libphonon - en to uk translation catalogue (25 entries)

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
uk: <html>Пристрій відтворення <b>%1</b> не працює.<br/>Повертаємося до використання <b>%2</b>.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
uk: <html>Перемикання на пристрій відтворення <b>%1</b><br/>, який щойно став наявним і має вищий пріоритет.</html>

en: Revert back to device '%1'
uk: Повернутися назад до пристрою «%1»

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
uk: <html>Перемикання на пристрій відтворення <b>%1</b><br/>, який має вищий пріоритет або спеціально налаштований на відтворення цього потоку.</html>

en: Restart Application
uk: Перезапуск програми

en: You changed the backend of the Phonon multimedia system.
    
    To apply this change you will need to restart '%1'.
uk: Ви змінили серверну частину мультимедійної системи Phonon.
    
    Щоб зміни набули чинності, вам слід перезапустити «%1».

en: Main Menu
uk: Головне меню

en: Title Menu
uk: Меню заголовка

en: Audio Menu
uk: Меню звуку

en: Subtitle Menu
uk: Меню субтитрів

en: Chapter Menu
uk: Меню частин

en: Angle Menu
uk: Меню кута

en: %0 by %1
uk: %0 від %1

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
uk: Сповіщення

[ctx: Phonon::]
en: Music
uk: Музика

[ctx: Phonon::]
en: Video
uk: Відео

[ctx: Phonon::]
en: Communication
uk: Обмін інформацією

[ctx: Phonon::]
en: Games
uk: Ігри

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
uk: Доступність

[ctx: Phonon::]
en: Recording
uk: Запис

[ctx: Phonon::]
en: Control
uk: Керування

en: PulseAudio Sound Server
uk: Звуковий сервер PulseAudio

en: Volume: %1%
uk: Гучність: %1%

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%, the rightmost is %1%
uk: Скористайтеся цим повзунком для зміни гучності. Крайня ліва позиція - 0%, крайня права — %1%

en: Muted
uk: Заглушено
