sweeper - en to uk translation catalogue (45 entries)

en: Sweeper
uk: Очищення

en: Helps clean unwanted traces the user leaves on the system.
uk: Допомагає очистити в системі небажані сліди, які залишаються від користувача.

en: (c) 2003-2005, Ralf Hoelzer
uk: © Ralf Hoelzer, 2003–2005

en: Original author
uk: Перший автор

en: Maintainer
uk: Супровід

en: Thumbnail Cache
uk: Кеш мініатюр

en: Sweeps without user interaction
uk: Очищення без втручання користувача

en: A thumbnail could not be removed.
uk: Піктограму не вдалося вилучити.

en: The file exists but could not be removed.
uk: Файл існує, але його не вдалося вилучити.

en: A favicon could not be removed.
uk: Не вдалося вилучити favicon.

en: Cookies
uk: Куки

en: Clears all stored cookies set by websites
uk: Очищення всіх збережених кук встановлених сайтами Тенет

en: Cookie Policies
uk: Правила кук

en: Clears the cookie policies for all visited websites
uk: Очищає правила кук для всіх відвіданих вебсайтів

en: Saved Clipboard Contents
uk: Збережений вміст кишені

en: Clears the clipboard contents stored by Klipper
uk: Очищення вмісту кишені збереженого програмою Klipper

en: Clears all cached thumbnails
uk: Очищення кешу мініатюр

en: Run Command History
uk: Журнал запуску команд

en: Clears the history of commands run through the Run Command tool on the desktop
uk: Очищення журналу команд запущених через вікно «Виконати команду»

en: Form Completion Entries
uk: Елементи заповнення бланків

en: Clears values which were entered into forms on websites
uk: Очищення значень, які було введено у бланки на вебсайтах

en: Web History
uk: Журнал інтернету

en: Clears the history of visited websites
uk: Очищення журналу відвідування вебсайтів

en: Web Cache
uk: Кеш інтернету

en: Clears the temporary cache of websites visited
uk: Очищення тимчасового кешу зі змістом відвіданих вебсайтів

en: Recent Documents
uk: Недавні документи

en: Clears the list of recently used documents from the KDE applications menu
uk: Очищення списку недавно використаних документів з меню програм KDE

en: Favorite Icons
uk: Улюблені піктограми

en: Clears the FavIcons cached from visited websites
uk: Очищення з кешу піктограм відвіданих вебсайтів

en: Recent Applications
uk: Недавні програми

en: Clears the list of recently used applications from KDE menu
uk: Очищає список недавно вжитих програм з меню KDE

[ctx: General system content]
en: General
uk: Загальне

[ctx: Web browsing content]
en: Web Browsing
uk: Навігація інтернетом

en: You are deleting data that is potentially valuable to you. Are you sure?
uk: Ви збираєтесь вилучити дані, які, можливо, важливі для вас. Продовжити?

en: Starting cleanup...
uk: Починаю очищення...

en: Clearing %1...
uk: Поступ очищення %1...

en: Clearing of %1 failed: %2
uk: Очищення %1 зазнало невдачі: %2

en: Clean up finished.
uk: Очищення завершено.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Check all cleanup actions you would like to perform. These will be executed by pressing the button below.
uk: Позначте компоненти, які ви бажаєте очистити. Саме очищення можна викликати натиснувши кнопку розташовану нижче.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Privacy Settings
uk: Параметри конфіденційності

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, privacyListView)
en: Description
uk: Опис

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, selectAllButton)
en: Select &All
uk: Вибрати &все

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, selectNoneButton)
en: Select &None
uk: &Нічого не вибирати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, cleanupButton)
en: Immediately performs the cleanup actions selected above
uk: Починає негайне очищення компонентів, позначених вище

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cleanupButton)
en: &Clean Up
uk: &Очистити
