ksirkskineditor - en to uk translation catalogue (257 entries)

en: Error: no player to destroy
uk: Помилка: гравець, якого слід знищити, відсутній

en: KsirK - Goal Display
uk: KsirK — Відображення мети

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkContinentDefinition)
en: Continent
uk: Континент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Bonus:
uk: Бонус:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, bonus)
en: Number of bonus points when owning the full continent
uk: Кількість додаткових очок за завоювання цілого континенту

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, bonus)
en: Number of bonus points when owning the full continent.
    
    At the end of each turn a number of armies is distributed to each player. If one player owns all the countries of this continent, he/she gains this bonus.
    
    The bonus should be proportional to the continent's size and to the difficulty to conquer it or to keep it.
uk: Кількість додаткових очок за завоювання цілого континенту.
    
    Наприкінці кожного ходу кожен з гравців отримує певну кількість армій. Якщо всіма країнами цього континенту володітиме один з гравців, він отримає вказаний бонус.
    
    Бонус має бути пропорційним до площі континенту і складності його завоювання і утримання під владою.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, selectcountriesbutton)
en: Select the countries contained in this continent
uk: Оберіть країни, які розташовано на цьому континенті

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, selectcountriesbutton)
en: Click here to select the countries contained in this continent.
    
    A list of all the world's countries will be shown and you will be able to select the countries using the mouse and the Ctrl and Shift keys.
uk: Натисніть, щоб обрати країни, розташовані на цьому континенті.
    
    Програма покаже список всіх країн світу, ви зможете обрати потрібні країни клацанням лівою кнопкою миші з використанням клавіш Ctrl і Shift.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, selectcountriesbutton)
en: Countries:
uk: Країни:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, countrieslist)
en: Continent's countries
uk: Країни континенту

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, countrieslist)
en: This is the list of countries currently forming this continent.
uk: Список країн, з яких складається континент.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkCountryDefinition)
en: Country
uk: Країна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Flag:
uk: Прапор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Anchor:
uk: Фіксатор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Center:
uk: Центр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Infantry:
uk: Піхота:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, infantryx)
en: Infantry's sprite top left point x-coordinate
uk: X-координата верхньої лівої точки спрайта піхоти

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, infantryx)
en: Infantry's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the infantry.
uk: X-координата верхньої лівої точки спрайта піхоти.
    
    Це значення слід вказувати відносно верхнього лівого кута карти, за виміром, що визначається у основному віджеті визначення шкірки.
    
    Значення буде автоматично оновлено, якщо ви пересунете зображення піхоти.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, infantryy)
en: Infantry's sprite top left point y-coordinate
uk: Y-координата верхньої лівої точки спрайта піхоти

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, infantryy)
en: Infantry's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the infantry by drag and drop.
uk: Y-координата верхньої лівої точки спрайта піхоти.
    
    Це значення слід вказувати відносно верхнього лівого кута карти, за виміром, що визначається у основному віджеті визначення шкірки.
    
    Значення буде автоматично оновлено, якщо ви пересунете зображення піхоти перетягуванням.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Cavalry:
uk: Кавалерія:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, cavalryx)
en: Cavalry's sprite top left point x-coordinate
uk: X-координата верхньої лівої точки спрайта кавалерії

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, cavalryx)
en: Cavalry's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cavalry.
uk: X-координата верхньої лівої точки спрайта кавалерії.
    
    Це значення слід вказувати відносно верхнього лівого кута карти, за виміром, що визначається у основному віджеті визначення шкірки.
    
    Значення буде автоматично оновлено, якщо ви пересунете зображення кавалерії.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, cavalryy)
en: Cavalry's sprite top left point y-coordinate
uk: Y-координата верхньої лівої точки спрайта кавалерії

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, cavalryy)
en: Cavalry's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cavalry by drag and drop.
uk: Y-координата верхньої лівої точки спрайта кавалерії.
    
    Це значення слід вказувати відносно верхнього лівого кута карти, за виміром, що визначається у основному віджеті визначення шкірки.
    
    Значення буде автоматично оновлено, якщо ви пересунете зображення кавалерії перетягуванням.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Cannon:
uk: Гармати:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, cannony)
en: Cannon's sprite top left point y-coordinate
uk: Y-координата верхньої лівої точки спрайта гармат

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, cannony)
en: Cannon's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cannon by drag and drop.
uk: Y-координата верхньої лівої точки спрайта гармат.
    
    Це значення слід вказувати відносно верхнього лівого кута карти, за виміром, що визначається у основному віджеті визначення шкірки.
    
    Значення буде автоматично оновлено, якщо ви пересунете зображення гармат перетягуванням.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, cannonx)
en: Cannon's sprite top left point x-coordinate
uk: X-координата верхньої лівої точки спрайта гармат

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, cannonx)
en: Cannon's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cannon.
uk: X-координата верхньої лівої точки спрайта гармат.
    
    Це значення слід вказувати відносно верхнього лівого кута карти, за виміром, що визначається у основному віджеті визначення шкірки.
    
    Значення буде автоматично оновлено, якщо ви пересунете зображення гармат перетягуванням.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, centery)
en: Point around which the country name is drawn y-coordinate
uk: Y-координата точки центра назви країни

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, centery)
en: Point around which the country name is drawn y-coordinate.
    
    Note that this point should be located inside the limits of the country on the map mask.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the country name by dragging and dropping its target icon.
uk: Y-координата точки центра назви країни.
    
    Зауважте, що цю точку має бути розташовано у межах країни на масці карти.
    
    Це значення слід вказувати відносно верхнього лівого кута карти, за виміром, що визначається у основному віджеті визначення шкірки.
    
    Значення буде автоматично оновлено, якщо ви пересунете назву країни перетягуванням зі скиданням.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, centerx)
en: Point around which the country name is drawn x-coordinate
uk: X-координата точки центра назви країни

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, centerx)
en: Point around which the country name is drawn x-coordinate.
    
    Note that this point should be located inside the limits of the country on the map mask.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the country name by dragging and dropping its target icon.
uk: X-координата точки центра назви країни.
    
    Зауважте, що цю точку має бути розташовано у межах країни на масці карти.
    
    Це значення слід вказувати відносно верхнього лівого кута карти, за виміром, що визначається у основному віджеті визначення шкірки.
    
    Значення буде автоматично оновлено, якщо ви пересунете назву країни перетягуванням зі скиданням.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, anchory)
en: Center of the highlighting y-coordinate
uk: Y-координата центра підсвічування

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, anchory)
en: Center of the highlighting y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the highlighting by dragging and dropping its cross icon.
uk: Y-координата центра підсвічування.
    
    Це значення слід вказувати відносно верхнього лівого кута карти, за виміром, що визначається у основному віджеті визначення шкірки.
    
    Значення буде автоматично оновлено, якщо ви пересунете підсвічування перетягуванням зі скиданням піктограми з хрестиком.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, anchorx)
en: Center of the highlighting x-coordinate
uk: X-координата центра підсвічування

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, anchorx)
en: Center of the highlighting x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the highlighting by dragging and dropping its cross icon.
uk: X-координата центра підсвічування.
    
    Це значення слід вказувати відносно верхнього лівого кута карти, за виміром, що визначається у основному віджеті визначення шкірки.
    
    Значення буде автоматично оновлено, якщо ви пересунете підсвічування перетягуванням зі скиданням піктограми з хрестиком.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, flagy)
en: Flag's sprite top left point y-coordinate
uk: Y-координата верхньої лівої точки спрайта прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, flagy)
en: Flag's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the flag by drag and drop.
uk: Y-координата верхньої лівої точки спрайта прапора.
    
    Це значення слід вказувати відносно верхнього лівого кута карти, за виміром, що визначається у основному віджеті визначення шкірки.
    
    Значення буде автоматично оновлено, якщо ви пересунете зображення прапора перетягуванням.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, flagx)
en: Flag's sprite top left point x-coordinate
uk: X-координата верхньої лівої точки спрайта прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, flagx)
en: Flag's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the flag by drag and drop.
uk: X-координата верхньої лівої точки спрайта прапора.
    
    Це значення слід вказувати відносно верхнього лівого кута карти, за виміром, що визначається у основному віджеті визначення шкірки.
    
    Значення буде автоматично оновлено, якщо ви пересунете зображення прапора перетягуванням.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, neighboursbutton)
en: Select this country's neighbors
uk: Оберіть країни, сусідні з цією

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, neighboursbutton)
en: Click here to select this country's neighbors.
    
    A list of all the world's countries will be shown and you will be able to select the countries using the mouse and the Ctrl and Shift keys.
uk: Натисніть, щоб обрати країни, сусідні з цією країною.
    
    Програма покаже список всіх країн світу, ви зможете обрати потрібні країни клацанням лівою кнопкою миші з використанням клавіш Ctrl і Shift.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, neighboursbutton)
en: Neighbors:
uk: Сусіди:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, neighbourslist)
en: This country's neighbors
uk: Сусідні країни

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, neighbourslist)
en: This is the list of countries currently considered as neighbors of this country.
uk: Список країн, які вважаються сусідніми з цією країною.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkGoalDefinition)
en: Goal
uk: Мета

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Goal Type
uk: Тип мети

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, worldtype) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, worldtype)
en: Conquer all the world
uk: Підкорити весь світ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, worldtype)
en: World conquest
uk: Завоювання світу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, playertype)
en: Eliminate a given player
uk: Знищити вказаного гравця

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, playertype)
en: <p>Eliminate a given player. If it is eliminated by another one, you will fall back to a <emphasis>Countries</emphasis> type of goal.</p>
uk: <p>Знищити вказаного гравця. Якщо цього гравця буде знищено кимось іншим, ви повернетеся до типу мети <emphasis>Країни</emphasis>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, playertype)
en: Player
uk: Гравець

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, countriestype)
en: Conquer a given number of countries
uk: Підкорити вказану кількість країн

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, countriestype)
en: Conquer a given number of countries.
    
    You can also make the player to have to put a given number of armies on each country.
uk: Підкорити вказану кількість країн.
    
    Крім того, ви можете зазначити, що гравець має залишати вказану кількість армій у кожній з країн.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, countriestype) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabCountries)
en: Countries
uk: Країни

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, continentstype)
en: Conquer a given list of continents
uk: Підкорити континенти з вказаного списку

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, continentstype)
en: Conquer a given list of continents. You can also let the player choose one of their target continents.
uk: Підкорити континенти з вказаного списку. Крім того, ви можете дозволити гравцеві обирати один з його континентів призначення.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, continentstype) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabContinents)
en: Continents
uk: Континенти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Description:
uk: Опис:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, description)
en: Text describing the goal
uk: Текст, що описує мету

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, description)
en: <p>Text describing the goal. It should include several placeholders for various data depending on the goal type:</p><ul><li><i>World Conquest</i>: none</li><li><i>Player</i>: one for the player name and one for the number of countries fallback</li><li><i>Countries</i>: one for the number of countries and possibly a second one for the number of armies to put on each country</li><li><i>Continents</i>: one for each continent to conquer</li></ul>
uk: <p>Текст, що описує мету. Текст може містити декілька заповнювачів для різноманітних даних, залежно від типу мети:</p><ul><li><i>Підкорення світу</i>: немає</li><li><i>Гравець</i>: один для імені гравця і один для кількості країн резервного завоювання</li><li><i>Країни</i>: один для кількості країн і, можливо, другий для кількості армій, які слід залишати у кожній з країн</li><li><i>Континенти</i>: один для кожного континенту, який слід підкорити</li></ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Countries nb:
uk: Кількість країн:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Armies by country:
uk: Армій на країну:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, nbcountries)
en: Number of countries to conquer
uk: Кількість країн, які слід підкорити

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, nbcountries)
en: <p>Number of countries to conquer in a <i>Countries</i> goal or as a fallback in a <i>Player</i> goal.</p>
uk: <p>Кількість країн, які слід підкорити за використання мети <i>Країни</i> або резервна мета для варіанта мети <i>Гравець</i>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, armiesbycountry)
en: Number of armies to put on each country
uk: Кількість армій, які слід залишати у кожній країні

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, armiesbycountry)
en: <p>Number of armies to put on each country in a <i>Countries</i> goal.</p>
uk: <p>Кількість армій, які слід залишати у кожній країні за використання мети <i>Країни</i>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectcontinentsbutton)
en: Select the continents to conquer
uk: Оберіть континенти, які слід підкорити

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, selectcontinentsbutton)
en: <p>Click this button to select the continents to conquer in a <i>Continents</i> goal.</p><p>You will be prompted with a list of this world's continents. Select those to conquer with the mouse and the Ctrl and Shift keys.</p>
uk: <p>Натисніть цю кнопку, щоб обрати континенти, які слід підкорити за використання мети <i>Континенти</i>.</p><p>Програма відкриє перед вами список континентів світу. Оберіть потрібні клацанням лівою кнопкою миші з використанням клавіш Ctrl і Shift.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectcontinentsbutton)
en: Select Continents
uk: Вибрати континенти

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, anycontinent) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, anycontinent)
en: Check to let the player choose one of the continents to conquer
uk: Позначте, щоб надати змогу гравцеві обирати один з континентів для підкорення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, anycontinent)
en: Any
uk: Будь-який

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, continentslist)
en: List of the continents to conquer
uk: Список континентів для підкорення

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, continentslist)
en: <p>List of the continents to conquer in a <i>Continents</i> goal.</p><p>You can change this list by clicking on the "Select continents" button above.</p>
uk: <p>Список континентів для підкорення за використання мети <i>Континенти</i>.</p><p>Ви можете внести зміни до цього списку натисканням кнопки «Вибрати континенти», розташованої вище.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkNationalityDefinition)
en: Nationality
uk: Країна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
uk: Назва:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name)
en: Nationality name
uk: Назва нації

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, name)
en: <p>Nationality name. The name of the player country. Can be the name of an existing country in case of a <i>realistic</i> world.</p><p>This string should be unique in the skin.</p>
uk: <p>Назва нації. Назва країни гравця. Може бути назвою існуючої країни у разі <i>реалістичного</i> світу. </p><p>Цей рядок має бути унікальним для шкірки.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Leader name:
uk: Ім’я лідера:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leader)
en: Leader name
uk: Ім’я лідера

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leader)
en: <p>Name of this nationality leader. In the case of a <i>realistic</i> skin, this could be the name of a well known king, president, etc.</p>
uk: <p>Ім’я лідера цієї нації. У разі <i>реалістичної</i> шкірки це може бути ім’я відомого короля, президента тощо.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Flag ID in pool:
uk: Ідентифікатор прапора у наборі:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, flag)
en: Flag sprite id in the pool SVG
uk: Ідентифікатор прапора у наборі SVG

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, flag)
en: Flag sprite id in the pool SVG (pool.svg).
uk: Ідентифікатор прапора у наборі SVG (pool.svg).

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, skindefinition)
en: Skin Definition
uk: Визначення шкірки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Skin name:
uk: Назва шкірки:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, skinNameLineEdit)
en: The skin's short name
uk: Скорочена назва шкірки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, skinNameLineEdit)
en: Type here the skin's short name. This should be an identifier-like string
uk: Введіть сюди скорочену назву шкірки. Назва — це схожий на ідентифікатор рядок.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width x Height
uk: Ширина x Висота

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, widthLineEdit)
en: Map's width
uk: Ширина карти

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, widthLineEdit)
en: This is the map's width. The map SVG element will be by default drawn on an image of this width. All positions on the map are expressed relatively to this dimension.
uk: Це ширина карти. Елемент SVG карти буде типово намальовано на зображенні цієї ширини. Координати всіх точок карти будуть виражатися відносно цього значення.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, heightLineEdit)
en: Map's height
uk: Висота карти

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, heightLineEdit)
en: This is the map's height. The map SVG element will be by default drawn on an image of this height All positions on the map are expressed relatively to this dimension.
uk: Це висота карти. Елемент SVG карти буде типово намальовано на зображенні цієї висоти. Координати всіх точок карти будуть виражатися відносно цього значення.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map Font
uk: Шрифт карти

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, fontrequester)
en: Font used to draw country names
uk: Шрифт, який буде використано для показу назв країн

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, fontrequester)
en: This font will be used to draw the country names on the map
uk: Цей шрифт буде використано для показу назв країн на карті

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Fg:
uk: Текст:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, fgcolorbutton)
en: Foreground color for country names
uk: Колір тексту назв країн

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, fgcolorbutton)
en: This color will be used to draw the foreground of the country names on the map
uk: Цей колір буде використано для показу тексту назв країн на карті

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Bg:
uk: Тло:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, bgcolorbutton)
en: Background color for country names
uk: Колір тла назв країн

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, bgcolorbutton)
en: This color will be used to draw the background of the country names on the map
uk: Цей колір буде використано для показу тла назв країн на карті

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, descriptionTextEdit)
en: Human readable description of the skin
uk: Зрозумілий користувачеві опис шкірки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, descriptionTextEdit)
en: Describe here the skin, its style, its story, the intent of its author(s), etc.
uk: Тут вкажіть опис шкірки, стилю, історії створення, наміру авторів тощо.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSprites) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkSpritesDefinition)
en: Sprites
uk: Спрайти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Edit the sprite definitions
    in the right dock
uk: Змініть визначення спрайтів
    на правій панелі

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNationalities)
en: Nationalities
uk: Нації

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, newNationalityButton)
en: Creates a new Nationality
uk: Створює націю

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, newNationalityButton)
en: Click here to add a new nationality. You will be prompted for its name.
uk: Натисніть, щоб додати нову націю. Програма запитає вас про її назву.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, newNationalityButton)
en: New Nationality
uk: Створити націю

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, deleteNationalityButton)
en: Removes the currently selected nationality
uk: Вилучити поточну позначену націю

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, deleteNationalityButton)
en: Click here to remove the currently selected nationality. You will be asked for confirmation.
uk: Натисніть, щоб вилучити поточну позначену націю. Програма надішле вам запит щодо підтвердження.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, nationalitieslist)
en: Nationality list
uk: Список націй

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, nationalitieslist)
en: This list shows the nationalities defined.
    
    Each nationality name should be unique. Select a nationality and edit its details in the right dock.
    
    During the game, each player must choose a nationality. As such, you should add at least as many nationalities as the maximum number of players for this skin.
uk: У цьому списку зазначено всі визначені нації.
    
    Всі назви націй мають бути унікальними. Оберіть пункт нації і змініть її параметри за допомогою правої панелі.
    
    Під час створення гри кожен з гравців має обрати свою націю. Отже вам слід додати принаймні не менше націй, ніж максимальна кількість гравців для цієї шкірки.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, newCountryButton)
en: Creates a new country
uk: Створює країну

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, newCountryButton)
en: Click here to add a new country. You will be prompted for its name.
uk: Натисніть, щоб додати нову країну. Програма запитає вас про її назву.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, newCountryButton)
en: New Country
uk: Створити країну

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, deleteCountryButton)
en: Removes the currently selected country
uk: Вилучає поточну позначену країну

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, deleteCountryButton)
en: Click here to remove the currently selected country. You will be asked for confirmation.
uk: Натисніть, щоб вилучити поточну позначену країну. Програма надішле вам запит щодо підтвердження.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, countrieslist) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KListWidget, countriesList)
en: Country list
uk: Список країн

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, countrieslist)
en: This list shows the countries defined.
    
    Each country name should be unique. Select a country and edit its details in the right dock.
uk: У цьому списку зазначено всі визначені країни.
    
    Всі назви країн мають бути унікальними. Оберіть пункт країни і змініть її параметри за допомогою правої панелі.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, newContinentButton)
en: Creates a new continent
uk: Створює континент

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, newContinentButton)
en: Click here to add a new continent. You will be prompted for its name.
uk: Натисніть, щоб додати новий континент. Програма запитає вас про його назву.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, newContinentButton)
en: New Continent
uk: Створити континент

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, deleteContinentButton)
en: Removes the currently selected continent
uk: Вилучає поточний обраний континент.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, deleteContinentButton)
en: Click here to remove the currently selected continent. You will be asked for confirmation.
uk: Натисніть, щоб вилучити поточний позначений континент. Програма надішле вам запит щодо підтвердження.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, continentslist)
en: Continent list
uk: Список континентів

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, continentslist)
en: This list shows the continents defined.
    
    Each continent name should be unique. Select a continent and edit its details in the right dock.
uk: У цьому списку зазначено всі визначені континенти.
    
    Всі назви країн мають бути унікальними. Оберіть пункт континенту і змініть його параметри за допомогою правої панелі.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGoals)
en: Goals
uk: Мета

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, newGoalButton)
en: Creates a new goal
uk: Створює мету

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, newGoalButton)
en: Click here to add a new goal. It will be named automatically.
uk: Натисніть, щоб додати нову мету. Назву мети буде обрано автоматично.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, newGoalButton)
en: New Goal
uk: Створити мету

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, deleteGoalButton)
en: Removes the currently selected goal
uk: Вилучає поточну позначену мету

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, deleteGoalButton)
en: Click here to remove the currently selected goal. You will be asked for confirmation.
uk: Натисніть, щоб вилучити поточну позначену мету. Програма надішле вам запит щодо підтвердження.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, goalslist)
en: Goal list
uk: Список варіантів мети

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, goalslist)
en: This list shows the goals defined.
    
    Each goal name should be unique. Select a goal and edit its details in the right dock.
uk: У цьому списку зазначено всі визначені варіанти мети.
    
    Всі варіанти мають бути унікальними. Оберіть пункт мети і змініть її параметри за допомогою правої панелі.

en: Preferences
uk: Параметри

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CountriesSelectionDialog)
en: Country Selection Dialog
uk: Діалогове вікно вибору країн

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KListWidget, countriesList)
en: List of all the countries defined in the world. Currently selected countries are highlighted. You can modify the selection using the mouse and Ctrl and Shift keys.
uk: Список всіх визначених країн світу. Пункти поточних обраних країн буде підсвічено. Змінити вибір можна за допомогою клацання лівою кнопкою миші разом з натисканням клавіш Ctrl і Shift.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
uk: &Гра

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
uk: П&араметри

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
uk: &Довідка

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головна панель

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QFrame, skinEditor)
en: KsirK Skin Editor
uk: Редактор оболонок KsirK

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollArea, buttonsScrollArea)
en: Sprite placement buttons
uk: Кнопки розташування спрайтів

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QScrollArea, buttonsScrollArea)
en: Use the buttons here to do the initial placement of the corresponding sprite for the currently selected country. The buttons are available only if the sprite is not already placed.
uk: Скористайтеся цими кнопками для виконання початкового розташування відповідного спрайта на поточній обраній країні. Доступ до кнопок можна буде отримати лише у разі, якщо спрайт ще не було розташовано.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollArea, mapScrollArea)
en: Map with sprites
uk: Карта зі спрайтами

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QScrollArea, mapScrollArea)
en: Shows the map of the skin with all already placed sprites, the country names, and the highlighting anchors.
    
    Drag and drop the sprites, the country names, and the highlighting anchors to change their place.
uk: Показує карту шкірки з вже розташованими спрайтами, назвами країн і фіксаторами підсвічування.
    
    Щоб змінити розташування спрайтів, назв країн і фіксаторів підсвічування, перетягніть і скиньте їх у потрібному місці.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Width between fighter
    and flag:
uk: Горизонтальна відстань
    між військом і прапором:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, widthDiffLineEdit)
en: Empty space size between fighting cannon and flag
uk: Розмір порожнього місця між гарматою у бою і прапором

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, widthDiffLineEdit)
en: Empty space size between fighting cannon and flag.
    
    During a battle, firing (end exploding) cannons of each player are placed in both sides of the defender country flag. This parameter is the number of pixels between the flag and each cannon, measured relatively to the map base size as set in the main skin definition panel.
uk: Розмір порожнього місця між гарматою у бою і прапором.
    
    Під час битви, гармати, що ведуть вогонь (і вибухають) буде показано по обидва боки від прапору країни, що захищається. За допомогою цього параметра можна визначити відстань у пікселях між прапором і кожною з гармат, визначену відносно основних розмірів карти, встановлених за допомогою основної панелі визначень шкірки.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTabWidget, ktabwidget)
en: Data about all sprites
uk: Дані щодо всіх спрайтів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, flagTab)
en: Data about the flag sprite
uk: Дані щодо спрайта прапора

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, flagTab)
en: Flag
uk: Прапор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), 
en: Width:
uk: Ширина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, flagw)
en: Flag individual frame width
uk: Ширина окремого кадру прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, flagw)
en: <p>Flag individual frame width.</p><p>The pool <i>flag</i> element will be rendered on a pixmap of width: <i>Width</i> * N<i>number of frames</i> and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Ширина окремого кадру прапора.</p><p>Елемент набору <i>прапора</i> буде відтворено на растрі шириною: <i>Ширина</i> * <i>кількість кадрів</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text),
en: Height:
uk: Висота:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, flagh)
en: Flag individual frame height
uk: Висота окремого кадру прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, flagh)
en: Flag individual frame height.
    
    The pool flag element will be rendered on a pixmap of height: (Height * Number of versions) and then split into individual frames.
uk: Ширина окремого кадру прапора.
    
    Елемент набору прапора буде відтворено на растрі висотою: висота * кількість версій, а потім розділено на окремі кадри.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text)
en: Nb Frames:
uk: Кількість кадрів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, flagf)
en: Number of individual flag frames
uk: Кількість окремих кадрів прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, flagf)
en: <p>Number of individual flag frames.</p><p>The pool <i>flag</i> element will be rendered on a pixmap of width: (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Кількість окремих кадрів прапора.</p><p>Елемент набору <i>прапора</i> буде відтворено на растрі шириною: <i>Ширина</i> * <i>кількість кадрів</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text)
en: Nb Versions:
uk: Кількість версій:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, flagv)
en: Number of flag versions
uk: Кількість версій прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, flagv)
en: Number of flag versions.
    
    The pool flag element will be rendered on a pixmap of height: (Height * Number of versions) and then split into individual frames.
    
    Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from the front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.
uk: Кількість версій прапора.
    
    Елемент набору прапора буде показано на растрі висотою: Висота * Кількість версій, а потім розділено на окремі кадри.
    
    Кожна з версій відповідає спрайту, показаному з одного напрямку: перша версія відповідає спрямуванню праворуч, друга — ліворуч, третя — спереду, остання — ззаду. Але вам не потрібно вказувати всі ці версії для кожного зі спрайтів.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, infantryTab)
en: Data about the infantry sprite
uk: Дані щодо спрайта піхоти

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, infantryTab)
en: Infantry
uk: Піхота

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, infantryw)
en: Infantry individual frame width
uk: Ширина окремого кадру піхоти

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, infantryw)
en: <p>Infantry individual frame width.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of width: <i>Width</i> * <i>number of frames</i> and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Ширина окремого кадру піхоти.</p><p>Елемент набору <i>піхоти</i> буде відтворено на растрі шириною: <i>Ширина</i> * <i>кількість кадрів</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, infantryh)
en: Infantry individual frame height
uk: Висота окремого кадру піхоти

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, infantryh)
en: <p>Infantry individual frame height.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of height: <i>Height</i> * <i>Number of versions</i> and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Висота окремого кадру піхоти.</p><p>Елемент набору <i>піхоти</i> буде показано на растрі висотою: <i>Висота</i> * <i>кількість версій</i>, а потім поділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, infantryf)
en: Number of individual infantry frames
uk: Кількість окремих кадрів прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, infantryf)
en: <p>Infantry number of individual frames.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of width: (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Кількість окремих кадрів піхоти</p><p>Елемент набору <i>піхоти</i> буде відтворено на растрі шириною: <i>Ширина</i> * <i>кількість кадрів</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, infantryv)
en: Number of infantry versions
uk: Кількість версій прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, infantryv)
en: <p>Number of infantry versions.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of height: (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
uk: <p>Кількість версій піхоти.</p><p>Елемент набору <i>піхоти</i> буде показано на растрі висотою: <i>Висота</i> * <i>Кількість версій</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p><p>Кожна з версій відповідає спрайту, показаному з одного напрямку: перша версія відповідає спрямуванню праворуч, друга — ліворуч, третя — спереду, остання — ззаду. Але вам не потрібно вказувати всі ці версії для кожного зі спрайтів.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, cavalryTab)
en: Data about the cavalry sprite
uk: Дані щодо спрайта кавалерії

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cavalryTab)
en: Cavalry
uk: Кавалерія

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, cavalryw)
en: Individual cavalry frame width
uk: Ширина окремого кадру прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, cavalryw)
en: <p>Individual cavalry frame width.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Ширина окремого кадру кавалерії.</p><p>Елемент набору <i>кавалерії</i> буде відтворено на растрі шириною: <i>Ширина</i> * <i>кількість кадрів</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, cavalryh)
en: Individual cavalry frame height
uk: Висота окремого кадру прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, cavalryh)
en: <p>Individual cavalry frame height.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Висота окремого кадру кавалерії.</p><p>Елемент набору <i>кавалерії</i> буде відтворено на растрі висотою: <i>Висота</i> * <i>кількість версій</i>, а потім поділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, cavalryf)
en: Number of individual cavalry frames
uk: Кількість окремих кадрів прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, cavalryf)
en: <p>Number of individual cavalry frames.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of width: (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Кількість окремих кадрів кавалерії</p><p>Елемент набору <i>кавалерії</i> буде відтворено на растрі шириною: <i>Ширина</i> * <i>кількість кадрів</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, cavalryv)
en: Number of cavalry versions
uk: Кількість версій прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, cavalryv)
en: <p>Number of cavalry versions.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
uk: <p>Кількість версій кавалерії.</p><p>Елемент набору <i>кавалерії</i> буде показано на растрі висотою: <i>Висота</i> * <i>Кількість версій</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p><p>Кожна з версій відповідає спрайту, показаному з одного напрямку: перша версія відповідає спрямуванню праворуч, друга — ліворуч, третя — спереду, остання — ззаду. Але вам не потрібно вказувати всі ці версії для кожного зі спрайтів.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, cannonTab)
en: Data about the cannon sprite
uk: Дані щодо спрайта гармати

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cannonTab)
en: Cannon
uk: Гармати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, cannonw)
en: Cannon individual frame width
uk: Ширина окремого кадру гармати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, cannonw)
en: <p>Cannon individual frame width.</p><p>The pool <i>cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Ширина окремого кадру гармати.</p><p>Елемент набору <i>гармати</i> буде відтворено на растрі висотою: <i>Висота</i> * <i>кількість версій</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, cannonh)
en: Individual cannon frame height
uk: Висота окремого кадру прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, cannonh)
en: <p>Individual cannon frame height.</p><p>The pool <i>cannon<i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Ширина окремого кадру гармати.</p><p>Елемент набору <i>гармати<i> буде відтворено на растрі висотою: <i>Висота</i> * <i>кількість версій</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, cannonf)
en: Number of individual cannon frames
uk: Кількість окремих кадрів прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, cannonf)
en: <p>Number of individual cannon frames.</p><p>The pool <i>cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Кількість окремих кадрів гармати</p><p>Елемент набору <i>гармати</i> буде відтворено на растрі шириною: <i>Ширина</i> * <i>кількість кадрів</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, cannonv)
en: Number of cannon versions
uk: Кількість версій прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, cannonv)
en: <p>Number of cannon versions.</p><p>The pool <i>cannon</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
uk: <p>Кількість версій гармати.</p><p>Елемент набору <i>гармати</i> буде відтворено на растрі висотою: <i>Висота</i> * <i>Кількість версій</i>, а потім поділено на окремі кадри.</p><p>Кожна з версій відповідає спрайту, показаному з одного напрямку: перша версія відповідає спрямуванню праворуч, друга — ліворуч, третя — спереду, остання — ззаду. Але вам не потрібно вказувати всі ці версії для кожного зі спрайтів.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, firingTab)
en: Data about the firing sprite
uk: Дані щодо спрайта пострілу гармати

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, firingTab)
en: Firing
uk: Постріл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, firingw)
en: Firing cannon individual frame width
uk: Ширина окремого кадру пострілу гармати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, firingw)
en: <p>Firing cannon individual frame width.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Ширина окремого кадру пострілу гармати.</p><p>Елемент набору <i>пострілу гармати</i> буде відтворено на растрі шириною: <i>Ширина</i> * <i>кількість кадрів</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, firingh)
en: Firing cannon individual frame height
uk: Висота окремого кадру пострілу гармати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, firingh)
en: <p>Firing cannon individual frame height.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Висота окремого кадру пострілу гармати.</p><p>Елемент набору <i>пострілу гармати</i> буде відтворено на растрі висотою: <i>Висота</i> * <i>кількість версій</i>, а потім поділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, firingf)
en: Number of individual firing cannon frames
uk: Кількість окремих кадрів прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, firingf)
en: <p>Number of individual firing cannon frames.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Кількість окремих кадрів пострілу гармати</p><p>Елемент набору <i>постріл гармати</i> буде відтворено на растрі шириною: <i>Ширина</i> * <i>кількість кадрів</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, firingv)
en: Number of firing cannon versions
uk: Кількість версій пострілу гармати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, firingv)
en: <p>Number of firing cannon versions.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
uk: <p>Кількість версій пострілу гармати.</p><p>Елемент набору <i>пострілу гармати</i> буде відтворено на растрі висотою: <i>Висота</i> * <i>Кількість версій</i>, а потім поділено на окремі кадри.</p><p>Кожна з версій відповідає спрайту, показаному з одного напрямку: перша версія відповідає спрямуванню праворуч, друга — ліворуч, третя — спереду, остання — ззаду. Але вам не потрібно вказувати всі ці версії для кожного зі спрайтів.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, explodingTab)
en: Data about the exploding sprite
uk: Дані щодо спрайта вибуху гармати

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, explodingTab)
en: Exploding
uk: Вибух

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, explodingw)
en: Exploding cannon individual frame width
uk: Ширина окремого кадру вибуху гармати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, explodingw)
en: <p>Exploding cannon individual frame width.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Ширина окремого кадру вибуху гармати.</p><p>Елемент набору <i>вибуху гармати</i> буде відтворено на растрі шириною: <i>Ширина</i> * <i>кількість кадрів</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, explodingh)
en: Exploding cannon individual frame height
uk: Висота окремого кадру вибуху гармати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, explodingh)
en: <p>Exploding cannon individual frame height.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Висота окремого кадру вибуху гармати.</p><p>Елемент набору <i>вибуху гармати</i> буде показано на растрі висотою: <i>Висота</i> * <i>кількість версій</i>, а потім поділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, explodingf)
en: Number of individual exploding cannon frames
uk: Кількість окремих кадрів прапора

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, explodingf)
en: <p>Number of individual exploding cannon frames.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
uk: <p>Кількість окремих кадрів вибуху гармати</p><p>Елемент набору <i>вибуху гармати</i> буде відтворено на растрі шириною: <i>Ширина</i> * <i>кількість кадрів</i>, а потім розділено на окремі кадри.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, explodingv)
en: Number of exploding cannon versions
uk: Кількість версій вибуху гармати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, explodingv)
en: <p>Number of exploding cannon versions.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
uk: <p>Кількість версій вибуху гармати.</p><p>Елемент набору <i>вибуху гармати</i> буде показано на растрі висотою: <i>Висота</i> * <i>Кількість версій</i>, а потім поділено на окремі кадри.</p><p>Кожна з версій відповідає спрайту, показаному з одного напрямку: перша версія відповідає спрямуванню праворуч, друга — ліворуч, третя — спереду, остання — ззаду. Але вам не потрібно вказувати всі ці версії для кожного зі спрайтів.</p>

en: (c) 2008, Gaël de Chalendar
uk: © Gaël de Chalendar, 2008

en: For help and user manual, please see
    The KsirK Web site
uk: Щоб прочитати довідку або підручник з гри
    завітайте на сайт KsirK

en: file to open
uk: файл, який слід відкрити

en: Cannot load anchor icon<br>Program cannot continue
uk: Не вдалося завантажити піктограму фіксатора<br>Продовження виконання програми неможливе

en: Error
uk: Помилка

en: Cannot load center icon<br>Program cannot continue
uk: Не вдалося завантажити центральну піктограму<br>Продовження виконання програми неможливе

en: Open a saved skin...
uk: Відкрити збережену шкірку...

en: Load &Recent
uk: Завантажити &недавню

en: Open a recently saved skin...
uk: Відкрити нещодавно збережену шкірку...

en: Save the current skin
uk: Зберегти поточну шкірку

en: Choose the root folder of the skin to open
uk: Оберіть кореневу теку шкірки, яку слід відкрити

en: There are unsaved changes. What do you want to do?
uk: Частину змін не збережено. Що робити?

en: Exit Anyway?
uk: Вийти?

en: Quit without saving
uk: Вийти без збереження

en: Save then quit
uk: Зберегти, а потім вийти

en: Do not quit
uk: Не виходити

en: New country name
uk: Назва нової країни

en: Enter the name of the new country
uk: Введіть назву нової країни

en: Do you really want to delete country '%1'?
uk: Ви дійсно хочете вилучити країну «%1»?

en: Really delete country?
uk: Справді вилучити країну?

en: New continent name
uk: Назва нового континенту

en: Enter the name of the new continent
uk: Введіть назву нового континенту

en: Do you really want to delete continent '%1'?
uk: Ви дійсно хочете вилучити континент «%1»?

en: Really delete continent?
uk: Справді вилучити континент?

en: Do you really want to delete goal '%1'?
uk: Ви дійсно хочете вилучити мету «%1»?

en: Really delete goal?
uk: Справді вилучити мету?

en: New nationality name
uk: Назва нової нації

en: Enter the name of the new nationality
uk: Введіть назву нової нації

en: Do you really want to delete nationality '%1'?
uk: Ви дійсно хочете вилучити націю «%1»?

en: Really delete nationality?
uk: Справді вилучити націю?

en: Error - Invalid skin definition file format. Expected %1 and got %2
uk: Помилка: некоректний формат файла визначення шкірки. Очікувалося %1, отримано %2

en: Pool filename not found
    Program cannot continue
uk: Не знайдено назву файла об’єднання
    Продовження виконання програми неможливе

en: Map mask image not found
    Program cannot continue
uk: Зображення маски карти не знайдено
    Продовження виконання програми неможливе

en: Cannot read file %1:
    %2.
uk: Не вдалося прочитати файл %1:
    %2.

en: PoolLoader
uk: Завантажувач набору

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KsirkSkinEditorPreferencesWidget)
en: KsirK Skin Editor Preferences
uk: Налаштування редактора шкірок KsirK

en: Error - Unknown skin int data:
uk: Помилка — Невідомі дані у шкірці:

en: Fatal Error
uk: Критична помилка

en: Error - Unknown skin string data:
uk: Помилка — Невідомий рядок даних шкірки:
