kdelibs4 - en to uk translation catalogue (2339 entries)

en: Name
uk: Назва

en: Host
uk: Вузол

en: Port
uk: Порт

en: i18n() takes at least one argument
uk: i18n() приймає принаймні один аргумент

en: i18nc() takes at least two arguments
uk: i18nc() приймає принаймні два аргументи

en: i18np() takes at least two arguments
uk: i18np() приймає принаймні два аргументи

en: i18ncp() takes at least three arguments
uk: i18ncp() приймає принаймні три аргументи

en: System Default (currently: %1)
uk: Типовий для системи (зараз: %1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EditorChooser)
en: Editor Chooser
uk: Вибір редактора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
uk: Будь ласка, виберіть типовий компонент редагування тексту, який ви хочете використовувати в цій програмі. Якщо ви виберете <B>Типовий для системи</B>, програма буде використовувати параметри з Системних параметрів.

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
uk: Шаблони слід заповнити інформацією про вас, яку буде збережено у вашій адресній книзі.
    Але потрібний додаток не вдалося завантажити.
    
    Будь ласка, встановіть пакунок KDEPIM/Kontact для вашої системи.

en: Only local files are supported.
uk: Підтримуються тільки локальні файли.

en: Keep output results from scripts
uk: Залишати результати виводу з скриптів

en: Check whether config file itself requires updating
uk: Перевірити, чи потребує поновлення сам файл налаштування

en: File to read update instructions from
uk: Файл, з якого зчитувати інструкції поновлення

en: KConf Update
uk: Оновлення KConf

en: KDE Tool for updating user configuration files
uk: Засіб KDE для поновлення файлів налаштування користувача

en: (c) 2001, Waldo Bastian
uk: © Waldo Bastian, 2001

en: &About
uk: Пр&о програму

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
uk: Вибачте, інформація відсутня.
    Наданий об'єкт KAboutData не існує.

en: A&uthor
uk: А&втор

en: A&uthors
uk: А&втори

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
uk: Будь ласка, користуйтесь <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> для повідомлень про помилки.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
uk: Будь ласка, надсилайте повідомлення про помилки до <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: &Thanks To
uk: &Подяки

en: T&ranslation
uk: Пе&реклад

en: &License Agreement
uk: &Ліцензійна угода

en: Author
uk: Автор

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Homepage
uk: Домашня сторінка

en: Task
uk: Задача

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
uk: <html><font size="5">%1</font><br/><b>версія %2</b><br/>Використовується KDE %3</html>

en: Other Contributors:
uk: Інші учасники:

en: (No logo available)
uk: (Немає логотипа)

en: About %1
uk: Про %1

en: Undo: %1
uk: Вернути: %1

en: Redo: %1
uk: Повторити: %1

en: &Undo
uk: &Вернути

en: &Redo
uk: &Повторити

en: &Undo: %1
uk: &Вернути: %1

en: &Redo: %1
uk: &Повторити: %1

en: Close
uk: Закрити

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
uk: Зафіксувати

[ctx: Dock this window]
en: Dock
uk: Пришвартувати

en: Detach
uk: Відокремити

en: Hide %1
uk: Сховати %1

en: Show %1
uk: Показати %1

en: Search Columns
uk: Стовпчики для пошуку

en: All Visible Columns
uk: Всі видимі стовпчики

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
uk: Стовпчик №%1

en: S&earch:
uk: &Пошук:

en: &Password:
uk: П&ароль:

en: &Keep password
uk: &Запам'ятати пароль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Verify:
uk: П&еревірити:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStrengthMeter)
en: Password strength meter:
uk: Вимірювання міцності паролю:

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
uk: Вимірювання міцності паролю надає змогу оцінити рівень безпеки введеного паролю. Для покращення міцності паролю спробуйте:
     - довший пароль;
     - змішування малих та великих літер;
     - використання цифр та спеціальних символів, зокрема #, разом з літерами.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, labelMatch)
en: Passwords do not match
uk: Паролі не збігаються

en: You entered two different passwords. Please try again.
uk: Ви набрали різні паролі. Спробуйте ще раз.

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
uk: Пароль, який ви ввели, має малу міцність. Для покращення міцності паролю спробуйте:
     - довший пароль;
     - змішування малих та великих літер;
     - використання цифр та спеціальних символів, зокрема #, разом з літерами.
    
    Чи ви все ще бажаєте використовувати цей пароль по при все?

en: Low Password Strength
uk: Мала міцність паролю

en: Password Input
uk: Введення пароля

en: Password is empty
uk: Пароль порожній

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
uk[0]: Довжина пароля повинна бути щонайменше %1 символ
uk[1]: Довжина пароля повинна бути щонайменше %1 символи
uk[2]: Довжина пароля повинна бути щонайменше %1 символів
uk[3]: Довжина пароля повинна бути щонайменше один символ

en: Passwords match
uk: Паролі збігаються

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
uk: Перевіряти правопис

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
uk: Утворювати комбінації &корінь/суфікс, відсутні в словнику

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
uk: Вважати сполучені &слова за орфографічні помилки

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
uk: С&ловник:

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
uk: &Кодування:

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: International <application>Ispell</application>
uk: Інтернаціональний <application>Ispell</application>

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
uk: Кл&ієнт:

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
uk: Єврейський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
uk: Турецький

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
uk: Англійський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
uk: Іспанський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
uk: Данський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
uk: Німецький

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
uk: Німецький (новий правопис)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
uk: Бразильсько-португальський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
uk: Португальський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Esperanto
uk: Есперанто

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
uk: Норвезький

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
uk: Польський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
uk: Російський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
uk: Словенський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
uk: Словацький

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
uk: Чеський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
uk: Шведський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
uk: Швейцарсько-німецький

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
uk: Український

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
uk: Литовський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
uk: Французький

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
uk: Білоруський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
uk: Угорський

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
uk: Невідомий

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
uk: Типовий <application>ISpell</application>

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
uk: Типовий — %1 [%2]

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
uk: Типовий <application>ASpell</application>

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
uk: Типовий — %1

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
uk: Типовий <application>Hunspell</application>

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
uk: Вам потрібно перезапустити діалогове вікно, щоб зміни набули чинності

en: Spell Checker
uk: Перевірка правопису

en: Check Spelling
uk: Перевірити правопис

en: &Finished
uk: &Закінчити

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
uk: <qt><p>Це слово було визначено як «невідоме», оскільки воно його немає в поточних словниках. Воно також може бути просто написане іншою мовою.</p>
    <p>Якщо слово є правильним, ви можете додати його до словника, натиснувши <b>Додати до словника</b>. Якщо ви хочете додати невідоме слово до словника, але ви хочете залишити його незмінним, натисніть <b>Пропустити</b> або <b>Пропустити всі</b>.</p>
    <p>Однак, якщо слово є неправильним, ви можете вибрати заміну зі списку внизу. Якщо необхідної заміни там немає, ви можете ввести правильний варіант в віконці тексту вгорі та натиснути <b>Замінити</b> або <b>Замінити всі</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
uk: Невідоме слово:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
uk: Невідоме слово

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
uk: <b>помилка правопису</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
uk: <qt>
    <p>Введіть мову документа, який ви збираєтесь перевіряти.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
uk: &Мова:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
uk: Уривок, що показує невідоме слово в контексті.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
uk: <qt>
    <p>Тут ви можете переглянути уривок, що показує невідоме слово в контексті. Якщо цієї інформації недостатньо для того, щоб вибрати найкращу заміну для невідомого слова, ви можете клацнути на документі, який ви перевіряєте, перечитати більшу частину тексту та повернутися сюди для подальшої перевірки.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
uk: ...слово з <b>помилкою правопису</b> у тексті...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
uk: <qt>
    <p>Було знайдено невідоме слово, якого немає у словнику.<br>
    Клацніть тут, якщо ви вважаєте, що це невідоме слово не є неправильним та хочете запобігти визначенню його, як невідомого у майбутньому. Якщо ви хочете залишити це слово, як є, але не додавати у словник, натисніть <b>Пропустити</b> або <b>Пропустити всі</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
uk: << Додати до словника

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
uk: <qt>
    <p>Клацніть тут, щоб замінити всі випадки невідомого тексту на текст в полі вводу вгорі (ліворуч).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
uk: Замінити &всі

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_suggestions)
en: Suggestion List
uk: Список варіантів

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, m_suggestions)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
uk: <qt>
    <p>Якщо невідоме слово написано неправильно, ви повинні перевірити, чи присутнє виправлення для цього слова та клацнути на ньому. Якщо жодне слово в списку не підходить, ви можете відредагувати слово у віконці тексту.</p>
    <p>Щоб виправити це слово натисніть <b>Замінити</b>, якщо ви хочете виправити тільки цей випадок, або <b>Замінити всі</b>, якщо ви хочете замінити всі випадки цього слова.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (text), widget (QListView, m_suggestions)
en: Suggested Words
uk: Можливі варіанти

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
uk: <qt>
    <p>Клацніть тут, щоб замінити цей випадок невідомого тексту на текст в полі вводу вгорі (ліворуч).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
uk: &Замінити

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_replacement)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
uk: <qt>
    <p>Якщо невідоме слово написано неправильно, ви повинні ввести правильний варіант або клацнути на запропонованому у списку нижче.</p>
    <p>Щоб виправити це слово натисніть <b>Замінити</b>, якщо ви хочете виправити тільки цей випадок, або <b>Замінити всі</b>, якщо ви хочете замінити всі випадки цього слова.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace &with:
uk: Замін&ити на:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
uk: <qt>
    <p>Клацніть тут, щоб не змінювати цей запис невідомого слова.</p>
    <p>Ця дія корисна, коли слово є ім'ям, скороченням, іноземним словом або іншим словом, яке б ви хотіли використовувати, але не додавати у словник.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
uk: &Ігнорувати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
uk: <qt>
    <p>Клацніть тут, щоб залишити всі випадки даного невідомого слова, як є.</p>
    <p>Ця дія корисна, якщо слово є ім'ям, скороченням, іноземним словом або іншим словом, яке б ви хотіли використати, але не додавати у словник.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
uk: І&гнорувати всі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
uk: З&апропонувати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_language)
en: Language Selection
uk: Вибір мови

en: As-you-type spell checking enabled.
uk: Поточну перевірку правопису ввімкнено.

en: As-you-type spell checking disabled.
uk: Поточну перевірку правопису вимкнено.

en: Incremental Spellcheck
uk: Покрокова перевірка правопису

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
uk: Занадто багато орфографічних помилок. Поточну перевірку правопису вимкнено.

en: Check Spelling...
uk: Перевірити правопис...

en: Auto Spell Check
uk: Автоматична перевірка правопису

en: Allow Tabulations
uk: Дозволити табуляцію

en: Spell Checking
uk: Перевірка правопису

en: &Back
uk: &Назад

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
uk: &Далі

en: Unknown View
uk: Невідомий вигляд

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
uk: Програма для командного рядка, яку можна використовувати для запуску модулів KUnitTest.

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
uk: Виконувати тільки ті модулі, які відповідають формальному виразу.

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
uk: Виконувати тільки ті модулі, які знайдені у вказаній теці. Використовуйте параметр«query» для вибору модулів.

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
uk: Вимикає захоплення налагоджувальної інформації. Зазвичай, цей параметр використовується, якщо використовується графічний інтерфейс.

en: KUnitTest ModRunner
uk: Виконувач для KUnitTest

en: (C) 2005 Jeroen Wijnhout
uk: © Jeroen Wijnhout, 2005

en: DBus Backend error: connection to helper failed. %1
uk: Помилка сервера DBus: спроба з’єднання з допоміжною програмою завершилася невдало. %1

en: DBus Backend error: could not contact the helper. Connection error: %1. Message error: %2
uk: Помилка сервера DBus: не вдалося зв’язатися з допоміжною програмою. Помилка з’єднання: %1. Повідомлення про помилку: %2

en: DBus Backend error: received corrupt data from helper %1 %2
uk: Помилка сервера DBus: від допоміжної програми %1 отримано пошкоджені дані %2

en: Please contact your system administrator.
uk: Будь ласка, зверніться до системного адміністратора.

en: Configuration file "%1" not writable.
uk: Запис до файла налаштувань «%1» неможливий.

en: am
uk: до

en: pm
uk: по

en: No target filename has been given.
uk: Не надано файл призначення.

en: Already opened.
uk: Вже відкрито.

en: Insufficient permissions in target directory.
uk: Недостатньо привілеїв в каталозі цілі.

en: Unable to open temporary file. Error was: %1.
uk: Не вдалося відкрити тимчасовий файл. Повідомлення про помилку: %1.

en: Synchronization to disk failed
uk: Спроба синхронізації з диском зазнала невдачі

en: Error during rename.
uk: Помилка при перейменуванні.

en: A little program to output installation paths
uk: Маленька програма для виводу адрес теки, де встановлено KDE

en: (C) 2000 Stephan Kulow
uk: © Stephan Kulow, 2000

en: Left for legacy support
uk: Залишено для підтримки старих версій

en: Compiled in prefix for KDE libraries
uk: «prefix» для KDE-бібліотек, вказаний під час збирання

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
uk: «exec_prefix» для KDE-бібліотек, вказаний під час збирання

en: Compiled in library path suffix
uk: суфікс у шляху до бібліотек, вказаний під час збирання

en: Prefix in $HOME used to write files
uk: шлях до теки (у $HOME ), де будуть створюватись локальні файли

en: Compiled in version string for KDE libraries
uk: версія KDE-бібліотек, вказана під час збирання

en: Available KDE resource types
uk: доступні типи ресурсів KDE

en: Search path for resource type
uk: Знайти шлях для ресурсів вказаного типу

en: Find filename inside the resource type given to --path
uk: Знайти назву файла всередині типу ресурсів переданого у --path

en: User path: desktop|autostart|document
uk: Користувацький шлях: desktop|autostart|document

en: Prefix to install resource files to
uk: Шлях для встановлення файлів ресурсів вказаного типу

en: Installation prefix for Qt
uk: Шлях до теки, де встановлено Qt

en: Location of installed Qt binaries
uk: Адреса встановлених програм Qt

en: Location of installed Qt libraries
uk: Адреса встановлених бібліотек Qt

en: Location of installed Qt plugins
uk: Адреса встановлених додатків Qt

en: Applications menu (.desktop files)
uk: Меню програм (.desktop файли)

en: Autostart directories
uk: Каталоги автозапуску

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
uk: Дані кешу (наприклад, піктограми сторінок, вебсторінки)

en: CGIs to run from kdehelp
uk: CGI програми для запуску з kdehelp

en: Configuration files
uk: Файли налаштування

en: Where applications store data
uk: Де програми зберігають дані

en: Emoticons
uk: Емоційки

en: Executables in $prefix/bin
uk: Файли, що можна виконувати, у $prefix/bin

en: HTML documentation
uk: HTML-документація

en: Icons
uk: Піктограми

en: Configuration description files
uk: Файли з описом налаштувань

en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: Includes/Headers
uk: Включення/Заголовки

en: Translation files for KLocale
uk: Файли з перекладами для KLocale

en: Mime types
uk: Типи MIME

en: Loadable modules
uk: Модулі програм

en: Legacy pixmaps
uk: Застарілі растрові малюнки

en: Qt plugins
uk: Додатки Qt

en: Services
uk: Служби

en: Service types
uk: Типи служб

en: Application sounds
uk: Звуки програм

en: Templates
uk: Шаблони

en: Wallpapers
uk: Шпалери

en: XDG Application menu (.desktop files)
uk: Меню програм XDG (.desktop-файли)

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
uk: Описи меню XDG (.directory-файли)

en: XDG Icons
uk: Піктограми XDG

en: XDG Mime Types
uk: Типи MIME XDG

en: XDG Menu layout (.menu files)
uk: Розташування меню XDG (.menu-файли)

en: XDG autostart directory
uk: Каталог автозапуску XDG

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
uk: Тимчасові файли (окремі як для поточного комп'ютера так і для поточного користувача)

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
uk: Сокети UNIX (окремі як для поточного комп'ютера, так і для поточного користувача)

en: %1 - unknown type
uk: %1 — невідомий тип

en: %1 - unknown type of userpath
uk: %1 — невідомий тип шляху

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
uk: Умови ліцензування для цієї програми не були вказані.
    Будь ласка, перевірте документацію або вихідні тексти щодо
    умов ліцензування.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
uk: Ця програма розповсюджується за умовами %1.

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
uk: Загальна громадська ліцензія GNU версії 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
uk: Скорочена загальна громадська ліцензія GNU версії 2

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
uk: Ліцензія BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
uk: Ліцензія BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
uk: Артистична ліцензія

[ctx: @item license]
en: Artistic License
uk: Артистична ліцензія

[ctx: @item license]
en: Q Public License
uk: Громадська ліцензія Q

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
uk: Загальна громадська ліцензія GNU версії 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
uk: Скорочена загальна громадська ліцензія GNU версії 3

[ctx: @item license]
en: Custom
uk: Нетипова

[ctx: @item license]
en: Not specified
uk: Не вказана

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
uk: <p>KDE перекладено українською мовою групою перекладачів вільного програмного забезпечення. Щоб дізнатися більше, завітайте на <a href="http://www.linux.org.ua/">наш сайт</a>. Коментарі щодо перекладу надсилайте на <a href="mailto:yurchor@ukr.net">цю адресу</a>, до списку листування <a href="mailto:kde-i18n-uk@kde.org">kde-i18n-uk@kde.org</a> або <a href="mailto:translation@linux.org.ua">translation@linux.org.ua</a> (для надсилання повідомлень до списків листування слід спочатку на них підписатися).</p><p>З короткою довідкою щодо участі у перекладі KDE українською можна ознайомитися на <a href="http://docs.linux.org.ua/Переклади/Короткий_довідник_перекладача_KDE/">цій сторінці</a>.</p>

en: Use the X-server display 'displayname'
uk: Використовувати дисплей X-сервера «displayname»

en: Use the QWS display 'displayname'
uk: Використовувати дисплей QWS «displayname»

en: Restore the application for the given 'sessionId'
uk: Відновити програму для сеансу з «sessionId»

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
uk: Вказує програмі встановити приватну таблицю кольорів на 8-бітовому дисплеї

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
uk: Обмежує кількість кольорів, які виділяються у
    кубі кольорів на 8-бітовому дисплеї, якщо
    програма використовує специфікацію кольорів
    QApplication::ManyColor

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
uk: вказує Qt ніколи не захоплювати мишку або клавіатуру

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
uk: виконання у зневаднику може задати неявний параметр -nograb,
    щоб уникнути цього, вкажіть -dograb

en: switches to synchronous mode for debugging
uk: перемикає в синхронний режим для налагодження

en: defines the application font
uk: визначає шрифт програми

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
uk: встановлює типовий колір тла та
    палітру програми (яскраві та темні відтінки
    відповідно розраховуються)

en: sets the default foreground color
uk: встановлює типовий колір переднього плану

en: sets the default button color
uk: встановлює колір типової кнопки

en: sets the application name
uk: встановлює назву програми

en: sets the application title (caption)
uk: встановлює назву програми (заголовок)

en: load the testability framework
uk: завантажити комплекс для тестування

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
uk: вказує програмі використовувати TrueColor на
    8-бітовому дисплеї

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
uk: встановлює стиль вводу XIM (метод вводу X). Можливі
    значення: onthespot, overthespot, offthespot та
    root

en: set XIM server
uk: встановити сервер XIM

en: disable XIM
uk: вимкнути XIM

en: forces the application to run as QWS Server
uk: примушує програму працювати, як сервер QWS

en: mirrors the whole layout of widgets
uk: віддзеркалює вигляд віджету

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
uk: застосовує таблицю стилів Qt до віджетів програми

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
uk: використовувати іншу графічну систему замість типової, варіанти: растрова і opengl (експериментальна можливість)

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
uk: Діагностичні дані QML JS. Програму слід зібрати з
    параметром -DQT_DECLARATIVE_DEBUG, щоб увімкнути
    засіб діагностики

en: Use 'caption' as name in the titlebar
uk: Використовувати «caption» як назву у заголовку

en: Use 'icon' as the application icon
uk: Використати «icon» як піктограму програми

en: Use alternative configuration file
uk: Скористатись іншим файлом налаштування

en: Disable crash handler, to get core dumps
uk: Вимкнути опрацювання аварій, щоб отримувати штамп пам'яті (core dump)

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
uk: Чекає на менеджер вікон сумісний з WM_NET

en: sets the application GUI style
uk: встановлює стиль графічного інтерфейсу програми

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
uk: встановлює розмір та розташування головного віджета — див. man X, щоб дізнатися про формат аргументів (зазвичай, ШиринаxВисота + позиція за X + позиція за Y)

en: KDE Application
uk: Програма KDE

en: Unknown option '%1'.
uk: Невідомий параметр «%1».

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
uk: Немає «%1».

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Development Platform: %2
    %3: %4
uk: Qt: %1
    Платформа розробки KDE: %2
    %3: %4

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
uk: %1 було створено
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
uk: Автор цієї програми не виявив бажання оприлюднювати своє ім’я.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
uk: Будь ласка, користуйтесь http://bugs.kde.org для повідомлень про помилки.

en: Please report bugs to %1.
uk: Будь ласка, надсилайте повідомлення про помилки до %1.

en: Unexpected argument '%1'.
uk: Непередбачений аргумент «%1».

en: Use --help to get a list of available command line options.
uk: Скористайтеся параметром --help, щоб отримати список можливих параметрів командного рядка.

en: [options]
uk: [параметри]

en: [%1-options]
uk: [%1-параметри]

en: Usage: %1 %2
uk: Використання: %1 %2

en: 
    Generic options:
uk: 
    Загальні параметри:

en: Show help about options
uk: Показати довідку щодо параметрів

en: Show %1 specific options
uk: Показати параметри щодо %1

en: Show all options
uk: Показати всі параметри

en: Show author information
uk: Показати інформацію про автора

en: Show version information
uk: Показати інформацію про версію

en: Show license information
uk: Показати інформацію про ліцензію

en: End of options
uk: Кінець параметрів

en: 
    %1 options:
uk: 
    %1 параметри:

en: 
    Options:
uk: 
    Параметри:

en: 
    Arguments:
uk: 
    Аргументи:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
uk: Файли/адреси відкриті програмою буде вилучено після використання

en: KDE-tempfile
uk: Тимчасовий файл KDE

en: Function must be called from the main thread.
uk: Функцію можна викликати лише з головної нитки.

en: Error launching %1. Either KLauncher is not running anymore, or it failed to start the application.
uk: Помилка під час запуску %1. Або KLauncher не запущено, або цій програмі не вдалося запустити вказану програму.

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
uk: Не вдалося дістатися до KLauncher через D-Bus; помилка виклику %1:
    %2

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
uk: Не вдається запустити центр довідки KDE:
    
    %1

en: Could not Launch Help Center
uk: Не вдалося запустити центр довідки

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
uk: Не вдається запустити програму поштар:
    
    %1

en: Could not launch Mail Client
uk: Не вдалося запустити клієнт електронної пошти

note: i18n("Could not launch %1:\n\n%2", exe, error), i18n("Could not launch %1:\n\n%2", htmlApp->exec(), error),
en: Could not launch the browser:
    
    %1
uk: Не вдається запустити навігатор:
    
    %1

en: Could not launch Browser
uk: Не вдалося запустити переглядач інтернету

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
uk: Не вдалося запустити програму клієнта термінала:
    
    %1

en: Could not launch Terminal Client
uk: Не вдалося запустити програму клієнта термінала

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
uk: Західноєвропейське

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
uk: Центральноєвропейське

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
uk: Балтійське

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
uk: Південно-східноєвропейське

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
uk: Турецьке

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
uk: Кирилиця

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
uk: Китайське (традиційне)

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
uk: Китайське (спрощене)

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
uk: Корейське

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
uk: Японське

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
uk: Грецьке

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
uk: Арабське

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
uk: Єврейське

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
uk: Таїландське

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
uk: Північне Саамі

[ctx: @item Text character set]
en: Other
uk: Інше

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
uk: Інше кодування (%1)

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
uk: Вимкнено

[ctx: @item Text character set]
en: Universal
uk: Універсальний

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
uk: Арабо-індійський

[ctx: digit set]
en: Bengali
uk: Бенгальський

[ctx: digit set]
en: Devanagari
uk: Деванагарі

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
uk: Східний арабо-індійський

[ctx: digit set]
en: Gujarati
uk: Гуджараті

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
uk: Гурмукі

[ctx: digit set]
en: Kannada
uk: Каннадський

[ctx: digit set]
en: Khmer
uk: Кхмерський

[ctx: digit set]
en: Malayalam
uk: Малаялам

[ctx: digit set]
en: Oriya
uk: Орійський

[ctx: digit set]
en: Tamil
uk: Тамільський

[ctx: digit set]
en: Telugu
uk: Телугу

[ctx: digit set]
en: Thai
uk: Тайський

[ctx: digit set]
en: Arabic
uk: Арабський

[ctx: size in bytes]
note: i18n: comments below, they are used by the translators. This prefix is shared by all current dialects. i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 B
uk: %1 Б

[ctx: size in 1000 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 kB
uk: %1 кБ

[ctx: size in 10^6 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
uk: %1 МБ

[ctx: size in 10^9 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
uk: %1 ГБ

[ctx: size in 10^12 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
uk: %1 ТБ

[ctx: size in 10^15 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
uk: %1 ПБ

[ctx: size in 10^18 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
uk: %1 ЕБ

[ctx: size in 10^21 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
uk: %1 ЗБ

[ctx: size in 10^24 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
uk: %1 ЙБ

[ctx: memory size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KB
uk: %1 Кбайт

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
uk: %1 Мбайт

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
uk: %1 Гбайт

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
uk: %1 Тбайт

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PB
uk: %1 Пбайт

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EB
uk: %1 Ебайт

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZB
uk: %1 Збайт

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YB
uk: %1 ЙБ

[ctx: size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KiB
uk: %1 КіБ

[ctx: size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MiB
uk: %1 МіБ

[ctx: size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GiB
uk: %1 ГіБ

[ctx: size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TiB
uk: %1 ТіБ

[ctx: size in 2^50 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 PiB
uk: %1 ПіБ

[ctx: size in 2^60 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 EiB
uk: %1 ЕіБ

[ctx: size in 2^70 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 ZiB
uk: %1 ЗіБ

[ctx: size in 2^80 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 YiB
uk: %1 ЙіБ

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
uk: %1 днів

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
uk: %1 годин

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
uk: %1 хвилин

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
uk: %1 секунд

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
uk[0]: %1 мілісекунда
uk[1]: %1 мілісекунди
uk[2]: %1 мілісекунд
uk[3]: %1 мілісекунда

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
uk[0]: %1 день
uk[1]: %1 дні
uk[2]: %1 днів
uk[3]: %1 день

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
uk[0]: %1 година
uk[1]: %1 години
uk[2]: %1 годин
uk[3]: %1 година

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилина
uk[1]: %1 хвилини
uk[2]: %1 хвилин
uk[3]: %1 хвилина

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
uk[0]: %1 секунда
uk[1]: %1 секунди
uk[2]: %1 секунд
uk[3]: %1 секунда

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
uk: %1 %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
uk: %1 %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
uk: %1 %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
uk: До опівдня

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
uk: Д.О.

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en: A
uk: Д

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
uk: Після опівдня

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
uk: П.О.

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en: P
uk: П

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_rangesButton)
en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Вчора

[ctx: @note/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: Note: %1
uk: Примітка: %1

[ctx: @note/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <i>Note</i>: %1
uk: <i>Примітка</i>: %1

[ctx: @warning/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: WARNING: %1
uk: ПОПЕРЕДЖЕННЯ: %1

[ctx: @warning/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <b>Warning</b>: %1
uk: <b>Попередження</b>: %1

[ctx: @filename/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: ‘%1’
uk: «%1»

[ctx: @resource/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: “%1”
uk: «%1»

[ctx: @resource/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: “%1”
uk: «%1»

[ctx: @icode/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: “%1”
uk: «%1»

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
uk: Вниз

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
uk: Ліворуч

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
uk: Пробіл

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
uk: Вгору

en: no error
uk: без помилок

en: requested family not supported for this host name
uk: запитана сім’я не підтримується для вказаної назви вузла

en: temporary failure in name resolution
uk: тимчасова проблема у розв'язанні імен

en: non-recoverable failure in name resolution
uk: невиправна проблема у розв'язанні імен

en: invalid flags
uk: некоректні прапорці

en: memory allocation failure
uk: помилка виділення пам'яті

en: name or service not known
uk: назва або служба невідома

en: requested family not supported
uk: запитана родина не підтримується

en: requested service not supported for this socket type
uk: запитана служба не підтримується для вказаного типу сокету

en: requested socket type not supported
uk: запитаний типу сокету не підтримується

en: unknown error
uk: невідома помилка

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
uk: помилка системи: №%1

en: request was canceled
uk: запит було скасовано

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
uk: Невідоме сімейство %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
uk: без помилок

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
uk: помилка в розв'язанні назви

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
uk: адреса вже використовується

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
uk: сокет вже прив'язаний

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
uk: сокет вже створено

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
uk: сокет ще не прив'язаний

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
uk: сокет ще не створено

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
uk: операція заблокує

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
uk: в з'єднанні відмовлено

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
uk: перевищено інтервал очікування з'єднання

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
uk: операція вже виконується

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
uk: сталася помилка в мережі

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
uk: операція не підтримується

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
uk: дія, для якої встановлено інтервал виконання, перевищила цей інтервал

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
uk: сталася невідома/неочікувана помилка

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
uk: віддалений вузол закрив з'єднання

en: NEC SOCKS client
uk: Клієнт NEC SOCKS

en: Dante SOCKS client
uk: Клієнт Dante SOCKS

en: Specified socket path is invalid
uk: Вказаний шлях до сокета є некоректним

en: The socket operation is not supported
uk: Ця дія з сокетом не підтримується

en: Connection refused
uk: У з'єднанні відмовлено

en: Permission denied
uk: Відмовлено у доступі

en: Connection timed out
uk: Перевищено інтервал очікування з'єднання

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Could not set non-blocking mode
uk: Не вдалося встановити режим без блокування

en: Address is already in use
uk: Адреса вже використовується

en: Path cannot be used
uk: Не вдалося скористатися шляхом

en: No such file or directory
uk: Немає такого файла або каталогу

en: Not a directory
uk: Не є каталогом

en: Read-only filesystem
uk: Файлова система лише для читання

en: Unknown socket error
uk: Невідома помилка сокета

en: Operation not supported
uk: Дія не підтримується

en: Timed out trying to connect to remote host
uk: Перевищено час очікування під час спроби з’єднання з віддаленим вузлом

[ctx: SSL error]
en: No error
uk: Без помилок

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
uk: Сертифікат видавця сертифікатів не є коректним

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
uk: Сертифікат застарів

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
uk: Сертифікат є некоректним

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
uk: Сертифікат не підписано жодною службою сертифікації

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
uk: Сертифікат було анульовано

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
uk: Сертифікат не може бути використано з цією метою

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
uk: Кореневий сертифікат служби сертифікації не призначено для цього

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
uk: Сертифікат служби сертифікації позначено як непридатний для цієї мети

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
uk: Вузол не надав жодного сертифіката

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
uk: Сертифікат не може бути застосовано до вказаного вузла

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
uk: Сертифікат не можна перевірити з внутрішніх причин

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
uk: Ланцюжок сертифікації задовгий

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: address family for nodename not supported
uk: сімейство адрес для назв вузлів не підтримується

en: invalid value for 'ai_flags'
uk: некоректне значення для «ai_flags»

en: 'ai_family' not supported
uk: «ai_family» не підтримується

en: no address associated with nodename
uk: з цим іменем вузла не пов’язано жодної назви вузла

en: servname not supported for ai_socktype
uk: servname не підтримується для ai_socktype

en: 'ai_socktype' not supported
uk: «ai_socktype» не підтримується

en: system error
uk: системна помилка

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
uk[0]: Не вдалося знайти тип MIME <resource>%2</resource>
uk[1]: Не вдалося знайти типи MIME <resource>%2</resource>
uk[2]: Не вдалося знайти типи MIME <resource>%2</resource>
uk[3]: Не вдалося знайти тип MIME <resource>%2</resource>

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
uk: Не встановлено типи mime. Перевірте чи встановлено shared-mime-info, і що не встановлено XDG_DATA_DIRS і не включає /usr/share.

en: No service matching the requirements was found
uk: Не знайдено службу, що має відповідати заданим параметрам.

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
uk: Служба «%1» не надає інтерфейсу «%2» з ключовим словом «%3»

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
uk: суфікси -ise

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
uk: суфікси -ize

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
uk: суфікси -ise і з наголосами

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
uk: суфікси -ise і без наголосів

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
uk: суфікси -ize і з наголосами

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
uk: суфікси -ize і без наголосів

[ctx: dictionary variant]
en: large
uk: великий

[ctx: dictionary variant]
en: medium
uk: середній

[ctx: dictionary variant]
en: small
uk: малий

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
uk: варіант 0

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
uk: варіант 1

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
uk: варіант 2

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
uk: без акцентів

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
uk: з акцентами

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
uk: з ye

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
uk: з yeyo

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
uk: з yo

[ctx: dictionary variant]
en: extended
uk: розширений

en: File %1 does not exist
uk: Файла %1 не існує

en: Cannot open %1 for reading
uk: Неможливо відкрити %1 для читання

en: Cannot create memory segment for file %1
uk: Не вдалося створити сегмент пам’яті для файла %1

en: Could not read data from %1 into shm
uk: Не вдалося прочитати дані з %1 до shm

en: Only 'ReadOnly' allowed
uk: Дозволено «Лише читання»

en: Cannot seek past eof
uk: Неможливо шукати за позначкою eof

en: Library "%1" not found
uk: Бібліотеку «%1» не знайдено

en: No service matching the requirements was found.
uk: Не знайдено службу, що має відповідати заданим параметрам.

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
uk: Ця служба не надає бібліотеки; у файлі .desktop немає ключа Library.

en: The library does not export a factory for creating components.
uk: Бібліотека не експортує фабрику для створення компонентів.

en: The factory does not support creating components of the specified type.
uk: Процес обробки не підтримує створення компонентів вказаного типу.

en: KLibLoader: Unknown error
uk: KLibLoader: Невідома помилка

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
uk: Не вдалося знайти додаток «%1» для програми «%2»

en: The provided service is not valid
uk: Вказано некоректну службу

en: The service '%1' provides no library or the Library key is missing
uk: Служба «%1» не надає жодної бібліотеки, або не знайдено жодного ключа Library

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
uk: Бібліотека %1 не надає інструментів, сумісних з KDE 4.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
uk: Додаток «%1» використовує несумісну бібліотеку KDE. (%2).

en: KDE Test Program
uk: Програма тестування KDE

en: Rebuilds the system configuration cache.
uk: Перебудовує кеш системного налаштування.

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
uk: © Розробники KDE, 1999–2002

en: Do not signal applications to update
uk: Не надсилати програмам сигнал для оновлення

en: Disable incremental update, re-read everything
uk: Вимкнути поступове поновлення, перечитувати все

en: Check file timestamps
uk: Перевірити позначки часу для файла

en: Disable checking files (dangerous)
uk: Вимкнути перевірку файлів (небезпечно)

en: Create global database
uk: Створити загальну базу даних

en: Perform menu generation test run only
uk: Виконати лише перевірку можливості створення меню

en: Track menu id for debug purposes
uk: Відстежувати ідентифікатор меню для налагодження

en: KDE Daemon
uk: Фонова служба KDE

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
uk: Фонова служба KDE — запускає оновлення бази даних sycoca за потребою

en: Check Sycoca database only once
uk: Перевіряти базу даних sycoca тільки один раз

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
uk: Комбінація клавіш «%1» не є однозначною. Скористайтеся пунктом «Налаштувати скорочення»
    з меню «Параметри», щоб усунути цю неоднозначність.
    Програма не виконуватиме жодної з пов’язаних зі скорочення дій.

en: Ambiguous shortcut detected
uk: Виявлено неоднозначне скорочення

[ctx: Encodings menu]
en: Default
uk: Типове

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
uk: Автовиявлення

en: No Entries
uk: Немає записів

en: Clear List
uk: Спорожнити список

[ctx: go back]
en: &Back
uk: &Назад

[ctx: go forward]
en: &Forward
uk: &Вперед

[ctx: home page]
en: &Home
uk: &Домівка

[ctx: show help]
en: &Help
uk: &Довідка

en: Show &Menubar
uk: Показати смужку &меню

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
uk: Показати смужку меню<p>Вмикає відображення смужки меню після того як її було сховано</p>

en: Show St&atusbar
uk: Пок&азувати смужку стану

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
uk: Показати смужку стану<p>Вмикає показ смужки стану, панелі у нижній частині вікна, яку використовують для показу даних щодо стану.</p>

en: &New
uk: &Створити

en: Create new document
uk: Створити новий документ

en: &Open...
uk: &Відкрити...

en: Open an existing document
uk: Відкрити вже створений документ

en: Open &Recent
uk: Відкрити &недавні

en: Open a document which was recently opened
uk: Відкрити документ, який вже було нещодавно відкрито

en: &Save
uk: &Зберегти

en: Save document
uk: Зберегти документ

en: Save &As...
uk: Зберегти &як...

en: Save document under a new name
uk: Зберегти документ під іншою назвою

en: Re&vert
uk: &Відновити

en: Revert unsaved changes made to document
uk: Скасувати незбережені зміни у документі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _close)
en: &Close
uk: &Закрити

en: Close document
uk: Закрити документ

en: &Print...
uk: &Друкувати...

en: Print document
uk: Надрукувати документ

en: Print Previe&w
uk: Перегляд др&уку

en: Show a print preview of document
uk: Показати попередній перегляд результатів друку документа

en: &Mail...
uk: &Надіслати листа...

en: Send document by mail
uk: Надіслати документ електронною поштою

en: &Quit
uk: Ви&йти

en: Quit application
uk: Вийти з програми

en: Undo last action
uk: Скасувати останню дію

en: Re&do
uk: П&овторити

en: Redo last undone action
uk: Повернути результат останньої скасованої дії

en: Cu&t
uk: Виріза&ти

en: Cut selection to clipboard
uk: Вирізати позначені об’єкти до буфера обміну даними

en: &Copy
uk: &Копіювати

en: Copy selection to clipboard
uk: Копіювати позначений фрагмент до буфера обміну даними

en: &Paste
uk: &Вставити

en: Paste clipboard content
uk: Вставити вміст буфера обміну даними

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _clear)
en: C&lear
uk: О&чистити

en: Select &All
uk: Вибрати &все

en: Dese&lect
uk: Скасувати ви&бір

en: &Find...
uk: &Пошук...

en: Find &Next
uk: Знайти &далі

en: Find Pre&vious
uk: Знайти &позаду

en: &Replace...
uk: &Замінити...

en: &Actual Size
uk: &Фактичний розмір

en: View document at its actual size
uk: Переглянути документ з використанням його справжніх розмірів

en: &Fit to Page
uk: &Влаштувати в сторінку

en: Zoom to fit page in window
uk: Змінити масштаб, щоб розмістити сторінку цілком

en: Fit to Page &Width
uk: Влаштувати в &ширину сторінки

en: Zoom to fit page width in window
uk: Змінити масштаб, щоб розмістити всю ширину сторінки документа

en: Fit to Page &Height
uk: Влаштувати в &висоту сторінки

en: Zoom to fit page height in window
uk: Змінити масштаб, щоб розмістити всю висоту сторінки документа

en: Zoom &In
uk: З&більшити

en: Zoom &Out
uk: З&меншити

en: &Zoom...
uk: &Масштаб...

en: Select zoom level
uk: Вибрати масштаб

en: &Redisplay
uk: &Перемалювати

en: Redisplay document
uk: Перемалювати документ

en: &Up
uk: &Нагору

en: Go up
uk: Перейти вгору

en: &Previous Page
uk: &Попередня

en: Go to previous page
uk: Перейти до попередньої сторінки

en: &Next Page
uk: &Наступна

en: Go to next page
uk: Перейти до наступної сторінки

en: &Go To...
uk: П&ерейти...

en: &Go to Page...
uk: Перейти до &сторінки...

en: &Go to Line...
uk: Перейти до ря&дка...

en: &First Page
uk: Пе&рша

en: Go to first page
uk: Перейти до першої сторінки

en: &Last Page
uk: &Остання

en: Go to last page
uk: Перейти до останньої сторінки

en: Go back in document
uk: Перейти назад документом

en: &Forward
uk: &Вперед

en: Go forward in document
uk: Перейти вперед документом

en: &Add Bookmark
uk: &Додати закладку

en: &Edit Bookmarks...
uk: &Редагувати закладки...

en: &Spelling...
uk: &Перевірка правопису...

en: Check spelling in document
uk: Перевірити правопис у документі

en: Show or hide menubar
uk: Показати або приховати смужку меню

en: Show &Toolbar
uk: Показати &пенал

en: Show or hide toolbar
uk: Показати або приховати панель інструментів

en: Show or hide statusbar
uk: Показати або приховати смужку стану

en: F&ull Screen Mode
uk: Повноекранний &режим

en: &Save Settings
uk: &Зберегти параметри

en: Configure S&hortcuts...
uk: Налаштувати с&корочення...

en: &Configure %1...
uk: &Налаштувати %1...

en: Configure Tool&bars...
uk: Налаштувати пенал&и...

en: Configure &Notifications...
uk: Налаштувати &сповіщення...

en: %1 &Handbook
uk: П&ідручник з %1

en: What's &This?
uk: &Що це?

en: Tip of the &Day
uk: П&орада дня

en: &Report Bug...
uk: Надіслати &звіт про помилку...

en: Switch Application &Language...
uk: Перемкнути &мову програми...

en: &About %1
uk: &Про %1

en: About &KDE
uk: П&ро KDE

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
uk: Вийти з повноекранного ре&жиму

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
uk: Вийти з повноекранного режиму

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
uk: Вийти з повноекранного режиму

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
uk: Повноекранний &режим

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
uk: На весь екран

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the window in full screen
uk: Розгорнути вікно на весь екран

[ctx: Custom color]
en: Custom...
uk: Нетиповий...

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
uk: * Недавні кольори *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
uk: * Нетипові кольори *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
uk: Сорок кольорів

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
uk: Кольори Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
uk: Кольори веселки

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
uk: Королівські кольори

[ctx: palette name]
en: Web Colors
uk: Вебкольори

en: Named Colors
uk: Іменовані кольори

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
uk[0]: Неможливо прочитати рядки кольорів X11 RGB. Пошук було виконано у такому каталозі:
    %2
uk[1]: Неможливо прочитати рядки кольорів X11 RGB. Пошук було виконано у таких каталогах:
    %2
uk[2]: Неможливо прочитати рядки кольорів X11 RGB. Пошук було виконано у таких каталогах:
    %2
uk[3]: Неможливо прочитати рядки кольорів X11 RGB. Пошук було виконано у такому каталозі:
    %2

en: Select Color
uk: Виберіть колір

en: Hue:
uk: Відтінок:

en: Saturation:
uk: Насиченість:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
uk: Значення:

en: Red:
uk: Червоний:

en: Green:
uk: Зелений:

en: Blue:
uk: Синій:

en: Alpha:
uk: Прозорість:

en: &Add to Custom Colors
uk: &Додати до нетипових кольорів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Name:
uk: Назва:

en: Default color
uk: Типовий колір

en: -default-
uk: -типовий-

en: -unnamed-
uk: -без назви-

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
uk: <qt>Інформація відсутня.<br />Наданого об'єкта KAboutData не існує.</qt>

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />&nbsp;</html>
uk: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Версія %2</b><br />&nbsp;</html>

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
uk: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Версія %2</b><br />Використовується платформа розробки KDE %3</html>

en: License: %1
uk: Ліцензія: %1

en: License Agreement
uk: Ліцензійна угода

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
uk: Написати розробнику

en: Visit contributor's homepage
uk: Відвідання домашньої сторінки розробника

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
uk: Написати розробнику
    %1

en: Visit contributor's homepage
    %1
uk: Відвідайте домашню сторінку розробника
    %1

en: Visit contributor's profile on %1
    %2
uk: Відвідайте сторінку розробника за адресою %1
    %2

en: Visit contributor's page
    %1
uk: Відвідайте сторінку розробника
    %1

en: Visit contributor's blog
    %1
uk: Відвідайте блог розробника
    %1

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
uk: Інше

[ctx: A type of link.]
en: Blog
uk: Блог

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
uk: Домашня сторінка

en: About KDE
uk: Про KDE

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
uk: <html><font size="5">KDE — почувайтеся вільно!</font><br /><b>Версія платформи: %1</b></html>

en: <html><b>KDE</b> is a world-wide network of software engineers, artists, writers, translators and facilitators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. This community has created hundreds of Free Software applications as part of the KDE Development Platform and KDE Software Distribution.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise in which no single entity controls the efforts or products of KDE to the exclusion of others. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%2">%2</a> for more information about the KDE community and the software we produce.</html>
uk: <html><b>KDE</b> — це всесвітня спільнота програмістів, художників, авторів текстів, перекладачів та фахівців з полегшення користування програмами, які роблять свій внесок до розвитку <a href="%1">вільного програмного забезпечення</a>. Цією спільнотою створено сотні вільних програм, які є частиною платформи з розробки KDE та пакунків програмного забезпечення KDE.<br /><br />Розробка KDE є спільною працею, у якій жоден з учасників не має переважного контролю над зусиллями або результатами роботи інших розробників KDE. Кожен може долучитися і зробити свій внесок до KDE, зокрема це можете зробити ви.<br /><br />Відвідайте сайт <a href="%2">%2</a>, щоб дізнатися більше про спільноту KDE та створене нею програмне забезпечення.</html>

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
uk: <html>Програмне забезпечення завжди потребує вдосконалення, і команда KDE готова це робити. Проте, вам (користувачеві) варто повідомити нам, якщо щось не працює, як слід, або щось можна покращити.<br /><br />KDE має систему стеження за вадами. Завітайте на сторінку <a href="%1">%1</a> або спробуйте скористатися діалоговим вікном «Надіслати звіт про помилку» з меню «Довідка», щоб сповістити про помилку.<br /><br />Якщо у вас є пропозиція щодо вдосконалення, за допомогою цієї системи можна зареєструвати ваше побажання. Переконайтеся, що поле «Важливість» встановлено у значення «Список побажань».</html>

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
uk: <html>Не обов'язково бути програмістом, щоб належати до Команди KDE. Можете приєднатися до національних команд, що перекладають інтерфейс програм. Можете забезпечувати користувачів графікою, темами, звуками та вдосконаленою документацію. Вам вирішувати!<br /><br />Завітайте на сторінку <a href="%1">%1</a> щодо інформації про деякі проекти, у яких можна взяти участь.<br /><br />Якщо ви потребуєте більше інформації або документації, відвідайте <a href="%2">%2</a>, щоб ознайомитися з нею.</html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
uk: <html>Програмне забезпечення KDE розповсюджувалося і буде розповсюджуватися завжди безкоштовно, однак на його розробку потрібні гроші.<br /><br />Тому, команда KDE створила Спілку KDE  (KDE e.V.) — неприбуткову організацію, яку юридично зареєстровано у Тюбінгені, Німеччина. Спілка KDE юридично та фінансово представляє спільноту KDE. Дивіться <a href="%1">%1</a>, щоб дізнатися більше про Спілку KDE.<br /><br />Команда KDE потребує допомоги у багатьох аспектах, зокрема фінансових. В основному кошти витрачаються на відшкодування витрат людям, які працюють над розробкою KDE. Інші кошти буде витрачено на підтримку та організацію конференцій та зустрічей. <br /><br />Якщо ви бажаєте підтримати KDE фінансово, скористайтесь одним зі способів, описаних за адресою <a href="%2">%2</a>.<br /><br /> Заздалегідь вдячні вам за допомогу.</html>

[ctx: About KDE]
en: &About
uk: &Про KDE

en: &Report Bugs or Wishes
uk: Надіслати &звіт про помилку або побажання

en: &Join KDE
uk: &Долучитися до команди KDE

en: &Support KDE
uk: &Підтримка KDE

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
uk: Далі

en: Finish
uk: Завершити

en: Submit Bug Report
uk: Надіслати звіт про помилку

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
uk: Ваша адреса електронної пошти. Щоб змінити, натисніть кнопку «Налаштувати електронну пошту»

[ctx: Email sender address]
en: From:
uk: Від:

en: Configure Email...
uk: Налаштувати електронну пошту...

en: The email address this bug report is sent to.
uk: Адреса ел. пошти, за якою було надіслано звіт про помилку.

[ctx: Email receiver address]
en: To:
uk: Кому:

en: &Send
uk: &Надіслати

en: Send bug report.
uk: Надіслати звіт про помилку.

en: Send this bug report to %1.
uk: Надіслати цей звіт про помилку до %1.

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
uk: Це програма, для якої ви хочете звітувати помилку — якщо назву вказано неправильно, будь ласка, використовуйте пункт меню «Надіслати звіт про помилку» в тій самій програмі

en: Application:
uk: Програма:

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
uk: Версія цієї програми — будь ласка, перевірте, що версія програми, якою ви користуєтеся, є найновішою, перш ніж надсилати звіт про помилку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Version:
uk: Версія:

en: no version set (programmer error)
uk: версія не встановлена (помилка програміста)

en: OS:
uk: ОС:

en: Compiler:
uk: Компілятор:

en: Se&verity
uk: Ва&жливість

en: Critical
uk: Критична

en: Grave
uk: Фатальна

[ctx: normal severity]
en: Normal
uk: Звичайна

en: Wishlist
uk: Список побажань

en: Translation
uk: Переклад

en: S&ubject:
uk: Т&ема:

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
uk: Введіть текст (англійською, якщо це можливо) звіту про помилку.
    Після натискання кнопки «Надіслати», поштове повідомлення буде надіслано супровіднику програми.

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
uk: <qt>Щоб надіслати звіт про помилку, натисніть кнопку, розташовану нижче. Буде відкрите вікно навігатора на сторінці <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a>, де ви знайдете бланк, який треба заповнити. Інформацію, показану вище, буде надіслано на сервер.</qt>

en: &Launch Bug Report Wizard
uk: &Запустити майстра звітування про помилку

[ctx: unknown program name]
en: unknown
uk: невідома

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
uk: Ви повинні вказати тему та опис звіту перед надсиланням.

en: <p>You chose the severity <b>Critical</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>break unrelated software on the system (or the whole system)</li><li>cause serious data loss</li><li>introduce a security hole on the system where the affected package is installed</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
uk: <p>Ви вибрали <b>Критичну</b> важливість. Будь ласка, вважайте, що такий рівень важливості визначає тільки помилки, які</p><ul><li>ламають інше програмне забезпечення у системі (або систему повністю)</li><li>викликають втрату важливих даних</li><li>є вадою безпеки у системі, на якій встановлено пакунок</li></ul>
    <p>Помилка, про яку ви звітуєте, викликає саме негаразди подібного типу? Якщо ні, будь ласка, виберіть нижчій рівень важливості. Дякуємо!</p>

en: <p>You chose the severity <b>Grave</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>make the package in question unusable or mostly so</li><li>cause data loss</li><li>introduce a security hole allowing access to the accounts of users who use the affected package</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
uk: <p>Ви вибрали <b>Фатальну</b> важливість. Будь ласка, зауважте, що такий рівень важливості призначено тільки для помилок, які</p><ul><li>роблять наведене програмне забезпечення недієздатним або майже таким</li><li>викликають втрату даних</li><li>є вадою безпеки системи, надають доступ до облікових записів користувачів, які використовують даний пакунок</li></ul>
    <p>Помилка, про яку ви звітуєте, викликає саме негаразди подібного типу? Якщо ні, будь ласка, виберіть нижчій рівень важливості. Дякуємо!</p>

en: Unable to send the bug report.
    Please submit a bug report manually....
    See http://bugs.kde.org/ for instructions.
uk: Помилка під час надсилання звіту про помилку.
    Будь ласка, надішліть, звіт про ваду вручну...
    Щоб дізнатися більше, відвідайте http://bugs.kde.org/.

en: Bug report sent, thank you for your input.
uk: Звіт про помилку надіслано, дякуємо за співпрацю.

en: Close and discard
    edited message?
uk: Закрити та викинути
    повідомлення в редакторі?

en: Close Message
uk: Закрити повідомлення

en: Configure
uk: Налаштування

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCupsOptionsJobWidget)
en: Job
uk: Завдання

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobControlGroupBox)
en: Job Control
uk: Керування завданнями

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobHoldLabel)
en: Scheduled printing:
uk: Друк за розкладом:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobBillingLabel)
en: Billing information:
uk: Фактурна інформація:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobPriorityLabel)
en: Job priority:
uk: Пріоритет завдання:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobOptionsGroupBox)
en: Job Options
uk: Параметри завдання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, jobOptionsTable)
en: Option
uk: Параметр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, jobOptionsTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Value
uk: Значення

en: Print Immediately
uk: Друкувати одразу

en: Hold Indefinitely
uk: Призупиняти на невизначений термін

en: Day (06:00 to 17:59)
uk: Вдень (з 06:00 до 17:59)

en: Night (18:00 to 05:59)
uk: Вночі (з 18:00 до 05:59)

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
uk: У другу зміну (з 16:00 до 23:59)

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
uk: У третю зміну (з 00:00 до 07:59)

en: Weekend (Saturday to Sunday)
uk: У вихідні (з суботи до неділі)

en: Specific Time
uk: У визначений час

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCupsOptionsPagesWidget)
en: Pages
uk: Сторінок

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, pagesPerSheetButtonGroup)
en: Pages Per Sheet
uk: Сторінок на лист

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bannerPagesGroupBox)
en: Banner Pages
uk: Титульні сторінки

[ctx: Banner page at start]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startBannerLabel)
en: Start
uk: Початок

[ctx: Banner page at end]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endBannerLabel)
en: End
uk: Кінець

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pageLabelGroupBox)
en: Page Label
uk: Мітка сторінки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Page Border
uk: Поля сторінки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mirrorPagesGroupBox)
en: Mirror Pages
uk: Віддзеркалити сторінки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mirrorPagesCheckBox)
en: Mirror pages along vertical axis
uk: Віддзеркалити сторінки відносно вертикальної осі

en: Left to Right, Top to Bottom
uk: Зліва праворуч, згори вниз

en: Left to Right, Bottom to Top
uk: Зліва праворуч, знизу вгору

en: Right to Left, Bottom to Top
uk: Справа ліворуч, знизу вгору

en: Right to Left, Top to Bottom
uk: Справа ліворуч, згори вниз

en: Bottom to Top, Left to Right
uk: Знизу вгору, зліва праворуч

en: Bottom to Top, Right to Left
uk: Знизу вгору, справа ліворуч

en: Top to Bottom, Left to Right
uk: Згори вниз, зліва праворуч

en: Top to Bottom, Right to Left
uk: Згори вниз, справа ліворуч

[ctx: No border line]
en: None
uk: Немає

en: Single Line
uk: Одна лінія

en: Single Thick Line
uk: Одна жирна лінія

en: Double Line
uk: Подвійна лінія

en: Double Thick Line
uk: Подвійна жирна лінія

[ctx: Banner page]
en: None
uk: Немає

[ctx: Banner page]
en: Standard
uk: Стандартна

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
uk: Без грифів

[ctx: Banner page]
en: Confidential
uk: Конфіденційна

[ctx: Banner page]
en: Classified
uk: Секретна

[ctx: Banner page]
en: Secret
uk: Таємна

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
uk: Цілком таємна

en: All Pages
uk: Всі сторінки

en: Odd Pages
uk: Непарні сторінки

en: Even Pages
uk: Парні сторінки

en: Page Set
uk: Набір сторінок

[ctx: @title:window]
en: Print
uk: Друк

en: &Try
uk: &Спробувати

en: modified
uk: змінено

en: &Details
uk: &Подробиці

en: Get help...
uk: Відкрити довідку...

en: --- separator ---
uk: --- роздільник ---

en: Change Text
uk: Змінити текст

en: Icon te&xt:
uk: Те&кст піктограми:

en: &Hide text when toolbar shows text alongside icons
uk: При&ховати текст, якщо на панелі показано текстові мітки поряд з піктограмами

en: Configure Toolbars
uk: Налаштувати пенали

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
uk: Ви дійсно бажаєте повернути налаштування пеналів цієї програми до їхнього початкового стану? Зміни буде застосовано негайно.

en: Reset Toolbars
uk: Відновити пенали

en: Reset
uk: Скинути

en: &Toolbar:
uk: &Пенал:

note: i18n("&New"), this); new_toolbar->setPixmap(BarIcon("document-new", KIconLoader::SizeSmall)); new_toolbar->setEnabled(false); // disabled until implemented QPushButton *del_toolbar = new QPushButton(i18n("&Delete"), this); del_toolbar->setPixmap(BarIcon("edit-delete", KIconLoader::SizeSmall)); del_t
en: A&vailable actions:
uk: &Наявні дії:

en: Filter
uk: Фільтр

en: Curr&ent actions:
uk: Пот&очні дії:

en: Change &Icon...
uk: Змінити &піктограму...

en: Change Te&xt...
uk: Змінити т&екст...

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
uk: Цей елемент буде замінено усіма іншими елементами вмонтованого компонента.

en: <Merge>
uk: <Об'єднати>

en: <Merge %1>
uk: <Об'єднати %1>

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
uk: Це динамічний список дій. Ви можете його пересувати, але якщо ви його вилучите, ви не зможете його додати знову.

en: ActionList: %1
uk: Список дій: %1

en: Change Icon
uk: Змінити піктограму

en: Manage Link
uk: Керування посиланням

en: Link Text:
uk: Текст посилання:

en: Link URL:
uk: Адреса URL посилання:

en: Details
uk: Подробиці

en: Question
uk: Запитання

en: Do not ask again
uk: Не запитувати знов

en: Warning
uk: Попередження

en: Error
uk: Помилка

en: Sorry
uk: Вибачте

en: Information
uk: Інформація

en: Do not show this message again
uk: Не показувати більше це повідомлення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: Password:
uk: Пароль:

en: Password
uk: Пароль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a username and password below.
uk: Нижче введіть ім'я користувача і пароль.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, anonymousRadioButton)
en: No password, use anonymous (or guest) login
uk: Без пароля, використовувати анонімний (або гостьовий) обліковий запис

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, usePasswordButton)
en: Use this password:
uk: Використовувати такий пароль:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
uk: Користувач:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Domain:
uk: Домен:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepCheckBox)
en: Remember password
uk: Запам'ятати пароль

en: Select Region of Image
uk: Вибір ділянки зображення

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
uk: Клацніть та перетягніть курсор на зображенні для вибору потрібної вам ділянки зображення:

en: Default:
uk: Типове:

[ctx: No shortcut defined]
en: None
uk: Немає

en: Custom:
uk: Нетипове:

en: Shortcut Schemes
uk: Схема скорочень

en: Current scheme:
uk: Поточна схема:

en: New...
uk: Створити...

en: Delete
uk: Вилучити

en: More Actions
uk: Додаткові дії

en: Save as Scheme Defaults
uk: Зберегти як типову схему

en: Export Scheme...
uk: Експортувати схему...

en: Name for New Scheme
uk: Назва нової схеми

en: Name for new scheme:
uk: Назва нової схеми:

en: New Scheme
uk: Нова схема

en: A scheme with this name already exists.
uk: Схема з такою назвою вже існує.

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
uk: Ви справді бажаєте вилучити схему %1?
    Зауважте, що вилучення схеми не призведе до вилучення загальносистемних схем скорочень.

en: Export to Location
uk: Експортувати за адресою

en: Could not export shortcuts scheme because the location is invalid.
uk: Не вдалося експортувати схему клавіатурних скорочень, оскільки було вказано некоректну адресу.

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
uk: Поточну схему клавіатурних скорочень було змінено. Зберегти її перед переходом на іншу схему?

en: Configure Shortcuts
uk: Налаштувати скорочення

en: Print
uk: Друк

en: Reset to Defaults
uk: Типові значення

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTreeWidgetSearchLineWidget, searchFilter)
en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
uk: Виконайте інтерактивний пошук назв скорочень (наприклад, «Копіювати») або комбінації клавіш (наприклад, Ctrl+C), вводячи їх тут.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, list)
en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
uk: Тут ви можете знайти список прив'язок клавіш, тобто зв’язку між діями (наприклад, «Копіювати»), показаними в лівому стовпчику та клавішами або їхніми комбінаціями (наприклад, Ctrl+V), у правому.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Action
uk: Дія

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Shortcut
uk: Скорочення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Alternate
uk: Альтернативне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global
uk: Загальні скорочення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global Alternate
uk: Глобальна альтернатива

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Button Gesture
uk: Жест кнопки мишки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Shape Gesture
uk: Жест форми мишки

en: Unknown
uk: невідомий

en: Key Conflict
uk: Конфлікт клавіш

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
uk: Форму жесту «%1» вже пов’язану з дією «%2».
    Прив'язати її до поточної дії?

en: Reassign
uk: Перепризначити

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
uk: Комбінацію клавіш «%1» вже пов'язано з дією «%2».
    Пов’язати її з поточною дією?

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
uk: Скорочення для %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priLabel)
en: Main:
uk: Головний:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altLabel)
en: Alternate:
uk: Альтернативний:

en: Global:
uk: Загальні:

en: Action Name
uk: Назва дії

en: Shortcuts
uk: Скорочення

en: Description
uk: Опис

en: Switch Application Language
uk: Перемкнути мову програми

en: Please choose the language which should be used for this application:
uk: Будь ласка, виберіть мову, яку слід використовувати в цій програмі:

en: Add Fallback Language
uk: Додати запасну мову

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
uk: Додає ще одну мову, яку буде вжито, якщо інша мова не має належного перекладу.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
uk: Було змінено мову цієї програми. Зміни набудуть чинності після наступного запуску програми.

en: Application Language Changed
uk: Мова програми змінилась

en: Primary language:
uk: Головна мова:

en: Fallback language:
uk: Запасна мова:

en: Remove
uk: Вилучити

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
uk: Це головна мова програми, і вона буде використовуватися першою.

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
uk: Ця мова буде використовуватися, якщо попередня мова не має належного перекладу.

en: Tip of the Day
uk: Порада дня

en: Did you know...?
uk: Чи знаєте ви, що...?

en: &Show tips on startup
uk: &Показувати поради при запуску

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_previous)
en: &Previous
uk: &Назад

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
uk: &Далі

en: Find Next
uk: Знайти далі

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
uk: <qt>Знайти наступний випадок «<b>%1</b>»?</qt>

en: 1 match found. | %1 matches found.
uk[0]: Знайдено %1 відповідний варіант.
uk[1]: Знайдено %1 відповідних варіанта.
uk[2]: Знайдено %1 відповідних варіантів.
uk[3]: Знайдено 1 відповідний варіант.

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
uk: <qt>Не знайдено жодного варіанта для «<b>%1</b>».</qt>

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
uk: Не знайдено жодного варіанта для «<b>%1</b>».

en: Beginning of document reached.
uk: Досягнуто початку документа.

en: End of document reached.
uk: Досягнуто кінця документа.

en: Continue from the end?
uk: Продовжити з кінця?

en: Continue from the beginning?
uk: Продовжити з початку?

en: Find Text
uk: Пошук тексту

[ctx: @title:group]
en: Find
uk: Пошук

en: &Text to find:
uk: Знайти &текст:

en: Regular e&xpression
uk: &Формальний вираз

en: &Edit...
uk: &Редагувати...

en: Replace With
uk: Замінити на

en: Replace&ment text:
uk: Текст &для заміни:

en: Use p&laceholders
uk: &Використовувати підставні параметри

en: Insert Place&holder
uk: Вставити п&ідставний параметр

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Options
uk: Параметри

en: C&ase sensitive
uk: З урахуванням &регістру

en: &Whole words only
uk: Тільки &цілі слова

en: From c&ursor
uk: &Від курсора

en: Find &backwards
uk: Пошук &назад

en: &Selected text
uk: &У вибраному тексті

en: &Prompt on replace
uk: За&питувати перед заміною

en: Start replace
uk: Почати заміну

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
uk: <qt>Після натискання кнопки <b>Замінити</b> у документі буде виконано заміну тексту, введеного вище на текст, вказаний як заміна.</qt>

en: &Find
uk: &Пошук

en: Start searching
uk: Почати пошук

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
uk: <qt>Після натискання кнопки <b>Пошук</b>, у документі буде виконано пошук тексту, який ви ввели вище.</qt>

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
uk: Введіть взірець для пошуку, або виберіть взірець зі списку попередніх.

en: If enabled, search for a regular expression.
uk: Якщо позначено, шукати як формальний вираз.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
uk: Клацніть для редагування формального виразу у графічному редакторі.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
uk: Введіть рядок для заміни або виберіть зі списку попередніх.

en: <qt>If enabled, any occurrence of <code><b>\N</b></code>, where <code><b>N</b></code> is an integer number, will be replaced with the corresponding capture ("parenthesized substring") from the pattern.<p>To include (a literal <code><b>\N</b></code> in your replacement, put an extra backslash in front of it, like <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>
uk: <qt>Якщо позначено, будь-яку появу <code><b>\N</b></code>, де <code><b>N</b></code> — ціле число, буде замінено відповідним захопленням («частиною рядка у дужках») зі взірця.<p>Для включення (символів <code><b>\N</b></code> у текст для заміни, введіть ще одну зворотну косу риску перед цими символами, наприклад <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>

en: Click for a menu of available captures.
uk: Натисніть для появи меню з можливими захопленнями.

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
uk: Вимагати границі слова на обох кінцях для встановлення збігу зі взірцем.

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
uk: Почати пошук від поточної позиції курсора, а не з початку документа.

en: Only search within the current selection.
uk: Шукати тільки у позначеному тексті.

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
uk: Відрізняти великі та малі літери при пошуку: взірець «Іван» не буде відповідати тексту «іван» або «ІВАН», а відповідатиме тільки тексту «Іван».

en: Search backwards.
uk: Пошук назад.

en: Ask before replacing each match found.
uk: Питати перед заміною кожного знайденого фрагменту тексту.

en: Any Character
uk: Будь-який символ

en: Start of Line
uk: Початок рядка

en: End of Line
uk: Кінець рядка

en: Set of Characters
uk: Набір символів

en: Repeats, Zero or More Times
uk: Повторення, нуль або більше раз

en: Repeats, One or More Times
uk: Повторення, один або більше раз

en: Optional
uk: Необов'язково

en: Newline
uk: Новий рядок

en: Carriage Return
uk: Повернення каретки

en: White Space
uk: Будь-який пропуск

en: Digit
uk: Цифра

en: Complete Match
uk: Повний збіг

en: Captured Text (%1)
uk: Захоплений текст (%1)

en: You must enter some text to search for.
uk: Ви повинні ввести текст, який шукати.

en: Invalid regular expression.
uk: Помилка у формальному виразі.

en: Replace
uk: Замінити

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
uk: &Всі

en: &Skip
uk: Проп&устити

en: Replace '%1' with '%2'?
uk: Замінити «%1» на «%2»?

en: No text was replaced.
uk: Нічого не було замінено.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
uk[0]: Зроблено %1 заміну.
uk[1]: Зроблено %1 заміни.
uk[2]: Зроблено %1 замін.
uk[3]: Зроблено %1 заміну.

en: Do you want to restart search from the end?
uk: Продовжити пошук з кінця?

en: Do you want to restart search at the beginning?
uk: Продовжити пошук з початку документа?

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
uk: Продовжити

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
uk: Зупинити

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
uk: Рядок для заміни посилається на захоплення з номером більшим за «\%1»,

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
uk[0]: в той час, як взірець визначає тільки %1 захоплення.
uk[1]: в той час, як взірець визначає тільки %1 захоплення.
uk[2]: в той час, як взірець визначає тільки %1 захоплень.
uk[3]: в той час, як взірець визначає тільки одне захоплення.

en: but your pattern defines no captures.
uk: в той час, як взірець не визначає будь-яких захоплень.

en: 
    Please correct.
uk: 
    Виправте, будь ласка.

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic sans serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Sans Serif
uk: Без засічок

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Serif
uk: З засічками

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
uk: Моноширинний

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
uk: Тут можна вибрати шрифт.

en: Requested Font
uk: Бажаний шрифт

[ctx: @option:check]
en: Font
uk: Шрифт

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
uk: Позначте, щоб змінити параметри гарнітури шрифту.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
uk: Змінити гарнітуру шрифту?

[ctx: @label]
en: Font:
uk: Шрифт:

[ctx: @option:check]
en: Font style
uk: Стиль шрифту

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
uk: Позначте, щоб змінити параметри стилю шрифтів.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
uk: Змінити стиль шрифту?

en: Font style:
uk: Стиль шрифту:

[ctx: @option:check]
en: Size
uk: Розмір

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
uk: Позначте, щоб змінити параметри розміру шрифтів.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
uk: Змінити розмір шрифту?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
uk: Розмір:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
uk: Тут можна змінити гарнітуру шрифту.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
uk: Тут можна змінити стиль шрифту.

[ctx: @item font]
en: Italic
uk: Курсив

[ctx: @item font]
en: Oblique
uk: Похилий

[ctx: @item font]
en: Bold
uk: Жирний

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
uk: Жирний курсив

[ctx: @item font size]
en: Relative
uk: Відносний

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
uk: Розмір шрифту<br /><i>фіксований</i> або <i>відносний</i><br />до середовища

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
uk: Тут можна перемкнути середовище між використанням фіксованого розміру шрифту та розміру, який буде обчислюватися динамічно, відповідно до середовища (наприклад, розмірів віджетів, розміру паперу).

en: Here you can choose the font size to be used.
uk: Тут можна вибрати розмір шрифту.

note: i18n: A classical test phrase, with all letters of the English alphabet. Replace it with a sample text in your language, such that it is representative of language's writing system. If you wish, you can input several lines of text separated by \n.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
uk: Тест українських та English символів

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
uk: Цей простий текст показує поточні параметри. Ви можете ввести тут спеціальні символи, щоб перевірити, чи з ними все гаразд.

en: Actual Font
uk: Фактичний шрифт

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
uk: Тест українських та English символів

en: Select Font
uk: Виберіть шрифт

en: Choose...
uk: Вибрати...

en: Click to select a font
uk: Клацніть, щоб вибрати шрифт

en: Preview of the selected font
uk: Перегляд вибраного шрифту

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
uk: Це перегляд вибраного шрифту. ви можете змінити шрифт, натиснувши кнопку «Вибрати...».

en: Preview of the "%1" font
uk: Перегляд шрифту «%1»

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
uk: Це перегляд шрифту «%1». Ви можете змінити шрифт, натиснувши кнопку «Вибрати...».

en: Search
uk: Пошук

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbStop) i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Stop
uk: Зупинити

en:  Stalled
uk:  Пауза зв'язку

en:  %1/s
uk:  %1/с

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
uk[0]: %2 з %3 завершено
uk[1]: %2 з %3 завершено
uk[2]: %2 з %3 завершено
uk[3]: %2 з %3 завершено

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
uk[0]: %2 / %1 теки
uk[1]: %2 / %1 тек
uk[2]: %2 / %1 теки
uk[3]: %2 / %1 теки

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
uk[0]: %2 / %1 файла
uk[1]: %2 / %1 файлів
uk[2]: %2 / %1 файлів
uk[3]: %2 / %1 файла

en: %1% of %2
uk: %1% з %2

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
uk[0]: %2% з %1 файла
uk[1]: %2% з %1 файлів
uk[2]: %2% з %1 файлів
uk[3]: %2% з %1 файла

en: Stalled
uk: Пауза

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
uk[0]: %2/с (залишилось %3)
uk[1]: %2/с (залишилось %3)
uk[2]: %2/с (залишилось %3)
uk[3]: %2/с (залишилось %3)

[ctx: speed in bytes per second]
en: %1/s
uk: %1/с

en: %1/s (done)
uk: %1/с (завершено)

en: &Resume
uk: По&новити

en: &Pause
uk: Приз&упинити

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
uk: Джерело:

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
uk: Призначення:

en: Click this to expand the dialog, to show details
uk: Натисніть тут, щоб розгорнути діалогове вікно і побачити додаткові параметри

en: &Keep this window open after transfer is complete
uk: &Не закривати вікно після завершення перенесення

en: Open &File
uk: Відкрити &файл

en: Open &Destination
uk: Відкрити &призначення

en: Progress Dialog
uk: Вікно поступу

en: %1 folder | %1 folders
uk[0]: %1 тека
uk[1]: %1 теки
uk[2]: %1 тек
uk[3]: %1 тека

en: %1 file | %1 files
uk[0]: %1 файл
uk[1]: %1 файли
uk[2]: %1 файлів
uk[3]: %1 файл

en: Click this to collapse the dialog, to hide details
uk: Натисніть тут, щоб згорнути діалогове вікно і сховати додаткові параметри

en: The style '%1' was not found
uk: Стиль «%1» не знайдено

en: Do not run in the background.
uk: Не виконувати у фоновому режимі.

en: Internally added if launched from Finder
uk: Додається внутрішньо у разі запуску з Пошуком

en: Unknown Application
uk: Невідома програма

en: &Minimize
uk: &Мінімізувати

en: &Restore
uk: &Відновити

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
uk: <qt>Ви певні, що хочете закрити <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
uk: Підтвердження закриття з системного лотка

en: Minimize
uk: Мінімізувати

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
uk: Dr. Klash визначення проблем зі скороченнями

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
uk: Вимкнути автоматичну перевірку

[ctx: @action:button]
en: Close
uk: Закрити

en: <h2>Accelerators changed</h2>
uk: <h2>Змінені скорочення</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
uk: <h2>Вилучені скорочення</h2>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
uk: <h2>Додані скорочення (просто для інформації)</h2>

[ctx: left mouse button]
en: left button
uk: ліва кнопка

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
uk: середня кнопка

[ctx: right mouse button]
en: right button
uk: права кнопка

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
uk: некоректна кнопка

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
uk: Натисніть і тримайте %1, тоді натисніть %2

en: Conflict with Global Shortcut
uk: Конфлікт із глобальним скороченням

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
uk: Комбінацію клавіш «%1» вже приписано до глобальної дії «%2» в %3.
    Прив'язати її до поточної дії?

en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
uk: Комбінацію клавіш «%1» зареєстровано програмою %2 для виконання дії %3:

en: In context '%1' for action '%2'
uk: У контексті «%1» для дії «%2»

en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
uk: Комбінацію клавіш «%1» зареєстровано програмою %2.
    %3

en: Conflict With Registered Global Shortcut
uk: Конфлікт з зареєстрованим глобальним скороченням

[ctx: @action]
en: Open
uk: Відкрити

[ctx: @action]
en: New
uk: Створити

[ctx: @action]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: @action]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: @action]
en: Print
uk: Друкувати

[ctx: @action]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: @action]
en: Undo
uk: Вернути

[ctx: @action]
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: @action]
en: Cut
uk: Вирізати

[ctx: @action]
en: Copy
uk: Скопіювати

[ctx: @action]
en: Paste
uk: Вставити

[ctx: @action]
en: Paste Selection
uk: Вставити вибір

[ctx: @action]
en: Select All
uk: Вибрати все

[ctx: @action]
en: Deselect
uk: Скасувати вибір

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
uk: Вилучити слово позаду

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
uk: Вилучити слово попереду

[ctx: @action]
en: Find
uk: Знайти

[ctx: @action]
en: Find Next
uk: Знайти далі

[ctx: @action]
en: Find Prev
uk: Знайти позаду

[ctx: @action]
en: Replace
uk: Замінити

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
uk: Домівка

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
uk: Початок

[ctx: @action End of document]
en: End
uk: Кінець

[ctx: @action]
en: Prior
uk: Назад

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
uk: Далі

[ctx: @action]
en: Up
uk: Вгору

[ctx: @action]
en: Back
uk: Назад

[ctx: @action]
en: Forward
uk: Вперед

[ctx: @action]
en: Reload
uk: Перезавантажити

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
uk: Початок рядка

[ctx: @action]
en: End of Line
uk: Кінець рядка

[ctx: @action]
en: Go to Line
uk: Перейти до рядка

[ctx: @action]
en: Backward Word
uk: Слово назад

[ctx: @action]
en: Forward Word
uk: Слово вперед

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
uk: Додати закладку

[ctx: @action]
en: Zoom In
uk: Збільшити

[ctx: @action]
en: Zoom Out
uk: Зменшити

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
uk: Повноекранний режим

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
uk: Показати смужку меню

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
uk: Активізувати наступну вкладку

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
uk: Активізувати попередню вкладку

[ctx: @action]
en: Help
uk: Довідка

[ctx: @action]
en: What's This
uk: Що це

[ctx: @action]
en: Text Completion
uk: Завершення тексту

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
uk: Попередній варіант завершення

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
uk: Наступний варіант завершення

[ctx: @action]
en: Substring Completion
uk: Завершення підрядка

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
uk: Попередній елемент у списку

[ctx: @action]
en: Next Item in List
uk: Наступний елемент у списку

[ctx: @action]
en: Open Recent
uk: Відкрити недавні

[ctx: @action]
en: Save As
uk: Зберегти як

[ctx: @action]
en: Revert
uk: Відновити

[ctx: @action]
en: Print Preview
uk: Перегляд друку

[ctx: @action]
en: Mail
uk: Пошта

[ctx: @action]
en: Clear
uk: Очистити

[ctx: @action]
en: Actual Size
uk: Фактичний розмір

[ctx: @action]
en: Fit To Page
uk: Влаштувати в сторінку

[ctx: @action]
en: Fit To Width
uk: Влаштувати за шириною

[ctx: @action]
en: Fit To Height
uk: Влаштувати за висотою

[ctx: @action]
en: Zoom
uk: Зміна розміру

[ctx: @action]
en: Goto
uk: Перейти

[ctx: @action]
en: Goto Page
uk: Перейти до сторінки

[ctx: @action]
en: Document Back
uk: Назад документом

[ctx: @action]
en: Document Forward
uk: Вперед документом

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
uk: Редагувати закладки

[ctx: @action]
en: Spelling
uk: Перевірка правопису

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
uk: Показати пенал

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
uk: Показати смужку стану

[ctx: @action]
en: Save Options
uk: Зберегти параметри

[ctx: @action]
en: Key Bindings
uk: Прив’язка клавіш

[ctx: @action]
en: Preferences
uk: Параметри

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
uk: Налаштувати пенали

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
uk: Налаштувати сповіщення

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
uk: Порада дня

[ctx: @action]
en: Report Bug
uk: Повідомити про ваду

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
uk: Перемкнути мову програми

[ctx: @action]
en: About Application
uk: Про програму

[ctx: @action]
en: About KDE
uk: Про KDE

en: Spell Checking Configuration
uk: Налаштування перевірки правопису

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bgSpellCB)
en: Enable &background spellchecking
uk: Дозволити &перевірку правопису на тлі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkerEnabledByDefaultCB)
en: &Automatic spell checking enabled by default
uk: Типово, увімкнути &автоматичну перевірку правопису

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipUpperCB)
en: Skip all &uppercase words
uk: Пропускати всі слова написані &ВЕЛИКИМИ літерами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipRunTogetherCB)
en: S&kip run-together words
uk: Пропускати &сполучені слова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
uk: Типова мова:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, m_ignoreListBox)
en: Ignored Words
uk: Ігноровані слова

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
uk: Перевірити правопис

[ctx: @action:button]
en: &Finished
uk: &Завершити

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
uk: Виконується перевірка правопису…

en: Spell check stopped.
uk: Перевірку правопису зупинено.

en: Spell check canceled.
uk: Перевірку правопису скасовано.

en: Spell check complete.
uk: Перевірку правопису завершено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
uk: Автоматичне виправлення

en: You reached the end of the list
    of matching items.
uk: Ви досягли кінця списку
    відповідних рядків.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
uk: Доповнення не є однозначним, знайдено декілька
    варіантів.

en: There is no matching item available.
uk: Не знайдено варіантів.

en: Again
uk: Знов

en: Props
uk: Власт.

en: Undo
uk: Вернути

en: Front
uk: Передні

en: Copy
uk: Копіювати

en: Open
uk: Відкрити

en: Paste
uk: Вставити

en: Find
uk: Знайти

en: Cut
uk: Вирізати

en: &OK
uk: &Гаразд

en: &Cancel
uk: &Скасувати

en: &Yes
uk: &Так

en: Yes
uk: Так

en: &No
uk: &Ні

en: No
uk: Ні

en: &Discard
uk: &Відкинути

en: Discard changes
uk: Відкинути зміни

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
uk: Натиснувши цю кнопку ви скасуєте всі зміни, зроблені в цьому вікні.

en: Save data
uk: Зберегти дані

en: &Do Not Save
uk: &Не зберігати

en: Do not save data
uk: Не зберігати дані

en: Save file with another name
uk: Зберегти файл з іншою назвою

en: &Apply
uk: &Застосувати

en: Apply changes
uk: Застосувати зміни

en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
uk: Після натискання кнопки <b>Застосувати</b>, параметри буде передано у програму, але діалогове вікно закрито не буде.
    Ви зможете спробувати інші параметри.

en: Administrator &Mode...
uk: Режим &адміністратора...

en: Enter Administrator Mode
uk: Увійти у режим адміністратора

en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
uk: Після натискання кнопки <b>Режим адміністратора</b> програма запитає вас про пароль адміністратора (root) для того, щоб мати можливість внести зміни, які потребують прав користувача root.

en: Clear input
uk: Спорожнити поле вводу

en: Clear the input in the edit field
uk: Вилучити текст, введений до поля редагування

en: Show help
uk: Показати довідку

en: Close the current window or document
uk: Закрити поточне вікно або документ

en: &Close Window
uk: &Закрити вікно

en: Close the current window.
uk: Закрити поточне вікно.

en: &Close Document
uk: &Закрити документ

en: Close the current document.
uk: Закрити поточний документ.

en: &Defaults
uk: &Типові значення

en: Reset all items to their default values
uk: Скинути всі елементи до типових значень

en: Go back one step
uk: Один крок назад

en: Go forward one step
uk: Один крок вперед

en: Opens the print dialog to print the current document
uk: Відкриває діалогове вікно друку, за допомогою якого ви зможете надрукувати поточний документ

en: C&ontinue
uk: Пр&одовжити

en: Continue operation
uk: Продовжити дію

en: &Delete
uk: В&илучити

en: Delete item(s)
uk: Вилучити елемент(и)

en: Open file
uk: Відкрити файл

en: &Reset
uk: &Скинути

en: Reset configuration
uk: Скинути налаштування

[ctx: Verb]
en: &Insert
uk: &Вставити

en: Confi&gure...
uk: Нала&штувати...

en: Add
uk: Додати

en: Test
uk: Тест

en: Properties
uk: Властивості

en: &Overwrite
uk: &Перезаписати

en: Redo
uk: Повторити

en: &Available:
uk: &Наявні:

en: &Selected:
uk: &Вибрані:

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
uk: Європейські алфавіти

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
uk: Африканське письмо

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
uk: Середньосхідне письмо

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
uk: Південноазійське письмо

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
uk: Філіппінське письмо

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
uk: Письмо південно-східної Азії

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
uk: Східноазійське письмо

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
uk: Центральназійське письмо

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
uk: Інші види письма

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
uk: Символи

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
uk: Математичні символи

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
uk: Фонетичні символи

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
uk: Об’єднання діакритичних знаків

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
uk: Інші

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
uk: Основні латинські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
uk: Додаткові Latin-1

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
uk: Латинь розширена-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
uk: Латинь розширена-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
uk: Розширена IPA

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
uk: Знаки інтервалів

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
uk: Об’єднання діакритичних знаків

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
uk: Грецькі і коптські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
uk: Кирилиця

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
uk: Додаткова кирилиця

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
uk: Вірменські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
uk: Єврейські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
uk: Арабські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
uk: Сирійські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
uk: Додаткові арабські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thaana
uk: Таана

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: NKo
uk: Н’Ко

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
uk: Самаритянська

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mandaic
uk: Мандейська

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari
uk: Деванагарі

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bengali
uk: Бенгальські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gurmukhi
uk: Гурмукі

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
uk: Гуджараті

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Oriya
uk: Орійські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tamil
uk: Тамільські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Telugu
uk: Телугу

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kannada
uk: Каннадські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Malayalam
uk: Малаялам

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
uk: Сингалійські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
uk: Таїландські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lao
uk: Лаоські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
uk: Тибетські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
uk: М’янмські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
uk: Грузинські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
uk: Корейські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
uk: Ефіопські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
uk: Додаткові ефіопські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cherokee
uk: Черокі

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
uk: Уніфіковані силабічні канадських аборигенів

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ogham
uk: Огамічні

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Runic
uk: Рунічні

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagalog
uk: Тагалог

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hanunoo
uk: Хануну

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buhid
uk: Бухід

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagbanwa
uk: Таґбанва

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer
uk: Кхмерські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
uk: Монгольські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
uk: Уніфіковані силабічні канадських аборигенів (додаткові)

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Limbu
uk: Лімбу

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Le
uk: Тай Лі

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
uk: Нові Тай Лі

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
uk: Кхмерські символи

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buginese
uk: Бугійські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
uk: Тай-тхем

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Balinese
uk: Балійські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
uk: Сунданська

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Batak
uk: Батак

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lepcha
uk: Лепча

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ol Chiki
uk: Ол-чикі

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
uk: Ведичні розширення

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
uk: Фонетичні розширення

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
uk: Додаткові фонетичні розширення

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
uk: Додаткові об’єднання діакритичних знаків

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
uk: Латинь додаткова розширена

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
uk: Розширена грецька

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
uk: Загальна пунктуація

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
uk: Верхні і нижні індекси

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
uk: Символи грошових одиниць

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
uk: Об’єднання діакритичних знаків і символів

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
uk: Літерні символи

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
uk: Форми чисел

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
uk: Стрілки

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
uk: Математичні дії

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
uk: Різні технічні

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
uk: Малюнки керування

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
uk: Оптичне розпізнавання знаків

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
uk: Буквено-цифрові у рамках

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
uk: Для малювання рамок

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
uk: Блокові елементи

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
uk: Геометричні форми

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
uk: Різні символи

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
uk: Декоративні

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
uk: Різні математичні символи-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
uk: Додаткові стрілки-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
uk: Шаблони Брайля

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
uk: Додаткові стрілки-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
uk: Різні математичні символи-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
uk: Додаткові математичні дії

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
uk: Різні символи і стрілки

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
uk: Глаголиця

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
uk: Латинь розширена-C

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
uk: Коптські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
uk: Додаткові грузинські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tifinagh
uk: Тіфінаг

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
uk: Розширена ефіопська

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
uk: Розширена кирилиця-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
uk: Додаткова пунктуація

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
uk: Додатки радикалів ієрогліфів

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
uk: Радикали кандзі

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
uk: Символи-ідеограми

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
uk: Символи і пунктуація далекосхідних мов

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hiragana
uk: Хірагана

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana
uk: Катакана

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo
uk: Бопомофо

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
uk: Сумісні корейські

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kanbun
uk: Канбун

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
uk: Додаткові бопомофо

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
uk: Штрихи CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
uk: Фонетичні розширення катакани

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
uk: Вкладені ієрогліфи і назви місяців

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
uk: Сумісність з CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
uk: Ієрогліфічні ідеограми Додаток A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
uk: Символи гексаграм

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
uk: Універсальні ідеографічні ієрогліфи

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
uk: Склади Ї

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
uk: Радикалі Ї

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lisu
uk: Лісу

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vai
uk: Вай

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
uk: Розширена кирилиця-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bamum
uk: Бамум

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
uk: Символи зміни тону

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
uk: Латинь розширена-D

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syloti Nagri
uk: Силоті Нагрі

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
uk: Загальні індійські форми чисел

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phags-pa
uk: Фагс-па

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Saurashtra
uk: Саураштра

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
uk: Розширена деванагарі

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kayah Li
uk: Кая-лі

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Rejang
uk: Реджан

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
uk: Корейська розширена-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Javanese
uk: Яванська

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cham
uk: Тьям

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
uk: М’янмська розширена-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Viet
uk: Тай-в’єт

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
uk: Розширена ефіопська-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek
uk: Маніпурі

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
uk: Склади хангиля

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
uk: Корейська розширена-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
uk: Верхні замінники

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
uk: Верхні приватні замінники

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
uk: Нижні замінники

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
uk: Область приватного використання

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
uk: Сумісні ієрогліфічні ідеограми

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
uk: Форми відтворення абеток

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
uk: Форми відображення арабської A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
uk: Вибір варіантів

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
uk: Вертикальні форми

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
uk: Комбіновані позначки половинок

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
uk: Сумісні ієрогліфічні форми

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
uk: Варіанти малих форм

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
uk: Форми відображення арабської B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
uk: Форми півширини та повної ширини

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
uk: Спеціальні

en: Enter a search term or character here
uk: Введіть сюди елемент або символ пошуку

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
uk: Попередній у журналі

en: Previous Character in History
uk: Попередній символ у журналі

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
uk: Наступний у журналі

en: Next Character in History
uk: Наступний символ у журналі

en: Select a category
uk: Виберіть категорію

en: Select a block to be displayed
uk: Виберіть блок для показу

en: Set font
uk: Виберіть шрифт

en: Set font size
uk: Виберіть розмір шрифту

en: Character:
uk: Символ:

en: Name:
uk: Назва:

en: Annotations and Cross References
uk: Анотації і посилання

en: Alias names:
uk: Псевдоніми:

en: Notes:
uk: Примітки:

en: See also:
uk: Див. також:

en: Equivalents:
uk: Еквіваленти:

en: Approximate equivalents:
uk: Приблизні еквіваленти:

en: CJK Ideograph Information
uk: Інформація про ієрогліфи

en: Definition in English:
uk: Визначення англійською:

en: Mandarin Pronunciation:
uk: Мандаринська вимова:

en: Cantonese Pronunciation:
uk: Кантонська вимова:

en: Japanese On Pronunciation:
uk: Вимова японською, Он:

en: Japanese Kun Pronunciation:
uk: Вимова японською, Кун:

en: Tang Pronunciation:
uk: Вимова Танг:

en: Korean Pronunciation:
uk: Корейська вимова:

en: General Character Properties
uk: Загальні властивості символів

en: Block:
uk: Блок:

en: Unicode category:
uk: Категорія Unicode:

en: Various Useful Representations
uk: Різні корисні представлення

en: C octal escaped UTF-8:
uk: Вісімкове позначення С для UTF-8:

en: XML decimal entity:
uk: Десятковий об’єкт XML:

en: Unicode code point:
uk: Кодова точка Unicode:

[ctx: Character]
en: In decimal:
uk: У десятковому форматі:

en: <Non Private Use High Surrogate>
uk: <високий сурогат — неприватний вжиток>

en: <Private Use High Surrogate>
uk: <високий сурогат — приватний вжиток>

en: <Low Surrogate>
uk: <нижній сурогат>

en: <Private Use>
uk: <приватний вжиток>

en: <not assigned>
uk: <не приписано>

en: Non-printable
uk: Не друкується

en: Other, Control
uk: Інший, контроль

en: Other, Format
uk: Інший, формат

en: Other, Not Assigned
uk: Інший, не приписаний

en: Other, Private Use
uk: Інший, приватний вжиток

en: Other, Surrogate
uk: Інший, сурогат

en: Letter, Lowercase
uk: Літера, мала

en: Letter, Modifier
uk: Літера, модифікатор

en: Letter, Other
uk: Літера, інша

en: Letter, Titlecase
uk: Літера, заголовкова

en: Letter, Uppercase
uk: Літера, велика

en: Mark, Spacing Combining
uk: Позначка, включає пробіли

en: Mark, Enclosing
uk: Позначка, включення

en: Mark, Non-Spacing
uk: Позначка, без пропуску

en: Number, Decimal Digit
uk: Цифра, десяткова

en: Number, Letter
uk: Цифра, літера

en: Number, Other
uk: Цифра, інший

en: Punctuation, Connector
uk: Пунктуація, з’єднувач

en: Punctuation, Dash
uk: Пунктуація, тире

en: Punctuation, Close
uk: Пунктуація, закриття

en: Punctuation, Final Quote
uk: Пунктуація, кінцеві лапки

en: Punctuation, Initial Quote
uk: Пунктуація, початкові лапки

en: Punctuation, Other
uk: Пунктуація, інший

en: Punctuation, Open
uk: Пунктуація, відкритий

en: Symbol, Currency
uk: Символ, валюта

en: Symbol, Modifier
uk: Символ, модифікатор

en: Symbol, Math
uk: Символ, математичний

en: Symbol, Other
uk: Символ, інший

en: Separator, Line
uk: Розділювач, рядок

en: Separator, Paragraph
uk: Розділювач, параграф

en: Separator, Space
uk: Розділювач, пробіл

en: You will be asked to authenticate before saving
uk: Програма попросить вас пройти розпізнавання перед збереженням

en: You are not allowed to save the configuration
uk: Вам заборонено зберігати налаштування

[ctx: @option next year]
en: Next Year
uk: Наступний рік

[ctx: @option next month]
en: Next Month
uk: Наступний місяць

[ctx: @option next week]
en: Next Week
uk: Наступний тиждень

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
uk: Завтра

[ctx: @option today]
en: Today
uk: Сьогодні

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
uk: Вчора

[ctx: @option last week]
en: Last Week
uk: Минулого тижня

[ctx: @option last month]
en: Last Month
uk: Попередній місяць

[ctx: @option last year]
en: Last Year
uk: Попереднього року

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
uk: Без дати

[ctx: @info]
en: The date you entered is invalid
uk: Вами вказано некоректну дату

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than %1
uk: Дата не може бути ранішою за %1

[ctx: @info]
en: Date cannot be later than %1
uk: Дата не може бути пізнішою за %1

en: Week %1
uk: Тиждень %1

en: Next year
uk: Наступний рік

en: Previous year
uk: Попередній рік

en: Next month
uk: Наступний місяць

en: Previous month
uk: Попередній місяць

en: Select a week
uk: Вибір тижня

en: Select a month
uk: Вибір місяця

en: Select a year
uk: Вибір року

en: Select the current day
uk: Виберіть поточний день

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
uk: Змінний

[ctx: @info]
note: i18nc("@info", "Date and time cannot be earlier than %1", formatDate(m_minDate));
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
uk: Вказана дата і час передують мінімальним можливим даті і часу.

[ctx: @info]
note: i18nc("@info", "Date cannot be later than %1", formatDate(m_maxDate));
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
uk: Вказані дата і час є пізнішими за максимальні можливі дату і час.

en: &Add
uk: &Додати

en: &Remove
uk: В&илучити

en: Move &Up
uk: Пересунути &вгору

en: Move &Down
uk: Пересунути в&низ

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
uk: &Довідка

en: Clear &History
uk: Очистити &історію

en: No further items in the history.
uk: Елементи в журналі вичерпано.

en: Shortcut '%1' in Application %2 for action %3
uk: Комбінація клавіш «%1» у програмі %2 для виконання дії %3

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
uk[0]: Клавіатурне скорочення «%2» суперечить наступним комбінаціям клавіш:
uk[1]: Клавіатурне скорочення «%2» суперечить наступним комбінаціям клавіш:
uk[2]: Клавіатурне скорочення «%2» суперечить наступним комбінаціям клавіш:
uk[3]: Клавіатурне скорочення «%2» суперечить наступній комбінації клавіш:

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
uk[0]: Конфлікт з зареєстрованими загальними скороченнями
uk[1]: Конфлікт з зареєстрованими загальними скороченнями
uk[2]: Конфлікт з зареєстрованими загальними скороченнями
uk[3]: Конфлікт з зареєстрованим загальним скороченням

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
uk[0]: Конфлікти скорочень
uk[1]: Конфлікти скорочень
uk[2]: Конфлікти скорочень
uk[3]: Конфлікт скорочень

en: Shortcut '%1' for action '%2'
uk: Скорочення «%1» для дії «%2»

[ctx: %1 is the number of ambigious shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
uk[0]: Клавіатурне скорочення «%2» є неоднозначним, оскільки вже вказано наведене нижче скорочення.
    Бажаєте прив’язати порожнє клавіатурне скорочення до цієї дії?
    %3
uk[1]: Клавіатурне скорочення «%2» є неоднозначним, оскільки існують наведені нижче скорочення.
    Бажаєте прив’язати порожнє клавіатурне скорочення до цих дій?
    %3
uk[2]: Клавіатурне скорочення «%2» є неоднозначним, оскільки існують наведені нижче скорочення.
    Бажаєте прив’язати порожнє клавіатурне скорочення до цих дій?
    %3
uk[3]: Клавіатурне скорочення «%2» є неоднозначним, оскільки вже вказано наведене нижче скорочення.
    Бажаєте прив’язати порожнє клавіатурне скорочення до цієї дії?
    %3

en: Shortcut conflict
uk: Конфлікт скорочень

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
uk: <qt>Комбінація клавіш «%1» вже використовується для вмикання дії <b>%2</b>.<br>Будь ласка, виберіть іншу.</qt>

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
uk: Натисніть кнопку, а потім введіть клавіатурне скорочення, яке ви бажаєте використовувати у програмі.
    Наприклад, для Ctrl+A: натисніть клавішу Ctrl, а потім клавішу «a».

en: Reserved Shortcut
uk: Зарезервоване скорочення

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
uk: Клавішу F12 у Windows зарезервовано. Її не можна використовувати для створення загального клавіатурного скорочення.
    Будь ласка, оберіть іншу клавішу.

en: Conflict with Standard Application Shortcut
uk: Конфлікт зі скороченнями стандартних програм

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
uk: Комбінація клавіш «%1» вже прив'язана до стандартної дії «%2», яку використовують багато інших програм.
    Ви дійсно хочете використовувати її також як загальне скорочення?

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
uk: Ввід

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
uk: Клавіша, яку ви тільки-но використали, не підтримується Qt.

en: Unsupported Key
uk: Непідтримувана клавіша

en: without name
uk: без назви

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
uk: Очистити текст

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
uk: Завершення тексту

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
uk: Немає

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
uk: Вручну

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
uk: Автоматичне

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
uk: Спадний список

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
uk: Скорочене автоматичне

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
uk: Спадний список + автоматичне

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
uk: Типове

en: Image Operations
uk: Дії з зображеннями

en: &Rotate Clockwise
uk: &Обернути за год. стрілкою

en: Rotate &Counterclockwise
uk: &Обернути проти год. стрілки

[ctx: @action]
en: Text &Color...
uk: &Колір тексту...

[ctx: @label stroke color]
en: Color
uk: Колір

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
uk: П&ідсвічування тексту...

[ctx: @action]
en: &Font
uk: &Шрифт

[ctx: @action]
en: Font &Size
uk: &Розмір шрифту

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
uk: &Жирний

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
uk: &Курсив

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
uk: &Підкреслений

[ctx: @action]
en: &Strike Out
uk: &Закреслений

[ctx: @action]
en: Align &Left
uk: Вирівняти &ліворуч

[ctx: @label left justify]
en: Left
uk: Ліворуч

[ctx: @action]
en: Align &Center
uk: Вирівнювати по &центру

[ctx: @label center justify]
en: Center
uk: По центру

[ctx: @action]
en: Align &Right
uk: Вирівняти &праворуч

[ctx: @label right justify]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: @action]
en: &Justify
uk: П&о обох краях

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
uk: По обох краях

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
uk: Зліва праворуч

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
uk: Зліва праворуч

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
uk: Справа ліворуч

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
uk: Справа ліворуч

[ctx: @title:menu]
en: List Style
uk: Стиль списку

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
uk: Немає

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
uk: Диск

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
uk: Коло

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
uk: Квадрат

[ctx: @action]
en: Increase Indent
uk: Збільшити відступ

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
uk: Зменшити відступ

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
uk: Вставити лінійку

[ctx: @action]
en: Link
uk: Посилання

[ctx: @action]
en: Format Painter
uk: Маляр форматів

[ctx: @action]
en: To Plain Text
uk: Перетворити на простий текст

[ctx: @action]
en: Subscript
uk: Нижній індекс

[ctx: @action]
en: Superscript
uk: Верхній індекс

en: &Copy Full Text
uk: &Копіювати весь текст

en: Nothing to spell check.
uk: Відсутній матеріал для перевірки правопису.

en: Speak Text
uk: Декламувати текст

en: Starting Jovie Text-to-Speech Service Failed
uk: Не вдалося запусти службу озвучування тексту Jovie

en: No suggestions for %1
uk: Пропозиції для %1 не знайдено

en: Ignore
uk: Ігнорувати

en: Add to Dictionary
uk: Додати до словника

[ctx: @info]
en: The time you entered is invalid
uk: Вами вказано некоректний час

[ctx: @info]
en: Time cannot be earlier than %1
uk: Час не може бути ранішим за %1

[ctx: @info]
en: Time cannot be later than %1
uk: Час не може бути пізнішим за %1

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
uk: Місцевість

[ctx: Time zone]
en: Region
uk: Регіон

en: Comment
uk: Коментар

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
uk: Показувати текст

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
uk: Параметри панелей

[ctx: Toolbar orientation]
en: Orientation
uk: Орієнтація

[ctx: toolbar position string]
en: Top
uk: Вгорі

[ctx: toolbar position string]
en: Left
uk: Ліворуч

[ctx: toolbar position string]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
uk: Знизу

en: Text Position
uk: Розташування тексту

en: Icons Only
uk: Тільки піктограми

en: Text Only
uk: Тільки текст

en: Text Alongside Icons
uk: Текст поруч з піктограмами

en: Text Under Icons
uk: Текст під піктограмами

en: Icon Size
uk: Розмір піктограм

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
uk: Типовий

en: Small (%1x%2)
uk: Малий (%1x%2)

en: Medium (%1x%2)
uk: Середній (%1x%2)

en: Large (%1x%2)
uk: Великий (%1x%2)

en: Huge (%1x%2)
uk: Величезний (%1x%2)

en: Lock Toolbar Positions
uk: Заблокувати панелі

en: Desktop %1
uk: Стільниця %1

en: Add to Toolbar
uk: Додати до пенала

en: Configure Shortcut...
uk: Налаштувати скорочення...

en: Toolbars Shown
uk: Показані панелі

en: No text
uk: Без тексту

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
uk: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
uk: &Гра

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
uk: З&міни

[ctx: @title:menu Game move]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
uk: &Хід

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
uk: П&ерегляд

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
uk: Пере&хід

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
uk: &Закладки

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
uk: І&нструменти

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
uk: П&араметри

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
uk: Будує додатки-віджети Qt з файлів опису схожих на .ini файли.

en: Input file
uk: Вхідний файл

en: Output file
uk: Вихідний файл

en: Name of the plugin class to generate
uk: Назва для класу додатка, який буде створено

en: Default widget group name to display in designer
uk: Типова назва групи віджету для відображення у дизайнері

en: (C) 2004-2005 Ian Reinhart Geiser
uk: © Ian Reinhart Geiser, 2004–2005

en: Call Stack
uk: Стек викликів

en: Call
uk: Виклик

en: Line
uk: Рядок

en: Console
uk: Консоль

en: Enter
uk: Увійти

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
uk: Не вдалося знайти компонент редактора Kate.
    Будь ласка, перевірте чи встановлено відповідні файли KDE.

en: Breakpoint
uk: Точка зупинки

en: JavaScript Debugger
uk: Зневадник JavaScript

en: &Break at Next Statement
uk: &Зупинити на наступному операторі

en: Break at Next
uk: Зупинитися на наступному

en: Continue
uk: Продовжити

en: Step Over
uk: Переступити

en: Step Into
uk: Увійти

en: Step Out
uk: Вийти

en: Reindent Sources
uk: Перевстановити відступи

en: Report Exceptions
uk: Повідомляти про виключення

en: &Debug
uk: Зн&евадити

en: Close source
uk: Закрити джерело

en: Ready
uk: Готово

en: Parse error at %1 line %2
uk: Синтаксична помилка у %1 рядок %2

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
uk: Сталася помилка при спробі виконати скрипт на цій сторінці.
    
    %1 рядок %2:
    %3

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
uk: Невідомо, у який спосіб слід обчислювати вираз. Будь ласка, призупиніть виконання скрипту або відкрийте файл його коду.

en: Evaluation threw an exception %1
uk: В результаті обчислення отримано виключення %1

en: JavaScript Error
uk: Помилка JavaScript

en: &Do not show this message again
uk: Не п&оказувати більше це повідомлення

en: Local Variables
uk: Локальні змінні

en: Reference
uk: Посилання

en: Loaded Scripts
uk: Завантажені скрипти

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
uk: Скрипт на цій сторінці призводить до зациклювання KHTML. Якщо він і далі буде виконуватися, інші програми можуть стати менш чутливими.
    Припинити роботу скрипту?

en: &Stop Script
uk: П&рипинити роботу скрипту

en: Confirmation: JavaScript Popup
uk: Підтвердження: вікно-вигульк Javascript

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
uk: Цей сайт хоче надіслати дані форми, відкривши нове вікно навігації за допомогою Javascript.
    Дозволити?

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
uk: <qt>Цей сайт хоче надіслати дані форми, відкривши <p>%1</p> у новому вікні навігації за допомогою Javascript.<br />Дозволити?</qt>

en: Allow
uk: Дозволити

en: Do Not Allow
uk: Не дозволяти

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
uk: Цей сайт хоче відкрити нове вікно навігації за допомогою Javascript.
    Дозволити?

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
uk: <qt>Цей сайт хоче відкрити <p>%1</p>у новому вікні навігації за допомогою Javascript.<br />Дозволити?</qt>

en: Close window?
uk: Закрити вікно?

en: Confirmation Required
uk: Потрібне підтвердження

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
uk: Чи ви хочете, щоб закладку, яка вказує на «%1», було додано до вашого набору закладок?

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
uk: Чи хочете, щоб закладку, яка вказує на «%1» та має заголовок «%2», було додано до вашого набору закладок?

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
uk: Спроба додати закладку з JavaScript

en: Insert
uk: Вставити

en: Disallow
uk: Заборонити

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
uk: Наступні файли не будуть вивантажені, тому що їх не знайдено.
    Продовжити?

en: Submit Confirmation
uk: Підтвердження надсилання

en: &Submit Anyway
uk: &Надіслати по при все

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
uk: Зараз наступні файли буде перенесено з вашого комп'ютера до інтернету.
    Продовжити?

en: Send Confirmation
uk: Підтвердження відсилання

en: &Send File | &Send Files
uk[0]: &Надіслати файли
uk[1]: &Надіслати файли
uk[2]: &Надіслати файли
uk[3]: &Надіслати файл

en: Submit
uk: Надіслати

en: Key Generator
uk: Створення ключів

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
uk: Додаток для «%1» не знайдено.
    Отримати його з %2?

en: Missing Plugin
uk: Не знайдено додатка

en: Download
uk: Отримати

en: Do Not Download
uk: Не отримувати

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
uk: Це покажчик з можливістю пошуку. Введіть ключові слова пошуку:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KHTMLInfoDlg)
en: Document Information
uk: Інформація про документ

[ctx: @title:group Document information]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: General
uk: Загальне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
uk: Заголовок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _lmLabel)
en: Last modified:
uk: Останні зміни:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _eLabel)
en: Document encoding:
uk: Кодування документа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _modeLabel)
en: Rendering mode:
uk: Режим показу:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: HTTP Headers
uk: HTTP-заголовки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Property
uk: Властивість

en: Initializing Applet "%1"...
uk: Ініціалізація аплету «%1»...

en: Starting Applet "%1"...
uk: Запуск аплету «%1»...

en: Applet "%1" started
uk: Аплет «%1» запущено

en: Applet "%1" stopped
uk: Аплет «%1» зупинено

en: Loading Applet
uk: Завантаження аплету

en: Error: java executable not found
uk: Помилка: програму java не знайдено

en: Signed by (validation: %1)
uk: Підписано (перевірка: %1)

en: Certificate (validation: %1)
uk: Сертифікат (перевірка: %1)

en: Security Alert
uk: Попередження безпеки

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
uk: Чи згодні ви надати дозвіл для аплету з сертифікатами:

en: the following permission
uk: наступний дозвіл

en: &Reject All
uk: Ві&дмовляти всім

en: &Grant All
uk: На&дати всім

en: Applet Parameters
uk: Параметри аплету

en: Parameter
uk: Параметр

en: Class
uk: Клас

en: Base URL
uk: Основна адреса URL

en: Archives
uk: Архіви

en: KDE Java Applet Plugin
uk: Додаток до KDE для Java аплетів

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
uk: Пенал HTML

en: &Copy Text
uk: &Копіювати текст

en: Open '%1'
uk: Відкрити «%1»

en: &Copy Email Address
uk: &Скопіювати адресу ел. пошти

en: &Save Link As...
uk: &Зберегти посилання як...

en: &Copy Link Address
uk: Скопіювати &адресу посилання

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
uk: Блок

en: Open in New &Window
uk: Відкр&ити у новому вікні

en: Open in &This Window
uk: Відкр&ити у цьому вікні

en: Open in &New Tab
uk: Від&крити у новій вкладці

en: Reload Frame
uk: Перезавантажити блок

en: Print Frame...
uk: Друкувати блок...

en: Save &Frame As...
uk: Зберегти &блок як...

en: View Frame Source
uk: Переглянути джерело блоку

en: View Frame Information
uk: Переглянути інформацію про блок

en: Block IFrame...
uk: Блокувати вбудований блок...

en: Save Image As...
uk: Зберегти зображення як...

en: Send Image...
uk: Відіслати зображення...

en: Copy Image
uk: Скопіювати зображення

en: Copy Image Location
uk: Скопіювати адресу зображення

en: View Image (%1)
uk: Переглянути зображення (%1)

en: Block Image...
uk: Блокувати зображення...

en: Block Images From %1
uk: Блокувати зображення з %1

en: Stop Animations
uk: Зупинити анімації

en: Search for '%1' with %2
uk: Пошук «%1» у «%2»

en: Search for '%1' with
uk: Пошук «%1» у

en: Save Link As
uk: Зберегти посилання як

en: Save Image As
uk: Зберегти зображення як

en: Add URL to Filter
uk: Додати адресу (URL) до фільтра

en: Enter the URL:
uk: Введіть адресу URL:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
uk: Файл з назвою «%1» вже існує. Перезаписати?

en: Overwrite File?
uk: Перезаписати файл?

en: Overwrite
uk: Перезаписати

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
uk: Менеджер отримання (%1) не знайдено у вашому типовому шляху ($PATH)

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
uk: Спробуйте перевстановити його
    
    Інтеграцію з Konqueror буде вимкнено.

en: Default Font Size (100%)
uk: Типовий розмір шрифту (100%)

en: Embeddable HTML component
uk: Вмонтований HTML компонент

en: View Do&cument Source
uk: Переглянути джерело до&кумента

en: View Document Information
uk: Переглянути інформацію про документ

en: Save &Background Image As...
uk: Зберегти зображення &тла як...

en: Print Rendering Tree to STDOUT
uk: Вивести дерево відтворення до стандартного виводу (STDOUT)

en: Print DOM Tree to STDOUT
uk: Вивести дерево DOM до стандартного виводу (STDOUT)

en: Print frame tree to STDOUT
uk: Вивести дерево фреймів до стандартного виводу (STDOUT)

en: Stop Animated Images
uk: Зупинити оживлені зображення

en: Set &Encoding
uk: Встановити &кодування

en: Use S&tylesheet
uk: &Використовувати таблицю стилів

en: Enlarge Font
uk: Збільшити шрифт

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
uk: <qt>Збільшити шрифт<br /><br />Збільшити шрифт у цьому вікні. Натисніть і тримайте кнопку мишки, щоб вигулькнуло меню зі всіма доступними розмірами шрифтів.</qt>

en: Shrink Font
uk: Зменшити шрифт

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
uk: <qt>Зменшити шрифт<br /><br />Зменшити шрифт у цьому вікні. Натисніть і тримайте кнопку мишки, щоб відкрити меню зі всіма доступними розмірами шрифтів.</qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
uk: <qt>Пошук тексту<br /><br />Відкриває діалогове вікно, за допомогою якого можна знайти текст на показаній сторінці.</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
uk: <qt>Знайти далі<br /><br />Знаходить наступну появу фрази, яку ви знайшли за допомогою <b>Пошуку тексту</b>.</qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
uk: <qt>Знайти позаду<br /><br />Знаходить попередню появу фрази, яку ви знайшли за допомогою <b>Пошуку тексту</b>.</qt>

en: Find Text as You Type
uk: Покроковий пошук тексту

en: This shortcut shows the find bar, for finding text in the displayed page. It cancels the effect of "Find Links as You Type", which sets the "Find links only" option.
uk: За допомогою цього скорочення можна викликати панель пошуку для пошуку тексту на показаній сторінці. Його використання скасовує дію ефекту «Покроковий пошук посилань», який вмикає режим «Шукати лише посилання».

en: Find Links as You Type
uk: Покроковий пошук посилань

en: This shortcut shows the find bar, and sets the option "Find links only".
uk: За допомогою цього скорочення можна відкрити панель пошуку і увімкнути режим «Шукати лише посилання».

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
uk: <qt>Друкувати блок <br /><br /> Деякі сторінки складаються з декількох блоків. Щоб надрукувати лише один блок, скористайтесь цією функціональною можливістю.</qt>

en: Toggle Caret Mode
uk: Перемикнути режим каретки

en: The fake user-agent '%1' is in use.
uk: Використовується фальшивий агент користувача — «%1».

en: This web page contains coding errors.
uk: Сторінка інтернету містить помилки в коді.

en: &Hide Errors
uk: &Сховати помилки

en: &Disable Error Reporting
uk: &Вимкнути звіт помилок

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
uk: <qt><b>Помилка</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
uk: <qt><b>Помилка</b>: вузол %1: %2</qt>

en: Display Images on Page
uk: Показати зображення на сторінці

en: Error: %1 - %2
uk: Помилка: %1 — %2

en: The requested operation could not be completed
uk: Не вдалося завершити запитану дію

en: Technical Reason:
uk: Технічна причина:

en: Details of the Request:
uk: Подробиці запиту:

en: Protocol: %1
uk: Протокол: %1

en: Date and Time: %1
uk: Дата і час: %1

en: Additional Information: %1
uk: Додаткова інформація: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Description:
uk: Опис:

en: Possible Causes:
uk: Можливі причини:

en: Possible Solutions:
uk: Ймовірні вирішення:

en: Page loaded.
uk: Сторінку завантажено.

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
uk[0]: Отримано %1 зображення з %2.
uk[1]: Отримано %1 зображення з %2.
uk[2]: Отримано %1 зображень з %2.
uk[3]: Отримано %1 зображення з %2.

en: Automatic Detection
uk: Автоматичне визначення

en:  (In new window)
uk:  (В новому вікні)

en: Symbolic Link
uk: Символічне посилання

en: %1 (Link)
uk: %1 (посилання)

en: %2 (%1 byte) | %2 (%1 bytes)
uk[0]: %2 (%1 байт)
uk[1]: %2 (%1 байти)
uk[2]: %2 (%1 байтів)
uk[3]: %2 (%1 байт)

en: %2 (%1 K)
uk: %2 (%1 К)

en:  (In other frame)
uk:  (У іншому блоці)

en: Email to:
uk: Надіслати листа до

en:  - Subject:
uk:  — Тема:

en:  - CC:
uk:  — Копія:

en:  - BCC:
uk:  — Потайна копія:

en: Save As
uk: Зберегти як

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
uk: <qt>Ця сторінка, до якої немає довіри, посилається на <br /><b>%1</b>.<br />Хочете перейти за цим посиланням?</qt>

en: Follow
uk: Продовжити

en: Frame Information
uk: Інформація про блок

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
uk:    <a href="%1">[Властивості]</a>

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Quirks
uk: Сумісність

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
uk: Близький до стандартів

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Strict
uk: Строгий

en: Save Background Image As
uk: Зберегти зображення тла як

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
uk: Здається пошкоджено ланцюг сертифікатів SSL цього вузла.

en: Save Frame As
uk: Зберегти блок як

en: &Find in Frame...
uk: &Пошук у блоці...

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
uk: Попередження: Цю форму було отримано через безпечне з'єднання, але вона намагається відіслати дані через незашифроване з'єднання.
    Третя сторона може перехопити та переглянути цю інформацію.
    Ви впевнені, що хочете продовжити?

en: Network Transmission
uk: Перенесення мережею

en: &Send Unencrypted
uk: Відіслати &незашифрованим

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
uk: Попередження: ваші дані буде передано по мережі у незашифрованому вигляді.
    Ви впевнені, що хочете продовжити?

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
uk: Цей сайт намагається надіслати дані форми електронною поштою.
    Продовжити?

en: &Send Email
uk: Надіслати &лист

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
uk: <qt>Бланк буде відіслано до <br /><b>%1</b><br />на вашій локальній файловій системі.<br />Хочете надіслати бланк?</qt>

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
uk: Цей сайт спробував долучити файл з вашого комп'ютера при надсиланні даних форми. Долучення було вилучено з метою забезпечення вашої безпеки.

en: (%1/s)
uk: (%1/с)

en: Security Warning
uk: Попередження небезпеки

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
uk: <qt>Доступ для сторінки, що немає довіри, до <br /><b>%1</b><br /> заборонено.</qt>

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
uk: Торбинка «%1» відкрита та використовується для заповнення даних форми та паролів.

en: &Close Wallet
uk: &Закрити торбинку

en: &Allow storing passwords for this site
uk: &Дозволити зберігання паролів до цього сайта

en: Remove password for form %1
uk: Вилучити пароль для форми %1

en: JavaScript &Debugger
uk: Зневадник &JavaScript

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
uk: Цю сторінку не було відкрито у новому вікні за допомогою JavaScript.

en: Popup Window Blocked
uk: Заблоковано відкриття вікна-вигульку

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
uk: Ця сторінка спробувала відкрити вигульк, але цю дію було заблоковано.
    Натисніть цю піктограму на смужці стану для керування поведінкою програми
    з блокування вигульків або для відкриття цього вигульку.

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
uk[0]: &Показати %1 заблокований вигульк
uk[1]: &Показати %1 заблоковані вигульки
uk[2]: &Показати %1 заблокованих вигульків
uk[3]: &Показати заблокований вигульк

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
uk: Показувати вікно зі сповіщенням про &блокування вигульків

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
uk: &Налаштувати правила JavaScript для нових вікон...

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
uk: <qt><p><strong>«Друкувати зображення»</strong></p><p>Якщо буде позначено, зображення, що містяться на HTML сторінки, будуть надруковані. Такий друк може тривати довше, принтер використає більше чорнил або тонера.</p><p>Якщо пункт не буде позначено, буде надруковано тільки текст з HTML сторінки. Друк буде швидшим, а використання чорнил або тонера зменшиться.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
uk: <qt><p><strong>«Друкувати заголовок»</strong></p><p>Якщо пункт буде позначено, надрукована версія HTML сторінки буде містити рядок заголовка на кожному аркуші. Заголовок містить інформацію про дату, адресу (URL) сторінки та номер аркуша.</p><p>Якщо пункт не буде позначено, надрукована версія HTML сторінки не буде містити описаного заголовка.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
uk: <qt><p><strong>«Режим оптимізації для друку»</strong></p><p>Якщо буде позначено, надрукована версія HTML сторінки буде чорно-білою, а тло сторінки білим. Друк триватиме менше часу, буде використано менше чорнил чи тонера.</p><p>Якщо позначку буде знято, надрукована версія HTML-сторінки буде кольоровою як у вікні програми, з якої ви друкуєте. Це може призвести до того, що деякі аркуші будуть повністю заповнені якимось кольором, або будуть сірими (у разі використання чорно-білого принтеру). Друк триватиме довше, буде використано набагато більше чорнил або тонера.</p> </qt>

en: HTML Settings
uk: Параметри HTML

en: Printer friendly mode (black text, no background)
uk: Оптимізувати для друку (чорний текст без зображень на тлі)

en: Print images
uk: Друкувати зображення

en: Print header
uk: Друкувати заголовок

en: Filter error
uk: Помилка фільтра

en: Inactive
uk: Неактивний

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
uk: %1 (%2 — %3x%4 пікселів)

en: %1 - %2x%3 Pixels
uk: %1 — %2x%3 пікселів

en: %1 (%2x%3 Pixels)
uk: %1 (%2x%3 пікселів)

en: Image - %1x%2 Pixels
uk: Зображення — %1x%2 пікселів

en: Done.
uk: Завершено.

en: Access Keys activated
uk: Клавіші доступу активовано

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: JavaScript Errors
uk: Помилки JavaScript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
uk: За допомогою цього діалогового вікна можна отримувати інформацію про помилки скриптів на сторінках інтернету. Здебільшого, такі помилки є помилками автора при розробці сайта інтернету. Але інколи причиною є помилки в Konqueror. Якщо ви вважаєте, що це перший випадок, ви можете зв'язатися з автором сторінки інтернету. Якщо на вашу думку, це помилка в Konqueror, будь ласка, звітуйте помилку на http://bugs.kde.org/. Ми будемо вдячні, якщо ви долучите тестовий приклад для демонстрації помилки.

en: Embeddable component for multipart/mixed
uk: Вмонтований компонент для multipart/mixed

en: Copyright 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>
uk: © David Faure <email>faure@kde.org</email>, 2001–2011

en: No handler found for %1.
uk: Не знайдено програми обробки для %1.

en: Play
uk: Відтворити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pauseContinueButton)
en: Pause
uk: Пауза

en: New Web Shortcut
uk: Нове вебскорочення

en: %1 is already assigned to %2
uk: %1 вже прив’язано до %2

en: Search &provider name:
uk: Назва &провайдера пошуку:

en: New search provider
uk: Новий провайдер пошуку

en: UR&I shortcuts:
uk: Скорочення UR&I:

en: Create Web Shortcut
uk: Створити вебскорочення

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
uk: Каталог, що містить підкаталоги tests, basedir та output.

en: Do not suppress debug output
uk: Не придушувати вивід налагодження

en: Regenerate baseline (instead of checking)
uk: Перестворити базову лінію (замість перевірки)

en: Do not show the window while running tests
uk: Не показувати вікно під час виконання тестів

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
uk: Запустити тільки один тест. Дозволяється ввести декілька параметрів.

en: Only run .js tests
uk: Запустити тільки тести .js

en: Only run .html tests
uk: Запустити тільки тести .html

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Do not use Xvfb
uk: Не використовувати Xvfb

en: Put output in &lt;directory&gt; instead of &lt;base_dir&gt;/output
uk: Помістити вивід в &lt;каталог&gt;, а не у &lt;базовий каталог&gt;/output

en: Use &lt;directory&gt; as reference instead of &lt;base_dir&gt;/baseline
uk: Використовувати &lt;каталог&gt; як точку відліку замість &lt;базовий каталог&gt;/baseline

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
uk: Каталог, що містить тести, basedir і вихідні каталоги. Має значення, лише якщо -b не задано.

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
uk: Відносний шлях до тестів або тека тестів, які буде виконано (рівнозначне -t).

en: Regression tester for khtml
uk: Тести регресії для khtml

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: KHTML Regression Testing Utility
uk: Утиліта тестування регресії KHTML

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, firstTab)
en: Regression testing output
uk: Вивід тестування регресії

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseContinueButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, pauseContinueButton)
en: Pause/Continue regression testing process
uk: Пуза/Продовжити процес тестування регресії

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveLogButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, saveLogButton)
en: You may select a file where the log content is stored, before the regression testing is started.
uk: Перед тим як починати тестування регресії можете вибрати файл для збереження повідомлень журналу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveLogButton)
en: Output to File...
uk: Вивід у файл...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Regression Testing Status
uk: Стан тестування регресії

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, secondTab)
en: View HTML Output
uk: Перегляд HTML-виводу

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuSettings)
en: Settings
uk: Параметри

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuMain)
en: Tests
uk: Тести

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Only Run JS Tests
uk: Запустити тільки тести JS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Only Run HTML Tests
uk: Запустити тільки тести HTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Do Not Suppress Debug Output
uk: Не придушувати вивід налагодження

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Run Tests...
uk: Виконати тести...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Run Single Test...
uk: Виконати окремий тест...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify tests Directory...
uk: Вказати каталог з тестами...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify khtml Directory...
uk: Вказати каталог khtml...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify Output Directory...
uk: Вказати каталог виводу...

en: GUI for the khtml regression tester
uk: Графічний інтерфейс для тестування регресії khtml

en: Available Tests: 0
uk: Наявних тестів: 0

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
uk: Будь ласка, виберіть чинний каталог «khtmltests/regression/».

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
uk: Будь ласка, виберіть коректну теку збирання «khtml/».

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
uk: Наявні тести: %1 (зігноровано: %2)

en: Cannot find testregression executable.
uk: Не вдалося знайти програму testregression.

en: Run test...
uk: Запустити тест...

en: Add to ignores...
uk: Додати до ігнорованих...

en: Remove from ignores...
uk: Вилучити з ігнорованих...

en: URL to open
uk: Відкрити URL

en: Testkhtml
uk: Тест khtml

en: a basic web browser using the KHTML library
uk: простий вебнавігатор з використання бібліотеки KHTML

en: Find &links only
uk: Шукати &лише посилання

en: Not found
uk: Не знайдено

en: No more matches for this search direction.
uk: У вказаному напрямку більше нічого не знайдено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
uk: З&найти:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_next)
en: &Next
uk: &Далі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_options)
en: Opt&ions
uk: Па&раметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: Do you want to store this password?
uk: Бажаєте зберегти цей пароль?

en: Do you want to store this password for %1?
uk: Бажаєте зберегти цей пароль для %1?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_store)
en: &Store
uk: Зб&ерегти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_neverForThisSite)
en: Ne&ver store for this site
uk: Н&іколи для цього сайта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_doNotStore)
en: Do &not store this time
uk: &Не зберігати цього разу

en: Basic Page Style
uk: Основний стиль сторінки

en: the document is not in the correct file format
uk: документ має неправильний формат файла

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
uk: фатальна помилка аналізу: %1 в рядку %2, стовпчик %3

en: XML parsing error
uk: Помилка аналізу XML

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
uk: Не вдається запустити новий процес.
    Можливо, система вичерпала загальне обмеження на відкриті файлі або обмеження на відкриті файли для вас, як користувача системи.

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
uk: Не вдається створити новий процес.
    Можливо, система вичерпала загальне обмеження на кількість процесів або обмеження на кількість процесів для вас, як користувача системи.

en: Could not find '%1' executable.
uk: Не вдалося знайти програму «%1».

en: Could not open library '%1'.
    %2
uk: Не вдається відкрити бібліотеку «%1».
    %2

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
uk: Не вдається знайти «kdemain» в «%1».
    %2

en: KDEInit could not launch '%1'
uk: KDEInit не вдалося запустити «%1»

en: Could not find service '%1'.
uk: Не вдалося знайти службу «%1».

en: Service '%1' must be executable to run.
uk: Для виконання служби «%1» її файл повинен мати атрибут виконання.

en: Service '%1' is malformatted.
uk: Служба «%1» вказано у помилковому форматі.

en: Launching %1
uk: Запуск %1

en: Unknown protocol '%1'.
uk: Невідомий протокол «%1».

en: Error loading '%1'.
uk: Помилка завантаження «%1».

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
uk: klauncher: цю програму не можна запускати вручну.
    klauncher: вона стартує автоматично з kdeinit.

en: Evaluation error
uk: Помилка оцінки

en: Range error
uk: Помилка діапазону

en: Reference error
uk: Помилка посилання

en: Syntax error
uk: Синтаксична помилка

en: Type error
uk: Помилка типу

en: URI error
uk: Помилка URI

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, calc)
en: JS Calculator
uk: Калькулятор JS

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, KJSConsole) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, jsConsole)
en: MainWindow
uk: Головне вікно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
uk: <h1>Переглядач документації KJSEmbed</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mExecute)
en: Execute
uk: Виконати

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuFile)
en: File
uk: Файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Open Script
uk: Відкрити скрипт

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Open a script...
uk: Відкрити скрипт...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Close Script
uk: Закрити скрипт

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Close script...
uk: Закрити скрипт...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonQuit) i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Quit
uk: Вихід

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Quit application...
uk: Вийти з програми...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run
uk: Виконати

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run script...
uk: Виконати скрипт...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run To...
uk: Виконати до...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run to breakpoint...
uk: Виконати до точки зупинки...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step
uk: Крок

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step to next line...
uk: Ступити крок до наступного рядка...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step execution...
uk: Виконання кроку...

en: Utility for running KJSEmbed scripts
uk: Утиліта для запуску скриптів KJSEmbed

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
uk: © Автори KJSEmbed, 2005–2006

en: Execute script without gui support
uk: Запустити скрипт без підтримки графічного інтерфейсу

en: start interactive kjs interpreter
uk: запустити інтерактивний інтерпретатор kjs

en: start without KDE KApplication support.
uk: запустити без підтримки KApplication.

en: Script to execute
uk: Виконати скрипт

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
uk: Під час обробки включення «%1» в рядку %2 сталася помилка: %3

en: include only takes 1 argument, not %1.
uk: include приймає тільки 1 аргумент, а не %1.

en: File %1 not found.
uk: Файл %1 не знайдено.

en: library only takes 1 argument, not %1.
uk: бібліотека потребує тільки один аргумент, а не %1.

en: Alert
uk: Попередження

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
uk: Неправильний обробник події: Об’єкт %1 Ідентифікатор %2 Метод %3 Тип: %4.

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
uk: Виняток при виклику функції «%1» з %2:%3:%4

en: Could not open file '%1'
uk: Не вдалося відкрити файл «%1»

en: Could not create temporary file.
uk: Не вдалося створити тимчасовий файл.

en: %1 is not a function and cannot be called.
uk: %1 не являється функцією і її не можна викликати.

en: %1 is not an Object type
uk: %1 не є тип Object

en: Action takes 2 args.
uk: Дія потребує 2 аргументи.

en: ActionGroup takes 2 args.
uk: ActionGroup потребує 2 аргументи.

en: Must supply a valid parent.
uk: Мусить надати чинний батьківський.

en: There was an error reading the file '%1'
uk: Під час читання файла «%1» сталася помилка

en: Could not read file '%1'
uk: Не вдалося прочитати файл «%1»

en: Must supply a filename.
uk: Потрібно вказати назву файла.

en: '%1' is not a valid QLayout.
uk: «%1» не є чинним QLayout.

en: Must supply a layout name.
uk: Має містити назву формату.

en: Wrong object type.
uk: Неправильний тип об’єкта.

en: First argument must be a QObject.
uk: Перший аргумент мусить бути QObject.

en: Incorrect number of arguments.
uk: Неправильна кількість аргументів.

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
uk[0]: Слотові потрібен %1 параметр
uk[1]: Слотові потрібен %1 параметри
uk[2]: Слотові потрібен %1 параметрів
uk[3]: Слотові потрібен %1 параметр

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
uk[0]: але вказано лише %1
uk[1]: але вказано лише %1
uk[2]: але вказано лише %1
uk[3]: але вказано лише %1

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
uk: Неможливо привести до %1 значення типу %2 (%3)

en: No such method '%1'.
uk: Немає методу «%1».

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
uk: Виклик «%1» зазнав невдачі; неможливо отримати аргументи %2: %3

en: Call to '%1' failed.
uk: Виклик «%1» зазнав невдачі.

en: Could not construct value
uk: Неможливо створити значення

en: Not enough arguments.
uk: Не досить аргументів.

en: Failed to create Action.
uk: Не вдалося створити дію.

en: Failed to create ActionGroup.
uk: Не вдалося створити ActionGroup.

en: No classname specified
uk: Не вказано назву класу

en: Failed to create Layout.
uk: Не вдалося створити розкладку.

en: No classname specified.
uk: Не вказана назва класу.

en: Failed to create Widget.
uk: Не вдалося створити віджет.

en: Could not open file '%1': %2
uk: Не вдалося відкрити файл «%1»: %2

en: Failed to load file '%1'
uk: Не вдалося завантажити файл «%1»

en: '%1' is not a valid QWidget.
uk: «%1» не є чинним QWidget.

en: Must supply a widget name.
uk: Потрібно надати назву віджета.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
uk: Неправильний обробник слоту: Об’єкт %1 Ідентифікатор %2 Метод %3 Сигнатура: %4.

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
uk: Виняток при виклику слоту «%1» з %2:%3:%4

en: loading %1
uk: завантаження %1

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
note: i18n("Unsorted")); Currently this is used for latest
en: Latest
uk: Останні

en: Highest Rated
uk: Найвищий рейтинг

en: Most Downloads
uk: Найбільше отримань

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
uk: <qt>Не вдається запустити <i>gpg</i> і отримати наявні ключі. Перевірте чи встановлено <i>gpg</i>, інакше перевірка отриманих ресурсів буде неможливою.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
uk: <qt>Введіть фразу пароля для ключа <b>0x%1</b>, який належить <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
uk: <qt>Не вдається запустити <i>gpg</i> і перевірити достовірність файла. Перевірте чи встановлено <i>gpg</i>, інакше перевірка отриманих ресурсів буде неможливою.</qt>

en: Select Signing Key
uk: Вибір ключа підпису

en: Key used for signing:
uk: Ключ для підписування:

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
uk: <qt>Не вдається запустити <i>gpg</i> і підписати файл. Перевірте чи встановлено <i>gpg</i>, інакше підписування ресурсів буде неможливим.</qt>

en: Get Hot New Stuff
uk: Отримати нові матеріали

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
uk: Додаткові матеріали для програми %1

en: Add Rating
uk: Додати оцінку

en: Add Comment
uk: Додати коментар

en: View Comments
uk: Переглянути коментарі

en: Re: %1
uk: Відповідь: %1

en: Timeout. Check Internet connection.
uk: Перевищено час очікування. Перевірте з’єднання з інтернетом.

en: Entries failed to load
uk: Записи, які не вдалося завантажити

en: Server: %1
uk: Сервер: %1

en: <br />Provider: %1
uk: <br />Провайдер: %1

en: <br />Version: %1
uk: <br />Версія: %1

en: Provider information
uk: Інформація про провайдера

en: Could not install %1
uk: Не вдалося встановити «%1»

en: Get Hot New Stuff!
uk: Отримати нові матеріали!

en: There was an error loading data providers.
uk: Під час завантаження провайдерів даних сталася помилка.

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
uk: Трапилась помилка протоколу. Запит зазнав невдачі.

en: Desktop Exchange Service
uk: Служба стільничного обміну

en: A network error has occurred. The request has failed.
uk: Трапилась помилка мережі. Запит зазнав невдачі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Source:
uk: &Джерело:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Order by:
uk: В&порядкувати за:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Enter search phrase here
uk: Введіть сюди фразу для пошуку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_collaborationButton)
en: Collaborate
uk: Співпраця

en: Rating:
uk: Оцінка:

en: Downloads:
uk: Отримання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: Install
uk: Встановити

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
uk: Прибрати

en: <p>No Downloads</p>
uk: <p>Немає отримань</p>

en: <p>Downloads: %1</p>
uk: <p>Отримання: %1</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioUpdate)
en: Update
uk: Оновити

en: Rating: %1
uk: Оцінка: %1

en: No Preview
uk: Без перегляду

en: Loading Preview
uk: Завантаження перегляду

en: Comments
uk: Коментарі

en: Changelog
uk: Журнал змін

en: Switch version
uk: Перемкнути версію

en: Contact author
uk: Зв’язатись автором

en: Collaboration
uk: Співпраця

en: Translate
uk: Перекласти

en: Subscribe
uk: Підписатись

en: Report bad entry
uk: Повідомити про неправильний запис

en: Send Mail
uk: Надіслати пошту

en: Contact on Jabber
uk: Контакт через Jabber

en: Provider: %1
uk: Провайдер: %1

en: Version: %1
uk: Версія: %1

en: The removal request was successfully registered.
uk: Запит вилучення успішно зареєстровано.

en: Removal of entry
uk: Вилучення запису

en: The removal request failed.
uk: Запит вилучення зазнав невдачі.

en: The subscription was successfully completed.
uk: Підписку успішно завершено.

en: Subscription to entry
uk: Підписка на запис

en: The subscription request failed.
uk: Запит підписки зазнав невдачі.

en: The rating was submitted successfully.
uk: Рейтинг успішно внесено.

en: Rating for entry
uk: Рейтинг для запису

en: The rating could not be submitted.
uk: Не вдалося внести рейтинг.

en: The comment was submitted successfully.
uk: Коментар успішно внесено.

en: Comment on entry
uk: Коментар на запис

en: The comment could not be submitted.
uk: Не вдалось відіслати коментар.

en: KNewStuff contributions
uk: Внески в KNewStuff

en: This operation requires authentication.
uk: Ця дія потребує автентифікації.

en: Version %1
uk: Версія %1

en: Leave a comment
uk: Залишити коментар

en: User comments
uk: Коментарі користувача

en: Rate this entry
uk: Надати цьому запису рейтинг

en: Translate this entry
uk: Перекласти цей запис

en: Payload
uk: Навантаження

en: Download New Stuff...
uk: Отримати нові матеріали...

en: Hot New Stuff Providers
uk: Постачальники нових матеріалів

en: Please select one of the providers listed below:
uk: Будь ласка, виберіть одного з постачальників у списку розташованому нижче:

en: No provider selected.
uk: Постачальника не вибрано.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UploadDialog)
en: Share Hot New Stuff
uk: Спільне використання нових матеріалів

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
uk: Додаток вивантаження для %1

en: Please put in a name.
uk: Будь ласка, введіть назву.

en: Old upload information found, fill out fields?
uk: Знайдено стару інформацію про вивантаження, чи заповнити поля?

en: Fill Out
uk: Заповнити

en: Do Not Fill Out
uk: Не заповняти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
uk: Автор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Email address:
uk: Адреса ел. пошти:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: License:
uk: Ліцензія:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview URL:
uk: URL для попереднього перегляду:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Language:
uk: Мова:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: In which language did you describe the above?
uk: На якій мові був цей опис?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Please describe your upload.
uk: Будь ласка, дайте опис цьому вивантаженню.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Summary:
uk: Зведення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Please give some information about yourself.
uk: Будь ласка, надайте якусь інформацію про себе.

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
uk: Вартість позначеного складає %2 %1.
    Підтверджуєте купівлю?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
uk: На вашому рахунку занадто мало грошей:
    На рахунку: %1
    Ціна: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
uk: Ваш голос враховано.

en: You are now a fan.
uk: Вас додано до списку прихильників.

en: Network error. (%1)
uk: Помилка мережі. (%1)

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
uk: Занадто багато запитів до сервера. Будь ласка, повторіть спробу за декілька хвилин.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
uk: Невідома помилка програмного інтерфейсу служби Open Collaboration. (%1)

en: Initializing
uk: Ініціалізація

en: Configuration file not found: "%1"
uk: Не знайдено файла налаштувань: «%1»

en: Configuration file is invalid: "%1"
uk: Некоректний файл налаштувань: «%1»

en: Loading provider information
uk: Завантаження відомостей про надавача

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
uk: Не вдалося завантажити параметри надання нових даних з файла: %1

en: Error initializing provider.
uk: Помилка під час спроби ініціалізація запису надавача послуг.

en: Loading data
uk: Завантаження даних

en: Loading data from provider
uk: Завантаження даних постачальника послуг

en: Loading of providers from file: %1 failed
uk: Завантаження параметрів надання з файла: помилка %1

en: Loading one preview | Loading %1 previews
uk[0]: Завантаження %1 ескізу
uk[1]: Завантаження %1 ескізів
uk[2]: Завантаження %1 ескізів
uk[3]: Завантаження ескізу

en: Installing
uk: Встановлення

en: Invalid item.
uk: Некоректний елемент.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
uk: Спроба отримання елемента зазнала невдачі: для «%1» не вказано адреси отримання.

en: Download of "%1" failed, error: %2
uk: Спроба отримання «%1» зазнала невдачі, помилка: %2

en: The downloaded file is a html file. This indicates a link to a website instead of the actual download. Would you like to open the site with a browser instead?
uk: Отриманий файл є файлом у форматі HTML. Це означає, що отримано посилання на дані, а не самі дані. Бажаєте відкрити відповідну сторінку у переглядачі інтернету?

en: Possibly bad download link
uk: Ймовірно, помилкове посилання на отримання

en: Downloaded file was a HTML file. Opened in browser.
uk: Отримано файл HTML. Цей файл відкрито у переглядачі інтернету.

en: Could not install "%1": file not found.
uk: Не вдалося встановити «%1»: файл не знайдено.

en: Overwrite existing file?
uk: Перезаписати файл?

en: Download File
uk: Отримання файла

en: Icons view mode
uk: Режим перегляду піктограм

en: Details view mode
uk: Режим докладного перегляду

en: All Providers
uk: Всі надавачі послуг

en: All Categories
uk: Всі категорії

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Provider:
uk: Надавач послуг:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCategoryLabel)
en: Category:
uk: Категорія:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
uk: Датою

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
uk: Оцінкою

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
uk: Найбільше отримань

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
uk: Встановлено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
uk: Впорядкувати за:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
uk: Пошук:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
uk: <a href="http://opendesktop.org">Домашня сторінка</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
uk: Долучитися до прихильників

en: Details for %1
uk: Подробиці щодо %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceLabel_2)
en: Changelog:
uk: Журнал змін:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
uk: Домашня сторінка

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
uk: Зробити пожертву

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
uk[0]: База знань (%1 записів)
uk[1]: База знань (%1 записи)
uk[2]: База знань (%1 записів)
uk[3]: База знань (%1 записів)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
uk: Відкрити у вікні переглядача інтернету

en: Rating: %1%
uk: Оцінка: %1%

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
uk: Автор — <i>%1</i>

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
uk[0]: %1 прихильник
uk[1]: %1 прихильники
uk[2]: %1 прихильників
uk[3]: 1 прихильник

en: 1 download | %1 downloads
uk[0]: %1 отримання
uk[1]: %1 отримання
uk[2]: %1 отримань
uk[3]: 1 отримання

en: Updating
uk: Оновлення

en: Install Again
uk: Повторне встановлення

en: Fetching license data from server...
uk: Отримання даних щодо ліцензування з сервера...

en: Fetching content data from server...
uk: Отримання даних з сервера...

en: Register a new account
uk: Зареєструвати новий обліковий запис

en: Checking login...
uk: Перевірка реєстраційних даних...

en: Fetching your previously updated content...
uk: Отримання попередньо оновлених вами даних...

en: Could not verify login, please try again.
uk: Не вдалося зберегти реєстраційні дані, повторіть спробу.

en: Fetching your previously updated content finished.
uk: Отримання попередньо оновлених вами даних завершено.

en: Fetching content data from server finished.
uk: Отримання даних з сервера завершено.

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
uk: Відвідати вебсайт

en: File not found: %1
uk: Файл не знайдено: %1

en: Upload Failed
uk: Невдала спроба вивантаження

en: The server does not recognize the category %2 to which you are trying to upload. | The server does not recognize any of the categories to which you are trying to upload: %2
uk[0]: Серверу невідомі категорії вашого вивантаження: %2
uk[1]: Серверу невідома категорія ваших вивантажень: %2
uk[2]: Серверу невідома категорія ваших вивантажень: %2
uk[3]: Серверу невідома категорія вашого вивантаження: %2

en: The selected category "%1" is invalid.
uk: Вказане категорія, «%1», є некоректною.

en: Select preview image
uk: Вибір ескізу

en: There was a network error.
uk: Помилка під час обміну даними мережею.

en: Uploading Failed
uk: Невдала спроба вивантаження

en: Authentication error.
uk: Помилка розпізнавання.

en: Upload failed: %1
uk: Невдала спроба вивантаження: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadFileLabel)
en: File to upload:
uk: Файл для вивантаження:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNewUpload)
en: New Upload
uk: Нове вивантаження

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Please fill out the information about your upload in English.
uk: Будь ласка, надайте відомості про вивантажені дані англійською.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mNameEdit)
en: Name of the file as it will appear on the website
uk: Назва файла, яку буде використано на вебсайті

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, mNameEdit)
en: This should clearly describe the file content. It can be the same text as the title of the kvtml file.
uk: Тут має бути точно описано вміст файла. Текст може збігатися з вмістом поля заголовка самого файла kvtml.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview Images
uk: Ескізи зображень

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview1Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview3Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview2Button)
en: Select Preview...
uk: Вибрати перегляд…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, priceCheckBox)
en: Set a price for this item
uk: Встановити ціну

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, priceGroupBox)
en: Price
uk: Ціна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceLabel)
en: Price:
uk: Ціна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceReasonLabel)
en: Reason for price:
uk: Призначення грошей:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contentWebsiteLinkLabel)
en: Fetch content link from server
uk: Отримати посилання на дані з сервера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, creatingContentLabel)
en: Create content on server
uk: Зберегти дані на сервері

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, creatingContentLabel_2)
en: Upload content
uk: Вивантаження даних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview1Label)
en: Upload first preview
uk: Вивантаження першого ескізу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Note: You can edit, update and delete your content on the website.
uk: Зауваження: ви можете змінювати, оновлювати і вилучати ваші дані з вебсайта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview2Label)
en: Upload second preview
uk: Вивантаження другого ескізу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview3Label)
en: Upload third preview
uk: Вивантаження третього ескізу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: I ensure that this content does not violate any existing copyright, law or trademark. I agree for my IP address to be logged. (Distributing content without the permission of the copyright holder is illegal.)
uk: Я підтверджую, що ці дані не порушують жодних авторських прав, законів та прав на торговельні марки. Я погоджуюся з тим, що мою IP-адресу буде записано до журналу. Поширення даних, на яке ви не маєте дозволу від їхнього правовласника, є протизаконним!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uploadButton)
en: Start Upload
uk: Почати вивантаження

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
uk: Відтворити &звук

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
uk: Виберіть звук для програвання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
uk: Показати повідомлення у &вигульку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
uk: Зробити запис до файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
uk: Позначити елемент смужки &задач

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
uk: Виконати &команду

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
uk: Виберіть команду для запуску

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, KTTS_check)
en: Sp&eech
uk: Ви&голосити

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KTTS_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, KTTS_select)
en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
uk: <qt>Вказує, що Jovie (система синтезу мовлення) повинна вимовити текст, коли отримала подію. Якщо ви позначите варіант «Декламувати вказаний текст», введіть цей текст. В тексті можна використовувати такі рядки-замінники: <dl><dt>%e</dt><dd>Назва події</dd><dt>%a</dt><dd>Програма, яка надіслала повідомлення про подію</dd><dt>%m</dt><dd>Повідомлення, яке надіслано програмою</dd></dl></qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Event Message
uk: Декламувати повідомлення події

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Event Name
uk: Декламувати назву події

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Custom Text
uk: Декламувати вказаний текст

en: Configure Notifications
uk: Налаштувати сповіщення

[ctx: State of the notified event]
en: State
uk: Стан

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
uk: Заголовок

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
uk: Опис

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
uk: <qt>Ви дійсно хочете шукати <b>%1</b> в Інтернеті?</qt>

en: Internet Search
uk: Пошук в Мережі

en: &Search
uk: &Пошук

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
uk: Тип: %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
uk: Запам’ятати дію для файлів цього типу

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
uk: В&ідкрити за допомогою %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
uk: Ві&дкрити за допомогою %1

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
uk: Відкрити «%1»?

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
uk: В&ідкрити за допомогою...

[ctx: @label:button]
en: &Open with
uk: В&ідкрити за допомогою

[ctx: @label:button]
en: &Open
uk: &Відкрити

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
uk: Назва: %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
uk: Цю назву файла запропоновано сервером

en: Do you really want to execute '%1'?
uk: Ви дійсно хочете виконати «%1»?

en: Execute File?
uk: Виконати файл?

en: Accept
uk: Прийняти

en: Reject
uk: Відкинути

en: Untitled
uk: Без назви

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
uk: Документ «%1» було змінено.
    Хочете зберегти зміни?

en: Close Document
uk: Закрити документ

en: Error reading from PTY
uk: Помилка при читанні з PTY

en: Error writing to PTY
uk: Помилка запису на PTY

en: PTY operation timed out
uk: Тайм-аут дії PTY

en: Error opening PTY
uk: Помилка відкривання PTY

en: KDE application to run Kross scripts.
uk: Програма KDE для запуску скриптів Kross.

en: (C) 2006 Sebastian Sauer
uk: © Sebastian Sauer, 2006

en: Run Kross scripts.
uk: Запустити скрипти Kross.

en: Scriptfile
uk: Файл скрипту

en: Scriptfile "%1" does not exist.
uk: Файла скрипту «%1» не існує.

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
uk: Не вдалося визначити інтерпретатор для файла скрипту «%1»

en: Failed to open scriptfile "%1"
uk: Не вдалося відкрити файл скрипту «%1».

en: Failed to load interpreter "%1"
uk: Не вдалося завантажити інтерпретатор «%1»

en: No such interpreter "%1"
uk: Немає інтерпретатора «%1»

en: Failed to create script for interpreter "%1"
uk: Неможливо створити скрипт для інтерпретатора «%1»

en: Level of safety of the Ruby interpreter
uk: Рівень безпеки для інтерпретатора Ruby

en: Cancel?
uk: Скасувати?

en: No such function "%1"
uk: Функції з назвою «%1» не знайдено

en: Text:
uk: Текст:

en: Comment:
uk: Коментар:

en: Icon:
uk: Піктограма:

en: Interpreter:
uk: Інтерпретатор:

en: File:
uk: Файл:

en: Execute the selected script.
uk: Запустити вибраний скрипт.

en: Stop execution of the selected script.
uk: Зупинити виконання вибраного скрипту.

en: Edit...
uk: Редагувати...

en: Edit selected script.
uk: Редагувати вибраний скрипт.

en: Add...
uk: Додати...

en: Add a new script.
uk: Додати новий скрипт.

en: Remove selected script.
uk: Вилучити вибраний скрипт.

en: Edit
uk: Редагування

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
uk: Загальні

en: The module %1 could not be found.
uk: Не вдалось знайти модуль %1.

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
uk: <qt><p>Діагностика:<br />Не вдалось знайти файл стільниці %1.</p></qt>

en: The module %1 is disabled.
uk: Модуль %1 вимкнений.

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
uk: <qt><p>Модуль недоступний апаратно, або програмно, або його було вимкнено адміністратором.</p></qt>

en: The module %1 is not a valid configuration module.
uk: Модуль %1 не є коректним модулем налаштування.

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
uk: <qt>Діагностика:<br />Файл стільниці %1 не вказує бібліотеку.</qt>

en: There was an error loading the module.
uk: Під час завантаження модуля сталася помилка.

en: <qt>The diagnosis is:<br />%1<p>Possible reasons:</p><ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
uk: <qt>Діагностика:<br />%1<p>Можливі причини:</p><ul><li>Трапилась помилка при останньому оновленні KDE. Залишився осиротілий модуль керування.</li><li>Встановлено старі модулі, які не є частиною типового KDE.</li></ul><p>Перевірте ці варіанти та спробуйте витерти вказаний модуль. Якщо це не спрацювало, зверніться до авторів вашого дистрибутива чи пакунків.</p></qt>

en: <qt><p>Possible reasons:<ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul></p><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
uk: <qt><p>Можливі причини:<ul><li>Трапилась помилка при останньому поновленні KDE, яка залишила осиротілий модуль керування</li><li>Встановлено старі модулі, які не є частиною типового KDE.</li></ul></p><p>Перевірте ці варіанти та спробуйте витерти вказаний модуль. Якщо це не спрацювало, зверніться до авторів вашого дистрибутива чи пакунків.</p></qt>

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
uk: Цей розділ вже відкритий у %1

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
uk: Параметри активного модуля було змінено.
    Застосувати зміни чи відкинути їх?

en: Apply Settings
uk: Застосувати параметри

note: i18n: ectx: label, entry, group (DesktopIcons)
en: Distance between desktop icons
uk: Відстань між піктограмами на стільниці

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (DesktopIcons)
en: The distance between icons specified in pixels.
uk: Відстань між піктограмами стільниці в пікселях.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Widget style to use
uk: Використовувати стиль віджетів

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
uk: Назва стилю віджетів, напр., «keramik» або «plastik». Без лапок.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use the PC speaker
uk: Використовувати динамік ПК

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
uk: Чи використовувати вбудований гучномовець комп’ютера замість системи сповіщень KDE.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: What terminal application to use
uk: Використовувати програму термінала

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
uk: При запуску програми термінала буде використовуватися ця програма емуляції термінала.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fixed width font
uk: Шрифт однакової ширини

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
uk: Використовуватиметься цей шрифт, коли виникатиме потреба у шрифті однакової ширини символів. Цей шрифт має фіксовану ширину символів.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: System wide font
uk: Шрифт для всієї системи

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for menus
uk: Шрифт для меню

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for menus in applications.
uk: Який шрифт використовувати в програмах для меню.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for links
uk: Колір для посилань

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What color links should be that have not yet been clicked on
uk: Колір для посилань, на які ще не було натиснуто.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for visited links
uk: Колір для відвіданих посилань

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for the taskbar
uk: Шрифт для панелі задач

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
uk: Який шрифт використовувати для панелі внизу екрана, де показано запущені програми.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fonts for toolbars
uk: Шрифти для пеналів

note: i18n: ectx: label, entry (Desktop Screenshot), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for taking screenshot
uk: Скорочення для створення знімків екрана

note: i18n: ectx: label, entry (Enable/Disable Clipboard Actions), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
uk: Скорочення для вмикання/вимикання дій кишені

note: i18n: ectx: label, entry (Halt without Confirmation), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
uk: Скорочення для вимикання комп'ютера без підтвердження

note: i18n: ectx: label, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Show directories first
uk: Першими показувати каталоги

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
uk: Чи розміщувати каталоги вгорі при показі файлів

note: i18n: ectx: label, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: The URLs recently visited
uk: Адреси URL, недавно відвідані

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
uk: Використовується для автозавершення, наприклад у діалогових вікнах файлів.

note: i18n: ectx: label, entry (Show Preview), group (KFileDialog Settings)
en: Show file preview in file dialog
uk: Чи показувати перегляд файлів в вікні файлів

note: i18n: ectx: label, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Show hidden files
uk: Показувати приховані файли

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
uk: Визначає чи показувати файли, які починаються з крапки (умова для прихованих файлів)

note: i18n: ectx: label, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Show speedbar
uk: Показати смужку швидкого доступу

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
uk: Чи показувати піктограми скорочень, які знаходяться ліворуч у файловому діалозі

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What country
uk: Яка країна

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
uk: Використовується для визначення як показувати, напр., числа, грошові одиниці та час/дату

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What language to use to display text
uk: Якою мовою показувати текст

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: Character used for indicating positive numbers
uk: Символ для вказування додатних чисел

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Most countries have no character for this
uk: Більшість країн не мають для цього символів

note: i18n: ectx: label, entry, group (Paths)
en: Path to the autostart directory
uk: Шлях до каталогу автозапуску

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Paths)
en: Path to the directory containing executables to be run on session login
uk: Шлях до каталогу, який містить програми, що повинні запускатись під час входу в систему

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Enable SOCKS support
uk: Увімкнути підтримку SOCKS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Socks)
en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
uk: Чи увімкнути версії 4 і 5 SOCKS у підсистемах KDE

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Path to custom SOCKS library
uk: Шлях до нетипової бібліотеки SOCKS

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Highlight toolbar buttons on mouse over
uk: При наведенні курсора підсвічувати кнопки пенала

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Show text on toolbar icons
uk: Показувати текст на піктограмах пенала

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Toolbar style)
en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
uk: Чи показувати на піктограмах пенала текст на додачу до піктограм

note: i18n: ectx: label, entry (EchoMode), group (Passwords)
en: Password echo type
uk: Тип луни пароля

note: i18n: ectx: label, entry (Dialog Size), group (KKeyDialog Settings)
en: The size of the dialog
uk: Розмір вікна

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
uk: Було зроблено автоматичні зміни, щоб задовольнити залежності додатка. Натисніть тут, щоб дізнатися більше.

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
uk: Було зроблено автоматичні зміни, щоб задовольнити залежності додатка:

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
uk: 
        додаток %1 було позначено автоматично, оскільки від нього залежить робота додатка %2

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
uk: 
        позначку додатка %1 було автоматично знято, оскільки його робота залежить від додатка %2

en: Dependency Check
uk: Перевірка залежностей

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
uk[0]: %1 додаток автоматично додано, щоб задовольнити залежності
uk[1]: %1 додатки автоматично додано, щоб задовольнити залежності
uk[2]: %1 додатків автоматично додано, щоб задовольнити залежності
uk[3]: %1 додаток автоматично додано, щоб задовольнити залежності

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
uk[0]: %1 додаток автоматично вилучено, щоб задовольнити залежності
uk[1]: %1 додатки автоматично вилучено, щоб задовольнити залежності
uk[2]: %1 додатків автоматично вилучено, щоб задовольнити залежності
uk[3]: %1 додаток автоматично вилучено, щоб задовольнити залежності

en: Search Plugins
uk: Пошук додатків

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
uk: Про %1

en: Could not load print preview part
uk: Не вдалося завантажити компонент перегляду до друку

en: Print Preview
uk: Перегляд друку

en: Select Components
uk: Вибір компонентів

en: Enable component
uk: Увімкнути компонент

en: Success
uk: Успіх

en: Communication error
uk: Помилка зв'язку

en: Invalid type in Database
uk: Некоректний тип в базі даних

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
uk: Результати запиту «%1»

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing.]
en: Query Results
uk: Результати запиту

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
uk: and і та *

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
uk: or або чи +

en: Nepomuk Resource Class Generator
uk: Інструмент створення класів ресурсів Nepomuk

en: (c) 2006-2009, Sebastian Trüg
uk: © Sebastian Trüg, 2006–2009

en: Maintainer
uk: Супровідник

en: Major cleanup - Personal hero of maintainer
uk: Основне чищення — особистий герой супровідника

en: Verbose output debugging mode.
uk: Режим докладного виводу для налагоджування.

en: Generate simple and fast wrapper classes not based on Nepomuk::Resource which do not provide any data integrity checking
uk: Створити просту і швидку обгортку класів, не заснованих на Nepomuk::Resource, які не забезпечують ніякої перевірки цілісності даних.

en: Actually generate the code.
uk: Створити код.

en: List all includes (deprecated).
uk: Показати всі включення (застаріле).

en: List all header files that will be generated via the --writeall command.
uk: Показати список всіх файлів заголовків, які буде створено за допомогою команди --writeall.

en: List all source files that will be generated via the --writeall command.
uk: Показати список всіх файлів коду, які буде створено за допомогою команди --writeall.

en: The ontology files containing the ontologies to be generated, a space separated list (deprecated: use arguments instead.)
uk: Файли онтологій, що міститимуть дані онтологій, список, розділений комами (застаріле: використовуйте аргументи).

en: Include path prefix (deprecated)
uk: Включити префікс шляху (застаріле)

en: Specify the target folder to store generated files into.
uk: Вказати теку призначення, де зберігатимуться файли.

en: Templates to be used (deprecated).
uk: Шаблони, які буде використано (застаріле).

en: Optionally specify the classes to be generated. Use option multiple times (defaults to all classes)
uk: Додатково вказати класи, які слід створити. Можна використовувати декілька разів (типово для всіх класів)

en: Serialization used in the ontology files. Will default to primitive file extension detection.
uk: Серіалізація, використана для файлів онтологій. Типово, призначено для базового виявлення файлів.

en: Set the used visibility in case the classes are to be used in public API. <visibility-name> will be used to construct the export macro name and the export header. By default classes will not be exported.
uk: Встановити видимість у разі, якщо класи буде використано у публічному (public) інтерфейсі програми (API). <visibility-name> буде використано для побудови назви макроса експорту та заголовків експорту. Типово, класи не буде експортовано.

en: The ontology files containing the ontologies to be generated.
uk: Файли онтологій, що міститимуть дані онтологій.

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
uk: Зміна міток

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
uk: Додавання міток

[ctx: @label:textbox]
en: Configure which tags should be applied.
uk: Вкажіть мітки, які має бути застосовано.

[ctx: @label]
en: Create new tag:
uk: Створити мітку:

[ctx: @info]
en: Delete tag
uk: Вилучити мітку

[ctx: @info]
en: Should the tag <resource>%1</resource> really be deleted for all files?
uk: Вилучити мітку <resource>%1</resource> для всіх файлів?

[ctx: @title]
en: Delete tag
uk: Вилучення мітки

[ctx: @action:button]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: @action:button]
en: Cancel
uk: Скасувати

en: Changing annotations
uk: Зміна анотацій

[ctx: @label]
en: Show all tags...
uk: Показати всі мітки...

[ctx: @label]
en: Add Tags...
uk: Додати мітки…

[ctx: @label]
en: Change...
uk: Змінити...

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Anytime
uk: Будь-коли

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
uk: Сьогодні

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
uk: Вчора

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
uk: Цього тижня

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
uk: Минулого тижня

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
uk: Цього місяця

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
uk: Попереднього місяця

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
uk: Цього року

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
uk: Попереднього року

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
uk: Нетиповий...

en: This Week
uk: Цього тижня

en: This Month
uk: Цього місяця

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_anytimeButton)
en: Anytime
uk: Будь-коли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_beforeButton)
en: Before
uk: До

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_afterButton)
en: After
uk: Після

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
uk: Додатково…

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
uk: Документи

[ctx: @option:check A filter on file type - audio files]
en: Audio
uk: Звук

[ctx: @option:check A filter on file type - media video]
en: Video
uk: Відео

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
uk: Зображення

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
uk: Без пріоритету

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
uk: Дата зміни

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
uk: Найважливіші

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Never opened
uk: Ніколи не відкривалися

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Any Rating
uk: Будь-яка оцінка

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
uk: 1 або більше

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
uk: 2 або більше

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
uk: 3 або більше

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
uk: 4 або більше

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Max Rating
uk: Макс. оцінка

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
uk: Інше

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
uk: Ресурс

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
uk: Тип ресурсу

en: Enter Search Terms...
uk: Введіть сюди слова для пошуку…

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
uk: Контакти

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
uk: Пошта

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
uk: Завдання

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
uk: Мітки

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
uk: Файли

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
uk: Інше

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobsBase)
en: ThreadWeaver Jobs Examples
uk: Приклади завдань ThreadWeaver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, JobsBase)
en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
uk: Програма виконує 100 завдань в  4 нитках. Кожне завдання чекає випадкову кількість мілісекунд між 1 і 1000.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbLog)
en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
uk: Ввімкніть, щоб побачити інформацію журналювання про діяльність нитки. Спостерігайте вивід журналу в консолі.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbLog)
en: Log thread activity
uk: Журналювати діяльність нитки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ThreadWeaver::WeaverThreadGrid, threadGrid)
en: Displays Thread Activity
uk: Показує діяльність нитки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbStart)
en: Start
uk: Запустити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
uk: Приклад з графічним інтерфейсом для керування нитками

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remaining number of jobs:
uk: Кількість завдань, що залишилось:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonStart)
en: What time is it? Click to update.
uk: Яка година? Клацніть, щоб оновити.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(ще невідомо)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbSelectFiles)
en: Select Files...
uk: Виберіть файли...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbCancel)
en: Cancel
uk: Скасувати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbSuspend)
en: Suspend
uk: Призупинити
