kscd - en to uk translation catalogue (62 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
uk: Виштовхнути КД після відтворення

en: loop track
uk: циклічне відтворення

en: loop disc
uk: циклічне відтворення диска

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
uk: Випадкова

en: WELCOME!
uk: Ласкаво просимо!

en: eject CD
uk: Виштовхнути КД

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
uk: KsCD — Список доріжок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Альбом</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
uk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Рік</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
uk: Доріжка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
uk: Заголовок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
uk: Тривалість

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
uk: Шрифт тексту:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
uk: Колір тексту:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: URL:
uk: Адреса URL:

en: KDE CD player
uk: Програвач КД для KDE

en: Configure Shortcuts...
uk: Налаштувати скорочення...

en: Configure...
uk: Налаштувати...

en: Download Info
uk: Отримати інформацію

en: Upload Info
uk: Вивантажити інформацію

en: Play/Pause
uk: Старт/Пауза

en: Stop
uk: Зупинити

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
uk: Наступна

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
uk: Попередня

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
uk: Виштовхнути

en: Volume Up
uk: Гучніше

en: Volume Down
uk: Тихіше

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
uk: Випадкова

en: Repeat Track
uk: Повторювати доріжку

en: Repeat Album
uk: Повторювати альбом

en: Show Tracklist
uk: Показати список доріжок

en: Mute/Unmute
uk: Вимкнути/Увімкнути звук

en: Minimize
uk: Мінімізувати

en: No disc
uk: Немає диска

en: Invalid disc
uk: Некоректний диск

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
uk: Загальне

en: Settings
uk: Параметри

en: Appearance
uk: Вигляд

en: (c) 2001, Dirk Försterling
    (c) 2003, Aaron J. Seigo
uk: © Dirk Försterling, 2001
    © Aaron J. Seigo, 2003

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
uk: Поточний супровід, оновлення Solid/Phonon, з’єднання QDBus

en: Previous maintainer
uk: Попередній супровідник

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
uk: Поновлення бібліотеки Workman, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
uk: Бібліотека workman, попередній супровід

en: Patches galore
uk: Латки galore

en: Workman library
uk: Бібліотека workman

en: UI Work
uk: Інтерфейс користувача

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
uk: Особлива подяка freedb.org за надання вільної БД компакт-дисків

en: Start playing
uk: Почати програвання

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
uk: Починати програвати при встановленні КД.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
uk: Якщо цей параметр вибрано, КД почне грати автоматично після того, як його вставлено.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
uk: Вийняти КД після закінчення програвання.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
uk: Якщо цей параметр вибрано, КД буде виштовхнутий автоматично після закінчення програвання.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
uk: Колір тексту, який буде використано для панелі.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
uk: Змінити колір тексту на панелі

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
uk: Колір шрифту, який буде використано для панелі.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
uk: Змінити шрифт тексту на панелі

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
uk: Оболонка, яку буде використано для вікна програми

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
uk: Змінити оболонку програму

en: Unknown album
uk: Невідомий альбом

en: Unknown artist
uk: Невідомий виконавець

en: Unknown title
uk: Невідомий заголовок

en: No Disc
uk: Немає диска
