libkremotecontrol - en to uk translation catalogue (144 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
uk: Пуск

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
uk: Почати відтворення

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
uk: Зупинити

note: i18n: tag action attribute description
en: Stop playing
uk: Зупинити відтворення

note: i18n: tag action attribute name
en: Pause
uk: Пауза

note: i18n: tag action attribute description
en: Pause playing
uk: Призупинити відтворення

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Pause
uk: Старт/Пауза

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Play/Pause
uk: Перемикання призупинки-відтворення

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Forward
uk: Вперед

note: i18n: tag action attribute description
en: Advance to next track
uk: Перехід до наступної композиції

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Backward
uk: Повернутися

note: i18n: tag action attribute description
en: Go to previous track
uk: Перехід до попередньої композиції

note: i18n: tag action attribute name
en: Fast Forward
uk: Повний вперед

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek forward
uk: Перемотати вперед

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to fast forward in ms
uk: Крок перемотування вперед у мілісекундах

note: i18n: tag action attribute name
en: Backward
uk: Назад

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek backward
uk: Перемотати назад

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to rewind in ms
uk: Крок перемотування назад у мілісекундах

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
uk: На весь екран

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
uk: Вмикання або вимикання повноекранного режиму

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
uk: Гучніше

note: i18n: tag action attribute description
en: Increases Volume
uk: Збільшити гучність

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to increase volume in percent
uk: Крок збільшення гучності у відсотках

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
uk: Тихіше

note: i18n: tag action attribute description
en: Decreases Volume
uk: Зменшити гучність

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to decrease volume in percent
uk: Крок зменшення гучності у відсотках

en: Dragon Player
uk: Програвач Dragon

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
uk: Старт/Пауза

note: i18n: tag action attribute name
en: Run command
uk: Виконати команду

en: Run commands with KLauncher
uk: Запуск програм за допомогою KLauncher

note: i18n: tag action attribute description
en: Runs a command with optional arguments
uk: Виконати команду з додатковими параметрами

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The executable name and path of the program or script to run
uk: Назва виконуваного файла і каталог, у якому він зберігається

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the program or script
uk: Параметри командного рядка програми або скрипту

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Environment variables
uk: Змінні середовища

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup ID
uk: Ідентифікатор запуску

en: Sound Mixer
uk: Аудіомікшер

en: Volume control actions for kmix
uk: Дії з керування гучністю за допомогою kmix

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
uk: Збільшити гучність

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
uk: Зменшити гучність

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
uk: Вимкнути звук

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
uk: Ввімкнути/Вимкнути звук

note: i18n: tag action attribute name
en: Create New Window
uk: Створення вікна

note: i18n: tag action attribute description
en: Creates a new window and loads an arbitrary URL
uk: Створити вікно і завантажити дані за довільною адресою

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The URL to load in the window initially
uk: Адреса, дані якої слід завантажити у початковому вікні

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup Id
uk: Ідентифікатор запуску

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
uk: Вийти

note: i18n: tag action attribute description
en: Closes the Konqueror window
uk: Закрити вікно Konqueror

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing the CD
uk: Почати відтворення компакт-диска

note: i18n: tag action attribute description
en: Stops the CD
uk: Зупинити відтворення компакт-диска

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
uk: Виштовхнути

note: i18n: tag action attribute description
en: Ejects the CD
uk: Виштовхнути компакт-диск

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
uk: Попередня

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the previous track on the CD
uk: Перейти до відтворення попередньої доріжки компакт-диска

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
uk: Наступна

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the next track on the CD
uk: Перейти до відтворення наступної доріжки компакт-диска

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Track
uk: Відтворити доріжку

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to a specific track on the CD
uk: Перейти до відтворення вказаної доріжки компакт-диска

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The number of the track to skip to
uk: Номер доріжки, до відтворення якої слід перейти

note: i18n: tag action attribute name
en: Set Volume
uk: Встановіть гучність

note: i18n: tag action attribute description
en: Sets the play volume
uk: Встановити гучність відтворення

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The new value for the volume
uk: Нове значення гучності

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
uk: Перемішування

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggles track shuffling on and off
uk: Увімкнути чи вимкнути режим відтворення у випадковому порядку

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
uk: Назад

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the previous page
uk: Перейти до попередньої сторінки

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
uk: Вперед

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the next page
uk: Перейти до наступної сторінки

note: i18n: tag action attribute name
en: First
uk: Перша

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the first page
uk: Перейти до першої сторінки

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
uk: Остання

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the last page
uk: Перейти до останньої сторінки

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
uk: Презентація

note: i18n: tag action attribute description
en: Starts / stops presentation
uk: Почати або зупинити презентацію

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
uk: Перезавантажити

note: i18n: tag action attribute description
en: Reloads the open document
uk: Перезавантажити відкритий документ

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
uk: Перейти до сторінки

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the specified page
uk: Перейти до вказаної сторінки

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The page to choose
uk: Сторінка, до якої слід перейти

note: i18n: tag action attribute name
en: Open document
uk: Відкрити документ

note: i18n: tag action attribute description
en: Opens a specific document
uk: Відкрити певний документ

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The document to be open
uk: Документ, який слід відкрити

en: Power management
uk: Керування живленням

en: Shutdown, suspend or reboot your computer
uk: Завершення, призупинка роботи або перезавантаження комп’ютера

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
uk: Призупинити

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer to RAM (sleep)
uk: Призупинити роботу комп’ютера (до оперативної пам’яті)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: System command to use for suspend
uk: Системна команда, якою слід скористатися для призупинки

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend command
uk: Параметри команди призупинки

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
uk: Приспати

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer disk (deep sleep)
uk: Приспати комп’ютера (на диск)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend commands
uk: Параметри команд призупинки

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
uk: Вимкнути

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and shutdown your computer
uk: Завершити сеанс роботи або роботу комп’ютера взагалі

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Ask for confirmation? 1 = No, 2 = Yes
uk: Запитувати щодо підтвердження? 1 = Ні, 2 = Так

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Shutdown? 1 = Reboot, 2 = Halt, 3 = Logout
uk: Завершити роботу? 1 = Перезавантаження, 2 = Вимикання, 3 = Завершення сеансу

note: i18n: tag argument attribute comment
en: When? 0 = When ready, 1 = Try now, 2 = Force now, 3 = Interactive
uk: Коли? 0 = За готовності, 1 = Спробувати зараз, 2 = Примусово зараз, 3 = Інтерактивний режим

note: i18n: tag action attribute name
en: Reboot
uk: Перезавантажити

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and restart your computer
uk: Завершити сеанс роботи і перезапустити комп’ютер

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
uk: Вийти

note: i18n: tag action attribute description
en: Just log out
uk: Просто завершити сеанс роботи

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for Tomahawk.
uk: 
    		Цей шаблон KRemoteControl містить налаштування для Tomahawk.

en: VLC Media Player (Version 1)
uk: Програвач мультимедіа VLC (версія 1)

en: This profile works only if VLC is configured for single instance running
uk: Цей профіль працюватиме, лише якщо VLC налаштовано на роботу з одним запущеним екземпляром програми

en: VLC Media Player (Version 2)
uk: Програвач мультимедіа VLC (версія 2)

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for VLC 2 mediaplayer.
    		Enable VLC D-Bus control interface in order to use KRemoteControl to control it.
uk: 
    		За допомогою цього шаблона KRemoteControl ви зможете налаштувати взаємодію з програвачем VLC 2.
    		Увімкніть інтерфейс D-Bus у VLC, щоб скористатися KRemoteControl для керування ним.

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
uk: невідомий

en: Workspace
uk: Робочий простір

en: Keypress:
uk: Клавіші:

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
uk: Пуск

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Pause
uk: Пауза

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
uk: Пуск/Пауза

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
uk: Стоп

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
uk: Вперед

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
uk: Назад

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
uk: Перемотати до кінця

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
uk: Перемотати до початку

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Down
uk: Попередній канал

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Up
uk: Наступний канал

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
uk: Тихіше

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
uk: Гучніше

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
uk: Вимкнути звук

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Info
uk: Інформація

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
uk: Виштовхнути

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
uk: Живлення

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
uk: Вгору

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
uk: Вниз

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
uk: Ліворуч

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
uk: Вибрати

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
uk: Назад

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Menu
uk: Меню

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Aux
uk: Дод. вхід

[ctx: A button on a Remote Control]
en: EPG
uk: ТБ-гід

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
uk: Улюблені

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
uk: Довідка

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Home
uk: Домівка

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
uk: Музика

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Text
uk: Текст

[ctx: A button on a Remote Control]
en: TV
uk: ТБ

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
uk: Синя

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
uk: Зелена

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
uk: Червона

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
uk: Жовта

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
uk: Невідома

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
uk: Фонову програму завантажено, але отримано неправильний тип, очікувався %1
