plasmapkg - en to uk translation catalogue (48 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
uk: Встановлення, перелік, вилучення пакунків Плазми

en: Addon Name
uk: Назва додатка

en: Service Type
uk: Тип служби

en: Path
uk: Шлях

en: Package types that are installable with this tool:
uk: Типи пакунків, які здатна встановлювати ця програма:

en: Built in:
uk: Вбудовані:

en: DataEngine
uk: Рушій даних

en: Layout Template
uk: Шаблон компонування

en: Plasmoid
uk: Плазмоїд

en: Runner
uk: Засіб для запуску

en: Theme
uk: Тема

en: Wallpaper Images
uk: Зображення шпалер

en: Wallpaper Plugin
uk: Додаток шпалер

en: KWin Effect
uk: Ефект KWin

en: KWin Window Switcher
uk: Перемикач вікон KWin

en: KWin Script
uk: Скрипт KWin

en: Provided by plugins:
uk: Керовані додатками:

en: Provided by .desktop files:
uk: Керовані файлами .desktop:

en: Plasma Package Manager
uk: Керування пакунками Плазми

en: (C) 2008, Aaron Seigo
uk: © Aaron Seigo, 2008

en: Original author
uk: Перший автор

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
uk: Визначити хеш SHA1 для пакунка за адресою <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
uk: Для встановлення і вилучення, працює з пакунками, встановленими для всіх користувачів.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
uk: Тип пакунка, наприклад theme (тема), wallpaper (тло стільниці), plasmoid (плазмоїд), dataengine (рушій даних), runner (система запуску), layout-template (шаблон компонування) тощо.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
uk: Встановити пакунок до <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
uk: Оновити пакунок до <path>

en: List installed packages
uk: Показати список встановлених пакунків

en: lists all known Package types that can be installed
uk: показує список всіх відомих типів пакунків, які програма може встановлювати

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
uk: Вилучити пакунок з назвою <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
uk: Абсолютний шлях до кореня пакунків. Якщо його не вказано, для пошуку буде використано стандартні каталоги даних цього сеансу KDE.

en: Failed to generate a Package hash for %1
uk: Не вдалося визначити хеш пакунка для %1

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
uk: Хеш SHA1 для пакунка за адресою %1: «%2»

[ctx: package type]
en: wallpaper
uk: шпалери

[ctx: package type]
en: plasmoid
uk: плазмоїд

[ctx: package type]
en: theme
uk: тема

[ctx: package type]
en: dataengine
uk: рушій даних

[ctx: package type]
en: runner
uk: засіб запуску

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
uk: додаток шпалер

[ctx: package type]
en: layout-template
uk: шаблон компонування

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
uk: Не вдалося знайти програми встановлення для пакунка типу %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
uk: Не вдалося знайти програми встановлення для пакунка типу %1. Повідомлення помилки: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
uk: Виявлено конфлікт між кореневою текою пакунка і загальними параметрами. Будь ласка, визначіть, яке з налаштувань є правильним.

en: Successfully removed %1
uk: %1 успішно вилучено

en: Removal of %1 failed.
uk: Спроба вилучення %1 зазнала невдачі.

en: Plugin %1 is not installed now.
uk: Додаток %1 зараз не встановлено.

en: Successfully installed %1
uk: %1 успішно встановлено

en: Installation of %1 failed.
uk: Спроба встановлення %1 зазнала невдачі.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
uk: Слід вказати одну з дій: встановити, вилучити або показати список.
