kolf - en to uk translation catalogue (134 entries)

en: No configuration options
uk: Жодного параметра для налаштування

en: Add object:
uk: Додати об'єкт:

en: Course name:
uk: Назва майданчика:

en: Course author:
uk: Автор майданчика:

en: Par:
uk: К-ть ударів:

en: Maximum:
uk: Максимум:

en: Maximum number of strokes player can take on this hole.
uk: Максимальна кількість ударів дозволена для гравця на цій лунці.

en: Maximum number of strokes
uk: Максимальна кількість ударів

en: Unlimited
uk: Без обмеження

en: Show border walls
uk: Показувати стіни меж

en: Course Author
uk: Автора майданчика

en: Course Name
uk: Назва майданчика

en: Drop Outside of Hazard
uk: Кинути поза небезпечну зону

en: Rehit From Last Location
uk: Ще раз вдарити з останнього місця

en: What would you like to do for your next shot?
uk: Що бажаєте зробити для вашого наступного удару?

en: %1 is in a Hazard
uk: %1 в небезпечному місці

en: %1 will start off.
uk: %1 розпочинає.

en: New Hole
uk: Нова лунка

en: Course name: %1
uk: Назва майданчика: %1

en: Created by %1
uk: Створив: %1

en: %1 holes
uk: Лунок: %1

en: Course Information
uk: Інформація про майданчик

en: This hole uses the following plugins, which you do not have installed:
uk: Ця лунка використовує наступні додатки, які у вас не встановлено:

en: There are unsaved changes to current hole. Save them?
uk: Існують незбережені зміни до поточної лунки. Зберегти їх?

en: Unsaved Changes
uk: Незбережені зміни

en: Save &Later
uk: Зберегти &пізніше

en: Pick Kolf Course to Save To
uk: Виберіть майданчик Kolf для збереження

en: &Do not ask again
uk: &Більше не питати

en: Slope
uk: Схил

en: Puddle
uk: Калюжа

en: Wall
uk: Стіна

en: Cup
uk: Заглибина

en: Sand
uk: Пісок

en: Windmill
uk: Вітряк

en: Black Hole
uk: Чорна діра

en: Floater
uk: Плавун

en: Bridge
uk: Міст

en: Sign
uk: Напис

en: Bumper
uk: Відбивач

en: Save &Course
uk: Зберегти &майданчик

en: Save &Course As...
uk: Зберегти &майданчик як...

en: &Save Game
uk: &Зберегти гру

en: &Save Game As...
uk: &Зберегти гру як...

en: &Edit
uk: З&мінити

en: &New
uk: &Нова

en: &Reset
uk: &Скинути

en: &Undo Shot
uk: &Вернути удар

note: i18n("&Replay Shot"), 0, this, SLOT(emptySlot()), actionCollection(), "replay"); Go
en: Switch to Hole
uk: Перемикнути на лунку

en: &Next Hole
uk: &Наступна лунка

en: &Previous Hole
uk: &Попередня лунка

en: &First Hole
uk: &Перша лунка

en: &Last Hole
uk: &Остання лунка

en: &Random Hole
uk: &Випадкова лунка

en: Enable &Mouse for Moving Putter
uk: Увімкнути &мишу для керування ударами

en: Enable &Advanced Putting
uk: Увімкнути &складні удари

en: Show &Info
uk: Показати &інформацію

en: Show Putter &Guideline
uk: Показувати &напрямну удару

en: Enable All Dialog Boxes
uk: Увімкнути всі діалогові вікна

en: Play &Sounds
uk: Відтворювати &звуки

en: &About Course
uk: &Про майданчик

en: &Tutorial
uk: &Навчання

en: Par
uk: К-ть ударів

en:  and
uk:  і

en: %1 tied
uk: %1 нічия

en: %1 won!
uk: Переміг %1!

en: High Scores for %1
uk: Найкращі результати для %1

en: Pick Saved Game to Save To
uk: Виберіть гру для збереження

en: Pick Kolf Saved Game
uk: Виберіть збережену гру Kolf

en: %1's turn
uk: Удар %1

en: %1's score has reached the maximum for this hole.
uk: Рахунок %1 досягнув максимальну кількість для цієї лунки.

note: i18n: ectx: Menu (hole)
en: Ho&le
uk: Лун&ка

note: i18n: ectx: Menu (go_course)
en: &Go
uk: Пере&хід

en: Enable show/hide
uk: Увімкнути показ/приховування

en: Slow
uk: Повільно

en: Fast
uk: Швидко

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Diagonal
uk: По діагоналі

en: Opposite Diagonal
uk: Протилежна по діагоналі

en: Elliptic
uk: Еліптичний

en: Reverse direction
uk: Зворотній напрямок

en: Unmovable
uk: Нерухомий

en: Whether or not this slope can be moved by other objects, like floaters.
uk: Вказує чи цей схил може пересуватись іншими об'єктами, наприклад плавунами.

en: Grade:
uk: Нахил:

en: KDE Minigolf Game
uk: Міні-гольф - гра для KDE

en: (c) 2002-2010, Kolf developers
uk: © Розробники Kolf, 2002–2010

en: Current maintainer
uk: Поточний супровідник

en: Former main author
uk: Колишній основний автор

en: Advanced putting mode
uk: Режим складного удару

en: Border around course
uk: Рамка навколо майданчика

en: Some good sound effects
uk: Деякі гарні звукові ефекти

en: Wall-bouncing help
uk: Допомога з відбиванням від стін

en: Suggestions, bug reports
uk: Пропозиції, звіти про помилки

en: Developer of Box2D physics engine
uk: Розробник рушія обробки фізичних даних Box2D

en: Vector class (Kolf 1)
uk: Клас vector (Kolf 1)

en: Working wall-bouncing algorithm (Kolf 1)
uk: Алгоритм відбивання від стін (Kolf 1)

en: File
uk: Файл

en: Print course information and exit
uk: Показати інформацію про майданчик і вийти

en: By %1
uk: Автор: %1

en: par %1
uk: к-ть ударів %1

en: Course %1 does not exist.
uk: Майданчик %1 не існує.

en: New Game
uk: Нова гра

en: Players
uk: Гравці

en: &New Player
uk: &Новий гравець

en: Choose Course to Play
uk: Виберіть майданчик для гри

en: Course
uk: Майданчик

en: Create New
uk: Створити

en: You
uk: Ви

en: Highscores
uk: Найкращі результати

en: Add...
uk: Додати...

en: Remove
uk: Вилучити

en: Game Options
uk: Параметри гри

en: Options
uk: Параметри

en: &Strict mode
uk: &За правилами

en: In strict mode, undo, editing, and switching holes is not allowed. This is generally for competition. Only in strict mode are highscores kept.
uk: В режимі гри за правилами не дозволяється повернення, редагування і зміна лунок. Використовується, в основному, для змагань. Найкращі результати зберігаються тільки для ігор за правилами.

en: Par %1
uk: К-ть ударів %1

en: %1 Holes
uk: Лунок: %1

en: Pick Kolf Course
uk: Виберіть майданчик Kolf

en: Chosen course is already on course list.
uk: Вибраний майданчик вже є в списку.

en: Player %1
uk: Гравець %1

en:  degree |  degrees
uk[0]:  градус
uk[1]:  градуси
uk[2]:  градусів
uk[3]:  градус

en: Exiting ball angle:
uk: Кут виходу м'ячика:

en: Minimum exit speed:
uk: Мінімальна швидкість виходу:

en: Maximum exit speed:
uk: Мінімальна швидкість виходу:

en: &Top
uk: &Верх

en: &Left
uk: &Ліворуч

en: &Right
uk: &Праворуч

en: &Bottom
uk: &Низ

en: Walls on:
uk: Стіни:

en: Sign HTML:
uk: Напис HTML:

en: Windmill on top
uk: Млин вгорі

en: Moving speed
uk: Швидкість руху

en: New Text
uk: Новий текст

en: Total
uk: Всього
