spectacle - en to he translation catalogue (27 entries)

en: Rectangular Region
he: איזור מלבני

en: Current Screen
he: מסך נוכחי

en: Active Window
he: חלון פעיל

en: Window Under Cursor
he: החלון שתחת העכבר

en: Capture the entire desktop (default)
he: צלם את כל המסך (ברירת־מחדל)

en: Capture the current monitor
he: צלם את המסך הנוכחי

en: Capture the active window
he: צלם את החלון הפעיל

en: Capture the window currently under the cursor, including parents of pop-up menus
he: צלם את החלון הנוכחי שמתחת לעכבר, כולל חלון של חלונות תפריטים

en: Capture the window currently under the cursor, excluding parents of pop-up menus
he: צלם את החלון הנוכחי שמתחת לעכבר, לא כולל חלון של חלונות תפריטים

en: Capture a rectangular region of the screen
he: צלם איזור מלבני מהמסך

en: Start in GUI mode (default)
he: הפעל במצב ממשק גראפי (ברירת המחדל)

en: Take a screenshot and exit without showing the GUI
he: קח צילום מסך וצא לאחר הצגת הממשק הגאפי

en: Include mouse pointer
he: כולל סמן העכבר

en: Include window titlebar and borders
he: כולל שורת הכותרת והגבולות

en: Capture the current pop-up only
he: לכוד את החלון הקופץ הנוכחי בלבד

en: Delay:
he: השהיה:

en: The screenshot has been copied to the clipboard.
he: צילום המסך הועתק ללוח העריכה

en: Share
he: שתף

en: Show the mouse cursor in the screenshot image
he: מציג את סמן העכבר בצילום המסך

en: No Delay
he: ללא השהיה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename:
he: שם הקובץ:

en: General
he: כללי

en: There was a problem sharing the image: %1
he: היתה בעיה בשמירת התמונה:  %1

en: KDE Screenshot Utility
he: כלי צילום מסך של KDE

[ctx: Placeholder is filename]
en: A screenshot was saved as '%1' to your Pictures folder.
he: הצילום מסך נשמר כ־"%1" בתיקית התמונות שלך.

en: A screenshot was saved as '%1' to '%2'.
he: הצילום מסך נשמר כ־"%1" ב"%2".

[ctx: Open the screenshot we just saved]
en: Open
he: פתח
