @title:column]
en: Preferred
uk: Основне

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web shortcut as preferred.<nl/>Preferred web shortcuts are used in places where only a few select shortcuts can be shown at one time.
uk: Позначте цей пункт, щоб вибрати позначене вебскорочення як основне.<nl/>Основні вебскорочення використовуються там, де можливий показ лише невеликої кількості скорочень одночасно.

[ctx: @item:inlistbox No default web shortcut]
en: None
uk: Немає

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web shortcuts feature. Web shortcuts allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
uk: <para>За допомогою цього модуля ви можете налаштувати можливості скорочень у адресах мережі. Скорочення у адресах мережі надають вам змогу швидко знаходити сторінки у інтернеті, що відповідають вказаним словам. Наприклад, для пошуку інформації щодо проекту KDE за допомогою рушія Google, вам просто слід набрати <emphasis>gg:KDE</emphasis> або <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>Якщо ви вкажете типовий пошуковий рушій, для пошуку за його допомогою достатньо буде набрати звичайні слова або фрази у програмах на зразок Konqueror, які мають вбудовану підтримку цієї можливості.</para>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: <html><head/><body><p>Enable or disable web shortcuts. </p><p>Web shortcuts allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined Web shortcuts. One such Web shortcut is the Google (TM) search shortcut. To use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
uk: <html><head/><body><p>Вмикання і вимикання вебскорочень. </p><p>За допомогою вебскорочень ви можете пришвидшити доступ до сторінки або пошук даних у інтернеті або на диску вашого комп’ютера. </p><p>У типовому наборі KDE вже визначено багато вебскорочень. Одним з таких вебскорочень є вебскорочення для пошуку за допомогою рушія Google™. Щоб скористатися ним, просто введіть ключове слово «gg» (без лапок), роздільник ключового слова та рядок, який слід знайти. Приклад: <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web shortcuts
uk: У&вімкнути вебскорочення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred shortcuts only
uk: Ви&користовувати лише основні скорочення

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for shortcut
uk: Пошук скорочення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web shortcut
uk: Додати нове вебскорочення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
uk: &Створити...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbChange)
en: Modify the highlighted Web shortcut
uk: Змінити позначене вебскорочення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
uk: З&мінити...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete the highlighted Web shortcut
uk: Вилучити позначене вебскорочення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
uk: Ви&лучити

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
uk: <qt>
    Виберіть механізм пошуку для використання в полях вводу, що забезпечує автоматичний пошук при набиранні слів та фраз замість URL. Щоб вимкнути цю функцію, виберіть зі списку значення <b>Жодна</b>.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: Default Web &shortcut:
uk: Типове &вебскорочення:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbDefaultEngine)
en: <html><head/><body><p>Select a default web shortcut. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web shortcut queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
uk: <html><head/><body><p>Виберіть типове вебскорочення. </p><p>За його допомогою програми зможуть автоматично перетворювати введене слово або фразу на запити вебскорочень, якщо користувачем буде вказано рядок, який не є належним чином форматованою адресою. </p><p>Щоб вимкнути цю функціональну можливість, виберіть у списку пункт <span style=" font-weight:600;">Немає</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
uk: Виберіть розділювач, щоб буде відокремлювати ключові слова від фраз або слів для пошуку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
uk: Розділювач &ключових слів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Choose a delimiter to mark the Web shortcut keyword.
uk: Виберіть роздільник для відокремлення ключового слова вебскорочення.

[ctx: Colon as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Colon
uk: Двокрапка

[ctx: Space as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Space
uk: Пробіл

en: No preferred search providers were found.
uk: Не виявлено списку пріоритетних рушіїв пошуку.

en: No search providers were found.
uk: Не виявлено списку рушіїв пошуку.

en: Search F&ilters
uk: Ф&ільтри пошуку

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
uk: Типовий

en: Modify Web Shortcut
uk: Внесення змін до вебскорочення

en: New Web Shortcut
uk: Нове вебскорочення

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
uk: Скорочення «%1» вже пов’язано з «%2». Будь ласка, виберіть інше скорочення.

[ctx: - web short cut (e.g. gg): what it refers to (e.g. Google)]
en: - %1: "%2"
uk: — %1: «%2»

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
uk: Нижче наведено перелік вже призначених скорочень. Будь ласка, виберіть інші скорочення.
    %1

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
uk: Адреса не містить шаблону заміни \{...} для запиту користувача.
    Це означає, що завжди буде відвідуватись та сама сторінка, незалежно від тексту для пошуку, введеного користувачем.

en: Keep It
uk: Залишити

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
uk: Введіть тут придатну для запам’ятовування назву рушія пошуку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
uk: &Назва скорочення:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbQuery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leQuery) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leQuery)
en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
uk: <qt>
    Введіть URI рушія пошуку.<br/>Весь текст для пошуку може бути задано як \{@} або \{0}.<br/>
    Вираз \{@} є рекомендованим, оскільки він вилучає всі змінні запиту (name=value) з рядка результату, а вираз \{0} буде заміщено незмінним рядком запиту<br/> ви можете скористатися \{1} ... \{n}, щоб вказати окремі слова з запиту та \{name}, щоб вказати значення, надане парою «name=value» в запиті користувача.<br/>Окрім цього, є можливість вказати декілька посилань (назви, числа та рядки) одразу (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>Перше відповідне значення (починаючи з лівого боку) буде використане для заміни значення для вихідного URI.<br/>Якщо відповідних значень у лівій частині списку посилань не знайдено, може бути використане типове значення — рядок у лапках.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
uk: &Адреса скорочення:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
uk: Виберіть набір символів для закодовування вашого запиту на пошук.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
uk: <qt>
    Скорочення, які надані тут, можуть бути використані, як схеми псевдо-URI у KDE. Наприклад, скорочення <b>av</b> може бути використане, як у <b>av</b>:<b>мій пошук</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leName)
en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
uk: <html><head/><body><p>Вкажіть тут зручну для запам’ятовування назву вебскорочення.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
uk: С&корочення:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
uk: Виберіть набір символів для закодовування вашого запиту на пошук

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
uk: &Набір символів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbPaste)
en: Insert query placeholder
uk: Вставити замінник запиту
