spectacle - en to el translation catalogue (145 entries)

en: Launch Spectacle
el: Εκτέλεση του Spectacle

en: Capture Entire Desktop
el: Σύλληψη όλης της επιφάνειας εργασίας

en: Capture Current Monitor
el: Σύλληψη τρέχουσας οθόνης

en: Capture Active Window
el: Σύλληψη ενεργού παραθύρου

en: Capture Rectangular Region
el: Σύλληψη ορθογώνιας περιοχής

en: Rectangular Region
el: Ορθογώνια περιοχή

en: Full Screen
el: Πλήρης οθόνη

en: Current Screen
el: Τρέχουσα οθόνη

en: Active Window
el: Ενεργό παράθυρο

en: Window Under Cursor
el: Παράθυρο κάτω από το δρομέα

en: Capture the entire desktop (default)
el: Σύλληψη όλου του γραφικού περιβάλλοντος (προκαθορισμένο)

en: Capture the current monitor
el: Σύλληψη της τρέχουσας οθόνης

en: Capture the active window
el: Σύλληψη του ενεργού παραθύρου

en: Capture the window currently under the cursor, including parents of pop-up menus
el: Σύλληψη του παραθύρου που βρίσκεται τώρα κάτω από τον δρομέα, μαζί με τους γονείς των αιωρούμενων μενού

en: Capture the window currently under the cursor, excluding parents of pop-up menus
el: Σύλληψη του παραθύρου που βρίσκεται τώρα κάτω από τον δρομέα, χωρίς τους γονείς των αιωρούμενων μενού

en: Capture a rectangular region of the screen
el: Σύλληψη μιας ορθογώνιας περιοχής της οθόνης

en: Start in GUI mode (default)
el: Εκκίνηση σε λειτουργία GUI (προκαθορισμένο)

en: Take a screenshot and exit without showing the GUI
el: Λήψη στιγμιοτύπου οθόνης και έξοδος χωρίς εμφάνιση του GUI

en: Start in DBus-Activation mode
el: Εκκίνηση σε λειτουργία DBus-Activation

en: In background mode, do not pop up a notification when the screenshot is taken
el: Σε λειτουργία παρασκηνίου, να μην αιωρείται ειδοποίηση κατά τη λήψη του στιγμιοτύπου

en: In background mode, save image to specified file
el: Σε λειτουργία παρασκηνίου, να αποθηκεύεται η εικόνα στο επιλεγμένο αρχείο

en: In background mode, delay before taking the shot (in milliseconds)
el: Σε λειτουργία παρασκηνίου, να υπάρχει καθυστέρηση πριν τη λήψη (σε χιλιοστά δευτερολέπτου)

en: In background mode, copy screenshot file path to clipboard
el: Σε λειτουργία παρασκηνίου, να αντιγράφεται η διαδρομή του αρχείου στιγμιοτύπου στο πρόχειρο

en: Wait for a click before taking screenshot. Invalidates delay
el: Αναμονή για κλικ πριν τη λήψη στιγμιοτύπου. Ακυρώνει την καθυστέρηση.

en: Starts a new GUI instance of spectacle without registering to DBus
el: Εκκινεί μια νέα διεργασία γραφικού περιβάλλοντος του spectacle χωρίς καταχώρηση στο DBus

en: In background mode, include pointer in the screenshot
el: Σε λειτουργία παρασκηνίου, να περιλαμβάνεται δείκτης στο στιγμιότυπο

en: In background mode, exclude decorations in the screenshot
el: Σε λειτουργία παρασκηνίου, να αποκλείονται οι διακοσμήσεις παραθύρου στο στιγμιότυπο

en: QImageWriter cannot write image: %1
el: Αδυναμία του QImageWriter να γράψει την εικόνα: %1

[ctx: @info]
en: Cannot save screenshot because creating the directory failed:<nl/><filename>%1</filename>
el: Αδυναμία αποθήκευσης του στιγμιοτύπου οθόνης εξαιτίας αποτυχίας δημιουργίας του καταλόγου:<nl/><filename>%1</filename>

en: Cannot save screenshot. Error while writing file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης στιγμιοτύπου οθόνης. Σφάλμα κατά την εγγραφή του αρχείου.

[ctx: @info]
en: Cannot save screenshot because creating the remote directory failed:<nl/><filename>%1</filename>
el: Αδυναμία αποθήκευσης στιγμιοτύπου οθόνης εξαιτίας της αποτυχίας δημιουργίας απομακρυσμένου καταλόγου:<nl/><filename>%1</filename>

en: Cannot save screenshot. Error while writing temporary local file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης στιγμιοτύπου οθόνης. Σφάλμα κατά την εγγραφή του προσωρινού τοπικού αρχείου.

en: Unable to save image. Could not upload file to remote location.
el: Αδυναμία αποθήκευσης εικόνας. Αδυναμία φόρτωσης αρχείου στην απομακρυσμένη θέση.

en: Cannot save screenshot. The save filename is invalid.
el: Αδυναμία αποθήκευσης στιγμιοτύπου οθόνης. Το όνομα αρχείου δεν είναι έγκυρο.

en: Cannot save an empty screenshot image.
el: Αδυναμία αποθήκευσης κενής εικόνας στιγμιοτύπου οθόνης.

en: Printing failed. The printer failed to initialize.
el: Αποτυχία εκτύπωσης. Αποτυχία αρχικοποίησης του εκτυπωτή.

[ctx: A placeholder in the user configurable filename will replaced by the specified value]
en: Year (4 digit)
el: Έτος (4 ψηφία)

[ctx: A placeholder in the user configurable filename will replaced by the specified value]
en: Year (2 digit)
el: Έτος (2 ψηφία)

[ctx: A placeholder in the user configurable filename will replaced by the specified value]
en: Month
el: Μήνας

[ctx: A placeholder in the user configurable filename will replaced by the specified value]
en: Day
el: Ημέρα

[ctx: A placeholder in the user configurable filename will replaced by the specified value]
en: Hour
el: Ώρα

[ctx: A placeholder in the user configurable filename will replaced by the specified value]
en: Minute
el: Λεπτό

[ctx: A placeholder in the user configurable filename will replaced by the specified value]
en: Second
el: Δευτερόλεπτο

[ctx: A placeholder in the user configurable filename will replaced by the specified value]
en: Window Title
el: Τίτλος παραθύρου

[ctx: A placeholder in the user configurable filename will replaced by the specified value]
en: Sequential numbering
el: Ακολουθιακή αρίθμηση

[ctx: A placeholder in the user configurable filename will replaced by the specified value]
en: Sequential numbering, padded out to N digits
el: Ακολουθιακή αρίθμηση, γέμισμα με Ν ψηφία

en: Include mouse pointer
el: Να συμπεριληφθεί ο δείκτης του ποντικιού

en: Include window titlebar and borders
el: Να συμπεριληφθούν η γραμμή τίτλου του παραθύρου και τα περιθώρια

en: Capture the current pop-up only
el: Σύλληψη του τρέχοντος αιωρούμενου πλαισίου μόνο

en: Quit after manual Save or Copy
el: Έξοδος μετά από χειροκίνητη αποθήκευση ή αντιγραφή

en: Delay:
el: Καθυστέρηση:

en: The screenshot has been copied to the clipboard.
el: Το στιγμιότυπο οθόνης έχει αντιγραφεί στο πρόχεορο.

[ctx: Integer number of seconds]
en:  second |  seconds
el[0]:  δευτερόλεπτο
el[1]:  δευτερόλεπτα

[ctx: Decimal number of seconds]
en:  seconds
el:  δευτερόλεπτα

en: Open Default Screenshots Folder
el: Άνοιγμα προκαθορισμένου φακέλου στιγμιοτύπων οθόνης

en: Other Application...
el: Άλλη εφαρμογή...

en: Share
el: Διαμοιρασμός

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save As...
el: Αποθήκευση ως...

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Configure...
el: Διαμόρφωση...

en: Show the mouse cursor in the screenshot image
el: Να εμφανιστεί ο δρομέας του ποντικιού στην εικόνα του στιγμιότυπου

en: Show the window title bar, the minimize/maximize/close buttons, and the window border
el: Να εμφανιστεί η γραμμή τίτλου του παραθύρου, τα κουμπιά ελαχιστοποίσης/μεγιστοποίησης/κλεισίματος και το περιθώριο του παραθύρου

en: Capture only the current pop-up window (like a menu, tooltip etc).
    If disabled, the pop-up is captured along with the parent window
el: Να συλληφθεί μόνο το τρέχον αιωρούμενο παράθυρο (όπως μενού, υπόδειξη κτλ).
    Αν η επιλογή αυτή δεν είναι ενεργοποιημένη, το αιωρούμενο πλαίσιο θα συλληφθεί μαζί με το γονικό παράθυρο

en: Quit Spectacle after manually saving or copying the image
el: Έξοδος από το Spectacle μετά από χειροκίνητη αποθήκευση ή αντιγραφή της εικόνας

en: No Delay
el: Χωρίς καθυστέρηση

en: The screenshot was copied to the clipboard and saved as <a href="%1">%2</a>
el: Το στιγμιότυπο οθόνης αντιγράφτηκε στο πρόχειρο και αποθηκεύθηκε ως <a href="%1">%2</a>

en: The screenshot has been saved as <a href="%1">%2</a> and its location has been copied to clipboard
el: Το στιγμιότυπο έχει αποθηκευθεί ως (<a href="%1">%2</a>) και η θέση του έχει αντιγραφεί στο πρόχειρο

en: The screenshot was saved as <a href="%1">%2</a>
el: Το στιγμιότυπο οθόνης αποθηκεύτηκε ως <a href="%1">%2</a>

en: Open Containing Folder
el: Άνοιγμα περιέχοντος φακέλου

en: Could not take a screenshot. Please report this bug here: <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=Spectacle">create a spectacle bug</a>
el: Αδυναμία λήψης στιγμιοτύπου οθόνης. Αναφέρετε αυτό το σφάλμα εδώ: <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=Spectacle">δημιουργήστε μια θεαματική αναφορά σφάλματος</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterScreenshotLabel)
en: After taking a screenshot:
el: Μετά τη λήψη στιγμιοτύπου:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_clipboardGroup)
en: Do not copy anything
el: Να μη αντιγραφεί τίποτα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_clipboardGroup)
en: Copy image to clipboard
el: Αντιγραφή εικόνας στο πρόχειρο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_clipboardGroup)
en: Copy file location to clipboard
el: Αντιγραφή θέσης αρχείου στο πρόχειρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, runningTitle)
en: While Spectacle is running
el: Όταν εκτελείται το Spectacle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, printKeyActionLabel)
en: Press screenshot key to:
el: Πίεση πλήκτρου στιγμιοτύπου σε:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_printKeyActionRunning)
en: Take a new Screenshot
el: Λήψη νέου στιγμιοτύπου οθόνης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_printKeyActionRunning)
en: Open a new Spectacle window
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου Spectacle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_printKeyActionRunning)
en: Return focus to Spectacle
el: Επιστροφή εστίασης στο Spectacle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generalLabel)
en: General:
el: Γενικά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useLightMaskColor)
en: Use light background
el: Χρήση απαλού φόντου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showMagnifier)
en: Show magnifier
el: Εμφάνιση μεγεθυντικού φακού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useReleaseToCapture)
en: Accept on click-and-release
el: Αποδοχή με κλικ-κι-ελευθέρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rememberLabel)
en: Remember selected area:
el: Απομνημόνευση επιλεγμένης περιοχής:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_rememberLastRectangularRegion)
en: Never
el: Ποτέ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_rememberLastRectangularRegion)
en: Always
el: Πάντα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_rememberLastRectangularRegion)
en: Until Spectacle is closed
el: Μέχρι να κλείσει το Spectacle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saveLocationLabel)
en: Save Location:
el: Αποθήκευση Θέσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Compression Quality:
el: Ποιότητα συμπίεσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename:
el: Όνομα αρχείου:

[ctx: Preview of the user configured filename]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PreviewLabel)
en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compressionQualityHelpLable)
en: For lossy image formats like JPEG
el: Για τύπους αποθήκευσης αρχείων με απώλειες όπως ο JPEG

en: You can use the following placeholders in the filename, which will be replaced with actual text when the file is saved:<blockquote>
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους ακόλουθους αντικαταστάτες στο όνομα αρχείου, οι οποίοι θα αντικατασταθούν με το πραγματικό κείμενο όταν αποθηκεύεται το αρχείο:<blockquote>

en: To save to a sub-folder
el: Να αποθηκευθεί σε υποφάκελο

en: General
el: Γενικά

en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

note: i18n: ectx: label, entry (printKeyActionRunning), group (General)
en: What should happen if print key is pressed when Spectacle is already running
el: Τι πρέπει να συμβεί αν το πλήκτρο εκτύπωσης πατηθεί όταν το Spectacle εκτελείται

note: i18n: ectx: label, entry (autoSaveImage), group (General)
en: Save screenshot automatically after it is taken
el: Αυτόματη αποθήκευση στιγμιοτύπου οθόνης μετά τη λήψη

note: i18n: ectx: label, entry (clipboardGroup), group (General)
en: Clipboard action which should be executed after the screenshot is taken
el: Ενέργεια του προχείρου που θα εκτελεστεί μετά τη λήψη του στογμιοτύπου

note: i18n: ectx: label, entry (useLightMaskColor), group (General)
en: Whether to use a light color mask in the region selection dialog
el: Αν θα χρησιμοποιηθεί μάσκα απαλού χρώματος στο διάλογο επιλογής περιοχής

note: i18n: ectx: label, entry (showMagnifier), group (General)
en: Whether to show a magnifier in the region selection
el: Αν θα εμφανίζεται ένας μεγεθυντικός φακός στην επιλογή περιοχής

note: i18n: ectx: label, entry (useReleaseToCapture), group (General)
en: Whether the screenshot should be captured after selecting the region and releasing the mouse
el: Αν το στιγμιότυπο οθόνης πρέπει να συλληφθεί μετά την επιλογή της περιοχής και την ελευθέρωση του ποντικιού

note: i18n: ectx: label, entry (rememberLastRectangularRegion), group (General)
en: Remember the last rectangular region
el: Να γίνει απομνημόνευση της τελευταίας ορθογώνιας περιοχής

note: i18n: ectx: label, entry (cropRegion), group (GuiConfig)
en: The last used region the user selected
el: Η τελευταία περιοχή που επιλέχθηκε από τον χρήστη

note: i18n: ectx: label, entry (captureOnClick), group (GuiConfig)
en: Take screenshot on click
el: Λήψη στιγμιοτύπου οθόνης με κλικ

note: i18n: ectx: label, entry (includePointer), group (GuiConfig)
en: Whether the mouse cursor is included in the screenshot
el: Αν ο δρομέας του ποντικιού θα συμπεριλαμβάνεται στο στιγμιότυπο

note: i18n: ectx: label, entry (includeDecorations), group (GuiConfig)
en: Whether the window decorations are included in the screenshot
el: Αν η διακόσμηση του παραθύρου θα συμπεριλαμβάνεται στο στιγμιότυπο

note: i18n: ectx: label, entry (transientOnly), group (GuiConfig)
en: Only capture the current pop up menu
el: Σύλληψη μόνο του τρέχοντος αιωρούμενου πλαισίου

note: i18n: ectx: label, entry (quitAfterSaveCopyExport), group (GuiConfig)
en: Quit after saving or copying an image
el: Έξοδος μετά από αποθήκευση ή αντιγραφή μιας εικόνας

note: i18n: ectx: label, entry (captureDelay), group (GuiConfig)
en: Delay
el: Καθυστέρηση

note: i18n: ectx: label, entry (defaultSaveLocation), group (Save) i18n: ectx: label, entry (defaultVideoSaveLocation), group (Save)
en: Default filename
el: Προκαθορισμένο όνομα αρχείου

note: i18n: ectx: label, entry (compressionQuality), group (Save)
en: Compression quality for lossy file formats
el: Ποιότητα συμπίεσης για τύπους αποθήκευσης αρχείων με απώλειες

note: i18n: ectx: label, entry (defaultSaveImageFormat), group (Save) i18n: ectx: label, entry (defaultSaveVideoFormat), group (Save)
en: Default save image format
el: Προκαθορισμένος τύπος αποθήκευσης εικόνας

note: i18n: ectx: label, entry (saveFilenameFormat), group (Save)
en: The default filename used when saving
el: Το προκαθορισμένο όνομα αρχείου κατά την αποθήκευση

note: i18n: ectx: label, entry (lastSaveLocation), group (Save)
en: The path of the file saved last
el: Η διαδρομή του αρχείου που αποθηκεύθηκε τελευταίο

note: i18n: ectx: label, entry (lastSaveAsLocation), group (Save)
en: Last path used for "save as" action
el: Η τελευταία διαδρομή που χρησιμοποιήθηκε στην ενέργεια «αποθήκευση ως»

en: Image shared
el: Η εικόνα διαμοιράστηκε

en: The shared image link (<a href="%1">%1</a>) has been copied to the clipboard.
el: Ο δεσμός εικόνας κοινής χρήσης (<a href="%1">%1</a>) έχει αντιγραφεί στο πρόχειρο.

en: There was a problem sharing the image: %1
el: Υπήρξε πρόβλημα με το διαμοιρασμό της εικόνας: %1

en: Take Screenshot:
el: Λήψη στιγμιοτύπου οθόνης:

en: Create new selection rectangle:
el: Δημιουργία νέου ορθογωνίου επιλογής:

en: Move selection rectangle:
el: Μετακίνηση ορθογωνίου επιλογής:

en: Resize selection rectangle:
el: Αλλαγή μεγέθους ορθογωνίου επιλογής:

en: Reset selection:
el: Επαναφορά επιλογής:

en: Cancel:
el: Ακύρωση:

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
el: Ελευθερώστε το αριστερό-κλικ

[ctx: Mouse action]
en: Double-click
el: Διπλό-κλικ

[ctx: Mouse action]
en: Drag outside selection rectangle
el: Έλκυση εκτός ορθογωνίου επιλογής

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Magnifier
el: + Shift: μεγεθυντικός φακός

[ctx: Mouse action]
en: Drag inside selection rectangle
el: Έλκυση εντός ορθογωνίου επιλογής

[ctx: Keyboard action]
en: Arrow keys
el: Πλήκτρα βέλους

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Move in 1 pixel steps
el: + Shift: μετακίνηση με βήμα 1 εικονοστοιχείο

[ctx: Mouse action]
en: Drag handles
el: Χειριστήρια έλκυσης

[ctx: Keyboard action]
en: Arrow keys + Alt
el: Πλήκτρα βέλους + Alt

[ctx: Keyboard action]
en: + Shift: Resize in 1 pixel steps
el: + Shift: αλλαγή μεγέθους με βήμα 1 εικονοστοιχείο

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
el: Δεξί-κλικ

[ctx: @title:window]
en: %1 second | %1 seconds
el[0]: %1 δευτερόλεπτο
el[1]: %1 δευτερόλεπτα

en: KDE Screenshot Utility
el: Εργαλείο του KDE για λήψη στιγμιοτύπων οθόνης

en: Capture Window Under Cursor
el: Λήψη παραθύρου υπό τον δρομέα

en: Screenshot capture canceled or failed
el: Αποτυχία ή ακύρωση της λήψης στιγμιοτύπου οθόνης.

[ctx: Placeholder is filename]
en: A screenshot was saved as '%1' to your Pictures folder.
el: Ένα στιγμιότυπο οθόνης αποθηκεύτηκε ως '%1' στο φάκελο Pictures.

en: A screenshot was saved as '%1' to '%2'.
el: Ένα στιγμιότυπο οθόνης αποθηκεύτηκε ως '%1' στο '%2'.

[ctx: Open the screenshot we just saved]
en: Open
el: Άνοιγμα

en: Annotate
el: Σχολιασμός
